Hums Duiue DERDE BLAD Vrijdag S Juni 1914 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Dit Albanië. De Vorst. Ta Durazzo brachten de vorst cn de vorstin met gevolg een bezoek aan tiet Oostermjksch-Hongaarsche eskader. De torpedoboot, waarmede zij aan boord van het admiraalschip To gether werden gebracht, werd door ulle schepen in de haven, dio gepavoi- secrri waren, begroet. De onderhandelingen. De internationale contröle-commis- sie is naar Sjiak gegaan, om met de oj standelingen te ondorhandelen. De opstandelingen bevestigden de reeds vroeger uitgesproken wenschen naar een Mohammedaansch vorst of her stel der 'I'urksche regeering. Tijdens de besprekingen werd de commissie overtuigd, dat de opstande lingen bereid waren op ondergeschik te punten toe to geven, maar op het hoofdpunt, betreffende de religie van don vorst', niet voornemens waren toe te geven. De besprekingen duurden drie uren. Nadat de commissie den vorst me- dedeeling had gedaan over de resulta ten der besprekingen, verklaarde zij haar opdracht vervuld te hebben. De vorst zal later zijn beslissing nemen. Van de opstandelingen. In de ..Daily Telegraph" treft de „Telegraaf' het verslag aan van een onderhoud, dat dr. Dillon gohad heeft niet den leider der opstandelingen, die de volgende verklaringen aflegde: Wij waren geen opstandelingen, maar sineekelingeu, dio den koning wenschten te vragen, onze vertegen woordigers te ontvangen en persoon lijk de bescherming van onzen gods dienst op zich te nemen. Maar de ko ning, die zichzelf de vader van zijn volk noemt, zond gewapende Ghriste- nen op ons af en doodde eon aantal onzer vrouwen en kinderen. Waarom behandelde hij ons zoo Welke mis daden hadden wij begaan? Wij wil den enkel een beroep doen op zijn rechtvaardigheidsgevoel. Wij kunnen deze misdaad niet vergeten. Wij kun nen hem niet als onzen lieerscher er kennen. „Gij zegt. dat de kanonnade het werk van Nederlondscho officiereu was. Is dat een verontschuldiging voor den vorst? Het bewijst alleen, dat hij een stroo-pop is, zonder eigen wil, en zoo'n man kunnen wij niet gebruiken. Toen de onzen op zijn bevel neergeschoten werden, was on ze eerste gedachte, ons te wreken on wij stonden op het punt om naar Du- raz.-o op te rukken en de stad in de aseti te leggen, maar bij nader over leg besloten wij uit eerbied voor de vertegenwoordigers van Europa van ons plan af te zien Wij zijn en waren niet van plan, om iemand aan te val len, maar wij zijn gereed, om ons zelf te verdedigen, wanneer wij aangeval len worden. Wij zijn thans in armoe de gedompeld en weten niet, hoe wij in de toekomst in ons onderhoud zul len voorzien. Sedert de vorst in Alba nia gekomen is, heeft hij ons belastin gen ingelegd tot ecu bedrag van 100.000 piasiers, en hij heeft er ons niets voor teruggegeven dan granaten en kogels. Toen hij Tirana bezocht, kwam hij met zijn auto ook door onze stad, maar hij verwaardigde zich nau welijks een blik op het volk te werpen. Hij is omringd door slechte raadge vers en er bestaat tusschen hem en het volk absoluut geen contact. Zulk een man is geen geschikt heerscher voor dit land. De buit enlandsche pers heeft een ge heel vorkeerde voorstelling van ons optreden gegeven. Men beschuldigt ons er van de Turkscho vlag ge- hesehen te hebben. Dat is onwaar. De ving, die thans wappert, is niet liet s.\ uibool van het Ottomaanscho rijk, jnaar alleen het teeken, dat wij Mo hammedanen zijn. Wij komen op voor onzen godsdienst. Gij zegt. dat die niet in gevaar is, maar gij zijt de vorst vu Albanië niet. Uit zijn eigen mond wilden wij die verzekering hoo ien. liet was noodzakelijk, omdat het Mohammedanisme rondom ons over al uitgeroeid wordt Servië en Monte negro hebben tal van Moliammedaan- scho families gedood of verbannen. Albanië heeft nog steeds een bevol king, voor het meerendcel bestaande uit Mohammedanen, maar Albanië is als het ware een Mohammedaansch eiland, omringd door anti-Islamiti sche staten en zelfs in Albanië zijn de Mohammedanen omringd door Chris tenen. Wij hopen op hulp van Europa. Wij zullen ons rustig houden, tenzij wij worden aangevallen, maar wanneer dit gebeurt, dan zijn wij bereid om voor den Islam te sterven. Internationale troepen. la diplomatieke kringen te Peters- buig wordt verzekerd, dat de inter nationale troepenafdeéling, welke uit Skoetari naar Durazzo gezonden zal worden, uit ongeveer 200 man zal bestaan, van elke mogendlieid onge veer 40 man. De volmachten van den bevelhebber dezer expeditie zijn zeer beperkt. De troepen hebben slechts te zorgen voor de persoonlijke veiligheid van den vorst en zijn familie en van de internationale contróle-commissie, onder wier toezicht de expeditie vtaat. Van 't gevechtsterrein. Een speciale correspondent van de „Piccolo" te Durazzo deelt mede. dat hij van Ekif bey, den gouverneur van Elbusan (die te Durazzo is aangeko men) vernomen heeft, dat do stad EI- bnsan door de opstandelingen bele gerd wordt. Volgens de meening van den gouverneur evenwel zouden do bewoners, die den vorst trouw zijn ge bleven, liet wel tegen de belegeraars vomouden. uezeuue correspondent heelt een ounei iioua genau niet het AlOunoescrn» i*OOiu ixjiwh-ki, uie aen vorst meue- uooJiiitf was xmneii uoen van ue inne ming vuii «vroja. li ij verueiue, uat vau aiessio al zuiuwaai tS en (en westen van ivioja net geueeks iaiiu m op roer is. ui jju. weiu een weck lang door 5ou ojibutnueuugeii oelegeid. uo aan uen voisi uuuw bttiw.ou newoneis hun nen uk* too gauuaizneu ue verueui- e.ng gemdai.iseeiu, er was ecmer go- iiiti aan leveusunuueien en uil hu- iuum itciu n.cis gezoituêh. /.uuuug j.i. nesioicn ue genuariiMm geineene znua niet ue opsiunueiingen te manen en ue hewoneis, uw nu net crgsio te vreozeu hauUen, sioteu zien op in muune nuizeu. lh> Opsiuuueiiu- geii ui'ongen kon uaarop ue sumi hiu- iioii, onuer net roepen van ,,i>eve ue Fauisjal" en hescuen overal ïuiksone vlaggen. Er werd geen enkel schot gelost. Een Engelsch oorlogs schip. De Britsche regeering hoeft zich be reid verklaard om, wanneer de vorst in gevaar mocht verkeeren, een oor logsschip naar Durazzo te zenden, wanneer namelijk ook do andere mo gendheden tot een dergelijken maat regel overgaan. Bulgarije en Griekon land. De Bulgaarsche Telegraaf agentuur meldt, dat de anti-Grieksche betoogin- gcri in Sofia werden herhaald in de omgeving der Griek9che kerk. De op gewonden menigte kloin op de muren der kerk en li aaide de Grieksche vlag er af. Gewelddadigheden zijn evenwel voorkomen. De minister-president droeg den secretaris generaal van het departe ment van buitenlandsche zaken op, den Griekschen zaakgelastigde zijn leedwezen daarover uit te spreken, en hem te verzekeren, dat de ambtena ren, die de kerk niet krachtig genoeg hebben weten te bescliermen, streng gestraft zullen worden. Mexico. Voordat de verklaring von H uerta's aanbod, om zich terug te trekken, to Niagara Falls werd openbaar ge maakt, hadden de Mexicaatische ge delegeerden een langdurig onderhoud met de bemiddelaars. Daarop seinden ze aan Iluerta, om de namen op te geven van hen, die hij in een voorloo- pige regeering zou willen zien optre den. Deze voorloopige regeering zou bcstiaii, aldus heet het, uit twee le den, aangewezen door Huerta, tweo door de rebellen en een president, hij gemeen overleg der partijen aange wezen. Het is mogelijk, dat men te Niaga ra Falls werkelijk meent, aldus tot oen oplossing te kunnen komen. Maar van de zijde der rebellen wordt ver klaard, dat zij met Huerta beslist geen rekening zullen lioudcn en dat een plan voor een voorloopige regee ring, waarin ook de Huertisten ver tegenwoordigd zijn, nimmer op liuu instemming kan rekenen. Curranza heeft verklaard, dat „overwinnaars gewoonlijk niet aan de overwonnenen de vaststelling der vredesvoorwaar den zullen overlaten, en dat na de overwinningen der constitutionalisten het moeilijk is te begrijpen, hoe en door wlen zij gedwongen zouden kun nen worden, de bemiddelingsplannen der Zuid-Amerikaansche staten te aanvaarden". Ondanks de gunstige berichten uit Niagara Falls is men dus nog even ver v in een oplossing der moeilijkhe den als vroeger. Uit New-York werd geseind aan de „Berliner Zeitung am Mittag" „De Mexicaansche opstandelingen zullen niet deelnemen aan de vredes conferentie in Niagara Fed Is. Hier mede is het lot van deze conferentie beslist, die waarschijnlijk nog enkele theoretische besluiten zal nemen om den schijn te redden. In Washington rekent men niet meer op de mogelijkheid van een be middeling In goed ingelichte krin gen wordt veeleer rekening gehouden met de waarschijnlijkheid van een actief optreden van de Unie in Mexi co, zelfs inet een bezetting van de Mexicaansche hoofdstad door Ameri- kaansche treopen, ter handhaving van do orde, tot het mogelijk maken van rechtvaardige parlementsverkie zingen en do nooóige hervormingen. Er wordt op gewezen, dat de bezet ting van Vera Cruz te beschouwen is als de eerste stap tot het doorvoeren van een groot Amerikaansch occu patie progrimma. Het staat vast, dat de Amerikaansehe militaire autoritei ten in het geheim groote voorbereidin gen getroffen hebben tot het mobili- seeren van een occupatie-leger. Definitieve besluiten zijn nog niet genomen, doch in regeoringski ingen is het wel bekend, dat president Wil son de pacificatie van Mexioo be schouwd als een cultuur-roeping van liet hoogste belang en dat hij vust be sloten is, tot eiken prijs een eind to maken aan den Mexicaanschen bur geroorlog". Volgens door Carranza ontvangen telegrammen zijn de steden Tantiina en Tantoyuga in den staat Vera Cruz ingenomen door de troepen van gene raal Candido Aguilar, den nieuwbe- noemden gouverneur van dien staat. Aguilar heeft een groot gedeelte van het gebied bezet en civiele en mi litaire autoriteiten aangesteld. Allerlei Europa in wapenen. Do „Timea" geeft in een uitvoerig artikel van haar militairen medewer ker nog weer eens een pleidooi voor uitbreiding van Engelond's militaire macht. Frankrijk en Rusland bren gen groote offers ter handhaving van den vrede en vau het machtseven wicht, on de militaire medewerker vuri de „Times" meent nu, dat Enge land niet mag achterblijven, om in staat te zijn, zijn diplomatie met de wapenen zoo noodig te ondersteunen. Hij wil dat uiet Indië en de Dominions to rado zal worden gegaan voor do organisatie van een verdedigingsstel sel, dat aan do behoeften van een Oceanisch rijk kan voldoen. Om dit den Engelschen duidelijker te maken geeft de militaire medewer ker van het blad een overzicht van wat op militair gebied door de Euro- peesche staten is tot stand gebracht. Hij vertelt van de leger uitbreiding in Duilschland, die aan dit land in 1915 reeds de beschikking zal geven van een vredes-effectief van 870.(XXI man, en van reserves ten getale van 5.400.000 volkomen geoefende man schappen, en wijst er op, dat de mili taire partij in Duitsohlond hiermede zelfs nog niet eens tevreden is. Hij vertelt van de offers in Frankrijk voor militaire doeleinden gebracht, maar die niettemin Frankrijk toch nog 1.200.000 man minder reserves geven dan Duilschland. Hij wijst op de belangrijke versterking van hel recruten-contingent in Rusland, dat weldra ov;r een redes-effectief van 1.700.000 man zal beschikken, en her innert dan, dat de groei eer oorlogs toerustingen niet beperkt blijft tot de groote militaire staten. Oostenrijk en Ialic vorsterken leger en vloot. Het Turksche leger wordt hervormd, dc Balkanstaten organiseeren nieuwo strijdkrachten. Spanje maakt plan non voor een legor van 450.000 man. Zweden richt zich krachtiger op ver dediging in. Nederland denkt over den aanbouw van dreadnoughts cn verbetert kustverdediging en veld leger België reorganiseert zijn le ger. En dit alles doet den medewerker van het cityblad or op aandringen, dat ook Engeland aan dezen wedlo<rp zal gnan meedoen. Al90f Engeland met zijn reusachtige marinebegroo- ting nog niet genoeg deed voor de bevrediging van den oorlogswnan t Binnenland TWEEDE-KAMER. Uit Den Haag seint men on3: To 11 1/4 houdt men appel nomi naal, te 11 1/2 wordt het debat her vat over dc stuwadooswet cn wed over liet ainenriement-Van Raalte op het nieuwe art. la om de wet alleen toepasselijk te maken voor gemeenten, waar h« laatste jaar minstens 20 zeeschepen landden of losten, waar misbruiken niet voorkomen en be perkingen onncodig zijn. De heer Van Nispen, Nijmegen, be streed het airer-dement daar de be palingen voor kleine havens even noodig zijn wat bijv. Zondagsarbcid betreft; door het amendement zou den kleine havens nu eens wel dun weer niet onder de wet vallen. Spreker vreesde er allerlei moeilijk heden van. Ook Minister Treub vond om al deze redenen niets voor het amendement te zeggen en achtte het absoluut ounoodig; na de replieken word het amendement ingetrokken; bij art. 2, 3 stelden de heeren Van der Voort van Zijp, SpieJcman c.s. voor het stuwadoorswed rijf het vragen van vergunning op te leggen, zonder retri butie; dit beoogde geen beperking In. de bedrijfsvrijheid, maar een mid del tot controle in den geest dor wet- Talma. Het debat duurt voort. (Reeds in een gedeelte van ons vo rig nummer opgenomen). Aan het debat over de artikelen 2 en 3 van de Stuwadoorswet met de daarop voorgestelde amendementen Spiekman c.s. en van der Vocvrt van Zijp, om „vergunningen" te eischen voor do uitoefening van 't Stuwa doors-bedrijf, maar zonder retributie daarvoor te vorderen, werd nog door do heeren van IcLs-inga, van Nispen (Nijmegen), Roodenburg en Nier- strasz deelgenomen. Daarbij block dat men u:el wel, meer endeels, eens was met den. Minister van Land bouw, den heer Treub, die in zoo danig stelsel dat van Minister Tai- ma een beperking van de beroeps- vrijheid zag en er dus tegen was, maar men gevoelde toch wel iets, zij 't ook niet zoo algemeen, voor eeni- gcai maatregel van controle, voor in schrijving in een register van de stu wadoors en ondernemingen in dat bedrijf, die aan de eischen der wet voldoen. In dien geest steide de heer Van Ids inga dan ook een amend, voor dat ten slotte, door den Minister werd overgenomen, nadat de hoer Van der Voort zijn amend, had i ingetrokken. Niet alzoo de hoo ien Spiekman c.s. Hoewel, zoo noo dig, ook (het 'register aanvaardend, bloven zij de „vergunning" n-og liotur achten en geenszins een inbreuk op do vrijheid van bedrijf. Zij handhaaf den dan ook 't amend, (en namen dnt van den heer v. d. Voort zelfs over), maar zonder resultaat Met 52 tegen 13 stemmen word het verworpen. Toen w ei den artt 2 en 3 goedge keurd. De Minister had verklaard dat moeten w e nog v ermelden dat de gemeentebesturen binnen da grenzen der wet vrijblijven om bij de uitgifte van haventerreinen voorwaarden te stellen, ook nopens den arbeidsduur in 't havenbedrijf, doch z. i. zou dat wel niet voorkomen. Voorts kondigde de Minister aan dat hij nog een be paling zou voorsteilen, waardoor af wijking van het collectief arbeidscon tract wat het uit te betalen loon be treft, verboden en zelfs strafbaar ge steld zal worden. De Kamer begon gisterenmiddag met de behandeling van artt. 5 en 6, waarbij voo'r de arbeiders in het stu wadoors vak een .arbeidskaart' wordt vereischt. De heeren Spiekman c.s. willen de kaart, als niets beteoke- nend, vervangen door het arbeids- boekje van ihet oniwerp-Talma, dat huns inziens voor controle en ai- beidsvordeeling noodig, onmisbaar en zonder- eenig bezwaar is. Do heer Nierstrasz wil den arbeid in dat art. genoemd, uitdrukkelijker tot Stuwa doors-arbeid beperken, om andere werklieden dan die bij hot laden en lossen, niet te verplichten zich ook van do kaast te voorzien. lieden is het debat daarover voort gezet. Gisteren werd nog bü het uitbren gen van verslagen op verzoekschrif ten, naar aanleiding van een adres eener on der w i j zei s w edu we, om pen sioen vragende, door den lieer Otto, mede namens den hoer Ter Laan (Dan Iloag) op de wenschelijklieid gewezen om de onderwijzers-pensi oenwet zóo te wijzigen, dat ook do vrouwen van onderwijzers, vóór 1 Jan. 1995 weduwe geworden, pen sioengerechtigd zullen zijn. Men liet het bij dezen wenk aan de Regee ring. Debat werd er niet over ge voerd. De voorzitter heeft gisteren mol liet oog op de wenschelijkheid om den arbeid in deze maand te beëindi gen, aangekondigd, dat hij zoo noo dig zal voorstellen eenlge Maandag en avondzittmgen te houden. De Eerste Kamer is tegen Dinsdag avond 16 Juni te 8 1/2 uur bijeenge roepen. DOODELIJK ONGELUK. Bij het diclitsoldeeren Woensdag avond van bussen gevuld met car bid, in de werkplaats van P. van Muyan, te Vlaardingen, sprong één dezer bussen uit elkander, met het treurige gevolg, dat de stukken te gen het hoofd van den 24-ja'rigen L. IJ do terechtkwamen, waardoor doze op slag gedood werd. MOORDAANSLAG. Men meldt uit Coovorden aan liet Vad.: Dinsdagavond, omstreeks 12 uur, heeft de 20-jarige Ensing, tijdens een twist tusschen zijn ouders, op zijn vader geschoten en hem levensge vaarlijk verwond. De vader werd in het rtokonihiivs opgenomen. De da der, die gunstig bekend staat, lieefi hekend en is naar Assen overge bracht. PESTBESTRIJDIN'G IN LNDIë. Ouder voorzitterschap van den pre sident van het centraal comité tot steunverleening aan het Nedériand- sdUe Roode Kruis tot uitzending van verplegend personeel en materieel naar de peststreken in Neder landsch- Indiè, A. J. b&ron Quaries de Quar tos, werd te 's-Gravenhage een ver gadering gehouden, welke leidde tot do vorming van een plaatselijk Haagsch Comèté, dat op zich heeft genomen gelden bijeen te brengen voor het door bovengenoemd centraal oomité beoogde doeL VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Men meldt ons uit Amsterdam: De Verceniglng van Vrijzinnig Her vormden in Nederland heeft Dinsdag in Krasnapolsky te Amsterdam haar eerste algemeeue vergadering gehou den, onder voorzitterschap van dr. C. J. Niemeyer. Deze heette In een kort openings woord allo aanwezigen welkom op de eerste algemeene vergadering der ver- ©eiiigtng. Spreker hoopt, dat deze ver gadering nuttig zal zijn voor de be weging der vereeniging en dut zij, wanneer zij eerst recht georganiseerd zal zijn, ijverig zal kunnen werken voor de beginselen der Hervormde Kerk. Daarmede verklaarde de voor zitter de vergadering geopend Uit het jaarverslag van den secre taris, dr. W. Meindersma, bleek, dat het prepagande-geschriftje van dr. Niemeyer „Ons recht en onze plicht", in tweede uitgave van 10.000 exempla ren verscheen. In liet geheel werden er reeds 14000 exemplaren verspreid. De meeste der provinciale veieeni- gingen kregen nieuwe afdeelingen. L'it het verslag der Weekblad-com missie bleek, dat het aantal abonné's thans 1570 bedraagt. Nadat de verschillende commissies verslag hadden uitgebracht, weid het huishoudelijk reglement in behonde- ling genomen. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Uit de Noordvestgracht te Schiedam werden opgehaald de lijkjes van twee jongetjes van zes jaar, Kloos en Klein herenbrink genaamd, die ver moedelijk spelenderwijs onopgemerkt te water zijn geraakt. TWEEDE-KAMER. AVONDWERK RIJKSVERZEKE- RINGSBANK. Schriftelijk beantwoorde vragen. De lieer Duys heeft betreffende het n/et toekennen var. vergoeding aan ambtenaren der Rijksverzekerings bank voor avondwerk zonnhrdpn vragen gedaan. De Minister van landbouw heeft hierop het volgende geantwoord: De ambtenaren der Rijksverzeke ringsbank zijn, in overeenstemming met hun insriuotie, verplicht gewor den avondwerk te verrichten, zonder afzonderlijke vergoeding. Ook in verband met de Vijfjaarlijk scha reclassificatie der bedrijven zal. na 1 Juni 1914, -e vond wei k worden verricht zonder afzonderlijke vergoe ding. Onder den vorigen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is voor soortgelijk avondvveik afzonder lijke vergoeding gegeven. De Munster is met bereid deige- lijke vergoeding toe te kennen. Het stelsel, oiu tegen afzonderlijke ver goeding avondwerk te doen verrich ten, leidt er toe dat er overdag min der wordt gewerkt. SLECHT ONTVANGEN VREEMDE DELINGEN. De hoer Eerdmans heeft in verband mot dc klachten van den heer Jules Romain over de.door hem en anderen op een reis door ons land ondervon den bejegening, vragen gedaan: De Minister van Justitie heeft hier op geantwoord, dat bedoelde klach ten onder zijn aandacht zijn gebracht en op zijn last worden onderzocht en voorts dat na afloop van dat onder zoek en na kennisneming van de juiste toedracht der zaak zijnerzijds ernstig zal worden nagegaan, of er termen aanwezig zijn om van justi- tiiowege tot het treffen van eeriigerlei maatregel over te gaan. Stadsnieuws ZIJN' SUBLIMAATPASTILLES GENEESMIDDELEN. Een drogist te Haarlem heeft voor het kantongerecht alhier terecht ge staan wegens het feit, dat hij, of schoon geen apotheker zijnde, subli- maatpastilles, dus geneesmiddelen, had verkocht onder de hoeveelheid, welke de wet van 1 Juni 1865 aange vuld door een koninklijk besluit, het laatst gewijzigd 4 Nov. 1910, aan dro gisten toestaat te verkoopen. De plaatsvervangend kantonrechter Mr. Dr. Vis benoemde bij interlocutoir vonnis van 21 Mei 1911 deskundigen om uit te maken, of bedoelde subti- maatpastilles geneesmiddelen zijn en wees ten slotte op 24 Juni 1911 een eindvonnis, waarbij de bekt van rechtsvervolging ontslagen werd Tegen beide vonnissen kwam het O M. in appèl bij de rechtbank te Haarlem, welk college alleen uit spraak deed ten aanzien van het von nis van 24 Juni 1911. zoodat de H. R. dit vonnis, dat bekt. veroordeelde tot 10 boete. sub. 1 dag hechtenis, cas seerde en de zaak verwees naar het Hof te Amsterdam, dat nu deze kwes tie opnieuw aan een onderzoek on derwierp De Telegraaf geeft het volgende verslag daarvan De beklaagde gaf op, dat hij op den dag in de dugvuarding genoemd, geen pastilles verkocht heeft, noch heeft doen verkoopen, omdat anders het re gister, dat hij van den verkoop van vergiften houdt, dit zou moeten uit wijzen Ook de bediende vau bekt. herinnerde zich uiet de pastilles ver kocht te hebben. Wel c-rkende bekl. meermalen de pastilles te hebben verkocht voor /0.25 de 10 stuks, doch 6teeds met inschrijving van huu na men in een register. Verder hield bekl. 6taande, dat su- bliruaai-pustilles geen gerieesmdde- len zijn, zoodat hij niet strafbaar is, gesteld de verkoop ware bewezen De kooper verklaarde zich niet te vergissen eu zeide, dai hij voor 25 ets subïitnaalpasulies in bekiaagdes wiu- kei gekocht had. Als deskundigen werden gehoord le professoren R. Pd en P. v. d. Wiele. die het met elkaar eens waren, dat sublimaat een geneesmiddel is. dat ook wel voor inwendig gebruik wordt aangewend, tioewel het gewoonliik uitwendig wordt gebruikt. Ook de pastilles, die een verwerking zijn van sublimaat, blijven dezelfde eigenschappen behouden als de onver werkte sublimaat, hoewel de samen stelling, doordat deze fabriekmatig geschiedt, niet geheel zuiver moet ge acht worden. De pastilles zijn niet terstond voor gebruik geschikt, doch moeten eerst worden opgelost in water. Als definitie van „geneesmiddel" gaven de deskundgen het volgende: „Een geneesmiddel is een middel, dat wordt aangewend tot voorkoming, genezing of verlichting van ziekten, hetzij inwendig, hetzij uitwendig aan gewend." Alleen een apotheker mag de pas tilles volgens deskundigen in kleine hoeveelheid afleveren. ilierop nain de adv.-gen mr De Joeselm de Jong, requisitoir. De beide vonnissen van den kan tonrechter besprekeud, zeide pleiter, dat ook het eerste vonnis, het inter locutoir, waarbij een deskundig on derzoek gelast werd, moet worden vernietigd. Het stond den kanlourechter niet vrij, de vraag of subhmaatpastilles geneesmiddelen zijn. zelf uit te ma ken, onder voorlichting van deskun digen, omdat deze vraag was een we tenschappelijke, die leeken niet kun nen beantwoorden. Aldus besliste de H R. bij arrest van 26 Jan. 1914. Do wet heelt ook met aangegeven wat onder geneesmiddelen is te ver staan, doch liet dit over aan de phar- macopaea-coiumissie. die een lijst aanlegt en aanvult met de middelen, dio, volgens haar, geneesmiddelen zijn. Wanneer eenmaal een middel op die lijst voorkomt, dan heeft zich ver- dor de rechter niet te verdiepen, of het middel een geneesmiddel is; inaar dan heeft de rechter dit eenvoudig te aanvaarden als een uitgemaakte zaak. Welnu, in 1906 heeft de commissie ook subliinaatpastilles op de lijst ge zet, zoodut ook die pastilles genees middelen zijn. De tweede vraag is nu. of het eind vonnis van den kantonrechter kan worden bevestigd. Spreker geloofde van niet. De moeilijkheid zit echter bij de vaststelling van het daderschap van beklaagde. Heeft bekl. het feit doen plegen door zijn bediende als trianus minis- tru, of pleegde hij het zelf? Vooraf zeide spreker, dat het feit van den verkoop door den knecht is bewezen en bovendien door beklaag- des erkentenis, dat hij meermalen su- bhmaatpastilles verkocht De vraag is nuheeft de bediende gehandeld als een machine. Volgens spreker was dit niet het geval. De bediende wist, dat de pastilles op de lijst der geueesmiddelen voorkwamen, wis: dus, dat de patroon ze niet ver- koupen mocht en was derhalve geen manus ministra. Volgens spreker was bekl. zelf de dader, omdat in de wet niet strafbaar is gesteld het afleveren van genees middelen, maar het verkoopen van geneesmiddelen. Dit verkoopen nu is ruimer dan de materieele daad \an afleveren. Men kan verkoopen. hetzij zelf, hetzij door een ander. Ook hij, die niet zelf verkoopt, maar door zijn bediende, moet geacht worden ver kocht te hebben. Aldus is de leer van den H. R. (ar rest 3 Maart 1913) in de zaak tegen de verkoopers van premieloten, die de lolerijwet overtraden. Ook daar nam de II R. aan, dat onder verkoopen ook valt het verkoo pen door een ander. Wat do straf betreft, overwoog epr., dat 10 boete hem te iaag voorkwam, gezien beklaagdes verklaring, dat hij herhaaldelijk sublirnootpastilles ver kocht. Ilct houden van een register en het uitsluitend aan bekende personen verkoopen. discuipecrt den bekl. niet, omdat alleen apothekers en niet dro gisten in zoo'n geval vrijuit gaan. Een hooge boete moet worden opge legd, opdat de drogisten zich zullen houden aan de wet. Als zij tegen die wet bezwaren hebben, moeten zij op verandering ervan aandringen, doch zoolang dit niet is geschied, moeter zij dc wet eerbiedigen. Eisch /50, sub lü dagen. Beklaagde verweert zich door te zeggen, dat de pastilles geen genees middel waren en beriep zich op een 20-tal doktoren, waaronder dr. Men- des de Leon, van d« Hoerhave-kiiniek, die van oordce! zijn, dat sublimaat een desinfeelie- eu geen geneesmid del is Verder ontkende bekl. den verkoop en zeide, dat m ieder geval niet is bewezen, dat inderdaad sublimaat pastilles verkocht zijn. Wat de kooper meenam kunnen evengoed zuurtjes geweest zijn. DE QUABSTIK MET DE E. S. M. Naar het Hbld. verneemt, is de uier- gelijkheid met uitgesloten dat de quaestie der abonnementskaarten van de Eilectrisu e voor de bewoners van het Admiraal de Ruyterkwar- tier een bevredigende oplossing vindt. Aan tiet bestuur der huurtveiee- uiging Is nl. dix>r de directie een con ferentie in uitzicht gesteld, waar de zaak zul besproken worden. Van tiet voeren van een proces is bij het bestuur niets bekend. PROV. UTRECHTSCH GEN. VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, Tol nieuwe leden werden oa. geko zen ui de sectie van natuur- en genees kundige wetenschappen: dr. A. H. Biaauw, conservator der Xed. Botani sche vereeniging te Haarlem: dr J Dekker, directeur van de afd. llan- delsniuseum van het Kol Instituut .e Haarlem. Deserteur. Donderdagavond heeft zich in d infanteriekazerne allrer vrijwillig aangemeld de milicien v. d H var. het 10c Regiment Infanterie alhier, die in 1908 als deserteur uit de sterkte van zijn korps was afgevoeid Hij is in de kazerne in arrest ge steld en zal naar Den Hnag worden overgebracht om aldaar voor den krijgsraad terecht 1e s'aan Reservekader De reserve-sergeanten B. Sluimers, VV. F van Spanje, II Goossens, W. Geluk. J. Iteitseina, J Lapêre, G. L Wijsman, L Gerineraad, W. Brands- ma en W. F. Noordberg van het 10e Regiment Infanterie alhier, zijn ge slaagd bij het examen voor den rang van vaandrig. EXAMENS L O- Iloai'lem, 4 Juni. Geëx. 8 mnl. cand. Geslaagd de hee ren: F. J C van Don, Bergen. M. ,T. Schut, Helder W. II. v. d. Horst, Haarlem. G. Veen, Zaandam, G e v. Voorwerpen Terug te bekomen hij: N. van Du- nen, Zome'rvaart 18 o, een giama- foonveor. Bureau van Politie, een gewicht J. van Daalberg. Raaks 32, een dameshorloge. Bureau van Poli tie, een bord van een hsodwagen J- A. van het Huis, Oranjestraat 135, eem pdrtemomnaie. Werf Hubertina, HarmeJijansweg, een hond. M. Rieu, Jan Steenstraat 17, een horlogearm band. Ma. Th ij ssenWagenmakers- laan lb, oen kinderlaarsje. G. v. d. Meij, Zomarvaart 21 F, een paar da- roeshandschooTif n. Bureau van Po litie, een ibuissleutel. Uit de Omstreken SCHOTEN. Ainbtenaarsvereeniging. Donderdagavond vergaderde orr 71/2 uur in het Raadhuis in een druk bezochte buitengewone bijeenkomst dc vereeniging van hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten in dienst der gemeente Schoten. Do leiding dezer buitengewone ver gadering was aan den gemeente-veld wachter Heertjes opgedragen. Deze ging na voorlezing der ingekomen stukken cn notulen over tot verkie zing van bestuursleden Bij groote meerderheid van stem men werden gekozen de heeren G. H. Kuijken, bouwkundig opzichter cn A. Heertjes, die hun benoeming aan vaardden. Het bestuur is thans samengesteld als volgt* A. Heertjes, voorzitter. A Stoffer, secretaris. G D Hagebout, penningmeester. G. H Knijken en I W. Westendorp, commissarissen Donderdag zijn vanwege het go- meemobestuur in het Julianapark I zitbanken aangebracht. HEEMSTEDE. Aanhouding. Door de gemeen te-poli*, ie is ter be schikking van de Justitie te llaartcm gesteld W. A die zwervende is aan getroffen. Hij had nog 12 dagen hechtenis to ondergaan wegens bedelarij. Gezondheidscommissie. Door B. en W. worden aanbevolen voor de benoeming van leden van de gezondheidscommissie (zetel Bloe- mendaal) de heeren J. Wolbers en H. Meijboom, de eerste te Bloemendaal de laatste alhier woonachtig. Moer en Bosch. Ito orkestklasse van den heer Karet F. van Maas Jr goeft Zaterdag een muziekavond te „Moeren Bosch", met medewerking van mej. M. Gijsbertse, sopraan, mej. M. Laurense, alt, eu mej. L. van den Berg. lvegeleiding. HAARLEMMERMEER. EEN NIEUWE VEREENIGING. Tv Hoofddorp is een vereeniging van jonge dames opgericht, die zich ten doel stelt de goederen te maken, welke door de afd van Het Witte Kruis ten behoeve van d* Wijkverple ging bcnoodigd zijn om ze den pa- tonton te verstrekken Mei de leiding dezer vereeniging is belast Mej. Deur waarder, alhier

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9