lIPKËi' MEYs Stolfwasche costuums CORN. VAN NiEL Gzn. f f f f Voor velen is alle haver gelijk. Café De Karseboom, Gr. Houtstr. 99. de r.pkoopers zich arm de wel houden 1 opdat er gewaakt wordt tegen het verhandelen van voorwerpen van diefstal afkomstig. Een roodwangige boerendeern uit Sassenheim had 's avonds gefietst zonder licht. Kantonrechter: Koe kwam dit? Beklaagde- Ik had me wat verlaat. Kantonrechter: In het vervolg op passen! Het O. M. eischte twee gulden boeie Beklaagde: Zal ik maar dadelijk be talen? (gelach). De haat tegen de fietsers is er op het platteland nog niet geheel uit. Ge tuige deze zaak: Óp 1 Maart reden op den Spaam- damrncrdijk. onder Schoten, 4 jonge lui te fiets. Voor hen reed een boer met een wagen, die niettegenstaande gebeld werd, niet wilde uitwijken om de fietsers te laten passeeren. Het duurde wel tien minuten. Eindelijk, het zachtjes rijden moede, trachtten de peddelanrs achter elkaar-rijdend toch voorbij te komen. Toen zette de boer zijn paarden aan en haalde uit naar... links. Het gevolg was, dat de fietsers vielen en schade aan stalen tos en kleeding opliepen. Het. O. Mi wilde den koppigen boer beleefdheid leeren door hem mot f 25 te beboeten. Een koopman-netje had met een hond voor zijn wagen gereden, die niet voorzien was van een muilkorf. Bovendien had hij geen nummer-be wijs. Voor elk feit luidde de eisch- 2 gul den boete. Een 18-jarig jongeling had verge ten zich te laten inschrijven voor de müilie. Beklaagde: Tk wist niet dat ik dot doen moest. Niemand heeft er mij aan herinnerd. Do vergeetachtigheid wilde het O. M. straffen met 3 gulden boete. Eenige vaders van uitstedige zoons hadden vergoten zelf de aangifte te doen. In zulke gevallen vorderde het O. M. 5 gulden voor de schatkist Aan den Bredcrodeweg is oen spoor- overweg, die bediend wordt door een op eenigen afstand gelegen blokhuis De twee beklaagdendie terecht stonden omdat zij de gesloten hoo rnen geopend hadden om den over weg te passeeren, beweerden, dat de hoornen veel langer gesloten blijven dan noodig is. Kantonrechter: Maar dan jelui de boomen toch niet open doen, want dat is gevaarlijk. Beklaagden: Je kan toch zien, of cr een trein aankomt. Eisch tegen elk 5 gulden boete. Een der beklaagden- Het is wat moois, ik moest naar den dokter en kon nlc-t zoolang wachten I De IJkwet is een van die wetten die geregeld overtreden worden. In bijna alle gevallen is dit vergeet achtigheid. Ook nu stonden weer een serie IJk- wet-schenners terecht. De tafel stond vol maten en gewichten. Het O. M. etschle verschillende geldboeten. Een slrooper, die met een fret in de duinen konijntjes gevangen had, hoorde deswege vijf gulden boete tegen zich eischen. Kantonrechter: Waarom stroop je? Beklaagde: Ik heb een groot gezin, had geen werk en mijn kinderen vroe gen om clenl Een visscher uit Haarlem had in üe Ringvaart onder Heemstede op 20 Maart een snoek gevangen. Dat was dus in verboden lijd. Eisch: 3 gulden boete. Tiet was een mooie snoek van 87 cM.l Een fietsrijder was te Velsen be keurd wegens hel rijden zonder bel. Beklaagde- Ik was even te voren ge vallen, toen is mijn bel gebroken en van het stuur gevallen. Het O. M. geloofde daarvan niet veel en eischte 2 gulden boete. Tegen een vrouw van middelbaren leeftijd werd wegensopenbare dronkenschap 2 gulden boeie ge- eischt. Een gelukkig zeldzaam voorkomend geval t KEES. HINDERWET. B. en W. declen mede, dat Is inge komen een verzoekschrift met bijlagen van P. lloogendoorn, om vergunnin; tot uitbreiding van do houtdraaieri en witwerkcrij in hel perceel aan de Ha gestra at Nr. 5, kad. sectie D Nr. 6899, door het vervangen van den bo- staanden gasmotor van 2 P.tIC. door eenen gasmen tor van 7 P. K. 'en door bet bijplaatsen van werktuigen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden bobben bet voorrecht, fragen op verBohillond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht gesobouken. VRAAG. Hoe kan. men wit bam boe buigen en zwart maken? ANTWOORD. Wij meenen dat bamboe zich laar. buigen bij verwar ming. Dit zal ccbler wel niet ledereen kunnen. Om het zwart te maken kan men probeeren het te bijl een. Anders met zwarte spiritus vernis commissie sluit mei een batig saldo ui f 2S5.15. Als lid voor de Gezondheidscommis sie werd aanbevolen I)r. Nije. De notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. Ui] punt 2, pensioengrondslag voor den gemeente-arts, werd voorgelezen een schrijven van den Minister, om trent de toekenning van pensioen aan den gemeente-arts. Hierbij werd het pensioen van dien arts gebracht van f 600 op f 900. De stemming bij punt 3, beslissing omtrent plaatsing van grenspalen ad f 35, bad tol resultaat dat 5 leden hier voor en 2 tegen waren Bij punt 4, beslissing verordening op maximum snelheid van motorrij tuigen, ontstond eenige discussie. Bij de stemming werd verworpen het voorstel tot het plaatsen van waar schuwingsborden, met 4 stemmen to gen. Bij de behandeling van punt o, ver hooging van den aftrek voor levens onderhoud bij den Hoofdelijken Om slag, stelde de Voorzitter voor, uit den Raad een commissie te benoemen, dio een en ander zal te bestudeeren heb ben. De Voorzitter vreesde, dat bij af trek tot f 500 de middenstand in ge vaar zou komen. In ieder geval zou bet percentage voor den Hoofdelijken Omslag op 5 t'2, misschien wel op 6 pCt. komen, een natuurlijk veel te hoog percentage. De heer Kok, die hierop antwoord de, verklaarde zich geërgerd te heli- ben aan de arbeiders, die bijvoorbeeld nu in den hooitijd tamelijk veel geld verteren en weinig iu de belasting bijdragen. llieniu benoemde de Raad uit zijn midden een commissie, bestaande uit do hoeren Breda, Kok, Veld en Nije, voorzitter. Goedgekeurd werd de af- en schrijving dienst 1914. Op voorstel van li. en W. werd be sloten, de polderbewoners te noodza ken, zulke maatregelen te nemen, dat bij eventueelen brand genoeg wate voorhanden is. Daartoe moeten dan in de slOcten pulten gemaakt worden, waardoor voldoende water verkrijgbaar zal zijn. De Voorzitter vroeg eenige inlich tingen aan den lieer Veld. Voorts las de Voorzitter een request voor van den aannemer E. Groot, be treffende een boete groot f 60, hem op gelegd wegens het nie't op tijd afleve- ren van weikzaamheöeu tuin een schuur. De Voorzitter deelde mede, dat reeds clementie gebruikt is bij do uitvoering van het werk, hoewel er kend moot worden, dat de aannemer veel tegenspoed had. Bij de stemming over de inwilliging van het verzoek van den heer Groot, om de boete niet toe te kennen, staak ten de stemmen. Een voorstel van den heer Max, om den lieer Polderman ter vergoeding van geleden schade bij geleverde werkzaamheden aan de gemeente een bedrag van 10 toe te kennen, werd aangenomen. Voorts besprak de Voorzitter het wenschelijke van woningbouw van ge rneentewege. Er zullen zes woningen noodig zijn, waartoe een som van pl.m. I 10.1XX) qoodig zal wezen. De Voorzitter prefereerde het bou wen van gemeentewege boven het beu wen door een particuliere bouwveree- niging, vooral waar de leden van een eventueel op te richten bouwvereeni- ging meest onder de Raadsleden en liet gemeentebestuur zullen gevonden worden. De woninghuur ad f "2.50 per week zal de onkosten dekken. Do Raad nam hierop het voorstel van B. cn W. aan. B. en \V. zullen dus hunne plannen doorzetten. Na rondvraag ging hierop de open bare vergadering in geheime zitting Uit de Omstreken SPAARNDAM. GEMEENTERAAD. Woensdagmiddag half drie verga derde do gemeenteraad. Bij het voorlezen van de ingekomen stukken bleek, dat do rekening en verantwoording van de Gezondheid.1» IIA ARLEMMERMEER. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuien dv Vereeniging tot be vordering van do belangen van den paardenhandel in de gemeente Haar lemmermeer. N.V. LOOSENS COSTER BAARLEM ZOIDER BUITENSPAARNE 12 LEVERINQ VAN: CIRCULAIRES ENVELOPHEN - NOTA'S REKENINGEN KWITAN T1ÊN EFFECTENBRIEFJES POLISSEN - CONTRACTEN AANDEELEN COUPONS - RECEPISSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN BESTEKKEN REGLEMENTEN PkOGRAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. BILLIJKE PRIJZEN Gemengd Nieuws HET LEGER DES HEILS IN 1NDI. Da Lomlen-rche Iblbl. correspondent schrijft: Dmg in, dag uit, kan man tlhans In lie* Strand bïj 'ATdwycK »To I.onïïc- naars bij honderden zien staan voor het congres-gebouw, waar hot Leger des Hells zijn irternat'onalo samen komsten houdt, bewonderend© al die ertegc-mvoordige-ro van verschillende volkeren dor wereld, die zich daar ei'toonen in hun kleurige, eigenaar dige, vaak schitterende kleedij. Dat lieeft nu al veertien dagen zoo ga-1 duurd cn nog geên oogenhlik is de be langstelling verminderd, noch van de buitenstaanders noch van de honder den Heilssoldaten en bewonderaars 'a.n het Leger, die namiddag na na middag, avond na avond de zaal der bijeenkomst vulden, nooit verflauwen de in geestdrift. Hel ia niet. te veel ge zegd, wanneer ik beweer, dai*. nooit te voren te Londen een internationaal congres zulk een aandacht heeft gi trokken. Heden liad ik met kolonel J. W. de Groot, die het work van het Leger in onze Oost onder zijn hoofd-leidihg heeft, een onderhoud. L u den indruk dat het Leger iu kracht en beteekenis is vooruitge gaan onder dengene, die er nu het hoofd van is? Beslist, antwoordde kolonel Do Groot, deze generaal Booth beef", de innerlijke kracht en beteekenis van de «lichting zijns vaders zééjr ver hoogd, Hij kende, toen hij ter- zijn posifc werd geroepen, er alles van en kende ook de gebreken. Er gaat van hem een macht en een Ixjziolende kracht uit; ik zou haast zeggen dat bij meer meeter over den geheelen toe stand is. dan zijn vader was. Hij weet zijn staf en zijn officieren voor hun w erk "e bezielen en onder zijn leiding is overal de beteekenis van het werk toegenomen. Dan, sprekende over do Javanen, die met hem hierheen zijn gekomen, zeide kolonel De Groot: Behalve de Europeescb© verpleeg sters en soldaten, die thans md. ver lof van Java zijn, zijn hier e:n Am- boinees, een Indo-Javaan, een Chinee sche vrouw en drie Java arische vrou wen. Zij waren nooit te voren in Eu ropa geweest en staan natuurlijk nog dagelijks verbaasd over zulk een wo- reldsiad als Londen. En ook zijn zij vol eerbied bezield over de stichting waartoe zij behooren; zij hadden zicli te voren nooit kunnen voorstellen dat liet Heilsleger van zulk een wereld- bel eekenis was en ik ben overtuigd dat het Leger, als wij straks in Indië zullen zijn teruggekeerd, buitenge woon in kracht zal winnen door het geen zij aan hun landgenoten zullen verhellen van hetgeen zij hier gezien hebben. Ja, vervolgde hij, teen ik hem vroeg, of hij tevr eden was over den arbeid, dien het Leger in Indië ver richt, wij hebben zegen op ons werk. Steeds meer en meer gaan de Java nen en andere Indiërs beseffen w wij kunnen en wat wij willen doen. Het groote werk doen wij in onze leprozen hospitalen^, op Java, op Lom bok, op Sumatra en elders. Ons nieu we hospitaal op den Tjandi-heuvel bij Semarang zal een zegen zijn; wij wer ken titans ook reeds op Celebes en al ons hospitaalwerk wo-rdt met 'toewij ding door Europeanen, en Inlanders verricht; het is bijv. bewonderens waardig wat die Chineeseho vrouw, die hier bij ons is, sedert jaren onder de ongelukkige leprozen heeft gedaan. Otnderwijfl hadden z3ch mevrouw De Groo't en de Deensche dokter, dr Wille en diens echtgenoot», die nu ook al zeven jaar met het Leger wer ken, even bij ons gevoegd, en ioen dezen waren heengogaan om de mee ting bij te wonen, waar mevrouw De Groot ook spreken zou, hernam do kolonel: Die dr. Wille is een groO bewijs van de toewijding en naastenliefde, die degenen die met ons werken, bezielt. Die man is een beroemd specialiteit iu oogziekten en "zo u als zoodanig ,ün Indië een rijk-makende burgerprak tijk kunnen hebben hij gaf die er gaarne aan om mei- ons saam te wer ken tot heil der ïnlandsche bevolking en in de zeven jaar, die hij bij ons ie, beeft hij reeds 133.000 inlanders, Chi- neezenEuroprfanen voor bis bo- handeld. Hiij kan zijn taak niet meer af, doelt gelukkig beeft hij thans een dok'.er weten te vinden,, die eerlang met hem zal samen werken. Al onze me them zal samen werken. Al onze jvogingen om in Holland een tweeden dokter te vinden, hebben gefaald. Naast den dokter zijn wij allen dank baarheid verschuldigd aan onze ver pleegsters, Enropeesche cn inland- sche, die me*, een bewonderenswaar dige liefde en toewijding hour zware taak in de ho-pitalen en, vooral haar gevaarlijk werk onder de leprozen, verrichten. Onze arbeid wordt wel ge zegend onlangs kwamen er nog 25 officieren uit Holland naar Indië om in de hospitalen te helpen en van hen waren er me; minder dan twaalf, die zich vrijwillig opgaven voor liet werk onder do lepralijders. Met groote erkentelijkheid sprak ko- lonei De Groot over den steun, dien liet Leger in Indië heeft. Van den Gouverneur-Generaal af 'tot den laagsten ambtenaar, zeide hij, steunt men ons en de financieels steun, dien wij van Europeanen en Chineezen en van de groote Indische maalschuppiijcn krijgen, en dien wij natuurlijk zoo zeer behoeven, wordt door ons met dankbaarheid gewaar deerd. Blijft ge nog lang in Europa, kolo nel? vroeg ik. Als straks hot congres afgoloopcn is, gu jk met mijn Javaantjes hier het land in en zullen zij zich ook laten zien op onze bijeenkomsten in tal van Engelse he provinciesteden. Daar zul len zij zeker evenveel bewondering wekken als eiken dag hier te Londen liet geval is geweest, In Holland zijn zij nog niet geweest, want zij waren te Southemp:on van boord gegaan. Den 15den Juli hopen wij allen in Holland aan te konten en daar zal ntcn ons groepje dan in verschillende den ün omze (meeting-Balen kunnen zien, en voor onze terügreis hebben wij plaats besproken op den stoom er dear Ma al schap-pij Nederland., die 15 Augustus naar Indië vertrekt. Daar teruggekeerd, hopen wij met volle liefde en toewijding onzen arbeid te hervaten, allen ontegenzeggelijk gesterkt in ons levensdoel, door geen. wij deze dagen in Londen a en mede-maakten. Mün vrouw en ik hopen nog jarën Ir. Indië lot heil van de inlanders en tot heil van ons Leger, dat ons zoo Hef is. werkzaam te mo gen zijn. DE BOYCOT DOOR AUTOMOBILISTEN, e nog eendgszins mocht twijfelen nan de beteekenis van het automobi lisme in onze dagen, kan tot be>'ere opvattingen komen, door do lezing van een bericht in de Times', ondor den titel: BoyocJit of Godalm ng. Dit bericht maakt melding van eon merkwfiordigen strijd. Godalrning is een stadje tusschen Londen en Ports mouth.in heerlijke omgeving gelegen dat thans duchtig te lijden heeft onder een boycot, dte het gevolg is van het optreden der politie tegen do automo bilisten Eenige jaren geleden besloot de politie van he; stadje nl., dat aan een druk door auto's bereden weg is gelegen, met kracht <xp te treden te gen de art'omobilisten, die zich schul- maakten aan overtreding van do snelheidsbepalingen Er werd een ag. autoval geplaatst. Op een punt van den weg aan den ingang van het e'.ad- je werden politiebeambten in burger- kleedmg geste.tionr.eerd. cn bij troep jes word er tegen de automobilisten die te snel reden procesverbaal opge maakt. Groote verontwaardiging wek te dat onder de bezitters én bestuur ders van auto's, die vooral boos waren dat geheime agenten hun overlredm gen constateerden en dat niet-geuni- formde agenten den dienst waarna men, zoodai men althans gewaar schuwd was, als men het stadje na derde. Die verontwaardiging heef; er toe geleid, dat tot een boycot van het stadje te besteen. Dc auto's rijden wol door de plaats, dat is root te vermij den, maar men stopt niet meer in hë'. stadje en rijdt er de herbergen en ho tels voorbij. Dat is natuurlijk een groote schade voor do koffiehuishou ders en hotelhouders. Maar de wraak der automobilisten bepaalt zich niet htertoe. De in de buurt van hot plaats je wanende automobielbeziWers doen hun inWoopen niet meer to Godat- ming. De naburige grondbez.il) ers blij vesn er weg en zelfs zijn al enkele ge goede inwoners vertrokken, nu door dezen boycot het verkeer on bedrijf in het stadje zoo zeer zijn verminderd De mannen van zaken te Godalrning zitten dus in zak en ass-che, en roods heeft een vereeniging van kooplieden het verzoek gedaan, de verordening op de snelheid der auto's geheel en al in Ie trekken. Do Weétm. Gaz, wijdt aan hei; treur, spel van Goda.ln.irig. naar aanleiding van de mcdedeelingen in de Times een hoofdartikel, waarin dit blad legen de strijdrnethode der antomohilifjen opkomt. Als de autobez'lter zijn zin niet kan krijgen, gaai', hij over tot den boycot; zoo iets acht liet blad af to keuren, en wijst er op, dat de min achting der automobilisten voor do bestaande verordeningen cn dc wijze waarop zij de niet-toepassing dezer verordeningen willen afdwingen, en der de minder gezoeden ten platte lande, die slechts de nadeelën hebben van hol autoverkeer, dat de veilig heid der voetgangers op de wogen in gevaar brengt, cn de.dorpelingen al leen den overlast geeft van lie op war rolende stof, do stemming jegens do automobilisten slechts ongunstiger zal maken. De automobilisten, meent het blad, hebben zeer veel bijgedragen tot de minachting voor het gezag, die oen kenteeken is van deze tijden, en zo kunnen er van verzekerd zijn, dat hun eischen om boven de wet te worden geplaatst, door de groote meerderheid hunner buren ten zeerste wordt afge keurd. Uit Parijs wordt aan de ,,Tel." ge seind In den Dinsdagmorgen op het. F.ly- séo gehouden ministerraad heeft do minister van Openbare Werken aan gekondigd, dat de te benoemen com missie van onderzoek naar de oorza ken der grondverzakkingen, die op den loden dezer en volgende dagen hebben plaats gehad, zal lies laan uit parlementsleden, leden van den Pa rijsehen gemeenteraad, ingenieurs, aannemers van openbare werken en vertegenwoordigers van arbeidersvak- Supra de costuums die door hare voortreffelijke afwerking en onberispelijken pasvorm elk vooroordeel tegen confeotio wegnemen. Alleen verkrijgbaar Haallam iï-~ Ritterdam imsianiam - Gen Haag Utrecht BEHAWGERIJ. STOFFEERDE RIJ. MATRASSEN MAKE RIJ. Sehagcbelstraat 19-21-34. Gedurende de maanden Juli en Augus tus zuilen de Magazijnen des avonds NA S UUR GESLOTEN ZIJN. Geenszins echter voor de vaklieden, die de haver keuren, bestemd voor het fabri- ceeren van Quaker Oats. Slechts de beste witte haver, die te verkrijgen is, komt in aanmerking en die wordt boven dien nog veertigmaal gesorteerd en gezuiverd. Eerst daarna wordt van de mooie dikke korrels Quaker Oats gefabriceerd. Verlang bepaald Quaker Oats. Prima Carbolineum per Liter 9 ct. bij afneming van minstens 10 Liter gelijk. Per 5 Liter 48 c«nt, per Liter 10 cent. LOBBES EU MULOER, ïirmirliedm in Macbelmakers. Baickheijdistraat 3 A-9 In dc commissie, te presideeren door senator Jeanncney, zullen o. a. zete len vier gedeputeerden, twee senato ren en drie leden van den Parijsclion gemeenteraad. DE SUFFRAGETTES. Maandag werd een bom ontdekt on der den ingang van de kerk St. Mary te Reading. Onlangs was in een anonieinen brief eener suffragette een aanslag op die kerk voorspeld. De politie be waakte hot gebouw en nam de bom in beslag. TEGEN ZUIGELINGENSTERFTE. Ten einde te trachten het sterfte cijfer van de zuigelingen, dat te New-York nog steeds buitengewoon hoog is, te verminderen, zal deze week aldaar een kruistocht worden gehouden tegen slechte en onoordeel kundige behandeling van de klein tjes. Padvinders zullen bij duizen den litteratuur over de verzor ging van zuigelingen in alle huizen, waar kleine kinderen zijn .versprei den en er zullen tentoonstellingen worden gehouden, waar prijzen be haald kunnen worden voor het bost verzorgde kind. Zondag j.l. was het Baby Sunday, In do kerken werd toen gewezen op de groote kindersterfte en op den plicht der ouders om de grootste zorg te wijden aan de jonggebore- De campagne legen do kindervcr- waarloozing is reeds eenige jaren aan den gang en er valt reeds to wijzen op vooruitgang; de sterfte bedroeg nl. In hel afgeloopen jaar 101,9 per 1000 tegen 144 In het jaar 1907, Specialiteit in ROODE en WITTE PORT, per llterflesch 1 CANTELOUP (Zoetzuur) KWETSEN Alom verkrijgbaar per flao. 11.40, per 'f, flac. f0.80, per 'I, flac. f 0.70. uit één stuk vervaardigt!, is PRAGTISGH, ELEGANT, van eebt linnen niet te onder scheiden en goeükooper dan het waschloon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Haarlem bij: GEBRs. HOLT, Anegang 85-87, HAMILTON LUMPERS, Anegang 4 P. P, RIETFORT, Gierstraat 44; GEBRs. VAN GELDER, Anegang 29, en gros en détailJOH. H. ALBERS, Gierstraat 97: K. KAAN, Spaarn wouderstraat 72 (en gros en détail); DUIJN-KLOES, JansBtraat 16; BUSE—DE LAAT, Barrevoetestraat 9-11; Th. J. SToPETIE, Mag. „De Roode Winkel" Gen. Cronjéstraat 16A. J. DE LANGE, Gen. Cronjéstraat 7, en F. JOH. ROHLFS, Anegang 17 (en gros en détail). Te IJmulden bij Th. DIEPEN, en Magazijn ,,De Duif". NIEUW! Kragen volgens voorschrift voor mili tairen bij: GEBR. VAN GELDER en BUSE DE LAAT

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7