BOERTMNEN HUISHOUD- SCHOOL. Door den Overijselsohen Boeren bond zal to Ncord-Dernrni n-gen (in 't St. Nicolaasgesticht), gemeente Done- kamp, oen Boerinnen-Huishoudschool worden opgericht. In het St. Nicola os gesticht zijn reeds gevestigd oen pen sionaat en huishoudschool voor jon gedames en een weezen instituut. Het gesticht wordt bediend door zusters die zich uit Duitschland aldaar geves tigd hebben. HET PANTSERSCIIIP „HEEMS- KERCK", dat Zaterdag uit Nieuwediep naar Curagao is vertrokken, met een be manning zeemiliciens aan boord, heeft het reisplan zoodanig ingericht, dat dit oorlogsvaartuig midden Octo ber in Nederland teruggekeerd is in verband met het eindigen van de oo- feningen der zeemilitie op 26 October a.s. Van de omstandigheden zal 't af hangen of de „Ileeinskerck" na aan komst in Curagao nog naar Tampico gezonden zal worden. De „Kortenaer" keert te zijner tijd naar het moederland terug. NED. JURISTENVEREENIGING Over het onderwerp, dat dit jaar op de vergadering der Ned. Juristen ver eeniging aan de orde komt, do vraag: Behoort een verschil tU6schen wet en grondwet in stand te worden gehou den? is praeadvies uitgebracht door ce heeren prof Ph. Kleintjes, prof. J. A. van Hamel en mr. dr. J. A Loeft De eerste praeadviseur komt tot deze conclusie: Volgens de grondwetscommissie van 1S83 is het kenmerk van een grondwet, dat zij te midden van al wat wisselt in het politieke leven, vaste regels stelt, en de vrijheid en liet recht ook tegenover den gewonen wetgever waarborgt. Die bedoeling heeft inderdaad bij de vaststelling on zer constitutie in 1814 en 1815 voorge zeten. Overtuigend hebben sedert dien de ervaringsfeiten bewezen. <lnt de grondwet deze groote macht niet be zit ten aanzien van de eerstgenoem de taak, en de tweede opdracht niet volvoeren kan. In verband met het hierboven betoogde leidt deze overwe ging tot de conclusie, dat een ver schil tusschen wet en grondwet niet behoort te worden in stand gehouden. Prof. van Hamel concludeert: I. het verschil tusschen de grond wet en een gewone wet behoort te worden gehuldigd, en moet niet wer den weggeredeneerd. De grondwet heeft eene bijzondere beteekenis als handhaafster van het beginsel, dat: sterker dan de macht van den parlementairen wetgever, nog een fundamenleeler recht geldt; welk recht een gezonde volkskracht bevordert, en nationaal staalkundig besef in de hand werkt. Vooral ook bij de aan constitutio- neele bepalingen te geven uitlegging, zij de rechtsgeleerde wereld zich va,n •de bijzonderheid van de Grondwet bö- wust, TI. Evenwel is het bij de tegenwoor dige verhouding der staatsmachten wenschelijk en mogelijk, verandering te brengen in de wijze van grondwet» herziening, door deze te doen plahts vinden bij een enkele wet, mits aan genomen met volstrekte meerderheid in de beide Kamers der Staten-Geno- raal. Wordt tevens volksraadpleging in eenigen vorm gewenscht, dan behoort die los te staan van den gewonen par lementairen arbeid, en in het bijzon-j der de gedwongen Kamerontbinding1 niet worden gehandhaafd. De grondgedachte echter, van een Grondwet blijve gegrondvest En mr. Loeff vat aldus zijn mee-, ning samen- I. Eene grondwet behoort te bevat ten de grondtrekken van het Staats bestuur zonder af te dalen tot bijzon derheden. II Eene grondwet moet waarbor gen bieden van stabiliteit en duur zaamheid. III. Zulke stabiliteit en duurzaam heid wordt bevorderd door. van de gewone wetgeving afwijkende, rege len van verandering, m. a. w door een verschil tusschen grondwet en wet in stand te houden. IV. Dat verschil behoort te bestaan zoowel daarin, dat de grondwetgeven de macht zij eene van de gewone wet gevende macht in aard en karakter afwijkende, als daarin, dat de meer derheid welke voor verandering ge vorderd wordt zij eene buitengewone. V. Het meest aanbevelenswaardig stelsel voor Nederland is, dat. na af kondiging van de wet verklarende, dat er grond beslaat om het voorste! tot verandering in de Grondwet, zoo als zij het vaststelt, in overweging te nemen: a. de beide Kamers der Sta- ten-Generaal worden ontbonden; b. de nieuwe Kamers bijeenkomen ais Vereenigde Vergadering, len einde als zoodanig het voorstel te overwe gen; c. de Vereenigde Vergadering niet dan met ten minste 3/5 der uil- gebrachte stemmen de aan haar overeenkomstig voornoemde wet voorgestelde verandering aannerne NT. Bij eene eventueele algemeens grondwetsherziening worde ernstig overwogen in hoeverre en op welke punten haar inhoud besnoeiing toe laat, en viride zulke besnoeiing toepas sing, GEZONDHEIDSCONGRES. Zaterdag werd het Congres voortge zet. De voorzitter mr. A. F. baron van Lynden, heette thans welkom den vertegenwoordiger van den minister van binnenlansdche zaken, mr. Lie- taert Peerbolte, en mr. II. Smeenge, lid van de Tweede Kamer en voorzit ter van de commissie van rapporteurs in zak© den vleeschkeuringsdienst. Aan de orde was thans het wetsont werp betreffende de Vee- en Vleesch- keuring. Prae-adviseurs waren de hoeren dr. fl Markus, leeraar aan de Rijks vee artsenijschool te Utrechtdr. J. Poele, directeur van de Rijksseruininrictiting te Rotterdam; II. B. J van Rijn, bur gemeester van Venlodr. P. M. J M. E. Woltering, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch. Een uitvoerige gedachten wisseling ontspon zich. De voorzitter stelde voor aan de Regcering mededeeling te doen van de uitgebrachte prae-ad- viezen en de discussies. Dit voorstel werd goedgekeurd. Inzake vervuiling der openbare wa teren, in verband met de wetsontwer pen Riolenwet en Hinderwet, waren prae-adviseurs de heeren jhr. mr. dr. E. A van Beresteyn, burgemeester van Veendammr. dr. C. J. II. Sche pel. president van het lloog Militair Gerechtshof te Utrecht, en dr. P. M. J. M. E. Woltering, hoofd-inspecteur van do Volksgezondheid te 's-Herto genbosch. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is benoemd tor standplaats Maastricht, tot Rijksad vocaat hij de arr.-rechtbank te Maas tricht en Roermond en, voor de be handeling der zaken in eersten aan leg behandeld bij gen. rechtbanken, tevens hij het gerechtshof te Vllerto- genbosch, jhr. mr. G, A. H. Michiels van Kessenich, adv. en proc. te Roer mond; tut Uijksadv. bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch en de arr. rechtb. te 's-Hertogenbosch en Breda, ter standpl. 's-Iterlogenbosch, mr. G. B. J. M. van Zinnicq Bergmann aid. Is met ing. van 1 Juli, benoemd tot Rijksarcluv. in Noord-Brabant, nir. J. P. W. A. Smit, adj.-comm. bij liet Rijksarch. aki. Is aan G. Bakker, op verzoek, met Ingang van 1 Juli, eervol ontslag ver leend als burgem. der gem. Uithuizen Door de arr-rechtbank te Dordrecht ia, ter vervulling eener vac. van rech ter in haar college, de navolgende al- phab. lijst van aanbeveling opge maakt: mr M. E. Haveiaar, adv. en proc. te Rotterdam; mr. J. G. Huyser, subst. griffier bij de arr-rechtb. te Amster dam; rnr. L. L Beckeringh van Loe- nen. lid van het hof van just, te Pa ramaribo (met verlof), onder-voorz. der Kol- Stater, van Suriname, rech- ter-plaatsv. in de arr.rechtb. te As sen, adv. en proc. aid Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter to Woerden mr. H. Manger Cats, thans substituut-griffier bij de arr.-rechbank te Rotterdam. Is aan nir. E. de Vries, te Leiden, op verzoek met ingang van 17 Augus tus eervol ontslag verleend als dijk graaf van Rijnland. Door de a it.-rechtbank te 's-Herto genbosch is, ter vervullling eener va cature van rechter in haar college, de navolgendo alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt rnr. L. L. Beckering van Loenen, lid van het •hof van justitie in de kolonie Surina me, met verlof hier 4e lande, rechter- plaatsv in de an ,-reohtbank te As sen mr. dr. H. J. A. M. Lubbers, griffier der arr. rechtbank te 's-IIerto- gonbosch jhr. rnr. A. E. A. van Meeuwen, rechter in de arr.rechtbank to Breda. IIET CONFLICT IN HET BOUWBE DRIJF TE AMSTERDAM. Vrijdagavond is een langdurige vergadering gehouden van gedele- i. van bij het bouwbedrijf be trokken vak-vereen igingen. Besloten werd een schrijven te ver zenden aan de Algemeene Patroons- verecniging; waarin opnieuw een conferentie wordt gevraagd. In hot schrijven wordt verder mede gedeeld- DfR door de Metselaarsvereeniging D. V. V., aan de opperlieden- en bou\walesjOuwerlSeden O. D. N. L. verzocht is geworden de staking bij den heer Munnik op te heffen, waar mede naar haar oordeel de motieven voor die uitsluiting vervallen zijn. Bij inzage van de tusschen uw be stuur en het bestuur der opperlieden vereeniging voornoemd, gevoerde cor respondentie, dus vervolgt het schrij ven, i9 ons gebleken, dat de opper- liedcnverceniging bereid was aan het verzoek der mctselaarsvereeniging gehoor te geven, doch dat nadien uw bestuur de oplossing van het conflict afhankelijk stelde van een nieuwen eisch, nl. dat uw bestuur alleen aan de leden der A. P. V. het recht toel kent te beoordeelen, welke opperlie den al of niet tot de werken zullen werden toegelaten, die naar aanlei ding van de uitsluiting getroffen wor den, zonder daarin de organisatie der werklieden te erkennen. Wij vertrouwen, dal uw bestuur zal inzien, dat uit deze houding een si tuatie in het bouwbedrijf geboren kan worden, voor beide partijen zeer ongevvenscht. liet is daarom, dat hieronder ge noemde organisaties uw bestuur ver zoeken, een conferentie als bovenbe doeld toe te staan, ten einde alsnog tot een oplossing van het geschil te geraken. STATENVERKIEZING DISTRICT AMSTERDAM V. Door de Anti-Re volu t ionaaire kies vereeniging Nederland en Oran je V is in de vacature, ontstaan door het bedanken van Mr. HazeMIhoff, camlida al gesteld de lieer Mr. H. Bij- leveld Jr. I)a 'heer de Vlugt, aan vvien de candidatuur was aangeboden, had bedankt. (St.) MLNDER MARINE-PERSONEEL. To Hel/dar zal 20 dezer de offi cieel© opening plaats hebben van het nieuwe gebouw voor den bond van m in d er mart no-p e rson oei. HOFBERICHT. De Prins vertrekt 20 dezer over llannovcr naar Sonnenberg, tot bij woning der vergadering van de Jo- hanniter ridders aldaar. Te Hanno ver zal Z. K. II. de landbouwtentoon stelling bezoeken. De terugkeer is be- paald op 25 dezer, 's morgens. De Prins vertrekt heden, Maandag avond, naar Strelitz, tot bijwoning van de begrafenis van den groother tog van Mc-cklc-nburg-Strelitz. ONDERSCHEIDING. Do Koningin Heeft benoemd tot grootkruis in do Huisorde van Oranje den heer mr. W. H. de Beaufort, oud- minister van buitenlandsche zaken. DLTTSC.HE LUCHTBALLON GE DAALD. Ongeveer 11 uur Zaterdagmorgen landde in een weide van den heer G. de Jongh de Leeuw, gelegen achter den Zuidcndijk, te Dubbeldam, een Duitsche militaire luchtballon. De beide inzittenden, kapitein Linnarz en luitenant Mollernann, vertelden, dat zij Vrijdagavond om 11 uur te Berlijn waren opgestegen. Zo hadden de reis gemaakt over Hannover en in ons land over Oldenzaal, Zutphen en Utrecht. Wegens gebrek aan gas en uit vrees, wanneer zij nog verder voortdreven, in zee terecht te komen, waren zij, een geschikt terrein vin dend, maar geland. Beiden waren van het eerste luchtvaart-bataillon. Aan den gemeente-veldwachter van Duhbeldum wisten zij duidelijk te maken, dat deze gerust alles, wat zij bij zicli hadden, mocht onderzoeken. Doch het werd hun spoedig aan het verstand gebracht, dat zij iiier in Hol land waren en niet in Frankrijk, rn. u. w., dat men het hier buitenlandsche luchtreizigers riiet-zoo lastig maakt. Ilun vrees voor spionnen aangezien te worden, bleek wel hieruit, dot zij dadelijk verklaarden hun fotografi sche opnemingen te willen afstaan, wanneer dit noodig mocht geoordeeld worden. Op hun reis door het lucht ruim hadden zij nog wel een paar aardige kasteelen gezien, maar het toch raadzaam geoordeeld, hiervan geen foto's te nemen. Hun plan was, nu eerst een be zoek te brengen aan den garnizoens commandant luitenant-koloël Collette te Dordrecht en aan het Duitsche con sulaat en dan weer naar Berliju te vertrekken. NÓG EEN RENTETREKKER. De aflezer van pubücatien te Zijtaart, gemeente Vechel, geniet daarvoor c-en jaarlijksch traclemcnt van ƒ10 en trekt van de Invaliditeits wet voor die gewichtige betrekking een pensioen van /lUi, dus 1040%, en neemt nog steeds dat baantje waar, zoo meldt de 's-H. Ct. GEDEPUTEERDE STATEN. Door Gedeputeerde Staten is in een circulaire, gericht aan do gemeen tebesturen van N.-Holland, vérzon- den 3 Juni, gewezen oji het feit, dat niert alle raadsbesluiten tot liet aan gaan van geldleerJi gen worden op gemaakt met inachtneming van het bepaalde in liet tweede lid van art. 136 der Gemeentewet. God. Staten verzoeken den Gemeentebesturen, hiermede wel rekening to willen hou den. Bij Ged. Staten bestaat geen be zwaar. dat aan die bepaling wordt voldaan door de aanwijzing vun al'.e gewone inkomsten der gemeente. De buitengewone middelen daarentegen kunnen in liet algemeen niet ter be taling van rente en aflossing worden bestemd. Voorts dient bij do vaststelling der aflossingsbedragen door toevoeging van de woordom ,,ten minste" de be voegdheid te worden voorbehouden tot ruimere aflossing an tot convor- teering door middel van aflossing van hot geheele restant der leening. Ten slotte verzoeken Ged. Staten, in de besluiten de hoofdpunten van de te sluiten overeenkomst alle op te nemen, daar deze nuel buiten den Raad en buiten de goedkeuring yan Ged. Staten behooron., om in die over eenkomst te worden vastgelegd. Artikel 136 der Gemeente wet luidt als volgt: De Raad regelt de bezoldigingen van alle plaatselijke ambtenaren 011 bedienden zoover de regeling niet aan Gedeputeerde Staten is opgedragen; het liedrag der door die ambtenaren te stellen zekerheid; de geldleeningen en hetgeen verder de geldmiddelen der gemeente aangaat. Elk besluit tot het doen eenor geldiecnïng wijst de middelen aan, waaruit de renten en aflossing der leuning zullen worden gevonden. DE KONINGIN TE GRONINGEN. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Koningin en de Prins niet, gelijk aanvankelijk het voornemen was. Woensdag 1 Juli te Groningen aau- komen, maar Dinsdagavond 30 Juni. SCHRIFTELIJK BEANTW OORDE VRAGEN. Hr. Ms. Kortenaer. Het Kamerlid De Jong heeft om trent hot jiercentage schepelingen van 18 jaar en jonger en betreffende de aniLiinnitie aan boord van Hr. Ms. Koitenaer de volgende vragen ge daan: 1. Hoe groot is op de Kortenaer het percentage van jcncens van 18 juar en jonger in verhouding tot hot ge heele personeel'? 2. Is de ammunitie van de Korte naer bij aankomst op Curagao veilig heidshalve wegens onvoldoende capa citeit der ijsmachine aan wal ge bracht? 3. Hoeveel an munitie was er op de Kortenaer toen het schip naar de Mexicaansch.) wateren vertrek? 4a Bezit de ijsmachine op de Korte naer voldoende capaciteit om ook in do troepen de munitie op temperatuur te houden'? De Minister van Marine heeft hier op geantwoord: lo. Op Hr. Ms. Kortenaer zijn op een totale bemanning van 254 koppen 59 schepelingen van 18 jaar en jonger aanwezig, overeenkomende met een percentage van pl.m. 23 er zijn slechts 2 schepelingen beneden de 17 jaar aan boord. 2o en 4o. Een gedeelte der munitie is te Curagao tijdelijk ontscheept om ruimte te krijgen ten einde de bripe loid ing der afkoelmgsinrichting van uit de voormuna11ebergplaata te kun nen verlengen tot in de voorkruitka mer. In do veerkruitkamer was na melijk nog geen afkoelingsleiding aan wezig. Op 1 April j.l. rapporteerde de commandant, dat-dit werk de daar opvolgende week zou gereed komen en alle munitie dan weder aan boord werd genomen. Iloewel nog geen rapport is ontvan gen omtrent het voldoen dezer wijzi ging. behoeft er geen twijfel te be staar. of de afkoelmgsinrichting zal voldoende zijn om de Iiergplaatsen op een temperatuur te houden, die ge vaar buitensluit. 3u. Hr. Ms. Kortenaer was bij ver trek voorzien van de geheele oorlogs verst rekking-munitie, benevens een voorraad exercitie-munitie voor de oefeningen van het eerste halfjaar 1914. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Oirsbeek (Limburg) is tijdens het onweer, dat Vrijdagmiddag daar woedde, de arbeider P. Mossart dooi den bliksem doodgeslagen, zoo meldt de „L. IC". NOS JUNGUNT ROSAE. Onder voorzitterschap van jhr. J. L. Mock hield de NederlandscJio vereeni ging tot bevordering van de rozenteelt Zaterdag ihaar jaarvergadering te Amersfoort. In zijn openingswoord deelde do voorzitter mede, dat de vereeniging mol haar 400 leden een van de sterkste vereenigingen is op tuinbouwgebied, en dat zij verkeert in bloeienden toe stand, en sprak hij den wenscJi uit, dat voortaan iedere jaarvergadering vergezeld zal zijn van de opening van een nieuw rosarium. Het voorbeeld van Utrecht en van Amersfoort, waar, na afloop van de vergadering, het rosarium zal wordon overgedragen aan het dagelijksch be stuur der gemeente, zal hoogstwaar schijnlijk worden gevolgd door Bor gen op Zoom en wellicht ook door Amsterdam. In het aanstaande najaar zal een begin worden gemaakt met den aan leg van het wetenschappelijk en his torisch rosarium op „Sonsbeek" bij Arnhem, dat men liet volgend jaar hoopt te openen. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werden herkozen de hoeren mr. P. I.. Baudot, te Amersfoort, en jhr. G. F. van Tets, te Zeist. In de vacatu re, ontstaan door het bedanken door den heer W. Ilackenberg, werd ge kozen majoor A. Ilogervorst, te Amersfoort In principe werd besloten, collectief in te zenden op buitenlandsche ten toonstellingen. Hierna werd de vergadering geslo ten en begaf men zich naar het rosa- ruirn, niet 26u0 planten, het tweede in den lande, dat werd overgedragen aan de gemeente Amersfoort. ONGELUKKEN. De ,,Tel." meldt Te Nieuw-Schoonebeek (Dr.) is de weduwe Beeriing door de dorsch- machine gegrepen en zoodanig ver wond, dat de dood onmiddellijk volg de. VERDRONKEN. To Maastricht is de 16-jarige A. Kobben bij het baden verdronken. INBRAAK. Te Zaandam is in den nacht inge broken in liet kantoor van de firma Kamphuijs Van Pelt, grossiers in koloniale waren. Toen in het kantoor, waar een les senaar opengebroken werd, niets te; vinden bleek, werd oen bezoek ge bracht aan het magazijn. Of van den goederenvoorraad iels vermist wordt, kon niet terstond vastgesteld worden. Het personeel vond des morgens de deuren wijd oj>en, terwijl een schuit voor -den wal lag, zoodat men ver moedt, dat liet om do grossiers waren Stadsnieuws ELECTR. SPOORWEG-MIJ. Gedurende de maand April 1914 be droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen.- Amsterdam— Haarlem— Zandvoort 291.731. Ceintuurbaan te Haarlem 1861C8. llaarlemBloemendaal 97 967. Totaal 575 866. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—HaarlemZand voort 61.631/2. Ceintuurbaan te Haarlem ƒ53.79. Lijn Haarlem Bloemendaal 63 891/2. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In het nummer ran Zaterdag komt een advertentie voor van de afd. Huarlem van bovengenoemde Mij. Tot nu toe moesten zij, die iets van het vakteekenen in verband met liet bloem istenvak wilden, loeren een our- sus te Amsterdam bezoeken, wat na tuurlijk vrij groote onkosten met zich braoht. De afd. Haarlem heeft ge meend, in deze moeilijkheid den jon gen vakmenschen de behulpzame hand te moeten reiken, daar teekenen voor toloemkweekers en tuinlieden zeer te pas komt en een dergel ijken cursus te Haarlem opgericht. Het bestuur van de afdeeling twij felt or niet aan, of velen zullen van deze mooie gelegenheid profiteeren, en ijverige leerlingen worden aan den cursus in het teekenen. HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin-Moeder zal Woensdag a.s. een bezoek brengen aan H. M .do Koningin op Het Loo, en keert denzelfden dag op het Paleis Soesldijk teiug. Vrijdag dineerden o. a, ten palcize Het Loo de heer Cremer, oud-minis ter van Koloniën, en mevrouw Cre mer. UITSLAG der veiling van onroerende 'goederen in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw be Haarlem oip Zaterdag 13 Juni 1914, des avonds ten 5 ure. 1. Het Café-Restaurant „de Kar- seboom' aan de Gr. Houtstraat, get. no. 99. 2. Het woon- en winkelhuis naast het vorige perceel aan de Gr. lloutr straat get- 99 A. 3. Een bouwterrein, aan het KI. Hei ligland, kad. Sectie D no. 7705, gr. 1 A. 53 c.A. J. Slabber, f 1850. Perceelen 1 en 2 gecombineeri, mr. P. Tddeman q.q., f 42100. 4 Het woon- en winkelhuis aan de K1. Houtstraat, get. 2 zw. en rood. Opgehouden f 10100. 5. Een niuis en erf, aan de Nieu we Raamstraat, get. 1. 6. Als voorgaand, get. 3. 7. Als voorgaand, get. 5l 8. Als voorgaand, get. 7. Perceelen 5 tot en met 8 gecombi neerd, C. Nederlïoorn q.q. f 28557. 9. Een huis en erf aan de Korte Lakenstraat get. 22. C. Nederkoorn f 835. 10. Een huis en erf aan de Zoete- sbraat, got. 34. E. Romeijn, f 2550, 11. Een huis en erf aan Nassau hian hoek Korte Margaretlhastraat, get. no. 82 A en 2 rood. 12. Een pakhuis, erf en bovenwo ning aan de Nassauilaan, get. no. 82 zwart en rood. Perceelen 11 en 12 gecombineerd, C. iN'ederkoorn, f 5260. Verlof. Door C. de Roode is aan Burge meester en Wethouders verzocht, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank andoren dan ster ken drank ixi zijn perceel Bakker straat no. 4. BENOEMD TOT NOTARIS. Bij koninkl. besluit is benoemd tot notaris te Tilburg, A. P. J. M. Smitz, thans candidaat-notaris te Haarlem. EXAMENS L. O. Haarlem, 13 Juni. Opgeroepen 4 vrouwelijke candidaten. Geslaagd geen. De examens zijn afgeloopen. Geêx. 158 mannelijke candidaten, geslaagd 110 of 70%. Gcëx. 152 vrouwelijke candidaten, geslaagd 99 of 65 PROGRAMMA van het concert op Dinsdag 16 Juni as., "s avonds 814 uur. te geven door het strijkorkest der Concert-Vereeni- ging Haarlems Muziekkorjis. dir. de heer Ch. P. W. Kriens, in de soc. ..Trou moet blycken". 1. Le Roi Carnaval, marsch uit de Suite, Auvray. 2. Ouverture zu dem Ballet Prome theus, Beethoven. 3. Fragments de l'opcra La Bohème, Puccini. 4. Mcin Traum, Walzer, Waldteufel. 5. Souvenir de Schumann, Bekker. 6. Ouverture Guiilaume Tell, "Rossini 7. Grande fantasie de l'opéra Carmen Bizet. 8 Liebeslraum, Czibulka. 9. Divertissement Espagnole, Desor- mes. Allegro. Havanaise, Bolero de Cadix. Chachucha. Zapatéado. STUKKEN VAN DEN RAAD. Suppletoire begrooting. Do Financieel© Commissie adviseert tot goedkeuring van de 2de suppletoi re begrooting, dienst 1913, aanwijzen de in ontvangst en uitgaaf een l>e- dra van ƒ2.419.736.93. Af -en overschrijvingen. B en W. adviseereii over te gaan tot liet doen van eenige af- en over schrijvingen op de begrooting inzake de huiszittende armen en het Stads- Arnien- en Ziekenhuis, dienst 1913. G om een tel ij ke C red ietb ank. Door do Vereeniging van Nederland- scli© Gemeenten wordt voorbereid de oprichting van eeno Gemeentelijke Credielbank. In hoeverre Haarlem voor het doen overnemen van de door haar voor langen termijn te sluiten leeningen van de Credietbank zou kunnen profi teeren, zal eerst in de verre toekomst kunnen blijken, meenen B. en W. Do gemeente zal bij de oprichting van de Bank voor liet opnemen van gelden voor korten termijn van hare bemiddeling gebruik kunnen maken. De vereeniging is er in geslaagd voor haar plan den financieelen steun van een der grootste Nederlaudsche Bank instellingen te verkrijgen. Zij zal in staat zijn, geldopnemingon in de voor naamste plaatsen des lands te doen geschieden. Bij liet opnemen van gelden voor korten termijn zal de gemeente, die thans voor het bekomen van gelden ter voorziening in de tijdelijke behoef ten der gemeentekas promessen af geeft, op de Credietbank kunnen trek ken aan de order van de door haar aan to geven bankinstelling, waar door papier met drie handteekeningen wordt verkregen, hetwelk tegen een half pCl. lager bjj de Nederlaudsche Bank kan wonjcö gedisconteerd dan de promessen. In deze rente besparing vinden B. en W. rnel do Financieele Commissie aanleiding, den Raad in overweging le geven de oprichting van de Bank te bevorderen, door in liet kapitaal deel te nemen. 11. en W. stellen voor, het aantal aandeelen van 1000, door do ge meente nemen, le liepalon op 20. Op de aandeelen wordt 10 pCt. ge stort. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mit» voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote HoulBtraat 63. Alle antwoorden worden geheel kostelooz gegeven on zoo epoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig Daam eD WoonplaatB vim den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Aan wie komt in Neder land den titel van Mevrouw toe' ANTWOORD: Daar is geen vaste regel voer te gevon, Een recht op dien titel bestaat niet. Iedere gehuwde vrouw kan zich mevrouw laten noe men, 't is de vraag maar of anderen haar dien titol ook geven. VRAAG: Kan een koninklijk goed gekeurde vereeniging haar naam ver anderen zonder dat zij opnieuw be hoeft te worden opgericht? ANTWOORD: Zij moet daartoe wijziging der Statuten aanvragen. VRAAG: Kunnen geneesmidde len, droge kleuren en toiletpreparar teai vrij ingevoerd worden? z Wanneer er invoerrecht op is, hoe veel bedraagt dat dan? ANTWOORD: Geneesmiddelen en droge verfwaren zijn vrij van rech ten. Reuk- en Parfumeurswaren zijn be last rnet 5 p.Ct VRAAG. Mijn dochter dient voor dag en nacht. Maar op advies van den dokter is zij uit haar betrekkinir gegaan. Zij was tot Augustus gchuurdJ Mevrouw heeft haar uitbetaald tot 11' Juni. Had zij niet recht op loon tot Augustus? ANTWOORD. Zij heeft recht op een paar weken loon gedurende haar ziekte. VRAAG: Ik bon milicien van de lichting 1906 en ben in 1913 11 dagen onder de wapenen geweest. Bern ik iiu verplicht mijn zakboekje over te laten lèekenen vóór 1 Aug. daar ik nu naar de landweer bon overgegaan? ANTWOORD: Do militiolichling 1906 gaat op 1 Augustus naar de land weer over van alle onbereden wa pens en dienstvakken der landmacht, behalve der pantserfo'rt-artiLlerie. Do militiezakboekjos dier lichting moe ten in de maand Augustus door be langhebbenden worden ingeleverd bij den burgemeester hunner woon plaats (gemeente). VRAAG: Tot vvien moet ik mij wen den om vergoeding voor de herha lingsoefeningen? ANTWOORD: Met een op on gezegeld papier geschreven verzoek u wenden tot den minister van Oorlog en dat verzoek indienen op de Secretarie (afdeeling militie en landweer) der gemeente, waar gij woont. Uit de Omstreken ZANDVOORT. ZEILBOOTJE OMGESLAGEN. Zondagmorgen half twaalf had op de zee voor het Hotel de l'Orange een ongeluk plaats. Er woei een Link N.-O. briesje, waarvan vele zeilliof- hebbers gebruik maakten, om van die geliefde zomersport te genieten. Zoo ook een gezelschap van één dame en drie heeren, die met oen Zandvoort- schen schipper een zeilloert^'e onder namen. Het ging een poos goed, toen plotseling de vele mensehen op het strand de zeilboot zagen omslaan. Van alle kanten snelde men ter red ding toe. en weldra zag men zeil- en roeibootjes zich niet haastigen spoed naar de plaats des onheiis begeven. Do pogingen werden gelukkig niet het gewenscht© succes bekroond. De drenkelingen werden allen opgepikt en behouden naar liet strand ge bracht. De dame was echter zóódanig var het onverwachte zeebad geschrokken, dat zij niet ir, staat was om te loopen en door twee mannen weggedragen moest worden. De omgeslagen boot werd later door een ander zeilvaartuig op sleeptouw genomen en naar het strand ge bracht. Aangekomen vreemdelingen- H. J. Huisman, Amsterd., Haarlem merstraat 53, 5 p.; C. van der Tinze, Laren, Kerkstraat 15, 3 p.; P. Pul, Duitschland, id., 4 p P. II. Hendriks Groningen, Bv. Favauge 4 a, 3 p.; Fam. van der Weerd, Amsterdam, Haarlemmerstraat 40, 4 p.; H. Hol- len'kamp,' id., Bv. Favauge 8, 14 p.; Fam. Asscher, id, van Ostadestraat 15, 2 pFain. Blitz, id., id.2 p Fam Ivokosky, id, Spoorsraat 11. 4 p.j Kolman, idKleine Krocht 1 3 p.; P. Burger, id. Haarlemmerstraat 39 4 p.; R. Buiten, Amsterdam, School straat 3 2 p.; Fam. van Amersfoort, Amsterdam, Kerkstraat 10, 2 p.; fam. Visscher, Amsterdam, Haarlemmer straat 40, 2 p. VELSEN. EERSTE KEURINGSRAAD IN HET 2e MILITIEDISTRICT. Door de Vrijdag gehouden zitting werden van do 194 opgeroepenen in de gemeente Velsen 86 geschikt bevon den voor den militairen dienst. 43 on geschikt en 61 vrijgesteld wegens broe- derdionst, eigen dienst of kostwinner schap. Bovendien waren er 4, waarvan geen uitspraak kon worden gedaan, wegens verschil van meening. H1LLEGOM. Bouwwerken. Aan de aannemers Joh. Kraay Co. alhier ziju twee groote bouwwer ken opgedragen ten eerste twee blok ken woningen te Amsterdam voor de R.-K. Vereeniging voor woningbouw „Het Oosten" voor 69.750 en ƒ53.900 en ten tweede het maken van een kantoorgebouw der Nederlandsche Handelmaatschappij te Rotterdam, aan de Zuidblaak tot een bedrag van f 243 300 Middenstand. De vereeniging „Middenstand" heeft een verplichte ledenvergadering ge houden, waarin de beschrijvingsbrief' voor het Middenstandscongres (o Dordrecht werd behandeld. Er werd geen afgevaardigde benoemdde pe riodiek aftredende, bestuursleden van den Centralen Middenstandsbond wer den weer candidaat gesteld. Ook be sloot men adhaesie te betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer, waarin aangedrongen wordt, op aan- neming van het ontwerp-Aalberse ia- zake oneerlijke concurrentie. Leger en Vloot Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. Gelder land 12 dezer te Bergen aangekomen. REISPLAN Hr. Ms. JAC. V. HEEMSKERCK, Vertrek Nieuwediep 13 Juni. Ver blijf te Maderra tusschen 19 en 21 Ju ni; verblijf te St. Vincent tusschen 25 en 27 Juni; verblijf te St. Lucia tus schen 5 en 7 Juli en 2 dagen na ver trek van St. Lucia aankomst te Cura. gao. Hr. Ms. „HEEMSKERCK". Blijkens een bij het Departement van Mdrine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Heemskerck" 13 dezer vaa Nieuwediep vertrokken, ter aanvaar ding van de reis naar West-Indlö.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6