NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 32© Jaargang No. 9524 Verschijnt dagelijks^ behalve op Zon- en Feestdagen. DOTJDFRDAG 9 JULI 1914 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: JEsSlL ^ÊÊsÊtiS' 2km ^an 1—5 re8els 75 Cts.; iedere regel meer In Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regefe ƒ1.elke regel meer ƒ0.28. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)j-30 /:JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandifc/ JT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. O^üusU-eerd Zondagsbla'd, 'voor Haarlem' ",axia Uedactie en Administratie; Groote Houtstraat 5J. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costër. Directeur J. C. PEEREBÖOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandech Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Versckcrinc der (per week) geebonneeiden wordt gewaarborgd door „The Ooean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMM lt BhbTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 10 JULI. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Schouwburg: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. -Biosc. Theatër, Gr. Markt: Voor stelling. OM ONS HEEN No. 1947 RU vrosger dagsn. Haarlem's Nieuwsblad van 11 Maart 1871, dus nog niet eens zoo heel lang, maar 43 jaör, geleden, geeft in den kop de-dienstregeling van den spoor trein van Haarlem naar Amsterdam 8.55, 9.12, 10.34, 11.45, 12.52, 2.20, 3 54, 5, 5 52, 8 42, 9, 10.28. Dan was 't uit na half elf werd het kinderen-bedtijd; wel is waar kon je 'fl morgens ook niet vóór vijf minuten vóór negenen nit Haarlem weg* de Amsterdamsche forensen waren toen nog niet uitge vonden. Van Amsterdam naar Haarlem kon Je 's morgens wat vroeger weg: om 8 uur, maar do laatste trein ging *savonds 10 uur; van Haarlem kon je zeven keer daags naar Rotterdam eporen: tusschon 's morgens 8.21 en 's avonds 9.7. Wat een heerlijke tijd was dat: niemand arriveerde in den nacht op de plaats van zijn bestem ming of hoefde 's morgens vóór dag en dauw op te staan voor een vroeg- treir.. Van Haarlem naar den Helder en Zaandam kon je viermaal per dag reizer en natuurlijk even veel keer terug. Onderweg stopten ze te Velzen en Zandpoort en namen daar reizi gers op, gelijk er uitdrukkelijk bij ver meld slaat - je mocht anders eens den ken, dat de machinist er ophield om zijr pijp aan te steken. Was 't wonder, dat in dezen aarts vaderlijken tijd de „volkschuit", zoo als hij heette, nog wat te doen had? Ze voer te 7, 9. 1 en 3 uur van Haar lem naar Amsterdam en op dezelfde uren vertrok er een schuit in de an dere richting. Van Haarlem naar Lei den kon je te 4 uur, van Leiden naar Haarlem te 9 uur, van Haarlem naar Spaarndam te 3 uur en van Spaarn- dan: naar Haarlem 'emorgens te 9 our. Het postkantoor was in dien tijd geopend van 's morgens 8 lot 'smiid- dags 6 uur en dan weer van 's avonds 7 tot half tien, vrat voor dien tijd niet slecht, is. In het uurtje tusschenruini- te moest waarschijnlijk de directeur middagmalen, 't Spijt me te moeten erkennen, dat voor „frankeeren." de voorwaarden minder gunstig waren dat kon de burgerij doen tot half vijf en dan weer 's avonds van zeven uur af- zou dat geweest zijn, om tus- scheni.ijds de kas op te maken? Eigen aardig genoeg, was de Zondagsdienst toen voor T publiek geriefelijker dan nuhet kantoor was alleen tusschen 1 en 4 uur dicht. De rijks-telegraaf toas toen d a g e 1 ij k s open van '6 morgens 8 tot 's avonds 9 en de spoorweg-telegraaf van 8'uur 's mor gens tot '6 nachts 1 uur. Die speelde toen een vrij groote rol, maar wie denkt er nu nog over om aan 't sta tion te seinen, daar alle diensttele- grammen voorgaan en een particulie re depêche dus aankomt als zo kan. Andere uren zijn ingekrompen, niet uitgebreid. De Burgemeester was toen in don regel dagelijks te 11 uur te sprekennu is er één ontvangdag in de week, Vrijdag te 11 uur, op andere dagen alleen na speciaal verzoek. Maar als dc Burgemeester van Haar lem tegenwoordig eiken dag spreek uur hield, zou zijn werk wel tot den nacht blijven liggen. De gemeente-secretarie en de Bur- gerl. Stand zijn niet meer, als vroe ger, van 10 tot 4 uur open. De justitie Is zichzelf in al die jaren het meest gelijk gebleven. No» altijd worden de „burgerlijke en handelszaken" op Dinsdag, de strafzaken op Donderdag, te 10 uur, behandeld. Het verschil is alleen, dat men toen Reglbank schreef, nu Rechtbank schrijft. i Tegenwoordig, zeggen de men- schen, wordt maar iedere misdadiger voor krankzinnig, gehouden. Maar in 71 lezen we van een meisje, dat in Hongarije niet minder dan 17 opzette lijke brandstichtingen gepleegd had. Eindelijk werd zij ontdekt en dan volgt.„Ifaar zucht om brand te stich ten scheen een ongeneeslijke ziekte te zijn en zij werd daarom naar Pesth verroerd, ten einde door beroemde ge neeskundigen te kunnen worden on derzocht en behandeld." Andere Jclncht over den togenwoor- digen tijd, ale we hooren van gym nasiasten, die wegloopen of zich van kant. maken, omdat zij bang zijn, niet door hun examen te komen- „er zijn geen kinderen meer." Maar in 1871 kwam een meisje in den Amerikaan- schen slaat Massachusetts zich bij een onderwijzer beklagen, dat een school jongen een pistool op haar had wil len lossen. „Wie heeft hier een pis tool?riep de vertoornde ouderwijzer uit Vijf jongens, waarvan de oudste 10 jaar was, kwamen voor en haalden ieder een geladen pistool uit den zak De goeie ouwe tijd was dus ook zoo volmaakt niet. En de renteniers, die erover klagen, dat de Nedorlandsche Staatspapieren zoo laag staan, zul len er misschien een troost, weliswaar een ietwat schralen, in vinden, dat ze in 1871 nóg lager stonden. Toen wa ren de 21/2 procent Certif. Ned. Werkel. Schuld op 53 1/2, de 3 procente op 623/8 genoteerd; Woensdag 8 Juli 1914 haalden de 2 1/2 procents G613/16, de 3 procents 77 7/16. De verkiezingen gingen heel wat eenvoudiger in hun werk, Althans wat liet aantal kiezers betreft, de districten waren veel uitgebrei der dan nu, Op 13 Juni 1871 werd Mr. C. Fock in het kiesdistrict Haarlem tot lid van de Tweede Kamer gekozen met 1015 stemmen, terwijl de volstrek te meerderheid 807 was. Uitgebracht waren 1619 stemmen, waarvan 7 van onwaarde. Om te doen zien, hoe uitgebreid toen het district en hoe be perkt het kiesrecht was, neem ik hier het gehcelo staatje over: Aantal Ultgebr. kiezers st. Haarlem 844) Spaarndam 25) 582 Schoten 8) Heemstede 92) 7n Bennobroek 22) 'u Bloemendaal 106 70 Velzen 69 53 Beverwijk 72) Wijk a;Zee en Duin 18) Zandvoort 34 19 Zaandam 259 225 Koog a. d. Zaan 75 55 Zaandijk 74 61 Wormerveer 123 94 Westzaan 76 55 Assendelft 115 54 Wormerveer 44) Wijdewormer 48) 34 Jiep 20) Oostzaan 46 23 Landsmeer 37 19 Buiksloot 33 17 Uitgeest, 94) 7q Heemskerk 26) 'J Krommenie 78 59 2438 1619 Welk een administratie zal zoo'n verkiezing, verdeeld over zooveel plaatsen, elk met eenige tientallen stembiljetten gekost hebben. En de gekozene nam de benoeming niet eens aan, daar hij ook voor Amsterdam ge kozen was en dóér het mandaat aan nam, zoodat Haarlem met haar gan- schen nasleep opnieuw aan 't kiezen moest gaan) I-Ioe ouderwetsch lijkt hel ons, dat een handjevol menschen in een uit gebreide streek een vertegenwoordi ger koos! Van zulke Indrukken we melt het trouwens in deze oude cou ranten. De redactie neemt, evenals wij het ieder jaar doen, uit het gemeente verslag stukken over. Met dit verschil, dat zij het eerste uittreksel geeft in het nummer van 20 Juni, terwijl wij nog wel een poosje zullen moeten wachten. Onze collega van vóór 40 jaar zegt o.a., «enigszins raadselachtig, dat de straatverlichting over 1870 gekost heeft f 16.533.47 en na weinige jaren, in stede van deze uitgave te vorderen, „wellicht belangrijke voordeelcn voor de gemeente afwerpen zal (hoe kan een openbare verlichting winst ople veren?) „vermits de Raad onlangs be sloten heeft, om na afloop der thans met dc eigenaars der tegenwoordig alhier bestaande gasfabriek gesloten contracten, die zaak voor rekening der gemeente te zullen drijven.'' Had de Raad het maar gedaan I Maar er is, we weten het, toen niet van gekomen I En de redactie van Haarlem's Nieuwsblad voegt er bij, dat. men zich (van die exploitatie) „gouden bergen schijnt te beloven" en belooft dan terug te komen op deze voor do gasverbruikende ingezetenen min of meer hersenschimmige voor deden en tevens op de vraag of het oorbaar is, da een gemeente, met het oog op eigen voordeel, eenige tak van particuliere nijverheid uitoefent of met deze in concurrentie treedt. Daar lachen wij om. Maar hoelang zal 't nog duren, vóórdat het nage slacht over onze even deftig uitge sproken meeningen lacht? J. C. P. Stadsnieuws SCHOUWBURG JANSWEG.. Biosc.-Expl. HERMAN SMITS. Een reis door Afrika. Gisteren hebben we het proefdraaien meegemaakt van- de film, getiteld: Een reis door Afrika, een opneming van de Fransche firma Pathé frères, die daarvoor haar bekwaamste opera teurs gedurende 7 maanden een tocht liet maken door Afrika. Men begrijpt, met welke moeilijkhe den een expeditie als deze te kampen heeft gehad, want de opnemingen konden natuurlijk niet, zooals altijd gebeurt, grondig bestudeerd en pas klaar gemaakt worden. Werden bij voorbeeld sporen van 't een of ander wild ontdekt, dan werd een jacht in allerijl georganiseerd en daarvan moesten de opei'ateurs dan maar zien op te nemen, wat hun good dacht. 't Blijken anders wel bekwame vak lieden geweest te zijn. Van het begin tot het einde boeit de film door den rijkdom van de tropische natuur en het leven der dieren, die men hier in 't volle leven ziet, Interessant zijn ook de gebruiken der volken, die bezocht werden, en die de reizigers overal hartelijk ontvingen. Voornamelijk bestaat de film uit jachtavonturen, die de heer Alfred Machin, de leider der expeditie, voor zijn rekening nam. Zoo zagen we jachten op olifanten, giraffen, nijl paarden, krokodillen, enz. Aardig is het, te zien, hoe een brief uit het hartje van Afrika naar Frank rijk verzonden wordt. 't Is jammer, dat niet meer weten schappelijke films gedraaid worden. Zij vormen bij uitstek de opvoedende kracht, die van een bioscope kan uitgaan. Voor dc Haartemsehe inrichtingen van onderwijs is dit een mooie gele genheid, op goedkoope wijze een reisje te maken, door Oost-AIrika. Ze zullen van dit uitstapje zeker geen spijt hebben. De film, die 11/2 uur duurt, wordt gevolgd door een komisch stukje, ge titeld: Dc controleur der slaapwag- gons. NED. VER. VOOR THALASSO- THERAPIE. In de jaarlijksche algameene leden vergadering van de afd. Haarlem en omstreken der Nederlandsche Veree niging; voer ThaJastet'herapie werden, het jaarverslag en het financieel ver slag over 1913 uitgebracht. 5 kinderen gingen voor rekening der Vereeni- ging naar het Zee-Hospitium te Kat wijk aan Zee, 2 kinderen zijn thans do ar nog in v erpleging. liet bestuur betreurt l'net zeer, niet in staat te zijn meer kinderen aan1 zee te doen verplegen; de geüdmidde- len der atdeeling laten zmlks niet toe. Veelal zijn liet gevallen van tuber culose, die uitgezonden worden, wier verblijf aan zee geinimen tijd moet duren, in 1913 werd een patientje ge nezen ontslagen, hetwelk 13 1/2 maand te Katwijik was geweest Het verslag eindigt dan ook mot een verzoek om meerdere jaarlijkscho bijdragen. Jonkvr. J. Schorer te Blociuendaal werd gekozen tot secr,-penningen, In de periodieke vacatures werd voorzien door de herkiezing van Jonkvr. Schorer, en de heeren V. Loos jas en Dr. C. A. Ge'rke, te Zand voort. KINDERKOOR „PRINSES JULIANA". Door het kinderkoor „Prinses Ju liana", afd. van den Kinder-Oranje- bond Prinses Juliana (Amsterdamsch kwartier), directeur de heer N. Hoo- gerwerf, wordt op Woensdag 22 Juli a.s. tusschen 57 uur een zanguitvoe ring gegeven in den tuin van het Diaconessenliuis alhier, liet doel der uitvoering is, den verpleegden eenigo aangename uren te verschaffen. Centrale Werkplaats. Aan het personeel van de Centrale Werkplaats der H, IJ. S. M. is door de directie kennis gegeven, dat bij ziekte of sterfgeval in de eerste linie of tweeden graad verlof gegeven zal worden van ten hoogste twee maal één dag per jaar, mèt behoud van loon. Drosvij ongeluk. Sinds gisterenmorgen tien mij* werd uil een gezin, wonende aan het Zui- der-Buitenspaarue, vermist de vijf jarige Morietje Nieuvvenliuizen. Daar het kind veel aan den water kant speed do vreesde men voor een ongeluk. Later op den dag vonden jongens een kinderhoed drijvende, maar daar zij niet wisten, dat er naar een kind gezocht werd, gooiden zij den 'hoed weer te water. Andere jon gens die dit zagen waarschuwden toen 'en de politie ging dreggen. Gisterenavond omstreeks 8 uur werd. tttet lijkje opgehaald. liet droevig ongeluk wekte in de 'buurt veel deelneming. •De Middaghoogte. Vrijdagavond zal de afd. Haarfeni ■van de vereeniging „De Middaghoog te' in het gebouw aan do Nieuwe Gracht haar jaarvergadering hou den. Op de agenda komt o.m. voor: VeVkiezing van twee bestuursleden door het bedanken van de heeren Kenzen en Munstcrman. Eenpostduif, gemerkt KB 40242., is komen aan vliegen en. terug te bekomen bij den opzichter Bakker te Leiduin. IIAARLEMSCHE BACHVER- EENIGING. Naar wij vernemen zullen in liet volgend seizoen plaats hebben vijf gewone concerten met medewerking van het orkest van het Concertge bouw te Amsterdam, onder leiding van den heer W. Mengelberg. Daarenboven zullen worden gegeven twee buitengewone concerten door het Residentie-orkest, onder leiding van Mr. Henri Viotta. De concerten zullen plaats hebben opMaandag 26 October 1914 en op Dinsdagen 17 November 1914 (buiten gewoon), 8 December 1914, 12 Januari 1915, 9 Februari 1915 (buitengewoon), 23 Februari 1915 en 23 Maart 1915. Als solisten zulen optreden, op 26 October de heer Frits Kreisler (viool), op 17 November Mej. Claire Dux (zang), op 8 December de heer Emil Telrnanye (viool), op 12 Januari Mevr. Charles Cahier (zang)," op 9 Februari Mej. Birgit Engeil (zang), op 23 Fe bruari Mej. Gcrtrud Foerstel (zang) en op 23 Maart de heer Harold Bauer (piano). DE I. B. A. De volgende bekroningen zijn op de Bakkerijtentoonsteliing o.a. toege kend Eere-diploma (groep II), Wijnand Beke, Bloemendaal (groep III). N. V. D. de Clercqfs Bur. voor Teclin. Nieuws, Bloemendaal. Diploma voor gouden medaille: (groep I) Corns. Sipkes, Koudenhorn 44, (groep II) Corns Sipkes, Kouden horn 44, (groep IV) J. A. Luie, Saen- reüamstraat 98. Diploma voor zilveren medaille (groep II) II. II. Ilöcker Zn Heem stede. Besmett. Ziekten. In de week van 1—7 Juli kwanten voorte Haarlem 4 gevallen van Roodvonk en te Velsen 1 geval van Roodvonk en 1 geval van Diphtheritis. CONTROLEEREND GENEESHEER AAN DE E. S. -M. Ter vervanging van Dr. Ootmar, die omslag heeft genomen als con- troleereud geneesheer aan de E.S.M., is ais zoodanig benoemd Dr. Geloudo- mans, alhier. ORGELBESPELING in de Groote- of SinbBavokerk alhier op Vrijdag 10 Juli 1914, des avonds van 7—8 uur, door den Keer I-ouis Robert. Prog'ramma. Werken van Neder landsche componisten: 1. Prelude en Fuga d ki. terts, E. Mobach. 2. An dante op eene Koraalmolodie, J. G. Bastiaans. 3a. Gigue, b. Sarabande, Uit de Suite in ouden stijl, A. C. Wil- leumier (manuscript). 4. Tweede So nate, C. F. Hendriks Jr., Op. 24. Mol- lo maestoso, Allegro ma non t'reppo, Adagio, Allegro con brio (manuscript- iN. 4 van het programma is opge dragen aan den Heer Louis Robert en wordt voor de eerste maal uitge voerd. DE STAKING IN HET BOUW BEDRIJF. Onder dagteekening van 8 Juli 1914 is aan het bestuur van de Patroons- vereeniging van Metselaars, Timmer lieden, Aannemers en Handelaren in Bouwmaterialen voor Haarlem en aangrenzende gemeenten, het volgend schrijven verzonden Mijnheer, Ondergeteekenden hebben in op dracht namens de gehouden huishou delijke vergadering van 8 Juli van de vereeniging van steenzetters, walwer- kers en vervoerders van bouwmateria len uw bestuur in antwoord op uw schrijven d.d. 7 Juli het volgende mee te deelen Dat naar aanleiding van uw schrij ven, waarin u zegt, dat de door ons gevraagde conferentie kan plaats hebben, zonder inmenging van der den. de vereeniging besloten heeft, om zonder inmenging van derden er op in te gaan om de toegezegde conferentie te doen plaats hebben en daar te be spreken het thans hangende conflict. Uw antwoord afwachtende, waar en hoelaal de conferentie kan plaats hebben. Namens bovengen, vereeniging: W. IJLSTRA, Voorzitter. J. v. LEEUWEN. Secretaris. Beeksteeg 2rood. Haarlem. Het antwoord, gedateerd 9 Juli, luidde MM. Hiermede kan ik u namens ons be stuur meedeelen, dat we bereid zijn hedenavond 7 1/2 uur een bijeenkomst met u te houden in 't gebouw de Nij verheid, Jansstraat, alhier, doch ge heel op voorwaarden genoemd in ons schrijven d.d. 7 Juli 1.1. I Namens 't bestuur voorn. J. C. GEIJL, Secretaris. DE ORGELBESPELING VAN VRIJDAGAVOND. Op de orgelbespeling van morgen avond zal de heer Louis Robert we derom uitsluitend werken van Neder landsche componisten ten gehoore brengen. Het programma vangt aan met een Prelude en Fuga van Mobach, vroe ger organist van -de Oude kerk te Am sterdam. No. 2 van het programma is een compositie 'van J. G. Bastiaans, den bekenden vroegeren organist van ons beroemde orgel in de Groote Kerk. Voorts zal worden uitgevoerd een gedeelte van een Suite van A. C. Wil- leumicr, organist van de Groote Kerk te Zwolle, lie avondorgelbesjieling zal worden besloten met de uitvoering van ecu nieuwe compositie van C, F. Hendriks Jr. Deze onlangs voltooide, en aan den heer Louis Robert opge dragen compositie, wordt morgen avond voor de eerste maal uitgevoerd. Binnenkort zal dit nieuwe werk (op, 24) van Hendriks bij Lcduc te Parijs in druk verschijnen. Op dc programma's zal een korte beschrijving van het werk worden af gedrukt. Faillissement. Rij vonnis van de Arr. Rechti/ank alhier d.d. 9 Juli 1914 is in staat van faillissement verklaard: li. K. Jansen, koopman, wonende to Velsen (Velseroord). Rechter commissaris Mr. W. II. v. Nes van Meerkerk, Kiekjes alt de Rechtszaal. Op t slechte pad gekomen. Twee jongens uit HLllcgom een 15-jarige en een 20-jarige war»; zonder werk. Geen werk, geen geld! Deze omstandigheden werkten er toe mede om zich van 't pad dor deugd to laten dringen. De voornaamste sloot daartoe is evenwel gegeven door een Haarlemscben opkooper, die als verleider speelde. Hij herinnerde de jongens aan hun geldgebrek geen biertje of geen sigaartje konden ze koopen. 't Was toch heel gemakkelijk om aam geld te komen. Een paar fat sen wegnemen en... rijksdaalders kon den ze in hun zakken doen ramme'c-n! Zoo kwamen de jongens, die ziert nog nooit aan oneerlijkhelen hadden schuldig gemaakt, Lol misdrijf. Eli nam een „zwijntje' weg. Nu stonden de jongens voor ch rechtbank. Ze bekenden volmondig en toonden veel berouw. De veldwachters van Ilillegom ver klaarden, dat zij heel verwonderd waren, dat deze jongens gestolen had den) Het kon niet anders of hun ver haal over den verleider moest juist zijn. De ouders der jongens zijn ooi- heel oppassend. 't Openbaar Ministerie eisdhte to gen den 15-jarigen een maand Tuchtschool en tegen den 2fl. jarige t w e e maanden g e v a n- eniss tra f, De toegevoegde verdedigers Mrs. Andreae en Van Voorst van Beest drongen op een nog clementer vonnis aan, er op wijzend, dat de jongens al zes weken in de voorloopige heclite- is gezeten hebben. Verder spreken zij de hoop uit, dat ook tenuen mogen zijn orn den verleider zijn welverdiende straf te geven. De dief of een dubbel ganger? Een man. heeft van een verhuurster te Zaandam een handwagen gelbuurd. Te Alkmaar is die gehuurde wagen voor f 20 verkocht. Do huurder had zich dus aan ver duistering schuldig gemaakt. De justitie spoorde den vermoede- lijken dader op. Deze een 34-jarige varensgezel stond nu in het be klaagdenbankje. Maar hij ontkende halsstarrig iets van den wagen af te weten. De verhuurster herkende in hem evenwel zeer beslist den huurder. De opkooper vajn den wagen verzekerde, dat hij er zeer veel op gelijkt. Bo vendien werd hij ter zitting zeer be slist herkend door een Alkmaarder bij wien hij den bewusten wagen een nadhit gestald heeft. Zelfs herkende deze getuige de poitemonnaie vam den verdachte, waaruit hij een dubbeltje betaalde vodr het stallen. Ook had de wagonstaller een kwetsuur arm een vinger. Precies aJs deze verdachte. Toch bleef beklaagde ontkennen. Een afdoend alibi kon hij niet opge ven. Het Openbaar Ministerie achtte 't bewijs geleverd en wees er op, dat beklaagde "reeds vele malen veroor deeld is. Do eisch luidde 5 maanden. Mr. Barbas, toegevoegd verdediger, refereerde zioh aan t oordeel der rechtbank. President: Blijf je ontkennen? Beklaagde: Zeer beslist, ik weet niets van den handwagen. Een dievegge. Een 26-jarig naaistertje uit Den Haag al eens door den rechter ver oordeeld wegens oplichting heeff bij rijwielhandelaars drie fietsen ge huurd en deze stalen rossen verkoeld voor f 5, f 7 50 en f 10. Bij den rijwielhandelaar Perry in de Kleine Houtstraat, alhier, huurde zij twee fietsen op naam van een Haarlemmer, die van niets wist. Een opkooper te Haarlem, die een gestolen fiets voor f5 gekocht had, eisebte van den benadeelden hande laar f7.50 terug. Een rijksdaalder winst, niettegenstaande hij toen ze ker wist, dat hij gestolen goed ge kocht had. Voor dit gedrag kreeg hij* een vermaning van den president,die zei; ,,Wij kennen je well" 't O. M. cischte 4 maanden gevan genisstraf Mr. Tuymelaar drong op clcmentit aan. 't. Meisje is vroeger eens veroor deeld Na haar 6traf wilde zij weer eerlijk oppassen, maar ate zij ergens werkte werd zij al gauw verraden ala iemand, die „gezeten" had. Haar ontslag volgde dan spoedig. Toen is het, ineisjo in handen ge vallen van een man in Den Haag. die haar aanzette tof, rijwieldiefstalter in Den Haag en thans ook in Haarlem Nog een dievegge. De heer Eldering, directeur van da modelhocrdcrij „Bronstee" ie IlecniT

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1