Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MEI'. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10 50 uur.j De Bildt. 17 Juni 1914. Hoogste barometerstand 769 8 m.M. te Hortalaagste 757.7 m.M. te Vest man oer. Verwachtng tot deu avond van 18 Juni» Wind: zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens eenige onweerskans. Temporatuur: warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Stiletand. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT - Opticien GED. O. GRACHT 47. HAARLEM. Thermometerstand 17 Juni Hoogste gisteren F. 65 Laagste heden nacht. F BG Hedenmiddag 12 uur F. 62 brughelling aan den anderen kant gezellig-vlug ai. De Zijlsingol, langs „De Sierkan", is het aanloopje, om den hoek om te draaien en den Zijlwcg op te komen. Dat is een sterke bocht, maar de baan is ook hier uitstekend gelegd, waar door de wagen gemakkelijk rijden bleef. liet laatste gedeelte is bijna een rechte weg de Zijlweg. Merkwaardigheden waren daar weinig waar te nemen, behalve de menschen, die ook hier de nieuwe train met vriendelijke belangstelling nazagen. Do straatmakers zijn nog bezig om nun werk op den Zijlweg te voltooien. We passeeron de zijstraten, wier be woners zeker ook veel nut van de tram zullen hebben, en komen onder liet viaduct door op het laatste stuik \au den weg. Bij uen Julianaweg stopte de tram. De wagenvoerder wisselde zijn plaats van net eene balkon voor die op liet andere eu we tramden naar bet Ver- wuHt terug. Wo controleerden den tijd op den terugweg en kwamen juist tot dezelf de slotsom, uls do heer De Geus, de tram had er 5 1/2 minuut, over go- reden. Donderdagochtend vungt de dienst aan. De tramwagens zullen dan bevlagd zijn. Aan de directie oen gelukwensch met de uitbreiding van haar tramnet cn ook een aan de ingezetenen van onze gemeente, en die van het Ovcr- veensche grensgebied. Het lijntje zal zeker velen nuttig kunnen zijn. GEBR. GERZOiVs MODE MAGAZIJNEN. Tedenmiddag werden de nieuwe magazijnen van Gebr. Gordon's mode magazijn met eenige plechtigheid ge opend. Aan de zoo belangrijk uitgebreide onderneming werd een bezoek ge bracht door een deputatie uit het be stuur van do Haarlemsolie Handels- vereeniging; de vice-voorzitter, de heer J L. Peereboom, weusclite namens dat bestuur de lirma goi.uk niet haar on dernemingsgeest. een voortreffelijke eigenso.'iap, die Haarlem noodig heeft om steeds in bloei vooruit te gaan; hij voegde er den w ensch aan toe, dal het reeds vele jaren door de firma behaal de succes door deze belangrijke ver bouwing en uitbreiding nog stijgen zal. Vanmorgen zonden eenige stadge noten reeds fraaie bloemstukken. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE NIEUWE SCHOUWBURG. De heer K. Reinrnelts, bewoner en eigenaar -van liet huis hoek WilSOüS- pleui-UranJekade, spreekt in een adres aan den Raad het vertrouwen uil dat het voorstel, om een Schouw burg op hei ilsousplein te bouwen, mei /.ui worden aangeuomen. Adres- sa-' l herinnert er aan dat m 1892 het voorstel tot het bouwen van een 11. B. S op dit plein met 26—3 stemmen werd verworpen, waarbij o.a. door den heer Waller betoogd werd ,,dai do aangrenzende eigenaren wel ieti» had den dul op oen moreel-recht geleek. Deze woorden gelden ruim 20 jaar la ter zeker in niet mindere mate. Andere pleinen in de stad liggen ook wel aan tramlijnen in beide rich tingen (b.v. het Florapark) en adres sant ontkent, dat het Wilsonsplein toch plein zal blijven, terwijl hij te vens aanvoert dat aan de Noordzijde vun den Schouwburg van de bouw verordening zou moeten worden afge weken, omdat do straat er geen vol doende breedle krijgt. Thiem e-f o n d s. Do premie van het Tiiieme-fönds. die ter beschikking van het hoofd bestuur der Maats, van Nijverheid was gesteld, om uit te reiken aan den leerling van oen cilzor kunstnijver heidsscholen, welke een uitmuntend voorwerp in hot vuk „metaalbewer king" heeft vervaardmd. werd on voorste! van de Jury uitgereikt aan' den heer J. G. Beernmk, leerling van de school voor kunstnijverheid te Haarlem. Dit jaar is lie: vak van decoratieve houtbewerking aan de beurt. ZWEMSCHOOL I10UTVAART. Temperatuur van het water. 's Morgens 6 uur: 63 graden. s Middags 12 uur: 65 graden.: Muziek in Den Hout, op Woensdag 17 Juni, 1. Dejaniere Marsch de Cortége, Saint Saëns. 2. Ouverture Heïmkehr aus der tromde, Mendelsohn. 3. Vorspiel *u Parsifal, Wagner. 4. Fantaisie de l'opera Hulda, Franck. 5. Ouverture Les Cloches de Corne- ville, Planquete. 6. Polonaise, Chopin. 7. Aclamations Wolzer, Waldteufel. 8. Grande Fantaisie de 1 Opera La Juive, Haiévy. Jubileum. Op 1 Juli is de lieer W. J. Kxuijer 30 jaar bij de postadministratie al hier, ais bestelier in dienst. DE GENIE AAN 'T WERK. Den geheelen dag is gisteren de genie bezig geweest aan het sloopings- werk bij uc spoorbrug over het Spaar- ne. Voortdurend hadden ontploffin gen plaats. Toch was gisurenavond nog maar een gedeelte vau het werk afgeloopen. Voor het geheele werk zullen nog wei eenige diagen noodig zijn. DE SCHOUWBURG OP HET WILSONSPLEIN. Aan de Raadsleden is hedenmor gen een anoniem getypt stuk over de exploitatie van den schouwburg ge zonden. We volstaan inet de medodeeling, omdat natuurlijk aan een anoniem stuk geen waarde kan gehecht- wor den. Uit de Omstreken IJ MUI DEN. Het lijk, dal dezer dagen gevonden werd bij de Zuidpier te Umuiden, is herkend, als dat van den heer C. D., S4 jaren oud, wonende Klevempark- weg alhier. Hij werd sedert ongeveer drie we ken vermist. Men vermoedt dat hom een ongeluk is overkomen op een wan deling. GEMEENTERAAD Vergadering van den Baad der ge meente Haarlem, op Woensdag 17 Ju ni 1614, des middags te half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Jhr. Mr. W. B. Sandberg Burgemeester. Aanwezig zijn alle leden, (Er zijn tweo vacatures). De heer POPPE dringt aan op spoe diger toezending van de proefdrukken der officieels verslagen. De VOORZITTER antwoordt, dat de uitgebreidheid van het verstag oor zaak is, dat de proefdruk later is ver schenen. Voorts deelt de VOORZITTER iuee, dat de Raadszitting nu na drie weken is gehouden wegens de Raadsverkie zing van Woensdag l.L Zooveel mo gelijk zullen de zittingen om de veer tien dagen worden gehouden. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Wegens het bereiken van den 65- Ijarigen leeftijd vraagt de heer G. Moerbeek, directeur van de Gemeen telijke Bank van Leening, met lo. Juli ontslag ais zoodanig. Hij heeft dan do gemeente ruim 46 jaren ge diend. Het eervol ontslag wordt verleend onder dankbetuiging voor de langdu rige en vele diensten (applaus). De heer J. Hop, gymnastickouder- wijzer verzoekt eervol ontslag tegea 1 Juni 1914 uit zijn betrekking a n 'e school voor gewoon lager onderwijs no. 9 wegens drukke bezigheden. Het eervol ontslag wordt verleend. Mevrouw M. A. Spaander-Franc keu vraagt eervol ontslag als onder wijzeres, in verband met het bij B. en W. ingekomen bericht omtrent haar gezondheidstoestand, dal aan- lemding geeft tot toekenning van pen sioen Het eervol ontslag wordt verleend. PUNT 1 bis. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw inkomend lid (den lie Cr M. Petri). De hoeren Ribbius, Nagtzaam en Elfferg vormen de commissie. Do zilliHg wordt geschorst. Na de heropening adviseert de heer RIBBIUS tot toelating van den heer M. Petri. Aldus wordt besloten. PUNT 2. Se Schouwburg up het Wilsoospleiu. B. en W. stellen voor te besluiten*. A. Deu hi earn a sub B omschreven grond, voor zoover noodig, aan den pubiieken dienst te onttrekken. B. Aan don heer J. A. G. van der Steur, bouwkundig ingenieur, wonen de te 's-Gravenhage, voor diens prin cipaal toestemming te verlenen, om op het aan de gem een to Haarlem in ei gendom toebehorende terrein, zijnde 'hel perecol gemeente Haarlem, ge naamd Wilsonsplein, op eigen kos ten een schouwburg te stichten, over eenkomstig de teekeningen bij dit be sluit gevoegd, en ouder voorwaarde: lo. dat de stichting van dien schouwburg beëindigd zij uiterlijk twej jaren na do dagteekeuing van dit besluit; 2. dat vooral gaat en onvoorwaar delijk worde afstand gedaan van ie der recht of iedere vordering tot ver goeding ot gebruik ol van welken an deren aard ook, welke aan J. A. G. "vau der Steur of diens principaal ter zake van de voormelde stichting of van den te stichten schouwburg te genover de gemeente Haarlem zou kunnen leokomen. C. Den voormelden schouwburg, zoodra die zal zijn gereedgekomen, op nader vast te stellen wijze in ex ploitatie te nemen, zullende bij alle publieke vertooningen, opvoeringen, vergaderingen of voorstellingen, wel ke in dien schouwburg zullen worden gehouden of gegeven, stee is koste loos ééne logo moeten zijn ter beschik king van den Heer Commissaris der Koningin in Noordholland, ééne loge ter beschikking van dein heer Burge meester dor gemeente Haarlem, eu ééne loge ter beschikking van het Da- gelijksch Bestuur" der gemeente Haarlem gezamenlijk. D. Den aLs voormeld te stitóiten scliouwburg te voorzien van het noo- djgo meubilair en de vereischte too- neelbenodoigdheden, en te dien einde ter beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van ten hoogste f 50.000.behoudens nadere financieel© regeling betaal baar op den post volgnummer 262 der begTooting, dienst 1914. Het bestuur der Haarlcmsche Han- delsve'reeniging verzoekt do gift van f 250.000 voor den nieuwen Schouw burg te aanvaarden, indien dit finan cieel mogelijk is. Algemeene beraad- sla gingen. De heer BRUCH kan zich alleen ver eenigen met de zinsnede in het prae- advies van B. en W., waarin hulde wordt gebracht aan den gever. Tleze heeft een daad van burgerzin en ge meenschapsgevoel gedaan. Overigens is spreker tegen het voor stel. Hij wil vijf bezwaren ontwikke len, al denkt hij te spreken voor doovemansooren. (Gemompel). Wie de neuzen geteld heeft, weet. dat de schouwburg wel aangenomen zul worden. In de eerste plaats keurt spreker af, dat de gemeente optreedt, zij 't dan indirect, als schouwburg-exploitant Geineeute exploitatie mag slechts ge schieden in bijzondere gevallen, b.v. bij levering van gas, water, enz., dat een algemeen belang geldt. Hier ia geen sprake van algemeen belang. Spreker wijstop de moeilijkheid van het uitoefenon van de censuur in den gei nee n te 1 ij kc-n scho uwburg. In de iweede plaats meent spreker, dat de gemeente tien anderen exploi tanten deloyale concurrentie zal aan doen, (Gelach). Men mag daarom lachen, maar de eigenaars van De Kroon en don Schouwburg hebben hun geld er toch in gestoken. In de derde plaats de financieele kwestie, f 7500 pacht kan er niet uit gehaald worden. Menschen, die op de hoogte zijn en geen belanghebbenden zijn (gelach) zeiden spr. dat dit on mogelijk is. Den Haag bewijst liet, dat men daar niet eens een pachter kan krijgen, dan wanneer men geld toe geeft. Bovendien, juist dezer dagen kre gen we de meedèeling, dat het belas tingpercentage van 5.2 tot 5.4 pCt. ia verhoogd. Men mag nu niet meer geld over den balk gooien. Men moet vandaag de beurs dicht houden. Een aesthetisch bezwaar is, dat een plein zal bebouwd worden. De schoonheid van het gebouw is problematisch. Spr. wijst op de kri tieken van den heer Van Loghem en van den schrijver in de N. R. Ct. Sprekers vijfde argument is een fatsoensargument, tegenover de be woners van het Wilsonsplein. Spr. wijst op een uiting van Jhr. Mr. Retiiaan Macaré, dat niet alles wat geoorloofd is, mag geschieden. Spr. besluit namens een belangrijke minderheid te adviseeren het voor stel niet aan te nemen. De heer DE BRAAL etemt, in met het. gesprokene door zijn partijgenoot Mr. Bruch. De heer VAN DE KAMP: We zijn hier allemaal partijgenooten. De heer DE BRAAL brengt hulde aan het geven van de vorstelijke gift. Maar spr.'s consciëntie Iaat niet toe, dat hij er voor kan stemmen. Want hoe groot voorstander van giuneentelijko exploitatie hij ook is, tegen exploitatie door de gemeente van een schouwburg is hij beslist. Do gemeente is aansprakelijk voor wat or in den schouwburg geschiedt, en spreker kan niet de 1,'33ste verant woordelijkheid dragen voor het toe laten van anti-godsdienstige stukken in een gemeentelijken schouwburg. Spreker gelooft niet, dat een opge wekt tooneelleven in het voordeel der gemeente is, maar bovendien ver wacht hij dit opgewekte tooneelleven niet. De sportverecnigingen o. a. en het Stadion trekken zóóveel menschen, dat de schouwburg directies jaloersch zijn, gelijk Braakensieck toekende. Uit liooge kringen gaat men naar Am sterdam ten schouwburg. Ook onder arbeiderskringen gaat men niet naar den schouwburg, maar naar Carré of Flora. (G «roep: Moe weet je dnt zoo goed 7). De heer DE BRAAL weet niet, waarom men lacht. De VOORZITTER Ik ook niot. De heei BREGONJE is tegenstander uit een financieel oogpunt- Er'U schouw burg-exploitatie is veel to wisselvallig. Het schouwburgbe zoek iS steeds beneden het middelma tige. Daarjm moet men op dit aan bod niet ing ran. Met particulier initiatief mag men hier niet belemmeren. Een commissie uit de burgerij verbetert steeds den schouwburg aan den Janssveg. Dc menschen, die behoefte hebbon aan een scliouwburg, betalen het dus en men inag geen bijdrage vergon van 111et-scliouwburgbezoekemie inge- zelenen Bovendien uitgaven voor de open bare leeszalen, verbouwing van Stads- Armen- en Ziekenhuis en overdekte bad- en zweminrichting zullen gelde lijke offer» vragen. Daarom moet men op de kleintjes passen en dus gen geld ailw. ni voor een schouwburg. Dc hoer SCHREUDERS brengt hul de aan den gever. Spr. merkt op, dat de afbetulings- staul geen juist beeld geeft- Zulk een leening moet niet in 30 jaar, maar in 10 of 15 ja as afgelost wordon. Dan worden de kosten liooger. Mag Haarlem nu zulk een Jiooger bedrag elk jaar geven. Spr. meent van niet. Spr. zal verdadbt worden, dat hij belaughebbende is, omdat hij dicht bij 't Wilsonsplein woont. Maar daarte gen komt öpr. op. Hij is alleen uit financieele overwegingen tegen rle aanvaarding van het geschenk. De heer VAN STYRUM brengt in herinnering een geschiedenis uit het Abdera, waar een man een groote som beschikbaar stelde voor de ver betering van Abdera. Daar hij roem noch eer najaagde, vertrouwde hij zijn naam alleen toe aan den opperste van den Rand van Abdera. Toen men van zijn geeohenk hooi de, riep men: „Slecnigt hem!' Dat kon echter niet gebeuren, om dat zijn naam niet bekend was. Toen probeerde men tegen het bouwwerk aanmerkingen te maken een bouwwerk, dat een der grootste bouwkundigen van het land ontwor pen heeft. Toen dat niet gelukte, stuurde men een brillenkoopman, die zvvai'lgekleurde brillenglazen aan de Raadsleden wilde uitdeelen. Dezeu wilden echter alleen brillen met hel dere glazen. Uit de behandeling var. den Raad van Abdera bleek, dat de gift werd aangenomen. Men weet niet met hoeveel stemmen meer of minder, omdat er geen notulen werden gehou den. Laat dit gebeurde van Abdera een les zijn, opdat niet een dergelijke milddadigheid wordt verstikt. Laat de uitslag zoo zijn, dat de gever mag zeggen: Er waren wel ecnigeu tegen, maar men heeft de gift toch op prijs weten te stellen. De VOORZITTER bespreekt twee ingebrachte bezwaren. 5 min. na de meedeeling hoorde spr. reeds, dat er een vervituut op den grond zou rusten. Dat is niet juist. Mr. Tluel, de Rechtsgeleerde Raads man der gemeente, heeft meegedeeld, dat z.i. geen enkel recht van derden worden verkocht door de bebouwing van het Wilsonsplein. Het is toch niet behoorlijk, zei spr. Het bedoelde Raadsbesluit hield al leen in, dat er geen park zou komen. Wel .beeft een enkel Raadslid jaren geleden gezegd, dat bet zoo was maar dit is geen argument. Het is spr. ©bleken, dat do gronden aan do Mauritsstrant en aan het Wil sonsplein Ireide f 5 per M2. hebben gekost. Daaruit volgt, dat men geen enkel recht heeft uit liet onbebouwd laten van het plein. De heer Van Korlaan, gerant van het Ned. Tooneel heeft een berekening opgemaakt. Op sprekers verzoek was deze begrooting niet geflatteerd. De heer Van Korlaar heeft toen een heel ongunstige berekening opge maakt. Bij stelsel van uitkoop berekent de lieer Van Korlaar, dat uit f 4000 winst te maken. Is dit juisty. dan be taalt de gemeente elk jaar slechts f 3500 bij. Spr. meent, dat de op brengst grooter zal zijn. Een jaar geleden is men begonnen met do schouw burgplannen. Men heeft toen gedacht om den schouw burg te zetten op de plaats van den onden scliouwburg aan den Jansweg te zetten. Daarvoor was de som van 250.000 niet toereikend. Spreker heeft gisteren de hoeren Schónhuth gesproken. Die konden niet zeggen voor hoeveel zij aan den schouwburg zouden verbouwen, maar wel. dat de verbouwing tot stand kwam. Spreker doet raededeeling van een brief van een onzer acteurs, die aan dringt op .aanvaarding van het ge schenk in het belang van het publiek en de tooneelliston. De schrijver be grijpt niet dat er nog menschen zijn, die Haarlem niet vooruit willen hel pen, maar stop willen zetten. OpstaaLde van zijn stoel protesteert spreker tegen de kleineerende wijze, waarop over deze sohoone daad van nobel )>edoelen in woord en geschrift is gesproken en geschreven. Dat is niet meer goed te maken. Gij, hoeren leden, hebt er ook geen schuld aan, maar tegenover die bestrijding roept spreker ue leden op, om met zoo groot mogelijke meerderheid liet voorstelt© aanvaarden. In dat votum zal spreker zien een scherpe afkeuring van de kleineeren de wijze, waarop spreker doelde. Spreker zegt, dat de ieden tot. de erkentenis zullen kornen, dat spreker goed gehandeld lieeft. Er gaat een glimlach door het land over de oppositie te Haarlem. Laat de Raad zorgen, dat de glimlach om Haarlem overgaat in een schaterlach. (Apj)laus in den Raad en op de tri bune). De lieer LASSCHUIT meent, dat het Raadsbesluit, door den Burge meester aangehaald, toch ook zegt, dat het plein net onderhouden moet worden, Voor de hu/izen, die ter weerszijden van den'schouwburg konion, blijft het Wilsonsplein geen plein meer. De heer NAGTZAAM is voorstander van het voorstel. Hij brengt een eere- 6aluut aan den gever (applaus). Deze heeft het geld gegeven, geheel uit ei gen beweging, en hij deed dit in het belang der gemeente. Het. peil der oppositie-artiikelen in de couranten was n-iet hoog. Schermen met het be lasting-percentage doet men veel en men brengt nu weer in het debat de verhooging van het percentage. Maar daaraan is op andere manier wel wat te doen. Dit zal blijken bij de bespre king der kohierem Spr. /.egt, dat men gezegd heeft, dat men wel bezwaar zou hebben tegen het. bouwen in het Kenaupark. Spr. gelooft het niet, want hij meent, dat als deze. gift aanvaard wordt, men misschien nog wel eens een cadeau krijgt voor een Beet ho vent em nol in liet KenauparTc. En spr. gelooft, dot de Kenaiiparkbc-woncrs daartegen geen bezwaar hebben. De lieer II EER KENS TIIIJSSEN' wil na de manier waarop de heer Las- 6cbuit het voorstel bestreed, een ma nier die hij onvoldoende acht, ver klaren. dat hij alleen zal tegen stem men uit principiccle reden. De heer KRELAGE verklaart ziel» voorstander. Hij meent., dat de schouwburg zal veroorzaken een op gewekt tooneelleven, evenals de Bachvereeniging dit deed op muziek gebied. Spr. acht den schouwburg van belang voor de gemeente. Dc heer BRUCH merkt op, dat de heeren Schönhuth wel serieuze plan nen hebben. Hij heeft liicr-de qiiitnn- tie der kooppenningen. Walde geschiedenis van Abdera be treft, vraagt spr. den heer Van Sty- rum alleen, hoe het stond met de ge meentekas van Abdera (gelach). De heer SLINGENBERG protes teert tegen de weerzinwekkende wij ze, waarop eenige bladen over dezen schouwburg hebben geschreven. Er is geschermd mot liet bclastingpercen lage, wat onzinnig is. Want wat be- toekenen de paar duizend gulden, die de gemeente elk jaar zal moeten geven op een beschreven inkomen van 15 nuliioen. Verder de kosten zullen nog kun nen meevallen. De assurantie is mis schien met de helft te verminderen, hetgeen weer een duizend gulden scheelt. Het bezwaar tegen deze ge meente-exploitatie had evenzeer moe ten gelden tegen de voorschotten van de wonnjgvereeniging, daar de ge meente daardoor ook meewerkt tot concurreeren tegen de particulieren. Spr, bestrijdt den heer Lasschuit, van wiem hij niet begrijpt, dat hij aan het debat deelgenomen heefL Dat het plein zoolang onbebouwd is gebleven, wel daarvoor moeten de omwonenden dankbaar zijn; maar zij willen er geen recht aan op het nog langer onbebouwd blijven van het plein. Dat de he eren Sohönhuth huizen ge kocht hebben, bewijst niet, dat zij den schouwburg zullen verbouwen. Die huizen vormen een goede geldbeleg ging- De heer VAN DEN BERG merkt omtrent de allegorie van den heer Van St.yrum op, dat. hier een som voor een bepaald doel werd gegeven, dat geschiedde rdot in Abdera. Spreker is tegen het voorstel. De heer BRUCH merkt den beer Slingenberg op, dat het geven van voorschotten aan bouwvereenigingen niet is concurreeren tegen particulie ren. De heer VISSER is tegenstandei van het voorstel van R. en W., doch niet op principièele gronden. Spreker is daartegen uit financieele ovenv egingen. De lieer BREGONJE eritiseerl ook de wijze, waarop in sommige bladen is geschreven over deze gift, Dit, omdat men anders denken zou, dat sprekers betrekking invloed lieeft op zijn steni. Dat is niet waar. De algemeene beschouw in een wor den pesioten. NA VOORTGEZETTE DISCUSSIE WORDEN DE VOORSTELLEN VAN B. EN W. AANGENOMEN, SOB A met 19—11 stemmen en de overige onderdeelen van het voorstel zonder hoofdelijke stemming. De heer Lasschuit bleel hullen stemming. V oor stemden de Weühouders^en de heeren Van Rossuin, Van de Kamp, Slingenberg, Andreae, Rib bius, Poppe, Nagtzaam, Kleynenberg, Krelage, Van Styrura, Rinkema, Schram, Merens, Seignotte en Huls wit. Tegen de Jieeicn Ht©rheus Thijs sen, Jonckbloedt, Elffors, Vun den Berg, Visser, Timmer, Bruch, De Braai, Welseuaar, Schreuders en Bregonje. (Ongecorrigeerd). (De zitting duurt voort). Hedenavond is het vervolg van dit verslag te verkrijgen aan de volgende adressen: H. N. MUL, Kruisstraat £5. Boekhandel FA. VOOGD (A. Wieeen- ,aa Groote Houtstraat 9-1. A. ARONS Jr., Wijn- en Likeuren handel Spaarnwouderstraat 138. P. STELLEMAN, Tabak- en Sigaren magazijn, Fabriclusstraat 4. v. DIESBERGEN, Sigarenwinkel, Cronjéstraat 5. G. .TURRES, Tabak- en Sigarenmaga zijn ,,'t Javaantje", Oranjestraat 10. A. VAN DER KLOET, Sigarenwinkel, Ostadestraat 3. C. G. L. Boogaards, Sigarenmagazijn Karn pers in gel 82. N. ZAATRERO Tabak- en Sigaren magazijn Sumatra, Zijlweg no. 68. P. DUIJS, Tabak en Sigaren. Koning inneweg 36, Haarlem. J. J. v. KOLK, Burgwal hoek Antho- rriestraaL AAN ONZE BUREAUX: Zuider Bni- tenspaarne 12 en Gr. Houtstraat 53. Telegrammen Ds onderstaande telegrammen zün ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. ALBANIË. DURAZZO, 17 Juni. (Reuter), liet lijk van overste Thomson is in het tot hospitaal ingerichte deel van het paleis neergelegd; het zal wegens ge brek aan oonserveeringsmiddelon voorioopig hier worden begraven, doch later naar Nederland worden overgebracht. De vorst zond aan de familie Thom son hartelijke betuigingen van leed wezen. TURKU E EN GRIEKENLAND. KONSTANTINOPEL, 17,Juni (Reu ter). Gemeld wordt dat de Porto voor (lr* districten der Dardane.Mon en Smyrna den slaat van beleg afkon digde. Gisteren werden in een kleins plaat; bij AivaJi, vier huizen in brand gestoken. MACHINISTE NSTAKLNG. LONDEN, 16 Juni. (Reuter). De sta king dor machinisten op de vracht- booten is gisteren begonnen. Do sta kers oischen hoogcr loonetn. Men verwacht, dut door de staking de vrachtvaart in het geheele land tot stilstand zal worden gebracht en dat zij zal leiden tot stopzetten van het werk in do kolenmijnen van Wales en elders. INGENIEUR TACK LN VRIJHEID GESTELD. KONSTANTINOPEL, 17 Juni. (Reu ter). De Belgisohe ingenieur Tack, die door roovers ontvoerd was, is in vrij heid gesteld. Amsterdamsctie Beurs. Openingskoersen van 17 Juni 1914, HOLLANDSE 11E HANDELSBANK, TABAKSAANDKELEN. Vast. De li Batavia 378, Deli Mij. 472—473. Medan 169, Rotterdam Deli 186, Se- nembah 450. RUBBER-AANDEELLN. Amsterdam Rubber 118, Bandar 44, Deli Batavia 73, Nederlnndsche 25, Oost-Java'93. PETROLEUM- A ANDEF.LEN. Lusteloos. Dordtsche Petroleum 187, Gec. Holl, Petr. 231 1/2, Int. Rum. Petrol. 108, Kon. Ned Petr. 618, Moeara Enim Petr. 2621 '2, Perlak Petr. 413/4, Ori on 86. MUNAANDEELEN. Guyana Goud gew. 33, Idem prei. 55, Rcdjang Leborig 154, Great Cobar 5 1/2. AMERIKAANSE HE MARKT: prijs houdend, vaste ondertoon. Sporen: Denver 11 1/2. Erie 28 3 4, Kansas 26 1/2, Pref. idem 61 1/2—5.8. Mis souri 18, Rock Island 3 1/41/2, South. Rail 24 1/2, Union Pacific 156 1/4, Cm. Wab. 1 1/4, Pref. Wa bash 4 1)2. Industrieel c: Amalgamated 70 7/8, Am. Car. en Foundry 50 3/4, Ann Hide en Leather 22, Cm. Cigar 47 3 4, Cm. Steel 62 1/3, Cm. Marine 3. Pref. idem 10 7/16. Marktnieuws Veemarkt Op de alhier gehouden veemarkt, den 17en Juni, werden aangevoerd eai verkocht: Koeien en Ossen, 2 stuks, hoogste prijs f 280, laagste prijs f 160. Nuchtere kaheren, 38 stuks hoog ste prijs f 20, laagste f 14. Schapen, 6 stuks, hoogste prijs f 28 laagste prijs f 22. Paarden 3 stuks. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 17 Juni: J. Heeren en C. E. van Asten. P. Landwehr Jofcann en M. A. W. Menks. GETROUWD: 17 Juni: V. van Heerden on AL C. Bijster. W. J. Lijnzaad eu P. Huizinga BEVALLEN: 12 Juni: P. Hendriksv. (L Ven z. 17 I. van Deventer— II ceres d. 15 S. AL H. Vaars—Meijers z. 17 J. M. Tervoert- Loerakker z. 15 M. J. E. Niesten Vlinkervleugel d. 16. G. Bastiaanse Verwoert z. 15 T. van Wouw-Visser z. OVERLEDEN: 15 Juni: T. Bakker, 16 j. Baljuws- laan. VV., 2 m., z. v. P. J. Roest, Boe- resteeg. 16 J. v. d. Broek, 71 j., Nas- saulaan. 15 G. CliteurWarmer, 84 j., Lange Raamst'r. 15 K. Bakker—Mo lenaar, 77 j.Ridderstraat, 16. A. van Os—Toff, 48 j., Kinderbuisvest. Nagekomen Advertentie. Helen overleed tot mijne die pe droefheid in den ouderdom van 54 jaar, mijn innig geliefde Echtgenoot© PETRONELLA HARTMAN- JONKER J. F. HARTMAN. Haarlem, 17 Juni 1914. Binnenland HEVIGE BRAND TE ZWOLLE. Men seint ons uit Zwolle: Hedenmorgen half twaalf bdak brand uit in de crcosoteerfabriek dei firma Crol! en Co. te Zwolle. De geheele fabriek staat ui brand. Het vuur slaat over naar do hout wer ven. Aan blusschen valt niet te den ken. Zware rookwolken verspreiden zich over de stad.. De brandweer, die terstond ter plaats© was, hoopt de be lendende gebouwen te behouden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De fabriek is verzekerd. UIT WRAAK. Men seint ons uit Kerkerade' Gisterenmiddag heeft een mijnwer ker uit. Herzogenrath uit, wraak hel 7-jarig zoontje van den mijmverkei Thïel met een revolver doodgescho ten. De moordenaar werd na hevig, verzet gegrepen en overgebracht uaa< de marechaussee-kazerne. A. S. ROCHEMONT. Men seint ons uit Amsterdam: Heden is op 54-jarigen leeftijd alhie( overleden de heer A. S. Rocriemoru De overledene was gedurende 22 jaai redacteur van het Nieuwsblad voo* den Boekhandel

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 2