PLEM'S III! DERDE BLAD Donderdag 10 Juli 1914 (juitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Albanlfl. Een Italiaanscho expeditie? Po gedeeltelijke mobilisatio van het juilia.macho leger geeft do „.Vvanti' to Milaan aanleiding tot de mededeo- litig, dator positieve toebereidselen worden gemaakt voor een expeditie naar Albanië, liet blad verneemt, dat de gelijk- iortige Oostenrijksche maatregelen j Pol i en Dalmatië daartoo aanlei ding gaven. liet lste regiment artil lerie in Parma, dat zich op 't schiet- terroin te Bracclano bevindt, Is gemo- bilisccrd en vertrokken naar een on bekende plaats van bestemming. Ook Ie Caserta zijn troepen voor Albanië saamgetrokken. Onafhankelijk van die mededeeling tier „Avanti' is men In Milaan over tuigd, dat een expeditie naar Valona wordt voorbereid. Do inneming van Herat door de opstandelingen ©n de inbezitneming van Fieri door do Ept- ro'.en, heeft den indruk gewekt, dat d© lliihaansche l>elangen in Zuid-Albaniö ernstig worden bedreigd. Men ver trouwt noch do verzekeringen der receding to Athene, dat de Epiroten \atona niot zullen binnenrukken, noch de bevelen van den aanvoerder dor Epiroten Zographos aan zijn troe pen, om in Borat te blijven. Men wan trouwt omdat men vreest, dat do Epi- loteii, na de behaalde overwinningen, niet meer voor goeden raad vatbaar zijn. Hij Valona liggen twee oorlogssche pen, een Italiaanse!) en een Oosten rijkse!!, wier bemanning voldoende is, oin leven en bezittingen der vreemde lingen in die havenstad te bescher menmaar men gelooft, dat dozo schepen voor de bescherming der Adrlatischo belangen van Italië vol komen onvoldoende zijn, en men acht daarom waarschijnlijk, dat de op roeping der Italiaanscho reserves de voorbereiding is voor een expeditie 1 nanr Valona. Want de gebeurtenissen in Zuid- Albanië worden in Italië met eenige onrust gadegeslagen. Men had daar j zekere verwachtingen op Albanië, tenminste op Zuid-Albaniedeze ver- j vvochtingon werden aanspraken, en j gaven aanleiding tot do. overeenkomst mot Oostenrijk, waarin bepaald werd, dot Albanië óf Turksch zou blijven, èf zelfstandig zou worden, en in het uiterste geval zou worden verdeeld lusschen Italië en Oostenrijk. Maar ivenmin als Noord-Albanië in het be zit van Servic zou komen, mooht Zuld-Albnnië Grieksch worden. Want ieuwe grooter-Griekenland heeft do eerzucht en wellicht het vooruit zicht, een belangrijke Middellandsche zoomacht te worden, en daarom wil Italië het niet. aan de Oostkust van de straat van Olrunto zien, In dit verband is het duidelijk, dat oprnarsch der Epiroten Italië ver ontrust, en dit maakt de militaire maatregelen van Italië begrijpelijk. Maav men moet daarbij wel in bot 3g houden, dat tusschen die maat regelen en een expeditie naar Albanië con groote ruimte ligt. En de Italiaansche regcering is zich zoor goed bewust, dat een interventie in Albanië, over het hoofd van den Ooslenrijkscheu bondgenoot hoon, Ce ernstigste gevolgen kan hebben. Is de inneming van Valona een oorlog mot Oostenrijk, met alle daarvan to wach ten gevolgen, waard Het agentschap Stefuni meldt uit Durazzo, dat een parlementair is ge zonden naar de opstandelingen met het voorstel, om met do bevolking van Durazzo, of met de .commissie van contróle of met don vorst te onder handelen. Do opstandelingen antwoordden, il'H ze eerst den val van Valona wil den afwachten, eer zij nieuwe beslis singen namen. De „Herzegowina" ia te Durazzo niet 200 vluc-'htclingen, onder wie de gouverneur van Koritza, aangeko men. De „Albanische Iiorrespondenz" verneemt uit Monastir, dat do Epiro ten Bitlïschta hebben bezet en de in woners ontwapenden. Volgens berichten uit het binnen land zijn Servische bonden bij Tsaro- rn de Albaneesohe grens overgetrok ken, hebben het dorp bezet en zijn krijgsoperaties tegen Albanië begon nen, Met het oog op de mogelijkheid, dat J'uioua m hunden der Epiroten valt, schrijft do „Wiener Allg. Ztg.", dat Koed ingelichte kringen er op-wijzen, dfit de groote mogendheden, hoewel w zich met de interne a an gelegen he- '•cri van Albanië niet hebben bemoeid, loch niet zullen dulden, dat als een gevolg van do huidige verwikkelingen geraakt wordt aan het besluit vaai de Londensclie conferentie over do gron zen van Albanië. er levens het karakter van een bedrei ging aan te ontnemen. Want dit ls zeker -. er worden ern stige stappen overwogen tegenover Servie, voorloopig echter slechts van diplomatieken aard. De resultaten van het te Serajewo ingestelde onder zoek zijn weliswaar nog slechts ge deeltelijk bekend maar hot is niet de juridieke zijde van het onderzoek, die do regeering liet meest interesseert, doch de politleke.En die politieke zij de staat vast. evenals do groot-Servi sche agitatie voor niemand een ge heim is. Hierover kan de regeering reeds nu vragen doen aan de Servi sche regeering voor de ciuaestic3, die met den eigenlijken moord samenhan gen. moet echter de uitslag van het gerechtelijk onderzoek worden afge wacht. In het Oostenrijksche Huis van Af gevaardigden beantwoordde de eerste minister Tisza de interpellatie inzake de betrekkingen met Servië. Hij zette uiteen, dat de verhouding tot Servië opgehelderd moest worden. De ver antwoordelijke bestuurders zijn zich bewust, welke belangen bij het i>e- waren van den vrede betrokken zijn. Do hangende zaak moet niet onvoor waardelijk een oorlog tot oplossing hebben. Op de interpellatie van graaf Ap- ponyi betreffende den toestand van de Oostenrijk-ïlongaarscho burgers in Belgrado, antwoordde de minister president „Onze gezant Von Glesl had alar- meerende berichten ontvangen, zoo dat hij de Servische autoriteiten ver zocht, voorzorgsmaatregelen te ne men. Gelukkig hebben de alarmeereu- de berichten zich niet bewaarheid." Beide antwoorden van den minis ter-president werden voor kennisge ving aangenomen. In een officieuse nota wordt mede gedeeld, dat er onderhandelingen zijn geopend om een plaats vast te stellen waar Venizelos en de groot-vizier el kaar kunnen ontmoeten, ten einde te beraadslagen over de quaesUes, welke tusschen beide landen hangende zijn. Uit Mexico. Officieel wordt gemeld, dat Hucrta zijn ontslag heeft ingediend bij het Congres. Carbajal zal hem opvolgen. Alle leden van het kabinet liebben hun ontslag genomen. Broeder Clément van de Christelij ke scholen te Zacatecas telegrafeerde aan president Wilson, dat do broeder directeur en do inspecteur der scholen zijn vermoord en elf Fronscho broe ders zijn gevangen genomen. Clément vroeg president Wilson maatregelen te nemen tot ïuvrijheidsstelling dor brooders en te willen voorkomen, dat dergelijke dingen in andere steden ge beuren. Een dergelijk telegram werd aan de Fransche regeering gezonden. Binnenland Allerlei. Oostenrijk en Servië. Ook uit Weonen komen berichten h'cr mobilisatie. Het schijnt, dal twee legerkorpsen worden gemobiliseerd, °"i den te verwachten diplomatieken fnP lo Belgrado oen bij-zonderen na druk to geven. Het. niet. veel ophef door do geheelo wereld geseindo bericht, dat do mi nister van oorlog met verlof is gegaan, schijnt met die mobilisatie-geruchten strijd. Maar de „Frankf. Z.eitung' ""lit die tegenstrijdigheid slechts lujnbaar, want do mogelijkheid, 'ó't dit blad, is groot, dut die verlofs- wnichlen opzettelijk in de wereld zijn gezonden om daarachter als het wure «O militaire plannen to verbergen, en ris Vöor Zuid-Holland fe Amsterdam, B. Groenewegen, commissaris voor Noord-Holland te Haarlem, G. J. Krlj ger, idem voor Zeeland te Middel burg, F. van Balen, Idem voor Utrecht to Oudonrijn, R. Jansen, Idem voor Groningen, to Groningen, en llerm. IIoux, idem voor Limburg te Maastricht, allen periodiek aftre dend. Eemige rapporten van commissies worden goedgekeurd. De bee'r F. Herder hield een inlei ding over het diploma van „uitvoer ders'. Een motie werd aangenomen om de examens voor u i tvoerdör-d ipl-om a's aan te bevelen. Woensdagavond word ln Ihet Kur- hiaua te Zandvoort een diner gege ven, waaraan 260 bondbleden a-anea- ben. Vele toosteni werden ingesteld. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gestuurd. IIANDELSREIZIGERS-VER- EENIG-ING. Men. meldt ons uit Amsterdam: Dezer dagen Ihiiold de Hanctelsroi- zigevs-veroenigiug Provid-entia haar 21ste jaarvergadering, onder voorzit terschap van don heer J. van der Steen. Deze betreurde in zijn ope ningswoord de opheffing van de af- decling Zutfon uit gebrek aan belang stellenden. Daar tegenover staat de oprichting van een afd-eeün-g Apel doorn. De Bondsse-crebaris, de heer H. G. H-andon, wees in het overzidht der erkzaamheden in het aifgeloopen vereenigingsjaar o.a, op do benoeming an een commissie wier taak het was de belangen der rechtspositie van Handelsreizigers in Argentinië na te gaan cn over deze aangelegenheid oen rapport uit ie brengen. De actie in zake liet brandgevaar n hotels werd kracihtig tor hand' ge- ïomen. Het financieel overzicht wijt?t een batig saldo aan van f 103.32. De hoor A. Salomons braiclit veralag uit van behandelde spoorwegzaken in den loop van 1913—1914. Door de Commissie inzake de Rechtspositie van Handelsreizigers en Handelsagenten werd rappoit uivgo- braclit, waarin medegedeeld werd, dat de eominitssio vijf keer samenkwam, terwijl bij één der vergaderingen, mr. dx. II. P. de Wilde te Arnhem tegen woordig was. Verder vroeg zij een on derhoud aan met twee vooraanstaan de mmmen op rechtskundig en poli tiek terrein met het doel, de moge- lijkJield van ha're plannen en de kan sen op welslagen daarvan to bespre- keini. Beide onderhouden werden mat de meeste bereidwilligheid toegestaan. De commissie stelt do vergadering voor de rogeling der "arbeidsovereen komst voorlo-opig to laten rusten en allereerst to traichlen do Rechtsposi tie van do H. R. en 1L A. bij de wet geregeld te krijgen door aanvulling van hot Wetboek van Koophandel. Mocht de vergadering daartoe be sluiten, dan zal de commissie gaarne mededoelen, hoe zij zich die regeling denkt om vervolgens daarover van ge dachten te wisselen. Vervolgens ging men ovefr tot de behandeling der concept-statuten en huishoudelijk reglement. NEDERLANDSCHE AANNEMERS- BOND. (Vervolg.) Bij de bestuursverkiezing werden de aftrëdcnden herkozen. Bij acclamatie werd do heer Vlugt tot secretaris herkozen. Het ledental is thans 1300, verdeeld over 58 afdeelingeu. Tot leden van hst Hoofdbestuur, waarin door periodieke aftreding acht vacatures ontstaan waren, werden herkozen de heeren W, de Vlugt, eo- cretarls te Ajnsterdam, Th. G. Ber gervoet, 2e penningmeester te Arn hem, W. van Leeuwen Jr., commissa iramstaking te 's Gravenhage. (Vervolg 2do Blad.) Vorgadering stakais. Het stakende personeel van do II. T. M. hield gisterenavond een druk bezochte vergadering in het gebouw van den R.-K. Volksbond, onder voor zitterschap van den heer Belger. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarin op stipte disci pline bij het posten werd aangedron gen, kwam aan het woord een be stuurslid van de Prot. Chr. Ver. van trampersoneel. Spr. brengt hulde aan het personeel van de werkplaats en aan het rijdend personeel, zooals deze zijn strijd voert. De mannen van de remise hebben de Duitschcrs ontvan gen met blikken., die veel zeiden. Wij zullen, zegt spr., den strijd wmnen of sterven. De drie samenwerkende or ganisaties bijten do spits af voor tal van zusterorganisaties in binnen- en buitenland. In alle lagen van de bur gerij wordt met het stakende tramper soneel meegeleefd, dat blijkt uit do vele briefjes, meldende financi- ceion steun, ook uit de deftige wijken (Applaus.) De heer Nathans deed voorlezing van een aantal sympathie- en steun betuigingen. Een eenvoudig werkman te Amsterdam zond f 1.— in postze gels voor den „heiligen strijd". „God schenke u de overwinning", schreef hij. Er waren voorts eenige giften van 125 en f 10 en toezeggingen voor sigaren, gratis scheren (2 h 3 maal 's weeks) en haarknippen. De heer Terra (St. Raphael) kwam daarna aan het woord. Spr. constateerde, dat de geest drift nog grooter is dan Zaterdag avond, toen het besluit tot staken werd genomen, Bij de directie der H. T. M. blijkt echter recd3 een ver anderde houding, want thans wordt wel met B. en W. overleg gepleegd. De onderkruipers-manoeuvre .is een zeepbel gebleken, die reeds is gebar sten. Met schade en schande, zegt het spreekwoord, rnoet men leeren. Tot dusver werd alleen van de plichten van het II. T. M -personeel gesproken, nu komen ook reeds rechten ter spra ke. Do raadszitting had spr. bijge woond Ze was hem wel ecnigszlns een teleurstelling. De organisaties werden weder van elke onderhande ling uitgesloten. Een groote roeke loosheid zou het zijn van het tramper soneel op het voorstel van do II. T. M., zooals dat nu is gedaan, in te gaan en de staking op te heffen Wel ke waarborgen toch geoft de II, T. M, dat de regeling der loonen etc. aan billijke eischen zal voldoen? Hetzelf de geldt voor de verlofdagen etc. De groepsvertegenwoordiging, door mé- mand gewild,, zou ook hier wol een mislukking blijken. Wij stellen daar tegenover de erkenning der vakorga nisatie. (Luid applaus.) Het scheids gerecht kan zeer mooi zijn, doch ook dat hangt af van de regeling, en de voormannen der vakorganisatie dienen er in gekend te worden. Spr. vreest dat het publick door het voorstel zand in de oogon zal wor den gestrooid. De steun van bladen en het Haagsch publiek, dat reeds (3000 zond, overtreft aller verwachting Ver schillende barbiers hebben aangebo den stakers te scheren spr. hoopt, dat za zich niet door de directie der T. M. zullen laten scheren. Twee honderd-duizend georganiseerde ar beiders steunen de staking. (Applaus.) De heer Braambeek (van de Ned. Ver. van Spoor- en trampersoneel) zegt, dat het moeilijk zou zijn voor de sprekers, die dezer dagen telkens hot woord voeren,, nog iets nieuws te zeggen, als do directie en de Raad niet voor iets nieuw»3 hadden gezorgd. Spr. vindt niet, dat. de directie met haar voorstel erg duidelijk is geweest. Misschien ook is de burgemeester niet erg duidelijk geweest. Is dat het ge val dan moge het de directie een les zijn, zich voorlaan direct tot het per soneel te wenden. Het kan zijn dat de directie wat meer wil geven, maar het Iran ook, dat ze ons bij den neus wil nemen. Men kan wel een scheids gerecht benoemen, bestaande uit drie leden van den Raad van Beheer 1 De directie spreekt van mlnunumloonen, doch die kunnen zoo wordon gesteld, dat men er geen zier mee opschiet. Hetzelfde geldt voor de regeling der verlofdagen. Mot alle kracht waar schuwt spr. tegen, de groojisvertegen- woordiging, die liet personeel niets geeft, doch hem het kostbaarste ont neemt dat hij bezit: zijn eensgezind heid. Men beschikt reeds over oen en- varing van jaren wat betreft de groepsvertegenwoordiging. Nu er in do positie eenige kentering komt, raadt spr, niets te doen zonder over leg met het stakingscomité. Het Haag- sche publiek is spr. dankbaur voor zijn milden steun, doch spr. hoopt dat publiek en pers de ijle beloften zullen weten te peilen. Wij gevoelen, zegt spronze verantwoordelijkheid en ho pen, dat spoedig de trams weer zul len bellen en suizen. Doch men moge begrijpen,, dat op zulke vage beloften niet kan worden ingegaan, Spr. deed voorlezing van een schrij ven aan B. en W-, waarin voldoening wordt uitgesproken met de handelin gen door het college verricht na het laatste onderhoud Waar dc directie der H. T. M. verklaart het publiek be lang zoo veel mogelijk te willen die nen en daarom bereid te zijn om naar overeenkomst te streven, ten einde een arbeidsreglement op te stellen, ge voelt het stakend personeel zich ver- pLicht eveneens uit oen oogpunt van algemeen belang, nogmaals te verze keren, dat ook hem niets aangenamer zal zijn, dan dat de gewenschte over eenkomst wordt verkregen. Om die overeenkomst te vergemakkelijken wijst het er op. dat onmogelijk van hem kan gevergd worden, dat het i- de enkele bewering der directie, dat zij vóór 1 October a s. een arbeids reglement zal eamenstellien, zonder dat die aan het personeel werd ge daan en zonder dat 'zij het dan ook niet in details) gezegd wordt, wat er in dat arbeidsreglement zal staan, de staking zouden opheffen, Van de grondslagen wordt door de directie niet gesproken, Het geschil kornt echter tocli door deze verklaring in meer zakelijke banen. Het perso neel ziet in, dut een arbeidsreglement niet in korten tijd is te ontwerpen. De partijen dienen zich dus vast te. leg gen op do hoofdpunten a, partijen zijn bereid in een collec tieve arbeidsovereenkomst geduren de drie jaar den-dienst voorwaardelijk vast te leggen. In die arbeidsvoor waarden zouden moeten voorkomen de verbeteringen, gevraagd in het schrijven van 9 juli. Tot nader over leg op enkele punten is het personeel gaarne bereid. Op do instelling van een groepsvertegenwoordiging stelt het geen prijs. Arbitrage zou beslis sen over verschil van opvatting van het contract. Door de Mij worden geen rancunemaatregelen genomen, terwijl het stakende personeel ver draagzaam zal zijn tegen de werkwil ligen. Alle ontslagenen, ook Van Put ten, worden weer op de oude plaatsen gesteld. Het loon wordt dan betaald over de stakingsdagen. Op deze wijze wordt de burgerij de zekerheid gegeven, dat niet aanstonds weder hetzelfde harde middel van staking zal worden toegepast. Doch tegenover hot personeel wordt vastge houden. aan de eischen, terwijl het maken vari slachtoffers wordt voor komen. We moeten do direcLe de ver zekering geven, dat alle grieven zul len zijn vergeten, ook tegenover de lieden, die niet staakten. Wanneer het conflict te wijten was aan het perso neel of men nu onbehoorlijk veel ging vragen, zou het onbillijk zijn voor de dagen dat nlot gewerkt is loon to vra gen. Doch waar alle schuld ligt bij de directie is de eisch billijk. Spr. be grijpt niet, dat mr. Dirk van Houten ook niet eens hier een vergadering komt bijwonen. Over elk punt zijn we, zegt spr., bereid samensprekingen te houden ook met do directie. De heer Van Houten heeft nu gezien., hoe vole werkwilligen er onder u zijn voor het stakingscomitó. (Langdurig applaus De heer Krulthoff, van het Chr. Nat. Vakverbond, voerde ten slotte het woord. VergaderingH. B B. De grooto openbare vergadering, uitgeschreven door don Hangschen Besluurdersbond, die Woensdagavond in do groote zaal van Concordia, Hoo- go Zand, werd gehouden, was zeer druk bezocht. Een geestdriftig gehoor vulde geheel de zaal en de galerijen. He muziekvereeniging „Kunst en Strijd" verleende haar medewerking en opende met de „Internationale", De voorzitter van den II. B. Bde heer Van Doorn, sprak een kort inlei dingewoord en bracht hulde aan de mannen, die zoo moedig den kamp hebben aangedurfd tegen een machti ge maatschappij, die haar macht zoo zeer misbruikte, en sprak daarbij den wensch uit, dat bij die strijders de zelfde discipline en dezelfde strijdlust blijve als tot heden door hen is be toond, ook al zou de strijd nog dagen duren. De heer Moltrnakor, hoofdbestuur- )r van de Ned. Vereen, van Spoor- eu Tramwegpersoneel, oefende in een gedetailleerde rede uitvoerige en scherpe entiek op de houding der H. T, M. tegenover haar personeel, waar bij 6pr. herhaaldelijk en geestdriftig werd toegejuicht, In de bovenzaal van Concordia werd tegelijkertijd een tweede vergadering gehouden, waar eerst het Raadslid Hoejenbos sprak en daarna do spre ker, die ln de grooto zaal het woord voerde Ook de bovenzaal kon niet al len bergen, die toelating vroegen, zoo dat zich nog velen op trappen en por talen en vóór het gebouw op straat bevonden. Nadat „Kunst en Strijd" een twee tal nummers had uitgevoerd, sprak de heer Hoejenbos, die er op wees, dat aan duizenden wegens plaatsgebrek de deur tot deze vergadering moest worden gewezen. In een overzicht werd gewezen op wat door de soc.-dem. raadsfractie en de heeren V. d. Klemp en Treub vruch teloos was gedaan in den Gemeente raad om de gemeente te doen ingrij pen iri zake de slechte arbeidsvoor waarden voor het trampersoneel. De meerderheid van den Raad draagt dan ook de verantwoordelijkheid voor deze staking, Huldo bracht spr, o.a. aan den heer v. d Voort v. Zijp, die zoo krachtig de saarnhoorigheid der trambeauibteu heeft bevorderd. Spr. zet voorts uiteen, dat de brief van het trainbestuur zóó is ingekleed, dat de gemeente een deel van de meerdere kosten der in te voeren ver beteringen voor haar rekening zou krijgen. Dat de tramdirectie op het laatste oogenblik met haar voorwaarden ie voor den dag gekomen, is niet te dan ken aan de welwillendheid van B en W-, maar aan de kracht der organisa tie van het personeel. De oogen van het g&nsche proleta riaat zijn thans ap deze staking ge richt. Steunt thans krachtdadig, maar maak geen relletjes, die de zaak van het personeel slechts kunnen schaden. Spr. eindigde, luide toegejuicht, met den wensch, dat de steun moge lelden tot oen volledige overwinning. Sabelhouwen. Op het Spul werd een schippers knecht Dinsdagavond door een sabel houw aan den linker voorarm gewond; een 27-jariga scheepskapitein kreeg eon sabelhouw over de linkerhandfn de Wagenstraat kreeg een kleermaker een echedelwond door een sabelslag; een kantoorbediende kwam te vallen en ontwrichtte den reclvter-schouder de luit.-adj. van hot 15e reg. infante rie kroeg in de-Wagenstraat een sa belhouw togen het voorhoofd. De verwonden werden allen in den centralen post van den eerste-hulp- dienst verbonden. DE TRAMSTAKING IN DEN HAAG. Ook Woensdag werd van het. tram- wegnet alleen de stoomtramlljn Den Haag—Delft bereden. Stadsnieuws Een bultenlandscU werk oyer Haarlem. i. Zooals gisteren is aangekondigd, verscheen dezer dagen bij de Haag- sclie uitgeversfirma Mart. Nijhoff een werk, dat een studie is van het IIol- iandsohe stadsbeeld, zooals dat door den tijd hcon in Haarlem is uitge drukt, ln dat bericht is ook reeds mel ding gemaakt van de hoofdrubrieken uit het boek: Inleiding, het Middel- eouwsche stadsbeeld, dc bloei van het stadsbeeld in den tijd van Lieven de Key, het vcrvaltijdpcrk en de tegen woordige toestand. I-lier volge van een en ander eon meer uitvoerige bespreking van dit werk, dat naar we mededeelden is van do hand van D r. M. E i s 1 e r, te Wee- nen. Op zekeren dag, omstreeks 1GG0, zoo vangt de inleiding aan, bevond zich Jacob van ltuysdael, een van Haar lem's grootste zonen, op de duinen tn O ver veen. Van deze welig begroeide hoogten zag hij op bot vlakke land neer. Daar stak de oude stad met haar silhouet sclierp af tegen een blauwen hemel, wiens heldorheid de gansche ruimte vuldo, terwijl somtijds voorbijdrij vend© wolken grooto schaduwen over do landen wierpen. De indrukken ierbij opgedaan, werden weergege ven iri een verzameling schilderijen, rvan de beste heden in Anisler- dum, Den Haag en Berlijn te zien zijn cn vooral de indruk ruimte blijkt den schilder hier getroffen te hebben. Tot op lieden zijn er weinigen ge weest die een dergelijke opvatting van het stadsbeeld hebben nacevolcd. Men moet hierbij trouwens niet vergeten, dat de ontwikkeling van het k ij k e n van de schilders haar hoogtepunt be reikt had. Nog eouige opmerkingen worden ge maakt over liet stadsbeeld in het land schap. In 't graafschap Holland, zoo lezen ij verder, bevond zich aan den lin keroever van hot Spaarne een plaats, die gunstig bleek te liggen voor de centralisoercnde eri krijgszuchtige belangen van graven en hunne verte genwoordigers. Tusschen de duinen aan een eri veel water aan den anderen kant liep hier oen reeds langen tijd begane ver keersweg uit Kennernerland Rijnland m. De natuur maakte dit oord tot een bijzonder gunstige plek voor de grafe lijke jacht, terwijl de plaats evenzeer goed geschikt was als marktplaats voor de producten, die uit den om trek door de plattelanders ter markt rorden gebracht. Het was dan ook ;een wonder, dat do graaf hier een erblijfplaats bouwen liet. Het terrein, waarop' dit geschiedde, lag op den linker Spaarne-oever in het noordoosten van de latere stad, zooals blijkt uit de later ontdekte gra- venstoenen huiskapel. De naam Gravesteenenbrug herin nert aan dit feit. ReeJ3 in 1100 was Haarlem als stad bekend, en in 1214 wierp zij een jaar- lijksohe winst (voor den graaf) van 500 tlollandsche ponden af. Eigenaardig is het, dat hel schijnt alsof men roods dadelijk volgens een ast plan aan het bouwen is gegaan, n het jaar 1132, zoo staat gcschre- en, hadden opstandige boeren de grafelijke huizon en alle gebouwen rondom het grafelijk paleis verwoest. Sinds 1132 was Haarlem de voor naamste plaats in Kennemerlund. In 1155 hield zij het glansrijk tegen de Drochter Friezen uit. Dc graaf zal in- tusschen voor de weerbaarheid van burg) haar grootste kracht bezat. De eerste betrouwbare, overgelever de afbeelding van den omtrek toeken de Thomas Thomaszoon in 1578. Men begrijpt, dat in do vier eeuwen, die liggen tusschen dit tijdstip en den bouw van het kasteel, heel wat veran derd kari zijn. De oudste afbeeldingen, zooals we zo van Thomaszoon en Sacnredam (1628) bezitten, kunnen ons evemwl inlichten omtrent den vrocgeren of latcren bouw vun verschillende stra ten en straatjes. Nadat verschillende stadskwartie- ui besproken zijn, wordt opgemerkt, dat heel duidelijk het standen ver schil in den bouwstijl uitkomt. Het mi d d e1e e u w s c he stadsbeeld. Nog altijd vond men in het Zuiden den Haarlemmer Hout, in het Westen en Noorden de duinen, van waaruit vele oude wegen Kennernerland in gingen, Eenige straten, als Groote en Kleine Houtweg, bestonden reeds. In het Noorden bereik ton deze stra ten een plaats, die voorbeschikt scheen, een middelpunt van vorkeer te zullen worden. Hier boog de bpaar- ne-krommïng het meest naar het Westen. Een nauw straatje, de latere Dam straat, vormde de verbinding tus schen plein en rivier. Wat de ontwikkeling van de nijver heid betreft, de meer dan kleinsteed- scho toestand was oorzaak, dat op een kaart van 1628 van P. Sacnre dam nog zeer veel onbebouwd terrein voorkwam. In 1272 vermaakte Arnold van Sassenbeiin zijn woonhuis met tuin, groente- en boomtuin en de wei den, dio bij het huis lagen, aan de begijnen. Men begon echter al spoedig de han den uit dc mouwen te steken. Het Privilege van 1274, door Graaf Floris V geschonken, spreekt, van wol- en linnenwevers, kleermakers, schepcn- I bouwers, bakkers, bierbrouwers, sme den, enz. 1 Al aooedig na dit Privilege, nog 'vóór het einde der eeuw, nam de nij verheid als gevolg van de concurren tie uit de Viaamsche sleden, af. Van een wijdvertakt handelsverkeer kon natuurlijk geen sprake wezen er wa.s bijna geen uitvoer. Eerst in de 14do eeuw, toen do linnenfabricatie een grootbedrijf geworden was, volg den andere takken van nijverheid spoedig. Do vooruitgang in nijverheid had een vermeerdering van bevolking en natuurlijk daardoor oen expansie van de stad ten gevolge. Het eerste blijkt uit het feit, dat, terwijl in de dertien- do eeuw het bevolkingsaantal niet meer dan 1000 zal bedragen hebben, in do vijftiende cn zestiende eeuw er van 5000 tot 20.000 inwoners wa ren. Het oude JWdt had zijn mid- dcleeuwscho glorie reeds achter deu rug. Op gelijke hoogte stond Gouda. Dan volgden Leiden, Amsterdam er. Delft. Haarlem heeft zich altijd bijzonder mild betoond bij de grafelijke beden, eri werd dan ook onder de het meest opbrengende steden gerekend. Uit dankbaarheid daarvoor verkregen de burgers meerdere privilegiën, dio den bloei der stad en haar uitbreiding be vorderden. Wat de verdediging betreft, eerst diende een aarden wol tot beschut ting. Na do laatste uitbreiding der stad evenwel besloot de Raad (1408— 1409) een steenen muur te doen plaat sen. Veertig roeden in den omtrc-k van do stad werden palen of merksteonen aangebracht, die vermeldden, dat bin nen dien afstand der stad niet ge bouwd mocht worden. Vóór Paschen 1410 moest alles opgeruimd zijn, wat krachtens die bepaling zich daar r, iet mocht bevinden. Men had als gewoonlijk twee mu ren. De buitenmuur ter hoogte van 7.40 M. (boven A. P.) en de binnen muur ter hoogte van 4.80 M. Beide muren waren door gewelven met elkaar verbonden, die een hal ven M. hooge aardlaag droegen. De strook gronds tusschen den bui tenmuur en do gracht was met door nen beplant. Do Oiuurring was voorts van bol werken voorzien en onderbroken door wachthuisjes, torens en andere bouw werken. Van do torens noemen we Pijn-, Magdalena-, Ravenstein-, Duri- nehicr- en Popentoren. Van de bouw werken Sparen wouden- of Amsterdam se he-Schalkwijker- en Aritonistoren. lu do stad, die zich als vesting zoo ontwikkelde als Haarlem, zien we, zegt het werk, een staaltje van werkelijke oude stadskunst. Hierna wordt een hoofdstuk aan do Hoofd (Groote) Markt gewijd, een plein, waarvan Ampzing in zijn Lof dicht op Haarlem zong Men siet do stralen hier, seer schoon en breed met hopc-n Op 't Kerckhof en de Merckt in een 't sarnen lopen, Sij sluyten op malkaer en passen als een bus. En komen daer te gaer als met een minnekus. Het ontstaan van het plein is, door dat allo hoofdstraten daar samen kwamen, weinigen ontgaan. Het werk bevat een verhandeling over den bouw van do markt en over de oorzaken, die het deden worden het oude be roemde marktplein. Een volgend hoofdstuk is gewijd aan het stratennet van het middel- ©euwsclw Haarlem. Men schijnt steeds van liet denkbeeld te zijn uit gegaan, de hoofdstraten zóó aan te leggen, dat zij naar liet marktplein voerden. Natuurlijk volgen ook hierbij weer zeer uitvoerige technische hijzonder- heden. Do schrijver wijst ten slotte op het feit, dat bijna alle straatnamen aan deze cultuurperiode herinneren. Bij het onderwerp ..de Grachten" wordt opgemerkt, dat de beschrijving van een Uoilandsche stad niet vol tooid is, zoolang nog niet het woord is gevoerd over de vele grachten en grachtjes, die de meeste Hollandsche steden bezitten. Besproken worden de Kraai.ienhorstergracht, den Burgwal, de Voldersgracht, enz. Met dit hoofdstuk is bet eerste ge deelte geëindigd. Een volgend gedeel te bespreekt hot bloeitijdperk uit den tijd van Lieven de Key. Hierover in een volgend artikel. HINDERWET, en W. van Haarlem doen weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur tot 28 Juli e.k 'e voormiddags te II 3'4 uur, ter gemeente-secretarie (7e afd.) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van F. G. J. du Maine om ver gunning tot uitbreiding van zijn koek en banketbakkerij, gevestigd in den kelder van het perceel aan de Kruis straat no. 37, door het op een andere planta bouwen van een heetelucht- oven, ter vervanging van den ba- staanden, en het bijplaatsen van werktuigen, en dat op den veertien den dag na heden, zijnde 28 Juli e.k., en wel dea voormiddags te 11 S/4 uur op het Raadhuis der gemeente de ge legenheid zal worden gegeven, om overstaan van het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, be varen tegen het uitbreiden der in richting in te brengen, wordende de aandacht er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet vóór het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHOONSCHRIJVEN. Bij de van 1 tot 11 Juli door de Ver. van Leeraren in het Schoon schrijven (M. O.) 'to Amsterdam en o Breda gehouden examens ter verkrij ging van een handelsdiploma in liet schoonschrijven slaagden onze sïod- gonootcn de lieoren J. C. Koster cn R. II. Krijgsman. VERLOF DRANKWET. B. en W. van Haarlem brengen tei oponbare kennis, dat is ingekomen eer. verzoekschrift van J. Eland om verlof tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan eter ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorhuie van het perceel aan de RivierrlMfc mark; nv 17.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9