NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9519 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 3 JUL.I 19(4 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN M?, ADVERTENTIËN: PER drie maanden: Van I5 regels 75 Cts.: iedere regel meer lï> Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 3 Haarlem van 1--5 regels elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den onttrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland v1.65 jr" 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. ffiffiSÏMtWiM.' :SSÖ dMtmmMsZ 53. n de omstreken en franco per post „0.45 IntereoBHnonaal Teiefoonaumnier der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuidsr Suitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Einnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephcon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerde» wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUiUx it A AT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AUENDA ZATERDAG 4 JULI. Schouwburg: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. BioBC. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. BERICHT e&n dei We©kleï®rs. DE SPOTVOGEL zal In piaais van hoden, ftJlAAW- DAG worden uitgegeven, OM ONS HEEN No. 1645 Enquête Sportöeosfeniug. In ecu paar vorige nummers hebben wij molding gemaakt van vragónlijs- ten over sportbeoefening, in te vullen door ouders van teerlingen der scho len voor middelbaar en booger on derwijs, leeraren en leerlingen zelf. De zaak zit zóó, dat deze enquête uit. gaat vun eeue Commissie, gekozen uit de Commissie voor Schoolvoetbal en bet onderzoek der paedagogische waarde van het spel de enquête gaat evenwel niet enkel over voetbal, maar -over alle takken van sport, en ge schiedt met medewerking van het Ministerie van Binnenlandsche Za ken. Wio de vragenlijsten gelezen heb ben zullen als eersten indruk gekregen hebben een gevoel van waardeering voor degenen, die zulk een onderzoek op touw hebben gezet en daarnaast eerb'ed voor den geduchten omvang van de onderneming. Wat een reus- sclitige massa papier moet er komen uit do henden van al die ouders, al die leerlingen en al die leeraren, ook ai zullen, waar we veilig op kunnen rekenen, vele ouders en hunne zonen de vragenlijsten naa-st zich neerleg gen. Hoe het mogelijk zal wezen, uit een der gel ijken berg conclusion trekken, waar men in de practijk wat aan heeft, is nuuwelijlts te raden. Immers de uitslag van deze enquête kan niet alleen door een simpele op telling verkregen worden, maar moet zal ze eenige beteekenis hebben aanleiding geven tot een diep gaande vergelijkende studie. Vooreerst tui schep de meeuingen van leeraren, ouders en leerlingen het kan bijzon der interessant wezen, na te gaan, hoc die opinies verschillen, maai1 om daaruit DE waarheid, HET juisto inzicht op te diepen, zal bijzonder moeilijk zijn. Gezwegen nog van het verschil in leeftijd tussclien leeraren, dat van zelf invloed hoeft op hun meening over sport en spel in het al gemeen en van het vak, dat zij do- ceeren. Natuurlijk kan ik mij vergis sen, maar op dit oogenblik zou Ik durven vermoeden, dat er bij de leeraren in de exacte wetenschappen grooter bezwaar tegen sport zul be staan, dan bij die in do tulen. Ziedaar twee zaken, waarmee onder anderen rekening zal dienen te worden ge houden, Wat de vragenlijsten zeiven aan gaat, om een overzicht te krijgen van den omvang der sportbeoefening zijn de vragen, dio aan de leerlingen ge steld worden, ongetwijfeld 'bijzonder nuttig. Na de alg«meeuo vraag of hij er aan deel neemt, volgthoeveel tijd besteedt gij daaraan, tot welke sport- vereeniging behoort gij, in \v< takken van sport neemt gij deel aan wedstrijden, op hoeveel schat gij liet aanta. wedstrijden, door u In de laat ste vijf jaar gespeeld en als laatste vraagwelke zijn uw meest gelief koosde liefhebberijen Heel duidelijk is de laatste vraag nietbedoelt de Commissie andere liefhebberijen dan sport, of wil zij weten welke tak van sport den leerling liet liefste is? Do twee belangrijkste vragen gel den de wedstrijden. Menigeen is ge woon te zeggen, dat hij de sport zoo kwaad niet vinden zou, wanneer de wedstrijden er maar niet waren 1 In deze meening ligt gebrek aun logica, omdat tal van sportoefeningen, voet bal, cricket, tennis, onmogelijk zijn zonder tegenstanders, dus noodwen dig tot wedstrijden aanleiding- geven. Andere, zooals zwemmen en roeien, kunnen het zonder wedstrijd stellen, maar ook ddér zoekt de jeugdige be oefenaar naar strijd, Wat kan hier uit anders volgen, dan dat de jeugd zoekt naar een gelegenheid tot liet meten van krachten. Veel liever dan dat tegen te gaan zou ik daarin een uitstekende voorbereiding voor het leven willen zien, waarvan wij oude ren. immers wel weten, dat liet, in stoffelijken en geestelijken zin, niets anders dan strijd is. Wel hem, die dit kauipveld binnentreedt, gewend aan ontplooiing van kracht, aan zelibe- heersching bij de overwinning, aan kalmte bij de nederlaag, aan ridder lijkheid in den kamp Deze twee vragen over de wedstrij den zullen menigen voorstander van voetbal (want dddr gaat in hoofdzaak do enquête om) eenigen angst hebben aangejaagdhet kan ons gerust stel len, dat in de Commissie de heer W. J. IJ. Muller zitting heeft, die kan gelden voor den vader van het Neder- landsohe voetbal en zelf, als veteraan, nog.... wedstrijden speelt. Eén vraag wordt in dit leerlingen- lijstje gemist,, die toch niet do minst belangrijke zou zijn geweest en die in huiselijke termen aldus te formulee- ren zou zijn: Trekt gij u een nederlaag sterk aan? Maar ik kan begrijpen, dat de Commissie een vraag, die een vrij diepgaand zelfonderzoek vereischen zou. niet heeft aangedurfd. Zij tracht nu, langs een omweg, namelijk van de ouders, liet antwoord op deze vraag te krijgen. Dat vragenlijstje is waarlijk niet malech. De ouders moeten niets meer of minder nvededeelen, dan of de sport beoefening van zoon of pupil van in vloed geweest is op zijn gezondheid en dat wel ten goede of ten kwade Er zullen niet veel ouders zijn, die dat precies kunnen nagaan, zelfs de hulp van den medicus zal hier weinig baten. Er zijn zoovéél omstandighe den, die invloed kunnen uitoefenen op de gezondheid van een jongen van dezen leeftijd, dat het hoogst moeilijk zal zijn, na te gaan wat daarvan aan de sport te wijten of te danken is. De zaak wordt er niet eenvoudiger door, dat ook bij doctoren groot ver schil van meening bestaat over sport beoefening, vooral over de quaestio der wedstrijdenook bun oordeel hangt af van leeftijd en wordt invloed door het feit, dat zij zoons hebben of alleen dochters of In 't ge heel géén kinderen ik spreek hier alweer van voetbal, waarover de quaestie toch hoofdzakelijk gaat. Of zijn sludielust voor- of achteruit gegaan is door sportbeoefening, of zijn gedrag daardoor beïnvloed is, of do ouders veranderingen ten lcwadi wij tea aan sportbeoefening op zich zelf, aan wedstrijdspelen, of aan het vereenigingsleven ziedaar vragen, waarover menige conscientieuso va der of moeder nog wel eens zal zitten blokken als over moeilijke sommen in den eigen schooltijd. En do slotvraag: „Zoudt u in het geval van verande ringen ten kwade middelen aan do „hand kunnen doen, dio door u ge- „wraakte toestanden verboteren zal heel wat hoofdbreken kosten. Tenzij vele ouders het zich gemak kelijk maken en, de quaestie min of meer omkeerende, voor vlugge jon gens, dio steeds overgaan, van mee ning zijn, dat de sport voortreffelijk was en voor minder vluggo, die nogal eens bloven zitten, de schuld aan de sport geven. Het zou menschelijk- verklaarbaar zijn, maar minder juist. En de Commissie zou er weinig aan hebben. De vragen aan de leeraren (direc teur, of rector) zijn grootcndeels van positieven aard en behandelen ijver, geschiktheid, waarbij zeer verstandig exacte wetenschappen en talen ge splitst zijn, aard van den leerling, of hij aan sport doet en zoo ja sinds meer eindelijk deze, niet positie ve, vraag ,,is deze sportbeoefening „van goeden of slechten invloed op „zijn gedrag, zijn vlijt, zijn vorderln- „gen Menige directeur zal het vonnis over menigen leerling met voorzichtig voorbehoud omkleeden. Deze opmerkingen hebben aller minst de bedoeling om ouders en leer lingen ufkeerig te maken van de in vulling der lijsten: integendeel, ik hoop dat de Commissie haar kolossa len arbeid beloond zal vinden door ruime medewerking. Wel moet aan ouders voorzichtig heid bij de invulling worden aangera den. Menig verschijnsel, dat een teleurgestelde vader of bedroefde moeder aan sport alleen zou willen toeschrijven, kan en zal dikwijls met gansch andere dingen in verband staan. Men moot voorzichtig 2ijn met deze enquête, die een officieele tint heeft en, wanneer zij aanleiding mocht geven tot onjuiste gevolgtrek kingen, de sport in de toekomst ern stig belemmeren zou. De ouders heb ben bei mede in de hand, die minder juiste conclusies te voorkomen. Twee vragen wensch ik ten slotte Ie stellen. Waarom is het onderzoek, niet tot de meisjes uitgestrekt Door haar zou wellioht veel goeds gehoord worden over tennis, hockey en zwommen. En heeft de Commissie niet gedaoht aan de ambachtsscholen en burger avondscholen, waarvan de leerlingen wel niet aan tennis, hockey, cricket, roeien, maar des te meer aan voetbal doen J. C. P. Stadsnieuws Ju bi lé. Maandag 6 .Tuli zal het 40 jaar gele den zijn, dat de lieer A. L. v. d- Borg, thans chef do bureau, n dienst trad bij de Tweede liollandsche Mij. van Levensverzekering (Jansweg). Het zal den ijverigen jubilaris ze ker niet aan belangstelling ontbreken. Uitstapje. De kinderclubs van do Coöperatieve Vereeniging Vooruitgang zullen aan 't eind van de maand Juli een uitstap- jo maken naar 't Gooi, onder leading van hunne onderwijzers en onderwij zeressen. MUZIEK OP I-EET CAVALERIE- TERREIN. Men Bchrijft ons: De ledea van de muaiekvereeniging Crescendo trokken gisterenavond te gen half negen naar het Cavalerie terrein om daar onder leiding van den heer H. Stinis, den pas in te stu- deeren voor den aanstaanden wed strijd. Dit is noodag daar door den jury ten zeerste wordt rekening ge houden met de juiste lengte der pas sen (75 C.M.), het juist gericht zijn en do vereisehle 120 passen per minuut. Zoo vei- wij tot oord eel en bevoegd zijn meen-en wij te mogen zeggen, dat allee in de puntjes vve'rd uitgevoerd, en twijfelen er niet aan of Crescendo zaJ bij den wedstrijd een zeer goed figuur maken. Op den Sdhoterweg hoerschte natuurlijk een ongewone drukte, en honderden belangstellen den volgden de p'raeslaties van dit kranige korps. Bellmlve do vereóschte toestemming te geven had do garni - aoens-commandant ook een patrouil le gèrequireerd, die al te nieuwsgie rigen buiten het terrein hield. Eigen aardig was het, dat ook juist de oan- tine-connnissie den onderofficieren en manualimppen een muziekavondje aan bood, waarbij de musici hadden plaats genomen voor de cantine. Nu wissel den deze en Crescendo elkander af en smaakten de aanwezigen, waaronder ook vele dames, een dubbel genoe gen. V c r o o r d e e 1 i ng. De milicien J. J. K. van het 10e Re giment Infanterie alhier, is bij sen tentie van het Hoog Militair Gerechts hof veroordeeld tot een maand mili taire detentie, wegens eenste desertie in tijd van vrede. EEN BIJENZWERM. Een bijenzwerm was Donderdag middag neergestreken in een boom in de Zijlstraat. De 15 jarige zoon van den heer O. heeft de bijen üi een korf gevangen. Dit lokte veel bekijks. COÖP. SPAAR- EN VOORSCHOT- DANK BOAZ". Overzicht over het le halfjaar 1914. Spaargelden: Ingebracht in Januari f 3494.26, te rugbetaald f 557.48, meer ingebracht dan teruggevraagd f 2936.78. Ingebracht in Februari f 6653.89 1/2 terugbetaald f 337.45 1/2, meer inge bracht. dan teruggevraagd f 6316.44 1/2 Ingebracht in Maart f 1878.62 1/2, terugbetaald f 692.33, meer ingebracht dan teruggevraagd f 1186.29 1,8. Ingebracht in April f 4054.63. terug betaald f 2731.61, meer ingebracht dan teruggevraagd f 1323.02. Ingebracht in Med f 2041.25, terug betaald f 6627.23, meer teruggevraagd dan ingebracht f 4585.98. Ingebracht in Juni f 4633.06 1/2, te rugbetaald f 1665.85 1/2, meer inge bracht-. dan teruggevraagd f 2967.21. Totale inleg v. halfjaar f 22755.72 1/2 terugbetaald v. halfjaar f 12611.9G: meer ingebracht dan teruggevraagd f 10143.76 12. Voorschotten: Ingekomen zijn 13 aanvragen tot een gezamenlijk bedrag van f 15540. verleend zijn 8 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van f 10200, Blij vend gedeelte, Donderdagmiddag had in de Infan- teriekazerne de loting plaats voor het blijvend gedeelte der lichting 1914. 327 milicien» namen aan de loting deo'. Omdat, evenwel de sterkte voor het blijvend gedeelte voor genoemd regi ment nog niet is vastgesteld, kon nog niet worden bekend gemaakt, wie voor liet, blijvend gedeelte is aangewezen, OPENBARE LEESZAAL. B. en W. herinneren er aam, dat de Raad in beginsel de wenschelijktoald van een leeszaal heeft uitgesproken eu dut de beschouwingen en voorstel len der Raadscommissie daarover in hunne handen zijn gesteld om prae- advies. Eenparig zijn B. en W. van. oordeel, dut a/ls een openbare leeszaal wordt, opgericht, de oprichting en exploitatie door de gemeente behoort te geschie den. Evenwel raadt de meerderheid van 'bet College aam, de voorstellen der Commissie, aan wie zij overigens lof toezwaait, niet aan to nemen; do be grooting van. de Commissie brengt financieel niet den meest bezwaïen- d'ön. kant van het vraagstuk naar vo ren., B. en W. noemen voorbeelden: de Commissie raamt aan Rijkssubsidie f 6060, maa'r B. en W. weten, dut dit niet verkregen zou worden, die bij drage zou niet booger dan f 4500 zijn. De Commissie raamt f 100 voor on derhoud, hetgeen voor het eerste jaar voldoende mag zijn, naderhand zeker niiet meer. Bovendien voorzien B, en W. de noodzakelijkheid eenei varhoogiaig van do jaarwedde van den bibliothecaris, wanneer dozen een zwaarder en meer verantwoord» lijko taak wordt opgelegd, Alles bij elkaar meent de meerder heid van B. en \Y., dat de bijdrage van do gemeente lu de naaste toe- konust aanzienlijk kooger zal moeten zijn dan f 11.540, zooaüs de Commis sie raamt. De vraag, of zoodanige bijdrage met het oog op den financieelen toestand van Haarlem toelaatbaar te achten is, beantwoordde do meerderheid van B. en W. ontkennend. Do uitgaven nemen hand over hand toe en de"g'rootót mogelijke be hoedzaamheid is dus pliahil; boven dien bevalt de plaats die de Commis sie voor de leeszaal treeft gedacht, de meerderheid niet onvoorwaardelijk zoodat zij den Raad in overweging geeft: de voorstellen der Commiasio niet aan te nemen, doch haar uit le noodigen een plan op eenvoudiger sciiiaal te ontwerpen. De vereenvoudiging zou bijvoor beeld kunnen bestaan in het doen vervallen van de leeszaal voor cou ranten, de tentoonstellingszaal, do vergaderzaal en in het verkleinen van de leeszaal voor tijdschriften. Tot zoover de meerderheid van B. en W. De minderheid acht het aanne melijk, dat het verschil van f 1500 van het mindere Rijkssubsidie torug- gevonden zal kunnen worden in een provinciaal subsidie; men hoede zic-n. vooi- een le donker kleuren van de fiinancleele gevolgen. Na 10 jaar zal een bedrag van i 1452 minder noodig zijn voor rente en aflossing, waar door dit bedrag plus de uitgetrokken f 100.— meer dan voldoende zijn voor hot onderhoud van een gemeentege- bouw, In 1912 vorderde de Stadsb.Llio thoek reeds een uitgaaf van f 6250 en er is alle reden, om te veronderstel len, dat dit bedrag in de volgende ja- toenemend zijn mij een uit gaaf van f 5000 méér rechtvaardigt, zoo oordeelt de minderheid, zeer ze ker de stichting van een openbare leeszaal met brandvrij boekenmagu- zijn oip een uitnemend, rustig gelegen en niet kostbaar gemeente-terrein een stichting, die voor eon zeer groot gedeelte van onze Inwoners van on berekenbaar nut zal kunnen zijn. De minderheid beveelt dan ook do aanneming van biet voorstel der Com missie ten warmste aan. ST. ELISABETHS GASTHUIS. De meerderheid van B. en W. ont raadt, na overleg met Regenten van het Gasthuis, de aanneming van een amendement van den heer Slingen- berg en een ander van Dr. Merens op do verordening betreffende het Gast huis. Art 11 luidt thans De beide geneesheeren-direeteur en de besturende zuster worden uit eene door Regenten ingedien de voordracht, zoo mogelijk van twee personen, door den Gemeen teraad benoemd en door dezen ontslagen. Mr. SJingenberg nu stelde voor, in- plaata van „uil een voordracht" te lezen „na oen aanbeveling", en Dr. Merens stelde voor, de woorden „zoo mogelijk" te doen vervallen. B en W. zijn met Regenton tegen liet eerste amendement, omdat aldus iemand tot geneesheer-directeur of besturende zuster zou kunnen wor den benoemd, dio niet door Regenten daarvoor in aanmerking was ge bracht. Zulks zou ongewenscht zijn te ach ten, betgeen B. cn W. uitvoerig toe lichten. Over het tweede amendement zijn B. en W. het met Regenten eens, dat du practisch bezwaar opleveren kan, wanneer er b.v. slechis éen gegadigde is of het niet mogelijk is een tweeden, werkelijk ernstige» candidaat, mee voor te dragen. Daarom ontraadt de meerderheid van B. en W. ook dit amendement. De minderheid acht het een ver eisehle, dat, zal aan het benoemings recht van den Raad volkomen recht wedervaren, de Raad, voorgelicht door Regenten, de vrije keuze heeft de minderheid meent ook, dat bet be zwaar over het amendement-Merens niet zoo zwaar weeg'. Tot zoover het Raadsstuk. Om trent het amendement-Slingenberg kunnen wij niet nalaten op te mer ken, dal wanneer de Raad „voorge licht door Regenten" een keus doet, die keus niet zal afwijken van den wensch van Regenten, indien de Raad met zijn gezond ver stand te rade gaat; dat te gen het onverhoopte geval, waar in de Raad dat gezond verstand eens niet raadpleegde. Regenten gewapend willen zijn, kunnen wij ons zeer goed voorstellen. Of do Raad volgt het advies van Regenten en dan is een „voordracht" voldoende, of de Raad volgt dat niet en dan kan een „aanbeveling" nood lottige gevolgen hebben. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. ad viseer en afwijzend op een verzoek van de afd. Haarlem van de» Ned. Ch'r. Geheel-Onthouders- 'bond, om gratis in gebruik te mogen hebben een s tri ool lokaal aan de Nas sau laan, om daarin Godsdienstig Zon dagsschool-onderwijs te geven. Als reden voor de afwijzing wijaen B. en W. er op, dat in de statuten van dezen Bond drankbestrijding als zijn doel staat vermeld, zoodat Inwil liging van hot verzoek, ingevolge art. 8 dor Grondwet, niet wel moge!ijk is. (Dit artikel behelst o.a.: „Wettig bestaande ligcliamen kunnen aan de bevoegde magt verzoekschriften in dienen, doch alleen over onderw pen, tot hunnen bepaalden werk kring behooren.de." Redactie). B. en W. stellen voor, f 150 toe le staan, opdat d© wetkouddr van derwijs het vderdaagsch congres voor Volksopvoeding en Volksontwikke ling, van 25 tot 29 Sept. te Leipzig te houden, zal kunnen bijwonen. De heer D. Kuiper, onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. No. 1 Vraagt wegens zijn benoeming Lot uii« derwljoer to Bloernendaal, eervol onU slag tegen 1 Sept. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij* P. Koks, Oranjeboomstraat 81, eert manchetknoop. K. Swaalf, Kruisstr. 43, een kerkboekje, W. de Vries. Lan ge Heerenstraat 42 rood, ©en medail lon. J. B. Regter, Adriaan Loosjesstr. 10, een doosje met Inhoud. EI, Knop, Anlhoniestraat, 49 rood, een Insigne. 11. Reindors, Schoterstraat 3, een por tret. C. Muis, Haarlemmerliedeslraat! 2. een zakje met geld. B. EI de Vries, Binnenweg, Heemstede, een hond. AL A. van Waveren, Lombardstecg 2, een paar gymnastiekschoenen. M. Groe- neslein, God. Voldersgracht 43 rood, een gummiband. J. Boogaard! Rust tenburgerlann 61, een werkkiel. Me vrouw v. Geusdan, Koninginneweg 67, een armband. D. Luijting, Lott'er- straat 42, Schot-en, een schaartje. Fir ma Palen, Delftstraat 24 rd, een kin derschoentje. A. Lichtenberg. Zuidrr Buitenspaarne 144rood, een cricket bal. A. J. Felir, Venspronckweg 27, eeu hond. (Zie vervolg Stadsnieu*. s op de 2de pagina). Uit de Onutreken SANTPOORT. Bezoek. Donderdag, 2 Juli bracht Ds. Juin- ten Bruggen. Cate, die toezegging van beroep naai- do Ned. Herv. gemeente alhier heeft omvangen, met zijne vrouw een. bezoek aan deze gemeente, om zicli van tiet een en ander op do hoogte te stellen. SCHOTEN. 'n S t u k j o h i s t o r 1 e. Gisteravond werden wij in Scholen .ergast op een zonderling gezicht.- Een joiigmensch reed op ecu rijwiel, zooals men in dezen tijd wei nimmer meer zien zal, nl. éen me', één hoog voorwiel, en daarachter een klein wieltje. Ilij moest door twee anderen er op geholpen worden en zoo reed hij, geflankeerd door do twee andere wielrijders, die in vergelijking met hem wel dwergen leken, door Scho- ten's sa ra ten. Sport en Wedstrijden Luchtv aart. Een Nederlandscb aviatear doodgevallen! Vanmorgen iwreikto ons her. Iele- jrafisch bericht dat luitenant Span- d&w, die gisteravond bij een opstij ging ;e Sooslcrberg bij 't nemen van een bocht omsloeg en viel, aan de ge volgen is overleden. Van bevriende zijdo seint men 0113 nader uit het vliegkamp: Sinds enkele dogen vertoefde hier de le luitenant, bij her. Indische lager (op non-actief) Spandaw. Ilij, be kwaam aviateur, houder van het in ternationaal luch'.vaart-brevet, was van Genck (bij Luik) hierheen komen vliegen om hier zijn milfiair brevet te halen en dan weer als aviateur bij de Luchtvaariafdeeling in werke!ij ken dienst lo treden. Om kwart voor acht Donderdag avond steeg hij uir, hot middendeel van het vliegveld op zijn Brhuckère- vliegtuig op, met het plan om naar Arnhem Le vliegen, waar zijn ouders wonen. Ilij wilde dan boven de stad vliegen, een schrifcelijken groet aan z'n familie omlaag werpen en des avonds ook weer naar het vliegkamp terugkeeren De commandant der Luchtvaariaf deeling. kapitein Walaardt Sacré eu de luitenants-aviateur Versteegh en van lleijst waren juist naar Parijs vertrokken voor een aankoop van nieuwe Farm a 11-tweedekkers, maar de beide luitenants Coblijn en lus'. Steup waren bij Spandaw's opstijging tegenwoordig. Op '11 30 k 40 M. hoogte gekomen, will de de av Ir tuur een boch* beschrij ven, maar liet toestel herstelde zijn positie niet meer, gleed door en viel als een si-een omlaag. Het was totaal verbrijzeld; zwaargewond lag dft aviateur er onder. Onmiddellijk snelden dc onderen, doodelijlc ontsteld, toe. Er werd om doctoren gezonden, Spandaw werd voorzichtig vervoerd en lag to-'- elf uur 's avonds in hevige wondkoort sen to ijlen. Toen bracht men hem per zieken auto naar hot Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Maar t heeft alles niets meer kun nen helpen: var norgen om hatfzes in de flinke jongeman gestorven... Ilij is het tweede HoHondsChe slachtoffer der avia/.ick; Clement van. Maasdijk, die 4 T2 jaar geleden te Arnhem doodviel, was do eerste. De nieuwe leerlinjr-avialeurs Steu»

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1