basis van de H. T. M. wdrdt opge- trteld. Zaterdagnacht heeft het tramperso neel vergaderd. 800 trammannen wa ren aanwezig. De houding der directie werd door enkele spreker© scherp gecritiseerd. Medegedeeld werd dat reeds f 500 aan steun van een onbekende ontvan gen is „De Courant" deelt verder mede Öp de raag van den voorzitter wie Zondag niet aan de staking zou deel nemen gingen 4 handen omhoog, ter wijl op de vraag van den voorzitter wie wel mee wil doen, een spontaan: „ja, wJj allen" door de zaal donderde. i Personeel werd aangemaand om tici. tijdens de staking kalm te hou der;. lien opwekkend woord voor de een drachtige staking werd geeproken door het S -D. raadslid den heer Hoe- jen bos. Op voorstel van den voorzitter werd het volgende schrijven ter hand ge steld aan B en W. der gemeente, de directie der II. T. M. en aan den raad van beheer: ,.Tn opdracht der Zaterdagnacht met liet gezamenlijke personeel uwer maatschappij gehouden vergadering, hebben wij de eer, ter kennis van U E.G. te brengen, dat in bedoelde vergadering, waar ruim 800 beambten uwer maatschappij aanwezig waren, met op 4 na algemeeno stemmen door het personeel besloten Is het werk niet te hervatten, alvorens le. voldaan is aan de wenschen van het personeel, op 9 Juli j.l. ter ken nis van L'.E.G. gebracht, en 2e. do hulpconducteur Van Putten, ontslagen wegens zijn op 10 Juli ge dane verklaring, bij eventueele sta king niet te zullen onderkruipen, weer in dienst is teruggenomen. De in d-.-zen samenwerkende hoofd besturen verklaren zich te allen tijde bereid tot nadere besprekingen om trent deze aangelegenheid." De staking. Den Haag zonder trams. Verder lezen we in do Courant: Den Haag zonder tramverkeer. Rustig ongewoon kalm in de straten der residentie. Als in een provinciestadje wordt ge O enkel geluid van zenuwtergend schellen gehoord. Den Haag slaapt den Zondagoch- lend in, ligt in den toestand van droomen en waken, in den regel aan genamer dan de vaste slaap. Behaaglijk, die kalmte, ontstaan door het feit. tot nu toe in ons land niet geschied: een algemeene staking van het tramwegpersoneel. Met geestdrift hadden de mannen van de tram tot de staking, ingaande op Zondagmorgen, besloten, met élan hebben zij hel besluit uitgevoerd. Inu den vroegen Zondagmorgen, te vijf uur, zijn zij in optocht naar het hoofdbureau der Haagsche Trarriweg- jnaatschappij aan den Rezuidenhout- schen weg gegaan, om de directie het fclakingsbeslult mee te doelen. Eenige aanwezige hoofdambtenaren namen de kennisgeving in ontvangst, toen ging do stoet verder, om ook den bur gemeester, jhr. rnr dr. Van Karne- beek. van het proclameeren der alge meene staking van het tramwegperso neel op de hoogte te stellen. Aan het hoofd van den langen stoet de leiders der organisaties, bij hen de sociaal-democratische raadsleden Helsdingcn, Hoejenboa, Harms, Do Kleer en Buurman. Op de Groenmarkt is te zes uur de stoet ontbonden, nadat den menschen op 't hart was gedrukt 'e namiddags te 1 uur op de appèlvergadering in het Volksbondgebouw aanwezig te zijn, eu voorts alles wat hun omtrent de beweging ter oore kwam, aan de sta- kmg-sleiding te rapporteeren. Inmiddels waren de maatregelen genomen, bij het organiseeren'van een staking vereischt, Aan de tramremises waren posten uitgezet, zooals ook de marechaussees en de bereden pol'tie bewakingsman- schappen bij die inrichtingen hadden geposteerd Groepen stakers stonden aan (le re mises van Scheveningeri, van de Laan van Meerdervoort, van de Frans Hals straat. Ondanks het vroege ochtenduur on dervonden de posterulo trammannen veel belangstelling. Het publiek van Den Haag leeft in groote meerderheid mee met dezen strijd. Aan de Scheveningsche remise b v. verscheen het Kamerlid Van der Voort van Zijp; hij sprak onomwonden zijn sympathie vcor deze staking uit Het tramgeklingel wekte de Hage naars niet zuigelingen konden op de rails worden gelegd, geen tramwielen zouden het jonge leven bedreigen. Want vóór twaalven reed geen en kele tramwagen uit, do Haagsche trambanen hadden vacantie. Maar de bulletins, het feit ver meldende van de geproclameerde sta king, werden druk gelezen; de over- grootc meerderheid van het publiek gaf onomwonden van zijn sympathie voor het strijdend trampersoneel blijk. Op verschillende straathoeken men- zcliendrommen geschaard om traiu- manncu in uniform, die de rechtma tigheid hunner grieven verdedigden op andere drukke verkeerspunten trampersoneel, dat manifesten aan de Haagsche burgerij uitgaf. Twaalf uur. Het Plein, anders oen der brand punten van het tramverkeer, lijkt ecu rustige ruimte, een soort van een onzer Brabantsche dorpen. liet Stationsplein eveneens, dat bijzondei groot leek, nu de créuie-kleurge mo torwagen» er ontbraken. Even na twaalven, Zondagmiddag, werd hel op 't Plein anders. Een mo torwagen van lijn 8, die van daar naai het Gevers Deynootplöin op Scheveoingen rijdt, reed vcor, be stuurd door een controleur, die een politie agent naast zich bad. terwijl poetsers op den motor en bijwagen als conducteurs dienst deden. Op het aebterbalcon van den rno- (oiwagen eveneens een politieagent en op dat van den bijwagen een rijks veldwachter. 't Was een poging der directie, om het bedrijf in werking te stellen Toen was het niet de kalmte op het def tige Plein gedaan. HöndéWRh schaar den zich aan weerszijden van de ra ra- baan, vijandige kreten uitende aan het adres van het werkwillige perso neel. Uitdrukkingen als: „Verraders! Schooiers l" vertolkten de gezindheid. Slechts een enkele waagde 't, om als passagier in de tram plaats te ne men. Een heer en dam# werden her kend, waarop het aan uitjouwen niet ontbrak „Hó, kan Jij geen rijtuig be talen? We zullen je onthouden!" De bereden politie verscheen en een aantal gewone agenten. Zij hielden de baan yrij, doch het publiek, bestaande uit georganieeerden uit andere vak ken, hield stand. Als een wagen van lijn 8 vertrok, werd een Indianenge- hull aangehevenkwam er een ande re wagen aan, dan werden dezelfde tooneelen herhaald. De trams van lijn 8, er waren vijf wagens Ingelegd, vertrokken doch met zéér weinig passagiers. Het tumult op het Plein werd tegen twee uur zoo groot, dat de politie, die bijzonder tactisch optrad, het noodza kelijk achtte, het Plein te doen ontrui men. Een enkele riep epotend: „de staat van beleg", doch van verzet tegen de politie was geen sprake. De tranidirectie had tegen twaal ven enkele wagens van de lijnen 8 en 13 Ingelegd, voor den op Zondag zoo drukken dienst op Scheveningeri. Op den eersten wagen van lijn 8 .etend de prLSident-commissar^, rar. D. van Houten, op het voorbalcon. En ook van lijn 1, Hollandsche Spoor—Plein waren vier wagens in dianst gesteld. Het publiek waagde er zich met aan. Alleen in den namiddag brachten de wagens van lijn 8 nogal passagiers uit Scheveningen aan. Maar de op winding in de stad nam toe. Van lijn 13 werden door eenige grondwerkers de ruilen verbrijzeld, ook de wagens van lijn 8 bleven evenmin ongedeerd. Die an lijn J, de lijn, waarop een aantal van de oudsten uit het perso neel dienst doen, hadden geen bepaal den triomftocht door het roode Haag sche district. In de volksbuurten, die deze wa gens pusseerden, bepaalde men zich niet tot jouwen en fluüen, maar wer den ook allerlei projectielen op de wagens gericht, met het gevolg, dat te circa half drie van de vier wagens, die uitgereden waren, alweer drie in ontredderden toestand in de remise aan de Frans Halsstraat geborgen stonden. Omstreeks twee uur, toen een rij tuig van lijn 1, op zijn weg door de Wagenstraat, ongeveer ter hoogte van de Amsterdamsche Veerkade ge komen was, versperden een tweetal rijtuigen de rails. In plaats van, ge lijk. dit anders gescliiedt, den conduc teur bij het ontruimen van de rails de behulpzame hand te bieden, hield liet publiek nu de paarden tegen, zoodat het' voor het trampersoneel onmoge lijk was ze van hel tramspoor te ver wijderen. Of men wilde of niet, de wa gen moest, stilstaan, en aangezieu op de Amsterdamsche Veerkade voor een in aanbouw zijnd huis een groote hoe veelheid steenen opgestapeld stonden, vlogen die iu minder dan geen tijd door de lucht met als mikpunt de train. De politieagent, nummer 4/1, Asberg genaamd, die op 't voorbalcon van den wagen stond, schoot ten slot te zijn revolver in de lucht af. Dat bracht er even de schrik in. De rails werden vrijgelaten en met geuroken ruiten kon de tram haar weg vervol gen. Er hadden, in verband met dit incident, nog enkele airestaties plaats. Het biijfi iniusschen de groote vraag of liet de politie gelukt is in derdaad de steenengooiers machtig ie worden. Gedurende eenigen tijd werd het gedeelte van de Wagenstraat, ge legen tusschen de Dunne Bierkade en de Gedempte Gracht, door een groote politiemacht afgezet. Men zag echter in, dat het rijden op deze manier toch niets gaf, en toen werden ook deze wa gens wederom iu de remise op non activiteit gesteld. De Courant heeft een onderhoud gehad met den directeur der tram, den lieer II. A. J. van Stipriaan Lui- cius. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat zijnerzijds geen enkele poging om ine. de stakers in contact te treden zal worden gedaan, ,,'t Zou toch al te gek worden" aldus zeide hij, „wanneer het personeel mee ging re- eer en". Do heer Van Stipriaan Luï- cius was ten opzichte van den gang van zaken zeer optimistisch gezind. „Vandaag (Zondag) gaai het moeilijk zeide hij, omdat op Zondag liet pu bliek volop den tijd heef. zich met de zaak te l>en oeieu en het dengenen die de wagens besturen lastig te ma ken. Morgen, (Maandag) gaat het weer beter. We luidden gehoord, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een aantal Duitsche werkwilligen ie 's-Gravonhage waren aangekomen. Do directeur der Haagsche tram weg maatschappij bevestigde dit bericht. „Honderd Berlijners heb ik hier' ver klaarde hij; blijkt het, dat ik daar aan niet genoeg heb, dan neem ik er nog honderd en anders nog tweehon derd bij. Per proclamatie is be: personeel kond gedaan dat men zich tot heden, Maandagmiddag 12 uur, voor het werk kan aanmelden. W'io dat niet doet gaat er onverbiddelijk uit. „Maar blijveu de Duitschers dan niet bij u werkzaam?" „Neen" luiddo het antwoord, „die zijn in lossen dienri.'. Terwijl wij met den heer Stipriaan Luicius in gesprek waren werden de Duitschers op do in de remise staan de wagens met de constructie bekend gemaakt. De?e werkwilligen zijn al ien leden van den Anti.gevverkscha.ft- licher Induatrieller Veredn, te Ber lijn, waarvan, naur men zeide, een zekere heer Knotls directeur is. De vereeniging word:; door verschillen de patroons gesteund. Hare leden zijn nooit zonder inkomsten, want worden hunne diensten als „Strike- brecher' den een of anderen tijd niet begeerd dan zorgt men toch, dat zij op de een of andere manier werk hebben. De leden van hun kant heb ben de verplichting op zich genomen, nimmer aan eenige s'aking deel te nemen. De vereeniging telt, naai- men zei de, 18.000 leden en de directeur moet verklaard hebben dat er voor hem niet Rel bezwaar Bestaal om dadelijk 9)0 man naar Den Haag te brengen. De Duitschers die thans in de re mise aan de Laan van Meerdervoort ingekwartier zijn, hebben hun eigen koks en koksmaats meegebracht, die in een daarvoor ingerichte zaal hun ne werkzaamheden verrichten. De tramdirecteur heeft voor de noodige bedden gezorgd, zooda. de werkwil ligen voortdurend in de remise kon den blijven en althans Zondag noch met het publiek, noch met het 3,'a- lcend personeel in aanraking kwa men. Aangezien de burgemeester der re sidentie er prijs op stelt, dat de trams allen bediend worden door mannen, die met de cons' ructie der wagens goed op de hoogte zijn, werd op een traject van ongeveer 100 nieter ge oefend. Ons bereikte intussUien van verschillende kanten het gerucht, dat de autoriteiten :en slotte toch geen toestemming tot uitrijden zullen ge ven, omdoit de Duitschers niet in het bezit zijn van eenig te 's-Gravenhage geldig zijnd irijbewjijs *of diploma. Moch' en de Berlijnor aan den arbeid gaan, dan vreest men, gezien de groo te sympathie door het Haagsche pu bliek ioor de stakers gekoesterd, dat zich ernstige ongeregeldheden zullen voordoen. Door de sev ia al-de moe ra i iï he raad-fractie is, in verband met daze staking, bij B. en \Y. een spoed-ver- gadering van den Haagschen ge meenteraad aangevraagd. MISHANDELING. De arbeider S., werkzaam op de stroocartonfabriek „Blrttannia" te Oude Pekela, werd door zijn mede arbeider B. zoodanig met een mest vork in den rug gestoken, dat onmid dellijk geneeskundige hulp iverd in geroepen. De toestand van S. is lang niet buiten gevaar. De politie heeft de zaak in handen zoo meldt „Pr. Gr. Crt.". WERKSTAKING TE GOUDA'. De „Tel." meldt Onder 't personeel der sigarenfabri kanten Peters en Binnendijk is oen staking uitgebroken, wegens een kwestie met een der sigarenmakers. Van de 20 werklieden staken er 17, die zich, hiermede aan contractbreuk hebben schuldig gemaakt, wegens hei niet iu acht nemen van een opzeg gingstermijn. DE NEDERLANDSCHE OFFICIE REN IN ALBANIë. Aan liet departement van Oorlog is uit Walona het volgende telegram ontvangen van generaal De Veer: Snellen, Docrmun en Malinckrod: zijn hier aangekomen. Allen ziju in goeden welstand. Ook de andere officieren maken het goed. OVERREDEN. Op Ibet stationseiuplaoement te Maastricht is de 38-jarige gehuwde machinist van Es, die na het eindigen van zijn dienst ove'r de tramlijn huis waarts wilde gaan, tusschen twee wa gens van een rangeertrein geraakt, overreden en onmiddellijk gedood. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is met ing. van 20 Juli benoemd tot burgem. der gem. Hellendoorns H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, met toekenning -van gelijkt, eervol ontslag als id. der gem. Nijeveen; en tot id. der gem. Mijdrecht en Wilnis, M. Fernliout, me< toekenning van gelijkt, eervol ontslag als id. der gem. Tieulioven. Bij kon. besluit is met ing. van 1 Sept. benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Tilburg, G. E. Opstelten; en tot id. id. te Winterswijk, dr. W. van Eeden Jr., ieder thans :ijd. leeraar aan die school Bij kon. besluit is bij den goncesk. dienst van het leger in Ned.-Indië be noemd en aangest. tot off. van gez. 2de kt., de arts P. C. Büchler. CONCESSIE HAAGSCHE TRAM. De Haagsche Tramweg-Maatschap pij heeft verlenging aangevraagd van de haar door de gemeente tot 1928 verleende concessie met 12 jaren, en zich in dat geval bereid verklaard tot verschillende belangrijke wijzigingen in de concessie, onder anderen de opheffing van het zónestelsel langs de Scheveningsclie lijnen. HET RIJKSMUSEUM VAN NATUUR LJJKE HISTORIE TE LEIDEN IN GEVAAR? Onder bovanstaanden titel bevat de N. Ct. het volgende ingezonden stuk van dr. R. Horst, conservator aan het museum: In het begin van November 1913 overleed de directeur van het Rijks Museum van Natuurlijke Historie na een ziekte van eenige maanden en thans ruim zeven maanden na den dood van dr. Jentink, meer dan een jaar na de instelling van een tijdelijk directeurschap, is nog steeds die opengevallen plaats onvervuld. Zoo als zelfs iedere leek wel begrijpen kan. veroorzaakt een dergeijko toe stand groote schade aan de instelling immers, niet alleen wo'rdt in de af- deeling (de zoogdieren) waaraan de directeur in bet bijzonder zijn krach ten wijdde en die iu ons Museum een belangrijke plaats inneemt, niet ge werkt. maar allerlei gewichtige be sluiten moeten uitstel lijden, iets wat op don goeden gang van zaken in een bloeien 1 instituut verlammend moet werken. Wat mag wel de reden zijn van het talmen van de Regeering in deze? Ia er in Nederland geen syste matisch-zoöloog te vindeun, be kwaam om deze opengevallen plaats in te nemen? Ieder, die eenngszins mol de kaart van het land bekend is, weel wel beter. Waar wij nu zien dat onderscheidene professorenplaatsen ter nauwernood opengevallen, door de benoeming van een nieuwen titu laris weer vervuld worden, daar moe ten diepere ooraak on. aanwezig rijn om een degelijke, mem zou bijna zieg- gen,schromelijke verwaarloozing van 's lands belangen ba rechtvaardigen. Dat aan net curattmum en ïe wTs- efn natuurkundige faculteit der Leidsche universiteit in deze niets te verwijten valt, maar deze beide lichamen van de eerstue stonde af aan zich beijverd hebben de zaak tot ©en goede oplos sing te brengen, is mij van nabij be kend; hun kan geen blaam in deze treffen. Neen, het zijn Vreemde mach ten, buiten de Leidsche universiteit staande, die trachten hier hun in- l<>Qd te doen gelden, en evenals men het vroeger tevergeefs beproefd heeft met het Rijks Ethnografisch Museum thams pogen aan Leiden zijn Zoölo gisch Museum geheel of gedeeltelijk te ontnemen. Naar mij van goed ingelichte zijde werd verzekerd, heeft een onzer hoogleeraren in de zoolog.e n.b. zelf oud-ambtenaar van v.et Leidsclie Museum, den treur;gen moed gehad de Regeering te advisae- rem de collectie van dit Museum voor eeu groot deel naar Amsterdam over te brengen en dus de kostbare rijks verzamelingen, met zooveel moeiten en kosten gedurende een lange reekn van jaren bijeengebracht, niet alleen te verbrokkelen, maar te stellen on der de hoede van een gemeentelijke instelling. Zoo zou niet a.leen de vol tooiing van het nieuwe museum waar scJiijnlijk voor goed belemmerd wor den, maar zouden aan de Leidsche •universiteit veraameimgen ontnomen worden, die krachtens vroegere be schikkingen Ihaar rechtmatig eigen dom zijn. Zou niettegenstaande dit historisch verleden de Regeering werkelijk den moed hebben aan Leiden haar Zoö logisch Museum, dat onder de zuster- insteJhngen nog steeds'een eorepaats inneemt, te onlnemen? Laten wij ho pen, dat het zóó ver niet komen zal, maar inderdaad, het gevaar schijnt mij niet denkbeeldig. Laten zij, die in do eerste plaat-s daartoe geroepen zijn, voor Leiden's belangen op de bres staan! Cavcant consults? oer hel te Iaat is en moge mijn zwakke stem niet zijn die eens roepende in de woo; tijn! De Hbld. coTAespondent te Leiden meldt: Naar aanleiding van hot ingezon den schrijven van dr. Horst in de N. C., hebben wij ons tot enkele voor aanstaande personen te Leiden ge wend, wien de belangen van de Uni versiteit in het algemeen en die van 't Mus. van Nat. Htet. in t bijzonder na aan 't hart liggen. Dr. Horst zelf is uitstedig, maar we kregen bevesti ging van hetgeen in het stuk van dr. Horst werd gezegd. Men betreurt de houding van de regeering zeer, want een spoedige benoeming van ©en di recteur acht men zeer in het belang van de kostbare verzameling. Als de hoogleeraar en de zoöloog, die hier ala adviseufr van den Minister! op treedt, werd ons genoemd prof. Hu brecht, uit Utrecht. VAN EEN BRAND OP ZEE EN EEN DRIJVENDE BRANDKAST. Op de Zuiderzee, ter hoogte van Urk, is Zaterdagmiddag omstreeks drie uur een stoombootje, aan bocvrd waai'van zach evenwel niemand be vond, in brand geraakt, omgeslagen en gezonken Een stalen brandkast van groote afmetingen, welke op het dek stond, bloef, wonderlijk genoeg, na ihet zinken van liet vaartuig op het water drijven. Zoo zou een der waarheid getrouw nieuwsbericht er kunnen uitzien. Het zou evenwel niet volledig zijn. Want er diende bij te worden vermeld, dat dec© geh eel e „zeeramp' afgesproken werk was, slechts dienende als proef neming met een drijvende sebeeps- brandkast De N. V. Maatschappij tot Demon stratie van Van Blaaderen's drijvende Sd ooj*sbran dkast, had zooals w e reeds aankondigden een honderd vijftigtal genoodigden in de gelegen heid uitgesteld, aan boord van de ra derboot Friesland van de lijn Kakhui zen—Stavoren de proefneming bij te wonen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht voor onderwijzer aan de School voor gewoon lager onder wijs no. 10, ontstaan door eervol ont slag aan den onderwijzer J. E. Scliwantje. lo. C. Kikkert, onderwijzer te Hel der. 2o. J. Brink, onderwijzer te Kam pen. 3o. A. J. Huijskens, onderwijzer te Amersfoort. Voordracht voor onderwijzer in een der laagste zes klassen aan de School voor nu u. I. o. no. 1 alhier, openkomende met 1 September, we gens het gevraagde eervol ontslag door den onderwijzer D. Kuiper. 1. W. Scholten, onderwijzer te Doorn. 2. S. van der Werf, onderwijzer te IJmuiden. 3. K. W. Beerens, onderwijzer te Rotterdam. B. en W. deelen mede, dat door den directeur van het geraeentegas- bedrijf het voorstel is gedaan tot ver- «hooging van dc bedragen, toegestaan voor eenige posten van uitgaaf der begrooting, dienst 1914, van dat be drijf. to; een totaal bedrag van f 3,500.—, waar tegenover een gelijk bedrag aan vermoedelijke meerdere ontvangst wordt geraamd. B en W. stellen voor dit goed le keuren. In druk is verschenen het adres van den heer W. B. Groeneveld en 125 anderen, houdende adhaesiebe- tuiging aan het voorstel van B. en W. om de lagere school ia het Klever park te veranderen in een u. L o.- schooL GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge- meerite Haarlem, op Woensdag 15 Juli 1914, des namiddags ten 11/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Beéediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzer school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 1, om eervol ontslag. 3. Voorstel B. en W. goedkeuring be- grooting Stads-Apotheek, dienst 1915. 4. Id id. wijziging begrooting ge meente-gasbedrijf, dienst 1914. 5. Id. id. baEchikbaarstelllng gel den deelneming aan „Vicrter inter- nationaler Kongress für Volkserzie- hung urid Volksbildung". 6. ld. id. verzoekschrift Maatschap pij tot verbetering der huisvesting aan minvermogenden, voorschotten wo ningbouw. 7. Amendementen-Mr Slingenberg en Dr. Merena op art. 11 ontwerpver ordening op het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, met nader schrijven B. en W. 8 Voorstel B en W. oprichting acfiool vcor uitgebreid lager onder- w.js en opheffing school no. 1. 9 ld. :d. verzoekschrift Bestuur vereeniging ..Koninginnedag", ge- uruik Hertenkamp. 10. ld id. kj. Afd. Haarlem Ned. Christ. Geheel-om lioudertbond, ge bruik schoollokaal. 11. Id. id. overneming voor straat bestemden grond bij den Vtrspronck- wog. 12. Id. id. verhuring walgrond Leid sclie Vaart. 13. Benoeming lid Commissie van bijstand in zake net verleenen van pensioen en onderstand (aftreding-J. A. Wilkens). Ik Aanbeveling Curatoren Gymna sium benoeming tijdelijk leeraar in geschiedenis. 15. ld. id. id. id. id. in plant- en dierkunde. 16. Voorstel B. en W. benoeming tij delijk leerares Meisjesschool M. O. li. Voordracht ia. benoeming on derwijzer school voor meer uitgebreid .agi-r uiiderwijs no. 1. 18 ld. id. id. id. school no. 10. CONCERT OP Dinsdag 14 Jula 1914, 'a avonds 8 1/4 uur, te geven door het Strijk orkest van de Concert-Vereeniging Haarlems Muziekkorps, dir. de heer Cb. P. W. Kricris. Programma. 1 Czaaren marsch, Ivannof. 2. Ouverture Obéron, Weber. 3. Entr' Act aus 1001 Nacht, Strauss ,4. Walzer aus der Operette Dér Ras- telbinder, Léhar. 5. Souvenir de Chopin, fantaisie, Bekker. 6. Ouverture Giroflé Girufla, Leoocq 7. Colin Maillard, ballot Luois XV, MiclrieU. a. Danse des bergers, b. dans© d&s bergères, c. Adage, d. Pas de caractère. e. Pizzicato, f. Valse de 'rtv Ol 8. Estudiantina, valse, Waldteufel. 9. Grande fantaisie Caralleria Rus- ticana, Maucagni. Uit de Omstreken VELSEN. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Vrijdag 17 Juli a.s.. des nam. 11/4 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. a. Verordening ontsmettings- dienst met amendementen. b. Verzoek Velsen's Ziekenfonds om restitutie van ontsmettingskosten. c. Inrichting gebouw ontsmet trage dians?. 3. Uitbreiding van hot getal leer krachten aan school C. 4 Idem aan school D. 5. Uitbreiding personeel van de se cretarie en instelling financieels com missie. 6. Intrekking punt 1. Raadsbesluit reorganisatie school A en verleening crcdiet plannen vergrooting school B 7. Ruil, koop en verkoop van grom den afd. Jan Gtjsenvaart. 8. Crediet meerdere kosten bestra ting en rioleering Corverslaan. 9. Straatnamen. 10. Adressen: a. W. Renes om eervol ontslag als onderwijzer heriialingsonderwijs. b. Me-j. A. P. Stadt om eervol ont slag als onderwijzeres, c. Loge Philadelphia no. 34, van de Good Templars, om subsidie voor drankbestrijding. a d. Plaatselijke schoolcommissie om aan de scholen verbandkisten te ver strekken. e. L. W. Kuiper, administrateur van de armbesturen, om verbooging zijner bezoldiging. 11. Aanbieding verslagen over 1913 van: a. de gemeente. b. de burgeravondschool 12. Aankoop inschrijving Grootboek 13. Verhoog!ng voorschot gemeen teontvanger. 14. Suppl. begrooting, af- en over schrijving, onvoorzien© uitgaven. 15. Aanbieding van de begroetin gen voor 1915 van: o. R. K. burgerlijk arm be Jt uur. h. de Kamdr van Koophandel en fa brieken. 16. Najaarsschouw over de w ateren 17. Benoemingen: 8- onderwijzend personeel. b, een lid van de gascominissie. 18. Belastingzaken. Gemengd Nieuws HET ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE „EMPRESS OF IRELAND". Uit Quebec wordt aan de ,,N. R. Ct." geseind Lord Mersey heeft de conclusies, door de commissie van onderzoek in zake de aanvaring op de Sint Lou- rune-rivier tusscheri de ..Empress o( Ireland" en de „Storstad" vastgesteld, voorgelezen. Tuftenes den officier die tijdens d< aanvaring het commando over ci« ..Storstad' voerde, treft volgens d< commissie de schuld voor de aanva ring, omdat hij den koers van de „Storstad" heeft veranderd en hoeft nagelaten den kapitein te waarschu wen, toen hij den mist zag naderen. De ramp mag volgens de commls si© geenszins worden toegeschreven aan eigenaardigheden van den wa- terweg op de SI. Lourens, zij had on der gelijke omstandigheden overal kunnen voorkomen De kwestie der verantwoordelijk heid voor dc ramp neemt de commis sie gemakkelijk op te lossen, omdat zij beheerschi wordt door dc vraag, welk van beide schepen tijdens den mist ziju koers heeft veranderd. Indien Tuftenes verondersteld heeft, dat do „Eprcss of Ireland" do „Stor stad' aan bakboordzijde heeft willen voorbijvaren en dat zij door haar lich ten dat voornemen te kennen heeft gegeven, dan heeft hij zich vergist. Die vergissing zou echter geen kwade gevolgen hehtien gehad als de „Stor stad maar 'fenzejfuen ©rs had go- houden Voorts geen ie commi?-,© uls iiaar meening te kennen, :.t kapitein Ken dall (van do Empress; boter zou heb ben gedaan als hij aan de „Storstad" n eer ruimto had gelaten om te pas- seeren. Dat hij zulks heeft nagelaten, beschouwt <lo commissie echter niet als bijkomend© reden voor de aan varing. Ook kan men niet zeggen, dat het bevel om te stoppen, door Kendall uil voorzorg gegeven, blijk geeft van weinig beleid. Het snelle zinken van de Empress verklaart oe commissie uit de gedeel telijke vernieling van het gesloten wa terdichte schot tnsschen de beide machinekamers De commissie beveelt voor de toe komst aan. alle patrijspoorten en zoo veel mogelijk waterdicht© schotten tijdens nust te sluiten en vlotten ge reed te houden, die vanzelf wegdrij ven als een schip zinkt. DE BRIEVENBESTELLERS. De Parijsche Ilbld.-berichtgever meldt; In weerw.l van het aandringen van minister Thomson heeft de begro tingscommissie uit den Senaat op nieuw eenstemmig geweigerd, de ver- blijfssubsidie voor de Parijsche brie- venbestéllers van 300 op 400 fr te brengen. Wat de Senaat zelf zai doen. is nu nog niet te zeggen. Gaat dit lichaam met zijn commissie mee en blijft het de verhooging weigeren, dan zijn we weer lieflijke toestanden op postge- bied te wachten, en 6taat een nieuwe bestellers-staking voor de deur. TREINROOF IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit New-York wordt aan de TeL geseind: Vier bandieten hebben in de nabij- held van Matson een sneltrein aange houden en zich meestor gemaakt van een geid-liani-por-. Zij wisten onge hinderd met hun rijken buit te ont komen. SCHIP GESTRAND. Het Argentijnsche stoomschip „Mea- doza" is gestrand bij Panta Mogotes. Er zijn 257 personen aan boord. De ligging van het schip is zeer gevaar lijk. HEVIGE BRAND IN NOORWEGEN. Uit Christiania wordt aan de Tel. geseind: De kleine stad Soljak is door een lievige® brand voor een grpot gedeel te verwoest. Meer dan 60 huizen, waaronder ook het stadhuis, zijn een prooi der vlammen geworden. Meer dan 1000 menschen zijn door deze ramp dakloos geworden. Persoonlij ke ongeiukken kwamen echter niet voor. De n.uteneeie schade is ze©r groot en wordt op meer dan een mil- lioen mark geschat. EEN LEEUW LOSGEBROKEN. Te Bourses is tijdens een voorstel ling van n reizend circus een leeuw in uit haar kooi losgebroken. Do pa niek, die onder de toeschouwers ont stond, maakt© het dier zich ten nutte om uit de tont te ontsnappen. Pogin gen om het op te sporen zijn tot nu toe mislukt, zoo meidt de N. It. Ct. GEVLUCHT. Uit Straatsburg wordt geseind Do teekenaar Waltz (Ilansi) di© Donderdag door het Rcichsgeriehl le Leipzig tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens hoogverraad, zou eerst Dinsdagavond in arrest ge steld worden. Tot zoolang was hij on der borgstelling vrijgelaten, orn een bezoek aun zijn vader te brengen. Men vermoedt thans, dat d© ver oordeeld© de vlucht heeft genomen. DE UITSLUITING IN DUITSCII- LAND. Zooals wij mededeelden, -bestaat kans dat in de laken-industrie in den Lauritz een uitsluiting wordt gepro clameerd waardoor 30 000 werklieden op Zaterdag 18 Juli werkloos zullen worden. Tenminste als de stakend* werklieden van Forst niet voor dien tijd den arbeid hervatten tegen de oude voorwaarden. Daar staken een klein aantal werklieden, die loonsvcr- hooging en vaststelling van een mi nimum loon eischen. In verband met deze staking hebben de loden van den vverkgeversbond in de laken-induslri# besloten in a!'e st:den van den Lau- ê:'.z: Forst. Kottbus, Spremberg, Gu- ben, Luckenwalde. Sommerfe'd en Finstervvaldc de uitsluiting af te kon digen. /.ij kunnen daarbij op moreeten en financieelcn sieun rekenen van den werkgeversbond der Duitsche textiel industrie en de vereeniging van Duit sche werkgeversbonden. Maar algemeen hoopt men, dat d« geschillen in Forst zullen worden bij gelegd en dat de geweldig© uitsluiting.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7