NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9504 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 JUNI 1914 A Tot de plaatsing van advertentifn en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Euitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) gcebonncerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- 2° Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemo.óiy% a a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 16 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Ct6. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA WOENSDAG 17 JUNI. Ge-meen toraadsvergadering. Schouwburg: Biosc. vooretelling. Apolkt-Taeaber. Biosc. vooretelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- stelling. OM ONS HEEN No. (935 Ds Schouwburg op het Wilsonsplein. Het is de vijfde maal, dat ik zal •schrijven over de merkwaardige gift van een nieuwen schouwburg aan de gemeente: de eerste maal op 7 Mei, onmiddellijk nadat de burgemeester van de prachtige schenking mededee- ling gedaan had, den tweeden keer, In gelijken zin, maar uitgebreider op 13 Mei, daarna in een commentaar op de Jansweg-plannen op 8 Juni, ver volgons in een artikel over het advies van B. en W. op 11 Juni en dua thans, 16 Juni, voor de vijfde maal. Het is veel, te veel en ik hoop dan ook, dat het halve dozijn niet vol ge maakt behoeft te worden vóórdat de gemeenteraad het zeldzame geschenk aanvaard heeft. Nieuwe feiten kunnen op dit oogén- blik niet meer worden aangebracht. Combineeren en groepeeren is alles, wat nu op den dag vóór de Raads vergadering waarin over 't geschenk zal worden beslist nog mogelijk is. Ook nog noodig? Ik hoop hartelijk van niet, want het zou een ongehoord ge val zijn, wanneer een dergelijk ge schenk door Haarlem's Raad werd afgewezen, een zoodanige mildheid, waarover men in binnen- en buiten land verwonderd staat, niet op den juistcn prijs gesteld. „Hebt gij dan," zoo zou men ons vragen, ,,een modernen schouwburg niet noodig? Bezit gij dien al?" En op deze laatste vraag zou het antwoord moeten zijn „neen, we heb ben hem niet." „Waarom wijst gij dan zoo'n vor stelijk geschenk af?" Het antwoord daarop zou niet ge makkelijk te geven zijpomdat we me.enen, dat andere stichtingen eerder noodig zijn; omdat sommigen vrco- zen dat het ons veel geld zal kosten, omdat de bestaande schouwburg ver bouwd wordt. Maar het is wel héél vreemd, als iemand uitdrukkelijk een nieuwen schouwburg wil schenken, te antwoor den „dank u wel, ik heb er wel geen, maar sticht gij liever "n nieuw stad huis 1" En de angst voor hooge kos ten wordt weerlegd door B. en W.. difc verantwoordelijk zijn en deze verant woordelijkheid gevoeleD. Welke zou de positie wezen van een gemeentebe stuur, dat een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas van hoogstens 17500.voorspelt, indien die som na derhand het dubbele of het drievou dige bleek te worden? En dan, de verbouwing van den be- staanden schouwburg. Sormniger vrees is hierin beli chaamd, dat wanneer de Raad den schouwburg op "t Wilsonsplein aan neemt, die op den Jansweg toch ook zal worden verbouwd. „Dan." zoo zeg gen ze. „zal de concurrentie aan de gemeente veel geld kosten en zijn we met f 7500.— er niet af. Wie weet, welke verliezen dan de schouwburg •plevertl" Maar die aan den Jansweg staat dan op véél zwaarder lasten. Mag ik een goeden, nieuwen schouwburg (wij vernamen immers, dat enkele muren alléén blijven staan) op 2 ton schat ten, dan heeft men aan den Jansweg dividend te maken van een kapitaal, driemaal grooter dan wat de gemeen, le in dien op 't Wilsonsplein steekt. Kan dan op den Jansweg wèl, wat op 't Wilsonsplein niet mogelijk is? Niet mogelijk, terwijl de gemeente zit op veel geringer lasten? Zeker, de financieele ka ut van de zaak mag niet worden voorbijgezien of verwaarloosd. B. en W. hebben hun begrooting gegeven en men zal het in den Raad aan een nauwgezet onder zoek naar de juistheid van die cij fers niet laten ontbreken. Des te be ter. De burgerij moet zoo volledig mo gelijk worden ingelicht. Zij wordt het reeds nu door de gedetailleerde cij fers in dit nummer. Men moet deskundige zijn om over deze cijfers een oordeel te vellen, maar de indruk, dien zij oppervlakkig maken is, dat de raming voorzichtig geschiedde en in elk geval blijkt dat posten, die men op rekening der ge meente schoof, tot den bouw van den schouwburg zelf behooren, dus niet voor rekening der gemeente komen, zooals elcctrlscbe verlichting (van de zaal en het overige gebouw, behalve het tooneel) en de centrale verwar ming. Ik hoop, dat het geschenk aan vaard zal worden om nog een andere reden, dan om 't feit zelf. In het bui tenland komt hef vaker voor dan bij ons, dat aan gemeenten geschenken worden gedaan het zou dus niet al leen ondankbaar, maar ook onver standig wezen deze zeldzame gebeur tenis af te wijzen, ook hierom dat een dergelijke daad noopt tot navolging. Wie kan zich den man voorstellen, die werd dit geschenk afgewezen naderhand nog eens de gemeente op deze wijze begunstigen zou! En toch is haar financieele toestand met van dien aard, dat zij een geschenk voor nuttige zaken niet gaarne aanvaarden wil. Ten slotte: wat het gemeentebe stuur met deze schenking hoopt te verkrijgen is iets meer, dan een mo dernen schouwburg alléén het ver wacht ook een opgewekter „tooneel- leven", grooter belangstelling voor de schouwburgvoorstellingenik heb al gezegd, dat men dezen schouwburg hoopt te zien worden tot een middel punt van tooneelleven, zooals de Bachvereeniging het centrum van mu ziekleven geworden is maar terwijl de laatste door haar betrekkelijk hoog lidmaatschap 6lechts voor een gedeel te der burgerij openstaat, zal de nieu- de schouwburg voor iedereen, ook voor den minder bemiddelde, ook voor „den kleinen man", toeganke lijk zijn. En het behoeft zeker geen betoog, dat wanneer zoodoende een belang rijk en trouw schouwburgbezoek om staan zal zijn, het gehalte van de voorstellingen daarbij slechts kan winnen. J C P Stadsnieuws MILITAIRE LUCHT VA ART- AFDEELING. De le-luitenant A. K. Steup van het 10e Regiment Infanterie alhier wordt met ingang van 1 Juli a.s. gedeta cheerd bij de Militaire Luchtvaartaf- deeling te Soesterberg. Examen. Bij het onlange alhier gehouden examen voor den rang van sergeant hebben voldaan de korporaal Taeke- ma en do korporaal- (adspirant-onder- officior) de Loozc, beden van het 10e Regiment Infanterie. Dividend. Naar wij vernemen zal aan de leden van de Coöperatieve vereeniging „Voor Allen" der H. IJ. S. M over het afgeloopen jaar aan dividend uitge keerd worden een bedrag van ƒ4625.33. Onderlinge st eun. In do laatstgehouden vergadering van de vereeniging „Onderlinge Steun", beslaande uit personeel van de Centr. Werkplaats der li IJ. S. M is tot bestuurslid gekozen in plaats van wijlen den heer De Wilde de heer Provoost. J u b i 1 e u m. Den len Juli a 6. zal de heer A. Hazovoet, commies le klasse aan het slation der H. IJ. S. M. alhier, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. De Schouwburg op het Wilsonsplein. We hebben inzage gekregen van de aan den Raad overgelegde stukken inzake den Schouwburg op het il- somplein. Daaraan ontleen en wij het volgende: Rapport-Directeur Openbare Werken. Omtrent de vraag cd het mogelijk ia. dat de Schouwburg zal worden ge bouwd op hel Wilsonsplein, merkt de .heer Dumont op: Bij Raadsbesluit van 24 Maart 1880 werd het uitbreidingsplan voor deze gronden vastgesteld. Bepaald werd, dat over bestemming van de gronden van het W ilsonsplein en omgeving en van die, waarop de meisjesschool aan de Prins Hendrikstraat enz. is gebouwd, later een© beslissing zou worden genomen. 3 Aug. 1881 werd dit uitbreidings plan gewijzigd en werden de gronden in de omgeving van het Wilsonsplein, begrensd door Alexanderstraat, Oranjekade, Wilsonsplein en WiLhel- minasfcraat vóór bouwterrein aange wezen. Over de rest der gronden van dit terrein werd nog geen beslissing ge nomen. 19 Juni 1883 verzochten 31 eigenaars en bewone'rs van perceelen in den omtrek van het W'ilsonsterrein om het tegenwoordig© Wilsonsplein als park te doen inrichten. De Commissie over Den Hout en de Plantsoenen was er in bet geheel voor om het plein niet te bebouwen. 13 Februari 188-4 werd een amende ment om liet Wilsonsplein tot park te bestemmen verworpen, waarna beslo ten werd omtrent de bestemming voor alsnog geen besluit te nemen, apdat de mogelijkheid open blijve om het in dien de Raad dit later mocht verlan gen, tot pa'rk in te richten, zooveel mogelijk zou worden zorg gedra gen. dat het plein een net voorkomen heeft. Toen in 1892 plannen weiden ge maakt daar eenH. B. S. te stichten, verw ierp de Raad een voorstel van B. en W. daartoe strekkend. 8 Augustus 1894 werd een voorstel van B. eu W. verworpen om ihlet Wil sonsplein te bestommen voor één ge bouw ten dienste van het 3- en 5-jarig M. O. „LU dit korte overzichtje blijkt naar mijne meeningschrijft de Directeur, „dat niet besloten is, dat op het wes telijk gedeelte van het tegenwoordig Wilsonsplein niet zal worden ge bouwd, zoodat uit dien hoofde tegen het aanwijzen van dit pleingedeeite voor den bouw van een schouwburg geen bezwaar bestaat." Een tweede vraag is, of het wen- schelijk is dit te doen. Andere terreinen van eenigen om vang zijn wiet aanwezig, om daarop een schouwburg le stichten. De directeur wijst op de ligging van het plein aan de ceintuurbaan en ver schillende goede wegen, waardoor het bereiken van het plein geen bezwaar oplevert. Het plein ligt dus naar zijn mee- ning gunstig om daarop een schouw burg te bouwen, terwijl aldaar mede te verkrijgen is, dat het gebouw aan alle zijden vrij komt te liggen. Hei kan een bezwaar genoemd wor den, dat een gedeelte van het plein voor den bouw dient opgeofferd te worden. In het algemeen is het na tuurlijk gevaarlijk pleinen of plant soenen voor hel oprichten van ge bouwen te bestemmen. Werd regel matig voortgegaan met deze bebou wingen, dan zouden al die nuttige open ruimten verdwijnen, hetgeen zeer tot schade van Haarlem en haar bewoners zou zijn. Wordt de schouwburg op dit plein gebouwd, dan blijft er nog zulk een groot gedeelte van het plein over, dat men nog met reden van het Wilsons plein zal kunnen blijven spreken en naar de meening van den Directeur van O. W. een goed geheel verkregen zal worden. Door den bouw dus van den schouwburg op het Wilsonsplein, wordt niet op heftige wijze ingegre pen in het beginsel dat pleinen en parken niet van die bestemming die nen veranderd le worden. Daar dus do mogelijkheid niet be staat, om een ander terrein aan te wijzen en de gekozen plaats wat lig ging betreft kan worden aanbevolen, dient over het kleine bezwaar te wor den heengestapt, dat een gedeelte plantsoen, dat in de jaren door bet onderhoud „een net voorkomen heeft verkregen" moet worden opgeofferd. De drie perceelen aan de noordzij de van het plein komen gedeeltelijk in een gewijzigde positie, doordat zij nicer in een straat zullen komen te staan. Overigens wordt de noordwand van het plein door blinde muren en tuinen begrensd, hetgeen nog als een bewijs kan worden aangemerkt, dat het plein niet blijvend als zoodanig is bestemd geweest. Eenige perceelen langs de Leidsche vaart zullen een gedeelte van eer vrij uitzicht missen. Dit is echter even min van overwegend belang, merkt de heer Dumont op. Het gebouw komt met den as lood recht op de Wilhelminastraat. Rond om het gebouw is een trottoir gedacht en daarlangs rijwegen van 8 M. breedte. Op de door ons Zaterdag gepubli ceerde teekening zijn aangebracht twee aftakkingen van de E. N. E. T. Ceintuurbaan en een verbreeding van de Raambrug. Dit laatste werk moet ook zonder de stichting van den schouwburg be schouwd worden als een noodzakelij- ka verbetering. Daartoe diende de Di recteur reeds op 4 Aug. 1904 een voor stel in. Op de genoemde gronden, meent de heer Dumont, is er geen bezwaar de voorwaarde van den schenker, dat liet westelijk gedeelte van het Wil sonsplein voor den bouw van den schouwburg beschikbaar wordt, ge steld, te aanvaarden. De Zaterdag door ons gepubliceer de situatie, moet echter als een in lichting worden opgevat, omdat riet wenschelijk zal kunnen blijken in den plattegrond wijzigingen aan te bren gen Dekosten. De heer Dumont geeft de volgende globale cijfers voor meubilair en too- neelbanoodig&heden: Verlichting tooneel 3000 Voordoek 1000 Coulissen, eenige tooneelen enz. 15000 Meubilair Tooneel 3000 Twee bureaux 200 Vielr vestiaires 400 Pl.m. 850 zitplaatsen 12750 16 Kleedkamers 2500 2 kamers administratie 400 Gordijnen - 500 Kleeden., loopers enz. 4000 Meubilair foyer 1000 Meubilair rookfoyer 100O Orkestruimte 800 Brandslangen, obodlicbten 500 Onvoorzienen 4450 Totaal 50.000 De gemeente heeft zeker aan jaar lijksche kosten te betalen: Rente en aflossing van f 50,000 pl.m. 4000 BTandassurantie 8 pot van 1 250.000 2000 Grondbelasting 500 Onderhoud Gebouw 500 Totaal 7000 Aannemende, schrijft de Directeur, dat de gemeente het gebouw niet zelf exploiteert, doch dat de exploitatie gesohiedt door een hmurddr of poell ier, stel ik mtj voor, dat deze pacht som in elk geval zal zijn te bedingen. In alk gevail zal het bedrag, dat de gemeente mogelijkerwijze zal hebben te betalen ruimschoots opwegen te gen do te verkrijgen voordooien. Ten slotte wordt meegedeeld, dat hot noodig zal zijn den aanleg van het Wilsonsplein geheel te herzien. Wordt aangenomen, dat de gdwele bestrating vernieuwd wordt, dan zal daarvoor rond f 10.000 noodig zijn. Daar een groot gedeelte materiaal aanwezig is zal vermoedelijk f 5000 A f G000 voldoende zijn. Commissie van bijstand. De Commissie van Bijstand in het beheer dei- Openbare Werken deelt mede, dat haar medrderiietd adviseert op de aanbieding in te gnaiti. Eén lid verklaarde, door zich buiten stem ming te houden, zich zijn vrijheid te willen voorbehouden. De heer en Breda Kleijnetiberg en Van Rossum waren niet in de ver gadering tegenwoordig. Brief van den heer J, A. G. van der Steur. Do heer Van der Steur bespreekt in ©en brief aan den Burgemeester ver schillende gemaakte bezwaren. Die bezwaren gelden hoofdzakelijk de breedte van corridors en gangen. De afmetingen daarvan zijn in klcino schouwburgen te Berlijn, Pa rijs en Londen (maximaal 800 zitplaat sen! als volgt Ber 1 ij n corridors 3 M. Wordt een corridor gebruikt door meer dan 240 personen, dan wordt per 100 per sonen 1 M breedte vereischt. Voor elke 270 personen moeten 2 trappen van 1 1/2 M. aanwezig zijn. Bij meer dan 270 personer. wordt voor elke trap per 90 personen 0.50 M. meer breedte vereischt. P a r ij s Corridors minimum breedte 2 1,5? M., trappen 1 12 M. Te Pai ijs is toegestaan op een trap, die van eeu hoogore verdieping komt, personen van een lagere verdieping toe te laten, mits dan ter plaatse, waar deze personen op de trap komen, de breedte doorgaand vermeerderd wordt in reden van 0.00 M. per 100 personen. Londen: Voor 400 M. één trap ter breedte van 4 voet, 6 inches (onge veer 1 M. 45 c M.) en 0 inches longe- veer 0.15 M.) breedte voor elke 100 personen meer, tot een maximum van 9 voet (ongeveer 2.80 M.). Voor corri dors gelden dezelfde bej»alingen. Het ontworpen plan voldoet dus aan de eischen, die Berlijn stelt en welke eischen van de drie groote ste den de verst-strekkende zijn. Grootere breedte is onnoodig en ongew enscht, omdat zeer breede trappen het gevaar van afvallen bij opdringen van ach teren vergrooten. De naar beneden gaande personen toch kunnen zich niet meer voldoende vasthouden, struikelen en vallen en vergrooten het gevaar. at gezegd is over de hoofdtrappen in het Tooueelgebouw, is niet juist. De trappen tusschen zaal en too neel, van de straat af toegankelijk, dienen alleen voor het publiek. Zij kunnen op deze wijze overal komen, achter het vluchtende publiek. Derge lijke trappen zijn een van de grootste verdedigingsmiddelen tegen een ern- stigen brand. De opmerking over trapjes van cor ridors naar de zaal is onjuist. De corridor-vloer heeft dezelfde helling als de zaal, een oplossing, die iu de meeste moderne theaters is gevolgd. De inrichting van het gebouw is wel beknopt, maar niet te beknopt. Daar voor het beschikbare bedrag een aan de eischen des tijds voldoend gel-ouw meet worden gesticht, moes ten vanzelf de afmetingen beperkt worden. Zij zijn echter nergens tot te kleine afmetingen terug gebracht. B:j meerdere ruimte zou meerdere monumentaliteit verkregen zijn, maar de beschikbare geldmiddelen hebben ook hier geéischt, dat niet meer dan het noodige werd gedaan. Dit heeft evenwel eenige zronumentalMeb met buitengesloten m den opzet van het plan en de hoer Van der Steur is over tuigd, dat als het gebouw gereed is, men hem in dat opzicht ook recht zal doen. De verdere opmerkingen over de ge kozen architectuur hebben niet met do praotische bruikbaarheid te ma ken eu zijn slechts persoonlijke op vattingen. Voor de architectuur stelt de heer Van der Steur zich persoonlijk aan sprakelijk. De begroeting is opgemaakt op de beste gegevens, die den lieer Van der Steur ten dienste stonden en hij heeft de vaste en en-Stige overtuiging, dat -voor het beschikbare bedrag het ge bouw solide te maken is. De kosten. Lil eeii Rente- en Aflossingss'aal van do f 50.000 die de Gemeente zal moeten besteden van do te maken kosten, blijkt het volgende; De aflossing bedraagt 3 1/2 pCt. en de rente 4 1/2 pCt. Rente en aflossing bedragen op 1 Januari 1917 f 4000, 1 Jan. 1929, f 3055; 1942 f 2031,25. In 1945 is hei kapitaal van f 50.000 afgelost. Over dit jaar bedragen de rente en aflossng samen f 1045. Kapitaal plus rente en aflossing bedragen ln totaal f 83.277.50. De aflossing en rente bedragen ge middeld per Jaar f 2871,64. ZWEMSCHOOL AAN DE HOUT- VAART. Do temperatuur van het water was vanmorgen om 6 uur G5 graden en vanmiddag om 12 uur 67 graden F. GEBR. GERZON'S MODEMAGAZIJN Een nieuwe aanwinst voor Haar lem. Vanmorgen heeft d© heer v. Beem ons oven z'n nieuw uitgebreide ma gazijnen laten zien, en we hebben er ©en uitstekenden indruk van meege nomen. 't Is alloa licht, en ruim, en in reinwitten loon gehouden zoodat de kleurige keur van inode-artikelen buitengewoon goed daartegen uit komt. Electrisclie verlichting is door de firma Heringa en Wuthrich over al aangebrachte met vele half-vvaUs- lampen zal dat iets extra-moo:s wor den. De lirma lieef; twee winkelhuizen GREEPJES. 70. ,.DE GROENE" IN 'T NAUW? Naar- wij bij geruchte vernemen, verkeert de redactie van het week blad De Amsterdammer (gezegd ,de Groene") in ontzettende moei lij klie dert. Een schier-onoplosbaar raadsel doet zich voor, en redactie en mede werkers van het groene orgaan pijni gen hunne hersens, om de oplossing te vinden. Mr. Wiessing kan er 's nachts niet van slapen, en Frans Coenen, M&tthijs Vermeulen, Al leg ra en de anderen hebben geen rustig oogenblik meer. Een stuk van groote waaide moei zoek geraakt zijn. Het is onvindbaar. De schoonmaakster van het redactie bureau is aan een kruisverhoor on derworpen, maar ze wist van nio*s eu is deswege ontslagen. Een redactie vergadering werd belegd, en dacht drie uur aan éen stuk, aondor oen woord te zeggen. Zeven-en-twintig wijsvingers rustten op zeven-cn-lwin- tig in peinzei-sbouding-gebogcn hoof den... Het hielp niet! Het raadsel was onoplosbaar :itJ dat kostbaar stuk verdwenen vvus. Eu peinzend ging de vergadering uiteen, na een duren eed te hebben gezworen dat niemand zou verraaien in welk» perikelen de Groene zich bevindt! Toch kon niet alles gehéel verbor gen blijven, want het bericht, dut de redaotie genoodzaakt was in hef jong ste nummer te plaatsen, deed Juist hef bovengenoemd gerucht ontstaan. Het was een heel kort, onopvallend bericht. Maar er stond in... dat de oplossiin van de puzzle van de vorige week tot het volgende nummer was uRge steld!.... Ziedaar! Daar zal groote droefheid zijn op het redactiebureau, als vóór liet aan staande groene nummer de puzzle nog niet tot een oplossing, of de zoekge raakte oplossinc nog niet tot de puz zle is gekomen. Want... wat dim? 1 ERPAY. in de Koningstraat aangekocht ei. ui- dus een doorloopend magazijn van Groote Houtstraat tot Koningstraat kunnen Inrichten. Beide zijden heb ben ingangen voor liet publiek, die geflankeerd zijn door sierlijke éta'a- ges achter de groote spie'ruitcn. Er was er nu al een gereed voor motgeu. den openingsdag en de étaleur had alle eer van dat keurige staaltje v an smnakvollen arbeid. Aan do Koningstraat-zijde vindt men de afdeelingen jongens en ineis- Jes-confectie; de goederen zijn in lioo- ge spiegelkasten geëtaleerd. Daarne vens twee keurige paskamers, en vóóraan zijn „bet gewone chupella- rie-genre en de ongegarneerde hoe den" ondergebracht. Overal gaat men beneden ovor parquet vloeren. Een keurig-beloopeide trap, waar nevens schilderijen hangen, afkom stig uit de Oud ex ijd ska pel, voert naar de tweede étage. Daar is do af- deeling Damesconfectie, en 't is hier baast nog mooier en luxueusor dan benden. Men schrijdt er over een dik, zacht tapijt, en in de drie paskamer staan keurige, stijlvolle meubeltje;. Op deze étage is ook de directieka mer, en de chünièle kan iets van t bednjf zien door den glaswand van de expeditiezaol, die men bereikt langs galerijen. Een keu rig-geheel! De tweede verdieping dient als ma gazijn, maar is geschikt om wellicht mettertijd ook voor den verkoop be stemd te worden. En op de derde éta ge vindt men een atelier, een st rijk- kamer, een keuken voor 't bereiden van het koffiemaal voor hef personeel dat een aparte eetkamer en gardero- bo heeft. Er is een telefoonstation met 8 zij lijntjes naar de verschillende afdee lingen in het gebouw. Het winkel huis aan de overzijde dient uitslui tend als show room. De firma Gerzon, met haar vijftig man personeel in deze grootscho on derneming, heeft Haarlem iels nieuws en moois geschonken 1 EEN NIEUWE SCHOUWBURG AAN DEN JANSWEG. De plattegrond- en gevel toeken in- gen, door den heer Woissman van een toelichting voor zien (die we in exteu- s© in ons blad opnamen) zijn door de hcoren Schünhuth in een aantal exemplaren (in druk met keu risen lichtblauwen omslag) gereproduceerd. Vanmorgen werd ons inzage ge ge ver. van de stukken betreffende den aankoop der huizen vi<n mevrouw J. H. Visser—Meijer en den hoer Van Kiel. De heoren Schonhu'.h steld

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1