25 25 KWARTJES- ADVERTENTIËN 25 CENTS Pers-Ovirzicht EEN FLINKS PRESTATIE. Een 45-tal manschappen van hot mfanteriebalaljon te Gouda heeft, on der leiding van een officier, een ser geant en twee korporaals, een groo ien, vrijvvilligen marsch gemaakt, van Gouda langs IJsel eri Lek, doc/r de Krirnpenerwaard naar Schoonho ven en vandaar naar Gouda terug, een afstand van 55 K.M. s Morgens te 3 utfr vertrokken, arriveerde men 's middags te 5 1/2 uur in de kazerne. Eén man bad het onderweg opgege ven, zoo rneldt de Tel. Amsterdamsche Kout CXXVH. SCHOONE VOORNEMENS. Mensclien die een nieuw ambt gaan bekleeden, een nieuwe functie gaan vervullen plegen met de beste voorne mens aan te vangen. Laat ons idea list genoeg zijn om nog maar steeds liet beste van de morns elven te blijven tropen. De ernstige mensch, die zich de zorgen van een nieuwe, belangrijk© taak op de schouders ziet gelegd, is ei' vast van overtuigd (moet er al thans van overtuigd zijn) dat hij er wat in tot stand zal brengen, nieuw© harren betreden zal, zal 'roorganisoc- rèn en verbeteren. Hij voelt zich daartoe in staat, frisch en krachtig. En de menschen verwachten van den nieuwen functionaris ook dade lijk geweldige dingen. Het groote publiek meent dat een nieuwe man jn een nieuw ambt in één slag alle misstanden verandoren kan en ver beteringen kan aanbrengen, waar de wereld verbaasd van staat. Worden aan de een of andere of aan beide zijden de verwachtingen te hoog gespannen, dan inoet dat op te leurstelling uïtloopen. De man van het nieuwe ambt moet inzien, dat Keulen en Aken niet op cén dag gebouwd zijn en beel wat hinderpalen overwonnen moeten wen den oor hij het begin van succes van zijn energiek aanpakken kan zien. En het publiek moet ook niet dade lijk 'met een ongeduldig oordeel ge- ïeed zijn en bedenken dat men geen ijzer met handen breekt. Dit een en ander overweegt men /anzelf, wanneer men eens nagaat, welke op het oogenbük in het Am- Bterdamsche openbare leven de posi tie is van den sociaal-democratisehen wethouder Wibaut, die nu vier we ken ongeveer op het gestoelte dor core troont. En de aandacht is nu pas weer op wethouder Wibaut ge vestigd, nu in de bladen-vermeld is, dat het voo'rstel tot het bouwen van gemeentewege van 2000 arbeiderewo ningen over niet al te langen tijd in behandeling komt. Aan het praead- vies wordt gewerkt. Er is wel beweerd, dat de oogen ran geheel Nederland op Zaandam gevestigd zijn om te ?ien hoe een tot regeerings-vertegenw oordiger gewor den sociaal-democraat het er af zal brengen, Hoe zijn faits et ges tes zullen zijn. De -staking tusschen haakjes heeft den heer Ter Laan in zijn func- ;io voor heete vuren gesteld. Niet minder belangstelling zoo lang zamerhand dan het burge'rmcostor- Verschap van den heer Ter Laan, vekt het wethouderschap van den teer Wibaut. Hij heeft te kampen mot bezwaren ran verschillenden aard. In de eerste plaats is het departe ment van wethouder Wibaut overla den. Er is ontzaggelijk veel werk aan den winkel en. de gemeente-be stuurlijke machine dat weet men, werkt stroef. Tal van voordrachten over zaken, waarnaar al lang ge vraagd was, niet het minst door de soci a al-democratische raadsfractie, zijn in voorbereiding. Daarbij komt, dal er momenteel al heel weinig geld en grond is en do beheerder van het departement van sociale zaken wol genoodzaakt is, de uiterste zuinig heid te betrachten. Het is zeer twij felachtig dat hij voor voorstellen van zoor ingrijpenden aard in het college van B. en W. den noodigen steun zou vinden. De wethouder die voor liet optreden als zoodanig van den hoer Wibaut de zaken, thans reesor tee rend onder diens beheer, bestuurde, werd voortdurend gestuwd en gestuwd, tot voortgang geprikkeld, voornamelijk door de sociaal-democratische raads leden. De heer Wibaut is eerst tamelijk met rust gelaten, maar op hem wordt thans pressie uitgeoefend, die komt van de zijde de: federatie van ge meentewerklieden. Ik zei zoo straks, dat het departement vin den heer Wibaut overladen is. Dat is zoo; voor elk geval van een gemeentewerkman die in de zooveel weken een gulden of vijf meer moet hebben, moet in actie gekomen worden. De federatie aou er w e! achter zitten en bij de aandacht, die gewijd moet worden aan allerlea futiliteiten moeten ook de groote za ken behartigd en de groote lijnen niet tit het ooj verloren. De lieer Piet Nolting, die geruimen tijd weinig van zich deed hooren, voert nu in den raad herhaaldelijk hot woord en spreekt dan bijna altijd over zaken, het beheer van wethou der Wibaut rakend. Wemschen en grieven, in den boezem der federatie van gemeentewerklieden uitgespro ken, worden geregeld in de vroed schap vertolkt en daardoor wordt wethouder Wibaut voortgedreven. De sociaal-democratische Bond vi gemeentewerklieden, die den heer Wibaut na-staat houden zich voorloo- pig vrij stil, maar lang zal dat ook ml et meer duren. Zoodat onze eerste sociaal-demo cratische wethouder met zeer voel moeilijkheden, van allen kant, to kampen heeft. Er is wel eens, spottend gezegd dat deze wethouder zogouvernementeel werd en zulke diplomatieke, echt wet- houderluke antwoorden gaf, w het wonder* Aan den eenen kant de arbeiders. die, zooal niet het onmogelijke, dan toch véél eischen, aan den anderon kant de toestand van de gemeentekas, die groote beperking eischt. Dal wordt voor een bewindsman zeilen en laveeren. Maar, hieraan heeft de heer Wibaut zijn hart verpand, het schijnt nu wet dat de voordracht betreffende de ar beiderswoningen van gemeentewege er spoedig komen zal. Dit feit is nu wel weer voor ieder duidelijk: in de oppositie zijn is heel wat anders dan voor de moeilijkheid zich gesteld te zien te regeeren. En het publiek zal moeten leeren dat het niet dadelijk een oordeel mag klaar hebben en vooralsnog dient af te wachten. Worden we niet mondain? Worden we niet upper, hyper mon dain? Kaarten voor het artistensportfeest werden in een tot smaakvol interieur omgebouwd kantoortje verkocht door bevallige actrices, onder wie niemand minder dan Julia Cuypers en Caro line van Dommelen. Den eersten dag van dezen ongewo- nen verkoop liep het slorm op het kantoor aan het Rokinden tweeden dag veel minder, maar de belang stelling is toch- zeer groot geweest. Geen wonder. Kaarten-verkooperido actrices is voor ons land een novum. De dames zullen op het sportfeest zelf programma's verkoopen. Wc kunnen in de toekomst in dat genre, dunkt me, nog heel wat te zien krijgen. Geen fancy-fair meer of ac trices spelen de hoofdrol. En we zul len ze misschien door den tijd bij alle bloemen-dagen in de eerste rijen Dan kan men tooneelspel buiten de plan kon genieten I AMSTERDAMMER. Gemengd Nieuws PF.ST IN' DLTT5CH-003T-AFRIKA. Daar tusschen 2 en 10 Juni weer vier pestgevallen zijn voorgekomen, is de stad Daiessalaam opnieuw met pest besmet verklaard. LUCHTSCHIP VERGAAN. Net militaire luchtschip Z I is Za terdagmiddag op de reis van Keulen naar Metz bij Diedenholen, toen het een noodlanding moest doen, veron gelukt. liet luchtschip, dat toch al door den regen zwaar geworden was, werd door een windvlaag op deu grond gedrukt en brak door tu»- schen den achtersten gondel cn hel stuur. De „Lothringsche Nachrichten" meldt, dat het luchtschip geheel moet worden gedemonteerd. Een officier werd gewond. 'N DUITSCHE GRAAF LID EENER DIEVENBENDE. In April 1.1. beproefd© een interna tionale dievenbende, waartoe ook een Duitsche graaf, Maximilian von Monlgoulas behoorde, te Parijs een juwelier, die juweelen, ter waarde van GO.OüO francs bij zich had, te be- rooven. Hun aanslag mislukte echter en de politie wist de bende te arres teeren. De Duitsche graaf is (naar de Tel. meldt) thans tot drie jaar gevange- n'sstraf veroordeeld en zal na afloop vun zijn straftijd over de grens gezet worden. Een der andere leden der bende, werd tot twee jaar en de ove rigen werden tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. BEDOLVEN. In den nacJA werden vier mijn werkers te Gelsenkirchen (Weetfalen) onder neervallende stee-nen bedolven. Drie hunner werden op slag gedood, de vierde werd doodelijk gekwetst. EEN DRAMA. Een sergeant van hel regiment gr©-, nadiers te Liegnitz in garnizoen, heeft zijn aanstaande, hoar vijfjarig zoontje en vervolgens zichzelf dood geschoten, omdat hij niet niet haar kon trouwen, zoo meldt de Tel. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Uit Toulouse wordt geseind: Een automobiel, waarin vijf perso nen gezeten waren, viel in een ai- grond, tengevolge van hel breken van een brug bij Saverdun in Arliège. Alle inzittenden werden gedood. DE SUFFRAGETTES IN ENGELAND I>e suffragettes poogden een pa rochiekerk uit de 12de eeuw te Chip- stead in Surrey in brand te steken. Een der deuren is verbrand. Suffragistische litteratuur werd op het kerkhof gevonden. EEN NESTJE OP EEN SPOOR- WEGRIJTU1G. Dezer dagen vertelde een blad van een vogelnest] in ec-n brievenbus, maar wat zegt men van een vogel, die een vogelnestje in een brievenbus, spoorwegrijtuig? Deze vogel, een lijs ter, had in het onrustige Ulster geen rustiger plekje voor zijn nest kunnen vinden dan vlak onder de ver w armingspijp van een eersteklassei ij- tuig, dat heen en weer reed tusschen Limavudy en Londonderry. De zo merdienst bracht den vogel in de war de trein reed toen een kwartier vroe ger en toen de lijstee-, die waarschijn lijk op voedsel uit was geweest, te rugkwam, waren rijtuig, nest en eie ren weg. Men merkte haar op on de stationschef van Londonderry waar schuwde zijn collega te Limavady, vroeg hem naar den vogel uit te zien, die wel.... met den volgenden trein of op zijn v leugels zou komen. Dat ge beurde ook en de lijster ging weer kalm zitten broeden. De spoorwegautoriteiten waren toen zoo diierlievend, het rijtuig geen dienst te laten doen totdat de jonge vogels waren uitgevlogen. TREURIGE ZAAK. Voor de rechtbank te Hanau hoeft een treurige zaak gediend. Daar stond (naar de N. R. Ct. meldt) een 17-Jarig gymnasiast Wolf uit Sol- munster terecht. De jongen, die t« Fulda op het gymnasium ging, gaf veel geld uit voor allerlei vermaken. maaWe schulden en besloot eindelijk", om aan geld te komen, zijne heele familie uit den weg te ruimen. Op Oudejaarsavond drong hij met een re volver in de hand de keuken binnen en loste schoten op zijn moeder en tante. Ken aarslag tegen een broer cn een zuster mislukte. Daarna ging hij tor kerke cn stelde zich daar won derlijk aan, om den schijn te wekken dat hij niet wel bij het hoofd was. Hij had do verdenking voor de aanslagen op zijn tante willen vestigen en daar om een briefje waarin deze zooge naamd haar uitersten wil kenbaar maak tb, geschreven. Voor de rechters bekende Wolf zijn misdrijf. De schulden hadden hem in de war gebracht, en zoodoen de was hij op het onzalige denkbeeld gekomen, om zijn familie uit te moor den. Ferst had hij zijn tante willen vergeven en met haar geld naar het Zuiden willen gaan. De tante ia aan haar wond bezweken. De rechtbank veroordeelde den be klaagde wegens moord in een geval en poging tot moord in drie gevallen lot zes jaar gevangenisstraf. DE ONGEREGELDHEDEN IN ITALIë. De slaking is geëindigd te Napels, Parma en Ferrara en de orde is her- stqjd. Naar men verneemt, hebben zich in do laatste dagen ernstige incidenten voorgedaan te Senigaillia. De eta kens ivebben daar nl. terken in brand ge stoken en waterleidingbuizen stuk gesneden. Te Fabriano drongen de stakers graunpakhuizen binnen. Er ont stonden gevechten mei de carabinieri, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. Donderdagavond werd een patrouil le ovoi vallen door 300 stakers. IXï Blakers losten hunne revolvers en de troepen schoten terug; eenige per sonen werden gewond, en één man werd gedood. OPSTANDEN AAN BAGNO. Tijdens een processie brak onder de gestraften in het bagno te Figue- ras in Catatonic- opstand uit. De di recteur werd vermoord. De troepen moesten een vaar beleg doorstaan tegen de gevangenen en zich met ge weervuur verdedigen. Een aantal per sonen werden gedood of gewond. LEGER DES HEILS. Donderdag is te Londen hel groote congres van het Leger des Heils ge opend. Er zijn 2100 afgevaardigden an overzee voor overgekomen; uit China, Japan, Australië, Canada (men weet, welk vreeselijk lot de meeste Canadeeschc Heilsoldaten op de Em press of Ireland heeft getroffen), van Java, uit Zuid-Afrika en zoo voorts. Uit de vreemde landen zijn de man nen en vrouwen in hun vaderlandsche dracht verschenen. In een Engelsch blad vindt de N. R. Ct. o a. foto's van Korennen en Javanen, gekleed zooals zij in hun eigen land gaan. In een bericht leest men dal op het congres in 34 talen gesproten zal orden. ONTROUW AMBTENAAR. De politie te Dresden heeft in een hotel (len postmeeeter Jozef Wilezek uit Krakau in hechtenis genomen, die daar in Maart 200.000 kronen had ver duisterd. Hij bezat nog 2000 mk., zoo meldt de N. R. Ct. DREIGBRIEVEN. Te Bogota in New Jersey is een ne ger gevangen genomen, die verdacht wordt, de schrijver te zijn van dreig brieven aan de Cunardmaatschappij. De man dreigde dynamiet te verber gen in de kolenvoorraden van een der schepen van deze maatschappij, vermoedelijk de „Aquitania", indien hein niet een bedrag van 10.000 dol lars werd ter hand gesteld. Drie dezer brieven waren door de maat schappij ontvangen; op dc-n derden brief ging men oogenschijnlijk in, maar inlusschen werd de politie ge waarschuwd en aldus slaagde men et in den afdreiger te arresteeren. SPIONNAGE. Te Weenen is onder verdenking zich aan spionnage ten behoeve van Rus land schuldig te hebben gemaakt in hechtenis genomen de 64-jarige baro nes Murmarm von Marchfeld. De ba rones, reeds sinds jaren onderwijzeres aan een der stadsscholen te Weenen, was voor eenige jaren geleden ook bo- trokken in een spionnage-zaak, waar voor haar zoon, een gewezen Oost en- rij ksch officier, <lie later in Russi- schen dienst trad, toen tot vier jacen gevangenisstraf werd veroordeeld. Destijds viel haar schuld niet te be wijzen, thans echter moeten bij een huiszoeking in hare woning documen ten gevonden zijn, die baar ernstig compromitteeren. 'T DUEL IN DUITSCHLAND. Eenigen tijd geleden verscheen in Duitschland ec-n brochure, waarin de plichten der officieren bij eerezaken worden behandeld. Daarin kwam o.a. de volgende zinsnede voor „Niet ..satislaktionsfahig" zijn zij, die inge volge do uitspraak van een eereraad uit den officierestand zijn verwijderd, of wien bij een rechterlijk vonnis hun burgerrechten zijn ontnomen of die door schending van de eereplichten (weigering vun een duel enz.) de alge- uieene achting hebben verloren. „Do verschijing van dit boekje wek te groote verbazing en deze werd nog verhoogd, toen bleek, dat het door verschillende districtscommandanten aan de reserve-officieren ter kenn making was toegezonden. Dit schijnen de hoogere autoritei ten toch wel wat al te erg te hebben gevonden, want do officieuse „Nordd. Allgern. Zeit." deelde dezer dagen mede, dat het bewuste boekje geen of ficieel cachot heeft en op verschillen, de belangrijke punten geenszins de meening van do- autoriteiten weer geeft, zoodat deze de noodige maat regelen zullen nemen. MIJNONGELUK. Bij het afgraven van eon slakken hoop bij de Aplarbccker Hüase nabij Dortmund, liet plotseling een groot steenblok lose een aantal arbeiders worden meegesleept in de diepte. Wel dra waren reeds een doode, en een zwaar gewonde aan den dag ge bracht Of nog meer arbeiders onder <ie slakkan liggen was nog niet be tend. ONWEER IN DUITSCHLAND. Uit Gélsenkircheu wordt aan de Tel. geseind: Een hevig onweer, gepaard met een wolkbreuk en een hagelstorm, richt te lner in de omgeving groote schade Op verschillende plaatsen lag de hag'l 40 c.M. hoog. De veldvruchten werden voor het grootste gedeelte ver nield. NASI WEER KAMERLID. Uit Rome wordt aan de N. R. Ct. geseind: De gewezen minister Nasi is in drie districten: Pak-rmo, Caltanissetta en Trapani, tot kamerlid gekozen. De Kanier heeft heden die verkiezing geldig verklaard. EEN* NOTARIS-OPLICHTER VOOR HET GERECHT. Voor de rechtbank te Hamburg is (naar de Tel. meldt) het proces be ginnen tegen den geweaeii notaris dr. Boeker, aldaar, die van de aan hem toevertrouwde gelden op zijn minst 500.000 Mark verduisterd© en tot dekking van zijn fraudulëuse han delingen bedrag pleegde en zijn toe- vluoht tot schriftvervalsching nam. Boeker geeft over het algemeen de hem ten laste gelegde feiten toe, maar geeft voor in een soort zenuw verbijs tering gehandeld te hebben, een voor wendsel, dat de deskundigen beslist van de hand wijzen. Hot procos zal enige dagen duren. SLECHT WEER. Uit Francfort a. d. Alain, wordt an de N. R. Ct. geseind: Hevige onweders, gepaard gaande met wolkbreuk hebben Beneden Fran ken en het Ivinzigdal geteisterd. Op tal van plaatsen heeft de blik- rn brand veroorzaakt. Te Thulba is een smid mot zijn twee leerjongens door den bliksem ge troffen en gedood. Te Windheim zijn erscheidene gebouwen en veel vee door het afst roemende regenwater meegesleurd. Bij Geiuünden is de spoordijk over enkele honderden meters weggesla gen en het treinverkeer gestremd. De schade is onberekenbaar. Rechtszaken DE DIAMANTHANDELAAR PIN- 1IEIRO VRIJGESPROKEN. Pinhciro uit Amsterdam men herinnert zich <le geschiedenis van zijn reis naar Weenen is door het „Court d'Appèl" to Brussel vrijgespro ken van de door eenige AnUverpsche handelaren tegen hein ingediende aanklacht wegens oplichting. Wij vestigen de aan dacht op onze van Vraag en Aanbod. Ieder die een betrekking zoekt of heeft aan te bie den, die iets wenscht te huren of te verhuren, te koopen of te verkoopen, doet verstandig met voor slechts een Advertentie, groot 6 regels te plaatsen in HAARLEM's DAGBLAD, 3 maal voor 50 Cts. bij vooruitbetaling. Postze gels worden aangenomen. Letteren en Kunst „UOFWYCK" NOG NIET GERED. „Het Vad." schrijft Het bericht van onzen Vojrbmg- sclien correspondent aangaando een gift van f 20.000 voor Hofwvck be rustte, helaas! op een misverstand. Die gift was reeds vroeger vernield, en er was toen van de f 36 000, die het buiten der Constantijn Huygens kos ten moot, nog 16.000 te betalen over Dank zij den sedert ontvangen bij dragen is deze som nu geslonken tot /5000. Er i3 dus thans nog vijfduizend gul den noodig. Moge het onjuiste bericht ten gevolge hebben, dat dit kleine nog ontbrekende bedrag er spoedig is. Nieuws uitgaven. Verschenen is: Een protest, zijnde oen antwoord op de brochure „Het Amsterdamsche schoolkind en do bioscoop", door Simon B. Stok vis, secretaris van het Comité ter bestrijding van het Bioscoopkwaad, bevattende het rapport over het te- zoek der Amsterdamsche schoolkind© ren aan bioscooptheaters, gedurende de maand Mei 1913. In de brochure wordt gewezen op het onbetrouwbare in de getuigenissen van kinderen van 5—12 jaar, vele maatschappelijke mis standen worden geplaatst tegenover het tg. bioscoopgevaar en de schrij ver van overdrijving beschuldigd. Het boekje is oen uitgave van ..Het Agitatie-Comité van Bioscoop-expioi tanten, directeuren, enz. De N V. F a br ie k „d e Bijen korf, te Zaandam, stuurt ons hsar 3de album voor de plaatjes, die zich in haar pakjes maïzena bevinden. In tente rij zijn verzameld kieltjes uit alle oorden van ons land, vaak heel mooi uitgevoerd, funte Lize zorg de voor den tekst, - terwijl de lieer Bakker de plaatjes voor zijn rekening nam. Wij vinden liet jammer, dat die tekst niet meer leerzaam is Dan zou men aan deze nieuwe uitgave meer leering kunnen verschaffen. „EEN MIDZOMERNACHTDROOM". Aangezien de voorstellingen van „Een Midzon ernachtdroom", welke op 9 c*n 10 Juni j.l. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn gegeven, geheel waren uitverkocht en zeer ve len moesten worden teleurgesteld, heeft de Directie van de N.-V. „Het Tooneel" besloten, om op Dinsdag 16 Juni e.k., tot sluiting van het seizoen, nog een herhaling to geven, wederom met medewerking van de Arnhem- sche Orkest Voreeniging onder leiding van Peter van Anrooy, het dames koor en allen die bij de eerste vertoo nden hebben medegewerkt. Ook te Arnhem zal, om aan de vele aanvragen te voldoen, nog een vierde voorstelling aldaar worden gegeven, goed. Vervolg Binnenland. VOOR BEF IIDING VAN WET GEVING. Het plan van den Minister van Justitie, zich voor de voorbereiding wetgeving de blijvende medewer king te verzekeren van lioogstaand© mannen en rechtsgeleerden ook bui ten zijn departen ent, zal weldra zijn beslag krijgen. Daartoe wordt eerlang verwacht de instelling eener Commissie van Ad vies over de vraag, welke wets voor zieningen telkens door het maatschap pel ijk verkeer worden geëischt en naar mate do pract.sche behoeften der gemeenschap dadelijke bewer king behoeven IIET NIEUWE TWEEDE-KAMER GEBOUW. Dezer dagen is het volgende adres verzonden nan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal Niel zonder bevreemding en onge rustheid hebben wij vernomen, dat oor het nieuwe gebouw voor uw ver gadering reeds ontwerpen zijn ge maakt door het bureau van den Rijksbouwmeester. Immers wij zijn van meening, dat. vaar het hier betreft wellicht het meest belangrijke monumentale bouw werk hetwelk in dezen tijd kan wor den gezet, het ambtelijke bureau, naar de ondervinding overtuigend heeft aangetoond, voor deze ontwer pen in geen geval zonder eenige me dedinging aangewezen kan en mag worden, en dat er, zoo ooit, r.ü aanlei ding is om aan de Nederlandsche bouwkunstenaars de gelegenheid te geven een Nederlandsen monument te heppen. Redenen waarom wij uwe vergade ring met den meest sterken aandrang erzocken het daarheen te leiden,dat de bouw van het nieuwe Parlement aan een der beste Nederlandsche bouwmeesters worde opgedragen. Het adres is geteekendIt N. Ro land Hotst, dr. A Pit, dr. IL E van Gelder. Willem Kloos, Jeanne KIoos Reyneke van Stuwe, mr dr. J. C. Overvoorde. H. J. Haverman, dr. A. Bredius, dr H. T Colenbrander, Wou .er Nijhoff, prof. dr. J Huizinga. Frits Lapidoth, C. L van Balen, J. F. M. Sierck, Marc. Ernants, prof. dr. G. W. Kernkamp, Jan Veth, Cyriel Buysse. P. ter Meulen, dr. mr. S. Muller Fzn dr. Jan Kalf, Frederik van Ee- den, M. A. Bauer, K. Alberdingk Tliijm, mr II. P. L. Wiessing, mr. Frans Coenen, Jac. van Looy, Her man Robbers, Aibort Verwey, Hen- riette Roland llolstv. d Schalk, J. de Meester, prof. dr. W. Vogelsang. LASTIGE BEZOEKERS. Mevrouw Van Woensel Ivooy Mij nissen, eigenares van verschillende bosschen in de nabijheid van Valke veen, o.m. van do pra-clrtige Roelofs laan, die van den Huizerweg naar Valkeveen loopt, schrijft aan den re dacteur van de Deutsche Wochenzci- tung: „Het is voor altijd mijn streven, om wandelaars het verblijf in mijn bosschen zoo aangenaam mogelijk te aken. Te oordeel en naar zijn optre den en zijn vernielzucht schijnt liet pubiiek mijn vrijgevigheid echter niet op prijs te stellen. Ais dit niet veran dert, zal ik genoodzaakt zijn mijn bosschen af te sluiten, wat mij met het oog op de fatsoenlijke wandelaars zeer zou sp iten". Wanneer Amsterdamsche wande laars, die zoo gaarne in het Gooi ver toeven, ec-n van hun weinige uitspan ningsplaatsen, binrenbort een der schoonste oorden zullen gesloten vin den, dan weten zij nu, aan wie zij dit te wijten hebben, merkt „Het Vader land" op. during lust en kracht worden schonken! Wij mogen dit zooveel te eer en zoovee! te meer wenschen, nu door een Opmerkenswaardig samentreffen juist op den dag van dr. Visser's hernieuwd intreden in Jet actieve staatkundige leven, zijn ambtgenoot de Ned. Iforv. kerk, de oud-Minis ter Talma, cene beslissing nam, dia hem naar het schijnt voorgoed, of in elk geval voor zeer langen tijd. doet tenigkeeren tot het predikers- ambt. Ta lino's terugtreden uit he; staat kundige leven is ongetwijfeld een verlies. Zelfs wie het niet altijd met hem eens kon zijn, waardeert aooge- lijk de warmte zijner overtuiging, da vurigheid van zijn woord, de dege lijkheid zijner kennis, cn de ongeloof lijke werkkracht, die hij als Minister hoeft beloond. Ongetwijfeld heeft ook de heer Talma, bij de beslissing die 'bij nu nam, moeilijke ©ogenblikken doorleefd. W ie weet hoe deze predi kant „in de potiliokkwam, beseft, dat liet hem moeite heeft gekost los te laten wal hij niet gezocht heeft, maar wot God hern op de hand had Onze mannen, Gode zij dank! weten de wegen te gaan, die aller harten Bestuurder hen wijst, at te wachtel* aan to nemen, wat God hun geeft. In die onwrikbare zekerheid, een levensstaf waarvan niemand de kracht kent die eigen zwakheid nooit er, gaan ze beulen thans een af zonderlijken weg: Talma naar het stille Bcnnebroek, om daar liet Woord Gods te verkondigen, en her der te zijn eener kleine schare, De Visser naar liet Binnenhof, om daar, opnieuw wat uien ook lasteren moge, te getuigen van de kracht onzer Christelijke belijdenis, ook op bet ge bied van liet staatkundig leven. Een gevoel van weemoed bezielt ons als wij deze woorden schrijven, een atucheid lijken aan een zoo eminent man als ds. Talma. Maar anderzijds verblijden wij er ons over, dat, nu hij zelf niet meer kan staan oor wat hij in het Parlement heeft verdedigd en tot stand gebracht, straks zijn oud-ambtgenoot De Vis ser met kracht van woord en argu ment zal kunnen spreken voor onze Christelijke beginselen in staatkun dig en maatschappelijk leven. DE VISSER EN TALMA. De „Nederlander" schrijft: Meer don dr. Do Visser zeiven is de Kamer, is vooral de Christelijk- Htstorische club, met den terugkeer van dr. De Visser in haar midden luk te wenschen; een haxer bezleldste redenaars, een haror kundigste n nen, herneemt thans in haren kring zijur plaats. Maar niettemin willen wij thans ook aan dr. De Visser onzen gelukwensch niet onthouden. Hij heeft den weg, zich nu weder voor hem opent, niet zelf aangelegd of geplaveid; hij heeft ook in dezen de leidende band Gods erkend, en Is bereid, de taak hem op gelegd, tot Gods eer on s naasten heil te volbrengen naar de mate zijner kracht. Moge hem daartoe bij voort- Koloniën HOOGGERECHTSHOF NEÜ.- INDlö. De „ïlhld."-correspondent te Bata- a seint Tengevolge van de benoeming van mr. Nederburgh tot president van hot Hooggerechtshof, hebben de hoeren mr. S. -T. Hirsch, vice-president sinds 1910, en .1 Hnrhuren Bussemaker, raadsheer sinds 1909, hun ontslag verzocht. Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. ONDERTROUWD. L. Gerritsen en H. W. van Eijkern. GETROUWD: A. N. Honig en C. TI. Conlnck Wes tenberg. BEVALLEN: P. C. Wijnands—Kuiper d. J. 1L M. Hartog—Doelman z. BEN NEBROEK. BEVALLEN: J. A. van BakelMem se z. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD i C. Dekker cn J- de Ruiter. GETROUWD C. Visser cn M. Molenaar. C. Bis schop en M. Clemens. D. Nelemans en G. Sondefort. C. de Weerd en N. A. Vermeulen. J. Brouwer en A. Vel- lekoop. G. Luyt en J. Tobij. J. de Ruiter en G. v. d. Ree. BEVALLEN J. van Scha gen—van den Broek, t. D. Roos—van Lubeck, z. A. Meegdes— Waard, d. A. J Smit—Visser, z. M. Stroomer—Koppedrajer, z. W. NL Bakker—Spiering®, d. C. Smit—van Maasdam, M. der Ridder—Jansen, d. C. SchonhageVerhoef, d E. Ver- kuyl—Streefkerk, d. M. EL. Verhoe-, ven—van Hulzen, 2 z. M. A. Groen- eld—van der Ban, z. R. Verschoor— Malipaard, d. L van LimptAldcr- »n, d OVERLEDEN II. de Groot, 60 j. A. v. d. Lint, 74 jaar. WIJK AAN ZEE EN DUIN. GE7HUWD II. J. Burger met J J. de Waard. L. Pletting met J van den Outenaar. ONDERTROUWD - L. Gertenbach en T. Schagen. BEVALLEN C. van llaalf—Duijn, d. OVERLEDEN P. Sneekes, 66 jaar, weduwn. vat N. Dekker. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen li Oude-Nieóorp en Veen- huizen J. J. T. Spaargaren, cand. t« 's-Gravenhage. Bedankt voor Zierik-zee R. G. J. Schouten te Maastricht, voor Tlooge- veen, S. van Dorp. te Bodegravon.- voor Andijk G. de Boer, te Oldehove. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd: Propaedeutisch examen Godgeleerdheid, de hoer J. Ivooy. Eindexamen Ned. Ind. Adm. dienst do heer 11. J. Jansen. Voorbereidend examen Ned, Ind. Adm. dienst, de hoeren W. C. Krijg» man en A. W. de Haze Winkelman. Utrecht Gesl. Eerste natuurk. e*. de hoeren J. Schoon enl:erg, E. J. H Vijgen, mej. J. L. M de Jong. Bevorderd lot semi-arts de heer PK

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7