Haarlems Qagbuo De nieuwe Schouwburg. Voor Eer en Recht. TWEEDE BLAD Maandag 19 Juni 1914 Binnenland PESTBESTRIJDING OP JAVA. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ligt het voorloopig nog niet in het voornemen der Rcgeermg om, behalve artsen, ook verplegend of ander personeel ten dienste dor pestbas'i rij ding naai- Nederlar.dsch- Jndië uit te zenden, zoodat verzoeken laartoe achterwege kunnen blijven. De verplegers A. F. I leuken, vice- Voorzitter van het hoofdbestuur, en W. II. Stuit, secretaris van de aki. Den Ilaag-Loosduinen van de Nederl. Verplegersvakvereeniging, liebbein (naar de N. R. Ct. meldt) een onder houd gehad met den minister van koloniën, die volgens hun mededee- Ji-ng de verzekering heeft gegeven, dat, zoo er verplegers voor de pest- bestrijding in Indiè noodig vvuren, in de eerste plaats do Nederl. Verplegers vakvereeniging zal worden aange schreven. DE VOORZIENING VAN AMSTER- DEM MET VERSCHE LEVENS MIDDELEN. Verschenen is bet rapport van de raadscommissie welke een onderzoek instelde naar het marktwezen in de gemeente Amsterdam. De Commissie bestond uit de hoe ren dr. N. M. Josephus Jitta, wethou der voor de openbare gezondheid, voorzitter; J. ter Haar Jr. ca F. M. Wibaut, leden van den Gemeente raad- Ed. Gerzon en II. de Vries Rob- Zanten, hoofdcommies der afvloeiing openbare gezondheid, ter secretarie, secretaris. Blijkens den geleidebnef van net rapport stelt de commissie zich voor, haar onderzoek voort te zetten ten aanzien van de markten voor andere waren dan versclie levensmiddelen en B. en W. te zijner tijd ook met de re sultaten van dat onderzoek in kennis te stellen. De Commissie beeft zich afgevraagd, of ook hier tot de oprichting -an een markthal voor den groothandel, in plaats van de bestaande groente- en fruitmarkt moet worden overgegaan. Deze vraag beeft zij zonder eenig Voorbehoud bevestigend beantwoord. De Commissie geeft in overweging, behalve de markthal voor den groot handel, ook bij wijze van proef in een der dicht bevolkte buurten een markthal voor den kleinhandel op te richten. Veel aandacht is ook gew ijd aan de visch-quaestie. In de eerste plaats is noodig aanvoer door de gemeente van groote hoeveelheden visch en een verkoop daarvan op zoodanige wijze, dot zij met de geringst mogelijke onkosten gepaaid gaan, maar bovendien i .oet worden gezorgd, dat die hoeveelheden dan ook inderdaad worden van de baud ge zot, hetwelk een projxiganda op groote schaal vereischt. De aanvoer en verkoop kunnen wor den bevorderd, indien de Gemeente op dezelfde wtijze als in Hamburg i- geschied daaromtrent overeenkom sten sluit met daarvoor geschikte particuliere handelaren, die bereid zijn de door baar voorgeschreven vischsoorten tegen een bepaalden prijs in hun winkels te veikoopen. Voor zoover deze maatregel niet vol doende mocht zijn, wat wegens liet geringe aantal handelaren met vrij groote zekerheid te verwachten is, zal de gemeente zelf visch in IJmui- don moeten aankoopen en die in door haar ingerichte verkoopplaatsen te gen vaste prijzen verkrijgbaar moe ten stelieu. De propaganda zul moeten worden verkregen door te bevorderen, dat allo leerkrachten, die te Ams'erdam kooklessen geven, hun leerlingen op het gebruik der goedkcope vischsoor ten wijzen en deze op hun lessen la ten bereiden en dal de ouders van deze leerlingen worden uitgenoodigd tot bijwoning van voordrachten om trent dat gebruik, door diezelfde leer krachten te houden; voorts door in het algemeen in de arbeiderswijken in daarvoor geschikte lokalen gehuwde vrouwen en voor meisjes voordrachten met demonstraties het omlorwero te doen houden en ein delijk door kosteloos of tegen zeer ge ringen prijs recepten voor de toebe reiding der visch beschikbaar te stel len. De Commissie is van oordeel, dat, bij invoering van de door haar ge wensoht© organisatie, een afzonder lijk directeur van het marktwezen, die de noodige kennis bezit van de economische beleekems van dezen tak van dienst en van do behoeften an den handel, in het bijzonder van dien in verscho levensmiddelen, moot worden aangesteld, en wel zoo tijdig, dat van zijn kennis en voorlichting reeds bij do voorbereiding van de reorganisatie kan worden gebruik ge maakt. SPOORWEGONGELUK. Naar de Tel. verneemt zijn in ver band inet het spoorwegongeluk van j.I. Woensdag tussehen Beekbergen en Apeldoorn, vier dwarsliggers door do politie in beslag genomen. Mon heeft het vermoeden, dat het déraille ment te wijten is aan den minder goe den toestand, waarin de weg verkeer de. CONGRES ZONDAGSRUST. Een van do belangrijke onderwer pen, d>ic op het in September a.s. te 's-Gravenhag© in hol Gebouw voor Kunsten en Wetenschapi>en te hou den congres voor Zondagsrust, zullen worden besproken, is: Zondagsrust in het hotel- en koffiehuisbedrijf, in te leiden door dsn heer B. H. Som, kapelaan te Utrecht, zoo meldt de Telegraaf. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Donderdagavond is in het Winsclio terdiep het ruim 3-jarig doohtertjo van schipper E. te Foxhol, verdron ken. Vrijdagmorgen is de dekknecM D. Zaal, van de motorboot Wilhelmi- na 5, tijdens het schutten ia de Ael- brechtskolk te Delfshaven, van de loopplank gevallen en verdronken. Het lijk is 25 minuten later opge- visclit. Zaal woonde te Leiden. KLEPTOMANIE? Do Tel. meldt: Te Delft kwam een net gekleed© vreemdeling bij een winkelier in den winkel. De man stek, naar hij dacht, ongezien, een paar kostbare vaasjes in den zak en verliet, zonder betaling den winkel. Doch de winke lier. die den aanslag op zijn eigen dom had bemerkt, riep den man to- Do vreemdeling bleek lijdende te zijn aan kleptomanie en derhalve werd zijn daad beschouwd als koopen en vergeten te betelen. PERSPOMP GESPRONGEN. Vrijdagmorgen had in de Apel- doo'rosche Machinefabriek ,,Land- daal' te Apeldoorn, een ongeluk plaats door het springen van een perspomp, die bij de beproeving aan to hoog opgevoerde spanning was blootgesteld. Tegen de gegeven order in, was met 15 in piaatts van met 6 atmosfeer beproefd. Een van de monteurs, W. Sanders, kreeg daarbij een stuk ijzer tegen het onderlijf. Op advies van dr. Hermanidcs we'rd hij naai- biet zie kenhuis gebracht. GEZONDHEIDSCONGRES. Vrijdag en heden kwam te Maas tricht het 19de Nederlandsch Con gres voor Openbare Gezondlieidsregc- ling in de St. Servatiussocieteit al hier bijeen. De voorzitter, mr. A. T. baron van Lynden uit Utrecht, hield een ope ningsrede. Spr. wees daarin op de groote volksbelangen, welker behar tiging het doel van het congree is. Als stelling plaatste spr. voorop, dat op liet gebied der gezondheid aan den geneeskundigen dienst het eerste en hoogste woord toekwam. Met deze stelling in strijd is een beweging, die zich geuit heeft o.a. in een adres in Deecmber 1913 door mr. S. van Hou ten, jhlr. mr. R. 0. van Holten tol Echten en prof. mr. J. A. van Hamel gericht tot de Regeering en de Volks vertegenwoordiging, waarin verzocht wordt een wijziging -van de betrok ken wettelijke bepalingen tot stond te willen brengen, die, naar de in liet verzoekschrift omschreven wijze, meerdere vrijheid in de uitoefening van geneeskunst onder bepaalde waarborgen zal geven. Er zijn zoo zei spreker alleszins termen .om ook de aandacht van de vergadering op de beweging te vestigen. Te recht is bet'steeds begrepen dat de uitoefe ning van de geneeskunst in verband ook met de opleiding der geneeskunst- oefenaren een zaak is, die de volks gezondheid nauw raakt, en Wetgever en Regeering zijn er dan ook steeds op uit geweest, zooveel mogelijk te voorkomen dat zieke mcnschcn zich1 om genezing zouden wenden tot per sonen, die 2iiet door een behoorlijke opleiding in staat waren ziektever schijnselen te herkennen cn zieken te behandelen. Verder gaf do voorzitter een uit voerige bestrijding van de argumen ten in liedoeld adres verdedigd. Hierna was aan de orde het onder werp. Lichamelijk ontwikkeling. Inleiders waren de Ixeren dr. G. Scheltema, buitengewoon hoogleer- aar in de kinderziekten aan de Rijks universiteit te Groningen, en W. II. Nijsten, inspecteur voor de lichame lijke opvoeding le V Hertogen bosch Vervolgens kreeg prof. I. A. van der Kloes, hoogleeraar in de kennis en liet onde'rzoek van bouwstoffen, enz. aan de Technische lloogeschool te Delft het woord tot het houden eener voordracht over het gebruik van mortel bij huizenbouw, Vrijdagavond we'rd het congres offi cieel door het gemeentebestuur van Maastricht ontvangen. GEDENKTEEKEN QUATRE BRAS. De Prins heeft f 25 geschonken aan het comité tot oprichting van een ge- denkteeken bij Quatre-Bras, als be wijs van belangstelling in het streven van dat comité. HET LANDHUIS VOOR SLECHT- HOOP ENDEN. Nabij hot dorp Lunteren is op gron den, indertijd vooi dit doel geschon ken door nu wijlen den oud-notaris Van den Ilam, Ons Landhuis voor slechtlioorenden verrezen, dat Vrij dag in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, door den burgemeester van Ede, baron Van Heeckeren van Keil, met een toe spraak officieel geopend is. Spreker gaf er zijn blijdschap over te kennen dat voor hef landhuis een stil, l>e- koorlijk plekje in de gemeente Ede was uitgekozen.. Verder werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van het hoofdl>e- stuur, den heer mr. P. L. Baudot, en anderen. Het fraai on dcelmatig ingerichte gebouw bevat boven twaalf s'aapka- mers voor één persoon en drie dito voor twee personen. Een deel dezer slaapkamers staat in verbinding met een balcon, van waar men een prach tig uitzicht over do landelijke omge ving heeft. Beneden vindt men de rui- me eetzaal, door glazen schuifdeuren verbonden met de gezellige conversa tiezaal Nog zij vermeld, dat Ons Landhuis 5 speciaal dienst zal doen als vacantie-. rust- cn herstellingsoord, zocdat de patiënten er slechts een tijdelijk ver blijf zullen vinden. Bij voldoende ruimte kunnen ook niiet-leden worden opgenomen. SMOK K El-HAN DEL SACCHARIN E. Dat de smckkelliande! in sachari ne nog steeds w ordt beoefend, bewijst bet feit, dat Woensdag bij aankomst van trein 72D te Bentheim door de douanen in een doorgaand rijtuig Iloek van Holland-Leipzig een hoe veel lieid van 33 kilo werd gevonden. Het rijtuig weid op last der douanen uitgezet en tot dusver cmtw ycmfw uitgezet en tot verder onderzoek naar ons land teruggezonden, teneinde te kunnen nagaan of er nog geheime bergplaatsen in zijn aangebracht. DORPS-EDELACHTBAREN. liet is gebeurd in een dorp in het land van Sittord. Einde vorig jaar was de burgemeester tevens gepromo veerd tot lil van bet edelachtbaar college van den Gemeenteraad; doch de meerderheid des Raads scheen met den nieuwen collega niet bijster ingenomen, zoodat herhaaldelijk in den Raad besloten werd de geloofs brieven van den burgemeester-lid van den Raad niet te onderzoeken. Dat gaf telkenmale aanleiding tot al lerlei scènetjes cn herrie. Ten slotte hakte de Raad den knoop door en keurde de geloofsbrieven niet goed. Doch de burgemeester ging in be roep bij Ged. Slaten, die liet besluit van den Ruad vernietigden, en beslis ten dat de burgemeester uls Raadslid Bitting zoude nemen. De meerderheid keek natuurlijk leelijk op den neus, toen de voorzitter van den Gemeente raad het besluit van Gedeputeerden in de vergadering mededeelde. En een der edelaehibaren was nu de zitting nog zóó verbolgen, dat hij bij den bur gemeester een ruit inwierp. Het rui ten-inwerpen in bedoelde gemeente wordt als een. soort van sport be oefend. (Tijd.) BRANDEN. Ds boerderij van Helvoirt te Bok- stael is afgebrand. Het vee is gered. Alles was verzekerd. DE STAKING TE ZAANDAM. De Zaandanisclie Ilbld. correspon dent schrijft: Naar mij van verschillende zijden werd medegedeeld, hebben de stakers, aangesloten bij de Christelijke hout- bewerkersverecniging Recht en Plicht in bun vergadering besloten de voor stellen van de patroons, waartoe ook zou behooien dat zij. als zij het werk op de gestelde voorwaarden zouden hervatten, over de verschillende fa brieken zouden worden verdeeld, met aanvaard. HET VERMISTE JONGETJE TERECHT. Het 11-jarige kraapje, dat begin dei- vorige week uit Den Helder verdween en daarna in verschillende Noord- Hollandsche dorpen gezien werd, is weer terecht. Vrijdagavond om 11 uur ongeveer wandelde de kleine „globe-trotter" door de Kalverstraat te Amsterdam, waar hij door een re chercheur, aan wien het signalement bekend was, werd gezien. Op dit oogonblik kwam ook aan de wande ling een einde. De vader werd ge waarschuwd en nam den verloren zoon rnee. EXAMEN PRACTISCH IJMKER. Dit jaar zal door de Vereeniging ter bevordering van de Bijenteelt "gelogen heid worden gegeven om examen to doen ter verkrijging van het diploma van practiscli ijn ker. Sinds eenlge ja ren werd dit examen niet meer go- houden, maar thans is 't weer Inge steld. Tot voorzitter der examen-com missie is benoemd de heer Frans Net- scher te Sandpoorf. Voor dit examen, dat in de maand Juli op een leerstal te Bennekom zal worden afgenomen, hebben zich reeds vier candidaten aangemeld. TWEEDE KAMER. De verdere regeling van werkzaam heden der Tweede Kamer is aldus vastgesteld, dat zij ,na het ifdee- lingsonderzoek van deze week. Dins dag 23 dezer weer tot afdoening vun nog aan de orde zijnde of te stellen onderwerpen bij een ko-nt, om Vrijdag den 27s»ten met 2omerrecès uiteen te gaan. MOBILISATIEVOORSCHRIFT ZOEK. Naar De Fakkel verneemt, heerscht er bij het zevende regiment infanterie te Amsterdam cenige consternatie, omdat het mobilisalievoorsclirift op een der compagniën is zoek gerankt. De stukken moeten spoorloos ver dwenen zijn. Een commissie uit offi cieren bestaande, is bezig met liet in stellen van een streng onderzoek naar het gebeurde. Nader meldt 't Hbld.: Het bewuste stuk is weer terecht! Trouwens, veel bijzonders bevat zoo'n document niet. Strategische be- teekenis heeft bet niet en over leger- verplaatsing komt er geen enkele aan wijzing in voor. Het behelst niets an ders dan ©enige voorschriften van in wendigen dienrt. „Als „de vijand" aldus de stel- ling-commuixIaiU „voor het verkrij gen van zoo'n stuk een dinerije i>;j Kras betaalt is hij nog bckochi!" Echter, zcoais gezegd, hot docu ment, is weder terecht. Lieb Vaterland n.agst rullig sein! EEN TROUWPLECHTIGHEID IN DF. GEVANGENIS. In de gevangenis te Utrecht is Don» deivlagnamiijdag een trouwplechtig heid voltrokken. Een gevangene, die nog eenigen tijd voor de borst heeft, wenschte in het huwelijk te treden. Vermoedelijk om de zekerheid te hebben, dat zijn bruid niet zou worden ingepalmd door een ander in den tijd, dat hij nog in eenzame afsluiting zal moeten door brengen. Vandaar de trouwerij in de gevangenis. De ambtenaar van don Burgerlij ken Stond ging naar de gevangenis aan het Wolvenplein, waar ook de bruid verscheen. De gevangene werd voorgeleid, toekende, groette zijn echtgenoot© en ging weer terug naar de cel. De bruid mocht de deur voor zich ontsloten zien en ging naar de nieuwe woning. Een trouw met een droefgeestig karakter. Zonder zon en zonder myrrhe. (U. D HAMLET Mijn goede heer, wilt gij den spelers een goed onder komen bezorgen Hoort gij, zij moeten goed behandeld worden, want zij zijn het kort begrip en de kronieken van hun tijd; het ware u beter na uw dood een slecht grafschrift te hebben, dan door hen een sleohten naam bij uw leven. „HAftëL&T", lide bedrijf, 2de tooneei, (Verfaüng van Dr. L. A. J. Burgersdljk). FEUILLETON ;uman van 0. 1 s t c r. 36) Eerst 's middags laat koerde Stanis laus op het slot Hainbach terug en wilde naar zijn kamer in de reni- meesterswóning sluipen. Doelloos had hij rondgeioopen na zijn vertrek van Neuhof. Wanhopige besluiten had hij genomen, hij wildo zich ophangen in het boschtoen hij voorbij een vijver kwam, wildo hij zicli daarin werpen, maar laf als hij was, deinsde hij voor het uitvoeren van zijn plan terug er. vluchtte, om doodelijk uitge put in een weiland op bet gras neer to zinken, waar hij, in sombere go dachten \erdiept, bleef liggen. Een besluit moest er echter genomen w orden en zoo sloop hij eindelijk naar Hambach tc-rug, met het plan om des nachts te vluchten van geld was hij, dank zij de milde vrijgevigheid dei- barones, rijkelijk voorzien, zoodat hij eenigen tijd zonder zorgen kon leven, 's Nachts passeerde oen sneltrein hel station Hamhach, waarmee hij 's mor gens vroeg in Hamburg kon zijn. Daar zou hij wel verder zien. Toen hij de trap naar zijn kanier wildo opgaan, ging een deur open en Tina kwam voorzichtig de gang in, op het bieoke gelaat een uitdrukking van grooten angst. Ach, Stanislaus ben je daar eindelijk, fluisterde zij. Men zoekt jo reeds ovcraJ, je moeder is al een paar maal hier geweest om naar je te vragen ze was vrecselijk op gewonden Stanislaus, er is toch niets gebeurd Een nieuw, schandelijk "plan rijpte in zijn sluwen geest. Hij trad dicht op Tina toe en legde haar de hand op den schouder. Tina, sprak hij met sombere stem en plechtig gebaar, Tina, Je hebt me gezegd, dat je me lief hebt? Ja, Stanislaus, o zoo lief 1 Wil je het bewijzen, dan is nu de tijd daarvoor gekomen. Ach, Stanislaus, ik doe alles wat je wilt.... antwoordde bet arme meisje bevend. Nu, goed dan, wacht mij heden avond om elf uur achter bij het liek in den tuin. Neem mee, wat je voor een reis van verscheidene weken noo dig hebt vóór alles geld.... Goed wat wil je doen, Stanis laus? Ben je bereid, met mij te vluch ten Pa maar.... Ik moot vluchten het raadsel van mijn leven wil hel zoo.... heb v> mij lief, zooals ik jou lief heb, dan ga je met mij alleen op die manier kunnen wij elkaar toebeliooren. Zul je mij tot je vrouw maken Vraag niet, Tina, maar handel. Als je nio lief hebt, vertrouw me dan ben je niet sterk genoeg in je lief de, blijf dan hier.... Dan ga ik alleen do wijde wereld in.... ongelukkig en alleen.... Neen, neen, Stanislaus, dat zul je niet. Ik volg je waarheen je wilt. IIij omarmde en kuste haar. Zoo, nu ben je mijn moedige meid. Tot vanavond elf uur. Denk ér om neem zooveel geld mee als je hebt. Ik heb een spaarbankboekje van ruim tweeduizend Mark. Heel goed breng het mee.... In dit oogenblik ging do voordeur open. Daar komt iemand, fluisterde Tina, tot straks. In allerijl wipte zij de kamer weer binnen, Juist toen een bediende van het slot Hambach binnenkwam. Stanislaus wilde naar zijn kamer gaan, maar de bediende hield hem tegen. Pardon, meneer Von Prokowsky, zeide hij, de barones verzoekt u, di rect bij haar te komen. Ik heb nu geen tijd ik moet me verkJeeden. De barones laat u zoa-aen, dat u komen moest, zooals u was. Zij had - een gewichtige aangelegenheid te be spreken, uw mama is er reeds. Stanislaus zag in, dat hij niet lan ger weigeren kon. Wat kon hom ook gebeuren Do barones was steeds goed voor hem geweest en wanneer werkelijk een niet voer lieni pleitend gerucht tot haar was doorgedrongen, dan zou zijn moeder zijn vordediging wel op zich genomen hebben en den eersten storm tot bedaren hebben ge bracht. Hij volgde dus den bediende naar het slot. HOOFDSTUK XXI. Stanislaus werd in do kanier der barones gebracht, waar op een schrijftafel reeds een lamp brandde, welker helle schijn door een rood scherm werd gedempt. Do gordijnen waren dichtgetrokken, zoodat de avondschemering van den Juni avond niet het halfdonker vertrek kon bin nendringen. De barones zat voor liaar schrijf bureau, haar hand rustte op eenige papieren .Aan de andere zijd© van liet schrijfbureau zot een vreemde heer, terwijl rentmeester Grupe ivat meer op den achtergrond zat. In een hoek van de divan zat mevrouw Von Pro kowsky. Zij zag met angetlgen, ver schrikten blik haar zoon nqn. Men kon. liet haar aanzien, dot zij hevig geweend had. De groep om het schrijfbureau leek w:el een gereohtshof, gereedom het schuldig over den beklaagde uit te spreken. Stanislaus moest al zijn krachten inspannen, om zich onbevangen voor te doen. U hebt me laten roepen, barones, zeide hij hoffelijk. ik vraag u om excuus, dat ik den heelen mid dag De barones hief afwerend de hund op. Daarop komt het thans niet aan, sprak ze met ijskoude stem. -- Het gaat nu om iets anders. Meneer Gru- pe, wil u den stand van zaken even bloot leggen De rentmeester stond op, kuchte eens cn begon. Hedenmiddag verscheen deze heer. dr. Fischer, bij me en presen teerde mij een door den baron ge- accepteerden wissel- Ik was ten zeer ste verbaasd, daar de baron geduren de mijn vijf-en-dertigjarig verblijf op het slot Hambach nooit een wissel onderteekend heeft. Waarom zou hij dit thans doen, waar hij bij zijn ban kier stieds de noodige bedragen kon opnemen. De zaak kwam mij verdacht voor en ik bezag den wissel eens. Hij was op den eersten December van het afgeloopen jaar gesteld, toen de ba ron reeds ziek op bed log; bovendien leek de onderteekening mij verdacht. en ik kwam met dr. Fischer tot het besluit, dat hier een vervalsching had plaats gevonden. Ik achtte mij niet bevoegd, hier te beslissen, wat ti met dien wissel gebeuren moest, wij begaven ons dus naar de barones, om haar oordeel to vragen. Ilij zweeg. De barones vroeg Nu, en uw vermoeden omtrent den vervolscher Ik mag deze verdenking niet zon der bepaalde bewijzen uitspreken, ging de rentmeester voort. .Mis schien zal meneer Von Prokowsky, wanneer hier een vervalsching heeft plaats gevonden, opheldering kunnen geven, daar hij den afgeloopen herfst en ook na den dood van den baron hier de boeken en kas heeft gevoerd, tot ik mij genoodzaakt zag, dezo weer over te nemen, daar er eenige onorde lijkheden waren voorgekomen. Nu, meneer Von Prokowsky. sprak de barones op koelen toon, en trommelde zachtjes met de vingers op haar schrijfbureau. Stanislaus had gedurende de woor den van den rentmeester tijd gevon den, tot bezinning te komen. Alleen de grootste brutaliteit kon hem mis schien nog redden. Ik weet niets van dezen wissel, zeide hij. Ik heb dezen nooit in handen gehad. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5