e s§ BR >-- n K MP a 11 KI 81 Hf ft H a is :.x a |W m fe a a a a-r •a •cue. Gfj zul' mooie paaraen «Liar tien. hebt ge er genoegen in? NV© springen in <le auto van Lischoff, gaan de Touques over en houden tien minuten later onzen intocht in Doau- yille. In den ui tg es trek ten hot een soort Norir.andische oieierii met stroodak, landelijke poort, grillige balkons, waarvan korven met veel kleurige Geraniums afhingen be woog zich op het kort afgesneden ga zon een jong paard, door een staljon gen met roodo pet en rood buis aan liet koppeltouw gevoerd. Nadat hij het paard In de goede houding ge bracht had, de beenen gestrekt, het hoofd omiioog. liet hij het in slap voor de tribune op en neer gaan, waar meester Potel, do beëedigde openbare verkooper van Deauville, niet zijn ivoren hamer gewapend, troonde; bijgestaan door den bemin net ijken graaf Chelza, die gombon- bems kauwde, om aan zijne stem een meer vollen klank te verleenen. Rechts en links van de tribune, ge makkelijk in tuinstoelen geleund, zat de gansche wereld der sportsmen, de ♦lite van de clubs. Het een na het ander werden de veulens door de grooms voorgebracht. Graaf Chelza, glimlachend, met den grijzen vilthoed scheef op liet hoofd, verklaarde d© afstamming van elk «lier: La Morée, halve zusier van In Marquise en Latude II. lichtbruin veulen, geboren 31 Januari jl., enz.; onder vermelding dat Latude II bij wedrennen circa 40.000 francs ge wonnen had. En terwijl do eenjarige, een prach tig raspaard je, danste van overmoed, met de hooge schoft, de fijne beenen en de lange schouders, werden de op hem geboden semmen steeds hooger; eerst schuchter, bij 5)0, G00 francs be ginnende, stegen zij, op het door de trainers aan hunne heer en toege fluisterd advies tot 10, 15, ja somwij len 20.000 francs, tot eindelijk het oogenblik kwam, dat meester Potel zijn kleinen hamer liet vallen en uit riep: Toegewezen I Reeds had Lischoff zijn Porte-Bon- hour voor 18.000 francs verworven en ik begon me al wat misplaatst te ge voelen te midden van al die men- Bchen, die om mij heen tegen elkaar opboden en zorgvuldig den koopprijs in hun catalogus aanteekenden, ter wijl ik mijnerzijds werkeloos en stom bleef. Blijkbaar dacht men. Wat doet die eigenlijk hier, die daar? En ik kon toch niet uitroepen: Mijn vriend Lischoff was het, die absoluut uie wou mee bebbenl Ir. dit oogenblik ontstond er een ru moer bij de stallen. Een eenjarige schrikte, sprong rond, ging hinni kend op zijn achterste beenen staan en maakte 't zoo erg, dat den staljon gen de longe uit de handen gleed en de eenjarige, zoodra hij zich vrij ge voelde, in galop op onze fauteuils aanstormde. Er ontstond een vreese- Ujke paniek; men had het hoofd ver loren en iedei verliet zijn zetel, orn achter de tribune van Potel zioh lil veiligheid te stellen. Een leeuw had niet meer schrik en ontsteltenis kun nen verspreiden. Eindelijk mocht iiet gelukken, het paard weer op te van gen en het werd op het gazon ge bracht, waajr het wat tot kalmte vclieen te komen. Mijne heeren, riep graaf Chelza, Mógère, vos, geboren 15 Maart jl. van Monsieur Grabriel, winner van circa 73.000 francs; moeder Vipèro. En men begon te bicden: 800, 900, 1UUJ, afgebroken door vernieuwde ca priolen van Mégère, die blijkbaar niet gemakkelijk te behundelen was; maar wat prachtig dier, welke beval ligheid in de weerspannige bewegin gen, welke kracht in zijne sprongen' Dat veu-len is schoon! hoorde ik rondom mij zeggen. Er werd verder geboden: 1200, 1100 In dit oogenblik graaf Chelza zag mij juist aan beving me ©ene aan vechting van domme ijdolheid en ik wilde mede bieden, evenals de ande ren. Wat riskeerde ik bij slot van re kening? Het magnifieke dier zou ze ker een hoogen prijs opbrengen en met vaste stern riep ik: 1600! Terwijl Lischoff me een weinig ver raat aankeek en in 't oor beet: dat dier is niet gemakkelijk; het trainen zal veel bezwaar opleveren* zeldo graaf Chelza, terwijl hij mei zijn potlood op mij wees: we hebben IG00. Voor de eerste maal, 1600... Blijkbaar zou men verder opbieden maar het ongeluk wilde dat juist in dit oogenblik eenige bezoekers kwa men Onverwijld rezen alle clubmen ©j>. om hen te begroeten. Opeens was Mégère totaal vergeten, en terwijl men begon te keuvelen, dacht nie- maud meer aan bieden. Vruchteloos herhaalde meester Po tel te midden van het tumult: Niemand meer dan 1G00 francs? Het dier is meer waard, verze- kerde graaf Clielza. Men dacht heelernaal niet meer aan het veulen en ik had nu de ont zei lende vrees, dat de eenjarige mij zou worden toegewezen. Lieve, wat moest ik met dat schichtige dier be ginnen! En om mij dit diep te doen eevoe- len, deed het Kleine ondTer weer een sprong, zoodat di lc-nge brak. en ten tweede male joeg het alle kooplusti gen op de vlucht, terwijl meester Potel, ongeduldig, zijn hamer liet vallen cn te midden van het tumult riep: Ten eersten, ten tweeden-, ten derden male, toegewezen voor 1600. Mooi zoo. Dat was afgeduan Ik was eigenaar van Mégère, Wat zou ik in mijn huis er mee beginnen? De dressuur zal lastig wezen! merkte Lischoff nog aan en hij trok een merkwaardig gezicht. Ik was besloten, tot eiken prijs dat koopje weer van de hand te doen. Een groom bood me aan, het dier ta- gen betaling van 50 francs naar Trou- ville te brengen, en zoo begaven we met ons drieën ons op weg. U wil dat beestje wel kwijt? vroeg mijn groom. Ah, ja. Nu, ga dan meer naar de rij school Suuto.nl. liet ia daar verbazend druk en ik weet, dot de stalmeester paarden zoekt. Misschien neemt 1 ij uwe Mégère wel. Zeg hem, dat het diertje heel mak is en noem liet Ma demoiselle Mimi dat klinkt beter. De koop was spoedig gesloten. De lieer Sauiard, van mijn toestand mis bruik makende, bood mij 530 francs, die ik met enthousiasme aannam en ik verwijderde mij, nadat ik mijn naam en adres opgegeven en een die pen zucht van verlichting geloosd had, zonder mijn 35 louis al te zeer te betreuren. Ik achtte me nu van alle zorg ontheien. Maar, o jammer, da soesa begon eerst recht! Den dag daarna, om 2 uur, was de geheel o Parijsche straatweg van Trouviile in opschudding. Een jonge ling te paard was met één sprong in de winkelkast van madame Toueet gesmeten en had rariteiten, snuiste rijen en kunstvoorwerpen ter geza menlijke waarde van meer dan 1000 francs vernield. De jongeling lag be wusteloos; terwijl het paard, hevig bloedende, terug spj'ong en bij die ge legenheid drie fietsers en een jeug dige kindermeisje tegen den grond wierp, in razende galop rende het dier door de straten en van de Rue des Bains lot de Rue des Sablons la gen dertig rr.enschen in gelui vend en toestand midden op straat. De drie gendarmes, de veldwachter, de bad meester en 'n half dozijn kornrniezen liepai aden loos het dier achterna. Mézensac vernam onder al het ru moer bij het vervolgen van het schich tige paard stemmen, die riepen: Maar dat dier is bekend. het is Mégère de eenjarige, gisteren gekocht door Mézensac. Waar is hij. die rampzalige Mé- zensac? schreeuwde de wachtmeester der gendarmerie, hij moot worden gearresteerd hij is verantwoorde lijk! Ah, beste vrienden, wat 'n toe stand! Ik zette mijn zwarten bril op en mijn auto-masker, reed als e?n dolle in do White steamcar, die op een mijner vrienden stond to wach ten, naar Ilüvre, en scheepte mij in naar New-York, waar ik zes maan den bleef in den eersten tijd durf de ik niet terLgkeeren. En dat alles voor ééne seconde ijdelhoid! Beseft ge nu, waarom ik niet met u mee wil gaan? Land- en Tuinbonw. IN DEN TUIN. Deze regelen zijn zoowel voor den boer als voor den tuinbezitteiv De vraag kwam tot ons, of Dahliaknol len ook geschikt zijn als veevoeder. Het antwoord is misschien voor meer deren van belang, we willen daarom hier. zoo goed mogelijk, die vraag beantwoorden. De gewone Dahlia, sinds meer dan .een eeuw in Europa bekend en thans als sierplant in een ontelbaar aantal variëteiten gekweekt behoort tot de groote familie der Com posieten of sa me ngesl eldbloe niigen Deze familie bevat o.a. de zonnebloem de aardpeer of Topinnmboer, de sala de. de andijvie, de scliorseneeron, de cichorei en ta! van geneeskrachtige planten, zooals de bijvoet, den alsem, enz. In warmere stieken worden ver schillende planten dezer familie op groote schaal verbouwd om olie uit de zaden te persen, om ïnsectenpoe- der uit de bloemhonfdjes (welke wij gewoonlijk ieder voor één bloem aan zien te bereiden, enz. Bij de Goh posieten komt meestal geen zetmeel voor (zooals bij andere planten), vooral niet in de wortels; het wordt er vervangen door een an dere stof, de inullne, welke door ze kere scheikundige eigenschappen van het zetmeel afwijkt, maar overigens nagenoeg dezelfde hoedanigheden en voedingswaarde als liet zetmeel bezit. Van do aardpeer zijn analysen (ont ledingen) bekend en vergelijking inet de eveneens bekende samenstelling van den aardappel i9 dus mogelijk; wij laten hier beide voLzaru Aardapp. Aardp. Water 75 79.2 Droge massa 25 20.8 Eiwitstoffen en eivvitachtige stoffen 2.1 1.8 Vet 0.15 0.2 Zetmeelachtigo sloffen 21. 16.3 Ruwe celstof 0.8 1.4 Aschgehalte 0.95 1,1 Wij meenen te mogen aannemen, dal de samenstelling der dahliaknol len niet zeer voel afwijkt van die van den aardappel en de aardpeer, wat de meeste besta r ddeolen betreft, uil - goaondeixl dan de i reut ine. Uit de on derzoekingen var. Prantl weten wij echter, dat de dahlia-knollen 77.7 pet. water bevatten en 10.7 inuline, d. w. z. zij bevatten iets meer water dan de aardappel, iots n.ir.der dan de aard peer, maar zij hebben slechts iets moer dan de lielft van het zctmeelgo- lialte der aardappelen en twee derden van dat der aardperen. In ieder geval zijn zij echter nog veel rijker dan de gewone rapen, die 91,5 pet. water en stcdbts 5.8 pet. bevatten. Gevaar voor vergiftiging leveren do Duhliaknollen niet op. Sinds zeer lan gen tijd, zoo meenen we, worden de Dahlia s in Mexico gekweekt voor haar knollen en deze door de bevol king of een zeker deel dor bevolking gegeten. Wij willen hiermee nu niet zeggen dat wij gelooven, dat de Daiiahcul- tuur ten onzent voor het voortbren gen van veevoeder een toekomst heeft Wij meenen al staan ons geen cij fers ten dienste dat de oogst van ecu veld Dahlia's veel geringer zou zijn dan die van een aardappelakker, al is het ook waar, dat de stengels, bladeren en bloemen van den Dahlia ongetwijfeld beter geschikt zouden zijn voor v eevoeder dan liet aardappel P.uf, dat soms daartoe wordt ge bruikt. Wij zijn evenwel van meening, dat iemand, die te veel Dahliaknollen heeft om weer uit te planten, of die in het voorjaar er een aantal heeft die niet uitloopen, omdat zij tengevolge van ouderdom, koude of droogte gc- s'orven zijn. deze knollen gerust aan zijn nieren mag geven. Zelfs in de kiemen of scheuten van de Dahlia's zal wel geen giftige stof aanwezig zijn, hetgeen integendeel met do scheuten of uitloopeu's van den aardappel wel het geval is. EEN MAN VAN WEINIG WOORDEN. Een jongmenech kwam in een ho tel. en trad de gelagkamer bipnen, waar hij ecnigen tijd op' en neer liep, rnet de handen in de zakken, en met onmiskenbare opgeblazenheid. Einde lijk schelde hij en toen do dienende geest verscheen, gaf hij zijn verlangen te kennen als volgt: Kellnerl De kellner antwoordde - Meneert Ik ben een man van weinig woorden en houd er niet van, telkens je te roepen en het huis in opschud ding le brengen. Het zal mij aange naam zijn, als je even goed luistert naar hetgeen ik je zeg. De kellner zei: Jawel, meneer. In de eerste plaats breng je me een rumgrogje (koud) met een beetje suiker, en geef er een lepeltje bij veeg deze tafel even af, doe wat kolen op het vuur en draai het gas wat op breng me pen, papier en inkt, een vloeiboek, lak en een kaars, en zeg me, wanneer de eerste buslichling hier is; vraag aan den stalknecht, of bij goed voor het paard zal zorgen en waarschuw me even, als hij het denkt te voederen zeg aan het ka mermeisje, dat ze met zorg mijn bed opmaakt, de lakens vooral niet voch tig een glas water op het bedtafel- tje zeg dat men mijn laarzen vooral goed schoonmaken en iu tijds voorde deur zetten moet, en zorg. dat ik mor genochtend precies kwart voor ach ten geroepen wordvraag in de keu ken, wat ze mij te soupeeren kunnen geven en verzoek den hotelhouder even hier le komen ik wensch hem 't een cn ander te vragen over de be zienswaardigheden van deze stad. Zal je 't goed ontl\°uden en zorgen dat al les in orde is? Jawel, meneer, zei de kellner er. hij ging naar den hotelhouder en ver telde hem dat er in de gelagkamer ie mand was, die het een en ander ver langde en hem wensc'hte te spreken Dat was alles wat hij er van onthou den had. DE WIJNREIZIGER GEFOPT. Sommigen wijnreizigers te ontko men, is niet altijd even gemakkelijk maar zoo'n heer er in te laten loopen, is voorzeker een moeilijk geval. Zoo geschiedde het in Nergenshul- zen, waar de kastelein van de Een hoorn al meermalen wijn van de fir ma Druifman 4 Co. had gekocht op bescheiden aandrang van den reizi ger van deze geachte firma. Daar de heeren in de sociëteit, in do Eenhoorn gevestigd, hardnekkig weigerden dien wijn te drinken en in do gewone gelagkamer ook het min der deskundig publiek loch zelden on uitputtelijk in lof was, bad de kaste lein het vast besluit genomen, onzen commis-voyageur verder af le wijzen. Maar ziet, wat gebeurt! Deze heer komt hem bezoeken en heeft een proefje wijn bij zich, dal hij inschenkt en ter keuring aanbiedthet was nu eens iets goeds! De kastelein dronk het halve fleschje leeg en scheen meer toeschietelijk. Wij betrekken onze wijnen te genwoordig direct uit Bordeauxzon der tueschenpersouen allemaal knoeiers, die het druivennat versnij den en ons heel wat schade berokkend hebben I Zoo, was al wat de ander zei en zijn wantrouwen bleek nog niet te zijn geweken. Hoor eens, laat mij u zenden 12 'flesschen van onzen nieuwen St. Es- tèphe en 12 flesschen van onzen St. Julien Supérieur; die kosten maar één gulden en je kunt er gerust tvvéó voor in rekening brengen. Dat is oen zuivere verdienste van 24 pop op dat proefje. De kastelein schudde het hoofd, dronk zijn glas leeg en dacht„tegen de kermis zou ik het wel eens kunnen Maar de voorzichtigheid deed hem weder aarzelen, totdat hij na voortdu- renden aandrang sprak: Nu, ik zal de bestelling doen op één voorwaarde. En dat is? Ongeopende flesschen mag ik binnen het jaar vrachtvrij terugzen den. Aangenomen, zei de reiziger, en hij wist wel, dat daarvan geen sprake zou zijn.. Een paar maanden later kwam de reiziger van Druifman Go. weder in •Nergenshuizen en vroeg hoe de wijn zich gehouden had. Bestel zelf een flesch en overtuig je, zei de kastelein. Hij deed het, dronk den wijn, vond hem eupenifur en zag, dat de kas telein er dan ook drie gulden voor in rekening bracht. Met een gezicht zoo zuur als de wijn, betaalde hij den exhorbitanten prijs voor dat vocht, en van een nieu we bestelling was geen sprake. Doch verbeeldt u zijne ontsteltenis, toen hij thuis gekomen een mandje bezorgd kreeg met volle flesschen» 12 fl. St. Estèphe., 11 fl. St. Juliën supérieur retour, en een postwisseltje van één gulden volgens overeenkomst. Voor die eene flesch had hij zelf drie gulden betaald. Wijn aan den kastelein van de Eenhoorn heeft hij niet meer gele verd. Menigeen zou zijn doel bereiken, wanneer hij de helft der krachten daaraan besteedde, die hij aan bijza ken verspilt. In de school des levens missen wij tijd en gelegenheid om te repeleeren. Een gélukkig toeval helpt vaak meer dan de beste inval. Opvoeding leert veeleer ons onze fouten verbergen, dan ze verbeteren. Ook op het toon eel des levens zijn de rollen vaak wonderlijk verdeeld. Menigeen gelooft iets bijzonders te zijn en hij is toch maar een zonder ling. BETREURENSWAARDIG MIS VERSTAND. Baron. Willem, het heeft mijne aandacht getrokken, dat dit sigaren kistje opvallend spoedig leeg is. (De bediende werpt er een belangstellen den blik in). Iu den laatsten tijd ver dwijnen mijne sigaren op onverklaar bare wijze en ik meen te moeten ge looven Bediende. Dadelijk toon ik bij u m dienst trad, heb ik u gevraagd of ik inodh't rooken en u zed: Ja, maar al leen buitenshuis. Baron, (opstuivende). Maar toch niet mijne sigaren?! Bediende (onverstoorbaar). Als ik mijn eigen saga ren wourooken, be hoefde ik toch niet aan u vergunning te vragen I DIPLOMATIEK. Mijn jonge vriend, je staat mij wel aan en ik zou gaarne zien, dat je mijne dochter krijgt Maur Iwsb je haar moeder er al over gesproken? Noen, meneer. Dan zal ik, in jelui belang, 'na drukkelijk er mij tegen verklaren... VOORZICHTIG! Jams. Zoo, zou je denken dat jouw engagement niet zoo licht zal worden verbroken 1 Men beleeft tegen woordig and ei-s vreemde zaken. Betsy. Neen, dat gevaar la zoo groot niet M1jn verloofde heeft bij papa tien mille cautie moeten atollen. EEN COMPLIMENTJE. Zij. Je zegt, dat je mevrouw Snib, dat leel'ijke en onuitstaanbare mensoh, een complimentje gemaakt li ebt, zonder aan de waarheid te kort te doen! Hij. Juist. Ik heb doodeenvoudig gezegd dat ze even schoon als be minnelijk was. DISCIPLINE. In Duitochland wordt in de ambte naarswereld een merkwaardige disci pline onderhouden, waarvan wij hier zoo geen begrip hebben. De bureauehef fhad een snuifje ge nomen en ook aan een zijner onder geschikten eene prise aangeboden. De snuif was krachtig. Wat trék je *n eigenaardig ge zicht? sprak de chef, die waarnam, dat de ander allerlei geluiden maakte, terwijl de oogen hem uit liet hoofd puilden... „Moet je niezen?" Met heroïsChe inspanning echter wist de ondergeschikte zich te bedwin gen en op het punt van een ongeluk te krijgen, stotterde hij: Par—don memeer na u! 6 16 26 36 46 Wit Zwart. 13 Schijven op G, 9, 10, 11, Wit 11 Schijven op 25, 29, 30, 31, 6 16 26 86 46 4b 47 4» Wit Zwart. 12 Schijven op 4, 5, 7, 8. 9, Wit. 14 Schijven op 15. 20, 30, 33, Oplossingen van deze problemen worden gaarne ingewacht aan boven genoemd adres, uiterlijk Dinsdag 30 dezer. Oplossing van probleem No. 570, van den auteur Wit 87—31, 1913, 24 13. 44-39, 49 161 De stand was Zwart 11 schijven op 4, 6, 7, 8, 12, 17, 21, 26, 28. 32 cn 45. Wit 11 schijven op 19, 20, 23, 24, 34, 37 40. 42, 44, 49 en 50. Oplossing van probleem No. 571, van den auteur Wit 30—24, 33—28, 39 10, 10—4, 4 45 DE ONBAATZUCHTIGE MUSICUS. Iloe vindt ge, dat die pianist speelt? Zoor onbaatzuchtig de rech terhand weet niet wat de linker doet. DE ZONDAGSRUITER. Van morgen is me iets zeer om- aangenaams overkomen; xk ontmoet daar mijn doodsvijand Meijer die twee volle uren naast mij rijdt! Kon je dan niet wat achter blij ven? Wel neen: de paarden kenden mekaar. MODERNE UITLEGGING VAN EEN AMSTERDAMMER. Zoontje. Pa, waarom woonde die wijsgeer Diogenes toch in een ton? Vader. Nou, jongen, denkelijk om grondbelasting en straatgeld te ontduiken! 6 16 95 36 45 12,13. 14, 18,19, 20, 22, 23 en tL 34, 37, 38, 44. 45, 46 en 48. 6 16 25 86 45 4» bU 10, 13, 17, 19. 22, 27. 31 en dam op 23. 3i. 36 38 39, 40. 41, 42. 43. 47 en 48. Zwart 9 schijven op 9, 11, 12, 14, 15, 19, 21, 23, 35 en dam op 20. Wit 11 schijven op 25, 30, 31, 33, 34, 38, 39, 40, 41, 44 cn 49. Beide problemen zijn goed opgelost door do heeren J. J. Antonijsen, R Bouw, M. ten Brink, P. Geldorp, J. Jacobson Azn., A. A. Jacobson, W. J. Matla. P. Mollema, V. J. van Pete- gem, D. \V. Tuyl, H. W. Zitman. UIT DE PRAKTIJK. (Zie de rubriek van 6 Juni 1.1.). De partij werd a, v. gewonnen Wit 27-21. 26-21. 37-32, 44-39 Zwart 16 27, 17 26A, 27 29. 26 37 A indien Zwart slaat 27 16 volgt Wi 31—27 33 15, cn Wit Zwart 22 42 gedw., De volgende week zullen wij de ana lyse geven eener partij, gespeeld in den meester-wedstrijd door den kam pioen van Haarlem en Omstreken, den heer M. ten Brink. De Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8—12 uur in de boven zaal van café De Korenbeurs, Spaar-' ne 36, alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar vvelkom. 25-20, 39-33, 43 5 14 25. 28 39, met wint een schijf met beteren stand. Voor het lidmaatschap kan men zich bij hot bestuur aanmelden. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kun nen als aspirant-leden worden toe gelaten. Inlichtingen verstrekt gaarne Secretaris, de heer J. Meijer. Krui? straat 34. Telephoon 1543. DAMRUBRIEK. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Alle correspondentie deze rubriek betreffende, gelieve men te richten aan den heer J. Meijer, Kruisstraat 34. Telephoon no. 1513. PROBLEEM No. 574, van A. Méandre (Le Damier). m b. m m Bi 0» 4 m m J 1 46 4 i 48 49 6U PROBLEEM No. 575, van J. Deutroux. (Le Damier). 1 2 8 4 5 9 m 9 m - m m m -

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 14