HERMANN ALTROFF velverslering en blijkbaa'r heeft hij niet geaarzeld zijn principes daarom trent op de eigen woning toe te pos sen. Tusschen de wrakke, tegen et- kander steunende, verweerde huisjes van den doorgang veiihoft tich plot seling een steile rotswand, do ven steropeningen schijnen daarin uitge houwen, en groote planten verbeiden do glasruiten geheel. Van boven tot onder is de rotswand begroeid met kleurige bloemen, en de bewoner moet i t go! ij ks halsbrekende toeren ver richten om al deze planten en bloemen te onderhouden. Dit, en de groote moeite, om een ge vel in de Kromme Palmstraat In een rotswand te vermommen, mogen een denkbeeld doen vormen omtrent het enthousiasme van den bewoner voor zijne hervormingsplannen. ONGELUKKEN. De N. R. Ct. meldt: .Maandagnamiddag is de sigaren maker Rijken te Geertruidenberg, bij liet zwemmen in do rivier de Donga, .verdronken. Te Middelstum (Gr.) is Zondags namiddag het 2-jarig zoontje van 1L fc. in het Boterdiep geraakt en ver dronken. liet 4-jarige zoontje van H. Broer te lloogeveen is Maandagmiddag ver dronken. VERSTERKING DER VLOOT. Zaterdag was er een buitengewone vergadering van den raad van mi nisters, welke, naar verluidt, bijeen geroepen was I" verband met de plan nen tot versterking der vloot, waar van de indiening aan de Staten-Ge- neraal nog in dit zittingjaar ver wacht wordt. PESTBESTRLJDING IN INDIS. Te Assen is opgericht een comité lot steunverleening aan het Neder- landsche Roode Kruis voor de uit zending van verplegend personeel en materieel naar de peststreken in Nederlandsch-Indië. De heer P. van Panhuys Polman Gruy-s, Den Haag. richt zich met machtiging van het Eere-comité voor dr Pestbestrijding in Indië in een cir culaire tot de Nederlandsche studen ten en verzoekt ook van hen bijdragen voor het goede doei. TOLLEN IN DRENTE. Ter voldoening aan de uitnoodi- gl; g. deelen Ged Staten van Drente aan de Staten mede. dat de som. die noodig zou zijn voor afkoop van alle tollen in die provincie, bij benade- r.r-g zal bedragen I 1,491,000. DE NIEUWE G.-G. Naar de Javabode verneemt, is nir. Vissering, thans president van da Nederlandsche Bank, aangezocht het ambt van gouverneur-generaal te aanvaarden, na het aftreden van den liter Idenburg. Mr. Vissering heeft evenwei be dankt. DIEFSTAL. Een niet onbelangrijke diefstal is jopleegd in een woning aan de Lijn baansgracht te Amsterdam. Bij het gezin, dat de tweede étage bewoont, is als commensaal de 71-jarige Kui per in huis. Toen deze gisteren, na een afwezigheid van enkele uren te rugkwam, ontdekte hij, dat uit een kistje, hetwelk bekmive eaa beugel- taiKdi nog een blikken trommel met geld bevatte, het een en onder was «ontvreemd. Behalve twee spaarbankboekjes, liet een van f 1900, het ander van f 1600, werd er nog f 600 aan specie vermist. SCHANDELIJK. De reizigers van den laateten trein der Locaallijn Enschedé—Oldenzaal zijn Zondagavond aan een gevaar ontsnapt. Op een afstand van ruim 10 minuten van het station Enschede, aan den Room weg, was een groote paal op de rails geworpen, die echter gelukkig door de locomotief een 300 meter ver werd meegenomen en toen ter zijde viel. ONWEER. Dinsdagmorgen is du bliksem ge slagen in de Ilerv. kerk te Mildam il-r.). De brand werd uiut vereende krachten gebluscht. BRAND EN EEN MISVERSTAND. Dinsdagavond ontstond een felle brand in den hooiberg en den stal van üen veehouder C. Ubbels. welk com plex midden in de bebouwde kom van Monnikendam is gelegen. Doordat de spuitbeproeving was bepaald op Dinsdagavond, werd algemeen ge dacht dat het alarm op een misver stand berustte en duurde het zeer lang eer de brandspuit ter plaatse was. De beig, waarin eenig oud hooï, brandde geheel, de stal gedeeltelijk af. GEHEELONTHOUDING. Te Zaandam zal op Zondag 5 Juli ♦en provinciale meeting vanwege de N H. Propaganda-commissie tot af schaffing van alcoholische dranken worden gehouden ten gunste van ge heelonthouding en plaatselijke keuze. Als sprekers zullen optroden; me juffrouw Suzo Groeneweg, van Rov- terdam, ende hoeren P. van der Meu- len, van Leeuwarden, dr. B. H. Vos, van Ilellendoorn en A. H. Gerhard, van Laren. Aan de meeting zal een optocht met muziek en banieren door de gemeente .voorafgaan. TWEEDE-KAMER. Men seint ons uit den Haag: l)o Tweede-Kamer begon me-', do voortzetting dor aanvulling van de Indische begrooting over 1914. Do heer Heerea verdedigde krach tig de verhooging der subsidie voor Oo»t en West tegenover bedenkingen •=•11 politieke verdachtmakingen van <lo hoeren Bog aardt en Schcurer. Toch drong ook lnj op scherpe om lijning dor opdracht aan liet informa tiebureau aan en op het slechts voor *1© helft brengen in den post 'en las te van Indië en behield zich tenslotte xijn stem nog voor. Ook de lieer Fock nam liet tegenover de hoeren Bo- guuidt en Scheurer voor de onpar tijdigheid dor propaganda van O. en W. op. Spr. bestreed het constitutlon- neel bezwaar. Volgens spr. is er geen sprake van overdracht van benoe mingsrecht maar alleen van voorlich ting'omtrent do sollicitanten en van propaganda van Nederland van waar voorloopig nog veel krachten voor In dië noodig blijven. De heer Loe i maakte bezwaar te gen de volledige betaling der kosten en deelde constitutionneele bezwa ren tegen aanwijzing >-aii een parti culier bureau on een deel van de be stuurstaak over te nemen. Spr. drong aan op iemgLeif.ing der posten voor hulpverstrekking in anderen vorm. Daarop drong ook de heer Mer chant aan, die uit constitutioneel oog punt en zonder vrees voor partijdig heid in O. en W. overdracht van be voegdheden aan verantwoordelijke personen of lichamen afkeurde. Daarop nam de Minister den post voorloopig terug. De heer Bogaardt verdedigde zich tegen liet verwijt van verdachtmaking betreffende O. en W., daar geen ver wijt van immoraliteit in zijn bedoe ling lag. De heer Fock zeide dit uit het ge sprokene te hebben moeten afleiden. Na een kort debat werden hierop verdere discussies over het persoon lijk feit gesloten. Hierop volgde de behandeling van een post van f 180.000 voor de ten toonstelling te San Francisco (waar van f 90.000 voor Indië), wat na een korte opheldering van den Minister aan den heer Bogaardt werd goedge keurd. (Reeds in een gedeelte van ons vo rig nummer opgenomen). Gisterenmiddag is de Stuwadoors- wei :n tweede lezing en eindstem ming gekomen. Of beter er had zelfs geen stemming over plaats. Do heer Van der Voort van Zijp ver klaarde nuniens zijn partij dat men, hoezeer betreurende dat do Min. do bepalingen nopens hot „arbeidsboek- Je" en het wetiig voorgeschreven ver hoogd Zondag-loon had. afgewezen, toch voor 't ontwerp zou stemmen. Do heer Rugera opperde eonig be zwaar tegen een aangebrachte wijzi ging, die, v olgens hem, een geheele regeling van t kiesrecht voor de ho- vencoinmiss en omvattend, verdei* ging dan bij twoede lezing geoorloofd was; en hoezeer ook de lieer De Sa- vornin Lohtnan er op aandrong om bij tweede lezing de grenzen van ..noodzakelijke' verbderingen niet te overschrijden, kwamen beiden niet bepaald ui verzet, toen zoowel de voorzitter als AD uister Treub l>e loog de dat do wijziging ha: gevolg was van een aangenomen amendement en daarna onmisbaar was in de wet. Niemand vroeg daarna stem ram <j en hei belangrijk ontwerp weid zonder hoofdelijke omvraag aangenomen, waarmee men van vele kaav.eu de -Minister van Landbouw, Nijverh. en Handel, gelukwenschte. Over hei v erder gevoerde debat over do suppletoir© Indischebegroo- t i n g voor 1914 zij nog het volgende vermeld: De verhooging met f 180.000 (de helft voor lndiê) voor de wereldten- toonsleliing to San Francisco werd goedgekeurd en evenzeer de post voor de reorganisatie van den. dienst der posterijen en telegrafie in Indië waar mee de heer Bcgaardl zijn ingenomen heid te kennen gaf, al bleven er nog enkele vvenscheu te vervullen. De Minister van Koloniën, de heer Pleyte, die d-m heer Heeres op dic-ns vraag te kennen gaf dat de postcursus voor Ind. ambtenaren in te stellen, te Leiden zal worden gevestigd, ver klaarde zich togen het uitbreiden voor de postambtenaren, van do ge legenheid om op de mailschepen le klasse te reizen; dat gebeurde z.i. reeds al -o veel. Voor de igepro jee teerde ajfzonden- lïjke bedrijfsregeling in Ind:e (voor spoorwegen enz.) kondigde de Minis ter, door de lieeren Fock en Schcurer gepolst, een voorstel aan om de Comptabiliteitswet er naar te wijzi gen en hij verdedigde 't verleenen van een millioen voorschot nan de centrale kas voor do bedrijven. De oprichting var. een kweekschool voor inlandsche onderwijzers gaf den heer Scheurer gelegenheid om ook voor bijzonder© kweekscholen subsi die :e bepieiten en voorts vrijstelling van inwoning voor de leerlingen, be nevens godsdienst-onderwijs in 't leerplan. Ook de heer Bogaardt sprak in dien geest; hij gaf overigens aan meerdere opleiding van ini. onderwij zers hier te lande de voorkeur. En de heer Marcbont uitte zijn *.o- leursteliing over de uitsluiting van Ambon, Men ado en Timor van de kweekschool-regeling waardoor die streken geheel van opleiding waren verstoken. Hij gaf de opening, voorshands, van normaalcursussen in overweging. De Minister zag daarin echter geen heil, maar kondigde aan, dat in 1915 een nieuwe kweekschool te Ambon zou worden gesticht, die, met de school van Makassar, voldoende scheen voor de behoefte. Wat de bijzondere kweek scholen betreft, had de Minister in beginsel geen bezwaar tegen het geven van steun, hoewel de heer Gerhard voor dit steunen van de concurrentie op dit gebied niets gevoelde. En mèt dezen spreker was do Minister van oordeel, dat van godsdienstonderwijs aan de nieuwe school geen sprake kon zijn. Welke godsdienst zou men er onderwijzen moeten liet beste scheen om den leerlingen vrijheid te geven, buiten de school bun reügieuse plichten le vervullen. Als regel was de Minister ook niet voor uitwonen van do scholieren. Het uitzenden van inlandsche jongelieden voor opleiding bij liet onderwijs in Indië, naar Nederland, achtte de Mi nister met liet oog op de speciale be hoeften verkeerd men moest zorgen, dat ze Oostersch blijven gevoelen, maar met de vruchten van de We3ter- sehe cultuur bekend raken. Eindelijk kwam de hoer Marchant op tegen de uitsluiting van het onder- wijs-personeel van Ambon, Timor en Menado van de voorgestelde tracte- men ts-verhoogingdo Minister be loofde evenwel tegemoetkoming aan deze grief Tegen de wijze waarop de Regee ring in den woningnood der spoorweg beambten le Soerabaja' voorziet door den bouw van gouvernementshuizen en verhuur daarvan, niet volgens het genoten salaris, maar naar de bouw en onderhoudskosten, met toekenning van een vvonmgbijslag, had de heer Scheurer eenig bezwaar. Daarentegen verdedigde de lieer Kleerekopor dit stelsel, met den Mi nister, als liet eenig mogelijke en ge zonde om voor de lager bezoldigden in d© behoefte aan goede huisvesting te voorzien. Ten slotte is de geheele suppletoire Indische begrooting zonder stemming aangenomen. Dc Kamer maakte een aanvang niet het ontwerp betreffende den accijns op den wijn, ten doel hebbende om knoeierijen te koeren met den uitvoer van aangelengden wijn, tegen restitu tie van accijns. De heeren Arts (namens de Com missie van rapporteurs) en Ter Laan, uit Rotterdam, stelden amendementen voor, om over verminderden accijns voor sommige wijnen de Commissie van advies te hooren en om geen uit voer van wijn op verlengbaar crediet toe te laten dan bij een alcohol-gehal te van 17 (volgens de Commissie) of 12 (naar 't voorstel Ter Laan) graden. Een en ander om, zonder schade voor den fiscus, den eerlijken handel de concurrentie niet te bemoeilijken. De Minister van Financien, de heer Bertling, nam de amendementen van de Commissie als verbeteringen over, maar vreesde van het amendement Ter Laan zóó groot nadeel voor schat kist en eerlijken handel beide, dat hij verklaarde het ontwerp te moeien te rugnemen, zoo dit voorstel werd aan genomen. Heden wordt over dit twistpunt de discussie nog voortgezet. INGEZONDEN MEDEDF.ELTNGEN 30 Cts. per receL VERZUIMT NIET de aankomst van den extra-trein ie gaan zien van Aankomst Vrijdagmorgen 9.U6 Goe- deren station. Duizenden toeschouwers wonen de aankomst door geheel Nedorland bij. Rechtszaken HET ONGELUK MET DE E. S. M. (Vervol g). In de zaak van dm 37-jarigen ge wezen wager-voerder der E S. Al., P. N. ter Wolbeek, uit Zandvoort werden verschillend© getuigen ge hoord: Eerst dr. A. Weioker, die mej. Van der Veen in het YVilhelmhio- Gosrthuis behandeld heeft. Volgens hem zafc in de geaichtswonden v eel i vuil en stof Hij acht het waarschijn lijk, dat niej. Van der Veen door ecu ruat is geslagen en over den grond is gesleurd. Gezichtswonden, die geïn fecteerd zijn, kunnen zeer gevaarlijk zijn; zij hebben blijvende Utkeekens achtergelaten, maar lichamelijk lo sol is er niet geweest. Van 3 lot 16 April is mej. Van der Veen in he. z eken huis verpleegd. Ook al zou dat toege staan zijn, dan zou zij haar werk zaamheden in het ziekenhuis niet heb ben kunnen verrichten. Beklaagde zei onschuldig te zijn. Den bewustea avond was hij om 11 uur ut. Haarlem vertrokken en li ij moest om half twaalf te Amsterdam wezen. Het was mistig weer en voor al na Halfweg was de m at dik, zoo dat hij nib's zien kon. Hij roed zooals hij rijden moest, heel gewoon. Nadat hij den wissel, die op een afstand van 15Ü0 meter van de booht verwijderd is, was gepasseerd, reed hij eerst een 300 meter zonder .troom. Daarna hield hij even iu, omdat hij een flauw lichtje meende te zien, om vervolgens weer een 400 meter laag stroom op te zelen. Hij gebruikte toen contact 9 (snel) en niet contact 5 (gewoon}, om dat hij er anders net gekomen zou zijn. Want hij moes»; op tijd rijden, ook als het mist. Nooit is hem eclror namens de directie gezegd, dat hij ook bij mist op tijd moes. rijden, doch evenmin werd hem ooi; gezegd, dat hij bij mis', voorzichtig moest rijden. Ge durende acht jaar was hij bij de maatschappij in dienst, en hij kreeg in den laats ten .ijd nogal eons een aansporing om niet te langzaam te rijden. BekL noemde den chef-contro leur Van LJsendijk ais de man., die zulk oen aansporing gaf. Bekl. wijt liet ongeval aan de om standigheid. dat hij het vijflicht in de bocht op te korten afstand heeft ge zien Andera had hij veel eerder ge remd. De remmen werkten te Halfweg uitstekend. De heer J. van Geuns, werk tuinkun dig-Ingenieur, verklaarde ais deskun dige, dat ook bij de aanwezigheid van de contrarail, die er vroeger was, maar later weggenomen werd, het on geluk gebeurd zou zijn .Volgens des kundige was liet geen bezwaar, dat beklaagde op oonjact 9 rood, rails hij maar zorgde, dat hij bij dc bocht zijn wagen tot stilstand kou brengen. Bekl. moet echter mei groote snel heid het gevaarlijke punt gcnadeid hebben, terwijl hij op <lot punt, ook met hef", oog op de passage, niet snel ler dan 10 K.AL per uur had mogen rijden. De lich ten zijn voor den wagen bestuurder bij zworen mist geen aan wijzingen, maar wel had hot passee- ren van den iaatóten wisved voor een goed wagenbestuurder een aanwijzing moeren wezen. Deskund ige zou op een gevaarlijk punt als de liocht een. op tisch signaal niet overbodig achten. Mej. Van der Veen, aJs getuige ge hoord, zei dat de tram buitengewoon hard gereden heeft, De ergste verwon ding, die zij opliep, was do verwon ding aan het oog, waarvoor zij nog onder behandeling van een oogarts is. Als vroeger kon zij haar werkzaam heden nog niet verrichten. Do hulpoonducteur P. Gijzem, die op den wagen, waarmee liet ongeluk go- beurde, dienst deed en die een ver wonding aan zijn iband opliep, ver klaarde niet bemerkt te hebben, dat beklaagde bijzonder hard reed. Te Halfweg heeft getuige tweemaal ge beld om te stoppen zonder dat beklaag de er op lette. Getuige heeft vóór de bocht gevoeld, dat bekl remde. De ïïedc J. IT. Overwegen, chef van Trompenberg te Watergraafsmeer, die zich als passagier In den wagen be vond, verklaart, dat bekl buitenge woon snel reed. De wagen maakte schommelingen. Hij ftieeft niet voelen rammen. Vóór de bocht verminderde do vaart ©enigszins, maar met vol doende Getuige heeft gezien dat de conducteur zonder succes een paar malen aan de bel trok. Zwaren mist heeft getuige niet bespeurd. Wel was 't heiig. De heer II. F. Smith, profeaseur de billard, behoorde ook tot de passar giers. Hij verklaarde onder 'i:et rijden gedacht te hebben: ,,Wij rijden hard". De heer H. G. Teu wisse, werktuig kundig ingenieur te 's-Gravenhoge, mec-nt. dat bekl. te snel gereden heeft en leidt dit af uit het feit, dat de wa gen zoo n eind in U»t zand is voortr gesleurd. Deskundige meent, dat er een voorschrift is, dat bij weg over gangen, bochten en wissels met zulk een verminderde snelheid gereden moet worden, dat zonder gevaar ge passeerd kan worden. Dat is het a b c van den wagenbestuurder. Van schriftelijke voorschriften omtrent het rijden bij mist is deskundige niets be kend. Er moet volgens deskundige zoo veel mogelijk op tijd gereden worden. De itöer H. A. Waller, gedelegeerd lid van den Raad van Beheer der E. S. M,, verklaart dat in het laatste kwartaai! van 1910 een aanschrijving tot de wagenbestuurders is gericht, waarin zij gewaarschuwd werden bij mistig weer niet harder te rijden dan met contact 5 en vooral om voorzich tig te rijden. Die aanschrijving is ech ter niet aan de wagenbestuurders per soonlijk ter hand gesteld, maar neer gelegd in een boek, dat voor .ie wa genbestuurders ter inzage ligt. De mo gelijkheid dat bekl. dat boek niet heeft ingezien, is niet uitgesi-otem. Deskundige schrijft het ongeluk hieraan toe, dat bekl. niet heeft uitge schakeld bij de twee dikke masten, die langs den weg staan en die hij zelfs bij mist heeft moeten zien. Spe ciale voorschriften zijn dienaangaan de wel niet gegeven, maar het wordt bij de opleiding der wagenbestuurders geleerd. Dat bekl. gelijk hij beweert, geen les zou hebben gehad, weer spreekt deskundige: 'hij heeft een op leiding gehad als iedere wagenbe stuurder. Met het oog op het gebeur de is bekL ontslagen. Bij mistig weer moet voorzichtig gereden worden. Aanmerkingen over het te laat komen bij mist, worden niet gemaakt en nog veel minder wordt in zoo'n geval inet straf be dreigd. Gevraagd of beklaagde wel eens is toegevoegd, dat hij zou ontslagen worden als hij in een maand nog eens vertraging 'had, antwoordde deskun dige: dat is geen gevolg van het te langzaam rijden, maar van het lang talmen bij het stoppen. Als bekl. con tact 5 had gebruikt, zou hij tiebben kunnen stoppen. Na. lw>t ongeluk is niets veranderd in de voorschriften. De heer II. Meijer, chef aan de werkplaats der E. S. AL, verklaart, dat de bewuste wagen volkomen in orde was. Hij denkt, dat de beklaag de door den mist zich niet heeft kun nen oriënteeren eui daardoor te laat heeft geremd. Bij mist aciit deskun dige de grootste voorzichtigheid ge boden. Eenige wagenbestuurders, die den avond van het ongeluk op andere wagens dienst"deden, werden vervol gens gehoord. Zij verklaren lat .1© mist op sommige plekken zeer dik was. Eén dier wagenbestuurders zegt slechts met bijzondere oplettendheid de masten op 250 meter afstand van hól seinlicht te 'nebben gezien. Een andere wagenbestuurder verklaart ze mot gezien te hebben; pas ma. t onge val leerde hij ze kennen; bij het stop- pen hield bttj alleen rekening met den butts ten wissel. De derde wagenbe stuurder heeft evenmin op de dikke masten gelet. Geen van drieën zijn special© voor schriften bekend, om bij mistig weer kalm te rijden. Wel is hun geloerd om bij bochten, wissels en wegovex- gangen kalm te rijden. Eén der wa genbestuurders drukte zich aldus» uit: „Mij is van hoogeihond gezegd kalm te rijden, in zooverre kalm, dat je op tijd bent" De heer M. Pothoven, inspecteur van vervoer, zegt, dat reeds Ln 1904 een aanschrijving is opgehangen om bij mint buitengewoon langzaam te rijden. Mr. J. A. Rosenvoldt uit Utrecht, die bekl. verdedigt, vraagt of getuige niet tot beklaagde heeft gezegd, dat 'hdj ontslagen zou worden als hij in een maand weer vertraging had. Getuige Pothoven: Ja, dat heb ik gezegd. Rechter, nir. Widrda.En was daar gegronde eden voor? Getuige Pothoven: Ja, 'boel gegron de reden, omdat bekl. gewoon was erg langazom te rijden, altijd te treu zelen en niet voort te maken. President jhr. air. Reynst: Sabo tage! Get. Pothoven: Bekl. kon op tijd rij den. De gemeenteveldwachter J. Padmos bevestigt, dat het dien avond buiten gewoon mistig was. Men kon, zeide hij, baast geen band voor de oogen zien. Het O. M-, mr. Van Traa, acht het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen. Met het oog op het schoon verleden van beklaagde, zijn tienjarige werkzaamliJeid bij de E. S. M. en zijn ontslag als wagenbestuur der, eischt spreker slechts zeven da gen hechtenis tegen beklaagde. Mr. J. A. Roseaveldt uit Utrecht, betwistte in zijn pleidooi, dat bekl. met roekeiooslieid en groote nalatig heid u«eeft gereden. BekL kon zich niet oriënteeren, hij wist niet waar hij was en de schuld dat hij dit niet wist, ligt niet bij hein, maar bij de onderneming die de lijn exploiteert. Pleiter wijst er op, dat volgens des kundigen op de Lijnen der E. S. M. 50 K.M. per uur gereden wordt, wat een grootdre snelheid is dan voor spoor wegen met beperkte sneKieid i» toege staan. Werden deze lijnen met stoom geexpiödteerd, dan zou de wet van 1875 van toepassing zijn. Het gevolg daarvan zou wezen dat de maatschap pij gesloten overwegen zou nieten hebben, geschoold personeel, speciale bewaking, enz. Bochten als te Sloter- dijk zouden dan niet getolereerd wor den. Dat er dien avond niet meer onge lukken zijn getreurd, is meer aan ge luk dan aan wijsheid toe te schrij ven. De directie toch nam niet de minste maatregelen voor de veiiigftiedd van hel verkeer. Het had op den weg van de directie en het Rijikstoezicht gelegen om het gevaarlijke punt van den weg behoorlijk kenbaar te ma ken, zoodat h« ook bij nadld en mist goed zichtbaar was. Dit verzuim is roekeloosheid van directie en Rijks- toezichL Rekl. heeft gedaan wat hij doen moest. Het ongeluk kan hem niet geweten worden. Mr. -Van Traa meent dat de verde diger oppervlakkig zijn conclusies trekt, waar itifij de maatschappij be schuldigt dat ze niet genoeg seinen plaatste. Spr. noemt die beschuldiging onverdiend, nu wij uit den mond van een deskundige konden vernemen, dat het juiste systeem is om zoo weinig mogelijk seinen en teckens langs t'en weg te zetten, ten einde den wagen bestuurder tot voorzichtigheid te no pen. Spr. meent, dat dit zoo mal nog niet is. De maatschappij behoeft ziari z. i. de beschuldiging niet aan te trekken, maar ook al zou er eenige schuld bij de maatschappij zijn, dan zou dit de schuld van bekl. nog niet wegnemen Mr. Rosenvoldt merkt 'bet O. M. op, dat hij deskundige is. Hij was 23 jaar spoorwegambtenaar en weet zoo onge veer wel hoe het met. het seinvvezen staat. Welnu( pleiter kan zeggen, dat het niet waar is, dat er een streven is om de seinen te verminderen. Inte- gen deel, steeds grooter kapitalen wor den er gestoken in de dood© seinen, waarbij zoo weinig mogelijk wonlt overgelaten aan de oplettendheid van den menecfo. Waar de directie Ier E. S. M. en liet Toezicht verzuimd heb ben, het gevaarlijke punt door een behoorlijk sein aan te luiden, zal ie der onbevooroordeeld deskundige moe te** toegeven, dat directie en Toezicht roekeloos en grovelijk nalatig nebben gehandeld. 7 Juli a.s. uitspraak. Stadsnieuws PROVINCIALE STATEN. Ds Electriciteitsvoorziening. (Vervolg). Op artikel 6 hadden de heeren Hu- bnecht, Sliiïgcnberg c.a een amen dement ingediend. He: artikel luidde: „Gedeputeerde Staten zijn bevoegd een door hen verleende vergunning vervallen te verklaren in geva', naar hun oordeel, de vergunninghouder niet nakomt de voorwaarden en be palingen aan de hem verleende ver gunning verbonden. Nu wilden de voorstellers van he: amendement aan den vergunninghouder in dat geval de bevoegdheid geven om bij de Kroon in beroep te komen. Mr. SLINGENBERG verdedigde het amendement. De Provinciale Staten kunnen moeilijk o orde-el en over deze detailquoeswes, daarvoor heeft de Kroon betere middelen. Prof. FABIUS achtte dit amende ment een staatsrechterlijke ongerijmd heid, do Prov. Staten kunnen de Kroon in dit geval niet verplichten als opperste rechter uitspraak te doen. Mr. SLINGLT BERG wees er op, dat de verordening van Noord-Bra bant dec elfde bepaling bevat en deze verordening is door de Kroon goedge keurd. Bovendien wordt de Kroon niet verplicht om een uitspraak te doen, alleen word) aan den vergun ninghouder vengvi.ning verleend om naai* de Kroon te gaan. Als de Kroon dan uitspraak zal doen, zullen de Prov. Staten deze beslis-ting uanvaar- den. Het amendement werd verworpen met 28 tegen 2-4 scannien. Artikel 7 door Gedeputeerde Stalen bepaaltNa verloop van den termijn, voor welken de vergunning werd ver leend, alsmede in het geval, bij arti kel C voorzien, is de vergunninghou der verplicht, op eerste aanzegging van Ged. Staten al hetgeen hem dien de tot levering van ©lecLrischen stroom op te ruimen. Bij niet voldoe ning aan een aanzegging zijn Gedep. Staten bevoegd do door hen bevolen opruiming op de hun goeddunkende wijze to doen bewerkstelligen. De hoeren Serrurier en YVibaut stel den liet volgende amendement voor. om artikel 7 te lezen „Indien na verloop van den termijn, voor welken de vergunning werd ver leend, de provincie ue electriciteits voorziening in liet door den vergun ninghouder voorziene gebied zelve ter hand noemt, is zij vei plicht tot over neming der inrichting van den ver gunninghouder op den grondslag van een telken jare vast te stellen kapitaal- staat, gehouden volgens bij het verlee nen der vergunning te stellen regelen. Indien de provincie op dat tijdstip de vergunning aan anderen goeft, dan geschiedt zulks onder do verplichting, omschreven in het eerste lid voor den verkrijger der vergunning". Do heer YVIBAUT verdedigde hel amendement. Mr. SLING-ENBERG gaf in overwe ging, deze quaestie te regelen bij het later vast te stellen rendement. De VOORZITTER U-streed het amendement. Hij ontraadde dit en zei voorts veel woorden w il ik over deze artikelen niet meer spreken, aange zien ik meen dat deze verordening, zooals dezo nu gewijzigd is, toch niet door de Kroon zal worden goedge keurd. (Benige verwondering in de vergadering). De heer YVIBAUT trok. in verband met den wenk van Mr. Slingenberg, het amendement in. Artikelen 7. 8, 9, 10, 11 en 12 werden daarop goedgekeurd. Rij artikel 13 trok de lieer SEKitL- RIER een amendement m. Aanhangig bie.f het ameodernent-üuys, om in nu artikel de volgende bepaling op te nemen: „Indien ooor grenswijziging een gemeente wordt uitgebreid mot een gebied, waarvoor reeds aan der den een vergunning als bedoeld in de ze verordening was verleend, kunnen Gedeputeerde Staten, op verzoek der gemeente, bedoelde vergunning, voor zooveel het toegevoegde territoir 1k>- treft, vervallen verklaren. De VOORZITTER bestreed dit amen dement, wijzend op de rechten van een vergunninghouder, die op losse schroeven weiden gezet. De heer VAN DER WAERDEN ver dedigde het amendement, w aarbij hij wees op de belangen v.-in de gemeen ten. De Y'OORZITTER wees nog op -1e bepalingen van artikel 14! 'der Ge meentewet. die reeds gedeeltelijk deze quaestie regelen. Hel amendement werd verworpen met 47 tegen 8 stemmen. Artikel 13 word daarop goedge keurd. Door den heer SLINGENBERG werd een overgangsbepaling voorge steld. Deze bedoelde om in de verordo- ning de bepaling op te nemen, dut Ge deputeerde Staten bevoegd zullen zijn om, zoolang liet reglement met -le voorwaarden nog niet door de Provin ciale Staten is vastgesteld, voorloopi- go vergunningen te geven voor den tijd van twee jaar. Mr. SLINGENBERG verdedigde zijn amendement. De heer YVIBAUT meikte op. dat de Staten vei der geweest zouden zijn, ais liet amendement over het regle ment niet zou aangenomen zijn, dan had men artikel 4bis eerder aan genomen, waarin reeds verschillende voorwaarden voor een vergunning waren vastgelegd. Do heer SLINGENBERG was hot hiermee niet eens, want nu geldt liet alleen een kon overgangstijdperk en binnenkort krijgt men een reglement, waarin alles geregeld wordt. De VOORZITTER was het eens mot den lieer YVibdui. De lieer SLINGENBERG wees er op, dat hij door deze overgangsbepaling Gedeputeerde Staten tegemoet wilde komen, nu de Voorzitter gezegd heeft, dat het college van Ged. Sloten an ders niet kan werken. De VOORZITTER antwoordde, dat de Prov. Staten aan Ged. Staten geen tegemoetkomingen of vriendelijkhe den behoeven te verleenen. Maar mijn meaning is zoo zei de Voorzitter dat deze verordening niet door de Kroon zal w orden goedgekeurd, als er geen bepaling in voorkomt, waaron der Ged. Staten vergunningen mogen verleenen. liet overga ngsarti kei is dus misschien nog een middel, om de door de Staten veranderde verorde ning nog te redden. Hot is evenwel geen vriendelijkheid tegenover Ged. Staten. Het overgiuigsartikel werd goedge keurd. Zonder stemming werd daarop de geheele verordening goedgekeurd. I)o zitting werd hierop gesloten. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Voor he: 2e gedeelte proponents examen zijn o.a geslaagd de heeren M. A. Hijlkeina en A. A. Sepp, te Haarlem. CIRCUS HERMANN ALTHOFF. Vrijdagmorgen arriveert hier aan het goederenstation het circus Her mann Althoff. MILITAIRE ZAKEN. De le-luitenant R. \an Luttcvvelt ••an het le depot huzaren te Haailem is overgeplaatst bij het escadron or donnansen te s-Gravenhage. BOND VAN GEMEENTE POLITIE- BEAMBTEN. De vereeniging Haarlem best nat thans, zoo lez.-u wij in liet orgaai- van den Bond, uit 107 leden, liet voi ige jaai bedroeg het getal 101 het geheele korps bestaat uit 106 agenten, J03 agenten in actieven dienst zijn lid en 4 gepensionneerden. In 1913 werden voor iedere sectie acht ledenvergaderingen gehouden en vier buitengewone ledenvergaderin gen, op twee daarvan trad als spreker op de heer K. Frugte, met het onder werp de Rechtspositie o-p de twee andere de heer G. van Putten, welke in hoofdzaak bespiak „Het Umuls en Y'ereen'gingsleven". Op 5 Juni werd een adres aan den Raad verzonden inzake terugbetaling van de proceskosten voor liet lid Th. Uitermark, die beklaagd was van mishandeling, en ontslagen was van rechtsvervolging. Op 30 Juli nam de Raad liet besluit tot terugbetaling. Op 26 Juni word aan den Edelucht- baren Heer Burgemeester verzonden een lijst van wenscheu en verzoeken. Eenige daarvan zijn ingewilligu. o. u. beter model zomerschoenen, andere hondschoenen, verbetering van uni formpet. Op 17 Juli vvercen 17 afgevaardig den gezonden naar den propaganda- optocht te Rotterdam. In de maand October werd als eere lid benoemd de heer Servellen, te Haarlem. Op 27 Augustus hebben de kinderen der leden op kosten van Mevr. Visser van Hazerswoude een gezelliger dag doorgebracht in het Bioemendaa'-sche bosch. Op de vergadering in December werd besloten dat ieder lid 5 cent per maand zal storten in het onderstem ningsfonds. Evenzoo werd in de maand Decem ber door voorzatter en secretaris een bespreking gehouden met den neer Burgemeester. Sandherg, in verband

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6