hmt Dutui DERDE BLAD Woensdag 17 Juni 1914 Binnenland TWEEDE KAMER. Ongeveer de geheeie zitting van gistd en werd besieed aan de behan deling van de auppletoire begrooting voor Landbouw, Nijverheid en Han del over 1914. Slippen we kortelijk aan waarover de do hutten liepen. Bij den post van toelagen voor on- verniogende leerlingen aan openbare landbouwscholen drorig de heer Van Wijnbergen aan op gelijken steun voor do leerlingen van bijzondere in richtingen van dien aard. En Minister Tre-ub opende, als do proef slaagde, voor een volgend jaar het uitzicht daarop. Tegen hot aangevraagde subsidie voor de bevordering der hoender fokkerij had de heer.Schaper aanvan kelijk eenig bezwaar, dat echter door den Minister bevredigend werd weer legd. Ook tegen de dekking van het tekort van den Tuinbouwraad, ad f2000, had de hoer Schaper beden king. maar eveneens liet hij zich op dit punt door den Minister bewegen, van verzet af te zien. Langdurig werd gediscussieerd over een verhooging van den post voor uit gaven van den Mijnraad, met 't doel om aan Katholieke- en Hervormde Kerken in Zuid-Limburg subsidies te voileenen voor uitbreiding en inrich ting dor godshuizen. Door de heeren Albarda, Ketelaar (die ook nog hulde bracht aan do na gedachtenis van den voor Durazzo gesneuvelden overste Thomson), Ier Spill cn*üuys werden deze buiten art. 171 der Grondwet vallenue kerkelijke subsidies dat besteden van Staats ge 1deu voor kerkelijke propaganda regelt principieel afgekeurd en on toelaatbaar geacht. De consequentie zou er toe leiden, om dan allerlei gees- teiijke belangen van arbeiders bij pu blieke bedrijven ook in socialisti sche richting uit openbare kassen te bevorderen. De heeren Iluys de Berenbrouck en Nolens verdedigden deze subsidies daarentegen en meenden, dat de Staat als werkgever wel degelijk ook voor de geestelijke belangen had te waiken, terwijl men hier rnet excep- tioncele toestanden had te doen zeer sterke aanwas van een niet ka pitaal-krachtige bevolking, noodig voor het mijnbedrijf, dat onder gemis aan do kerkelijke verzorging zou ont breken en ook de Minister beriep zich op de bijzondere omstandigheden en op het reeds sedert een paar jaren toestaan van deze subsidies, die hij gaf het toe principieel niet geheel waren te verdedigen eu dan ook, gold het een nieuwe zaak, niet door hem zouden zijn voorgesteld. Ten slotte werd de post met 38 tegen 31 steuiijien verworpen (links tegen rechts). Hetzelfde was, niet 34 tegen 24 stemmen, het gevat met een subsidie van*/ 5UU voor de Nationale Vereeni- gmg van Vrouwenarbeid, voor de uit gave van een jaarboekje. Dat was op zichzelf heel goed, meende de heer Beuuier, doch een particulier uitgever zou er nog winst rrieê behaald hebben en er was dus geen reden om er een Staatssubsidie voor te geven. Dit ontkende de Minister wel en hij wees op liet algemeen nut van het boekje, maar de Kamer stemde dei. post toch af. Over de f 850 aangevraagd voor het onderzoek van den heer P. Nailing, oud-lid der Kamer, naar den toestand van n.ot personeel in het koftfiehiuisbe- drijf was de heer Schapdr niet tevre den. Hij meende dat men een ver keerden weg insloeg met de zauik door één persoon en plaatselijk ter hond te nemen. Dat zou te lang duren. De Ministejr beloofde evenwel om, als hij er de geschikte personen voor vindon kon het onderzoek gelijktijdig Ook elders dan te Amsterdam te Laten instellen. Doch persoonlijke enquête» vond hij in deze beter dan die van een commissie. Tussdban dan lieer Duys en don Minister had een discussie plaats over het extra-avondwerk, zonder betaling, bij de Rijkverzekeringsbanik. De aJ- gevaardigde voor Zaandam vond dat niet behoorlijk, de Minister achtte 't volkomen gerechtvaardigd zoolang van de ambtenaren minder wordt ge vorderd dan waartoe zij zich hebben Verbonden. Belooning, bij excep tie, voor periodiek terugkeer end avondwerk, zou den arbeid bij dag tuinder iutons maken. Dat gaf de heer Duys niet Loo en bij bleef vodr betaling pleiten, maar lokte geen be slissing uit. Na do aanneming, zonder stemming, van liet geheeie ontwerp, werd aan gevangen met de wijziging exi ver ity oging dor begrooting van financiën voor 1914, waarover het debat heden wordt voortgezet. De Kamer, die in de middag uren gister door den lieer Lief tinei; als nestor, werd gepresideerd, heeft nog ocnige kleine wetsontwer pen aan do orde gesteld. De supplotoire Marine-begrooting voor 1914 is ecJtoter, met 35 togen 33 stommen van de lijst afgievoeird op voorstel van de lieonem Duymaer van Twist en Do Jong, die dit ontwerp te Voelomvattend vonden en meenden dot liet verband hield met de Indische defensie- plannen. Een poging van den lieer Ter Laan (Den Haag) om in de volgende week <h- sinds 3 jaren aanhangige leerplicht wet-wijziging der socialisten en die van de Regeering, nog in de secties te doen onderzoeken werd. na bestrij ding door den Beer Lofoman, met 53 tegen 16 stemmen afgewezen. EERSTE KAMER Deze vergaderde gisterenavond een korten tijd. Ook daar bracht de voorzitter, de heer Van Voorat tot Voorst, in warme bewoordingen hulde aan de nage dachtenis van wijlen Overste Thom son, den kranigen hoofdofficier, die ala slachtoffer van zijn plicht vieL De geloofsbrieven van baron van Wassenaer van Catwijck, nieuw ge kozen hd voor Gelderland, waren in gekomen en werden onderzocht. Op voorstel der daartoe benoemde com missie werd tot zijn toelating besloten en na in handen des Voorzitters de vereischte eeden te hebben afgelegd, nam hij zitting. Heden en mengen vergaderen de socties tot onderzoek van de laatste lijk door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerpen. Vrijdag te 11 uur vergadert de Kamer weder. Hulde aan. Overste Thomson. Ter aanvulling van hetgeen wij gis teren em hierboven reeds daarom trent mededeelden, laten we de ver schillende redevoeringen volgen, die gisteren In de belde Kamers door de voorzitters en den Ministerpresident zijn gehouden orn aan de nagedachte nis van den held van Durazzo hulde te brengen. In de Tweede-Kamer sprak de heer de Savornin Lobman ongeveer het volgende: Mijne Heeren, Bij afwezigheid van den voorzitter lierast hij mij de leiding dezer verga dering. Op verzoek van den heer Goe man Borgeeius heb ik de eer het vol gende te zeggen: Wij allen zijn onder den indruk van den heldendood van onzen vroegeren ambtgenoot, overste Thomson. Wij zijn er trotsch op hem een landgenoot te mogen noemen. Thans op zijn post gesneuveld als een held. verdedigexv- de het terrein dat hem was toever trouwd, heeft hij zich al3 weinigen bekwaam getoond in militaire zaken. Zoowel In den vreemde als in Neder land heeft hij het getoond. Het is een behoefte in de Nederlandsehe Volks vertegenwoordiging hulde te brengen aan dezen kloeken strijder, die een maal een sieraad was van deze Ver tegenwoordiging en uitblonk en wiens heengaan een verlies is voor land en volk. Moge zijn nagedachtenis in geze gende herinnering blijven! Deze woorden, door den heer Bor- geeius opgesteld, geven ook geheel uitdrukking oan rnijne persoonlijke gevoelens. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de lieer Cort van der Linden, sprak daarna het volgende: De Regeerimg sluit zich bij deze ge- voelvollo woorden door den voorzitter gesproken,, geheel aan. Thomson is als dapper krijgsman gesneuveld, ge trouw aan do taak .eenmaal door hem aam aard. Zijn dood is tegelijk een verlies en een winst; voor ons land een verlies omdat wij noode mannen als hij missen, een winst, omdat door hem de Nederlandsche naam over de geheels wereld wordt geëerd. Ook bij de Regeertng zal zijn nage dachtenis in eere blijven. In de Eerste Kamer opende de voor zitter, baron Van Voorst tot Voorst de vergadering gisteravond met onge veer de volgende woorden: Ik begin met de vervulling van een droevige taak. Wij weten nog weinig van hetgeen aan den dood van Over ste Thomson is voorafgegaan, maar dat weten we toch: hij is als slacht offer van zijn plicht gevallen. Hij heeft het devies van de MIL Willemsorde door hem in Indië ver worven, voor moed, beleid en trouw ook in Albanië in eere ge- liouden en deu Nederiandschen naam gehandhaafd. I>at de levensdraad van dezen kra nigen hoofdofficier zoo vroeg is afge sneden, is droevig en dompelt zijn fa inilie in diepen rouw. Laat ons hopen dat de berichten omtrent de overige Nod. officieren in Albanië mogen blij ken onjuist of overdreven te zijn. Ware liet and eis, de gevoelen» die ik ten aanzien van Thomson uitte, zou den dan ook hen en hun familie gel den. Het verlies voor ons Vaderland zou dan te smartelijker zijn. Ik heb geineend deze woorden ie moeten uiten als tolk van uw aller govoelens van smart. De verschillende redevoeringen werden staande aangehoord. Verschillende leden der Tweede- Kamer vingen gisteren bij de discus sies hun speeches ook aan met woor den van innige sympathie voor de na gedachtenis ran den gesneuvelden krijgsman. Overste Thomson. EEN TELEGRAM VAN VORST WILHELM. Do vorst van Albanië zond aan de Koningin tiet volgende telegram „Der Königin Wilhelmina, Haag. ,,1'ief ersehüttert teile ïch Dir die Heldentot des Oberst Thomson ran, der heuto für mein Land und mich sein Leben iiess. Seiner tapferen und umsichtigea Führung verdanken wir den Sieg. Der Tod dieses ausserge- wöhnlich edlen und pflichttreucn Mannes und tapferen Knegers ist oin unersotzlicher Verlust für mein Land und mich, und zugieich ein glftnzen- des Vorbild für alle. Er hat seineni Vulerland in allen Stücken E-hr ge- macht und sein Namen wird stets im Lande unvergesslich sein. Wilhelm." (Met diepe ontroering meld ik den heldendood van overate Thomson, die heden zijn leven liet voor mijn land en mIJAan zijn dappere en bekwame lording danken wij de zege. De dood van dezen buitengewoon edelen en plichtgetrouwen man en dapperen krijgsman is een onherstelbaar ver lies voor mijn land en mij en tevens een schitterend voorbeeld voor allen. Hij heeft zijn vaderland in alle op zichten eer aangedaan, en zijn naam zal in het land steed3 onvergetelijk blijven). BELANGSTELLING "VAN DE KONINGIN. De Koningin heeft Dinsdagmiddag ten paledze Het Loo ontvangen den majoor J. M. Sluys der gendarmerie in Albanië, thans met verlof hier te lande, ten einde nadere bijzonderhe den te vernemen omtrent het weder varen der Nederlandsche officieren in Albanië, van een officier, die Hare Majesteit daaromtrent door eigen «aanschouwing inlichtingen kan ver strekken. Men meldt uit Den Haag II. M. do Koningin heeft aan me vrouw weduwe Thomson telegrafisch Haar deelneming betuigd. In het tele gram haalde Hare Majesteit de woor den aan, Jie de Koningin van den vorst van Albanië heeft ontvangen. Het stoffelijk overschot van overste Thomson zal te Groningen ter aarde besteld worden, vermoedelijk volgen de week. Tenzij de overledene andere vvilsbescl tik king heeft gemaakt, zal de begrafenis met militaire eer plaats hebben De broeder van overste Thomson, de kapitein der Marechaussee te Arn hem vertrekt heden naar Triest, waarheen het stoffelijk oversohot uit Durazzo zal worden overgebracht. De bladen te Weenen deelen mede, dat de chef van do keizerlijke kabi netskanselarij gistermiddag den Ne- derlandschen gezant heeft bezocht eri namens- den Keizer leedwezen heeft betuigd over den dood van Thomson. Do Italiaansciie regeering heeft den gezant te 's-Gravenhage opgedragen aan do Nederlandsche regeering haar leedwezen uit te spreken ever den dood van Thomson, die in Albanië als een held is gevallen. Naar uit goede bron vernomen wordt, zal de Nederlandsche regee ring zorg dragen voor het overbren gen naar het vaderland van het lijk van den gesneuvelden luitenant-kolo nel Thomson. EEN NEDERLANDSCH SCHIP NAAR ALBANIë. Hr. Ms. pantserdekschip „Noord- Brabant" wordt te Nieuwediep uitge rust voor een eventueel vertrek naar Albanië. DE NEDERLANDSCHE OFFICIE REN IN ALBANIë. Do „Tel.correspondent in Albanië seint Majoor Kroon, die Maandag uit Skoetari te Durazzo aankwam, heeft iiet opperbevel te Durazzo op zich ge nomen. Majoor Roelfsema, dr. Red- dingius, kapitein Sar en kapitein Fa- bius, allen bevinden zidh in den bes ten welstand. Stadsnieuws WONINGBOUW. Naar wij vernemen heeft het be stuur der Coöperatieve Wonlngveree- niging van Gerneentepersoneel Dins dag bij het Gemeentebestuur de ge wijzigde plannen voor den bouw van 73 woningen aan de Pabriciusstraat Ingediend. Men weet dat op voorstel van B. en W. het verzoek om het voorschot voor de uitvoering der eerete plannen door den Raad werd verworpen, omdat eenige wijzigingen moesten worden aangebracht. Dit is thans geschied. Benoemingen. Benoemd is tot griffier bij het kan tongerecht te Woerden Mr. C. J. G. Bredius, advocaat te Haarlem, waar nemend griffier bij het kantongerecht alhier. Tot gTiffier bij het kantonge recht te Goldermal&en is benoemd mr. D. J. Kuipers, thans griffier bij het kantongerecht te Haarlemmermeer. Beëediging. De heer J. Schipper Jr. te Bever wijk is ter terechtzitting In de Arr.- Rechtbank alhier van 16 Juni 1914 be- ëedlgd als makelaar in die gemeente. G e v. voorwerpen. Terug te bekomen bij L. Renseu, Rozenstraat 17b, een haak. B Vermeeren, Burgwal 55 b, ccn schoentje. A. v. d. Lande, Gier straat 52. een taschje. L Duindam, Amsterdamstraat 46, een muts. J. Timmerman, Regulierstraat 20, boe ken. II. de Lugt, Papentorenvest 3 rd, een rozenkrans. J. Jacobson, Kamper singel 6, oen horlogekast P. W. War merdam, Korte Bcgijnestraat 11, een portemonnaie. Van Spanjen, Brou wersstraat 4 rood, een rozenkrans. II. Frans, Spaarnwouderstraat 23 rood, een manteltje. J. Drogtrop, Begijnhof 2 rood, bronslak. A. van Putten, Lan ge Boogaardetraat 9. een lantaarn. N. v. d. Voorden, Ursulastraat 10 a. een rozenkrans. B. Visser, Tuchthuis- straat 12, een portemonnaie. J. Schun- selaar, Kaïnperstraat 30, een porte monnaie. L. de Veer, Hageetraat 10, een parapluie. H. Zoet, Magdalena- straat 3 rood, eenig speelgoed. J. Boo- da. Parklaan 21, boeken. E. Ouener, Jan Steenstraat 43, een broche. G. Bakker, Saenredamstraat iH. hout werk. N. Bonte, Vooruitgangstraat 11, een broche. T. Zijlstra, Esschüder- straat 32, een zweep. D. Visser, Leid- schestraat 140, een hond. B. Huijbens, Clercqstraat 128, een rozenkrans. G. Heemskerk, Papentorenvest 70, een taschje. Mej. Fennis, Rozenprieelstr. 57 rood, een stoffertje. P. Westbroek, Camphuisstraat la, een zweepje. G. Kruijswijk, Gen. Joubertstraat 74, een hond. Juffr. Duijs, Schouwtieslaan 25, een kanarie. Bureau van Politie, een ring met 6 sleutels. B. Visser, Tucht huisstraat 12, een dasspeld. Rubriek voor Vragen Geaboonocrden bobbon bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mit» voor beantwoording vatbaar, in to renden bij de Kedactio ven Haarlem u Dagblad, Groota Houtilraat 58. Allo antwoordon wordon geheel kostelooi gegeven ou «oo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet vollodig naam en woonplaats vau don inlander vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Dö vorige bewoners van oen huls hebben een uithangbord la ten hangen. Hoewel hun herhaalde lijk een nood schap toegezonden werd om het weg te Laten nemen, daar het zeer hinderlijk fs, hïcTp het niet. Wat moet ik nu doen Kan ik schadever goeding vragen ANTWOORD. Schadevergoeding kunt u niet vorderen. De huiseigenaar kan eischen, dat het uithangbord wordt weggenomen. VRAAG. Heeft oen huurder bij het verhuizen het recht hoornen en planten met vasten wortel uit den tuin mede te nemen ANTWOORD. Ja, indien hij ze zelf geplant heeft. .Andere niet VRAAG. Is de geheeie winst van de Staatsloterij voor den Staat, of al leen de 15 pCt. van de prijzen Is het waar. dat do hoofdprijs al twee maal in do tien jaar niet afgehaald is? ANTWOORD. De Staat trekt van do prijzen 10 of 15 pCt, naar gelang de grootte der prijzen en natuurlijk ook het verschil tusschen de som, die de loten opbrengen eu de som der prij zen. Of de hoofdprijs niet afgehaald is, weten wij niet. VRAAG. Waar en wanneer is do Kantonrechter te sproken? ANTWOORD. Vervoeg u des mor gens (behalve Woensdag of Vrijdag) tusschen 10 en 12 uur aan het Paleis van Justitie in de Jansstraat. VRAAG. Waar kan ik inlichtin gen voor de pensioenwet ontvangen ANTWOORD. Bedoelt u de uit- keering inzake de Wet op de Ouder- domsverzekering? Vervoeg u dan bij den heer A. Nogtzaam, Langendijk- straat 25. Uit de Omstreken SANTPOORT. Vrijdag zijn de gedelegeerden en secretarissen van de internationale opium-conferentie te 's-Gravenhage met hun dames genoodigd tot een diner op huize Duin en Kruidberg van den heer J. T. Cremer te Santpoort TIJDELIJK ZONDAGSSCHOOL ONDERWIJS. De lessen aan de kinderen der Zon dagsschool alhier, gegeven door Da Bax, zullen gedurende de vacature tij delijk vervuld worden door Mej. J. v. Goeverden, onderwijzeres te IJmul- den. SLOTEN, STAKING. Maandag is in de gemeente Sloten door do Gemengde Vakvereeniging Verbetering zij ons Streven aid. van de landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders de stalling geprocla meerd op alle werken in het bouwbe drijf; zoodat bij alle werken in de timmars-, metselaars- en schildersbe drijven de arbeid is neergelegd. Staking in do bouwvakken. Door de gemengde vakvereeniging V. Z. O. S. te Sloterdijk, afdeeling vau de Landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders in Nederland, is de sta king in de bouwvakken geprocla meerd. De geschiedenis der actie gaat zoo meldt het „Hbld." terug tot einde Maart van dit jaar. Toen reeds werd door drie arbeiders-organisaties een loonlijst ingestuurd. Sindsdien hebben de organisaties niets meer ver nomen, totdat een tiental handheiers op een werk van den patroon Van Steenwijk weer op loonsverhooging aandrongen, en, deze niet verkrnaren de, het werk neerlegden. Dh geschied de 16 Mei LI. Aangezien hun wenschen ook die van de Gemengde Vakvereeniging wa ren, bee loot deze, toen geen algemeens loonsverhooging werd toegestaan, de staking te prociameeren. Slechts den «takenden beiers werd eenige loons verhooging beloofd, maar hierop wil de de organisatie niet ingaan. Hedenochtend zou, in een" algemee- ne vergadering, de te volgen gedrags lijn bepaald w orden. VP.LSFN. STUKKEN VAN DËN RAAD. Eenige werklieden, in vasten dienst der Gemeente Velsen, verzoeken den Raad om loonsverhooging en tege moetkoming in de huishuur, Invoe ring van den 9-u. arbeidsdag met be houd van Zaterdags 8 uur arbeids tijd, in liet geheel 53 uur per week, en in het reglement vast te stellen vaste periodieke loonsvei hoogingen. In de memorie van toelichting wordt o.a. gewezen op de voortdurende stijging van huishuur en levensonderhoud. B. en W. adviseeren, afwijzend te beschikken op de verzoeken om tege moetkoming in de huishuur en perio dieke verhoogingen en stellen den Raad voor ,'het minimum loon van f 12 te brengen op f 13, terwijl de normale workduur door een bijzondere rege ling van 5S tot gemiddeld 56 uren per week gebracht zou kunnen worden. De Vereeniging tot behartiging van Bouwhelangen in de gemeente Velsen verzoekt den Raad, een Raad van Be roep te willen instellen, aan wiens oordeel eventueeie moeilijkheden, die ontstaan tusschen aannemers of bouw kundlgeu en werkgevers onderwor pen zullen worden. Do Commissie van Openbare Wer ken is van oordeel dat de gevraagde Raad van Beroep voor Gemeente- eu oningwet onbestaanbaar is ca advi seert den Raad, op de aanvrage afwij zend te tieschikkei!. Een klacht, omtrent de willekeur bij het leggen van voorwaarden is nog bij do Commissie van O. XV. in behande- ling. B. en stellen den Raad voor op liet eerste gedeelte van bet adres af wijzend te beschikken en het tweede gedeelte ter behandeling aan to hou den, totdat do Commissie van O. W. hieromtrent den Raad zal hebben ge rapporteerd. Onder aanbieding van de adviezen van de meerderheid on minderheid der guscommissie deelen B. en XV. mede, dat zij. zich kunnen vereenigen met liet voorstel van de minderheid tot uitkeering der winst aan de ge meente zoodra liet reservefonds ge bracht is op f 30.000 en jaarlijks 5 af te schrijven op de bedragen, welke boven het door de gemeente verstrek te kapitaal zijn belegd in eigendom men der gemeente, k rf. en tv. stellen den Raad voor, zoodra hiorvoor goedkeuring is ont vangen van den Inspecteur M. O., over te gaan tot de noodig gebleken verbouwing der Burgeravondschool. Hierbij wordt het gebou w met twee lo kalen uitgebreid, welke verbouwing ongeveer f 7500 zal kosten. Het bouwen van een openbare la gere school te Wijkeroog rnet onder wijzerswoning zal tot een geldleening van f 25.000 noodzaken. B. en W. stellen voor eene geldlee ning tot een maximum van f 25.000 aan to gaan. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de laatstgehouden vergadering der Kamer van Koophandel alhier werden vastgesteld do begrooting voor 1915 en het verslag over 1913. Het ver slag zal worden gedrukt Adhaeeie werd betuigd aan een schrijven van het gemeentebestuur tot den Minister van Waterstaat i. z. het verlengen van den rijkssteiger te IJrnuiden en het daarvoor maken van een oprit naar de Kerkstraat. Met de conclusion, vervat in het rapport der Raadscommissie inzake de onteige ning te IJrnuiden, ging de Kamer ac- ooord. Steun werd verleend aan de actie der Bredasche Kamer, strekken de, dat bij aanbestedingen hel opge ven van borgen facultatief wordt ge steld en dcsgewensclit kan worden vervangen door geldelijke zekerheids- stelling. Mededeelingen waren ingekomen, in antwoord op verzoeken der Kamer, van het Hoofdbestuur der P. en T. betreffende het voornemen tot invoe ring van eene late postbestelling ie Santpoort en van de Directie der H. IJ. S. M., omtrent den aanleg van een dubbel spoor VelsenIJrnuiden. Een en ander kan eerlang worden tege moet gezien. Het toegezonden vóór-ontwerp-wij- ziging vau het Tweede Boek van net Wetboek van Koophandel werd in handen der betrokken commissie ge steld om rapport Het van den Minister van Land- lK»nw, Nijverheid en Handel ontvan gen ontwerp algemeene maatregel van bestuur van art. 6 der Arbeidswet, gaf tot geene bizondere opmerkingen aan leiding. Besloten werd, den Minister van Waterstaat te verzoeken, met bet oog op liet drukke vervoer in deze gemeen te, hjj eene volgende benoeming van leden der Commissie van Advies over Spoorwegdienstregelingen, daarin een belanghebbende bij liet vervoer hier aan te stellen. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het twee- do natuurkundig examen de heer E Doyor. Leiden. Geslaagd eindexamen Ned.- Ind. Adm. dienst de heer J. A. Ruys. Utrecht GesL Eerste natiuurk. ex. de heeren J. II. M. Meuwissen en G. Manschot. Prop.-ex. geneesk. de heer A. Sluyter, mot lof. (U. D.) CI.ASSICALE VERGADERING. Het moderoman van het Classicaal Bestuur kondigt do jaarlijksohe Clas sical Vergadering aan op 24 Juni e.k. ten 10 ure In de Groote Kerk te Haarlem. De agenda luidt als volgt: L Benoeming van leden en secundi van Prcrv. Kerkbestuur en Classicaal bestuur. 2. Behandeling vau de voorioopdg aangenomen Reglement»- wijzigingen vervat in de synodale circulaire van 20 Aug. 1913, nr. 596, te weten. la Wijziging van art. 40, 6e van bet Algemeen Reglement. 2e. Wijziging van art. 65 &L 1 van li et Algemeen Reglement en verschil lende artikelen van de Reglementen op de Fondsen, van het Reglement op de Generale Kas, op de Algemeene Weduwen- en \Veez«n beurs, en op de kosten voor liet Bestuur. 3e. Wijziging van art 27 al. 2 van het Reglement op de Vacaturen. 4a Wijziging van art. 57 van het Reglement op de Vacaturen. 5a Wijziging van liet Reglement van. de Diaconieën. 6a Toevoeging ecner alinea g aan art. 10 van liet reglement op het Fonds voor noodlijdende kerken en personen. 7e. Invoeging ecner nieuwe darde almea in art. 17 van het Reglement op het Fonds voor noodlijdende ker ken en personen. 8a Wijziging van de arM. S, 7. 10, 17 eu 19 van tiet reglement op de Al gemeene Weduwen- en Weezenbeurs. 9e. Reglement op de Kerkelijke orde ning en bevoegdheid van xendeling- leerarea en hulppredikers bij de Oost en West-Indische kerken (met invoe ging in ar'. 2 van het Reglement op het huLppredikerschap'. IIL Verslag van den quaestor der V eduvven- on NYearenbeurs der classis Haarlem. IV. Verslag van den scriba der Ver. voor Kindoizorg, m de classis Haar lem. V. Verslag van den scriba der com missie voor do behartiging der zen ding in de classis Haarlem. VL Voorstel om ie komen toe oen verplichte emeritaats-aanvrage van predikanten op 70-jarigen leeftijd. VIL Verslag van de commissie ter voorbereiding van de oprichting van is-n pensk'oulonds voor emeritus-pre dikanten in do classis Haarlem. YIIL Verslag van de commissie, om aan alle dienstdoende predikanten in ie classis, vanwege hunne gemeen ten jaarlijks een zekeren vacant!e- lijd te doen verzekeren. PROF. P. DEBYE. Naar „De Tijd" verneemt, is liet niet onmogelijk, dat professor Debyo voor ons land behouden blijft, indien do laboratoiium-quaestie hem een be vredigend resultaat brengt. Ilij moet met Minister Cort van der Linden de zer dagen een onderhoud gehad heb ben» GREEPJES. 71. "n ONTMOETING op "n mooieri, zomerschen avond (één van de twee, die we tot dusver al hebben mogen gemeten). Twee jeugdige meneertjee-m-zomer- coscuom slenteren door de diepgroene hooghoomige hum, waarin 'n zachte bloemengeur door de zwoele avond lucht zweeft... 't Is alles stil en vredig in de om geving. De uijbebooreude bond kuiert on verschillig achter t tweetal aan, en toe eens even snuffelend. Pioia sxaat-ie stil, ontzet starend naar ieU kleins, roods, zwart», dal onzeker» bewegingen maakt. n Egel! t Kleine, stekelige heest staart te rug, en de hond gromt, wil m aan vallen, m&air durft niet. Krijgt visioe nen van vroegere kennismakingen, die niet prettig voor 'ru afliepen, en blijft nu maar bij z'n boos-kijken. Steeds mekaar-aanziend gaan ze naar den wegberm, de egel driftig- trippelend op zn korte pootjes. Plots ■verdwijnt ie in z'n stekel-harnas, tot verbazing van z'n tegenstander, die even nader sluipt, en met 'n voorzich tige poatbeweging het rare ronde ding een eindje voortrolt. De twee jeugdige meneertjes kijken, geïnteresseerd. Dan inééns een stem, een iet wat-onvast gehiid: G-g-goejen avendl Twee mannen komen eraan, onze ker in htm gang. Hengelstokken op schouder. Ook goejenavond! Ga jullie visschen? vraagt bet jeugdigste meneertje. De eene benge laar blijft staan, z'n kameraad sjouwt verder. V-v-vrêschenja, morgenoch tend! Dan ben je vroeg op stap! k Mot eerst slapen!... k Zal 't maar zeggen, ziet u, k heb 'n glaas- sie tevéél op vanavond Hé, wAt zegt u? komt het oud ste meneertje, vol ongekunstelde ver bazing. Ja nou, da's niet erg zie je want 'k heb 'n goeje opvoeding ge hadme vader het zich moeite ge geven... Die man déar (hij wijst naar z'n ver dwijnenden kameraad) dié rnan daar niét!... 't is wel 'n brave man, ziejei, raaar-ie het in 't polder ge werkt i k heb 'n goeje edukasio ge- iiad... niét? dat kan je wel zien.„ niet meneer? 'k Heb 't dadelijk al gedacht! Wil je 'n sigaar? Asjeblieft!... Enue, ik ben contro leur bij 't spoor geweost... en daar heb ik een hoop sledente gekend ja, 'k weet er alles van! (hij knip oogt slim)... en op 'u goejen dag geeft er één me 'n secuur... Nou meneer, zeg ik zoo, ik heb geen geld terug. Zoo? zedt-ie daar... nou, das een rijke bak!... hiér hei je 'n kwartje!... 't Spijt me, 'k heb toevallig geen kwartjes bij me! zegt 't oudste me neertje. Hot jongste glimlacht. Dan reageert de oude meteen: t Is toch niet om me in de maling te nemen, hé?... jullie nemen toch niet 'n ouë man in de maling?... O, doe je 't niet, boeren?., dan is t goed... zie je, je heb dat bij sommi gen nou, en ik beu controleur ge weest... en vier jaar brandweerdienst, enne... Zullen we eens doorwandelen? vraagt "t eene meneertje aan 't an dere. Mét pakt de oude hengelaar den een bij een jasknoop:... W acht nou nog effen, heeren... ik zal je van me levensloop vertellen... ik ben 'en man van edukiosie, niet? en n ook!., nou, k heb 't slecht getroffen met me vrouw... wil do haas spelen, niet?... maar ik beu ook in Duitschland ge weest... goeie tijd... hadde-we ook 'en politiehond... gedresseerd heb be we 'll-em!... we gooiden wat weg en dan riepen ze „lauf es nachdat betee kent „loop et na"... ja ik ken ine Dm»!... heb iV een Bieisuft?... pot lood?... dan zal 'k laten zien da k ook telegrafist ben geweestlaer... mn naam in 'n telegram... kijk nou hee ren... puntje, streepje, streepje, punt je, puntjewacht effen, en dan mn adres... vraag an 't postkantoor of 'et niet goed is 'k ben met eere zoo oud geworre... Kom nous hier... onder die lantaarn? en kijk u es... hoe oud ben ik? Dan neemt-ie z'n pet af, en staat potsierlijk te gebaren in "t lantaarn licht Niet op me grijze hare lette nou, hoe oud denk je? Vijfenvijftig'. Vijfenveertig! Nee... zestig'. zegt-ie, triom fantelijk. En ine zoon is tweeën dertig, en me doclrter zesentwintig, enne 't Is de twee jeugdige meneertjes eindelijk t e machtig geworden. De hond, die sinds een half uulr den op nieuvv-uit-z'n-huis-gekropen egel zit aan te sta'ren, wordt geroepen, en ihe* drietal marcheert af, tot verlichting van den egel en teleurstelling van den oude. Stuurt u me 'en bricfkaxetje?.. van wat ze bij de post ervan zeien?... Vast! roepen do twee terug. Dan zwalkt-:" verder, naar vrouw lief, waarmee hij 't zoo slecht getrof fen heeft ERPAY.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9