SPORT EN WEDSTRIJDEN in HAARLEM'S DAGBLAD. ï^oeleaa. Orloket At liletlek. Roeien. De JaarlUkscbe Onderlinge Wedstrllden van ..Hit Spaarni". Do jaa'rl ijksche roei wedstrijden van Het Spaarne zijn uitstekend geslaagd. 'Het trof trouwens bijzonder met de we ersgestel dh ei dpradbtig zomer weertje en niet te veel wind. Alleen was 't wat t e warm, maar je kunt niet idles verlangen, en de Spaaime- leden, die tevreden menschetn zijn. .wonen in hun schik. Er was stemming- in; menige span nende race kwam bij de 18 kampen, die het programma vormden, voor, en haast ülle tijden waren beter dan ver leden jaar. Zoo had bv. tóen de winnende ploeg in het wherrymimmer 1 min. 34 sec. noodig, terwijl ditmaal de baste tijd in dat nummer 3.21 1/5 was. De snelste Jonge Twee in 1913 deed er 2 min. 31 sec. over; nu we'rd 2 iuin. 21 sec. geroeid 1 In dat laatste nummer was het rooien overigens niel fraai, t geen z'n oorzaak vond in te weinig oefening. De winners gaven een flinke presta tie, en kwamen in do finale na hei ligen kamp met een halve bootlengte .voo'mprong aan, maar gaven weinig moois te zien. De slugroeiier is noch tans, zooals de voorzitter dun ook bij de prijsuitdeeling opmerkte, wel een veelbelovend roeier. li: hel wherrynummer ontbrak de gewensebte spanning. De vier deelne mende ploegen maakten allen goede tijden, maar twee waren duidelijk de-' sterkst en, en Ihlun eindstrijd misjekte omdat een der roeiers ongesteld was geworden. Er kwam oen plaatsveir- vanger, die nog volküDK® frisch was, waarop de slot kamp fh 'n heel kalm gangetje als opluiiïteringsnuininer werd geroeid. Een „kamp' was het eigenlijk niet meer! In de drie overige nummers roeiden de deelnemende ploegen ieder twee maal. De voor elk nummer bestemde twee booten verschillen nl. e enigszins in bouw, zoodat men, om een zuiveren bilslag te krijgen, wel elke ploeg iu beide booten moest laten roeien, en dan door samen telling dor tijden den uitslag vaststellen. In de vieren een Wei-spannende strijd. De favorieten' wonnen het num mer met 'n verschil van precies een halve seconde in de totaallijden! Wei een tegenvaller voor de tegenpartij, die waarlijk verrassend-good werk vertoonde, en voor ,,de racevier" niets onderdeed. De line er E. Cohein ter Vaart won evenals in 1913 welverdiend het skiff- nüinmer. een verguld zilveren me daille veroverend en zijn titel van „Kampioen van het Spaardebehou dend. Toch ondervond hij ditmaal wel «enigen tegenstand; de tweede pnjs- winner stond niet ver achter en num mer drie slaagde er zelfs in, den kampioen in een der heats met een meter versohil te kloppen. Bij verwis seling der booten was hij evenwel niet tegen lluem opgewassen, en verloor met drie lengten. De Oude Twee was een der aardig ste nummers. De twee deelnemende ploegen waren elkaar volkomen ge waagd, on als in de tweede heat niet een der 'roeiers „uit zn bankje was geraakt' (waarna zh ploeg tóch nog won, maar met te klein versohil) was de uitölag zeker andersom geweest. Beide ploegen roeiden keurig, en de heer Alia, bekend watersportliofheb- Ler, zegde den verliezers d'rle bron zen medailles als extra-prijs toe. Volge thans de 'lijst van uitslagen: Wherries gestuurd door d x ra es. (Vier deelnemende ploegen). Ie prijs Mej. J. Donk en de hoeren P. Kool en J. G. Wackwilz; 2e prijs Mej. M. Torley Duwell en de heeren W. J. Broere en A. K. Steup. Jonge Twee. (Zes deelnemende ploegen). Ie prijs A. J. G. Koopman (boeg), it. Meijer (slag) en D. Bungert (stuur man); 2e prijs H. II. van VV a-veren, (boeg), A. B. C. Dudok de Wit (slag) en R. W. P. Peeraboom (stuurman); heulprijs F. Tollenaar (boeg), F. v. Konijnenburg (slag) en J. G. Wack- jvitz Jr. (stuurman). Do tijden der twee eerstgenoemde ploegen in do finale waren resp. 2 min. 24 7/10 sec. en 2 min. 26 9/10 seconde. Do snelste tijd werd door li". 2 in de „Duiniaatjess" geroeid (2 20). Oude T' w e e. (Twee deelnemende ploegen). Ie pr. P. Kool (boeg), J. G. Wack- i.-itz Jr. (slag), en \V'. J. Bioere (smui-iuan) in den totaal-tijd 6.3G 1/5. i den W. Wilhelm (boeg), H. Th. 1' uluhop (slag) en G. F. Evelein (stuurman) iu 6.3i 1/5. Skiffs. (Vier deelnemers). Ie pr. E. Cohen Tervae-rt (totaal- iijd 4.27), 2e pr. R. W. P. Peereboom Ciokmitijd 4.31 9/10). De tijd van nummer drie, F. van Konijnenburg, W09 4.37 3/5. Schmeink 211/ Hartmann v. Brederode 8 Angenent 2 M. R W. 5 66 7 23 Vierriemsgieken. (Vier deelnemende ploegen) le prijs W. Wilhelm (boeg), W. J. Broere, P. Kool, J. G. Wackwitz Jr. (slag) en P. van Bork (stuurman), in den totaal-tijd 5.44 8/10; 2e prijs P. W. Peereboorr. (boeg), H. M. F. Peltenburg, G. F. Evelein, H. Th. Ftihrhop (slag) en E. Cohen Tervaert (stuurman) in 5.44 3/10. De Spaarne-vocQ-zlitor, de heer J. de Breuk Lzn., die den gaiischen dag als kan prechler in de race mo torboot „Lucky Jim' een veeleischen- de en ondankbare taak verrichtte' (en tusschen de bedrijven nog zelf één nummertje rneeroende) hield de prljs- uitdeelinrj. Die werd bijgewoond door de vele leden er. de nóg meer inlro- ducé(e)s, die op het terras dezen wei- geslaagden wedstrijddag hadden bij gewoond. Spr. dankte allen, die. lot hert slagen van dit feest hadden mo- idegewierk'i,. en sprak woonden van waardeering tot de prijswinners in de verschillende nummers. De heer Cou v e, eerelid der ver- eeniginig, huldigde het bestuur, waar op een hoera werd uitgebracht. Aan den gezelligen lunch, die om één uur had plaats gehad, en waar aan een 60 personen aanzaten, was „Wij acclamatie besloten" om een hulde-telegram aan den in het bui- land vertoeverden ee re voorzitter, den heer W. Dyserinok, te zenden. Het was een waardig Spaarnefeest. ROBERT P. Crtckit. 1 e klasse. IIERMES—HAARLEM. Wederom zonder den aanvoerder en Bouwmeester ging Haarlem naar Schiedam, waar Hermes een oogen- schijnlijk goed veld bezit, doch dat bij nadere beschouwing buitengewoon hobbelig en effectvol bleek te zijn Het grondfielden leed dan ook zeer onder deze omstandigheden. Kruseman wint den toss, en gaat zooals gewoonlijk fielden. De Schiedammers openen met van Buysen en een dér talrijke Offer- man's, terwijl Schmeink en Hart mann den aanval vormen. Na wat geschutter is Offerman spoedig Schmeink's eerste slachtoffer, terwijl niet veel later v. Buysen met 14 Offerman'® voorbeeld volgt. We krijgen nu weer 2 Olfer-lieden op de mal, waarvan de jongste een eigen aardig, pittig spel laat zien, terwijl do andere een onzekere» indruk maakt en allesbehalve fraai speelt. De bowlers worden nu verschrikke lijk onderhanden genomen. Haast op iederen bal wordt ge scoord, waaraan zeker het slechte uit staan van het veld niet vreemd was, j Ten slotte wordt H. Offerman door Kreunen in de' slips gevangen. Met •den volgenden hal doel Maas een goe- 1 de vang die v. d. Schouw doet ver- dwijncn. J. Offerman begint dan ge-1 wcldig te slaan en krijgt gezelschap van weer een ouderen broeder, welke ook van het systeem „alles of niets" is. Deze maakt er vlug 19 en wordt dan door Schmeink gebowld. Nu j komt ook spoedig een einde aan J. Offerman's innings, wanneer hij voor een zeer harde en verdienstelijke 74 schitterend door Wybrandts gevangen wordt. Het is nu spoedig afgeloopen en het totaal wordt 174. Schmeink had met 7 voor 66 de bes te bowlingcijfers. Kruseman opent met Kreunen de innings Op IS komt de scheiding reeds als Kreunen voor 7 fraai aan de boun dary gevangen wordt. Van der Lee gaat spoedig run out, Angenent wordi dïre.ct gebowld, terwijl Schmeink even later gevangen wordt. Alle hoop is op Kruus gevestigd, doch de hoop bleef ijdcl en ook hij wordt voor slechts 13 gevangc-n. Op 46, er zijn aan 5 wickels neer, valt Maas als 6e man, fraai ge vangen in het verre veld voor 7. Op 5U wordt Bijleveld gebowld. Hartmann en Wybrandts, 2 lefthan ders, vormen dan feitelijk den eersten stand en bieden geruimen tijd weer stand. Beiden staan keurig te spelen en noodzaken v. d. Schouw diverse bowlers aan te zetten. Op 92 wordt Wijbrandts gevangen voor een keuri ge 13. Hartmann staat onverstoorbaar door te batten en scoort uitsluitend op slechte ballen. Hij wordt tenslotte ook gevongen, voor een keurige 31. Er zijn dan 92 runs en Haarlem moet 99 runs maken omden folow ori te ontloopen. Koster zorgt er dan voor, dat de 99 gepasseerd wordt. Even la ter gaat hij l.b.w. en het totaal wordt 101. Haarlem verliest dus met 73 runs op de le innings. Hermes, le innings: A, Offerman b. Schmeink 8 F. v. Buysen b. Schmeink li J. Offerman c. Wijbrandts, b. An genent 74 H. Offerman c. Kreunen b. Schmeink 21 G. v. d Schouw c. Maas b. Schmeink 0 J. Ris b. Angenent 3 F. Olfcrmau b. Schmeink 19 C. A. Tuyl b. Schmeink 4 A. Dirkzwager b. Hartman. 1 C. Fischer not out 11 J. Tuy] c. Ki-eu.ten b. Schmeink 4 Extra'® 15 Haarlem, le innings: Kruseman c. C. Tuyl b. Van Buysen 13 Kreunen c. J Offerman b. G. v. d. Schouw 7 v. d. Lee, run out 4 Angenent b. v. d, Schouw, 3 Schmeink c. Dirkzwager b. van Buysen 0 Maas c. Offerman b. v. d. Schouw 7 Hartmann c. J. Offerman b. F. Offerman 31 Bijleveld b. v. Buysen 2 Wybrandts c. J. Offerman b. C. Tuyl 13 Koster 1. b w. v. d. Schouw 9 v. Brederode not out 0 Extra's H NEDERLANDSCITF. CRICKET- BOND. Do gemiddelden voor de eerste klas se van den iNederlandacben Cricket bond zijn als volgt: Batten J. Hisgen „r m Jtfitr. mr. C. Feith G. Bouwmeester Jhr. W. v. Spnengler Jhr. mr. C. W. Felth J. C. Schröder W. v. Manen H. v. Booven W. Gorke D. Kessler B. Healey G, v. d. Schouw A. Broese v. Groenau H. de Jong Mr. A. A. Dieroer Kool... J. Rincfcer J. Murphiy C. v. Loon (Volk.) E. Knijpers Meeman W. Brouwer J. Schmeink Klimgenspoor Mr. G. Hamburger J. Boom J. Kruseman Joubert C. J. Posthuma Gremcrs A. A. Fokkdr K. Zeverijn F. Offermam. H. Offerman Volledige uitslagen: 100 M. hardloopen: 1. Jut Haak, 11 2/5 sec., 2. L. v. d. Berg 11 5/10 sec., 3. A. W. Langereds, 4. A. v. Aken. Speerwerpen: 1. J. W. Boutmy 38,36 M. (record). 2. Jur. Haak 37.50 M. 3. A. Hamers 37.30 M. 4. E. M. v. Bram- melen 3-1.30 M. 800 M.: 1. B. Groosjohan, 2 min, 12 7 10 sec., 2. N. Schravendijk, 2 min. 12 4/5 sec. 3. F. II. v. d. Meul en4. W. J. Blonk. Estafette: 1. Quick, 47 sec. )record), 2. Haarlem 47 1/10 sec., 3. S,parta 47 4/5 sec., 4. II. B. S., 48 1/5 sec. 400 M.: 1. D. C. Zwart 56 5/10 sec., 2. H. J. G. Fe'rzenaar 56 5/10 sec. 3. P. L. van Elburg, 4, A. W. Larigereis. Hoogspringen: 1. Jur. Haak 1.65 M. 2. A. G. G. Schot 1.60 M., 3. H. J. G. Ferzenaar, 4. A F. Hoven kamp. Als extra nummers waren nog toe gevoegd vei-frappen en i»-gooien met den voetibaL Vertrappen: 1. VV. Jansen (Quick) 52.35 M. 2. G. v. Ooy (Sparta) 52,12 M. Ingooien .- 1. W. Jamsen (Quiick) 24.80 M., 2, J. J. Petri (Haarlem) 24.15 M. Inn. Runs IT.S. N.O. Gem. 5 323 1 162' 80.75 7 287 120 41.— 5 153 1 100 38.25 4 132 108 34.— 7 218 73 31.14 9 186 2 78 26.57 4 100 0 55 25.— 10 221 1 73 24.56 5 122 0 44 24.50 6 119 1 79 23.80 5 116 0 89 23.20 C 131 0 55 21.83 5 75 1 33 18.75 5 75 1 41 18.75 5 92 0 42 18.50 10 141 2 58' 17.63 9 133 1 67' 16.63 5 80 0 40 16.- 5 64 1 32 16,— 5 73 0 37 15.60 5 77 0 39 15.40 4 60 0 20 15.— 10 117 2 33 14.63 10 138 35 13.80 4 41 1 18* 13.67 6 67 1 29 13,40 7 09 21 12.86 5 61 0 25 12.20 7 69 1 36 11.50 4 45 0 23 11.25 10 100 1 35 11.11 6 42 2 15' 10.50 6 60 0 27 10.— Totaal Bowlen Runs Wickets Gem. v. Loon ('s-Gr. C. C.) 83 12 6.92 Rlncker 342 40 6.98 K. Zeverijn 90 12 7-50 Hisgen 169 21 8.05 Posthuma 259 32 8.09 La Ghapelle Jr. 182 21 8.G7 Coops 150 I5 10-— Joubert 285 25 11.40 Bouwmeester 294 25 11.76 Van Buijsen 145 12 12.08 Reydon 167 12 1392 llealey 333 23 14.48 Cremers 171 11 15.54 Hartmann 251 15 15.69 Schmeink 205 13 15.77 G. van der Schouw 245 15 16.33 („N. R. Ct."). Athletisk Zondagmorgen werden te Haarlem de athte i iek- w eds tri j den -voor voetbal Iers om het distnctó-kampioensdiüp Noord- en Zuid-Holland, op het ter rein van de LL F. C. Haarlem gehou den. Begunstigd door mooi zomerweer en ten aansdhiou wen van 'n talrijk pu bliek, vingen die wedstrijden onx haLf twee op het Huarlorn-veld aan. De animo voor deze wedstrijden was zeer groot V. O. C. en een paar kleinere vdr- eenigingen verschijnen niet Het nummer 10ü NL hardloopen wordt fraai door Jur. Haak (Haar lem) gewonm-en. Het Nederlandsch record speer werpen (38 M.) werd door J. W. Boutmy (H. B. S.) met 36 c.M. ver beterd. De 800 M. is een vinnige strijd, waanin ten slotte de jeugdige Groos- joltuan (Sparta) zegeviert Niettegenstaande Quick in de es tafetteloop alleen moest loepen, wist zij zicli eerste te .plaatsen en wei in den recordtijd van 47 sec. Haarlem maakte den fraai en tijd •vam 47 1/10. Zwart (D. W. V.) zegeviert iin den 400 M. met zeer kleinen voorsprong op Ferzenaar Jr. (Qui-ck). Jur Haak is eerste in het nummer hoogspringen (1.65 M.) en onder scheidde zich door zijn elegant sprin gen. Petri viel bij dit nummer ongeluk kig, waardoor hij een arm brak. Haarlem behaalde de meeste pun ten (26) waardoor zij in het bezit kwam van den zilveren wisselbeker. Quick was tweede, Sparta den-de en IL B. S. vierde. De hoor Bronlborst 174 i reikte de prijzen met een toepasselijk woord uit: INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of aiot geplaatst, wordt de kopie den inzender niet toruggegevon. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Rodaotie zloh niet aansprakelijk. Haarlem, Juli 1914. Geachte Redactie! Mag ik in aansluiting aan het stukje van don heer W. v. d. Voorn over de markitgelden te Enschedé, het volgende mededeelen: Op een verzoek om inlichtingen aan Enschedé was ook aan het be stuur der S. D. A. P. medegedeeld, dat die „verhooging der markigel den", zooals de heer de Lobel dat noemt, niet anders was dau een re geling der plaatsing op de markt me. de bedoeling dat ieder koopman er plaats kon vinden. Ook al zouden voor sommigen daardoor de markt velden zijn verhoogd, alleen zeker iemand in Haarlem kon o-ntdekken dat de be teekenis van dat besluit al leen maar was „do marklgelden zijn verhoogd'. Hierover wil ik echter niet verder spreken, wat mij alleen belangrijk genoeg scheen om nog mede re dee- len is het volgende: Die „verhooging dor marktgelden in Enschedé" is door den kerkelijke® propagandist, den heer de Lobel aJs een verwijt ge richt tegen de socialisten. Welnu voor dat bedoeld voorstel in den En-Tiche el ésc hen Raad hebben niet alleen de socialisten gestemd, maar ook de ge heels kerkelijke fractie in den Raad, nl. de heeren Elhout (A.-R.), Win kels (R.-K.), Kromhout, v. d. Meer (Chr.-H.) en Raaztake (A-R.) Met dank voor de plaatsing, J. JOOSTEN Voorz. S. D. A. P. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Aangenomen 't beroep naar Nieuw- Buinen de heer A. Keuzenkamp, te Kolderveen, Beroepente De Bilt en te Ameidfc en Tienhoven (Z.-H.) S. van Dorp, te Bodegraven. Bedankt voor: Nieuw-Vennep, J. J. C. Karres, te Oudemirdum. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Maarssen de heer N. Bijdemast, candidaat te Maarssen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. De heer H. J. Smit, die 's bevorderd tot doctor in de Neder- landscbe letteren, verkreeg daarbij het praodicaat cum laude. Bevorderd tot doctor in de schei kunde op proefschrift: Over de wer king van Oxalylclüoride op eenige Amiden, de heer Th. Figee, geboren te Weltevreden (Batavia). (Vrije Universiteit.) Geslaagd voor het aanvullingsexamen (art. 135 II. O. W.) in de letterkundige faculteit, de heer M. van Haaften. Burgerlijke Stand IIILLEGOM. ONDERTROUWD: M. Smit en G. van der Leeuw. BEVALLEN A. M, A. Roghair, gel). Bérendès, d. II. Heemskerk, geb. Kuipers, z. II. J. Hylkema, geb. Koning, z. G. van Eeuwijk, geb. Luk, d. J. M. van Roóde, geb. Vogel, z. P. C. Dissel dorp, geb. Schakenbos, z. OVERLEDEN C. van der Horst, 81 j. C. Beu kers, 10 dagen. Koloniën MISDAAD. In den avond is een Eurapoesche bewaker van de gevangenis te Baita- rnet opengesneden buik een huis in Gaimg Kepoeh binnengeloopen. De wonden, due zeer ernstig bleken, zijn. vermoedelijk toegebracht door een Europeaan, die gevlucht is. t Slacht offer was stervende. Pers-Overzicht PROEFJAAR VAN' IIET KABINET. Nu Ihiet ministerie een jaar aan het bewind geweest ia, maakt de Fakkel de som op van hetgeen dit proefjaar omtrent liet kabinet geleerd heeft. Het blad laat de ministens de revue passes ren en besluit aldus: Alles bijeengenomen, gelooven wij, dat het proefjaar voor het liabinet- Goirt van der Linden een goed jaar is geweest. Ben goede richting is ingeslagen, goede maatregelen zijn getroffen, eenige rust is in de politieke gemoed e gekomen. Hebben ook de vrije- Libera.lon in het bijzonder reden tot te vrcdcaihoid? Wij bedoelen nu de vrije- liberalen niet alleen als burgers van onzen staat, maar als partij en als pa i'ti j menecVie n? Hel scheen in den aanvang of het ministerie onze geestverwanten met eenige nonchalance behandel dei In de commissie voor de evenredige ver tegenwoordiging werd vah onze par tij geen politieke vertegenwoordige'r benoemd, wél van alle andere par tijen. De heer Tydemun klaagde er over bij de begrootingsde-batten; de premier gaf zelfs geen antwoord op die klacht. ITner en daar hoort men vorder zuchten over benoemingen. Men fuclhit het begrijpelijk, dat een vo rig kabinet aan zeer Christel ijlke-n ijver van stxmm/ige looanmnsearissen der Koningin bij menige benoeming geen weerstand bood, maar betreurt dat het tegenwoordige ministerie dit al even weinig schijnt te doen. Be weert zelfs, dat do onpartijdigheid van diit miinisterite mlu 'en dan (tot warmte stijgt. Wij gelooven, dat de meeste van deze klachten slechts in dein schijn hun grond vinden. Men kent wèl eigen telewrstelMngon, maar niet al tijd die van de andere partij. Iedere benoeming is nu eenmaal de bron van tientallen tegenvallers. En wat e'r ook van zij, eenige offers mag lbet ons waard zijn, dat 's lands beleid gestuurd wordt in een richting, die tot heden zeker m.iel vijandig aan de onze genoemd mag worden. Vervolg Bintsenlsad. KERKBRAND.... De „Dordr. Ct." schrijft: Donderdagavond half négeneen troepje meuschen in de Grootekerks- buurt, scherp turend naar het Zuider- transept van onze Groote Kerk. O ja, je kon het duidelijk zien, daar kwam rook uit de kerk, geen twijfel aau. Waar vroeg een oud manne tje, dat niet al te scherp van gezicht meer was. Ddar, bij die steenen vaas klonk het gelijktijdig uit veler mond. Warempel, daar bij die massieve •hardsteenen peer op het Zuider- t ran sopt was een Licht wolkje, 't Werd al grooter en grooter en telkens kon je duidelijk het dwarrelen van den rookpluim zien Da.xr kwam een hoofdagent van po litie aangewandeld, kalm en waar dig. Met eon half oog had hij het geval overzion en onmiddellijk liep hij naar den koster van onze prachtige, nu zoo bedreigde Groote Kerk. Do lieer Van der Hum was zich niets van het gevaar bewust, hij zat gezellig zijn krantje te lezen. Nieuws gierig hokten jongens vóór de con ciërgewoning samen, met spanning den uitslag van het onderzoek afwach tend. De concierge had het den hoofd agent onmiddellijk aan het verstand gebracht, dat er geen brand kón zijn, omdat er niemand boven was ge weest, en de werklieden van de res tauratie aan de voorzijde nooit rook ten. Koster en hoofdagent naar huiten, oor de menigte ijzingwekkend lang- iam, naar de samenscholenden, die steeds zenuwachtiger werden. Talrijke gestrekte armen wezen in de richting van de massieve hardstee nen peer van het Zuidertransept., waar de verdachte rookkolom zich af- teekende. Koster en hoofdagent stelden de menschen gerust, dat het niet kón, doch de tegenspraak bleef niet uit. Eén van de menigte had immers al vónken uit de vaas zien vliegen De loodgieter Reinhardt en een agent van politie eerste klasse, een ouwe rot, voor niets en niemand ver vaard, leverden de proef op de som. Ze klommen naar de zolders. Rein hardt, behendig klauteraar, als vak man, slingerde zich langs den gevel naar buiten en was spoedig bij de hardsteenen peer. Ja, toen zagen ze het duidelijk be neden. een hééle rookwolk I Reinhardt en de politieman zageij het ook, maar nóg beter.... een dichte zwerm muggen, die om de peer dwar. relden in de zoele avondlucht. Beneden bleef de stemming zenuw achtig, ook na de tijding der twee on derzoekers. Ze wilden het niet geioo. ven. En toen de heer Van der Hum betoogde, dat, als er iets aan de hand was van wat zij dachten, hij niet zoo kalm bij hen zou staan, had dit wel overtuigingskracht, maar toch, zie je, kijk. daar bij die vaas dan toch De heer Van der Hum naar huis, hoofdagont weg, agent eerste klas weg I De menigte nog een kwartiertje napleitendtoen was de kalmte teruggekeerd en Onze Lieve Vrouvve- of Groote Kerk stond in haar he9rlij. ken luister in den zomerschen avond, schemer, ongedeerd. De tra ei sta king te 's Gravenhage. Door de Nederland-sche Vereenl- ging van Spoor- en Trampersoneel, den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Trampersoneel en den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Trampersoneel is de volgende circulaire verspreid onder het Maagsche trampersoneel: „Waarde kameraden. De wenschen, vaslgesleld in de vergadering van 8 Juli, zijn door bovengenoemde orga nisaties aan do directie der II T. M. kenbaar gemaakt. Nu is het wachten op een antwoord; welk antwoord wij op Zaterdagavond vóór 6 uur hopen le gemoet te zien. Wachten met u bijeen te roepen tot dat antwoord is binnengekomen, achten wij om ver schillende omstandigheden niet wen* schel ijk. Wij roepen u daarom op in een nachtvergadering van Zaterdag op Zondag om 1 uur in het. lokaal van den R.-K. Volksbond (ingang Stille Veerkade 37). Wij zijn nu zoo ver, -dal op het oogenblik nagenoeg geen II. T. M.-man meer rondloopt, of hij is aangesloten bij een der meergenoemde vereen igingen. Wat echter niet wegneemt, dat die enkele ongeorganiseerde ook zorge aanwe zig te zijn. Laat geen enkel argument u weerhouden van hel bezoek van deze vergadering". Met verschillende treinen zijn Za terdag te Den Haag den geheelen dag door detachementen maréchaussees aangekomen. Er werden totaal een 100-tal manschappen verwacht. De manschappen worden verdeeld over verschillende politie-bureaux, waar slaapgelegenheid voor hen is aan gebracht. De waarnemende hoofd commissaris va» politie, de heer Dietz, commissaris der 2e afdeeling, hield aanhoudend besprekingen met andere autoriteiten en afdeelings- c'Kefs van het politiekorps. De Ilaagscho Tramweg-Mnatschap- pij heert Zaterdagmiddag het volgen de antwoord aan de samenwerkende organisaties doen toekomen: „Onder verwijzing naar de vroeger gevoerde correspondentie heb ik de eer. u mede te deelen, dat uw schrijven niet in rerweging kan worden genomen, (w.g. De Directeur Van S ipriaan Luïscius". - Aan het Staatsspoorwegslalion to s-Gravenhage zijn maatregelen geno men, om, mocht het tot een staking van liet Tramwegpersoneel komen, een buitengewone® dienst van de stoomtram der Staatsspoor te kun- raniseerezi. i VV. van Den Haag hebben hunne diensten aangeboden, ten ein de het daarheen te kunnen leiden, dat tusschen de partijen in conflict de vereischté bemiddeling kan wor den verkregen In verband hiermede heef. de Bur gemeester, jhr. mr. dr. Van Karne- beek, Zaterdag middag ten Stadhuize de besturen dor samenwerkende or ganisaties omvangen. Van de zijde der samenwerkende organisaties van het tramwegperso neel wordt omtrent dc conferentie den burgemeester het volgende medegedeeld: Op uitnoodiguiig van het gemeen tebestuur had len stadhuize eens conferentie, plaats tusschen den bur gemeester en den wethouder van openbare werken als vertegenwoordi gers van het dagelijkse!! bestuur der gemeenite eenerzijds en Vertrouwens mannen der samenwerkende organi saties anderzijds. Ook de Raad van Beheer der II. T, M. was door het gemeentebestuur uitgenoodigd tot deze conferentie, waarin de mogelijk heid ccner bemiddelingscommissie zou worden overwogen. De Raad van Beheer had echter te kennen gege ven van geene bemiddeling te willen weten. De burgemeester deed daar van roededeslhig eri gaf bij voorbaat te kennen, dat nu "de conferentie vruchteloos was. Hij had deze echter niet willen afzeggen, omdat hij gaar ne de organisaties omtrent de ziens wijze van het gemeentebestuur wilde 'nlichten. De besturen der organisaties ver klaarden te allen tijde tot overleg bereid te zijn, doch moesten het voor behoud maken, dat daardoor de zaak niet op de lange baan werd gescho- sn. In enkele minuten was deze confe rentie afgeloopen. verband mot de actie van hel tramwegpersoneel heeft een redac teur van her Persbureau M, S. Vaz üias een onderhoud gehad m&t den president van den Raad van Beheer der Ilaagscho Tram wegm aatschap- j, mr. D. van Houten. Deze zei: Ja, want wat de hee ren vragen is niet zoo weinig en hel de maatschappij op meer dau honderddertig duizend gulden komen te staan. En als u nu nagaat, da: de laatste jaren aan de aandeelhouders gemiddeld f 195.00Ü is ui;gokcerd, dan kan men zelf beoordeelen, waarom de directie er niet aan kan of mag denken, de eischen in te willigen. In welke verhouding staat liet loon van de Haagsehe trammannea toe die van andere groote steden? De loonen le Rotterdam zijn ge lijk; te Amsterdam wordt meer be taald. Daar is echter de gemeentekas goed voor. Het trambedrijf te Am sterdam zal dan ook wel een verlies- pos: wezen, indien de balans op <3i

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6