Ihws Dagblad Voor Eer en Recht. Robhlijk'e mesnJngën worden ui ge sproken. die met de beschuldiging niets tc maken hebben. Wat Chinigo betreft, verklaarden allen, dat zijn papieren niets bevatten, waaruit ecnige schuld valt af te lei den. Een napleil over vroegere voorvallen. De speciale Tel.-correspondent In Albanië schrijft nog- Majoor Sluijs was commandant van Durazzo geworden. Sluijs moet (ik vertel dit niet op losse gronden) verechillende malen herrie met Essad gehad hebben. De spanning tusschen deze twee stijfhoofdigen was zoo groot, dat een conflict onvermijde lijk bleek. Niemand van de al of niet ('t laat mij steenkoud) intrigeerende diplomaten, dacht er een seconde aan, dat Sluijs een dergelijken maatregel zou durven nemen. Dat de gevangen neming van Essad door Sluijs geen halve maatregel was, weten we nu wel. Voor ons doet het er niet toe, of do arrestatie wettig of onwettig, rechtvaardig of onrechtvaardig ge weest is, Met de oorzaak heeft dit njets te doen. Sluijs handelde echter geheel en al op eigen vuist. Generaal De Veer zat gedurende de zéér kri tische dagen ver van het brandpunt in Tcpiline. Wanneer onze persoon lijke verbluffing over de daad van Sluijs geweken is. blijft nog de aan dachtige criliek. Noodzakelijk of niet? persoonlijke opvatting van Es- sad's onvertrouwbaarheid of niet? Ge looft iemand er ernstig aan. dat Es sad Pasja het plan koesterde om „urn- nichts dir nichts" zijn vorst te onttro nen? Nogmaals, ik keur de handeling niet goed of af. Daarvoor ben ik niet hier gekomen. Maar wel zal iedereen het af moeten keuren, wanneer de Ne- derlandsche officieren hier aan poli tiek gaan doen. Onder het beheer van den generaal scheen dit tot de moge lijkheden le behooren. Ieder objectief beoordeelaar zegt, dat de politiek ab soluut buiten den werkkring moet blijven van de Nederlandsche gen darmerie-officieren. Ik hoor, dat in Skoetari ook al zoo iets plaats hoeft gevonden! Komt hier een nieuw or ganisator, die de kat de bel aan zal binden, dan moet die beginnen, met 'alle politiek de straat op te smijten, waar zij thuis behoort. D© mislukte tocht naar Tirana (zeg Schiak) is ook alweer een uitvloeisel van slechte organisatie geweest. Ik wil de schuld liever op niemand wer pen. Gedane zaken nemen geen keer. l)o blamage treft hier niet den kloe ken kapitein Sar; wel hem of hen dio het bevel tot uitrukken gegeven heb ben. Ik ben een leek in het oorlogvoe ren, maar ik zou als leek eerst, geïn formeerd hebben door absoluut be trouwbare spionnen, met hoeveel man de z.g. opstandelingen in de buurt van Schiak lagen. Voor elk be drag aan geld krijgt ge hier zooveel spionnen als ge verkiest. De gehecle tocht wavs slecht georganiseerd, met veel te weinig geoefende militairen en zonder goede verkenning. Kapitein Sar heeft voluit zijn plicht, ja véél meer dan zijn plicht gedaan. Om nog eens op generaal De Veer terug te komen. Hij is door zijn stug ge wijze van optreden, door zijn In tra nsigan te handelingen niet bemind. Majoor Sluijs beeft het strijdperk moeten verlaten, z.g. met verlof. Maar het was voor hem en de zaak waar voor hij gestaan heeft, beter, wanneer hij voor goed naar Holland terugkeer de. Zijn doodsvijanden loeren op hem en ik verzeker u dat een menschenle- veu in Albanië nog precies dezelfde negatieve waarde bezit, als onder het Turksche regime. Een bevel aan den vorsl? De „Stampa" meldt, dat de voret telegrammen ontvangen heeft van Keizer Wilhelm en van Koning Ca rol van Roemenië, waarin hem wordt verboden Durazzo te verlatenanders zullen beide vorsten de hand van hem aftrekken. In dezen vorm kan het bericht niet juist zijn, zegt het „Tageblatt". Hoog stens zouden de Keizer en de Roe- meensclie Koning hem een vriend- sch appel ij ken raad kunnen geven. Dit wint aan waarschijnlijkheid door een bericht uit Weenen, dat tusschen Keizer Wilhelm en Koning Carol te legrammen gewisseld werden over de Albaneesche quaestie. Maar in diplomatieke kringen is hot geen geheim, dat Keizer Wilhelm niet aangenaam was aangedaan door het besluit van den prins von Wied, den Albaneeschen troon te aanvaarden, en dat de Keizer hem dit niet alleen heeft afgeraden, maar hem heeft mee gedeeld, dat hij er niet op moest re kenen, in geval van verwikkelingen, dat Duitscliland iets voor deze Alba neesche onderneming zou kunnen doen. Zn Durazzo. De „Alban. Korr." verneemt uit Du razzo Tengevolge van de afkondi ging va'n den slaat van beleg is nu 'de instelling van een krijgsraad gelast. De gevechten. Ken telegram uit Durazzo meldt, dat de regeeringstroepen de opstande lingen in de nabijheid van Tirana hebben aangevallen en een volkomen nederlaag toebrachten. Onder de opstandelingen zijn ern stige oneenigheden uitgebroken. Het gevolg hiervan is dat er velen geneigd zijn zich te onderwerpen. De toestand wordt beter geacht. Uit Elbasan wordt gemeld, dat een afdeeling der gendarmerie na een lie vig gevecht de opstandelingen uit het dorp Bradasjesj verdreven heeft. (Een groot aantal vrijwilligers sloot zich .aan bij den gendarmerie die naar Ti rana oprukt) Uit Athene wordt aan de „Temps' bericht: Een sterke Albaneesche troe penmacht drong de neutrale zóne rondom Gorytza binnen, maar werd na een hevig gevecht door de troepen der autonomisten teruggedreven. Aan dc zijde der Epiroten violen een groot aantal gekwetsten, ook de verliezen der Albaneezen zijn vrij aan zienlijk, De Epiroten handhaafden zich in hun posities. Kolonel Thomson is te Valona aan gekomen om deel te nemen aan een vergadering van notabelen. Zijn voorstel om een vrijwilligers corps to vormen ter bestrijding der rebellen werd met groote geestdrift en onder ovaties voorden vorst en de re- gecring aangenomen. Later keerde Thomson naar Durazzo terug. De Mirdieten te Durazzo hielden oen vergadering, trokken vervolgens naar het paleis en brachten daar ovaties. Do vorst en de vorstin betuigden daar voor hun dank. In Epirus. Dc Albaneesehe regeering verklaar de zich met het resultaat van de on derhandelingen, door de internationa le Controle-commissie op Korfoe ge voerd, over de Epirotische quaestie, te kunnen vereenigendo commissie zal zich binnenkort opnieuw naar Korfoe begeven, om het bestuur in Epirus te organiseeren. Griekenland en Turkije. Uit Athene wordt geseind: Te Techesma wachten 25.000 Griek- sclie vluchtelingen op stoomvaartge- legenheid voor den overtocht naar Griekenland. De Grieksche vertegen woordigers bij de mogendheden kre gen opdracht liet Grieksche protest tegen do gebeurtenissen in lile'n- Azië aan dc regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, mede te deelcn. Allerlei Dc kabinetscrisis in Frankrijk. Volgens de Parijsche bladen moet Ribot voldaan zijn over het resultaat zijner-pogingen en heeft hij wel hoop te zullen slagen. Hij moet van plan zijn een „groot ministerie' te vormen, waarin zitting zouden hebben: Bour geois, Viviani, Jeam Dupuy, Dèlcassé, Pcylral, Clement,el enz terwijl hij Noulens als minister van oorlog zou handhaven, om daarmede te tooncn, dat hij niet wil tornen aan de wel oji den driejarigen diensttijd. De meerderheid der afgevaardigden schijnt Ribot gunstig gezind, de so cialisten voorspellen echter, dat hij niet lang aan het bewind zal Wijven, als hij regecren wil zonder de mede werking der geünifieerde radicalen en der socialisten. Nader wordt geseind: Ribot heeft de opdracht officieel aanvaard en een ministerie samenge steld, waarin Léon Bourgeois de por tefeuille van biritenlandsche zaken zal aanvaarden en waarvan o.a. deel zul len uitmaken Noulens en Dupuy. Mexico. Uit Washington wordt geseind- li uerta kondigde de blokkade van Tanipico af en zond er twee kanon- neerbooten heen, om die blokkade ef fectief te maken. Het waarschijnlijke doel is te beletten, dat wapens ge land worden voor do constilutiona- listen. Twee Amerikaansche oorlogs schepen volgen de kanonneerbooten, wier commandanten reeds mededee- ling kregen, dat de Vereenigd-e Sta ten Tampico als een open haven zul len beschouwen. Het Amerikaansche stoomschip An- tillu, met een lading wapens, wordt Woensdag te Tampico verwacht. Nader wordt geseind uit Mexico De blokkade van Tampico is uitge steld. Het besluit tot dit uitstel werd ge nomen, nadat de regcering bericht had ontvangen, dat de bemiddelaars te Niagara Falls zekere maatregelen hebben genomen in verband met de bewegingen van het stoomschip „An tina*. Officieel wordt medegedeeld, dat TWEEDE BLAD Dinsdag 9 Juni 1914 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Uit Albanië. Dc arrestatie van twee Italianen. De arrestatie van de beide Italia nen, Muriccbio en Chinigo, te Duraz zo, onder beschuldiging met d« op standelingen te Sjiak, lichtsignalen to hebben gewisseld, heeft in Italië en onder de Italiaanscbe kolonie te Du razzo groote ontroering gewekt. Zoo- dra de arrestatie te Durazzo bekend werd, liepen aanzienlijke Italianen naar den Italiaaneohen gezant Aliotti, die aan een lunch van het corps di plomatique zat. De berichtgever van het Bcil. Tagetbl. geeft nu de volgende schildering van wat er toen gebeurde „Dadelijk ging Aliotti naar dc am- oassade, en vloog den Nederlandse hen officier aan, met de woorden „Is het waar wat men mij vertelt.' Toen de officier toestemmend antwoordde, schreeuwde Aliotti„Hoe is het mo gelijk dat gij dit gedaan hebt. Gij hebt iets ongehoords gedaan. Ik eisoh dringend, dat gij de gevangenen da delijk in vrijheid stelt, anders zal ik 300 matrozen aan land brengen en u allen laten arresteeren.' Do Neder landsche officier salueerde en beval de onmiddellijke vrijlating der ge vangenen. De Nederlandsche kolonel Thomson, commandant der stad, ver klaarde den Ilaliaanschen gezant dat de beide Italianen gearresteerd wer den, omdat zij lichtseinen wisselden met de opstandelingen. Aliotti ant woordde: „Gij zijt gek! Gij hebt een ongehoorde daad begaan! Dit is het verhaal, dat het Berl. Ta geblatt geeft \an het onderhoud tus schen Fabius (waarschijnlijk) en later met kolonel Thomson. Zoo zal het wel niet gegaan zijn. Maar het is voldoen de om te doen uitkomen .dat Aliotti in groote woede was ontstoken. De berichten uit Italië doen even eens zien, dat daar groote ontstem ming heerscht over het optreden van Thomson en Fabius. Dc regeering en het incident. Volgens een bericht van de Agenzia Slefani had de Italiaanscbe gezant Aliotti een gesprek met den vorst en do ministers, die erkenden, dat. de Nederlandsche kolonel laf (feig) han delde en beloofden algeheele voldoe ning te zullen geven. Aliotti eischle onderzoek der in be slag genomen papieren, die door een gemengde commissie zullen worden nagegaan, wijl de gezant de volkomen ongegrondheid der beschuldiging wil bewijzen, onafhankelijk van de vol doening voor de schending der capi tulaties van de beschuldigden. Gemeld wordt, dat de Nederland sche officieren, voornamelijk kolonel Thomson, aan de Albaneesche regee- Ting gehoorzaamheid weigerden, wijl zij hun ambt door een mandaat der mogendheden verkregen, zooals op de Londensche Conferentie besloten is. De Albaneesche regeering richtte aan de» Ilaliaanschen gezant een of ficieel schrijven, waarin de reeds ge geven verzekeringen worden her haald, dat de regeering aan Italië voor de arrestatie van Muricchio en Chinigo voldoening zal geven. Zoodra de commissie de popieren onderzocht en de onschuld van Mu ricchio heeft vastgesteld, zal de Al baneesche regeering aan de Neder landsche regcering de vervanging van de beide verantwoordelijke officieren '/Thomson en Fabius) vragen. liet onderzoek. Zondagavond is door de commissie van onderzoek in de zaak-Muricchio en Chinigo, bestaande uit dc Itali aanscbe leden Andreoli en Daniaca, do Albaneesche Feizi bey, Ekrem bey, Gurakuki en kolonel Thomson, het proces-verbaal opgemaakt van het on derzoek der in beslag genomen papie ren van Muriccliio. In dit protocol wordt verklaard, dat de Albaneesche leden tot de slotsom zijn gekomen, dat de inhoud van één brief coinpromitteerend is voor Mu ricchio, omdat uit dezen brief blijkt, dat hij moreel schuldig is aan het geen hem ten laste wordt gelegd. D© Italiaansche leden echter verklaarden inzake hel feit, waarvan hij beschul digd wordt, dat de brief noch in het algemeen, noch iets compromittee- jrends bevat en dat daarin slechts per- FEUILLETON Roman van O. E1 s t c r. 31) Ach, dat ellendig© proces! riep Stanislaus wrevelig uit. Als de baro nes mijn raad had opgevolgd was zij dit proces tegen Bom in 't geheel niet begonnen, maar had zij hem een mets zeggende rehabilitatie in zijn eer gegeven. Daarmede was die dwa ze geschiedenis dj wereld uitgeweest en de verdenking, den diefstal te hebben gepleegd, was toch op Born blijven rusten. Voor d© maatschappij was hij zoo goed als dood on dat was meer dan voldoende. Niet voor Erika. Haar moest men zonneklaar bewijzen, dat zij haar lief de een onwaardige had geschonken. En wanneer Born's schuld niet bewezen wordt" Dat kan toch niet anders ui de gegeven omstandigheden? Niemand anders kan de dief geweest zijn dan hij. Dat is nog niet bepaald vast staand, zeide Stanislaus mopperend. Maar laten w>» flit ch&pitro af stappen het mislukken van deze huwelijksplannen is niet de eenige reilen, waarom ik hier van daan wil. OI kunt u me duizend Mark leenen? Ben je mal? Hoe zou ik daar aan komen? Heb je dan nog altijd schulden? Ja, antwoordde hij lakoniek. Maar je schreef me toch dut je na den deod van den baron hier zulk een vertrouwenspositie bij do barones had gekregen, dat het je binnen kor ten tijd mogelijk zou zijn, de rest van je schulden te betalen. Ja dat was vroeger.... Nu, is het thans anders gewor den Ik denk, dat je positie £>j de barones nog beter geworden is. Persoonlijk wel, maar niet zake lijk. Hoe moet ik dat begrijpen Stanislaus stond op en wierp' de nauwelijks aangestoken cigaret met heftig gebaar tegen den grond. Wanneer u dan toch alles precies wilt weten, dan zal ik u klaren wijn sohenkon. Na den dood van den ba- ron liet do barones aan mij het be heer eer kas over toen kon ik mij steeds zelf helpen. Je hebt toch niet vroeg zijn moeder doodsbleek. Zeker, ik heb uit de kas mijn schulden gedekt.... O, Stanislaus 1 Vrees niets de barones heeft er niets van bemerkt. Maar sinds de oude Grupe er op heeft aangedrongen, zelf de kas weer te besturen, is deze bron voor mij gesloten. Ontzettend je hebt dat geld ges to Slechts geleend, ik heb het terugbetaald, ik heb daarom een wis sel afgegeven en, wanneer ik met Erika huwde, kwam immers alles te recht.... eerstdaags vervalt dio wissel en ik moet het geld hebben.... Kun je den wissel niet piolongee- reu vroeg zijn moeder schuw. Neen, antwoordde hij somber. llij streek opgewonden met de hand door zijn fraai donker haai-. Verschaf mij dat geld, fluis- terdo hij hartstochtelijk, of ik hen verloren. Wanneer moet jo het geld heb ben vroeg zij bevend. De wissel vervalt binnen acht dagen. Ik zal probeeren, het geld los te maken misschien ja, kun je je niet zeJf lot de barones wonden Zij heeft mij reeds eenmaal ge holpen de tweede maal zou verden king wekken. Dat is waai', maai- dan kan ik mij toch ook niet tot haai- wenden. Je kunt immers zeggen, dat je het geld voor mijn zuster noodig hebt. Je wilt Julie uithuwelijken je hebt geen geld voor een uitzet jo zult wel wat vinden. Ik zal er over nadenken zen de regcering mei de blokkade geens zins beoogde het handelsverkeer te belemmeren, maar alleen wilde be letten. dat de Constitution a listen voor zien werden van ammunitie. llit Washington- Admiraal Badger bericht, dat de Mexicaans-clie kanon- neerbooten Zaragosa en Bravo voor Tampico zijn aangekomen. Binnenland EEN ONDERWIJZER VOOR DE PRINSES. Naar aanleiding van het aan „Do Standaard" ontleende bericht, dat do Koningin aan den heer Jan Ligt'nort, hoofd eener school te 's-Gravemhage het geven van het onderwijs heeft op •gedragen dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen, wordt aan 'bet Haagsche Correspon d en tiebi i - reau van de best ingelichte zijde me degedeeld: dat het koninklijk uode- renipaa'r den heer Jan Ligthart ad vies heeft gevraagd in zake het on derwijs aan Prinses Juliana; dat de heer 'Jan Ligtihart zitfb bereid heeft verklaard te zijner tijd advies daar omtrent nit te brengen; dat er uit den aard dor zaak tot nu toe geen keuze is gedaan wat betreft den persoon van onderwijzer of onderwijzeres, dio dez eopdracht zal ontvangen. BARBAARS CI I NEDERLAND. Men schrijft aan de Tijd uit Den Haag: Het verhaal van het gebeurde te Harderwijk heeft dit opschrift uitge lokt, Wat daar geschied is. is dan ook zonder twijfel afschuwelijk, en het is le afschuwelijker, omdat, ook waar men graag aan eenige overdrij ving en aan eenige schuld bij de vreemdelingen, gelooft, wij, Nederlan dors, aan de waarheid niet twijfelen. Wij zien, helaas, eiken dag, onver schillig waar wij wonen! voor eigen oogen. dat onze straatjeugd tol alles in staat is, en het groote publiek meer neiging heeft, het vóór dan tegen de straatjeugd op te nemen. En zou men nu durven beweren, dat nergens in Den Haag had kunnen gebeuren, wat te Harderwijk is geschied? Eenige» tijd geleden vond hier aan een druk ken verkeersweg nog het volgende plaats. Een eenvoudig geklecde dame die alleen een hoed op het hoofd had met een paar staande ve-eren. pas seerde een zijstraat, die in niet hij- zonde;- goeden reuk staat. Er kwa men daaruit juist een paar opgescho ten meiden, waarvan de eene tegen do andere zei: „Zeg mc-id, durf jij niet, ik wel'. Zij nam tegelijk een aanloopje, sprong de dame op den rug en knakte beide Teeren. De dame schrok, blijkbaar, maar begreep niet-, welk een verwoesting was aangericht en ging haar weg. De meiden waxen trouwens spoedig genoeg uit haar bereik. Met een-, het is toch schande, of iels dergelijks, liepen de voorbij gangers door, zdch wel wachtende partij te kiezen. Aan zulke dingen er gert men zich in Den Haag nog ter nauwernood. .EEN GEMOEDELIJKE BURGE- MEES'I ER. De burgemeester van het Zuid-IIol- lüulsche dorp S„ is zoc vriéndelijk liet „N. v. tL D. iets naders te be richten omtrent zijn deel met de in een vorig nummer meegedeelde „goed gehumeurde" waarschuwing tegen het te snel rijden met fietsen en mo tors. Ingetrokken schrijft hij is de publicatie beslist niet.Den fietshan- delaars en één kapper werd de hun gegeven publicatie teruggevraagd, nadat ze er erkele dagen had vóór gehangen. Het doel was bereikt, om in den kortst mogolijken tijd de mees te bekendheid er aan te geven. Dit al waarschuwend bandelen acht ik heel wat aangenamer dan het in entvangst nemen van processen- verbaal der rijks- en gemeentepolitie. Op de publieke aanplakborden is waar noodig de publicatie opnieuw aangeplakt. HANDIGE OPLICHTSTER. Het „N. v. d. D." vertelt Zaterdag is te 's-Hertogenbosch plotseling een juffrouw verdwenen, na te voren een tijd lang de groote dame te hebben uitgehangen. Ze v/as afkomstig uit Vrijhoeve Ca- pelle en heette Aaltje Nieuwenhuizcn. Sinds eenigen tijd woonde ze op ka mers bij den heer D. Zij veroorloofde zich heel veel luxe dingen, die alleen vermogende Heden kunnen doen, en had daardoor ook met verschillend/; goede families daar ter stede connec ties aangeknoopt. Toen Zaterdag do juffrouw, bij wie zo op kamers woon de, naar de markt was om voor haar eenige boodschappen te doen, heefi Aaltje met een hakmes de eiken kast opengebroken en al liet aanwezige goud. zilver en juweelen weggeno men en een briefje achtergelaten met gemakkelijk gaai het niet wij mo gen geen argwaan wekken. Wanneer ik je nu help, dan blijf je toch hier Ik moet wel, zeide hij meteen zucht. Nog is niet alle hoop vervlogen, ging zo vol vuur voort, op het slagen van ons verlangen. Waclit dc» afloop van liet proces eerst af Zwijg van dat vorwensclit© pro ces, stiet hij heftig uit. Word nu niet zenuwachtig. Het is hier ook lang niet zoo pleizierig meer als in den eersten tijd van mijn verblijf, klaagde mevrouw Julia op weenenden toon. Jij bent prikkel baar en slecht gehumeurd en stuift ojj bij het eerste woord, de barones loopt zwijgend en somber rond, zoodat ik nauwelijks nog vertrouwelijk met baar durf te spreken wanneer ik niet nog hoop had op liet welslagen van onze plannen en wanneer ik wist, waarheen ik mij kon wenden ik was reeds lang weg geweest. Nu, nu zeide Stanislaus m»t een kwaad aard igen glimlach. Het eten en drinken smaakt 'hier toch ook goed Spot jij maar met je ongelukkige moeder, snikte mevrouw Julia én begon nu workelij'k te weenen. Speel toch geen komedie voor m ij zeide Stanislaus barsch. <r-> Spaar jo tranen voor de barones. Met deze woorden stak hij een nieu we sigaret aan en liep het park in. de medodeeling, <iat ze naar Brussel' was vertrokken. liet is echter gebleken, dat ze over Orthen naar Hedel is gewandeld en daar de boot heeft genomen naar Rot terdam. De politie zoekt haar nog steeds. De vermiste sieraden vertegenwoor digen een bedrag van 200 a 300 gul den. Haar koffers waren reeds naar Amsterdam verzonden. UN1VERSITEITSFEESTEN TE GRONINGEN. Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest «Ier Groninger Universiteit, /uilen t6 vertegenwoordigers van bui- tenlandsche Universiteiten de her denkingsfeesten bijwonen, behalve dc in liet buitenland te benoemen eere- «loctonen. Zoo worden alle Engelsche Universiteiten vertegenwoordigd, zoo mede allo hoogescholen in België. Uit Duitscliland zullen iy van de 23 al daar bestaande Universiteiten verte genwoordigd zijn. Er komen verte genwoordigers van Universiteiten uit Griekenland, Rusland, Denemarken en Noorwegen, uil Noorcl-Amerika, uit Canada, uit Australië en Voor Indic, zoo meldt het „N. v. d. D.". VECHTPARTIJ OP DE KERMIS. Het „N. v. d. D." meldt: Do kermis te Wehl is ingezet met oen ernstige vechtpartij tusschc: eenige circa 20-jarige jongelui uit Wehl en Braamt, waarbij gewond werden Jan Jansen, te Wehl. Johnn Smits, to Didam, en Gerilt Bonman, te W'ehlsdiebroek de eerste levens gevaarlijk door steken in schouder en heup. Smits had een snede van 15 C.M. in den rug en van 14 c.M. op den Als verdachten zijn gearresteerd Lambertus T. en de gebroeders A. en Th. H. Allen werden van het tred op gelicht, doch ontkennen, hoewel in hun huis een mes, een vest en een fiets in beslag zijn genomen, waaraan zich bloedvlekken bevonden. De marechaussee en de rjjksveld- wacht leiden het onderzoek. TWIST TUSSCHEN JONGENS. De Tel. meldt: Zaterdagmiddag had te Vught een twist plaats t-usschen jongens van on geveer 11 jaar. Twee voogdijkinderen werden door Vughtsche jongens afge lost. Het is onder de jeugd te Vught nl. een eigenaardig gebruik, om nieuwe daar gevestigde dorpskinde ren zoogenaamd te ontgroenen. Op een zeker oogenblik stak de zoon van Van D. K. met een mes een der voog dijkinderen driemaal in den rug. Dr. Hillcn verleende geneeskundige hulp en constateerde twee ernstige ver wondingen, waarvan een bijna de longen raakte. De politie stelt een onderzoek in. OUD-MINISTER COLIJ.N. Sedert eenige dagen bevindt zich, naar de „Moaiteur du Petr. Roum." mededeelt, de heer Colijn, oud-Minis ter van Oorlog, en thans directeur der Bataafsche Peetroieum-mpij., te Boekarest, om zich grondiger op de hoogte te stellen van de Roemeensche pe-troteu m i n dustrie ONDEUGD ELI JK SNOEPGOED? Maandagmorgen is bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan dat bij de familie J., wonende in de Palm straat, aidaar, Zondagmiddag 3 kin deren, resp. van 3, 2 en 1 jaar, plot seling zoo ongesteld zijn geworden, dat de ontboden geneesheer overbren ging naar het gasthuis gelastte. Vermoedelijk werd de ongesteld heid veroorzaakt door snoepgoed, in een winkel in de buurt gekocht. De geneeskundige dienst heeft be slag gelegd op het snoepgoed, dat on derzocht zal worden. t SECRETARISSEN VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. Te Amsterdam vergaderde de Ver- eeniging van Secretarissen van Ver- eenigingen, aangesloten bij den Na- tionaJen Bond voor Vreemdelingen verkeer. Besloten werd, niet in te gaan op het verzeek van de Vereen i- ging Zandvoort, oni er bij den minis ter op aan te dringen, de gemeente wet zoodanig te wijzigen, dat het mo gelijk was een kutrtax van vreemde lingen te heffe», aangezien de belan gen van kleinere plaatsen daardoor in het gedrang kwamen. Een uniform kenteeken voor con ducteurs en politieagenten, die taf en spreken, zal worden ingesteld. Pogingen zulle» worden aange wend, langs 'radio-telegrafischen weg ten bate van vreemdelingen op ver schillende plaatsen mededeelingen te krijgen van de te verwachten weersge steldheid. Gesteund zal worden een poging van den Bond Heemschut, om door bemiddeling van photogr&fcn niet alleen mooier doch tevens leelijke, Zoo doelloos rondloopende, zag hij juffrouw Tina Grupe bij een bank staan, die in haar meest elegante hou ding en schijnbaar in de zoetste droo- nierij verzonken de zwanen van tijd lot tijd een stukje brood toewierp. Sinds Erika Hambach veriaten bad. was Juffrouw Tina dagelijks in het park te vinden. Zij scheen zich zelf i» do rol va» de verlaten burchtvrouw e bijzonder interessant te vinden, e.i droeg, haar vijf-en-dertig jaren ten spijl, nog jeugdige costumes, welke slechts tot den enkel reikten en haar juist niet bijzonder kleine voeten vrij lieten. Toen Stanislaus haar zag, gleed een spotachtige glimlach over zijn ge laat. Daar heb ie haar al weer. mompelde hij. Wel, als de strik te nauw wordt toegetrokken, dan trouw ik haai- de oude heeft zeker wel een zestig duizend Mark bespaard en zij is de eenige dochter. Hij trad zachtjes op haar toe, doch zijn laarzen knarsten zacht op het grint, zoodat zij hem had moeten hoe ren. Zij verroerde zich echter niet, doch nam een nog fraaiere houding aan. llij stond nu vlak achter haai" en plotseling boog hij zich voorover ©n knst© haar in den nek. Met een gil sprong zij van de bank op. Merkwaardigerwijze bloosde zij echter hoclemaal niet cn toonde zich ontsierende plekjes onder het oog van de gemeentebesturen te brengen. In zake de molestatie van vreemde lingen, zooals heeft plaats gehad te Harderwijk en Uden, wordt besloten, waar de zaak bij de» minister van justitie aanhangig is. op dit moment niets -te doen. Door den voorzitter worden mede- deelingen gedaan in zake belangrij ke voorstellen eener reorganisatie van den Bond, die zullen leiden tol verheffing van den arbeid voor vreem del i ngen verkeer. Do vereen igingen worden uitgenoo digd alle tegenwoordig te zijn op tït algemeeno vergadering. 4, 5 en 6 Sep terober te houden in Arnhem, waai verschillende voorstelten zulten wor den behandeld. HET CONFLICT L\ HET BOUW BEDRIJF TE AMSTERDAM. De Centrale Bond van Bouwvakar beiders (modernen) heeft besloten zirih ten opzichte van het conflict tus schen do Federatie en de A. P. V. on zijdig te houden. De leden van den Bond blijven dus aan het werk. Ten gevolge van de uitsluiting zijn ook een groot aantaJ metselaars werk loos geworden. Het was Maandag de dag waarop do door do A. P. V. afgekondigde partieel© uitsluiting inging. Hoe groot het aantal uitgeslotenen be droeg kon nog niet worden vastge steld. evenmin als het aantal werk lieden die uit solidariteit hei we'rK staakten. Een merkwaardig geval deed zich, naar van arbeiderszijde aan 't HbCd. werd medegedeeld, op een der wer ken voor. De uitgesloten arbeiders gingen daar Maandagmorgen aan den ai beid alsof er om zoo te zeggen niets te doen was. De patroon maakte hen opmerk zaam dat zij waren uitgesloten. „Dat kan wel zijn antwoordde de woordvoerder, „maar daar trekken we ons niets van aan. Ais u ons het werken lx-let ten wilt moet u de poli tie maar halen!' Tegen zooveel ijver en arbeidslust was de patroon niet bestand en hij het do mannen hun gang gaan NED. VERBOND VAN YAKVER- EKMGINGEN. Men meldt ons uit Amsterdam: De zevende algemeene vergadering van het Ned. Verbond van Vakver- eeniigingen wordt Maandag 20, Dins dag 21, en Woensdag 22 Juli a.s. hier ter stodo gehouden. Er zijn verschillende, voorstellen in gediend nopens den bestuursvorm, de contributie, de steunregeling enz. Door den Bond van Arbeiders in het Handels- en Transportbedrijf te land is he volgend voorstel inge diend: De Algemeen© Vergadering draagt het bestuur op: Ie. Een onderzoek in le stellen naar de stijging der loonen gedurende do laatste vijf jaar; 2e. Ec» onderzoek in te stellen naar do stijging der prijzen (van le vensmiddelen, kleeding, woninghu- ren) gedurende hetzelfde tijdsver loop. 3e. De resultaten van dit onderzoek in een rappor; to publiceeren. Door liet Verbond sbestuur is o.a. een voor ste! ingediend om medewerking f© verleenen tot de instelling van eene Centrale Commissie voor Arbeiders ontwikkeling. In zake verzekering tegen werkloos heid is door het Veibondsbestuur de volgende resolutie ingediend. De Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eemgingen. gehouden op 20, 21 en 22 Juli 1914 te Amsterdam. van oordeel, dat de werkloosheid onafscheidelijk verbonden is aan de kapitalistische productiewijze en het do plicht is der gemeenschap de ar beiders, die buiten schuld werkloos zijn en daardoor verstoken van inko men, hulp te verleenen, overwegende, dat de voorwaarden voor eene doelmatige, organisatie van eonc, de gonsche arbeidersklasse om vattende, veil-lichte verzekering te gen de geldelijke gevolgen van werk loosheid nog niet aanwezig zijn. dat evenwel door planmatige bevor dering van de werkloosheidsverze kering der vakorganisatie door de re geering aan deze verzekering groote uitbreiding kan worden gegeven, waardoor reeds dadelijk aan den nood van vele werkloozen zal kunnen worden tegemoet gekomen en eene algemeene voorziening wordt voor bereid, acht het tot saand komen van eene rijksregeling van de verzekering te gen werkloosheid noodzakelijk. ook niet beteedigd. Zij drukte slechts de hand tegen het liart en zeide be schaamd O, wat doet u ine schrikken, me neer Von Prokowski. Ik vraac n om excuus, ant woordde hij lachend, maar de ver zoeking was te groot. U is een boos niensch, viel Zij in. Ik meest eigenlijk heel boes op u zijn Maar u bent het niet, niet waar Ik kan liet niet, zeide zij met een teeren oogopslag, die hem inwen dig deed schudden van het lachen. Hij beschouwde baar met een ree- deren blik en sprak op vleiende» toon Mag ik u op uw wandeling verge zellen, juffrouw Tina? Dat moogt u, maar u mag niet ondeugend zijn, antwoordde zij ietwat ui Klagend. Als oen goed gedresseerde poe del Ach, welk een vergelijking 1 Zeg u me eens, was u tegenover freule Erika ook zoo onaardig Welk een vraag 1 Daarvoor had ik bij freule Erika geen aanleiding... liet scheen me toch, dat u al uvr best deed. haar gunst te vinnen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5