luws Oagolab Liefdedroom TWEEDE BLAD Maandag 13 Juli 1914 Buitenlandsch Overzicht De BaSïcanvulkaan De strijd in Albanië. Dó toestand. Geeft do Prins von Wied zich reken- schup, dat zijn toestand onhoudbaar goworden is Men begint or aan te twijfelen bij het lozen van hot bericht in de „Popo- I Jo Romano", dat do prins Durazzo niet zal verlaten, zoolang er gevaar dreigt voor een aanval dor opstande lingen, maar dat hij naar Skoetari •/.al gaan, zoodra dat gevaar gewe ken is. liet eenige practische in die opvat ting is, dat de prins, nu de mogend heden niet voornemens blijken, con tingenten te Purazzo aan wal te brengen voor de bescherming van den vorst, naar Skoetari wil gaan, waar de Enropeesclie contingenten zich l>e- vinden. Een andere vorm om het be kende spreekwoord te vervullen van Mohammed en den berg wat zeker niet onopgemerkt zal blijven bij de •Jlóhammcdaansche bewoners van Al- kmié Het Albaneesche correspondentie bureau te Valona meldt, dal de inter nationale contróle-cönunissie bij Zo- graphos geprotesteerd heeft tegen het voortrukken der Epiroten en de overschrijding van de overeengeko men noordergrens, onder verwijzing naar de afspraak, op Korfoe ge maakt. Zograplios gaf te kennen, dat een ca ander legen zijn wil was gebeurd, on dat. hij reeds contra-bevolen had uitgevaardigd. llit Nemvied wordt geseind Buitenlandsche bladen hebben mee gedeeld, dat in Neuwied een bezen ding goederen van den prins uit Du- razzo was aangekomen, en dat in alle stille in het slot alhier vertrekken voor prins Wilhelm in orde worden gebracht. Naar de „Neuwicder Ztg." van den hofmaarschalk verneemt is dio mededeeling absoluut onjuist. Aangaande den val van Koritza waarvan voor eenige dagen reeds mel ding werd gemaakt, deelt de corres pondent van de „Frankfurter Zcd- tung" nog hel volgende mede De nederlaag bij Koritza, dat dooi de Epir-oten den Sslen Juli veroverd is, is mede to wijten aan liet deser toe-ren der Albaneesche troepen, die onverwachts, behalve door de Epiro ten. ook nog door de troepen der op- slandi.lingen in den rug werden aan- g "'Lten. '•"x vaardig is ongetwijfeld het f< i' uiit aan den strijd deelgenomen I weru .oor geregelde Grieksche troe- pen in uniform, onder aanvoering van Grieksche officieren, ofschoon majoor Karakasoni aan de grens- commissie zijn eerewoord gegeven heeft, dat hij een inval van de Epiro ten in Albaniö zou verhinderen. De Grieken plunderen en branden. Vijf tig duizend vluchtelingen bevinden tich op weg naar Berat. De Nederlandsche officie ren. De „Giornal© d'ltalia" zegt in een uitvoerig urtikel over de Albaneesche quaestie onder meer, dat het bestuur van Albanië in baudenrvan de con- Iróle-commissie behoort te worden gesteld. Doet men dit intijds, dun lijden alle Intriges, cie op het oogenbük ge smeed worden, schipbreuk. De com missie zou wel ©en paar jaar moeten blijven regeeren, voor er een nieuwe vorst kwam. ,,Een van de eerste dingen, die de commissie te doca zou hebben, zegt verder het blad, zou dan de reorgani satie van do gendarmerie zijn. De N'e- derlundsclie officieren, dio verslagen en gevangen genomen zijn door de opstandelingen, hebben al hun pres tige verloren en men zou zich dus tot anderen moeten wenden." Aan de „Maandag CL" wordt nog oit Durazzo geseind Zaterdag had onder voorzitterschap van vorst Wilhelm een groolo verga dering van notabelen plaats, waaraan bchaive Pronk Bib Doda en Ismael Kcmal ongeveer veertig aanzienlijke Vertegenwoordigers van Noord-, Mid den- en Zuid-Albanië deelnamen. Issa Bolatinas verklarrdoOfschoon do vorst niet door ons gekozen, maar PEUïLLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch. van EFFIE MM-LAiDE ROWLANDS. 17) Een anonieme brief, herhaalde hij. U, van alle menschen in de we rcldt Wel, waarover? Een vuurrood© blos vloog over Enid's golaat; zij draaide haar hoofd van haar metgezel af, en plukte zenuw achtig aan de vouwen in haar ja ponnetje. Over Dickl antwoordde zij met wclite stem. Tegen hem pleitend? Ja-a I —Er is maar dén manier om een epistel van dat soort te behandelen gooi het in het vuur en denk er niet meer over. Enid schudde het hoofd. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, antwoordde zij langzaam. Zeker, ik kan den brief verbranden, maar dat zou de twijfel, die eruit ont staan is in mij, niet doen verdwijnen, Twijfel? en aan Dick? Bevan zag haar vorwijtgnd aan. ons door Europa gegeven fs, willen' wij ons thans toch trouw rondom hem scharen. Mocht do vorst ge dwongen worden ons to verlaten, dat dan geen ander in zijn plaats trede. De Albaneezen zijn geen kinderen, met wie men kan spelen. Aan het einde der bijeenkomst hud een svmpalhicbetoogirig voor den vorst plaats. Uit het verloop der be sprekingen bleek een 'volkomen over eenstemming tusschen de Mohamme- daansche en Katholieke deelnemers, om de regeering van den vorst te steunen. De opstandelingen weigeren do ge vangen genomen Nedorlandsche offi cieren Verhuist en Reimers uit te le veren, zo; Jung hunne eischen niet zijn ingewilligd. De minister van Oorlog, Moefid bey, is afgetreilen. Binnenland TWEEDE KAMER. Het eedsvraagstuk. Ingediend is een wetsontwerp tot nader© regeling van het eedsvraag stuk Nu bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni j.l. is beslist, dat een be lofte, afgelegd door een niet tot een kerkgenootschap behoorenden getui ge, niet de kracht heeft van een be- eedigde getuigenverklaring en dat „aan een verklaarbaar verzuim van den wetgever is toe te schrijven", „dat verklaringen van personen, die' niet tot een kerkgenootschap behoo- ron, niet als verklaringen van getui gen kunnen golden", komt het der Regeering niet twijfelachtig voor, dat dit thans door den Iloogen Raad na bijna een eeuw geconstateerde ver zuim van den wetgever zoo spoedig mogelijk moet worden hersteld. Zoo als het arrest van 23 Mei 1910 eei'.e wetswijziging omtrent den vorm der beëediging onontbeerlijk maakte, is thans wetswijziging ten aanzien van de verplichting omtrent het afleggen van een eed of belofte noodzakelijk geworden. De Regeering wenscht de herzie ning der eedsverplichling niet te I» perken tot ©ene wijziging uitsluitend ten opzichte van den getuigen-eed in strafzaken en den daarmede noodza kelijk verband houdenden gotuigen- eed in burgerlijke zaken, doch aun deze herziening een zoodanig alge meen karakter to geven, dat deze al thans voorloopig als een oplossing van liet reeds zoo langen tijd de ge moederen verdeeld houdende eeds vraagstuk zal kunnen worden aan gemerkt. Tweeërlei moet bij deze algemeen© herziening op den voorgrond staan lo. er moet meer eenheid en zeker heid komen ten aanzien van de thans in tal van afzonderlijke wette lijke voorschriften omtrent de bo- oediging voorkomende bepalingen; 2o. aan deze nieuwe regeling zal het be ginsel moeten ten grondslag liggen, dat de eed slechts in die gevallen ge handhaafd blijft, waar deze inder daad onmisbaar moet worden geacht en ten aanzien van die personen van wie de eed kan worden gevorderd zon der hun ge-.veten geweld aan te doen. Een algemeen geldende geheel vrije keuze tusschen eed of belofte of <>©n algeheele afschaffing van den eed kan do regeering niet bevorderen. Daarentegen is evenmin bevredi gend do uil tal van wettelijke voor schriften voortvloeiende en ook door het arrest van don IJoogen Raad van 29 December 1913 niet gewijzigde toe stand, dat allen, die tot een kerkge nootschap bobooien dat het afleggen van een eed niet bepaaldelijk ver biedt, verplicht zijn den eed af te leggen, ook al hebben zij persoonlijk de meest ernstige gewetensbezwaren tegen het afleggen van den eed. Dozo cedsdwang nog langer te handhaven ware in strijd met den geest van art. 167 der Grondwet, welk artikel iedeis persoonlijke godsdienstige gevoelens zooveel mogelijk wil geëerbiedigd De regeling, die de minister Regout bij de behandeling in de Tweede Ka mer betreffende de noodwet van 1911 in uitzicht stelde voor do definitieve oplossing van het eedsvraagstuk, schijnt ook naar de meening van de tegenwoordige regeering de meest go- wenschte, welke regeling hierop neer komt, dat tol do belofte zouden wor den toegelaten allen bij wie ernstige gewetensbezwaren tegen het afleggen van den eed bestaan, onder bevoegd heid van den rechter, om, indien deze niet aanneemt, dat de gewetensbezwa ren oprecht gemeend zijn, toch den eed on te leggen. Dezo regeling vol doet allesznis aan het vereischtebe houd van den waarborg van den oed onder eerbiediging echter van gewe tensbezwaren. Hoezeer overtuigd van de wcnsche- lijkhekl dat. op het, gebied der toeëodi ging grootero eenheid tot stand kouit, meent de Regeering toch naast de ai- gemeene regeling eedsverpiichting U moet den brief zelf maar eens lezen, en mij vertellen, wat u ervan denkt, vervolgde Enid, met zenuw achtige haast sprekend, terwijl zij een enveloppe uit haar zak nam eu haur hem overreikte. 'led deed geen poging hem aan to nemen, maar deed. ccn stap achter uit, terwijl ziji> geiaat vuurrood ge kleurd werd Vergeef mij, juffrouw Anerloy, zei hij, maar don kt u niet, dat. het bo ter zou zijn, wanneer u hem Dick zelf liet lezen? Indien hij later hoorde, dat u mij in liet vertrouwen genomen had over iets, dat hem bi 't bijzonder aangaat, zou hij, zeer begrijpelijk, ge kwetst kunnen zijn. Gewoonlijk zou u gelijk hebben, mijnheer Bevan, antwoordde zij. In dien Dick good en gelukkig was, zou ik dadelijk mot dezen brief naar hem toe gegaan ziju, hein gevraagd heb ben, of hij do schrijfster kon vermoe den, en als dat zoo was, of ex eenige zin van waarheid in haur verhaal was. O, het is een vrouw, met waar? onderbrak Bevan haar zacht. Natuur lijk kon ik wel raden, dat dit zoo was. -- Maar zooals hij nu is, heb ik don moed niet, nog meer moeilijkheden bij de reeds bestaande, die hem zoo terneerdrukken, te voegen. Daarom ••«rzock ik u zijn vriend om mij zonder gewetensdwang; voor ccn aan tal ajidero gevallen een afwijkende regeling te moeten voorstellen. Zij is van oordeel, dat ten aanzien ven alle ambtsceden en soortgelijke eeden, alsmede in allo gevallen, waar in thans reeds het wettelijk voor schrift volledige vrijheid van keuze geeft tusschen eed of lwlofte en waar in derhalve het afleggen van den eed door den wetgever.piet dringend nood zakelijk is geoordeeld, de eed zal die nen te vervollen en voortaan alleen de belofte behoort te worden afge legd. Het wetsontwerp luidt Artikel 1, In elk geval waarin ccn wettelijk voorschrift liet afleggen het zij van een eed, hetzij naar de wijze! der godsdienstige gezindheid van een' eed of eene belofte of bevestiging vor dert of daaraan rechtsgevolgen ver bindt, wordt door een ieder, ook in dien hij niet tot ceno godsdienstige gezindheid behoort, de eed afgelegd, behalve in de gevallen bij de volgende artikelen voorzien. Artikel 2. Eene belofte of bevesti ging wordt afgelegd a) indien net wettelijk voorschrift betrekking heeft op do aanvaarding van eenige openbare betrekking, waardigheid of bediening, van ©enig beroep of van eenïgon meer duurza- nien werkkring, als dien van voogden of curators; b) indien de godsdienstige gezind heid van den te beëedigen persoon hem het afleggen van een eed ver biedt, of indien het met rechtspraak belaste collego of de rechterlijke of consulaire ambtenaar bij de beëedi ging, op de opgave van den te beëedi gen persoon, oordeelt dat deze op recht meent gewichtige gewetensbe zwaren tegen het afleggen van een eed te gevoelen. Artikel 3. In geval de te beëedigen persoon tegen het afleggen van een eed bezwaren gevoelt en de eed m .handen van een ander dan van een rechterlijken of consulairen ambte naar zou moeten worden afgelegd, zal hij vooraf mondeling of schrifte lijk dio bezworen kunnen opgeven aan den rechter van bet kanton waar binnen de beëediging moet ges-:1 lie den, met verzoek tot de belofte of be- bestiging te worden toegelaten. Indien de kantonrechter, na zon noodig den verzoeker te hebben ge hoord, oordeelt dat deze oprecht meent gewichtige gewetensbezwaren tegen het afleggen vun een eed te ge voelen, zal eveneens de belofte of be vestiging worden afgelegd. Tegen de beslissing van den kan-, tonrechter staat geenerlei beroep open het verzoekschrift is vrij van zegelde beschikking is vrij van zegel en van do formaliteit van registratie! en wordt den te beëedigen persoon aanstonds zonder eenige kosten uit gereikt. Artikel 4. In elk geval, waarin een wettelijk voorschrift de vrije keuze laat tusschen den eed en de belofte of bevestiging, wordt, behoudens de l>o- palinger) der Grondwet, steeds de be lofte of bevestiging afgelegd. Artikel 5. Elke belofte of bevesti ging, krachtens deze wet afgelegd, treedt voor den eed in de plaats en geldt rechtens als zoodanig. BOSCHBRAND. Aan de grens Weert-Iiocholt brak oen hevige boschbrand uit, die zoo grooten. omvang nam, dat circa 303 H.A. dennenbosch werden vernield. Slechts een paar H.A. zijn verzekerd. Honderden werklieden namen deel aan het biusschingswerk. PRINS HENDRIK TE PETERSBURG Men seint uit Petersburg aan 't Hbld. De kruiser „Zeeland", met prins Hendrik der Nederlanden aan boord, is Zaterdag dc Ncwa cpgeloopcn. De Prins werd door grootvore!, An dree Wladimirowitch en door den mi nister van marine begroet, en voer met hen naar den steiger, waar Z. K. II. door de leden van het Nedorland sche gezantschap werd ontvangen. Daarop begaven de prins en dc grootvorst zich naar Tsarkoje Selo. waar de Prins zijn intrek neemt in liet paleis van zijn zuster, de groot vorstin Maria Paulowna. VACANTTIERiEGLUNG GEMEENTE WERKLIEDEN TE AMSTERDAM. 't Hbld. meldt: Onmiddellijk na het bekend wor den van den uilslag der stemming heeft de Federatie van Gemeente arbeiders Vrijdagavond een ex-I ra- nummer doen drukken van haar or gaan „Do Gemeen .e-Arbeider", vol van hetigo beschuldigingen tegen do sociaal-deniocicUscne randsteden die „liun beginsel aan den kapstok heb ben gehangen en de positie van hun wethouder stolden boven he. belang van meer dan 1U duizend arbeiders". Reeds om zes uur Zaterdagochtend is men begonnen dit extra-nummer als manifest onder de gemeente-werk lieden te verspreiden. raad to geven. Edward stak zwijgend zijn hand uit en nam den brief aan, hem met minachting bekijkend, liet epistel zag eruit als een circulaire of de rekening van een koopman, In een eenvoudi ge, lange cuvuluppe van tamelijk min derwaardige kwaliteit. Hot adres en de inhoud, die er op het eerste ge zicht uitzogen als met de machine ge schreven. bleken bij nadere beschou wing met de hand gedrukt te zijn. „Een vriend van juffrouw Anerley," luidde hij, „die op haar goed hart cn gevoel voor rechtvaardigheid ver trouwt, gelooft, dat het goed ic, daar zij nog steeds met den heer Richard Emberson verloofd is, om haar om trent een omstandigheid in te lichten, waarvan zij ongetwijfeld niets af weet, namelijk, dat deze heer door zijn. eerewoord verbonden is aan een andere vrouw, welker leven hij be dorven heeft, door haar te verlaten. Eén keer verrader altijd verrader! Juffrouw Anerley moest zich liever nog maar eens twee keer bedenken, vóór zij haar toekomst in zulk on waardige handen legt en er ook aan denken, dat oen geluk, verkregen ter- wille van het ongeluk van een ander, zeiden duurzaam is. Bevan las den brief hardop voor terwijl zijn stem een opkomende ver ontwaardiging verried. Ik uwet zeggepj dat van de XSKr- BEGRAFENIS JHR VAN DER WXJCK. De groote deelneming, in breeden kring verwekt door het overlijden van don oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-lridié jhr. C. II. A. van der Wijck, kwam Zaterdag ten duidelijkste tot uiting bij de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot ter begraafplaats te 's-Gravenhage, waarheen het per uuto-rouwwagen uit Baarn was overgebracht. Talloos velen wachtten op den doodenakkcr den rouwstoet, bestaande uit een ne gental automobielen, op om een laatston groet te brengen aan den man, wiens leven een deel uitmaakt van onze koloniale geschiedenis. In dit betoon van deelneming ging de Koninklijke Familie voor, door zich te doen vertegenwoordigen door den Ecrste-Kamerhocr van II. M., jhr. Van den Bosch, de Prins door diens adjudant kapitein Ruys. In den kring van verdere belangstellen den werden voorts opgemerkt dc mi-1 Bisters van buitenlandsche zaken, van marine en van koloniën, de Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, baron Sweerts, de burgoiuecs- vau den llaag, jhr. Van Karnebeek, vele hof dignitarissen. Dat zich in dien etoet vele actieve en voormalig hooggeplaatste en an dere Indische ambtenaren bevonden, behoeft nauwelijks vermeld Ook werd opgemerkt de tegenwoordigheid van den oud-gouverneur generaal Rooseboom en den oud-vice presi dent van den Raad van Indiö en oud-minister De Meester. Aan de groeve werden verschillen de toespraken gehouden, Allereerst door da Ghecl Gildemeester, die den overledene met zijn groote gaven en talenten schetste als een voorhee'd van ijver en plichtsbetrachting en als trouw dienaar van Vaderland en Ko ningin. Vei der door den heer Oj> ten Nuori, inzonderheid namens de Stoomvaart maatschappij Nederland en de Ko ninklijke Paketvaartmaatsch welke 6preker waardeerde hetgeen door jhr.'Van der Wijck gedaan was voor belangrijke industrieele en scheep- vaartondernensingen. Prof. Van der Wijck uit Utrecht huldigde 's mans edele eigenschap pen ook in het particuliere leven. Baron Siriema van Grovesiins bracht den overledene een dankbare hulde voor hetgeen hij voor de ver eeniging van leden van Nederland- sche Ridderorden had gedaan, en ge lijke erkentelijkheidsbetuiging gaf een afgevaardigde van den Bond var. Onderofficieren, waarna de oud-gou verneur generaal Rooseboom wijlen zijn ambtgenoot hulde bracht voor de wijze waarop hij gedurende vut jaren zijn moeilijke betrekking met .vaste eu rechtvaardige hand heeft vertuid. De Koningin-Moedor had te Baarn een krans doen neerleggen op de baar van jhr. G. H..A. van der Wijck. BEGRAFENIS OVERSTE THOMSON. De extra-rouwtrein, waarmee het stoffelijk overschot van overste Thoin son van Amsterdam naar Groningen overgebracht wordt, zal om 12 u. 19 van liet centraal station te Amster dam vertrekken. De trein stopt alleen in Amersfoort (3 minuten), te Zwolle (5 minuten) en te Assen (4 minuten). De garni zoenen, daar aanwezig, zuilen op de perrons opgesteld worden en de mili taire eerbewijzen, brengen. Voorts passeert de trein Naardcn— Bussum, Harderwijk en Oldenbroek. waar eveneens voor de militairen de gele genheid bestaat, op de stations aan wezig te zijn. Om 3 u. 47 komt dc trein te Gro ningen. Voor de rouwplechtigheid op den Kop van dc Handelskade te Amster dam, hebben zich reods 15 personen opgegeven om het woord te voeren. De Ffeningih zal zich Woensdag bij de piecl tigheid aan den Kop \au de Handelskade 16 Amsterdam doen vertegenwoordigen door- naren dienst doenden adjudant, majoor Ridder van Rappard van het regiment Ja gers. LEVEND ZEEPAARDJE. Door oen ArneinuUlenschen visscih er werd e Colijnsplaut aangebracht een Jevonsd zeepaa'nljo (Hippocampus antiquorum;, dat door hem iu de Oosterschei de was gevangen. Dit dier tje, dat volgens Brer am thuis behoort in den Atlantischen Oceaan en de Middeiiandsche Zee, wordt zeldzaam in de Noordzee gevonden, zoo meldt de Tel. VERGIFTIGING. De dochter van den arbeider v. d. W. te Slagharen (Gron.) is Donder dag gearresteerd, omdat zij het wu- bazingwekkendc dingen, die ik ooit' beleefd heb, dit de klap op den vuur pijl is, riep hij uit, op zijn gewone schooljongcns-aehlige wijze van spre ken; toen ernstiger: Mijn waarde juf frouw Anerley, ik kan mij niet begrij pen, hoe een verstandig meisje als i>, zich voor een enkel oogenbük onaan genaam getroffen kan voeten door zoo'n idioot en ongevraagd teeken van afgunst. Dick is een knappe kerel en bemind bovendien. Ik twijfel niet, of er zijn hier massa's meisjes, die graag mevrouw Emberson zouden zijn ge worden. Kan men hem dat kwalijk nemen? Of omdat een, nog waanzin niger dan de rest, zich verbeeldt, dat zij diep-bedroefd en haar teven bedor ven is, door zijn verloving met een andere vrouw? Hij is geen flirt, dat kan ik u verzekerenon ik heb nooit zijn naam met die van een andere vrouw verbonden gehoord. We zijn al tijd zoo vriendschappelijk met elkaar geweest, dat, als er ooit iets zoo ern stigs, als waarop in dezen brief ge duid wordt, had beslaan, ik het ge hoord had moeten hebben indien niet van hem, dan toch door andere menschen. Voordat u Mor kwam, hadt u nooit van mij gehoord, zeide Enid zacht, een gedachte uitsprekende, die haar, sedert Ted's komst, dikwijls weer te binnen was geschoten. T- Daar kunt u geen gevolgtrekking tc-r in d© put var. haar buurman heeft vergiftigd. Zij heeft bekend, zoo meldt do N. R. Ct. EEN PECHVOGEL. Dat men bij een examen pech kan 'hebben is gebleken bij het exauicn voor toelating tot hoi le studiejaar jaar van den cursus bij de infanterie wou-rvoor de eischen heel matig ge steld zijn. Onder de nietgeslaagden -is een korporaal in het bezit vöii Inot diploma eind-examen II. B. S. 5-j, c. Avondp, ONTVREEMD. Te Zaandam is uil een, door een lid uil liet personeel van de firma Vtrkudo in de fabriek opgehangen jas een bedrag raai f 120 ontvreemd. De politie doet onderzoek, zoo meldt do N. R. Ct. VERGIFTIGING DOOR HET GE BRUIK VAN PAARDENVI.KESCH. liet voorloopig onderzoek in dc vele gevallen van vergiftigingsverschijnse len, veroorzaakt door het gebruik van gekookt, paarden vleesch, afkomstig van den paardenslager R te Leiden, hoeft aan het licht gebracht, dat den slager geen schuld treft, in zoover dat hij ondeugdelijk vlccsch zou hebben voorradig gehad. Het vleesch dat iu gekookten toestand de vergiftigings verschijnselen teweegbracht, was vooraf aan het Slachthuis gekeurd en goed bevonden. Door het zacht gaar smoren in een voederketel, schijnen echter bacillen te zijn ontstaan, die toxinevergiftiging hebben veroor zaakt. STAKING OPGEHEVEN. De werkstaking te Almelo is Zater dag officieel opgeheven. De hoeren II. F. ten Cate, fabrikan', en U. Broekman Koopman, daartoe dooi de st.ikenden aangezocht, tiaden als bemiddelaars op. De vrije Zaterdag middag blijft gehand.laafd, terwijl mem dos morgens een half uur vroe ger zal beginnen. Voor arbeid na des avonds acht uur zal 'net loon met 25 pOt. verhoogd worden; gedurende de eerste veerden dagen zulten 300 a 350 stekers liet werk kunnen her vatten. VEEL LIEFHEBBERIJ. Voor de betrekking van vader en moeder in het weeshuis le Middel burg hebben zich niet minder dan 71 echtparen aangemeld, zoo meldt de Telegraaf. GELUKKIG DEN HAAG! Naar de ,:N. Ct." verneemt, zal aan de Ilaagsche gemeentebegrooting voor 1915 ten goede komen een post van rond 1 700.000, met welk belangrijk bedrag de inkomsten van het jaar 1913 de raming overtroffen hebben. In dazen stand "van zaken is hot niet alleen zeker, dat geen belasting- verhooging zal behoeven voorgesteld te worden, maar bestaat er zelfs uit zicht op eenige vermindering vun het percentage der Inkomstenbelasting, dat op dit oogcnblik 3.90 bedraagt. ONGELUKKEN. Dc Te!, meldt: Aan het strand nabij de haven te Schovoningen is een 19-jarig mans persoon uit Lisse, genaamd L., hij het baden m zee verdronken. Zijn lijk was Zaterdagmiddag nog niet aangespoeld. Ju ia; toen in de Peperstraat te Udcu IN.-B.) een landbouwer met een kar hooi passeerde, kwam een kindje spelende mt een zijstraat en geraakt© onder de kar. Een der wie len gmg het kind over het lichaam, waardoor het levensgevaarlijk inwen dig gekneusd werd en een paar rib ben gebroken werden. Zaterdagmorgen half vijf is de mach ined l ijver Van 11.. werkzaam op het fort Kijkduin, bij het baden ver dronken. Zijn lijk is te Huisduinen aangespoeld. Var. 11. was ongehuwd, doch was ko&'.v inner zijnc-i moeder, D<- zoon var. den veehouder K. te Bussum luid het ongeluk door mis stappen van den hooizolder te vallen, llij kwam zoodanig met het hoofd op een Meonen vloer terecht, dat een ernstige schedel-beschadiging ont stond. De toestand van den onge lukkige is zorgwekkend De familie te Stavenis-se heeft de treurige lijding ontvangen van con schipper M. Dijkman, die met zijn vaartuig te Brussel lag, da; het vijf jarig dochtertje, dat z;ch aan dek bevond, terwijl het vaartuig ging vertrekken, eenige oogenbükken la ter sjKJorteos was verdwenen, zoodat liet ongezien te water moet zijn ge raaid eu verdronken. Te vergeefs is ter pltuuse langen tijd gedregd. Te Barger-Erfscheidenden (Dr.) is het 13-jarig zoontje van den heer Jagl, bij het baden verdronken. uit maken, antwoordde hij stoutweg, want u vertelde mij zelf, dat cr niets bestond tot voor een paar dagen. Maar hei zou toch heel natuur lijk geweest zijn, indien hij u zijn besten vriend mijn naam genoemd had I Ik heb Dick heel weinig gezien, sedert zijn vader deze bezitting wecr- kocht; en hij schreef nooit erg veel. Wanneer ik het was geweest, die ver liefd was, zou ik hem ongetwijfeld boekdc-c-ten geschreven hebben over de volmaaktheid en aantrekkelijk heden van mijn uitverkorenemaar hij heeft meer een gesloten natuur. Ik weet precies, wat hij voelen zou: hij zou den naam van het meisje in zijn hart opsluiten als iets tc mooi om te uiten, Voor eon oogenbük kwam er een mist over Enid's kristalheldere oogen, terwijl zij ze naar het gelaat van den jongen man opsloeg. Dick heeft een oprecht vriend en verdediger in u, mijnheer Bevan, merkt© zij op. Dat hoop ik, antwoordde hij met zachte stern. Het onderwerp scheen afgehandeld te zijn er ontstond een stilte tus schen hen. Terwijl zij over de paden wandelden verzamelde Eriid een armvol bloemen van do overvloedige bleeeemweelde want leute en zo mer waren samengekomen, cn het De N. R. Ct moldti Vrijdagmiddag wildé de 7G-jarig« vader van den stationschei te Eg- mond aan Zee op de reeds in be we ging zijnde tram stappen. Hij slapte mis en boide bceneu werden 'ueru af- gereden. Even later is dc oude ma» overleden. AUTO J.N EEN SLOOT GEREDEN. Aan den Amsteldijk te Amsterdam reed oen auto, waarin twee heeren en twee dames waren gezeten, in een pol deraloot. De inzittenden zijn, omdal twee hunner niet andere dun mei moeite koudon loopen, per auto-zic- kenwagcar naar hunne woning go- bracht VUURWERK ONTPLOFT. ZaoTdagmidog heeft in do keuken van perceel nr. 51 aan de Van Hou weniugeiistraat, te Amsterdam, een ontploffing plaas gehad. De bewoner, do vuurwerkmaker Houten, was bo zig met het maken vam kloppertjes, toen plotseling door wrijving van de slagsas het kruit ontbrandde. De ontploffing was zoo hevig, dal uit keuken en achterkamer de raitcn werden weggeslagen. De werkman kreeg wonden aan burst en gezicht Het bloed liep hem uit de ooren. Brandweer en Genees kundige Dienst verleenden Wulp; het slachtoffer werd per auRo-'brancard naar het Wilhielrniniagastbonis ver voerd. KRANIGE REDDING. Aan de Coolvett, te Rotterdam, was een hond te water geraakt, en hel scheen, dat het dier verdrinken zou Een flinke jongen, de 15-jarige Frans Doclaare. bedacht zich niet lang, spreng gekleed to water en redde den hond. IJet geval lokte veel bekijks eD de jongen kreeg een hoeraatje. OOST EN WEST. Zaterdag hield dc voreeniging „Oost cn West" te 's-Gravenhage haar jaar- lijkschc algemcene vergadering onder voorzitterschap van den heer B. C Bakhuvzen van den Brink. Deze heette de afgevaardigden op deze 15e algemeene vergadering wel kom, daarbij er aan herinnerende, dat het den 3on Mei j.l. 15 jaar gele den was dat de vereeniging tot stand kwam. In het verslag werd de toestand der vereeniging gunstig genoemd. Het aantal leden nam met 184 toe en be droeg einde 1913 2515. Gekozen werden in plaats van den periodiek aflredenden ondervoorz t- ter, den heer A. B. J. Prakken, de heer R. Zuijderhoff, te 's-Gravenhage; tot secretaris in plaats van den heer J G. W. van Dricl Kol, die vertrok, de heer E. F. Grooss, te 's-Gravenha ge. Wegens overlijden van den heer A. II. van der Heide, ie Amsterdam, de heer Th P- Almrood, aldaar In plaats van den hoer W. F. L. Boisse- vain, te Haarlem, die vertrok, de heer J P. Th. J. Brondgeest. aldaar. In plaats van den heer W. J. Beck, van de Studentenafdeeüng te Leiden, mej. N. Worlhington, aldaar. De volgende periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. De heeren C. de Vries, te Amsterdam, S. Gcrdes Oosterbeek, te Apeldoorn, L. A H. Lamie, le Arnhem, mevrouw M ten Bosch—Bosscher, te 's-Graven- Jiage en de heer H. W. Schcucr, te Leiden. De door het hoofdbestuur voorge stelde statutenwijzigingen werden m korte besprekingen goedgekeurd. Bij de rondvraag sprak de iiecr Jos. Polak Jr., uit Amsterdam de wensche- lijkheid uit tot instelling van een Co mité, met het doel om na de tentoon- selüng in San Francisco een koloniale tentoonstelling voor te bereiden in Nederland. De heer S. van Lier Ez uit Amster dam. brak een lans voor onze West- Indische bezittingen, betreurde de achterstelling van deze kolonie in 't algemeen en beval haar, vooral wat Suriname betreft, warm in de belang stelling der vereeniging aan, over tuigd als hij is, dat dit schoone land dit len volle verdient. KAPITEIN SAR. Dc Koningin heelt op het paleis Het Loo in gehoor ontvangen den kapitein der Albaneesche gendarmerie J. H. Sar. Jhr. Mr. J. RoELL. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. J. Röell is vrij ernstig ongesteld, zóó dan hij vermoe delijk gedurende de eerstvolgende weken zijne ambtsbezigheden niet zal kunnen waarnemen. (Zie vervolg Binnenland, pag. 3, Tweede Blad). gevolg was ccn festijn van kleuren en liefelijkheid. Zich diep bukkend, plukte zij een bos vergeet-mij-nieten, wier helder blauw een mooie kleu- renvlek vormden tegen haar witte kleedje daarna een handvol witte seringen; toen, terwijl zij bleef staan, tegenover de rotspartij, die vdoor aar dige, witte rotsblocnipjes verinooid werd, nam zij eenge van ae eerste kleine, vuurrood© zonneroosjes. Aan het eent- eind van den tuin was een zomerhuisje, een üevelings- vorblijfplaats san mevrouw Anerley, die er van hield, in deze vredige een zaamheid haar brieven te lezen en te schrijven, terwijl nic-maxid haar stoorde of haar aandacht afleidde, als de vogels, zooals zij zelf lachend vertelde. Tegen de opening stond aan de eene zijde een statige sering, welker bloesem in dikke en teere bossen prijkten aan den anderen kant was een gouden regen geplant die bij ieder windvlaagje het pad met zijn gouden vracht bestrooide. Alle liefe lijkheid van den tuin scheen zich iu dit rustige hoekje samengevoegd te hebben, want dc geur van de gezel lige, ouderwetsche muurbloemen kwam den wandelaar tegemoet en de teere lucht van dc reseda werd door den wind ver weggedragen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5