TIET ELSPEETER BOSCH i Men schrijft uit Harderwijk aan t Ilbld.t Even buiten Elspeet, op de Ovcr- Veluwe, ligt hot zeerschoone Elspee- terbosch, dat men doorgaat, indien men den grintweg van Elspeet over di ii Iloogen Duuvel naar Apeldoorn volgt. Deze maand zal er een belangrijke beslissing genomen worden door aan declh. van dit bosch. Sinds eenige ja ren was het bestuur van deze ven nootschap in onderhandeling met den Prins over den verkoop van het gehccle bosch. lie aandeelen (54 in getal), die 3000 groot zijn, gaven in de laatste jaren een dividend van slechts 30 a I 35. dus 1 en wer den in de laatste jaren verhandeld voor ongeveer 1700. De Prins hoeft een bod gedaan van f 3000 per aandeel of f 162.000 voor het geheele bosch. Daarbij zou men de zekerheid verkrijgen, dat het bosch niet gesloopt zou worden, ter wijl de toezegging werd gedaan, dat liet niet gesloten zou worden voor wandelaars. Zeer zeker dus in 't be lang van Elspeet, dat tegenwoordig iele vreemdelingen trekt door zijn natuurschoon. Nog van groot belang voor de ingezetenen is do boschbes senpluk, waarmede velen een aardi ge duit verdienen en die na slooping van liet bosch verloren zou gaan. De aandeelhouders in Elspeet zou den zich niet meer tegen dezen ver koop verzettentotdat er een kink in den kabel kwam uit Garde- ren, wier Diaconie er steeds tegen was geweest. Deze mag volgens haar reglement geen onroerend goed verkoopen zon der dat dit eerst geschat is,. Deze diaconie liet door drie deskundigen het bosch taxeeren. De-zo schatters kwamen tot het verrassende resul taat. dat het bosch niet waard was 162 01X1. doch f 247,350 (de jaarlijk- sclie opbrengst van de jacht zijnde 500, nog niet eens meegerekend). O a werdon de hooge boomen ge schat op f 140,000; de dennen op 18,000; het akkermaalshout op 55.000. terwijl de heide en onder grond der hooge boomen werd ge waardeerd op f 100 per H.A. zijndo £8n II A is f 28.000. Hoewel enkele bestuursleden eri ook de opperhoutvester van de Ko ningin deze taxatie bespottelijk hoog vonden, werkte deze. taxatie als een knuppel in oen hoenderhok, en de meeste voorstanders van den verkoop aan den Prins werden daardoor be sliste tegenstanders; zelfs een deel der bestuursleden veranderde van koers. Daar de Prins enkele maanden ge ledon nog de zg. Elspeeter Struiken van de gemeente Ermelo bad aange kocht voor f 325 per H A (zijnde slechts heide met opslag) zoo rede neerde men. was een bod van f 162.000 voor een bosch van 500 II. A. waarop al een waarde aan hooge boomen slaat van f 140,000, veel te laag Het voorstel van het bestuur, om op het bod van den Prins in te gaan, werd dan ook in do verleden week gehouden vergadering afgestemd, doch besloten Z K H in do gelegen heid te stellen het bosoh te koopen, maar dan zou hij dieper in den zak moeien tasten. Voor f 243 000 kan hii eigenaar worden, dai is tegen f 4o00 per aandeel. Ook was men geneigd, zoo zeker was hel meerendeei van de aandeel houders van de zaak. den Prins het bosch af te staan tegen een prijs, vast te 6tellen door beëdigde taxa teurs. van weerszijden te benoemen. Mocht Z. K. H. op het een of an- dere voorstel niet willen ingaan, dan zal in een deze maand te houden vergadering het besluit vallen het Ekspeelerbosch in publieke veiling te brengen. Er bestaat dus groote kans. dat het prachtige natuurbosch onder sloo- pershanden zal komen. Stadsnieuws Kiekjes uit de Rechtszaal. Bierdieven. Bewoners van 't Hpenland houden bij nu allen eenden. Die gevleugelde vrienden zwemmen vrij rond en 't is een heele toer o:n de eieren binnen te halen. Nu vermiste een eendenhouder af en too oieren van zijn pluimvee. Hij verdacht een dorpsgenoot van 't r.v pen van zijn eieren. Om «ich daarvan te overtuigen, ging hij met z'n zoon op wacht liggen bij de eendenhokken. na eerst de eieren gemerkt te bob ben. Een poosje later kroop de buurman uk 't oendenJiok. In zijn jas had hij een gemerkt ea Nu zei hij voor de rechtbank: dit was een ei van mujn eigen eend. Een der rechters: jij hebt een aar dige eend, die eieren, legt die den v> li gen dag door je buurman gemerkt zijn. 'i O. M- eischte 10 "dagen gevange nisstraf. Een landbouwerskriecht in Haar lemmermeer bestal zijn baas voor eemge et eren. De baas heeft herhaaldelijk eieren De eisök luidde 4 dagen gevange nisstraf. Boklaagde zei in onnoozelheid ge handeld te hebben en vroeg om een geldboete. Vischdiejstal. Een IJmuideriaar had in de visch- hal eenige aaien van een handelaar weggenomen. Aaien zijn dieren voedsel en worden gebruikt door gummifabrikanten. Een fabrieksgeheim? T O. M. vorderde togen den weg- nemer 14 dagen gevangenisstraf. De beklaagde staat niet gunstig be kend, meermalen is hij van kleine vischdiofstalletjes verdacht. Beklaagde: mag 't geen geldboete zijn? _B e 1 e e d i g i n g. Een 70 jarige HBlegornmer heeft zijn dorpsgenoot v. E. beleedigd. 't O. M. rneer.de dat dit voldoende gestraft is als de beleediger 10 gul den in do rijksschatkis-t stort. KEES Rubriek voor Vragen Geabonaeerden hebben hot voorrecht, vragen op versohiltend gebied, mits voor beautwoording vatbaar, in to Kenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alio antwoorden worden gebeel kosteloos gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonploats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Is de huisheer verplicht een huis to repare-eren on geheel te onderhouden? ANTWOORD: Dut hangt van don aard dor reparatie af. Kleine en da- igeiijksohe reparaties zijn voor reke ning van don huurder. VRAAG. Toen ik weduwe werd is e» boedelscheiding gehouden. Nu is1 er iets wat ik na mijn overlijden aan mijn zoon wilde vermaken. Kajn dit geschieden op papier met zegel, of moot dat door een notaris gebeuren? ANTWOORD: Wend u tot oen no taris om een testament te maken. VRAAG: Wanneer heeft bij de be rekening der personeel© bekisting geen kiuderdft'rek plaats en wanneer wel? ANTWOORD: Te Haarlem heeft geen kinderaftrek plaats indien de huur hooger is dan f 700. Ook niet wanneer men wel voor gemeubelde kamérs, maar niet voor het eigen woongedeelte is aangeslagen. De aftrek wordt voce- inwonende, eigen of aangehuwde kinderen, klein* k ui dere n en pupillen (kinderen waar over men voogdij uitoefent) genoten, die op l Januari nog geen 20 j aal oud zijn. VRAAG: Ik ben aangeslagen in de personeel© belasting tegen oen huur waarde van f 13,20. Ik woon te Heem stede. Hoeveel huur moet ik per jaar betalen? ANTWOORD: Indien u In de na bijheid ran Haarlem woont, is u aan geslagen naar een. huurwaarde van f 250. VRAAG: Ik verwoon te Bloemen- daal f 2.60 per week, heb een belast bare haardstede en een rijwiel. Hoe veel personeel© belasting moet ik niu betalen? ANTWOORD: De vraag is zoo niet te beantwoorden. Het hangt af van de omstandigheid waar u te Bloe- mendaal woont. Voorts is een haard stede onbelast, zoodat niet duidelijk is wat u met „een belastbare haard stede' bedoelt. VRAAG. Heeft een vrouw, dio haar man verlaten heeft, het recht om onderstond van haar man te eisehen? Heeft zij recht om echtscheiding aan te vragen? ANTWOORD. De vrouw ia plicht bij den man terug te komen indien deze zulks wenscht. Recht op onderstand heeft zij niet als zij tegen den zin van haar man wegblijft. Recht om echtscheiding te vragen nog veel minder. VRAAG. Ik heb indertijd in Am sterdam een woning gehuurd op een huurcontract van 11/2 jaar, tegen een huur van f 19 in de maand. Daarna moest ik, daar ik een andere betrek king had, naar Haarlem. Aan het huis in Amsterdam had ik nog twee maan den huur, maar er was al dadelijk oen nieuwe huurder voor, maar hier mede nam de huisheer geen genoegen en stelde mij er tocli aansprakelijk voor. Ben ik nu verplicht die 2 maan-, den huur t© betalen? ANTWOORD. Ja. Sport en Wedstrijden VI i egen. FOKKER IN JOHANNISTHAL. Uit Berlijn wordt aan de Nieuwe Courant geschreven: Pégoud is bijna vergeten. Fokker is in zijn plaats getreden. Men moet dit echter niet verkeerd verstaan. Do vluchten van beiden moet men n.1. uit een andor gezichtspunt be kijken. Pégoud is een eminent lucht acrobaat, een man met veel tegen woordigheid van geest, die met een minimaal belaste machine niet maxi maai groote vleugels de menschheid getoond heeft, dat men uit do zon derlingste standen door handig age© ren, weer op zijn vleugels terecht kau komen. Fokker, die als oonsl'ouc tour den NederlancLohen roem in Duitschland hoog houdt, en die als vlieger reeds lang populair gewor den is, beoogt met zijn valvluchten een ander doel. Het zoete geld dat hij als luchtacrobaat zou kunnen verdienen, zal hem wiet van zijn fa briek de Fokker Aeroplantoau te Sohwerin weglokken. Ook zijn mili taire vliegstSioolv waarop een veer tigtal officieren en 4 marine-oPficie- ren op bet oogenblik hun opleiding g-Ku-ten, zal hem van groote tour nees tegenhouden. Zi;n buitengewo ne praestatieö, welke hij Zaterdag, Zond. en ook weer Maand, in Joh an nisthal liet zien, en waarmede ook hij, het publiek in Frankfurt in exta se bracht, hebben ten doel zijn ma chine voornamelijk aan militaire autoriteiten te toornen. Het toestel, waarop Fokker vloog, en waarin hij schrijver dezes als eenige passa gier meenam, is een uiterst sterk giooonslruieorde Fokker-eendokker, die niet meer dan 300 K.G. weegt. Fokker wil doör zijn vluchten aan toon en, dat 'hot hem gelukt is een machine te bouwen, die uit lederen stlnd vrijwel automatisch de glijd- vluchthouding tracht aan te nemen. Dit heeft hij theoretisch gevonden in de gewichtsverdeeLing, drukverhou- dingen, vleugels,, 'romp en stuurvlak ken. Zou b.v. Fokkers machine lood recht mot den kop naar boven in do luoht staan en iedere snelheid verlo ren hebben, zoodat de vrije val moot intreden, dan kan ze niet rugwaarts afstooten, doch draait voordat ze 10 meter gevallen is in de lucht met den kop naar benedon tot ze do glijd- vluchthouding 'heeft bereikt en weer volmaakt bestuurbaar wordt. Wal Fokker in de glijdvlubht met zijn ma chino prestee'nt is «fabelachtig. Zijn looping-the-loops die hij soms buiten gewoon mooi uitvoert zijn natuur lijk slechts pogingen het pupliok van toeken 'n afleiding cai 'n zenuwkitte- ling te geven. Ze 'Ijebben weinig of niots met liet doel van zijn vluchten te maken. Toch bezat Fokkers lucht- spel reeds genoeg prikkelende mo menten. Uiterst effectvol zijn zijn schij'naanviallen. Als je zoo in gezel- li gen kout met zijn leerlingen of mon teur op een hoopje staat, komt hij aangejaagd. Nog eenige seconden eu je verwacht neergemaaid te worden. Dan een sprong als van een groot roofdier, een sterke windzuiging dio een losgohouden program meeneemt en de een dekker is voorbij, jaagt verder en vorder om zich, sohijnbaar tegen do Zeppelin-hal te pletter te vliegen. Geen nood, lang voor het zoo ver is, jaagt hij lijnrecht de hoogte in. Dit loodrechte stijgen, waarvoor zijn machine een bijzonder capaciteit toont, brengt het publiek in buitengewoon enthusiasme. In oen oogwenk weet 'hij daardoor een groote hoogte te bereiken. Zaterdag volbracht hij een vie'rtall vluchten, waarna hij met luid gejubel verwel komd werd. Toch kwam het nu voor, dat hij Zondag, nadat zijn machine inge vlogen w as, meer en beter we'rk gaf. De groote toeschouwersmenigte die dan ook gisteren in JohannistibaJ ge komen was, kwam daar alleen om den deutschen Pégoud te zion. Dat Fokker Nederlander is, wil er bij de menigte niet in, zoodat onze Neder- landsche vlieger zich steeds geroe pen voelt daartegen een zwijgend maar toch sprekend protest te voe ren. Wanneer hij na een "schitterend volbrachte vlucht langs de tribune vliegt, houdt hij de NedérkuHlscho driekleur in de hand. Dat verdubbelt don in den regel nog het gejubel. Van geen enkel reclame-middel, in tegenstelling van zijn Franechen voorgangtfr, maakt onze landgenoot gebruik. De Flugplaier Johannistkal die Fokker voor den eersten Pink sterdag als eenige groote att.'raoüe 'biad aangekondigd, had op alle Litt- taszuilen Fokkers Sturzfliige aange plakt. Zoo was de opkomst der me nigte gisteren te verklaren. De Zater dag en ook de 2e Pinksterdag bleven builen Fokker s program. Wat in de vluchten van Fokker in tegenstelling met die ran Pégoud bij zonder opvalt, is de snelheid waar mede Fokker zich naar alle mogelij ke hoogten verplaatst en liet rustige zweven, dat hij zonder werkenden motor doet Vooral van zijn motor toont hij zich in tegenstelling met Pégoud, veel minder afhankelijk, zelfs in zijn looping the loops. Gisteren volbracht hij in het ge- Iieel vier vluchten en één passagiers- vlucht, waarvoor ik de uitverkorene was. Vluchten met het 'hioofd naar bene den volbrengt Fokker niet, daar dit voor de militaire vliegers geen zin heeft. De wijze waarop hij echter zijn valvluchten volbrengt en ook met stilstaandon motor uit den even- wichtsstand gaat en daarin terug komt, brengt reeds genoeg sensatie. Dinsdag zal Fokker voor minister Von Falkenhayn vliegen, die do be langstelling, door de militaire krin-! gen voor den Fokker-eendekker aan den dag gelegd, schijnt te deelen. Rechtszaken OPENLIJK GEWELD. Een 22-jarig varensgezel "uit Haar lem had ziah onlangs voor de Recht bank alhier te verantwoorden ter za ke van openlijke geweldpleging tij dens de staking te LJ muiden. lu de dagvaarding was het feit al dus omschreven: „dat hij op of om streeks 30 December 1913 te IJmuidm met andere onbekend gebleven per sonen, te zamen vormende een ver-, zamelde menigte, op den zuidelijken oever van de Yisschershavenzijnde openbare weg, met vereenigde krach ten geweld heeft gepleegd tegen het s'oomvissche'fsvaartuig Mary YM. 139 en do persnen, die zich o,p liet voordek van dat vaartuig bevonden, door, teen gemeld vaartuig bovenver melde Visschershaven udts toomde, gezamenlijk en gelijktijdig steonen, althans harde voorwerpen, te wer pen naar gemeld vaartuig en de per- s men, die zich op dat vaartuig be- vonden, tengevolge van welk geweld dadig werpen de veiligheid van de zacii boven op dat vaartuig be vindende personen werd bedreigd en het openbaa'r veilig werken te water aldaar werd verstoord." De Rechtbank veroordeelde den be klaagde tot een maand gevangenis straf. Do veroordeelde toekende van dit vonnis hooger beroep aan. Volgens dien veldwachter, die be klaagde arresteerde, bevond zich bij het uitstoomen van den trawler tij dens de werkstaking een groote me nigte in de Visschershaven, die met steenen in de richting van het vuur tuig wierp. Beklaagde was onder die menigte. De veldwachter zag hem met een steen gooien en hield hem daarom ln het oog. Toen hii beklaag de arresteerde, had beki. een steen ïn dc hand. Aan den veldwachter gaf bold, op, uit wraak op personen, die aan boord onde'rkruipersvverk ver richtten, te 'Ivebben gehandeld. Zijn doel was geweest de personen, die zich op hot vaartuig bevonden to troffen. Later ontkende de beklaag de die bedoeling te hebben geliad. Hij had, volgens de lezing die hij toen guf, zich met een 40-tal onbekende (personen in de VisscJiershiaven be vonden; hij bod een steen in de 'rech terhand, dien hij in het water gooide; daarna werd hem door een persoon een steen in de hand geduwd, en dien steen 'l<ad hij in de hand, teen hij gearresteerd word. Hij ontkende in de richting van het vaartuig oen steen geworpen te hebben. Bij de opgaaf bleef bekl.. thans voor het gerechtshof. Hij was to IJ- m ui den om geld uit de weerstomds- kos te halen. De veldwachter, die bekl. gearres teerd had, werd weer als getuige ge hoord. Hij kon niet zeggen of do steen, waarmee bekl. gooide of oen der andere steenen het schip of een persoon op het schip heeft géraakt. De steenen w erden in de richting van het sdaip gegooid en zij hadden het sol lip wel kunnen rakou. In dezen stand van zaken achtte de advocaat-generaal mr. De Jasselin de Jong het ten laste gelegde niet 1» wezen. Z. is het voor de toepas selijkheid van het betrekkelijke straf- roclit-artikel niet voldoende als al leen in de richting van personen of goederen gegooid is. &pr. vroeg daarom vernietiging van ihet vonnis en de vrijspraak van bekl. Mr. Max R. Brück, die als verde diger optrad, betoogde, dat men in casu te doen heeft met een zenuw lijder, wiens geestvermogens niet normaal zijn. PI. legde stukkon over om te doen zien boe de Visscherij- maatschappij hem als oen volslagen zenuwlijder beschouwt, ln 1911 is hij als zenuwpatiënt verpleegd geweest in het Marinehospitaal te Helder en in .'het militair hospitaal aan de Mul derpoort alhier. Hij werd in 1912 afgekeurd wegens een gebrek aan do rechterhand, waarmee hij niet lean werken omdat hij ze niet kan optil len. Een steen kan hij met die hand wei vóór zich uit werpen, maar hij kan geen zwaaiende beweging met dien arm maken. Van liet gooien ran steenen kan debhalvo geen sprake wezen en de waarneming van den veld wachter moet op een vergissing berusten. Ook vestigt pl. er de aan dacht op, dat bekl. de slaking niet wilde belemmeren, omdat hij zich als werkwillige had aangemeld. Uitspraak 17 Juni a.s. ZUrD-LlMBüRGSOHE BANK. Het openbaar ministerie bij het Gerechtshof te 's-Boech eischte in hooger beroep legen den directeur der Zuid-Liml>urgsche Bank, Seelcn, wegens verduistering, twee jaar, met aftrek van liet voorarrest; voor Bon- homme werd vrijspraak gevraagd. BELOFTE IN PLAATS VAN EED. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde tot vernie tiging van een arrest van het ge rechtshof te Amsterdam, waarbij be vestigd werd een vonnis der reclit- bank te Alkmaar, een arbeider te Me- demblik veroordeelend tot vijf maan den wegens rijwielverduistering, om dat in deze zaak gehoord was een ge tuige, die de belofte had afgelegd, na- da'. hij verklaard had tot geen kerk genootschap te behooren. liet openbaar ministerie achtte dit in strijd met de wet. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedanktvoor Barneveld, D. Th. Keck, te Zuilichem, c. a. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op stellingen, de lieer L. de Biécourl, geboren te Hees (gem. Nijmegen), en de heer H. C. Wltbole Feugen, geboren te Batavia. Groningen. Geslaagd (cum laude) voor het candidaalsexamen in de wis- en natuurkunde de heer E. J. Dijlc- fiterhuls, ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg ia af gelegd toet candidaalsexamen in de geneeskunde door de hoeken W. A. Mijsberg en E. Hammer; het tweede natuurkundig examen door de hoeren J. C. Wensel en J. G. Brandon Bravo. Delft. Technische IioogöschooL Ge slaagd voer het prop. examen war lerbouwkunde de hoeren L. Meijer, G. H. A. Kolff en A. A. Gnirrep; in de bouwkunde J.' G. C. Fnansseu en mej. M. F. II. Snethlaga Ulirecliit, Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur leunde de heer M. J. M. van Ever dingen, gob. te Gu- iemborg, op proefschrift: „De too- standsvergclijkingen van het isotro- pe, vaste lichaam", en de lieer \V. C. Mandei-sloot, geb. te Utrecht, op proefschrift „Breedte van spectraal lijnen." Koloniën OOK EEN KOST-WINNINGt Hot is reeds herhaaldelijk voorge komen dat, wanneer in een kampong woning zaïdb een geval van pukken voordeed, aanstonds eenige leegloo- pera zich in dat huis verzamelden, met het oogmerk als huisgenooten mede naar de barakken te worden ge zonden. Per dag en per man kreeg men 25 cent en daar werd dan gezamenlijk menage van gevoerd, zoodat een aar dig duitje overbleef. Da truc Js ontdekt, doordat dozelif- do individuen hel spellctj'e met an dere gezinnen trachtten te herhalen! schreef ihet N. v. d. D, v. N.-I. Gemengd Nieuws DE VAL9CHE DIRECTEUR. Na den valschen burgemeester van Koslln komt nu de valsche directeur van de Electriciteits-werken te Schwe- rin, Schröder, die werd aangesteld als clcctrisoh ingenieur, hoewel hij geenerlei diploma bezat en zelfs de moest elementaire kennis van het vak iniste. Toch heeft bij drie jaar lang aan het hoofd der gemeentelijke elec- triciteitswerken te Schwerin gestaan, en in de „society" van Schwerin een groote rol gespeeld. Het bleek echter, dat hij een aantal personen schaamteloos heeft opge licht, en nog voor korten tijd bij een bankinstelling een leening sloot van eenige duizenden Marken. Bovendien werden onregelmatigheden in de ad ministratie van de electriciteitswer- ken ontdekt, en kwam zijn gebrek aan kennis steeds meer aan <h-r, dag, zoo dat Jiet gemeentebestuur eindelijk eens tot een onderzoek naar den di recteur der electrische centrale be sloot. Het bleek toen, dat Schröder een bedrieger is, die alle gegevens mist, rooi' do vervulling van de hem opge dragen taak; men weet zelfs niet of zijn naam, Schröder, hem wel toebe hoort. Hij werd gearresteerd en in do Landgerichts-gevangenis te Schwerin opgesloten. INT. CONGRES VOOR DE KALENDERHERVORMING. Hét congres te Luik hoeft na lang durige gedachten wisseling met nage noeg algemeene stemmen de volgende conclusiën aangenomen 1. Het eerste internationale congres voor de kalenderhervorming, gehou den te Luik op 27, 28 en 29 Mei 1914, gezien de groote verscheidenheid van kalenders, welke op dit oögonblik in de wereld worden gebruikt, spreekt met het oog op de eisehen van hot moderne leven den wensch uit, dat wereldlijke en geestelijke autoritei ten de invoering van een nieuwen we reldkalender zullen bevorderen. 2. liet congres spreekt den wensch uit dat de nieuwe kalender zal zijn onveranderlijk, dus brengend dagen en data van hel jaar in vast en voort durend verband. 3. liet congres, kennis genomen hebbende van de verschillende advie zen en studies, constateert dat er, van dogmatisch standpunt, geen on overkomelijk bezwaar bestaat tegen het plaatsen-van één dag buiten de rangorde der datums in gewone jaren en van twee dagen in schrikkeljaren. 4. Het congres spreekt den wensch uit dat het jaar zal worden samengo. steld uit 364 dagen (tezamen vormend 52 geheele weken) plus een comple mentaire dag in de gewone jaren cn twee complementaire dagen in de schrikkeljaren. 5 Het congres spreekt den wensch uit dat de verdeeling van het jaar in 12 maanden zal behouden blijven. 6. Het congres spreekt den wensch uit, dat het Paaschfeest zal worden vastgesteld op een der eerste Zonda gen in April. De voordeden van een kalender, welke volgens deze hoofdbeginselen is samengesteld, zijn: gelijk vormigheïd der kwartalen, gelijkheid der halfja ren, gemakkelijkheid van het onthou den van den kalender, vastheid van alle feestdagen, waaruit volgt een groote vereenvoudiging voor alle be rekeningen en vergelijkingen van sta- tislischen aard, enz. Vooral het vastleggen ran Paschen en de feestdagen die daarmede ver band houden Pinkster enz., zou voor industrie en handel van groot voor deel zijn. Op voorstel van den heer G. S. de Clercq te Bloemendaal zal nog iets gedaan worden om de oplossing der qua est ie 1e bevorderen. Hij woes er op dat het congres moest worden bo- schouwd als een commissie van prae- advies voor het groote int. congres der Kamers van Koophandel, dat begin Juni te Parijs zal worden gehouden. Op dien grond stelde hij voor dat dit congres zou worden besloten met een motie aan het adres van het con gres te Parijs. Met algemeene stemmen werd daar toe besloten. DE SUFFRAGETTES IN ENGELAND. Een vrouw vernielde in de Doré- galerij. te Londen, een verzameling van teekeningen van Gust ave Doré, met een hamer twee kostbare teeke ningen. De beide teekeningen zijn volkomen vernield. De jonge vrouw, die de teekenin gen in de Doré-galerij vernielde, ver dedigde zich met een bijl tegen den waciiter, die haar wilde nrresteercii eu bi acht hem zware wonden toe. Drie andere vrouwen sloegen den gevangenisdokter van de Holloway- gevangenis met een rijzweep, twee anderen deden een aanval op redac teuren van twee bladen te Belfast, sloegen hen en wierpen hen met vuil. Een huis te Belfast is afgebrand. Twee vrouwen werden gearresteerd, een dezer droeg mannenkleederen. EEN AANKLACHT TEGEN CAILLAUX. Eenige kiezers in het district Ma- mers hebben een aanklacht inge diend tegen Caillaux wegens knoeie rij eti omkooperij bij de jongste ver kiezingen. Zij gronden bun klacht op een brief door den burgemeester van La Ferté-Berr.ard, met medewe ten van Caillaux, den 23 April aan de kiezers gericht en waarin hij de caudidatuur van den oud-minister aanbeveelt. In dat schrijven herinnert de bur gemeester de kiezers er aan, dal zij Caillaux dank verschuldigd zijn voor de subsidies (tot een bedrag van ruim 100,000 frs) aan de gemeente uit de staatskas verstrekt door den invloed van Caillaux. Eveneens werd herinnerd aan de .persoonlijke diens ten, door Caillaux bewezen. I)e aanklacht betreft behalve den oud-premier cn den burgemeester, nog eenige raadsleden. EEX OPZIENWEKKEND PROCES. Te Oneglia is het proces geëindigd tegen de gravin van Tiepolo, eclitgc- nuotc van den bersaglierekapitcin Oggioni, beschuldigd den oppasser van haar man te hebben doodgescho ten. Beklaagde licweerde gehandeld te hebben uit noodweer. De jury was van oordeel, dat men hier inderdaad te doen had met een geval van wettige zelfverdediging cn heeft het niet-echüldig uitgesproken. DE SPIONNENVREES neemt werkelijk ziekelijke afmetingen aan. Er gaat nu tiaast geen dag voor bij of men hoort van menschen, die in Duitschland of Frankrijk of Rus land onder verdenking van spionna- ge worden gearresteerd Maar in En geland is het al niet beter. Dat onder vond dezer dagen een Engelsch predi kant, die op een vacantia uilstapje verdwaald was en door een politie agent werd gearresteerd, omdat dio hem hield voor een buitenlandsch' spion, al moest hij erkennen dat de verdachte voor c-cn vreemdeling al bijzonder goed Engclsch sprak. Do argwaan van den agent w.is gewekt omdat de verdwaalde reiziger nauw keurig rondspeurde naar eenige aan wijzing, die hem op het goede pad kon brengen. Iemand die zoo spie dend rondloopt moesl natuurlijk een spion zijnl Het wordt langzamerhand gevaar lijk om uitstapjes te maken, indien men niet dadelijk voldoende identi teitsbewijzen bij zich heeft, DE DIEF DER „GIOCOXDA". Te Florence begon voor de correc tioneel e rechtbank liet proces tegen den sdhoenmaker Perugia, den dief der Giooonda. DE „EMPRESS OF IRELAND". Er komen nog telkens verbeteringen van de verlïeslijsten van de ramp van de Empress of Ireland. Zoo schijnt het dat minder derde klasse passagiers zijn gered en meer leden der beman ning, dan volgens de eerder gedane opgaven. Maar ook die nieuwe cijfers zullen waarschijnlijk nog wel correc tie behoeven. Trouwens op het eind cijfer van het aantal slachtoffers heb ben deze Wijzigingen geen invloed. Voor de door de lord-mayors van Londen en Liverpool geopende in schrijvingen ten behoeve van de* slachtoffers der ramp komen belang rijke bedragen in. De Canadian Pa cific zelf heeft een som van 10 000 p. st. voor deze fondsen beschikbaar gesteld. Men schat, op grond van de bij de Titanic-ramp opgedane erva ring. dat in het geheel zeker wel 80 000 p. st. voor de nagelaten be trekkingen der bemanning, 100.000 voor die der passagiers noodig zullen zijn. Hel bericht van het vinden van liet lijk van Lawrence Irving wordt nief bevestigd Wel is liet lijk gevonden van Sir Henry Seton—Karr. Groote moeilijkbeden echter schijnt de her kenning der lijken te bieden volgens den correspondent van de ..Times" ta Quebec zijn van do 209 gevonden lij ken, noc slechts 110 herkend Lord Mersey, wiens benoeming tot lid van de enquête-commissie in En geland grop'le voldoening wekt, zal Zaterdag met de Mauritania vertrek ken Men verwacht, dat hij ongeveer 13 Juni te Quebec kan aankomen. Al wordt dus het onderzoek formeel op 9 Juni geopend, de eigenlijke verhooren zullen eerst na aankomst van lord Mersey beginnen. De mail aan boord van de Empress is blijkens een officiee'le kennisgeving van dc postautoriteiten to Montreal volkomen verloren gegaan. De Canadeescho bladen bevatten (volgens een telegram van den corres pondent van de „Times" te Toronto) nog verschillende artikelen en mede- deelingen, waarin aan den eenen kant een verdediging wordt goccven van de eer der bemanning, teeen welke ver schillende onrechtmatige beschuldi gingen zouden worden ingebracht en aan den anderen kant ernstige be- schuldigieen worden geuit, jegens do tussctiendeksnassaelers. dic_ voor een deel zich op ..duivelachtige" wnze zouden hebben gedrngfti. Zoo vertelt de „World" van Toronto, dat een aantal door doodsangst aancegreoen tusscherideksnassagiers met messen gewapend zich oen weg baanden dnnj de op de dekken Imeen^edrnnveri schipbreukelingen. Verschillende lij ken moeten verwondingen toonen. dia onmogelijk door ongeluk kunnen z'fn ontstaan. POSTKANTOOR TE HAARLEM Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaar ten. welke wecens onbekendheid van dc geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand Mei 1914. BINNENLAND. Brieven» C. Bakker. Alkmaar. B. Sleinmetz, Centraal Blad beiden Amsterdam.. Moj. A. Janssen, C. J Schuurman, R. Hardenberg, te Arnhem. Mej R. Dek ker. Bussum K. Sickman, Lehmann, te Haarlem. G. A. do Vries, Locltem \V. Klielstraa, Zwolle. Briefkaarten: Mej. C. Man. J Japin. Mej. D Eit- slra, Bouman, C Jansen. Mej. Van Gansten, W Visser, Mej F Hoogland. Mej S C. Jansen, allen te Amster dam. W. Niekerk, Arnhem. Oh. Lugt, A. Cernisky, W. Vooking, Bos Pons, Mej. E. Pïrets, allen te Den Uaag. Mevr. Bruynzeel, W. J. Nagtegaal. J. Jutten, allen te* Haarlem Mej L. Manders, Hoofddorp. J. II. Hensen, Rotterdam. Mej. Klomp van Socsl, Steeg. Onbekende Buiten), brieven: H. R. Mol, Batavia. C. Joseph, Paris, Ï3. Korsten. Reval, E. Verhoef, Toelong Agoeng. Buitenlandsclte briefkaarten: J. Smit Jr.. Fontanebleau, C. Lcinal, Heidelberg. L. Kievils, Seattle, D. v. d. Philippo, Nota: Den afzenders wordt aanbe volen hun adres op de stukken U termeiden, oj>dat deze bij onbestol- baarheid direct kunnen worden te ruggegeven.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6