Men meldt u:'. Gorsel aan de Tel.: Maondagmic dag, circa 1 uur, be vond zich de landbouwer J. Hekkert, alhier, met eenigen zijner huisgenoo- ten en een paar buurjongens aan de overzijde van den IJeel in het hooi land, toen zij door een onweersbui werden oven allen. Om zich voor den stroomenden regen en meer nog voor de groote hagelsteenen te beveiligen, kropen er enkelen .11 een hooi opper, terwijl 11. met zijn 14-jarig dochtertje en 5-jarig zoontje alsmede zijn buur- jorvgen A. Scholten, een schuilplaats onder een knotwilg zochten. Opeens kwam er een bliksemstraal onder den hoorn door en smakte alle 4 genoem de personen tegen den grond. 11 zijn zoontje voor zich staan om hem met zijn bovenlijf voor de hagelstee- non te beschutten. Het kind werd eerst het hoofddeksel afgeworpen en onmid dellijk daarna wend het voor de voe- ten van den vader neergesmdkt. Alle vier waren bev usteloos. Toen zij weer bijkwamen en wilden opstaan, kon den zij zulks niet, zij vielen telkens weer neer, en hadden het gevoel alsof er geen grond meer onder hun voeten was. Na eenigen tijd konden zij zich met veel moeite staande houden, be halve liet meisje, dat naar huis moest worden gedragen. Di.t kind heeft het meert geleden. Zij is getroffen links in haar hais. Aan haar Imkerheup vertoont zich een klein, zwart tipje, vanwaar een roede, steeds breeder wordende, schrijnende streep over haar geheele dijbeen loop't. Verder werd aan den bal van haar rechter voet een rootle piek opgemerkt, terwijl <lo klomp van de voet was gebarsten, liet kind was nog erg onder den in druk en klaagde over pijn in haar dijbeen en rechtervoet, liet jongetje hei ft het er het best afgebracht De overigen klagen over gevoelloosheid en gedruktheid. Een wonder mag het genoemd wor den, da.', de vier pe i son en er nog zoo goed zijn afgekomen. De derde knot wilg, van den gene waar ze stonden af, is geheel uit elkander gedogen. MAJOOR L. W. J. K. TIIOMSON ALS ESPERANTIST. Men schrijft ons. Wie kon zóo flink als hij, een zaak, tv tarvoor hij syn pathie gevoelde, ver dedigen? Wie was zóó grondig onder legd, zóó tot do kern der dingen doorgedrongen; door wien konden we onze belangen bo'er doen behartigen., dan door hem? 't Was in het voorjaar van 1912, dat wij, Haagse he Esperantisten, toeval lig vernamen, dat de heer Thomson zich voor Esperanlo interesseerde. Een bezoek bij hem brengende, bleek liet, dat zijn belangstelling zich niet slechts tot theorieën bepaalde, doch da hij den schriftelijke© cursus, die geregeld in de Avondpost verscheen, tot een boekjje had samengeteld, wiens inhoud hij reeds volkomen machtig was. Van onze wekeüjkschc samenkomsten, waar slechts Espcran to gesproken werd, hoorende, sloot hij zich onmiddellijk daarbij aan. be zocht, de clubavonden tamelijk gere geld en gaf ons reeds na korten tijd «jen keurig Esperanto-verslag van zijn bevindingen in de Transvaal. Wat verbaasde het ons, dat hij', de eminente man, wiens arbeidsveld zoo enorm ui1'.gebreid was, tijd kon maken en lust gevoeldo om ook aan on9 be scheiden Esperanto-clubje Fine gi Venkos, zijn krachten te wijden. W it was hij direct beied om ons verzoek aan B. en W. tot oprichting van offi cieel» Esperanto-clirs assendaadwer kelijk te steunen. Wat verzamelde hij zich een fliriken voorraad materiaal om de levensvatbaarheid van Esperan 'te te bewijzen, om het terrein, dat zij reeds in het buitenland veroverde, aan te duiden. Esperanto was nog zóó nieuw, leek nog zóó dwaas; tegen stond in den gemeenteraad was dus te voorzien. De éétt beweerde dan ook. dat Esperanto niet gesproken kon wor den: een an«ter meende, dat een in- teui.it tonale hulptaal toe de onmoge lijkheden behoorde; een derde zag in Esperanto een gevaarlijk dieventaal- tje, enz., en®.; kortom alle argumen ten van hen, dio slechts zeer opper vlakkig van iets kennis namen, wor den te berd-s gebracht. Dat do heer Tliomon alle bezwaren schitterend weerlegde, behoeft nauwelijks ver meld Wie toch begaf zich zon grondig toegerust ten strijde als hij? Aan zijn nagedachtenis dus onzen welgemeenden dank en hulde. Aan zijn ijver, zijn vuur, zijn grond/ge kennis van zaken, aan zijn warm ge voelen voor een beweging, die de onze is, danken wij het, dat Esperanto haar cei-ste officicole schrede op Hol land ach en bodem deed. Wol past het ons het heengaan van dien bekwamen sympathieken samideano diep te be treuren. NIET VAN' DE PARTIJ. To Hilversum werd bij een vorige verkiezing een kiezer met 'n aulo af gehaald en naar liet stembureau ge bracht. Teruggekeerd bedankte hij bij liet uitstappen vriendelijk voor de ge nomen moeite, met de mededeeling, dat als de heeren meenden, dat hij der: condidaat hunner partij had gestemd, zij zich vergisten. Deze week. bij de herstemming, werd dezelfde kiezer weer per auto af gehaald. Hij stapte in en met een mooi gangetje ging het er van door. Niet echter in de richting van hel stembureau. Dit trok wel '«kiezers aandacht, maar de verzekering, dat er nog een paar andere kSezera moesten Worden op>gehaald, stelde hem gerust Nabij den tol op den weg Hilver sum—Raam werd hem verzocht uit te stappen, onder mededeeling, dat hij niet van de partij was. En al had hij alle mogelijke bezwaren, er uitmoest hij. Terugkuieren den langen weg naar Hilversum was nu de boodschap (N. v. d. D.). Letteren en Kaart BRANDON THOMAS. Brandon Thomas, de schrijver van de in de geheele wereld bekende klucht De tante van Charley, die meer opvoeringen heeft beleefd dan «enig ander aluk lor wereld, is te Londen in den ouderdom van 58 ja ren overleden. GEORG HENSCHEL GEADELD. De koning van Engeland heeft den bekenden zanger-componist dr. Gcorg Henschel in den adelstand verheven, zoo meldt de „Tel."., INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 80 Cts. per regel bij storing der spijsvertering bü zwakte en gebrek aan eetlust Slechte spijsvertering. Wanneer ons voedsel niet behoor lijk Terteerd wordt, worden het bloed en dientengevolge de weelsels en ver dere oifeanen van ons lichaam niet behoorlijk gevoed Van welke uitsté kende hoedanigheden uw voedsel ook moge zijn, 111 welke hoeveel heid gnj het ook gebruik', uw bloed wordt arm en vormt zich niet in voldoende mate. Uw gelaatskleur wordt geel, het vleèsch wordt slap, uw lippen worden bleek en uw tong beslagen. Gij gevoelt u gedrukt, gij hebt geen eetlust en alles wat gij ge bruikt hindert u, gij krijgt maagpijn, een gespannen gevoel over de borst, laat van hoofdpijn, enz. Verzwakking en bloedarmoede kunnen optreden. Het is van het grootste belang zorg te dragen voor een geregelde ontlas ting en indien uw spijsvertering niet in orde is, kunt gij niets betens ge bruiken den Foster's Maagpillen. Zij werken zacht doch afdoende, zij her stellen een vrije afvloeiing van een trage gal en hergeven het arbeids vermogen der spijsverteringsorga nen. Dank zij hun zachte werking, zijn zij het aangewezen middel voor vrouwen zoowel als mannen, grijs aards zoowel als kinderen. Foster's Maagpillen zijn te Haarlem verkrijgt), bij K. v. Eden, Spaarne en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 4 f 0.65 per flacon of f 3.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke -M. f aoon, die niet VM voorzien is van r m nevenstaand han delsmerk. Zwakken en zij die aan bloedarmoede of ze nuwachtigheid lijden gebruiken met uit stekend resultaat Dr. Kommel's Haema- togen. WAARSCHUWING Msn verlaige uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL Rechtszaken ÓNTAAiRDE OUDERS. Het O. M. bij de Rechtbank te Assen eischte tegen Klaas T. an zijn ectot- genoote Elsje II. te Barger Ooster- veeo, die 4 April het uit hun huwelijk geboren kind, destijds een maand oud, hebben acli tergelaten, onvoldoende gekloed en zonder voedsel, in zeer jammerlijke omstandigheden, voor ieder 6 weken gevangenisstraf. MOORD TE GASSELTE. Door de rechtbank te Assen werd. zoo meidt de Telbehandeld de zaak tegen den 20-jarigen arbeider, Roelof H., wonende te Cassette, thans ge detineerd. Volgens dagvaarding is hem ten laste gelegd, «Int hij in den nacht van 9 op 10 Mei te Gasselte opzettelijk Geert Moelc door een he- vigen slag met een paal een levens gevaarlijke hoofdwonde heeft toege bracht, welk fekt tengevolge heeft ge had. dat Geer! Mock in dienzelfden nacht is overleden. Beklaagde heeft de volgende ver klaring afgelegd. Op Zaterdagavond 'i Mei begaf hij zich met Gerard Vos. Jan Dijk en Harm 1 ladders naar de woning van Albert Moek, bakker en verlofhouder te Gasselte. In de wo ning van Moek werd bruiloft gehou den, daar de dochter des huizes ging trouwen. Naar dorpsgewoonte had men jenever gegeven, ook aan de personen, die niet ter bruiloft geauo <Kgd waren en zich in de nabijheid van de woning bevonden. Deze af keurens waa rd 1 ge bruiloftisge woon tc hofrecht nog in vele dorpen var Drente en een gevolg daarvan is, dat er dikwijls ruzie ontstaat. Bckl heeft vier borrels gekregen en heefi zich toen met zijn vrienden verwij derd; later, hoe Iaat weet bekl. niet zijn zij teruggekeerd. Op een zckei ©ogenblik was Geert Moek in de deur van zijns vaders woning ver .-dienen met een bijl in de hand Moek vermaar.de enkele personen om zich van zijns vaders grond te verwijderen. Men tartte hem daarop raar buiten te komen achter een hoop takkebossen, die Zich in de na bijheid van do woning bevonden Moek gaf hieraan gevolg; beklaagde heeft teen, volgens zijn bekentenis, een eiken paal genomen, welke daar op den grond lag, en heeft toen oj>- zettelijk Geert Moek daarmee met geweld een hevjgen slag op het hoofd loegebracht, waardoor deze ineen zakte en op den grond neerviel. Bekl. is toen met zijn vrienden er vandoor gegaan en heefil verder niet naar Moek omgezien. Deze is 's nachts om 12 uur door zijn vader gevonden op eenogen afstand van de woning; hij is daaron kermend naar Sufis gebracht en èer.igen lijd IaTér werd hij bewusteloos. Een uur na dat meu hem gevonden had overleed hij. Beklaagde verklaart verder, dat hij een wrok tegen Moek had, omdat deze meermalen bij zijn moeder aan huis, bij wie bekl. inwoont, had op gespeeld over betaling van een rijks daalder, die zij hem schuldig was. Hij verklaart, niet het opzet gehad te hebben., om Geert Moek van het leven te beroovén. De verklaring van bekl. wordt door getuigen bevestigd. Bekte agde, een stille, kalme jonge man, bleef bij de afgelegde verkla ring en is zeer onder den indruk van het gebeurde feit. Het O M. acht, dat bekl. de bedoe ling heeft gehad om ernstig leed to veroorzaken. Spr. acht, dat hier streng gestraft dient te worden, let tende op de vreeselijke toestanden, die hier in Drente heerschen, opdat hei tot een afschrik voor anderen zal zijn. Eiscli 6 jaar gevangenisstraf. DE PRAKTIJKEN VAN EEN KAN KERJUFFROUW. De kantonrechter te Amsterdam heeft ho'. onderzoek voortgezet in de zaak van mejuffrouw L. L. van G.. een zoogenaamde kankerjuffrouw, die, naar bleek uit voorgelez-m rappor ten, patiënten behandelt die lijden aan kanker of aan andere kwalen. l)e juffrouw houdt drie keer per week ziVting in haar waning, 2de Helmers- straat. Zij onderzoekt geen van hare patiënten, dat laat zij over een den aris, die haar assisteert. Hot middel, dat (te juffrouw tegen kanker in hoar bezit heeft, is afkomstig van haar va der en haar overtuiging is het, dat over liet algemeen de mensclten liever geholpen worden door niet-deskundi- gen, dar door deskundigen. Hoe de l>e- handeling van de kankerpatiënt en ge schiedt. kan zij niet verklaren. Ook wenscht zij niet mee te doelen hoe de samenwerking geschiedt tusschen haar en den arts.Zij zelve legt de ver banden,maar neemt aileen dio patiën ten onder behandeling, van wie de dokter heeft verklaard, dat zo lijden de zijn aan kanker. Zij krijgt salaris van den arts, die haar hulp verleert Deze geneeskundige heeft zich bij haar aangediend, teen zij een adver tentie plaatste om zich van genees kundige hulp te vorzeksren. Als getuige werd nu gehoord de juffrouw, die onder behandeling van juffrouw G. was geweest en nadien in het Ziekenhuis moest worden opgeno men. Getuige lag in bet begin van dit jaar in het ziekenhuis aan de Tor Maarstraat, nadat ze pas een buikope ratie had ondergaan. De dokter had haar medegedeeld, dat later nog een ojaerat ie moest volgen. En toen las ge tuige in do krant een vetgedrukte ad vertentie, waarin werd medegedeeld, dat kanker kon worden genezen zon der opcra'ie onder toezicht van een geneesheer. De juffrouw is toen met haar man naar* dat adres gestaan en daar maakten ze kennis mot die vrouw in wier vermogen het staat volgens haar eigen verklaring rnen- schen van kanker te genezen, zonder operatie. Getuige vertelt dan, hoe de juffrouw haar heeft behandeld, rond de wonde heeft ze gestreken met zalfjes en zeide dat dit moest geschieden, opdat het stuk uit het lichaam zoude vallen. Voor de behandeling moes tien gul den wo:den neergelegd. De in de ka mer tijdens de behandeling aanwezige dokter sprak geen woord en bemoe d? zich nergens mede; hij las ijverig de krant. Telkens 0111 de veer.ion dagen moest getuige terugkomen. Toen ten slotte de wonde zóó groot was gewor den (16 bij 12 centimeter) dut getuige bijna niet moer kon loopen, raadde de juffrouw haar aan, dit ook maar niet meer te deen. Ze kon getuige natuur lijk wel aan huis behandelen, maar dan kortte elk bezoek veertig gulden. Het laatste advies dat de juffrouw haar gaf luidde:Als de pleister van de wonde valt, moe. ge deze bestrijken met versche boter zóó van do karn, en daarover een linnenlap spreiden. Maar zoover kwam het niet, De toe stand van getuige werd zoodanig, dai' zo in het Binnengasthuis rnccs-i worden opgenomen. Daar bleef ze e'f weken en thans is ze nog loopende pa tiënte. En bent u nu ten slotte een beetje genezen van uw liefde voor kwak zalvers? vroeg de kani onrechter. Ja, ja, antwoordde getuige, dat ben ik nu wel! De ambtenaar van het O. M, noem de dit ge\ul een zeer ernstige overtre ding van de geneeskundige we?. Bij de behandeling door de juffrouw was een arts aanwezig, die sindsdien naar Indië is verdwenen en die als een wassen neus bij de behandeling z'n tegenwoordigheid verleende. Spreker vraagt een geldboete van f 300, subsidiar 3 maanden hechte nis voor juffrouw G, INGEZONDEN Van ingeiondsn stukken, geplaatst of niet geplaatst, ïruidt da kopie den inlander niet teruggegeven. Voor den inhoud deier rubriek stelt da Sedaetie sich niet aansprakelijk. DEBAT DUYS—DE LOBEL. Geacht© Redactie. En nis sociaal-democraat èn als pc- erelaris van do a/fdeeling Haarlem van den Bond van Gemeente Werklie den, verzeek ik Uw Redactie vriende lijk, het volgende te willen plaatsen naar aanleiding van he>' ingezonden -tukje van den heer De Lobel, in uw olad van Dinsdag 23 Juni. De kunsten, die de<ze geachte heer in dit stukje te aanschouwen geeft, doen denken aan zekere evoluties op hei: slappe koord, met dien verstande, evenwel, dat de vertoonjng mislukt en de patiënt naar beneden valt. Op een onjuis-heid wenscht onder- geteekende de aandacht te vestigen. De lieer De Lobel citeert uit De Volks stem. En teen Duys hier zotf was, schitterde mijnbeer De Lobel door af wezigheid. Hij voegt daar aan toe: De waarheid is dat ik midden in de zaal zat. Juist, heel listig tracht de lieer Do Lobel er zich uit te draaien. Ook aan de R. k. partij was door liet bestuur der S. D. A. P. een uitnoodiging gr zonden «m tegen Duya te komen d balfceren. ChulanEs 3at schitterde de r. k. partij bij het deba'. door haar afwezigheid. Ook de heer Do I/obel debatteerde niet, ondanks dat hij midden in de raai zat! liet weerleggen van de meerdere on juistheden, of juister, verdraaiingen van dezen heer. 13 ruimschoots toovor trouwd aan het bestuur van de S. D. A. P. Vergun mij echter nog even te wij- zon op liet fei', dat de lieer De Lobel blijkens hot verslag in Haarlem's Dag blad en Stads-Editte, op de eerste ver gadering voor do Rechtsohe kiezers gezegd heeft: Do gemeente-werklieden bobben geen ach'.urendag noodig, ze werken toch zou hard niet. Is men naar Ik vernoem hier al tegen opgokomen van de zijde van de Christelijke gemeente-werklieden, voor het overige blijve deze uitlating voor rekening van dezen waarheid- Levenden Christel ijken onderwijzer Do Lobel. Alleen, wanneer deze heer zoo do mond vol heeft van durven üehatteeren tegen Duys, noodig ik hom vriendelij!; uit ai vast eons to be ginne u mot mijn gering persoontje te debatteoren in liet 0pe.r1b.1ar over: De gemeente-werklieden werken toch zoo h'ard niet. U, Redactie, mijn dank v<x>r de plaats ng. Hoogachtend, C. WESSELIUS Seer. afd. Haarlem van den Bond van Gem. Werk. Geachte Redactie, Gaarne had ik een kleine ruimte 111 uw veelgeleaeai blad. Bij voorbank mijn dank Sinds een week of zes liggen er a"n het Spaarne, voor het gebouw der Mij. vun Wetenschappen, twee stapels planken, als ik mij niet vergis, afkoin- tik var. de gerepareerde Melkbrug. Zou er ook iets aan te doen zijn om do bewoners aan die zijde en aan don overkant den angst te besparen van 't verdrinken vai kinderen? Hot is al een paar maal gebeurd, dat er kinde ren mot he':, spelen op die planken to water zijn geraakt en gelukkig nog gered, maar er zijn niet altijd men schen die daar erg in hebben. Ik hoop, daar de kinderen het gevaar niet be grijpen waarin zij door hef. woerto spelen zich bevinden, dat er gauw werk van gemankt zal worden om die stapels weg te halen. Ik kan mij niet begrijpen,, welk nut bet heel dat hot hout daar zoo lang blijft liggen. EEN OVERBEWONER. Skiboten, 23 Juni 1914. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van uw hoofdarti kel, voorkomende in uw nummer van gisteren, onder motto: „Huizenbouw door de Gemeente", kan ik niet nala ten een bescheiden plaatsje in uw blad te verzoeken, om daarin op eelti ge onjuistheden, volgens de tueening van een huiseigenaar, te wijzen. Uw artikel op den voet volgende, meen ook ik, dat de heer Slingenberg gelijk had, teen hij verklaarde dat de gemeente concurrentie deed aan par ticulieren, door die belangrijke sub sidie te verschaffen aan bouwve'roo- ni gingen. Niet aileen echter, dat de gemeente den particulieren huiseigenaar con currentie aandoet, maar hierbij doet zich tevens de eigenaardigheid voor. dut diezelfde particulier aan het te kort van die exploitatie door de ge meente, in den vorm van belasting, moet bij betalen. Deze eigenaardig heid of beter gezegd onbillijkheid, doet zich in geen enkel ander gemeen telijk bedrijf voo'r. Dat u meent, dat dio vereonigingen welke eigenlijk uitsluitend in het be lang der volksi-uisvosting werkzaam moeten zijn, d r ie redenen voor wo ningbouw liebben, vind ik geheel on juist. 1. dat do bewoner geen gevaar loopt meer huur te moeten betalen in do toekomst, is niet zeker, in ieder ge- vol zal deze dan toch ook weer meer belusting moeten opbrengen in ge meenschap met den niet zoo gelukki gvan veréenigmsshuisbew oner, om het bjj de exploitatie ontstane tekort te dekken. 2. Dat de inrichting moderner zal zijn, betwijfel ik ten zeerste, en wel aan de hand van verslagen van in an dere plaatsen bestaande bouvvverco- niginigen, o.a. Amsterdam, waar II,iet voorkomt, aa. bij de bouwvereeni- girtg „Het Westen", dat er meer woningen zijn. dan gegadigden. Bedoelt u echter zooals verder in uw artikel staat, dat het modern is wal de heer Faber heeft gezegd „rlat de minst gosehiklen werden ge schrapt,' dun m. a. w. de puik- huurder®, zooals men seriën zonder kinderen, maar met één poes en kana rie worden toegelaten? Vraagt u moderne woning, minder mode'rne rJuurdei'3, (zooals die met 6 en meer kinderen) een plaatsje kunnen vinden. 3. Wat aangaat de gebruikte mate rialen, de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht zorgen, aan de hand de'r bestaande bouwverordeningen er wel voor, dat de kwaliteit in. overeen- stemming is met het doel. Dat u wijst op de samenstelling van een commissie welke het aanzien van den huiseigenaar zal gaan verhoogem, ook dat is niet juist. Wel zal die com missie, naar ik hoor, zorgen dat de verkeerde meeningen tegenover den huiseigeoaa'r wat worden weggeno men. Dat bij liet publiek, volgens u, voornaamste grief Ihiierin zit, dat de huren worden verhoogd zonder dat het noodig is, kan niet waar zijn, daar de abnormaal lage huurprijzen nu pas cip hun normale hoogte zijn gebracht. Met belangstelling zio ik den tijd te gemoet, dat ook de uitgifte eerncr cou rant, het rondbrengen der melk en liet bakken van brood in gemeente-exploi- tatio overgooit. Nu nog kort over wat do hear Fa ber schreef. 'Allereerst dan dit: „Do Woningwet heeft eerst in de tweede plaats aan gemeentelijken bouw gedacht, zo schoof ongetwijfeld de woningvereeni- gingon voorop en bedoelde alleen geld voo'r gemeentelijken woningbouw be schikbaar te stol I on wanneer duidelijk gebleken was, dat het particuliere initiatief niet geneigd of bij machte was tot de vorming van een toegela ten verooniging of stichting to gera ken en onthouding niet langer oor baar was.' Zeer juist mijrihieer de Redacteur, het particulier initiatief schoot te kort, en kon-niet in het belang der- volks hulsvesting werkzaam zijn; dus gaat de gemeente er in liet belang der volkshuisvesting toe over, woningen te stichten van 1 4 2 gulden per week, juist zooals do woningwet bedoelt, uilsluitend werkzaam in het belang de'r huisvesting. Naar do klachten over den gemeen telijken. bouw in Dan Haag mag ge ïnformeerd worden (want dio zijn zeer jut»t) en ik geef aan alle onbo- vooroordeelden in overweging, bij die gemeente daarnaar eens te infor- meereu. Verder nog: Mutaties onder de huurders kwamen nagenoeg niet voor. Waar er telkens voor elk blok veel mec'r liefhebbers waren dan be schikbare woningen, heeft men de a 1- I e r minst geschikten ge schrapt!! en bij een particulieren huisjesmelker omdergebraoht! Wan betaling is onbekend, dat kan ook niet plaats vinden. Stel u eens oen geval, dat oen huurder uit zoo'n ge meentelijk kuis, eens niet betaal!, dan wordt die slechte op straat gezet on naaT het gemeentelijk poli tiebureau geforhcht met zijn inboedel, dus weer in een gemeentewoning ge plaatst? Neen. mijnheer de Redacteur, mijn praktische ondervinding heeft mij geleerd, dat tot heden de huiseige naar in het algemeen lief en jeed met zijne Huurders deelde. En dat de huurder iu het algemeen die meening deelt blijkt wel Kievit, dat vele huur ders liever een woning van een huis eigenaar betrekken, dan een van een bouwvereeniging niet baar onaange name lange 'reglementen, zooa's een artikel: liet gezin boitaat uit man, vrouw en ééa kind of één poes of één kanarie enz. Ook ik vind daarom, gelijk u, de toekomst belangwekkend. Mijn dank met hoogachting. EEN HUISEIGENAAR. Inzender vergist zich, als hij denkt, dat er op de gemeentelijke exploitatie een tekort zal zijn, dat o.a. ook de particuliere huiseigenaar zal moeten helpen betalen; wij zouden niet we ten, waaruit dat tekort zou ontstaan. Maar gesteld zelfs, dat het aanwezig was, dan zou den particulieren eige naar ïiietli anders overkomen, dan een geziu zander kinderen, dat toch oor het openbaar onderwijs meebe taalt. Mot moderner inrichting wordt na tuurlijk bedoeld wat er staat en r.iet de vraag, hoeveel kindéren in een ge zin zijn; daarover denkt natuurlijk ook do heer Faber niet, wanneer hij spreekt van de minst gjeecMkte: be doeld worden stellig, zooals inzender zeer goed begrijpen kan, slordige, vui le, baldadige gezinnen, liet is juist een grief tegen sommige particuliere huis eigenaars, dat zij bij liet kiezen van huurders (drkw-ls ihceft de eigenaar meer keus van huurders, dan de huurder keus van woningen) de voor keur geven aan gezinnen zonder of et wéinig kinderen. De bedoeling van de Commissie ia te trachten, ihat ihtuiseJgenaarsbeciirijf in een gunstiger daglicht te plaatsen; zoo luiden de woorden precies, eenigs- zins andere, wij geven het toe, dan in ons artikel stond, maar de bedoe ling is dezelfde. Inzender zegt, dat verkeerde mee- •ningen moeten worden weggenomen oris best. Maar beiioo'rt tot die ver keerde meeuingen inderdaad, dat de huiseigenaren altijd winst op de ex ploitatie van hunne woningen hebben gemaakt? Inzender moet zelf maar eens onder zoeken naar de Haagsdhe klachten. Dat moet juist een kalfje naar z.jn hand zijn en wanneer ze hem officieel vérstrekt worden, willen wij de hoofd zaken in dit blad vermelden' ooi; kan hij zelf zijn vraag wel stellen aan den heer J. II. Fa'bor, die aan het. adres van de redactie der „Mededeeliiigenf', Frans Van Mierisstraat 52 to Amster dam, wel te bereikim zal zijn. Met waardeering lezen wij. da; de huiseigenaar lief en leed met zijn huurders deelt. Maar "t grapje (h over het roglementsortikel van een bouwvereeniging vinden we in it.et ge heel niet aardig. Of do toekomst ge meentelijke couranten brengen zal, moeten we maa'r afwachten: als dat 't geval is, zal er wel aanleiding voor wezen. REDACTIE. geneeskunde door de i v ren a. C. w liuweler en Cl». H_ Boisseva-n; het doctoraal examen in de rc-chtswoten- schap door de heerer. A. C. Hofman enJ. C. Heljer. Bevorderd tot docror in de rechts, wetenschap op stellingen mej. R. Bos man. geboren te Hoorn, en de heer H. Plato, geboren te Amsterdam. Ama'erdam (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschap de heer Th. G. Don- ner; voor het prop. examen godge leerdheid de heeren S. van Dijkm, B. Hagenaar en W. de Roos. Delft (Technische Hoogeschaol). Be vorderd tot dodlor in de technische wetenschap de heer ,T. D. Ruys, seboik„ ingenieur, op proefschrift: Dririkwa- terreiniging met hypochlorist?n, eu op stellingen. Geslaagd voor ho. caiididuatsoxa» men in de weg- en waterbouwkunde, de heeren X. Blankevoort, L. J. Boono L. Bronkliorst, M. J. H. Hanra'h, J. A. K. van Husselt, J. E. van Hcems. kerek van Beest., F. E. E. A. lloll n- gérus Pijpara, J. J. Huisman, F. 1. .1. Kanstein, D. Kramer, C. L. C. van Kretschmar, C. Krijn, A. L. van der. Laakon, W. J. II. van Limburg S;l- rum, W. A. B. Meiborg, II. W. Mou- ton, B. Pedser, J. A. Quartos van Ufford, W. F. A. E iell, II. II Ruylen, A. O. Schut, A. Sis-ingli, II. J. F. Smit, J. J T. Sjirengor, A. II. Stam, II Streefkerk, W. Terp dra, G. H. A. Thicane, J. C. K. van Toorenburg, A. L. Verwoerd. Voor het prop. examen in de weg- en waterbouwkunde do heer J. iv. L. 1 lab ra ken. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechts we'en schap op stellingen do heer IL L. Wïlkcns, gehoccr. te Veen- dam. Lei don. Bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap op stellingen do heer L. J. da Vos, geboren te Middel burg. Geslaagd voor het voorbereidend examen Ind. adm. dienst de heer F. J. Muller. Utrecht, Bevorderd tot doctor in do godgeleerdheid op proefschrift Adolf Stöcker en zijn sociaal-ethisch stre ven", de heer O. Norel J:n gel», te IlaiTngen; tot doctor in de genees kunde op proefschrift Sol- cn gol- toet-tand van gela ineoplossmgeu', do heer L. Arisz geb. t9 Utrecht. Amsterdam. Met goed gevolg is at- gelogd lied candidaatsexamen in do rechtswetenschap door de hoeren Karei Smits, G. W. Meijer en C. J. Smit; het theoretisch geneeskundig examen door de heeren J. F. O. Hues R. M. M. Mangkoewinoto; het tinotoraal examen in de geneeskunde door den herr P. van Bork. I.eiden. Geslaagd voor het docto ral examen rechten de heer C. N. Bóhtlingk en mej, J. W. de Stoppe laar. Utrecht Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer C. van Ler.nep, gcb. te Loe- nen. Groningen. Geslaagd voor het doe-' toraal examen geneeskunde de heer D. B. van Eysselsteyn; voor hot theo- tiseh geneeskundig examen de heef C. P. Burger. Groningen. Doctoraal geneeskunde de heer J. W. Napjus; voorbereidend geneeskunde de heer E. E. Oter- boom; candidaats plant- en dierkun de E C. Vyam; thor. genecsk. 2e gech Keijser. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Beroepen. Te Nieuw-Buiinen, H. Keuzenkajup, te Kolderveen, To Vee- nendaal, G. A. Posh, te Arncmuiden. Te Schcrpenzeel (F.), A. J. A. Scholie, te Boog er. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen in rechtswetenschap de heer J. II. C. Kok. (U. D.). Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaatsexamen in cte Sport en Wedstrijden EEN NIEUW SPORTBLAD. In Arnhem heeft zich een comité gevormd dat het plan heeft opgevat een Sportblad uit te geven, hetwelk zich meer in hot bijzonder bezighoudt met de sportgebeurtenissen in het Zuiden, Noorden en Oostn van ona land. Van verschillende zijden ont- ring het comitu reeds blijken van in stemming met zijn plan. Stadsnieuws Kiekjes van 't Kantongerecht (Vervolg) 's Middags, na de koffie, werd d« zitting voortgezet. De publieke tribu ne stond nog vol met beklaagden en getuigen, maar de schaar was toch al wat gedund. liet eerst kwam er een man voor, die beschuldigd werd op verboden tor- rein gcloopen te hebben, wat bijna zooveel wil zeggen als op het stroo- perepad geweest te zijn. Kantonrechter: Is het zoo? Beklaagde- Wel nee, ik weet vat niets I Kantonrechter: Ik heb hier voor mij een procesverbaal van twee veld wachters, die u in December bekeurd hebben. Beklaagde: lk heb in December geen eldwachters gezien. Kantonrechter: En u hebt uw naam opgegeven? Beklaagde- Wel neen! Kantonrechter: Hebt u naamgenoo- len in uw dorp? Beklaagde: Ja wel eenigen, u zal een ander moeten hebben. De behandeling werd 14 dagen uit gesteld, dan zullen de veldwachters als getuigen opgeroepen worden,, op dat onderzocht kan worden of er een persoonsverwisseling in liet epel ie. Een politieman L11 IJ muiden wist, dat aan een fabriek koper gestolen Hij hield daarom een oogje in liet zeil en ontdekte op een wagcu een Haarlemscheu koopman in alles een stuk gestolen koper. Als verkooper werd opgespoord een werkman van de benadeelde fabriek. Dc koop was gesloten voor f 1 50, maar daaronder waren ook eemge flesschen en een oud kachtelije be grepen. Diefstal is evenwel een zaak voor de rechtbank. Toch werd ook de kan tonrechter in het-geding betrokken, want de koopman is vervolgd, omdat hij het gekochte niet in zijn register heeft opgeschreven. Men w eet, dat elke opkooper een re gister moc-t houden waarin alle koo- pen genoteerd worden. Deze verplich ting is ter vergemakkelijking van de justitie om de verkoopers van gesto len waar op te sporen. De ambtenaar van het O. M. meen de een xware straf 25 gulden te moeten eischen. om te bewerken, da»

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6