Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT, (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). DeRildt, 15 Juli 1914. Hoogste barometerstand <<2.1 m.M. te Horta laagste 755.8 m.M. te Aber deen. Verwachting tot den avond van 16 Juli Wind zwakke tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht afwisse lende meest zware bewolking, waar schijnlijk nog regen- of onweers buien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 ïiur 763 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M„ OPGAVE VAN JOH M. SCHM.DT -Opticien GED. O. GRACHT 47- HAARLEM. Thermometerstand 15 Juli Hoogste gisteren V. 11 Laagste beden nacht. F 60 Hedenmiddag 12 uur F. 67 December 1852 to Haarlem. Hij Is magazijnmeester aan de werf „Con rad' en sedert vier jaren inwoner van Schoten, secretaris van de afdecling Schoten der S. 1). A. P. en secretaris van do federatie dier partij in het district Beverwijk. De heer N'. H. Schuurman is gebo ren to Arnhem 28 December 1879. Hij is commies le rang bij de Strafgevan genis te Haarlem. De heer Schuur man is 2de secretaris van de afdeeling Schoten der S. D. A. P., hoofdbestuur der van den Ned. Ambtenaarsbond en bestuurslid der afdeeling Haarlem van dien Bond. Sedert drie jaren is hij te Schoten woonachtig. SLOTEN. Op den Sloterstraatweg is een vier jarig knaapje spelende onder een auio geraakt en heel spoedig aan de bekomen verwondingen overleden; de auto is bekend, maar den chauffeur treft geen schuld. ZANDVOORT. Woensdag bezochten de leden van eten Nederl. Aannemersbond onze ge meente. In het Kmrhaus werd gedi neerd Des avonds ongeveer 10 uur word voor het hotel op Ihet strand oen vuurwerk afgestoken, wat dodr vele badgasten en inwoners werd bijge woond. Terwijl de duinopzichter D. Drayer bezig waa zijn revolver schoon te ma ken (browning), ging eensklaps een schot af on verwondde hem aan de 'rechterhand zoodanig, dat hij ridb onder geneeskundige behandeling moest stellen. HOOG* en LAAGWATERSTANOEN 17 Juli. Hoog water. iJmuiden va 9 u. Bi m.; nm,10u. 87 m Katwijk Ta 9 u. 90 m.; nm. lOu. 9m Petten vin.10 u.ll a;na lOu. 47 m Laag water. IJmuiden vm. öu. 6lm.;nm. 6 u. 17 Katwijk vm. B u. 81 m.; na 6u. 7 Petten vin. 8u. la; na Tu.47m Het aansteken der lantaarns van rijwielen, automobielen en andere voertuigen moet to 8 uur 51 min. Baai eden. 6e prijs A: Betsy, eigen. A. Stoop, le Uloemendaal. 6e prijs BGoggles, eigen. Jhr. P. J. Bugaeri, te Haarlem. 10. Concours tueechen le en 2e prijs- winners van de nrs. 2 en 5 van dit concours en de le prijswinnend van dezelfde nummers van het vorige jaar gehouden concours. Het vorige jaar was le prijswinner J. D. Buik, te Haarlemmermeer. le prijs: J. D. Bulk, met Labda. 2e prijsdezelfde, met Betey. 3e prijs: G. J. Tremens, met Ma- da me. De vviaselbeker die twee achtereen* volgende jaren door eenzelfde 60on moet worden gewonnen, werd nu T*et eigendom van J. D. Bulk. Ook bekwam deze als le prijswinner de zilveren medaille uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den. 11. Springconcours. Hiervoor hadden zich 29 deelnemers aangemeld. Er waren echter 19 opge komen. Het springen geschiedde naar een indeeliug in drie klassen. Met aller belangstelling en enthousiasme werd dit nummer gevolgd. Het was werke lijk de moeite waard en de bijvalsbe tuigingen van het publiek als er een ronde "gereden was, waren spontaan. De le prijs en eereprije (bestaande uit gr. bronzen medaille van H. M. de Koningin-Moeder) werd behaald door Honey Suck, eigen Luit. de Kruyff, te Breda, met 0 fouten. 2e prijs: Buffalo Bill, eigen. Luit. Wilson, te Tilburg, met 0 fouten. 3e prijsForest King, eigen. Luit. Trapman, te Amersfoort, met 1/2 fout. 4e prijs: Ho Mar, eigen. Luit. Kruyff, voorn., met 1/2 fout 5e prijs: Rex, eigen. Luit. Van Voorst Evekink, te Amersfoort, met 1 fout. 6e prijs: Padishah, eigen. Luit. Be- «edictus, te Rotterdam, met 11/2 fout. 7e prijs: Soliman, eigen. Luiten. W'i'.son, te Tilburg, met 11/2 fout. Voorts werden nog aan de daarop 4 volgenden bestuureprijzen gegeven. Hiermede was het concours afgeloo- pen Ondanks het ongunstige wee den namiddag werd het toch nog door ruim 2500 belangstellenden bijge woond. Over het algemeen kan het als zeer goed geslaagd beschouwd worden. SANTPOORT. Woensdag maakten de leerlingen van de twee hoogste klassen der open bare lagere school alhier onder ge leide van hunne onderwijzers een uit stapje naar Muïderberg, Muiden en het Muiderslot. De reis geschiedde per spoor en de Gooische stoomtram. SCHOTEN. DE NIEUWE RAADSLEDEN. Omtrent <ie nieuw-gekozen gemeen teraadsleden valt het volgende to ver meiden De heor Chr. Bies Jr. is geboren 16 December 1S83 te Amsterdam, hij van beroep timmermansknecht en tle- t kort inwoner van Schoten. Hij is voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Tiinmerliedenbond en bestuurslid van den Haarlemschon Bestuurdcrsbond. Do heer A. G. Doeree is geboren 25 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel Bij allerlei maagongestelJÈelen is een litfuto „Kufeke' -bouillon, als ook in liet algemeen een tijdelijk „Ku- feke'-dieet, zeer aan te bevelen, spijzen, die bereid worden volgens liet „Ru-fcko" kookboek, worden zelfs bij gebrek aan eetlust met graagte ge nuttigd, zij doen de maag weldadig aan en regelen de (spijsvertering. Binnenland ONWEER EN BRAND. Gisteravond is door den bliksem ai oude vrouw te Oudehaske ge dood. Te Sint-Nicolaasga. zijn vijf hui- n door den bliksem verbrand. Gistermiddag werd gedurende een zwaar onweder een inan, gena: Dejeu, te Lisse, door den bliksem ge troffen en op slag gedood. Hij laat een vrouw met 10 kinderen achter. Gedurende het onweer, dat gisteren boven Weespercarspel woedde, is Cornells Buys, die op het land bezig was te maaien, door den bliksem ge troffen en gedood. NEDERL. AANNEMERSBOND. "Tweede dag.) Donderdag werd de vergadering van den Ned. Aannemensbond voort gezet. Aan de orde was het voorstel inza ke het nemen van een bindend besluit ten aanzien van de verplichtingen bij inschrijving naar werken. De afd. Haarlem nam haar amen dementen ten gunste der voorgestelde motie terug, doch verzocht daarin eenige kleine wijzigingen aan te bren gen. Dc motie, naar aanleiding het voorste'.-Haarlem, werd als volgt aangenomen ,,De vergadering, kennis genomen hebbend van het voorstel-Haarlem, in gediend naar aanleiding van punt 17 der agenda, gehoord de besprekin gen, acht het dringend noodzakelijk, dat leden van den Bond zich onthou den van het teekenen van en het op treden als borg voor aanbestedingen indien de inschrijving niet in over eenstemming is met eenig bindend be sluit, en gaat over tot de orde van den dag." Alvorens deze motie werd goedge keurd, werd het voorstel van het Hoofdbestuur inzake het bindend be sluit ongewijzigd aangenomen met 171 tegen 31 semmen fll blanco! liet voorstel-Groningen werd tot de volgende vergadering aangehouden. Besloten werd, de volgende vergade ring te Delft te houden. In de rondvraag gaf een der Haar- lemsche afgevaardigden eenige ophel deringen over de aanbesteding van 12 blokken huisjes bij het gesticht Meer- enberg De afd. Haarlem stelde de vol gende motie voor: De aannemersbond enz. spreekt zijn groote afkeuring uit over de houding van de bondsleden Ouds hoorn en Slingelandt te IJmuiden, in verband met de gehouden aanbeste ding voor liet bouwen van 12 blokken woningen bij het gesticht Meerenberg. Deze motie werd eveneens aangeno men. De Bondssecretaris, de heer De Vlugt gaf eveneens een uiteenzetting van het geval. VERGIFTIGING? De dochter van zekere v. d. W. te Slagharen b/d Dedemsvaart is gear resteerd. Zij wordt beschuldigd het drinkwa ter in de put van haar buurman ver giftigd te hebben. Naar wij vernemen tieefl zij bekend zoo meldt de Tel. STAKING HAAGSCH TRAMWEG PERSONEEL. Men meldt uit Den Haag aan de „Tel." Woensdag zijn weder door den commissaris van politie alhier drie personen ter beschikking van de justitie gesteld, tor zake van het mis drijf van art. 141 Wetboek van Straf recht. en een vierde persoon wegens het misdrijf van opruiing, waarop art. 131 een gevangenisstraf van vijf jaren stelt UIT DE STAATSCOURANT Bij kon. besl. is mr. F. W. R. Wtte- waai, benoemd tot burgemeeeter der gemeente Lochera. Is aan W. H. baron van Heeckeren van Walien, op verzoek, met lng. van 1 Aug., eervol ontslag verleend als burgemeerster der gem. Vrijhoeve Capelle, en is aan I. van dei Have Gz., op verzoek, niet mg. van 1 Sept., eer- vol ontslag verleend als id. van Ou- erkerk. Is benoemd tot ridder Oranje-Nas- ïu, C. Th. Salomons, gew. hoofdrad, van hel maandblad ,,Het Gas", te Rot terdam. CONGRES MIDDENSTANDSBOND. (2de dag). De heer Ch. Goehl, voorzitter van de Ned. Kappers-patroonsvefreeniging te Amsterdam gaf ©en praeadviea in :ake leerlingwezen en vakopleiding subs. Patroonsleergtangen. De heer G. J. Bokhorst uit Amster dam, leidde 1 onderwerp: „Vakoplei ding in het Bakkersvak" in. De Commissie voor de vakopleiding Nederl. Smedenvereenigmg, geves tigd te Amsterdam) had ook een prae- advies inzake vakopleiding uitge bracht, cn daarvoor een geheel schema ingezonden. Evenzoo de behangerspatroonsver- eeruging Samenwerking te Amsterdam Do vereeniging Eond'racht maakt Mocht te Amsterdam praeadvlseerde in zake de opleiding voor do winke liers in de voedingsmiddelenbrancfoe. De Amsterdamsche Schoeumakers- patroonsvereeniging gaf ook prae-ad- vies betreffende de vakopleiding voor den schoenmaker. De heer W. Berkhof! uit Amster dam leidde de vakopleiding in het b ai ik e tbakkersbedr ij f in. In. opdracht van het Hoofdbestuur had eon commissie naa'r aanleiding van de conclusie der prac-adviczen in zake \akopledding eene algemeene conclusie voorgesteld, waarin wordt aangedrongeu, op wettelijke regeling van het vakonderwijs en de oprichting akse holen. Voorts wordt subsi die van Rijkswege door bemiddeling akve'reenigiingen aan iederen leeriing gewenscht. Daarbij moet in hot leven geroepen orden esne oommissie van toezicht. Het voorstel detr algemeene con clusie wörd met algemeene •stemmen aangenomen. Vervolgens leidt de heer G. Muller uit Amsterdam het punt Vreemdelin genverkeer in, waarbij hij tot de vol gende conclusie komt. Het Congres, overwegende het groote belang, dat de handeldrijvende n indusitrieele middenstand bij het 'reemdelingenverkear heeft, spreekt den wensoh uit, dat door den Midden stand steun wordt verleend aan de vereerd gingen, die zich ten doel stel len, het vreemdelingenverkeer te be vorderen.' motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Mr. IT. J. C. van Sdbe'rpenberg be sprak namens de Nijmeegsche Han- deüsvereemigin gde kwestie der Vlie gende winkels. Do heer P. W. Wel», uit Rotterdam gaf een voorstel namens den Bond van Rijwielherstellers en -handelaars in Nederland in zake „bestrijding der Oneerlijke Concurrentie zonder tus- schenkomst van den wetgev er'In het •advies werd er o.a. op gewezen, dat de ergste vorm van oneerlijke con currentie dern Middenstand wordt aangedaan door ambtenaren in Riijks- of Gemeentedienst eu in het algemeen door die lieden, die het scharrelen een bepaald bedrijf benutten om daar uit een bijverdienste toslaan. Aan Het slot wordt er op gew ezen, dat de mid denstand in deze zelf de hand aan den ploeg moet slaan. De middenstand geve de eerste en krachtigste -stoot door liet samenstellen van juiste lian- delaarslijsten e<n het vaststellen der particuiere verkoopsprijzen. De Vereeniging van den IIandelL dTijvenden en industrieeion Midden stand. Zalt-Bommel, had een voorstel ingediend inzake lafacbeiffirtg van Rijksveergelden. Tegenwoordig was Mr. Everwijn als vertegenwoordiger der regeering. Pers-Overzicht BOND VOOR STAATSPENSiON- NEER1NG. In de huishoudelijke vergadering van den Bond voor Staatspensionneo- ring werd besloten samenwerking aan te bieden aan de S. D. A. P. voor de betooging voor staatspensioen op 13 September, op voorwaarde van ge lijkberechtigdheid bij de voorherei- ding. In Het Vaderland keurt de hoor W. J. li. H. M. do Jong dit af in een arti kel, dat tot titel draagt „Op den ver keerden weg". Hij schrijft: Do demonstratie draagt blijkens Let manifest een beslist sociaal-democra tisch karakter. "De argumenten, ciie men er zal hooien, zullen zijn van sec. democraten. Dit is natuurlijk geheel het recht der S. D. A. P. Doch duidelijk stelt het manifest in het licht, dat do Bond van Staatspen- sinnneering, die immers allen wil omvatten, die voor dit denkbeeld ijve ren. zich buiten deze politiek "pgozet- te demonstratie had moeten houden. De weg, waarop het hoofdbestuur do jaarvergadering heeft gebracht, is o. i. beslist verkeerd. Was in de huis houdelijke vergadering, waar de stem ming over het voorstel geschiedde bij zitten cn opstaan en dus alle aanwezi gen medestemden. het votum op regel matige wijze uitgelokt, en hadden al leen de afgevaardigden van de aMee- lingen gestemd, dan is het de vraag of het hoofdbestuur het niet op de agenda geplaatste voorstel, waarover in de afdeelingen dus niet kon geoor deeld worden, had kunnen doordrij ven. Zij, die in en buiten den boi.d streden voor het staatspensioen, doch do sociaal-democratische argumenta tie van dit recht niet kunnen onder schrijven, zullen het doorgedreven be sluit ten zeerste betreuren. Doch even zeer allen, die den bond steunend om het doel dat hij voorstaat, van mee ning zijn, dat deze zich verre heeft te houden van meetings, waarbij het po litieke l>elang eener partij op den voorgrond staat, zooals bij de meeting van de 5= D A. P. op 13 September zeker hot geval is Nog eens, wij den ken er niet nan do S. D. A. P. daarvan een verwijt te maken. Onze grief gaat tegen het hoofdbestuur van don Bond van Staatsponsionneoring, dat, om eigen figuur te redden, een besluit doordreef, dat in het belang van den bond nimmer genomen had mogen ■orden. De S. D. A. P. heeft er niet aan ge dacht tot den Bond van Staatspcnsmn neering een uitnoodiging te richten om gezamenlijk te demonstreeren. Reeds dit. feit alleen liad het hoofdbe stuur moeten doen begrijpen, lat een aanbod zijnerzijds achterwege had moeten blijven. Een zelfstandige actio was het eenige geweest, wat met hot standpunt van den bond overeen te brengen ware geweest en zij, die eon andore politieke richting dan de S. D. A. P. zijn toegedaan, zullen zich zeker niet bereid verklaren op de so ciaal-democratische meetings in Sep tember te spreken. Vsi'volö Stadsnieaws. STUKKEN VAN DEN RAAD. >E NOORD-ZUID-iiOLLANDSCHE TRAM. Dc Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afdee ling Haarlem, heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin het bestuur met genoegen konnis heeft genomen van het besluit door den Raad in de vergadering van 15 Octo ber 1913 genomen, waarbij besloten dat aan het personeel in dienst van d© Noord-Zuid-Ilollandsche tramweg Maatschappij voor zoover het den leeftijd van 23 jaar ihad bereikt, het weekloon moest worden betaald van 9 Mei af, of ton minste van 1 Juni 1913 af, zooals dat loon door den Raad 9 Mei 1913 was vastgesteld. Opgemerkt wordt echter, dat de Raad dit besluit heeft genomen naar aanleiding van liet preadvies van B. W., dat aan den Raad is uitge bracht naar aanleiding van een ver zoek van het personeel zelf, dat tot het doen van dat verzoek was geko men, naar aanleiding van een nieuwe loonregeling dodr de N. Z. H. T. M., die zoowel voor zoo wat betreft het maximum-loon als wel de periodieke opklimmingen voor het personeel gun stiger was dan de loonregeling door den Raad vastgesteld. Adressanto schrijft nu weder, dat de N. Z. H. T. M. in den loop van Mei 1914 velen van bet personeel, ouder dan 23 jaren, en die vóór 1 Ju ni 1913 in dienst dier Maatschappij waren, een arbeidsovereen komst heeft laten teek enen, waarbij wordt be paald dat het minimum-loon door den Raad vastgesteld, ten opzichte waar van uitdrukkelijk is vastgesteld dat dit minimum-loon moest worden be taald van het oogenblik aif waarop de exploitatie der tramlijnen is begon nen. Men inachtneming der genoemde uitzondering is echter pas voor het eerst het loon uitbetaald op 8 Novem ber 1913, terwijl bovendien daarbij bepaald was, dal de dienstbetrekking pas aanvangt op den len November 1913. Adressante is van meening, dat leze overeenkomst voor de N. Z. H. T. M. do mogelijkiheid opent om de periodie ke opklimmingen van het loon slechts te verrekenen van 8 November 1913 af, in plaats 'van 9 Mei of minstens 1 Juni, zooals door den Raad is bepaald; terwijl tevens wanneer straks het pen sioen reglement is vastgesteld de aan vang der dienstbetrekking ook slechts kan wo'rden berekend van 1 November 1913 af in plaats van het oogenblik af waarop inderdaad de dienstbetrek king een aanvang nam, waaruit voor de betrokkene groote nadoelen kun nen ontstaan. Daaróm verzoekt adressante den Raad maatregelen hiertegen te tref fen. In druk is verschenen «Liet onlangs door ons vermelde adres van deze vereeniging inzake de pensioenrege ling vaar de N. Z. H. T. B. in W. stellen voor do doo'r Re genton van het St. Ellsci.be Lh's gast huis ingezonden eerste suppletoire begrooting, dienst 1914, groot f 4611.93 1/2 i nontvangst en uitgaaf, goed te keuren. Treinenloop. Gedurende de zomermaanden is als laatste trein van Zandvoort naar Haarlem (buiten de dienstregeling) nog ingelascht trein 490, te 11.50 van Zandvoort vertrekkende en voor Am sterdam alhier nog aansluiting ge vende op trein 48. TENTOONSTELLING H1LDE- BRAND-COMITé. De uiters o termijn ran inzending van do gipsmodellen en leokeningen in verband met de prijsvraag voor een Hildebrand-gedehkteeken was 15 Juli. Een zeer eigenaardige plaats is door B. en W. van. Haarlem afge staan om deze modellen te exposee- ren, namelijk de oinnenplaats van hot oude „PredikheerenkloosterF'. thans Pandplaats geheeten. Te midden van groen en bloemen zullen de monumenten onder de ge- welven optgea eld worden, terwijl de tec keningen in de Statenzaal opge hangen worden. De jurv bestaande uit de heeren K. P. C. de Bazel, prof. A. J. der Kinde ren, J. Limburg, Jac. van Looy, dr. Mandeis da Gösto, prof. A. W. M. Odé en Leonard A. Springer, zal voor 15 Augustus 1914 uitspraak doen. De tentoonstelling wordt 26 Augus tus voor het publiek geopend. Bosmett. Ziekten. Blijkens opgave in de Staatscourant kwamen in de week van 8 tot en met 14 Juli 1914 voor te Haarlem vallen van Roodvonk, te Beverwijk 1 feval van Diphtheritis, te Heemstede geval van Roodvonk en te Velsen 1 gevat van Diphtheritis. POLITIEBOND. Woensdagavond vergaderde de al- i' c.ing Konnemerland vnn den Mg. Ned. Politiebond in Cafó „Zomerlust" te Zandvoort. Des middags had van 3 tot 5 in de duinen een schietoefening plaats, die niot druk bezocht was. Inzake een in de vorigo vergadering gedaan voorstel, oin een politiecursus op te richten, deelde het bestuur thans mede, dat het geen kans zag om tot de oprichting van zoo'n cursus te komen, ook omdat deze wellicht geen levensvatbaarheid zou hebben. Besloten werd dat, te beginnen met de eerste wintervergadering, één uur voir den aanvang van do vergade ring een lezing over een wet en uit legging daarvan zal worden gehou den. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering in Noord-Holland werden gekozen de heeren C. II. Kem per en J. Dingshoff. Besloten werd, de jaarlijkscho schietwedstrijd en feestavond te hou den op 18 Augustus te Bloemendaal. De Kermis. Hieronder laten we een overzichtje volgen van hetgeen er dit jaar op de kermis zal komen: Op do Groote Merkt: een sioomcar- roussel van Hubert Wolf fa; een wa felkraam van de Wed. 11. J. van Dam (Y\ esselingh), de wafelkraam van D. Uiterwijk, een fotografietent van A. Maas, beignetkraam van V. Cousaei, ear een schietealon van Ph. Mesa. Ged. O. Gracht (cusschen Spaarno en Houtstraat): Theater Variété van Frischmuth, een slagmacliine, een draaimolen van D. J. van Dam, Indisch Paleis, schiettent, baJlen- werptent met beweegbare poppen en :<.'l>ak kramen. Tusschen KI. en Gr. Houtstr.Kra men voor den verkoop van nogat, koek en speelgoed. Verwulft: geen kramen. Botermarkt: Rodelbaan van A. Be rends, Zeppelin-carroussel door een paard bewogen van F. G. van Leeu wen, een schiettent, scherveiikeuken, gebakkramen, ijswagens enz. Ged. Oude Gracht bij de Boter markt: wafelkraam van Van der Zee, terder op de Ged. Oude Gracht een gebakkraam en mog een f ge andere kramen. (Tusscliec Dross? straat cn Raaks): eenige kramen. (Tusschen Raaks en Zijlstraat: Mu seum van W. Ilofstra en Co.. schiet tent met lachspietgelhckjes (doolhof), vroolijke keuken en gebakkramen. Nossaulaan (Vogelkoopsteeg en Ursulastraat): draaimolen van P. Wlers, drie poffertjeskramen, en schouwburgtent H. B. S. 3-JARIGE CURSUS. Een voldoend examen voor de 1ste klasse hebben afgelegd J. Angenent, W. A. E. F, Bommel, G- M de Bont, G. F. Bakker, Ida M. Bonder, J. W. v. d. Bogaardt, A. Barens, C. van Biezen, Hendrika G. Canlen. R. H. La Fors, P. Galjart. J. Hutvn- der, F. A. Kahlman, D. A. W. de Kamper, Alfr. Kuyper, P. W. Lang, W. J. Langeveld, H. F. I.uif, I. Maas dam. TL H. Morison, M. Nieuwjaar, C. J. Nieuwmeijer N. v. Naorduyn, Adriana Oelfel. Neeltje van Oef fel, Oei Tjoe Goan, Daniël van Os, Osendorp, 11. Reydon, J. Roodt, P. J. G. Roest, E. Simons, S. F. Storm, G. A. O. Soeteman, A. J. Schaafsma, J. F. Vester, R. W. Wulf horst, A. B. v. d. Werf, A J Wijkhui- sen, G. Weijers. Voorwaardelijk P. N. Sombeek. WATERPOLO. A. Z.-D. J. K., 4-0. Bovengenoemde wedstrijd voor de 2de klasse A werd gisteravond 7 uur gespeeld in het badhuis Obelt, te Am sterdam. De A. Z won met 4Stand mot rust, 1—0. („TeL"). Burgerlijke Stand ONDERTROUWD Juli 16 A. H, C. Uittenbogaard en C. II. v. Vendeloo. -- A. Mulder en E. de Vries. J. K. Vink en J. M. Mica. C. Bosiran en H. J. C. van Bilderbeek. GETROUWD. C. J. Feeterse en J. Dirks. G. IL Kuijpor en A. L. van Klaveren. K. Hoo-rcboom en S. de Moed. BEVALLEN: 15 G. Wouters—de Boer, z. 15 M. M. 11. Welsink—v. Kralingen. z. 16 N. v d. Steeg—Molenaar, d. 15 A. M. Aogvsiinusdo Vogel, d. OVERLEDEN: 15 A. 6 m. z. van J. P. Metz, Kla- enbeekstvaaL. 16 P. 12 j. z. van P. Koning, Hozcpaterslaan. SCHOTEN. BEVALLEN: M. H. Janus—van Noort. z. HEEMSTEDE. BEVALLEN K. Vrieze, geb. Stui, z. M. van Lammeren, geb. Van der Linden, z. C. D. M. Eldering. geb. Huijs- SCOVERLEDEN J. G. Brüggemann, 77 j. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Geopend: dagelijks van 9—12 en 23 Maandag en Donderdag van 7—8 Zaterdag na 12 uur gesloten. Ingeschreven: 6 timmerlieden- 2 machinale houtbewerker, wa genmaker, —meubelmaker, mo delmaker, metselaars. opper lieden, 1 stucadoors. 1 witters, 3 machinebankwerkers, monteurs- 15grof bankwerkers,4 metaaldraaiers 3 vuurwerkers, 2 ketelmaker, 2 burgersmeden, 3macbinisten, 1 sto kers, electriciens, 1 instrument makers, koperbankwerkers, 1 ko perslagers, loodgieters, —schoen maker, 1 zadelmaker, —kleerma kers, schilders, 1 behangers, 1 stoffeerder, i bloemisten 5 tuin lieden, 4 grondwerkers, 3 bakkers, 2 banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 1 kellners, 8ma- gazijnkneebts, 16 loopknechts, 4huis- knechts, sigarenmakers, 9 kantoor bedienden, boekdrukkers, 2 letter zetter, lithograaf, —binders, 18 losse werklieden 1 dienstboden, 30 werksters, 3 naaisters, —kook sters, 2 huishoudsters, 6 vrou welijke kantoorbedienden, 5 v kei juffrouwen, ste3i houwers, voegers. 2 Koetsiers en voerlieden betonwerker schippers kin derjuffrouwen gezelschapsjuffrouw. 8 leerlingen voor verschillende am bachten verpleegster, onderwijzeressen. Telegrammen door de garde, naar het paleis gé bracht, toegejuicht door de bevolking BRAND. PETERSBURG, 16 Juli. (Reuter). - In de arbeiderswijk in do nabijheid van het Nikolaas-station heeft oen brand 25 huizen vernield Ongeveoi duizend menschen zijn dakloos. On der de puinhoopen zijn reeds vier lij kon gevonden. Zes compagnieën sol daten heljien de brandweer den brand te blusschen. OMWENTELING IN VENEZUELA. SANTA Fé DE BOGOTA, 1G Juli (Reuter). Berichten van de grens mel den, dat do revolutie zich uitbreidt in Venezuela. Sport en Wedstrijden AmsterdamsehB Beurs. HOLLANDSCHE HANDELSBANK. Openingskoersen van 16 Juli 1914, TABAKSAANDEELEN. Prijshoudend. Deli Batavia 377. Deii Mij. 484. Mcdan 162. Senembah 458. RUBBER-A ANDEELEN. Prijshoudend. Amsterdam Rubber 1021/2. Bandar 38. Deli Batavia 74. PETROLEUM-A ANDEELEN. Prijshoudend. Dordtsche Petroleum 170. Gec. Holl. Petr. 211. int. Rum. Petr. 93. Kon. Ned. Petr. 574. Orion 79—80 MI.JNA ANDEELEN. Vast voor Guyana. Guyana Goud gew. 24. Idein pref. 3940. De AM ER. MARKT loom. Sporen: Atchison 'l'opeka 98 Denver 615 16. Erie 271/8-1/4. Kansas 261/2. Missouri 14. Rock Island 11/4. South Rail 221/4. Union Pacific 155. Industrieele: Amalgamated 69 3/8. .Am. Car. en Foundry 50. Am. Hide en Leather 201/4. Cm. Cigar 451/4. Cm. Steel 59 3 4. Cm. Marine 21/8. Pref. idem 81/4. Gemengd Nieuws De onderstaande telegrammen zijn ontleend aan bet Algemeen handelsblad. POINCARé NAAR RUSLAND. PARIJS, 15 Juli. (Reuter). Presi dent Poincaré, vergezeld van den mi nister-president Viviani, i8 to midder nacht vertrokken naar Duinkerken, waar hij zich za! inschepen naar Rus land. MEXICO. MEXICO, 16 Juli. (Reuter). Car- bayal legde den voorgeschreven eed op de grondwet als president der Ver- ecnigde Staten van Mexico af, voor de vereenigdo afgevaardigden cn se natoren. HU werd daarna, begeleid IIOE MEN PLANTEN EN BLOEMEN HAAR NATUURLIJKE KLEU REN KAN DOEN BEHOUDEN. Het vluggo verwelken en verdorren >an afgesneden planten is oorzaak, dat er naar middelen gezocht wordt, orn haar natuurlijken vorm en kleur te doen behouden. Zeker is het mot gemakkelijk, ja. bijna onmogelijk, om bloemen zóó to houden, zooals men haar op den lachenden voorjanrsmor- gaan aanziei, op welke wij onze bou quet op een vroolijke wandeling go- plukt hebben. Ieder plantje, ja, ieder plantendeel, wil individueel behandeld zijn. dus willen wij hier in t kort de verschil lende methoden loeren kennen, die ons in staat stellen, kleine planten en bloemen ii. h-inr natuurlijk© kleur en vorm to behouden. Do eenvoudigste methode bij de bo- handeling van heide- en boschplanton bestaat in do impraegneering van alle plantendeelen mot een naftalin- oplossing. In een warme ruimte vul len wij oen groot inmaakglas met een verzadigde Naftalin-Benzm-oplossing, die men in iedere drogisterij kan la ten klaar maken. Om door deze op lossing de storende eigenschap, om violette en roode kleurstoffen blauw te kleuren, te ontnemen, voegen wil ou iedere 200 gr. 2 druppels van een geconcentreerde oplossing van salicyi- zuur in absoluten ulkohol. In deze op lossing dompelen wij nu onze droge, weinig water bevattende stengel en takjes, die wij reeds na eenige minu ten er uit kunnen nemen, zoodra fl« oplossing uit kristalliseert en Nafta- lin-kristallen het geheele oppervlak bedekken. Ze worden in een luchtige ruimte opgehangen, om te drogen, en behouden dan voortdurend hun na tuurlijke kleuren. Wanneer wij echter groote bloesem takken, ranken van roodachtig wijn- stokloofplanten met lange en wijd vertakte stengels od deze wiiz© wilden

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 2