T J IT AMERIKA TERUG. ï>o Standaard meldt: To Dinxpcrlo.zijn de gebroeders H., d:r' op 23 April naar Canada vertrok- k om daar werk te zoeken, weer aangekomen. Ze ondervonden in Ca- ji.uia niets dan teleurstellingen; de vooruitzichten voor landverhuizers bleken zoer ongunstig .Anderen land verhuizers trof hetzelfde lot, doch ge brek aan de. noodigc middelen tot den terugtocht noodzaakte hen ginds te Wijven. ACTIE TEGEN DE NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Het comité tegen de concurrentie der Ned. Heidemaatschappij verga derde Zaterdag te Amsterdam. Van een groot aantal firma's was toezeg ging ontvangen tot financieelen steun dor actie naar aanleiding waarvan dan ook besloten werd den aangevan gen arbeid voort le zetten. Verdere mededeelingen werden gedaan ter za ke van gevallen, waarbij door het bui-1 ten haar sfeer treden der Ned. Hei demaatschappij verschillends hande laars en handwerkspatroons in de exploitatie van hun bedrijf zouden zijn benadeeld. Aangezien uit de ver kregen aanwijzingen bleek, dat nog bij verschillende andere firma's grie ven bestaan, besloot het comité voor- loopig voort te gaan met het verza melen der grieven om later voldoende gedocumenteerd voor den dag te kun- Don komen. MEETINGS VOOR VROUWEN KIESRECHT. Op verschillende plaatsen in ons land zijn Zondag meetings gehouden vo-it" Vrouwenkiesrecht. De meeting in Den Haag was vooral roer druk bezocht. He openlucht-samenkomst van de noordelijke Noord-Hollandsche afdee- itngen der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht op hel landgoed „Nyen- burgh" te Ileiloo is ook goed geslaagd. De deelneemsters kwamen op het Doelenveld te Alkmaar bijeen en gin gen in optocht begeleid door muziek naar Heiloo, alwaar de samenkomst een aanvang nam. Driehonderd afgevaardigden namen aan den optocht deel. Na het zingen van een „strijdlied" door een koor onder leiding van den heer W. Hespe, sprak mej. E. M. H. van der Hoeven het openingswoord. Verschillende spreeksters en spre kers mevr. A. GoudsmitGoudsmit, mr. A. Gompertz, mej. M. G. Kra mers, mej. I, Hoevenaar, mevrouw W. Drucker, de heer W. Mansfeldt voerden het woord over het vrouwen kiesrecht en wekten op tot het teeke- non van het volkspetitionnement tot grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De samenkomst zelf was vrij druk bezocht. BRAMX .5' BIOSCOOP. Zondagavond te ruim 8 uur vloog in de New-York Bioscoop te Hilver sum de film door onbekende oorzaak in brand. In een oogenblik tijd was het tal rijke publiek, dat natuurlijk hevig schrikte, de straat op evlucht. Een paniek kwam ehikkig niet voor. De brand was in een minimum van tijd gebluscM - - zoo meldt de Maandag - Ot. OPIUM-CONFERENTIE. De 3e Opium-conferentie is Maan dagmiddag in de Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's-Gravenhage bij eengekomen. IK> Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Loudon, hield de ope ningsrede. Na '8 Ministers rede deed een der gedelegeerden het voorstel, den heer J. '1'. Cremer, le gedelegeerde van Ne derland. te benoemen tot voorzitter dér conferentie. Dit voorstel, met instemming be ft roet. werd bij acclamatie aangeno men. De heer Cremer, de keuze tot presi dent aanvaardende, hield tot de ge- de k. eerden een toespraak. Minister loudon werd tot eere-voor- ri iter benoemd. Mr. dr., J. A A. II. de Beaufort, te 'ft Gc.i-venhu.ge, werd lot secretaris ge kozen. in de opiumoonferentte werd op morste! van den president het voi- g-u telegram aan II. M. de Koning- In verzonden: Do vertegenwoordigers dar Staten >o 's-Gravemhage bijeengekomen voor de derde internationale opiumoonte- rc-rilie, hebben de eer aan de voeten Van Uwe Majesteit de betuiging neer bi leggen van liunne erkentelijkheid voor de welwillende ontvangst die Dun in Uwe Residentie bereid-is, zoo mede de hide van hun diep eerbie dige toewijding. (Algemeene instem ming*. POSTZEGELVEILING. Door het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie is een aantal fran keer-, post- on postbewijszegels in vei ling gebracht bij inschrijving. Deze postzegel vei ling, die r-:k half jaar wordt gehouden in liet voor- en het nujuur, bracht ditmaal 6982 op. Hcv 10-guulcn-zegel 1905, waarvan ongeveer 25U .stuks in veiling kwamen, bracht gemiddeld ƒ5 per stuk op; het jubileunuegel van 10, in totaal 100 stuks, 7.5U; liet jubiloumzegel van 5 2UU stuks - - 2.50 het jubileum- zegol van ƒ2.50 300 stuks 1.50; het jubileumzegel van 1 600 stuks ƒ0.55 enz Over het algemeen wer den zeer hooge prijzen besteed. („Haagscke Ct.".) NIEUW E POSTZEGELS. ei-schenen zijn nieuwe postzegels van Luxemburg in de vvuarden van 12 1.2 centimes, 15 centimes en 25 cen times. Ze worden uitgegeven ter ge legenheid van den 20sleu verjaardag van Groothertogin Marie Adelaide. 1)« overige waarden 30, 35, 37 1/2, 40. 50, 62 1 2 centimes, l. 21/2 en 5 Danes zullen nog volgen. VERDRONKEN. 7. -lidagnioigen ongeveer half acht is do 18-jungo lliddö de Groot te Gronin gen bij liet baden in de gemeentelijke bud- en zweminrichting verdronken. Do Groot is vermoedelijk dooreen toe- vul overvallen. DOOR DE WARMTE. Te Loens (Gron.) i3 Vrijdagnamid dag do 60-jarigo arbeider G. D., die op het land werkzaamheden verrichtte, door de warmte bezweken, zoo meldt de N. R. Ct. DOOR EEN MACHINE GEGREPEN To N. Schooiteboek is de Wed. Beer ling, terwijl do stoomdorschmachine liep, over den drijfriem gestapt en door dezen gegrejien, met het gevolg, dat zij rond de drijfas werd geslin- gedr en haar de borstkas werd inge drukt. Zij was op slag dood. De over ledene laat vier kinderen achter, zo-a meldt de N. R. Ct. Zondagnacht is ingebroken in het spoorwegstation Wijlre-Gulpen. Do kasten werden opengebroken en een klein bedrag aan geld daaruit ont vreemd. Men meldt ons uit Roermond Zondagnamiddag voer een hevig onweer over Zuid- en Midden-Lim burg. Te Maasbracht bij Roermond werd de bejaarde Peters gedood. DE STAKING TE ZAANDAM. Als gevolg vu,n de gehouden samen- spreikinig tussohen <ien Bond van Werkgevers en het liestuur der Chris telijke HoutbewArkersvoreenigjng en als resultaat van de Donderdag ge houden ledenvergadering is 13 dezer het volgende schrijven aan den pa- troonslKuid gezonden. „Namens de Christelijke Houfbe- werkersvereemging „Recht en Plicht' hebben we do eer u het volgende me de te doelen: „Uwe voorstellen gedaan ter confe rentie van jl. Donderdag zijn in onze ledenvergadering mol den meesten ernst besproken. In den loop der volgende weak ho pen wij u nader te schrijven over den weg langs welken naar onzo meeriïng een spoedige oplossing van liet con flict is te verwachten". „Het aantal christelijke stakers be draagt ongeveer 60. Wordt tusschon deizen en den patroonsbond overeen stemming verkregen, dan zullen ver moedelijk ook de katholieke stakers, wier aantal 20 bedraagt, zich daarbij aansluiten", zoo schrijft 't Hbkl. „Het Volk betoogt, dat de poging tot bemiddeling uit de burgerij is op gezet geheel los van de organisaties en zonder eenig overleg mét de sta kende arbeiders. „Alles wat bedoeld comité dan ook deed, geschiedde op initiatief der hoeren zelf. Dit comité stond onder leiding van den heer J. Decker, eon wol algemeen geacht man in Zaandam, boekhouder bij de fir ma Wm. Pont." De heer Decker heeft een onderhoud gehad met de patroons en arbeidersorganisaties; de laatst-en hebben hem uitvoerig en schriftelijk hun positie gemeld in het volgend schrijven: „In vervolg op het onderhoud, dat wij de eer hadden jl. Zaterdag met u te hebben, in welke bespreking u ons mededeelde, dat de Bond van Werk gevers wel geneigd was het conflict te beëindigen, waarbij u ons de voor waarden overlegde, waarop eventueel de arbeiders weer aan het werk kon den worden gesteld, hebben wij in opdracht van bovenstaande vakver- eenigingen en de stokers u hel vol gende mede le doelen. De stakende arbeiders blijven be reid mede te werken, door minnelijk overleg den strijd te beëindigen, maar dan moet er ook inderdaad sprake zijn van bemiddeling, ni.a.w. dan moeten partijen beide zich bereid verklaren, om baar uiterste stand punt te verlaten, en elkaar naderen. Van zoodanige bemiddeling is in de voorstellen van don B. v. W. geen sprake, immers, wat u oris 1.1. Zater dag toonde, zlijn do voorwaarden, door die patroonsorganisatie reeds aangeboden aan ons, vóór 1 April, dus vóór do strijd werd geprocla meerd. Aanvaarding daarvan zou dus een nederlaag voor ons zijn en geen be middeling. Wij moeten u daarom ver zekeren, dait er geen sprake van is, dat wij daarop kunnen ingaan. Lie ver zullen wij nóg maanden lang tot het alleruiterste strijden, dan zon der noodzaak nu goedvinden*, wat wij vóór 1 April, terecht, te gering achtten. De stakende arbeiders heb ben dan ook éénstemmig en zeer be slist verworpen, om op die voorwaar den eventueel den arbeid to hervat ten. Zij en wij gevoelen ons in ieder opzicht sterk genoeg, dan voort te staken, tot heereu werkgevers ook in-' derdaad bemiddeling willem. De u be kende elschen dor stakers zijn billijk en bescheiden genoeg en de strijd gaat louter 0111 deze nmterieele eischeo. Die finaal laten vaden daaraan is geen denken, en daartoe zijn wij niet bereid. Wij willen dus wel bemiddeling, in het belang vooral der u lastgevende burgerij en nering doenden, maar als de B. v. W. die blijkbaar niet wil, dan rust op dien Bond ook alleen alle verantwoorde lijkheid voor verder voortduren der staking en voor alle nadeol voor ge meente en gemeentenaren, dat daar uit voortsffruit. „Om u nu te toonen, hoe wij ons werkelijke bemiddeling denken, heb ben wij in opdracht u te meiden, dat wij als eventueelo bemiddelingsvcor- waarden zouden wenschen voor te stellen: „I. Opheffing van. den strijd, zonder eenigo do minste rancune, zoodat alle stakende arbeiders terstond op hun zelfde plaats worden hersteld, met alle daaraan verbonden eventueele rechten, etc. „II. Bemiddeling ten opziohte der ioonvoorstellen In dien geest dat bei de partijen te dezen opzichte reeéle toenadering iconen, eeaerzijds door gedane aanbiedingen té verhoogen, anderzijds door gestelde eischen eeni- gonnate te verminderen. „Ons lijkt liet bereiken van over- eensicinjning op dit gebied ook moge lijk door bemiddeling te zoeken, zoo wel in de feitelijke looneijfers, als in de data der eventueele verhoogingeiu Zoodra u ons kunt berichten, dat de B. v. W. inderdaad zoodanige bemid deling durft accepteeren, zijn wij be reid hieromtrent bepaalde cijfers te noemen. „III. De onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomst, wor den dadelijk hervat, terwijl over en kele hoofdpunten vooraf overeen stemming 'dient en o.T. kan vcrRrogon „Op bovonstaanden grondslag is werkelijke bemiddeling mogelijk, en herhalen we, dat wij vooral in t gemeentebelang tti ÜHe t Biting zouden wenschen te gaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel 'A* op SI1WIEL-. EIJTUIG.AUTOBANDEN I waarborgt •olkHltlfi Fabriek Hevea, Hoogezand(Oroning«n.>l Stadsnieuws Rietjes alt de Rechtszaal. (Vervolg). (Zitting van Maandag 15 Jura). Een burenruzie. Twee buren im Zaandam hadden ruzie, "t la aangekomen ovelr het spannen van drooglijnen. Een buurman werd dioor de dirie zoons van zijn tegenstander afgcinan- seld. -Maar hij liecft zelf met een oind lat teruggeslagen. De dTie broeders moesten zich ver antwoorden wegens mishandeling. Acht getuigen werden in deze zaak gehoord. Men was het niet precies eens over "t verloop van den twist en 't gevecht. Het O. M. achtte het bewijs gele verd en eisohte tegen den oudste» broer 30 gulden boete en tegen de twee jongste broe'rs elk 15 gulden boete. Mr. Symons als verdediger optre dende wees op de schuld van Jioide partijen en drong op een lichte straf KEES. DE GENIE AAN IIET WERK. In de nabijheid van de Spoorbrug over het Spderne, aan den kant van den Veerpolder !>evorid zich tot Maan dagmiddag een walhoofd, bestaande uit eenige muren, naar schatting 4 M. itoog en 2 M. breed. De werkzaam heden, die daar plaats hebben maak ten het noodzakelijk, dat een gedeelte van deze muren opgeruimd wend. 'n Karweitje evenwel, dat gemak kelijker gezegd, dan gedaan is. Der gelijke steenmassa s kunnen niet an ders dan doo>r ontploffingen verwij derd worden. Ea dat doen ontploffen is niot ie ders werk. Het gebeurt wel bij uitzon dering door particulieren, maar meestal roept men-de hulp in van do Geniie, die voor dergelijke bezigheden goed toegerust is. Daarom had de aannemer der werk zaamheden dan ook verzocht, een de tachement genietroepen uit Utreclc te doen overkomen, om door middel van dynamiet twee steen en muren op te ruimen. Maandagmorgen arriveerde liier luitenant Kools, vergezeld van een sergeant, een korporaal en 8 man. 's Middags word het sloopingswerk begonnen. Daaromtrent vertelde luitenant Kools ons zeer welwillend het volgen de: Om groote steenmassa's te ver wijderen, worden met stoort boren ga ten geboord in den steen, tot een diep te van 80 c.M. In die gaten wordt een dymumetpatnooa neergelaten (tegen woordig komt het ontploffingemirt del Riclirinopoeder meer en meer in ge bruik; en daaraan bevestigd een elec- trisclie geleiddraad, die, wanneer er een electrische stroom doorgaat, eon vonk veroorzaakt. Natuurlijk heeft dit een ontploffing! ten gevolge. Evenwel is 'bet zaak, or voor le zorgen, dat die explosie niiet zoo hevig zij, dat links en rcalls stuk ken steen weggeslingerd worden. De steen moet spJij ten waarna het oprui - mingswerk een aanvang kan nemen. De electrische stroom wordt gele verd door een kleine dynamo „explo de" genaamd. Betrekkelijk was het geen zware ar beid. In den Helder is men wu reeds maanden lang bezig met het opruimen van het beton van hot voormalig fort „Kijkduin". Zoo heeft ook de Genie een in ihet IJ gezonken boot, die pl.m. 9 M. onder water lag, verwijderd. Toch moet over hot boren van ga ten van SO c.M. diepte niet te licht gedacht worden. De soldaten werkten er ongeveer drie uur over. De werklieden (allen vrijwilligers, wien meestal dergelijke werkzaamhe den worden opgedragen), waren onge veer vijf uur gereed. Men kon echter niet dadelijk beginnen. Eerst weird een p roef-ontploffing uitgevoerd. Op de gewone wijze, zooals hierboven ver meld is, ging men te werk. Een dyna mietpot roon werd in een van de ge boorde gaten gebracht, de electrische geleiding gelegd, eni nadat gewadht was op het passeeren van twee trai nen, bracht luitenant Kools, door op een knopje aan de explode te druk ken, de earete on-bploffling te weeg. Steeds gebruikt men bij een p'roef- ontplofifing minder dynamiet, don men voor de latere ontploffingen noo- dtg denkt te hebben. Hot bleek eoMer. dat biier één patroon ruim voldoende was, want behalve twee flinke brok ken steen, die uit den muur gedreven werden, en vlak or naast neervielen, ontstond een scheur, die een stuk van, pLrn. 1 M3. inhoud losmaakte. Dade lijk werd ook dit verwijderd. Daarna ging men over tot het op ruimen van het overige. Vermeid dient nog te worden, dat de bencodigde dynamiet per rijwiel varn Utrecht naar Haarlem was ge transporteerd, daar gevaarlijke slof fen als deze iftet per spoor mogen vervoerd worden. VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. Do afdeoling Haarlem vari don Volksbond togen Drankmisbruik ver gaderde Maandagavond in Café Neuf. Op do agenda stonden de benoeming van afgevaardigden ter algemeene vergadering, te houden op 26 Augus tus to Arnhem, en de behandeling van den beschrijvingsbrief voor die verga dering. De opkomst wns niet groot. Na hot openingswoord van den voorzitter las do secretaris de notulen van de vorige vergadering voor. Deze werden goed gekeurd. Aan de orde was de benoeming van drie afgevaardigden. Ofschoon de af- deeling het recht hoeft, vijf personen af te vaardigen, gedoogt de toestand van de kas niet, dat meer dan drie leden op kosten van de afdeoling de algemeene vergadering bezoeken. Ge kozen werden de heereu Francken, Van Dobben en Van der Meisch, die allen de benoeming aannamentot plaatsvervangende leden werden be noemd de lieeren Drost, Vroom en Sarlet. Bij de behandeling van den be schrijvingsbrief bleek, dat op de aan staande algemeene vergadering zullen behandeld worden vier voorstellen van de afdeellng Haarlem afkomstig. Doze vier oorstellen luiden als volgt 1. De algemeene vergadering be sluit, nat de Volksbond tegen drank misbruik niet zal medewerken om voor ons land liet „recht van Plaatse lijke Keuze" te verkrijgen. 2. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, om ten spoedig ste een actie op touw te zetten, om in 1915 overal waar dit mogelijk is, een verlaging van het maximum van het aantal vergunningen te verkrijgen. 3. De algemeene vergadering noo- digt het hoofdbestuur uit. te trachten een wijziging der Drankwet te vor krijgen, waarbij de vergunningsrech ten niet meer in de gemeentekas vloeien. 4. De algemeene vergadering noo- cügt het hoofdbestuur uit, te overwe gen, of bij eene wijziging der Drank wet ook een bepaling is op te nemen, dat óf niet öf slechts onder zeer be perkende voorwaarden vergunningen zullen verleend worden aan gezins hoofden, die daarnevens een ander beroep don herbergier of logement houder uitoefenon, en deze evenmin te verleenen aan de overige leden van zulk oen gezin. Zoo ja, dan daarom trent voorstellen te doen aan de Re geering. De heer Francken lichtte het laat ste voorstel toe. De heer Van eter Mersch had aan merkingen op de prae-adviezen van liet hoofdbestuur, die hij weinig door-, tastend noemde. Besloten weid, een voorstel van den- heer Van der Mersch, dat een wijzi ging in art. 4 der Drankwet beoogt, alsnog hij het hoofdbestuur in te die nen. Voorts raadde het bestuur aan een vooretel te steunen van de afdeeling Utrecht, dat bedoelde bij de Regee ring er op aan to dringen, dat liet on derwijs in koken etc. op de Herha lingsschool v<or meisjes verplichtend zou worden ge-stcld. Met verschillende argumenten be streden de hoeren Francken en Van der Mersah dit voorstel. Met het oog op een voorstel van de afdeeling Zwolle, strekkende om tot do totstandkoming van een Volks zangbundel te geraken, verklaarde de, heer Franckén, dat voor eenige jaren reeds een zeer aardig liederenbundel- tje is vervaardigd, dat zeer veel ver spreid wordt Dat reeds het 36ste dui zendtal verschenen is, bewijst het succes, en het zou jammer wezen, wanneer naast dezen bundel weer een nieuwe zou komen. Beter zou men samenwerking kunnen zoeken met de Commissie tot verbetering van den Volkszang, de uitgeefster. Ook de voorzitter verklaarde zich togen een' dergelijke versnippering van krachten. De lxsgrooting voor 1915 bedraagt 199.500, welke begrooting werd goed gekeurd. Na rondvraag werd daarop de ver gadering door den voorzitter gesloten. EEN O P ENI. U f. 1 IT VOORSTELLING OP GROEN ENDAAL. Een openluchtvooro'elling op Groe- nendaal Wij kunnen ons begrijpen, dat de Haarlemmers een weinig verwonderd zullen zijn, wanneer zij ckze woor den lezen, want niemand heeft zeker vermoed, dat op ons heerlijk lustoord bij Heemstede gisteren, een open luehlvöi'tooniiiig is gegeven, zóó in drukwekkend, als wij nog nooit heb ben gezien. Het zijn oogenblikken van opperste, dat is van innerlijke, ont roerende schoonheid geweest, die wij met el echts enkele genood:gden aan Geitrud Leisbikow te danken hebben.- Wie Gertrud Leistikow is? Zij is een geniale danseres, een uitverko rene, die in de plastischs kunst het allerhoogste geeft. Te Amsterdam is zij in de afgeloojH-n weken, opgetre den in het Panopticum, een milieu, dat voor deze groote kunstenares wei he'. minst passend was. De heer Binger, die haar te Am sterdam had zien dansen, begreep on middellijk, dat haar kunst slechts gelieel tot haa'- recht zou komen in de wijde ruimte, in de „natuur". Ger trud Loistikow immers is een kunste nares, die, evenals de oude Hellenen, in do luituur de .schoonheid liceft ge zocht en gevonden. Haar dansen is van zoo'n gratie-volle fijnheid, van zoo'n kinderlijke, onschuldige dartel heid dat men haai bijna niet anders kun voorstellen dan beschenen door zonlicht op hei groene mos tusschen dennen en sparren, één met de vogc-ls en vlinders en libellen om haar heen. Ken jong, blij sprookjes-kind in het bosch is Gertrud Loistikow, wunaieer zij danst. Zoo heeft de heer Binger haar in zijn fantasie blijkbaar ook gezien, toen hij haar op een maünée op een klein tooneel bij kunstlicht in het Panopticum heeft zien dansen en hij heeft haar daarom verzocht om ra de Holland ia-f ilm hot lieeld, zooals hij het zag, te mogen vereeuwigen. Me vrouwLoistikow verklaarde zich on middellijk bereid en zoo hebben wij dus gisteren met zeer weinigen liet zeldzame voorrecht gesmaakt doze groote kunstenares biï het bulten van Groenendaal „In <Ie natuur*' sfon dansen. „Der menscLlicho Kórper an sich ist die gleichgültigs-te Sachc in der Welfc; or bekommt nur Bedeutung weil dor Mensch drin steekt" la,zen wij onlangs ln een artikel over De Dans in Muzikale Fanitasiën en Kritieken van J. C. Hol. Zoo ooit, dan zagen wij deze uitsj>raak bij Ger trud Loistikow bewaarheid. Zij is niet wat men noemt een „mooie vrouw". Men zou zelfs op liet eerste gezicht geneigd zijn te zeggen, dat zij lichamelijk voor danseres alles le gen hoeft. Maar zoodra zij begint to dansen, ja zelfs wanneer zij, een idee plastisch door een enkeion stand wil uitdrukken, verandert deze vrouw geheel, is alles aan haar van een har monische schoonheid. Dan wordt haar lichaam lenig en slank, haar oogen stralen blij en over het expres sieve gezichtje komt een trek van jon ge, innige teerheid. Gertrud Leistikow heeft een bewon- derenswaardigen rijkdom van expres sie-vermogen zij is onmiddellijk go- heel en al in het karakter van den dans. Dit bleek ons al dadelijk bij het eerste nummer, „Schrnctterling". van Grleg. Voor de film was het noodig, dat zij eenige figuren aan den dans toevoegde, dat zij om liet zoo maar eens te noemen preludeerde. En nu trof het on6 allen, hoe zij in al haar bewegingen hei \linder-motief wist te behouden. Zij fantaseerde een „ontwaken" en die fantasie werd als een „plastisch gedicht in de ruimte". Langzaam rees zij op uit het gras, kook droomend om zich heen en schreed schuchter, als tastend, naar vorentoen spreidde zij voorzichtig haar armen uit. Even ging een lichte siddering door heel haar lichaam en als verrukt door al de schoonheid om haar heen, fladderde zij weg, rank en lenig, de armen in één voortgol- vende beweging in wijde kringen zwaaiend. Haar bewegen op do muziek is al tijd even rylhmisch en gostyleerd. Het is of de melodie niel alleen door de ooren maar ook door de oogen tot ons doordringt. En steeds zijn de ge baren van een zeldzame harmonieuze schoonheid In haar dansen zijn ziel en lichaam één. Prachtig was dat dar tele, speelscho vliegen van bloem tot bloemhet werd een symbool van on schuld en levensvreugde. Nooit zal ik vergeten liet. oogenblik, waarop zij, beschenen door het felle zonlicht, na het einde van haar dans, luchtig en zwevend wegdartelde en achter een hoogen den verdween. Het was als een apotheose van verganke lijke rijke lenteweelde. Als tweede nummer danste Gertrud Leistikow ren zeer suggestieven Fau nen-dans op een scherzo van Schubert. Als voorspel fantaseerde zij hierbij een scène bij een bron en wederom trof ons daarbij de macht van haar plastisch uitdrukkingsvermogen. De bewegingen waren nu vlug en stacca to, vol dolle uitgelatenheid. Tot slot danste zij op een wals uit het ballet Sartlanapal van Hertel, een „Adonis", een prachtstukje van ech te mimische danskunst. Het was al gratie en fantasie, een dans van zui vere antieke schoonheid Aan Gertrud Leislïkow onzen war men, oprechten dankl En aan den heor Binger een woord van groote erkentelijkheid, dat hij ons in staat gesteld heeft deze geniale kunstena res in deze ideale omgeving te zien. J. B SCHUIL. Hooger beroep. W. O., werkman te Ililtegorn is in hooger beroep gekomen tegen het von nis der Arr.-Rechtbank atelier waar bij hij ia veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf ter zake van mis handeling. Orgelbespeling. Vrijdagavond a.s. zal door den heer Louis Robert bij de orgelbespe ling o.m. worden uitgevoerd de So nate in e kl. t van onzen stadgenoot Ifóndirik AndiriosseïL Rubriek voor Vragen Oeabonneerden Lobben hot voorrecht, vragen op vorschillond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bh' de Redactie van Haarlem'; Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden gelieel koatelooe gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaatB van den inzender vermelden wordt geen nondaoht geschonken. VRAAG: Welke verplichting is er aan verbonden bij hot veirtaten van een pörooöl, wmvuiaor diuajaaii nog huurwaarden zijn verbonden, zoo lang de sloutel onder berusting wordt gehouden? ANTWOORD: Uw Vraag is oris niet duidelijk. Walt u die evon ander uitr eenzetten. VRAAG: Weet u een inrichting oan ecu ongelukkig kind kosteloos in een gesticht of inrichting te plaatsen. ANTWOORD: Voor wij u rand kun nen geven, dienen wij te weten, wat i.ot kind scheelL Dit ds Omstreken ZANDVOORT. De Kurlax. Het maandblad „Gemeentebelan gen" vindt het merkwaardig, dat de meeste gmeenten aan wie Zandvoort adhnesie heeft gevraagd, van deze zaak niets willen weten; merkwaardig omdat toch zeker geen belasting méér het karakter heeft van een zuivere weelde-l>eliist.ing en dus gemakkelij ker op te brengen is, geen belasting ook in de prntkijk met minder be- 7.waar betaald en geïnd wordt dan de ze, terwijl zij toch voor vele gemeen ten een hoogst welkome bijdrage moet zijn tot versterking der middelen. In het bijzonder do kleine Kurorte en Sommerfrischen schijnen nadeel er van te vreezen. Wij inoenen echter, dat niemand zich door do belasting zal laten afschrikken, zijn vacantie of den zomer ergens dooi te bran gen, in dien zij slechts overal wordt opgehe ven (dit is natuurlijk een zetfout en moet zijn: geheven. Tot zoover het stukje in „Gemeen tebelangen", waaraan ae redactie, terwijl zij de l»elasting aanbeveelt, meteen een beperkende bepaling aan beveelt, die do invoering gladweg on mogelijk maakt, nam. dat zij „over al wgj-dt geheven." Men krijgt immers al dia hoofden nooit in één zak. Wij zouden daarom verder willen gaan en Zandvoorts gemeentebestuur aanra den, de belasting kalmweg in te voe ren, maar ze voorloopig op oen zeer bescheiden bedrag te stellen Dan zal niemand die ra Zandvoort wezen wil en daar al gauw honder den verteert, er aan denken, om voor enkele guldens Kurtax naar elders te gaan; integendoel, de bangers, die nog niet meedurfden, zullen spoedig Zand voorts voorbeeld volgen en dan kan naderhand de tax wat verhoogd wor den Eén moet in zulke aangelegonheden de courage hebben om te beginnen de ervaring leert, dat men nader hand als de maatregel algemeen is, zucht: „hadden we 't maar wat eer der gedaan!" SCHOTEN. G e h e e l-o n t h o ud i n g. In den loop van deze week zad de afdeoling Schoten van de Nodcrland- schc Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende diramken ecu buis- houdelijke vergadering beleggen, waarin o.m. aan de orde zullen ko men een aansluiting bij den Anti- Suikeraccijnsbond cm een voorstel tot het houden van een openhichtmeo- ting. Pers-Overzndit DE VLOOI VOOR INDIis. De Standaard schrijft: Zoo juist ging het gerucht uit, dat Rambonnet klaar was, en dat zijn voorstel voor vier Dreadnoughts van de pers stond te komen, of daar ver galt de Times weer ad ouzo vreugd. Het nam toch een stuk van admi raal SóOtt op, dat niets meer of min der inhield, dan dat het oogenblik na derde waarop alle Dreadnoughts uit de drie werelddeelen voor afbraak stonden verkocht te warden. Hun rijk was uit. Ze hadden afge daan. En zouden geen schot meer lossen. Ze waren door de onderzeüors over troefd. Langen tijd luidden die onderzeeërs zich stil gehouden. Vooral don laat- sten tijd hoorde men er bijna niets meer van. En nu opeens overvleugelen ze heel de Marino. Geen Dreadnought kaïn het tegen ze uithouden. Wegge worpen geld, al de honderden millioe- nem die er aan besteed zijn. Ze heb ben uitgediend. Ze liggen ge'reed voor slijtage. Aam de onderzeeërs is de toe komst. Stel nu, Rambonnets ontwerp komt Ml- Telaai voor dit jaar natuurlijk Maar in September zullen de Kamera er dan toch aan moeten. En dan kunt ge u nu 'reeds de komieke scènes in de sectiën voorstellen. Weg met uw Dreadnoughts. Nu moot hol al onder zeeër worden. Ein Boreling zei zijn kachel reeds open, om er ai zijn nieu we finandeele plannen als stroopa,pi er in te verbranden. Wat, Dreadnoughte? Uit den lijd, mijne heereu. Bergt al uw paperas sen maar weer op. We gaan nu uan de onderzeeërs. Nu reeds ging één vol jaar teloor. Op die manier lean or best een twee de bij dat wegschiet oer er eon schip op stapel staal. En inmiddels ligt onze Oost open voor het pakken. Pijnlijker kan het al niet. En toch, er is niets aan te verhel pen. Rambonnet mag niet doorgaan, eer het Times-arlikel doodgeprnat is. Maar dan zij 't onderzoek ook zonder verwijl aotn de orde gesteld, en stcke Marine van wal. DF. PRAKTIJKEN VAN EEN „KANKERJUFEROüW" Juffrouw L. L. van G. woont in do 2e Hel nierstraat te Amsterdam, zo oefent daar d'e praktijken uit, vnn een. geneeskundige. Een van haar patiën ten kwam op een middag bij de juf frouw om zich te laten behandelen. Zfj was vergezeld van haar schoon dochter en deze verscheen nu voor den kantonrechter te Amsterdam, om te verklaren wat on dien middag was geschied "De juffrouw verleide het volgende In het, begin van de maand Maart was zij met haar schoonmoeder naar hel perceel in de 2o Ilelmenstraal ge gaan. Een oude dame deed do deur open; men werd in een wachtkamer gelaten, waar nog meerdere patiënten aanwezig waren. Later was men in een achterkamer gelaten, waar een heer en een juffrouw aanwezig wa ren. De juffrouw beschrijft getuige als lang en schraal met een donker uiter lijk zij maakte zich niet bekend even min ais de heer, die in het vertrek aanwezig was. Getuige's schoonmoeder moest plaats nemen op een hoogen stoelzij ontkleedde zich om een buikwondje te laten behandelen. Over de wonde lag een doekje, geen pleister. De jur- frouw wieech de wonde af met een blauwachtige vloeistof, die zc uit een fleschje goot, daarna 6tortte ze uit een fleschje een bruinachtig poeder op een schoteltjedit poeder mengde ze met een vloeistof uit een ander fleschje en toen werd met een penseel de wonde bestreken met het mengsel," dat tot een zalfje was geworden, Daar na werd op de wonde een zeemleeren lap gelegd, die door hechtpleister werd bevestigd. De behandelde „patiënte" vroeg i Wat denkt u er van? De juffrouw antwoordde ontwijkend Ilebl ge het woord kanker niet gehoord? vroeg de kantonrechter. Noen, antwoordde getuige Is er geen woord gesproken cua-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6