Iuilei's Dagbus Voor Eer en Recht. TWEEDE BLAD Woensdag 17 Juni 1914 Buiteniandsch Overzicht De Balkanvuikaan Uit Albaatë. "t Gevech t. Ter aanvulling der berichten over het ge vee lit vnn Maandag wordt uit Durazzo gemeld: Lie eerste aanval der opstandelin gen had plaats op de geheele linie langs de moerassen. Thomson liet da delijk de verschansingen bezetten en geschutvuur openen. Togen vijf uur schreden de opstandelingen over de brug die ove* de lagune ligt, en de den tegelijk een aanval op do stad, komende van de heuvels, die zij klaar blijkelijk des nachts reeds bezetten. 'i'e kwart voor zes begaf zich de vui si, vergezeld door von Troiha, Ekrcm-bey en Libohof, te paard naai de kazerne, waar juist de laatste Ma- lissoren voor den strijd worden uitge rust. Van daar reed i ij naar de ge- sciiutbatlerij voor de stad. waar dei laatste verdedigingslinie werd voor bereid. Toen Thomson ge\allen was nam majoor Roelfsema het bevel over de stad op zich. Tegen 8 uur werd een Itaiiaansche toipedoboot ter verkenning van den vijand atgezonden; deze voer lot Cup Opali. De- commandant meldde, dat de opstandelingen in grooten getale dc hoogten bij de stad bezet hielden. 13e aanval werd toen zoowel van de zeezijde als van het gebergte leven diger. De kogels vlogen tot de lan dingsplaats. Te 8.30 weken de opstandelingen, terug voor het goedgeleide geschut vuur. De Italiëansche cn Oostenrijk - sche matrozen br&chle-n de gewon den naar twee verbandplaatson, die bij het vorstelijk paleis waren inge- richt. Te 10 u. gingen tw ee Oostenrijksciie torpedobooten naar Medua, om de daar opgestelde Malissoren ter ver sterking af ie halen. De opstandelingen lievatten den geiieeien dag door van lijd tol tijd den aanval zoowel van de zijde van het gebergte als van den mooraskant. Dij het invallen van den nacht ein digde het vuur. Op de verschansingen werden schijnwerpers geplaatst, om het af weren van den nachtelijken aanval te vergemakkelijken. Van tie hcuveds en langs de kust zag men groepen gelegerde opstan delingen. Nog c-ens weid gedurende korten tijd een zwak geweervuur on derhouden, schijnbaar om de verde digers niet tot, rust to laten komen. Men verwacht een nieuwen aanval met sterker strijdmacht. Het aantal in de stad gebi acht© gewonden bedraagt ongeveer 100, het aantal doorien 20. Het lijk van kolonel Thomson is in het paleis van d?n vorst neergelegd. Volgens Maandagavond te Uuraz zo afgegeven telegrammen werden de .opstandelingen over de geheele lin e verstagen, waarbij zij ontzet'endo Verhezen ledeh. Do OostenTijksche admiraal deed eene afdeelmg matrozen aan land gaan ter bescherming van het Duii- sclie gezantschap en van het huis i er internationale controle-commissie. De sterkte der strijdende troepen. De volgende berichten omtrent Al banië zijn ontleend aan Weensche telegrammen aan de Berlijnsche bla den: In Duraz-'-o beschikt de regeering op liet Oogenblik over ongeveer 1000 ge wapenden, van wie 250 gendarmen, 200 gewapende nationalisten en 000 Mhdieten en Malissoren Omtrent het aantal van de vijan delijke troepen zijn geen bepaalde op gaven te verkrijgen. De opstandelin gen hebben zich geconcentreerd op twee plaatsen, N.-O. van Durazzo in het keteldal van Sjiok waar zij be schermd worden sloor do heuvels van Rasboel, en in hot bekken van Koja- \a aan de oevers van dc Letiza. Van deze punten uil hebben de op- standelingei tegen Durazzo geope reerd. Zij hebben zich verdedigd door verschansingen en ook de Mali Tur- kei, een hoogte ten zuiden van Du razzo, verste; kt. De v'otsi heeft 7 kanonnen van 75 f.M. en 4 machinegeweren. Veronder steld kan worden, dat de zuidelijke FEUILLETON Roman van O. E1 s t c r. 88) Hoe was men er toe gekomen, bij Krummachcr huiszoeking te doen? Zeker had die kerel weer de een of andere vuile zaak om hands gehad. En daarbij had men zijn brillamei. die hij Krummacher ais onderpand had gegeven gevonden. Het kon niet erger. Mij moest nu den nachttrein naar Hamburg nemen. En Tina meene men? Ach, dat dwaze kind! Maar haar spaarbankboekje! Nu, in Ham burg zou men verder zienl Daar kon hij haar spaarbankboekje verpanden en dan met het- geld verdwijnen. Tina km) dan naar haar ouders terugkec- ren. Zoo peinzend de gedachten dwar relden door zijn -brein pakte hij een kleinen handkoffer in. Hij wacht te vervolgens, tot alles op liet slot in diepe rust lag en sloop den tuin in. Tina wachtte hein reeds, bevend van angst en stille hoop op het ge luk toegang tot do stad bijtijds versterkt en bezet is. Een binnendringen van de opstandelingen van dezen kant zou gevaarlijk zijn, daar de Mali Tur- kei de stad beheersclit en een ge schikt pnnt is, om van daar uit het vuur te richten, op het vorstelijk pa leis. Dc opstandelingen schijnen op de hoogte te zijn van de versterking der stad en de verdeeling der troepen. In Durazzo waren tal van Eden, die met de opstandelingen voeling hiel den en hun van de gebeurtenissen in de stad op de hoogte brachten. De strijd om Durazzo heeft plaats in de onmiddellijke nabijheid der stad. Van do straten en halzen uit kan men het gevecht zien. Men ziet rookwolken en hoort schoten. Ver schillende huizen ziijn getroffen en ook voorbijgangers moeten gewond zijn. V eirsterkingen. De Albaneesclie regeering heeft een Oostenrijks ch Lloydschip gechar terd, dat 's middags naar Medua ging in 11)00 Mirdieten in te schepen. Op dringend verzoek van den vorst zullen twee Oostenrijksciie torpedobooten naar Valona en Medua gaan, om de bevelen van den vorst aan de daar geconcentreerde Albaneesclie troepen over te brengen. Eveneens werd op verzoek van den vorst door den Oos ten rijsksche gezant naar Skoetari ge telegrafeerd om - de kloosterzusters voor de verpleging der gewonden van daar naar Durazzo te zenden. Een overdreven bericht? Zooals we in ons vorig overzicht meldden had het Giornale dTtalin."' vernomen, dat Durazzo, ondanks de krachtige verdediging in handen der opslandeüngen was gevallen. Behalve Thomson zouden nog ne gen andere Nederlandsche officieren gedood of gewond zijn. Vorst ViThelm was gevlucht aan booid s -i het Italiaansehe oorlogs- scliiji'. Deze oitganstige berichten zijn wel in tegenspraak met het volgende te legram, Maandagavond 5 uur uit Durazzo naar Weeneiï gezonden: ,,De toestand is verbeierd en wordt voor gunstig gen ouden. De opstan delingen leden zware verlieren. Het aantal gewonden is groot. De vorst heeft a'.Ie stellingen kunnen behouden De opstandelingen trekken terug en voorloopig z;et het er niet naar uit, dat zij den aanval zullen pogen te hernieuwen. De moreele toestand der verdedigers is goed en de stem ming vol 'moed en vertrouwen. In Durazzo heerscht volkomen rust. De dood van Thomson. De Times meldt: Kolonel Thomson poogde de Malis soren op te wekken de loopgraven te verlaten en vooruit te rukken, lllj ging zelf voorop en had de voldoening dut velen hem volgden. Maar spoe dig keerden zij in de loopgraven te rug en bleven daar. Te 6,15 Maandag morgen werd Thomson in den hals; gewond. Geen enkele Albanees ging hem te hulp. Majoor Roelfsema en <lo „Ti mes "-correspondent beurden den gewonde op en droegen hem in een huis, waar hij kort daarna stierf. „Deze buitengewoon dappere en sympathieke officier", zegt de „Times „heeft dus zijn leven gegeven in dienst van dc mogendheden". In ecu hoofdartikel zegt de ..Ti mes" nog: „Wat ook het resultaat moge zijn van liet onderzoek naar de wettigheid der arrestatie van Muricchio, Thom son heeft zijn plicht gedaan als een dapper man en een flink, bekwaam officier, ruet al den moed en de toe wijding van zijn volk". Een nieuwe aanval op Durazzo. De opstandelingen hernieuwden den aanval Dinsdagmorgen te 6 uur. De troepen antwoordden met geweer- en geschutvuur. Van San Giovanni di Medua kwa men Mirdieten ter versterking aan, die onmiddellijk aan land werden ge bracht. Te vier uur kwam de Engelsche kruiser „Gloucester", onder bevel van admiraal Trowbridge, aan. Volgens een mededeelt n-g van liet correspondentie-bureau duurde het vuren voort tot het donker werd, ter wijl op het laatst nog alleen door de voi'dedigers werd gescholen. Het staat vast, dat de poging der opstandelingen om Durazao te over rompelen, n!s mislukt kan worden be schouwd. Drieduizend opstandelingen zijn te ruggetrokken naar het noorden en hot westen. De bevolking is rustig. Een gedeelte var. de Itaiiaansche be volking heeft zich, uit vrees voor een paniek, in den loop van den dag in gescheept. Ach, Stanislaus, ik breng je een groot offerfluisterde zij zuch tend, Stil, zei hij tamelijk barsch. Men mag ons niet hooren. Ileb je alles? Ja Ook je spaarbankboekje? Ja en nog meer geld, dat ik uit papa's schrijftafel nam Dal is braaf, je bent toch een schat Hij trok haar met zich voort en zij snelden naar het station, dat wel een half uur ver weg lag. Toen zij bijna haar doel hadden bc- reiki, galoppeerde een ruiter hen voorbij oen gendarme, die voor hél station afsteeg, de teugels aan een spoorwegarbeider toewierp en het sta tion binnen snelde. Dc trein is cr nog niet, zei Sta nislaus. Laten wij hier in het donker tot hel laatste oogenblik wachten Hij g:ng in de schaduw van een om- hcinig staan Angstig drong Tina zich tegen hem aan. O, Stanislaus, fluisterde zo, ik stel zoo'n vertrouwen in jou heb jij Ook ontrouwen in mij Ta zeker Venei mij dan hel raadsel van je leven? Een zachte vloek was het antwoord. Wanneer het licht was geweest, had men zijn honenden glimlach kunnen zien. 0 9 rcgeerlngstróêpen hebben lCOmanverloren. Volgens een radiogram uit Duraz zo lieerschte er gedurende den ge- hooien dag tot aan het vallen van don nacht groote opgewondenheid ten gevolge van het aanhoudend geweer- <>n kanonvuur. Er ontstond een pa niek onder de bevolking en tal van families vluchtten naar de consula ten. De kalmte keerde eenigszins te rug, toon te 10 uur 's avonds 1500 Ma- lissoren uit Aleeeio aankwamen. De zoeklichten van de oorlogssche pen verlichtten da posities der vijan den. De officiereu van den Oostenrijksch- Ilongamrschen kruiser „Szigenvar" berichtten, dat zij waargenomen had den, dat er bij Kawaje gevochten werd. Men vermoedt, dat troepen van Azis pasja daar slaags zijn geraakt nul rebellen. Uit Valona wordt aan de „Albani- scho IvoiTespondenz" geseind: De re- goeringslroepen te Muakija aan den 1 Kined en loop van de Semeni-rivier ten noorden van Fieri hebben in drie groepen een aanval gedaan op de op standelingen, die zich ten noorden van dc rivier bet-orden. Deze trokken terug naar het klooster Ardeniza, dat een uitstekende strategische positie vormt, Regeoringstroepen zullen nu in drie; afdeelingen de opstandelingen daar concentrisch aanvallen. Bij de regee- ringstroepen is gebrek aan ziekenver plegers en verbandmateriaal. De „Agenzia Stefani" bericht: Naar het heet, is een man gevangen genomen, die met een Italiaansch ge weer gewapend was. Men wil hem een verhoor doen ondergaan, waar schijnlijk om het een of ander nieuwe voorwendsel to vinden voor een aan klacht tegen Italië, terwijl toch be kend is. dat de inv oners van Tirana oen aantal geweren ontvingen, toen de veldtocht tegen Epirus werd voor bereid. Andere geweren weiden op 23 Mei aan gevangen genomen gendar men ontroofd. Uit Durazzo wordt aan do „Albani- sclie Korrespondenz" bericht: Aeh- ined bey bezette met 1500 man Tirana na een oveiwinning op de opstande lingen Een aantal gewapende op standelingen verklaarden zich voor den vorst en verzochten Aclinied bey te bewerken, dat hun kwijtschelding van straf werd verleend. Aan de „Albenische Korrespon denz" wordt uit Valona geseind; Het aan den vorst trouw gebleven garni zoen van El bassen, versterkt door vrijwilligers, trachtte op 14 dezer de opstandelingen uit Skumbital te ver dringen. Het kwam tot een gevecht ter. zuidwesten vffii Elbassan en de opstandelingen werden op de vlucht gedreven. Nadere blji zonderheden over 't laatste gevecht. De volgende bijzonderheden omtrent de gevechten bij Durazzo zijn ont leend aan telegrarnrr en uit Weenen aan de Berlijnsche avondbladen. Maandagavond tegen 11 uur her nieuwden do opstandelingen den aan val. Op alle hoogten rondom Durazzo ontbrandde opnieuw de strijd. Ter wijl de rechtervleugel van de opstan delingen van bet Westen uit trachtte op te dringen naar de stad, viel het centrum de stelling bij de brug aan. De verdedigers van Durazzo. 500 man sterk, uitgeput door den langen strijd, snelden toch naar de verschansingen on lx-anivvoordden het vuur. Ook de artillerie mengde zich in het gevecht. Tegen middernacht trad weer kalm te in. Dinsdagmorgen te 6 uur hebben de opstandelingen hun aanval voortge zet. Hot was hun gelukt tot GOO M. van de verschansingen en 1 K.M. van het paleis ran den vorst door te drin gen. Zij openden uit den omtrek van Rasboel ecu hevig geweervuur op de verschansingen, dat onmiddellijk door de troepen van den vorst beant woord werd. Op dit oogenblik was de In Durazzo aanwezige bezetting niet zeer sterk en bovendien door de ver liezen van den eersten dag gedeci meerd. De uit Alessio vertrokken Mir dieten en Malissoren (ongeveer 500 man) waren bij het begin van den strijd nog niet te Durazzo aangeko men, De toestand werd opnieuw zeer critiek. Tijdens het gevecht kwam een schip aan. dat 1500 man hulptroepen aan boord had. Die werden onmiddel lijk ontscheept en namen met succes dool aan den strijd. Na een gevecht, dat verscheidene uren duurde, geluk te het den aanval af te slaan. De op- stundelingen moeten groote verlie zen geleden hebben, zoodat zij ten slotte gedwongen waren terug t» trekken. Men verwacht, dat de rebellen ook thans nog niet definitief verslagen zijn en dat zij hun aanval heden nog zullen voortzetten. lïen Engelsch oorlogsschip met 850 man aan boord, werd nog verwacht Kun je dat dan niet raden? Neen maar zeker speelt een vrouw een rol daarin. Ja een vrouw, die mij bemint, die ik echter om jou versmaadde Ach Erika? Neen een andere groote da me Kan het zijn de barones Ja, maar zwijg nu men komt met licht laai ons naar binnen gaan, de trein moet zoo direct komen. Twee personen traden op hen toe, de gendarme en de arbeider, die een helder schijnende lantaarn droeg. Toen het paartje hen wilde passee- reii. deed de gendarme een gebiedend „liadt" Jiooren. W'at wilt u van ons, vroeg Sta ll islaus op hoogen toon. De gendarme legde de hand op Sta nislaus' schouder en zei In naam der wet u is mijn ge vangene, meneer von Prokowski Stanislaus wilde zich losrukken, doch de gendarme hield hem met vas- tcn greep omklemd en het volgende oogenblik was hij geboeid. Volg me, snauwde de gendarme hem toe. En u, juffrouw, wendde hij zich tot Tina, die begrijpeloos daar stond, gaot u maar naar uw oudere terug men verwacht u reeds Met een luiden kreet viel Tina be wusteloos ter neer. De verdiensten Van Thomson. Ook de Weeder bladen wijden aan Thomson warme en eerende artike len, en wijzen er op dat zijn dood een zwaar verlies is voor Albanië. Even zoo de Duitscho bladen. De „Voss. Ztg." zegt: 'gelijk we gister al in 't kor; meldden rol H. D.) In dienst van Albanië her", de Itollandsche kolonel Thomson bii de verdediging var. Durazzo den cloed gevonden. Hij heef: de plicht, die hij óp zich nam toen hij naar Albanië gting, tot den laatst en ademtocht trouw vervuld. II :j was een man van eer, wiens aandenken in eere dien*, gehouden. De politieke vergissingen, die hij in de laatste dagen begaan heeft, zijn een gevolg van den ijver, waarmede hij zich aan de zaak van Albanië wijdde. De jonge staat heeft een der flinkste mannen verloren, die aan de oprichting hebben medege werkt." Het blud herinnert dan aan de wij ze waarop Thomson in Albanië geko men was. Hij was, zegt de „Voss Ztg,", de ziel van deze groep officie ren, niet alleen op militair gebied, maar ook als het gold diplomatieke bekwaamheden te toonen... Het was aan de werkzaamheid van Thomson te danken, dat de intrige van den Jong-Turkschen majoor De- kir Aga in Valona mislukte. Hij was het, die dc mannen van Bekir Aga, toen zij aan boord van een stoom boot uit Kon stent I n opel te Valona aankwamen, als samenzweerders her kende, en de landing (belette; hij was het ook die den uit Italië aange komen Bekir en de hem vergezellen de officieren arresteerde. Toen werd in Valona de staat van beleg bfgekondigd en Thomson werd commandant dier stad. Het was een fenoegen te zien hoe hij de bevolking, ie hij zoo vriendelijk behandelde, opvoedde te: gehoorzaamheid. Een klein voorbeeld dcaivan gaf het be vel, dat var. een bepaalden avond af alle buizen in de stad des nachts ver licht moesten zijn. Van den eersten avond at was er geen enkel gebouw dat geen petroleumlamp of een lan taarn boven de deur had. Tijdens het conflict met de Epiroten droeg vorst Wilhelm de leiding van de onderhandelingen aan Thomson op. In he: bewustzijn van de zwakte der Aibanische strijdmacht, raadde Thomson tot concessies, die hij be reid was aan de Epiroten tóe te staan. Essad pasja, die toen minister van oorlog en van binnenlandsche za ken was, w :1de daarvan niets hooren. T.ater kregen de Epiroten de conces sies, die hen toen tegen den raad van Thomson werden geweigerd, door tusschenkomst van de internationale control e-commissie. Sedert den val van Essad-pasja was Thomson commandant der stad Durazzo. Zijn voorganger in dit ambt de majoor Sluyo, moest Albanië ver laten; en ook generaal De Veer ver trok naar Nederland. Zoo was Thomson de oudste en hoogste in rang der Nederlandsche' officieren. Ilij kondigde den staat van beleg af over Durazzo. De arrestatie van den Italiaanschen officier Mudic- chio en van prof. Chlnigo was zijn w erk. Tegen de protesten van den ge zant AliotM. durfde Turkhan-pasja do arrestatie niet handhaven, maar Thomson was overtuigd goed gehan deld te hebben en weigerde veront schuldigingen aan te bieden. Dien- t en gevolg zou Thomson op 3 Juli naar Nederland terugkccrc-n.... Hij zal nu naar zijn vaderland te- rugkeeren, maar als een doode. „Gevallen, zijn roeping vervuld 1" De regeering van Oostenr.jk-Hon garije gaf aan de Nederlandsche re geering hare innige deelneming te kennen naar aanleiding van den dood van kolonel Thomson. Zij drukte daai-bij hare bewondering uit voor diens heldenmoed zoowel als nare er kentenis voor zijne correcte houding en de den Albaneeschen staat bewe zen buitengewone diensten. De „National Zeitung" publiceert een hoofdartikel, getiteld.- „De held van Durazzo", over de houding van kolonel Thomson en de andere Ne- derlandscho officieren. In dit artikel wordt o. a. gezegd: „Met bewondering en deelnoming heeft geheel Europa de werkzaamheid en den ijver vin de Nederlandsche officieren gevolgd, die uit den nationalitelfen-chaos in Alba nië getracht hebben eeri leger te vor men, en met de weinig geschoolde manschappen thans de hoofdstad van den vorst verdedigen tegen een groote overmacht. Met rechtmatigen trote, die niet verminderd wordt door den rouw om den gevallen officier, ziet het Nederlandsche leger en liet Neder landsche volk op zijn dappere land- genooten, die den ouden roem van een natie van een Willem van Oranje, een De Ruyter en Tromp weer tol nieu we eer gebracht hebben. En zelfs wanneer de feiten, die zich daar ver weg in Durazzo afspelen, een ernstig verloop nemen, wanneer de stad ver- HOOFDSTUK XXII, Op het kasteel Hambach sliep dezen nacht bijna niemand. Allee lag welis waar om elf uur ln diepe rus:, toen de officier van justitie in een rijtuig verscheen, met een gendarme te paard naast zich en aan de rentmeesterswo ning klopte. Toen werd natuurlijk alles ont- dektl De officier van justitie kwam om Stanislaus te arresteeren. Dat iB niet mogelijk, zeide do rentmeester, de oude Grupe, ver baasd. Die geschiedenis met den val- ECheri wissel is toch uit den weg ge... Het gaat hier niet om een val- echen wissel, was het antwoord, maar om de gestolen brillanten broche. Door het onderzoek van den rechter commissaris heeft men te Berlijn bij een huiszoeking de gestolen brillan ten gevonden en als dief komen wij nu dezen Stanislaus von Prokowski ar resteeren. De rentmeester sloeg de handen van verbazing ineen. Luid woenend kwam de vrouw toe snellen, een brief in de hand O, onze dochter ons dezen smaad aan te doen hier, lees dezen brief eens Tina had, zooale zij dat in romans had gelezen, een zeer gevoel vollen brief aan haar ouders geschreven, waardoor nu alles duidelijk werd. ovct J mocht worden, dan nog hebben de dappere mannen met gobrekkigo middelen gepoogd te prestoeren wat mogelijk was. bonnen plicht vervuld, en niemand zal met minder eerbied tegen hen opzien, wanneer dit boven hun krachten ging." In een artikel over den dood van Thomson zegt de Temps" Ondanks den warboel, waartegen Thomson te worstelen had, had hij'de achting verworven van ul degenen, met wie hij te doen had. Te midden van zooveel partijen, die me: elkan der overhoop lagen, schijnt hij zijn taak ernstig te hebben Opgevat. Hij geloofde aan de mogelijkheid om orde to brengen in Albanië en bij werkte aan do voorbereiding daarvan. Dc aanvallen, waaraan hij bloot heeft gestaan, vonden hun oorzaak ver moedelijk daarin, dat hij de eenige van zijn soort was in Albanië. Iedere partij daar had hare eigen bedoelin gen en leder behoorde tot een partij. Sprekende over den lof, door minis ter di San Guiliano aan Thomson toe gezwaaid, na eerst te hebben gezegd „dat niemand weet op welke maatre gelen Italië zich voorbereidde", ver volgt het blad „Niemand betwijfelt, dat deze lof ernstig gemeend, maar evenmin betwijfelt iemand, dat de moeilijkheden tusschen den vertegen woordiger van Itali, en den chef der gendarmerie misschien zeer zeker tegen don wensch van de Itaiiaansche regeering hebben medegewerkt om den toestand té verergeren en het tra gische einde van den ongelukkigen officier te verhaasten." De „Echo de Paris" zegt Wij hoopten dat het bericht onjuist zal zijn, want Thomson schijnt bewij zen te hebben gegeven van moed, toe wijding en lx-slistheid, zeldzame eigenschappen in het Albancesche avontuur. Het blad juioht den Itali aanschen minister toe, die in de Ka mer - in lofrede op Thomson uitsprak. De „Echo" voegt er echter bij„Onge lukkigerwijze komt die lofspraak een beetje laat.'1 „Excelsior schrijft Men moet een saluut brengen aan dien dapperen officier, loyaal dienaar van een vorst, die zoo vaak poogde verschillende belangen overeen te brengen. Wellicht heeft hij daarbij fouten begaan maar Europa ook, en nog voel erger fouten. De Nederland sche kolonel boet met zijn dood voor die allen. Tn den „Figaro" plaatst Raymond Recouly een lang interview dat Thomson liem eenige dagen geleden verleende Hij beschrijft hem als een man van zeer beslist voorkomen, maar zonder ruw of hard te zijn. Thomson zette uiteen waarom hij de opstandelingen niet wilde aanvallen. Ilij wilde de aankomst der troepen uit Valona afwachten, om de onder handelingen aan te knoopen, steunen de op do groote maoht. 1-Iij geloofde niet, dat de opstandelingen zouden aanvallen Hij zeide nog, dat hij niet verant woordelijk was voor den ongelukki gen uitval, die eindigde inet liet ver lies van een kanon, van de mitrailleu ses en de gevangenneming van vijftig vrijwilligers. IIij wilde met zeggen, wie hel bevel daartoe had gegoten, maar Recouly trok de conclusie, dut generaal De Veer het had gedaan. De „Giornale d'UaUa" bevat oen corresjoridenue uit Durazzo, over de gebeurtenissen van Maandag, waarin de heldendood van Thomson wordt beschreven, en in het licht wordt ge steld. dat iedereen diep bewogen het hoofd moet buigen voor zijn baar. De dood van Thomson is een zeer smar telijk verlies voor de Albaneezen en liet dapper en stoutmoedig optreden zal net innige sympathie worden vermeid in de annalen van Albanië. Het bericht van zijn dood, zoo wordt verder medegedeeld, maakte een diepen indruk in de stad, de prins was geheel terneergeslagen. Ook aan de andere Nederlandsche officieren wordt in de correspondentie huldo gebracht. De houding van de mogendheden. Europa hoeft zich tot heden niet veel bekommerd over het levensgevaar der Nederlandsche officieren. Terecht zegt de „N. Ct." in een ar tikel over den toestand „De openbare orde in Albanië werd bedreigd door complotten, door intri ganten. Diplomaten waren wellicht in staat geweest, door fijn tegenspel die complotten te verijdelen, die in triganten schaakmat te zetten. „Dat was niét de taak van onze mannen. Dat moesten ze overlaten aun de raadslieden van den vorst, en dat te eer, nu overste Thomson na zijn pogingen, om in Zuid-Albanië niet di plomatieke middelen den vrede te her steller). zich gedesavoueerd zag door de regeering van Durazzo, die later trouwens door den loop der gebeurte- nissen in het ongelijk werd gesteld Direct zond de officier van justitie den gendarme naar het station om Prokowski daar te ajresteeren, ter wijl hij zich zelf naar het slot begaf, waar ook alles in rep en roer was ge bracht. Nauwelijks een uur later kwam de gendarme met Stanislaus terug, die nu alle brutaliteit had verloren. Ilij was doodsbleek en knikte in de knieën. Een verzoek, meneer, zeide hij tot den officier van justitie, laat me direct naar de stad brengen, ik wil niemand meer zien Ook uw moeder niet? Neen, o neen haar juist het allerminst. Goed, stap dan in mijn rijtuig, de gendarme kan u vergezellen. Uw ka mer heb ik verzegeld, morgen zullen we verder zien. Toen het rijtuig weg wilde rijden, kwam Tina naar buiten snellen, met loshangend haar en gescheurde klee deren. Verrader ellendige verrader, schreeuwde zij luide en hief dreigend de hand op. Nu ken ik „het raadsel van je leven", ellendeling Zij scheen het voortrollende rijtuig te willen volgen, doch de rentmeester vatte haar bij den arm. —Vooruit, naar huis, bromde hij. Wij hebben nog een appeltje te schil len. De raadslieden der kroon hebben on zen officieren in Albanië hun teak eer der moeilijk gemaakt dan gemakko- lijk." In de toekomst. Uit Rome wordt aan de „Tel." g*. Wind De groote mogendheden zijn over- eengekomen, voor het geval vorst Wilhelm gedwongen mocht worden Albanië te verlaten, het bestuur en de organisatie van het land voorloo pig op te dragen aan de international lo controlecommissie. De „Popoló Romano" verklaart, dat, wanneer !e prins Von Wiel zich tengevolge vnn den loop der gebeurienissor! inscheept, hij Albanië nooit weer terugzien. In Weensche diplomatieke kringec wordt verklaard, dat de oorlogssche pen der mogendheden eerstdaags voer Durazzo bijeen zullen zijn Zij zullen niet alleen ten taak hebben het paleis van den vorst en de gebouwen van de gezanten te beschermen, doch ook eventueel* plunderingen door de o;>- standelmgen te verhinderc-n De mo gendheden zijn vast besloten, den vorst te handhaven, omdat dit be schouwd wordt, als een moreele v er plichting van Europa. Do vorstelijke familie is in het paleis gebleven, waar de vorstin een kamer ingericht heeft om gewonden te verbinden. De Oos- tenrijksch-ITongaarsche gezant er. de Itaiiaansche admiraal hebben de ver dediging door marine-soldaten van beide staten versterkt. Ter verdedi ging van het paleis en het gezant- 6chapsgebouw zijn barricaden opge richt. De laatst© 48 uur werden ongeveer 400 000 schoten gelost. 't Nliuwsti Frmebi Ministerie De ministerieele ver klaring. De ministerraad vereenigde zich Dinsdagmorgen op het Elysée. Da ministerieele verklaring werd goed gekeurd. De regeering spreekt daarin haar wensch uit uitsluitend te steunen op, het gezag eener beslist republikein- eche meerderheid, en dat zij weigert dm diiccten of indirecten steun :e aanvaarden der reactionnaire par» tijen. De verklaring zegt verder, dat het eerste noodzakelijke werk moet zijn de regeling der lec-ning, die nog meet worden aangenomen voor de begroe ting Daarna moet door den Senaat worden aangenomen he; reeds door de Kamer goedgekeurde ontwerp tut invoering cener progressieve inkom stenbelasting de regeering zal aan den Senaat verzoeken dit ontwerp op te nemen in de fLnancieele wet voor 1914. Zij hoopt verder in de begroo ting voor 1915 een progressieve belas ting op het kapitaal op te nemen. De verklaring zegt verder, dat de regeering hot als haar voornaamste taak beschouwt te blijven volharden bij de buitenlandsche staatkunde, se der langen tijd door de Republiek ge volgd. Wij zullen het bondgenoot schap ontwikkelen, dat zoo vrucht baar is in gelukkge resultaten en ge sterkt wordt door den invloed van den tijd, en de sympathie van twee vol ken. die beiden gehecht zijn aan den vrede. Do volmaakte entente, d e ons ver bindt aan de machtige naburige na tie. die onlangs tijdens het koninklijk bezoek opnieuw en schitterend is ge bleken, is tevens een waarborg vo-r de goede betrekkingen me: de andere regeeringen. Maar het is niet alleen uit het bondgenootschap met de en tente en de goede betrekkingen niet de andere natiën, dat Frankrijk kracht puthet put die uit zich zelf. De wet tot verlenging van den mili tairen diensttijd is alleen niet vol doende om de nationale verdediging te verzekeren. De regeering zal bin nenkort een aantal voorstellen indie nen betreffende de militaire voorbe reiding en de organisatie der reser ves. Slechts wanneer bij de toepassing dezer ontwerpen gebleken is. dat zij afdoende zijn, zal de regeering reke ning houdend met de behoe'tcn der nationale verdediging, een gedeeltelij ke verlichting der militaire lasten kunnen voorstellen. De verklaring wijst dan nog op do noodzakelijkheid der hervorming var. het kiesrecht en van de sociale her vormingen. De verklaring betreffende den drie jarigen diensttijd werd in de Kamer daverend toegejuicht door het Cen trum en een groot aantal vertegen woordigers van de linkerzijde, terwijl andere passages aan de eene partij uitingen van goedkeuring ontlokten, aan de andere afkeuring. Van verschillende banken werd ge protesteerd toen Jaurès een requisi toir ui-sprak tegen de wet op de drie jaren. Alleen de socialisten juichten hem toe. Toen minister-president Vivian! üo verklaring ten einde had gebracht, Tina wilde zich voor haar vader op de knieën werpen, maar deze Irok haar ruw op Kom, geen komedie. Dat Is nu uit! En hij geleidde haar nu juist niet zachtzinnig naar huis wat daar verder gebeurde, moet maar verzwe gen worden. „Men" wil eebter het kletsen van een paar flinke oorvegen hebben gehoord In de kamer der baroi.es verspreid de de .'amp slechts een flauw licht. De barones liep rusteloos op en neer, de wenkbrauwen somber ge- fronsd, het gelaat doodsbleek. Men hoorde niets in de halfdonker© kamer dan het sombere likken der groote staande klok en af en toe het snikken van een vrouwelijke gestal te. die op de sofa ineengedoken zat Weenen kon de ongelukkig© Julia von Prokowski niet meermet bran dende. troo8tcloozc oogen staarde zij voor zich heen, af en loc r ilde ze koortsachtig. De barones bleef voor haar staan. Ween niet meer, Julia, zeide zij met ernstige, maar weeke stem, je zoon is jc tranen niet waard Ach, Adelheid spreek niet zoo. De ongelukkige heeft misschien d« minste 6Cliuld. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5