Buurs Bu&u De tramstaking te 's Cravenbage. Liefdedroom TWEEDE BLAD Vrijdag 17 Juli 1914 Buiteiilandsch Overzicht Do BaBkanvuSkaan AlbanlS. De toestand. Do „Times" verneemt uit Du ra 7. zo, dat do vorst de gezanten van Oosten rijk, Frankrijk, Duitschland en Italic Engeland en Rusland zijn nog niet vertegenwoordigd bij zich ontving en een overzicht van den toestand ge geven heeft, Sedert zijn landing te Durazzo, zcide de vorst, is zijn taak bemoeilijkt door do Epirotische quaes tie, en van de mogendheden, die hem op den troon hebben geplaatst, heeft hij hitter weinig medewerking ondervonden. Alle andere Balkan- Sta ten worden geholpen, maar de staat, die als een schepping der mo gendheden moet worden beschouwd, blijft van elke hulp verstoken. Onver wijlde hulp is echter dringend noo- dig, en de vorst verzocht dan ook de gezanten, aan hunne regeeringen een verzoek te zenden om financieele en militaire hulp. Do correspondent van de „Times" voegde daaraan toe, dat de mogend heden heel weinig geneigdheid too- nen voor militair optreden. Maar men meent dat elke hulp vooraf zal worden gegaan door den e'isch, dat de Internationale Contröle-Commissio de teugels der regeering ter hand zal hemen. Dat is, naar de meening der natio nalisten en der opstandelingen, de eerste stap voor het herstel der orde. liet zal noodig zijn, dat een der Alba- neêSCho ministers de zittingen der commissie bijwoont, om als stootblok tusschen de commissie en het land te dienen en do kern van een nieuw Al- baneescb kabinet te vormen. Maar de grootste moeilijkheid voor de oplossing der quaesti© ligt in de verschillen van meening der mogend heden Frankrijk en Rusland hebben Juin twijfel aan het succes van de op richting van een Albaneeschen staat nooit onder stoelen of banken gesto ken en men kan derhalve niet ver wachten, dat de vertegenwoordigers van die landen eenige geestdrift zul len toonen voor de regeering van dien staat. De „Times" erkent, dat dè bezwa ren van den vorst noch nieuw, noch ongerechtvaardigd zijn. Men moge over zijn geschiktliekl als heerscher over een tuchteloos en onbeschaafd volk, denken zooals men wil, Enge land moet niet vergeten, dat de Alba- neesche staat te Londen is geboren, en dat Sir Edward Grey dien staat ten doop gehouden heeft, en tevens dat de verantwoordelijkheid voor de moeilijkheden op de mogendheden valt, in de eerste plaats op Oostenrijk en Italië. De moeilijkheden, waarmede de vorst tc kampen heeft, zijn in de eer ste plaats van financieelen aard. Ware de vorst een rijk man, of had don de mogendheden hem met de noodige middelen gesteund, dan zou veel heel anders geloopen zijn. Thans zijn do moeilijkheden hem over het hoofd gegroeid. Do gendarmerie on der de Nederlandsche officieren in Gorytza heeft sedert twee maanden geen soldij ontvangen liet achterstal lige traktement alleen daar bedraagt meer dan 10.000 goudstukken, en dit is een der redenen, dat de manschap pen er weigeren te vechten. Ecu andere moeilijkheid is de be- rooving en plundering van alle stre ken, waar de Epiroten of de Mirdie- len zijn doorgetrokken. „Waar eens de Turk zijn voet zet, groeit geen gras meer", zegt een Balkan-spreekwoord. Maar de voeten, der Epiroten, der Grieken, der Mir- dietcn en Malissoren zijn niet beter. Xij plunderen, steken den boel in brand en laten de bewoners zonder eenig levensonderhoud achter. Met het gevolg, dat thans uit Valona een bede om hulp komt, een beroep op de openbare liefdadigheid van do üoor den bittersten nood getroffen be volking van Albanië. „Bij Valona liggen 50.000 vluch telingen. uitgeplunderd, van alles be roofd. Zij zijn aim den hongerdood prijsgegeven, of, wat nog erger is, aan allerlei ziekten, aan allerlei ver volgingen door de opstandelingen of de Grieken, die oprukken voor deze ongelukkigen wordt hulp gevraagd, steun in het buitenland, door een comité, waarin zitting hebben dr. Berghausen, de vroegere lijfarts van den vorst, do Nederlandsche officier van gezondheid dr. De Groot, dc góu-1 verneurs van Valona en Gorytza en do prefect van Bc-rat. De pogingen van Prenk Bib Doda, den minister van buitcnlandsche za ken, om de onderhandelingen met de opstandelingen te aanvaarden, zijn mislukt; de rebellen weigeren tc on derhandelen met den vorst, met de. regecring en met de commissie van contróle. Do mogelijkheid bestaat, dat Valo na binnenkort in handen der Epiroten en der met hen verbondeu opstande lingen vallen zal. Do Petersburgscho „Börsen Ztg." meent, dat de Mbret opzettelijk de verdediging van Valona verwaarloost, om daardoor Italïè te brongen tot bezetting van Valona, waardoor Oos tenrijk een voorwendsel krijgt om Noord-Albanië te bezetten. De „Wiener Alig. Ztg." schrijft Bij de mogelijkheid, dat Va-lona in handen der Epiroten valt, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de mo gendheden zich niet in de hinuen- iandsche aangelegenheden van Alba nië mogen mengen, maar dat zij niet mogen dulden, dat de Londensche be sluiten over de grenzen van Albanië worden gesohonden. In Weenen acht men de positie van Wilhelm von Wied niet langer houd baar, maar men is er ver van verwij derd, het lot van Albanië met dat van Von Wied te verbinden. Albanië is een internationale schepping van de Londensche gezanten-conferentie, en do groote mogendlieden hebben de besluiten dier conferentie aanvaard. Zou de poging van den vorst misluk ken, don moet de internationale com missie van controle de regeering we der aanvaarden. Maai' noch Oosten rijk, noch Italië zullen aan do auto nomie van den jongen staat laten raken zij willen Albanië behouden, niet voor zicli en ook niet voor een derde, maar in liet belang van het prestige van Europa. V a n 'fc s t r ij d t o o n e e 1. De „Times"-correspo»dent te Du razzo seint zoo lezen we in de „Tel." aan zijn blad een beschrij ving van de merkwaardige verdedi ging der stad Berat en de citadel door kapitein Ghillardi. Kapitein Ghillardi, een Kroaat van geboorte, slaagde er in, met een troeji vrijwilligers, samengesteld uit zeer heterogene elementen, o. w. 40 Bul garen, een Amerikaan en eenige hon derden Albaneezcn, na een gevecht van drie dagen door de linies der op standelingen heen te breken. Zij trok ken Berat den lOden Juli tegen het ondergaan der zon binnen en vonden de bezetting zoo goed als gedecimeerd. Gedurende den strijd, die twee we ken achtereen had geduurd, waren de voornaamste aanvoerders der natio nalisten gedood. Kapitein Ghillardi liet een veldbat- tei'ij en vier machinegeweren opstel len in een oude citadel,- welko zich boven de stad verheft. Uil een berg- batterij, door den vijand te Elbassau buit gemaakt, werden uit noord westelijke richting granaten naar de citadel geschoten. De verdedigers maakten gebruik van een twaalftal oude Venetiaansche kanonnen uit het jaar 1480, welke zij in de citadel von den, laadden dit antieke.geschut niet de daarbij behooraide o.rigiueele stee- nen kogels, waarvan een groolc voor raad opgestapeld lag, en zwart kruit. De opstandelingen, onder wie zioh vrouwen en kinderen bevonden, be zetten een positie ten noord-oosten van de citadel, maar de granaten sloegen stuk tegen den .buitengewoon dikken muur van de citadel en de scherven vielen op de hoofden der op standelingen terug. Te middernacht werd de citadel door de verdedigers verlaten. Zij namen de veldbalterïj en de vier machinegeweren met zich me de en begaven zioh, vergezeld door een groot aantal vluchtelingen, naar Valona, dat zij midden in den nacht bereikten. Do opstandelingen bevin den zich thans in de onmiddellijke na bijheid van Valona. Generaal De Veer is van plan, geen tegenstand to bieden, om een bloed bad to vermijden, maar kapitein Ghil lardi blijft buiten do stad om met zijn kanonnen do aankomende vluch telingen, ten getale van vele duizen den, te beschermen. Uit Durazzo. Uit Durazzo wordt geseind In den af geloopen dag kwamen geen incidenten voor. To drio uur 's mor gens ging een vuurpijl op, maar de bedoeling hiervan is nog niet duide lijk. Besloten is Durazzo in geval van een aanval tot het uiterste te verde digen. Vele gendarmerie-officieren uit do gevallen steden zijn hier aangeko men. Allerlei. De machtige Engelscho vlo ot. Thans is in Engeland een procf- mobilisatie van do vloot begonnen ■Reeds In Februari zijn de noodige' maatregelen voor deze mobilisatie be gonnen met een oproep aan alle man nen van do vloot reserve tot aanmel ding voor een vrijwillige oefening ge durende elf dogen, Het resultaat der aanmelding was zoodanig, dat thans behalve de schepen die buitenslands dienst doen, 493 oorlogsschepen van allerlei categoriën, gedurende tien dagen volkomen bemand zullen zijn. Dat wil dus zeggen, dat de machtigste vloot, ooit in de wereld bijeenge bracht, nu volkomen voor den dienst gereed zal zijn. Alleen enkele schepen, die herstellingen ondergaan, blijven buiten dienst. Overigens i9 de geheelc zeemacht van Engeland gemobili seerd. En een denkbeeld van Enge- land's macht ter zee krijgt men als men leest, dat de gemobiliseerde vloot bestaat uit 55 slagschepen, 4 slag- schipkruisers, 20 gepantserde krui sers, 45 kleinere kruisers, 13 torpedo kan on neerbooten, 187 torpedobootja- gers, 83 torpedobooten, 59 ondorzee- sche Ixio(en, 7 mijnenleggers en 20 hulpsehepen. Twintig van de slagschepen zijn von het Dreadnought-type. De mobilisatieproef zal ongeveer 50.000 p. st. kosten, terwijl de gewone vloot-manoouvres, die thans niet zul len plaats hebben, gewoonlijk ver over de 200.000 p. St. kosten. Aan het einde der week zal onge veer de helft der gemobiliseerde vloot bij Spitliead worden bijeengetrokken, voor een inspectie door den koning. Ulster. De Unionistische „Evening Stan dard" bevat een zeer optimistische mededecling in zake Ulster. Een goed ingelicht parlementslid schrijft aan dit blad, dat meer en meer de indruk gerechtvaardigd is, dat een oplossing der bestaande moeilijkheden zal wor den gevonden. De leiders van heide partijen sturen aan op een wapen stilstand, die de spanning zou doen verminderen en onlusten zou voorko men, Een conferentie, waarbij allo partijen vertegenwoordigd zouden zijn, zou dan een definitieve oplossing moeten voorbereiden. Sir Edward Carson, die van Ier land naar Londen terugkeert, zou door den heer Bonar Law hiertoe zijn aangezocht, ten einde aan de bespre kingen over de gewensebte voorloo- pige oplossing deel te nemen. Uit Mexico. Uit do stad Mexico wordt geseind De verandering in de regeering wordt door de bevolking kalm opge nomen. De politie onderdrukte enkele weinige betoogingen. Voor zijn vertrek bracht Huerta nog een bezoek aan het presidentieele pa leis om Carbajal geluk te wenschen. Men verwachtte, dat het nieuwe ministerie gisteren zou worden ge vormd. Het corps diplomatique besloot een officieel bezoek aan Carbajal te brengen. Uit Washington Wilson heeft verklaard, dat hij de regeering van Carbajal niet zal erkennen. Binficnfaaa DEFLé VOOR DE KONINGIN. Woensdagmiddag 12 uur defileerde voor H. M. de Koningin en de Prin ses op hel Loo de derde al'deeling Van hel derde regiment-veldartillerie uit Breda, bestaande uit 3 batterijen, 250 man officieren en minderen. De troep kwam uit Arnhem, waar hij per trein was aangekomen. Koningin Prinsesje met gevolg wandelden voor den ingang van. den basse cour, waar de comand., mapoor M. Buys Ballot met zijn adjudant, na af gestegen te zijn, zich plaatste rechts van de Koningin. Na liet défilé kaarden de Koningin en dc Prinses naar het paleis terug. De officieren werden ten paleize ont vangen,' den onder officieren en den minderen werden vervcrsch inigoii aangeboden. Om 2 uur werd de marscli naar de legerplaats Oldebroek voortgezet. MINISTER LELY. Do Minister van Waterstaat, dr. Lely. vertrekt a.s. Zaterdag met een maand verlof buitenslands. HET MINISTERIE. Dr. W, Meyer in Den Haag schrijft aan de Nieuwe Courant: Do weigering van minister Regout om aan de vereeniging Zedelijke Op voeding subsidie të geven voor voog dijkinderen, haar door den rechter toegewezen, is door velen, die daar van kennis genomen hebben, be schouwd als een inbreuk op de ons van oudsher gewaarborgde gewetens vrijheid. Do verandering van regeering was een opluchting voor het land. En dat het een grondige verande ring Is geweest, blijkt fièrgens beter uit, dan dat de regeering thans ten slotto heeft ingezien, dat voor Jx>von- ge noem de weigering geen reden te vinden is en aan de vereeniging Zede lijke Opvoeding (althans voor een ge deelte) het gevraagde subsidie heeft toegezegd. In beginsel is nu weer er kend, dat in Nederland gelijk recht voor allen geldt, zelfs voor hen die er voor durven uitkomen, dat een zede lijk leven en zedelijke opvoeding mo gelijk is ook zonder leiding der gees telijkheid. EEN VALSCI-I TELEGRAM. liet te Gouda verschijnende R.-K. blad de „Nieuwe Zuid-Hollander" vermeldt, dat dr. Hoffman aldaar een telegram heeft ontvangen, waarin hem wordt bericht, dat hij door het hoofdbestuur der „Maatschappij van Geneeskunst" wordt, voorgedragen voor het eere-lidmaatsohap dier Maat schappij. Het telegram was ondertee- kend „De secretaris Schreve". Deze onderteekening is gebleken valsch te zijn. Dr. Hoffman heeft in overleg met den secretaris der Maatschappij von Geneeskunst het telegram gezonden aan den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, die een justitieel onderzoek heeft gevraagd. DE STAKING TE ZAANDAM. De staking aan de loonzagerij en schaverij de „Prins van Oranje", waar 14 arbeiders het werk neerleg den, omdat zij weigerden z.g besmei hout te lossen, is na twee dagen ge duurd te hebben weer opgeheven. Terwijl bedoelde schuit hout, naar aanleiding waarvan de slaking ge proclameerd verd, zonder hulp ge lost werd, werd toegezegd dat voort aan een man vanwege den leveran cler van. het hout op de schuit bij de lossing behulpzaam zal zijn. Deze zal dan het hout toesteken, terwijl het personeel van de werf dit zal aan pakken, verder vervoeren en ook ver werken. Wanneer de lossing op die wijze plaats heeft, wordt het hout niet meer als besmet beschouwd. ONWEER EN BRANDEN. Te Hernen sloeg Dinsdag do bliksem in de woning van J. Megens Wz. Huis en varkenskooi brandden tot den grond toe af. Alles was verzekerd, zoo meldt de Geld. Te Schijndel brak brand uit in de boerderij van T. v. M. Het geheele huis brandde af. Te Oerle brandde het huis af van P. Wijnen, bewoond door Sell., die met zijn gezin niet thuis was. Alles, ook het vee, verbrandde. Tijdens het onweer sloeg Dins dag de bliksem in de boerderij van It. Ma leken, toebehoorende aan den heer Pehlig te Assen, aan het Winschoter- diep, to Groningen. De brand ont stond boven in de schuur en in de keuken. De lichtbrandbare dakbedek king stond in een oogenblik in lichte laaie. Men wist nog de melkwugen uit do schuur te halen; overigens werd. er weinig gered. De stoomspuit van Groningen rukte uit en was gereed om water te geven, doch daar deze boerderij behoorde tot de gemeente Haren, mocht de brandmeester de spuiten niet laten werken zonder toe stemming van den burgemeester. In- tusschen brandde de geheele boerderij uit, zon meldt do Pr. Gr. Ct. Woensdag is de boerderij van den heer R. Laan, te.Hobrede, onder Oosthuizen verbrand. Verzekering dekt de schade. Te SI. Jansteen is de landbouw- schuur van A. Beekman door onbe kende oorzaak afgebrand. Verzekering dekt de sóhado. Een zwaar onweer ontlastte zich Dinsdagmiddag boven Oldcnzaa.1 en omstreken, Er viel een dikke laag ha- gelsteenon. De arbeider W. ter Laak werd door den bliksem getroffen, ech ter niet doodelijk. Hij klaagde over pijnen in de zijde. Dinsdagavond ontlastte zich ho ven lammer en omstreken een lievig onweer. Te St Nicolaasga werd de boerderij en winkelhuis van A. de Vries en de herberg en het winkelhuis van I. Grietema door het hemelvuur getroffen. Beide huizon brandden tot den grond af. Bijna uiets is gered. ONGELUKKEN. Men seint ons uit Coevorden: Donderdagmorgen is aan den over weg dor S. S. bij Baalder-llade vv ij k een boerenwagen, bespannen met twee paarden aangereden door een trein van den H. O. Lokaalspoorweg Mij. Dc wagen werd geheel verbrij zeld. De voei-ma®, de 24-jiarige Brug- geman ,die gewond werd en met den den trein naar Hardenberg werd ver voerd, bleek bij aankomst uidaar te zijn overleden. Do N. R. Ct. meldt: Te Noorden is het 3-jarig meisje van G. te water geraakt en verdren ken. Te Koudekerk is het 3-jarig zoontje van D. V. te water geraakt en verdronken. To NTevwerEerk a.ïï. TTsel Is 2-jarig zoomtj - van J. d. O. te water geraakt en verdronken. In de Bakkcrskil onder de g< meert'.© Krimpen aan de Lek is in verren staal van ontbinding drijven de aangetroffen liet lijk van een man, naar schatting 40 jaar. Het lijk was ongekleed. Men vermoedt, dat het te voorschijn is gekomen van onder houtvlot, dat den vorigen dag van Duitschland daar was aangekomen. Dinsdag is te Ferwerd het 12-jarig zoontje van den armmoes ter D. B., uil uit een wagen ge slingerd, doordat het paard op hol sloeg. Woensdagmiddag is, naar de L. Ot. meldt, het knaapje in het Dia- conessenhuis te Leeuwarden overle den. ONGELUK IN 1IET KAMP TE OLDEBROEK. Bij liet laden van een der kanonnen van 12 c.M. lang staal in de leger plaats te Oldebroek, waarmede op den doeiballon werd geschoten, is een kardoes in do hand van een der be dieningsmanschappen tot ontbranding gekomen vermoedelijk doordat een smeulend overblijfsel van vorige scho ten uit de nahijstaande kanonnen op de kardoes is gewaaid. Do bediening, toen uit 3 kanonniers bestaande, de miliciens Aukcma, De Groot en Ro zenberg, der lichting 1914 van het vas te detachement uit Friesland afkom stig, kregen aan hoofd en handen min of meer ernstige brandwonden en werden dadelijk ter verpleging in de ambulance opgenomen. Hun toestand moet. bevredigend zijn, terwijl er veel kans is op spoedig herstel. („Zw. Ct."). VERDRONKEN. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is in de Margienewijk de 21-jarige knecht van den heer Barlelds verdronken. De heer L. Hobbel, wonende aan den Rotterdamschen Weg tc Delft, is bij het zwemmen in de fc'chie verdron ken. HERSTELD. Uit Sera je wo wordt geseind: De overste Merizzi, die bij den bom aanslag op Franz Ferdinand gekwetst werd, is volkomen hersteld. CI1INEEZEN. Men schrijf, ons uit Rotterdam: Behalve het groote aantal Chinee- sche kooplieden in speksteenartikelen enz. die zich in Botterdam sedert ©enigen tijd ophouden en van daar uit "ons land bereizen, is zich op nieuw een groote Chineezeunederzet- ting in die stad komen vestigen. Aon den breeden 1-Iiiledijk hebben zij een heel groot huis gehuurd waar van alle remen. met donkere gordij nen zijn behangen en waarin een vijf tigtal Chineezen gehuisvest zijn. Zij zien er heel neijes gekleed en zindelijk uit doch wat zij uitvoeren om aan den kost te komen, is onbe kend. Rotterdam krijgt op die wijze ook een- Cliineezc-nwijk. BALDADIGHEID DER JEUGD. In do Raadsvergadering te Steen- ijk had de heer Aberson klachten «er de baldadigheid der jeugd. De voorzitter antwoordde, dal dit nu de derde maal is, dat in openbare vergadering hierover klachten wor den gehoord, Herhaaldelijk hebben spreker dergelijke klachten bereikt, zelfs telephouisch bij hem aan huis. Waar vermanen en berispen niet meer hielp, heeft spr. toen een pu blicatie in de ..Opregte S teen vv ijker Courant" geplaatst, waarbij een laat ste, nadrukkelijke waarschuwing werd gegeven en aangezegd werd, dat bij overtredingen voortaan zon der uitzondering proces-verbaal zou weiden opgemaakt. Eenige process en- verba a! zijn reeds opgemaakt en ter vervolging opgezonden aan den amb tenaar van het Openbaar Ministerie te lTeerenveen. Deze zond de proces sen-verbaal terug mee verzoek, l>eklaagden te berispen. De burge meester antwoordde toen den ambte naar, dat de tijd van Ixjrispon voorbij was, waarom hij op vervolging aan drong. Lange officieel© en offióeuse cor respondentie is hierover tusschen den ambtenaar en den burgemeester g voerd; zonder resultaat echter. -Sp heeft hierom, onder overlegging der gevoerde correspondentie, zich tot den Minister van Justitie gewend, opdat, naar hij hoopt, door diens lus- schenkomst straffere maaf. regelen worden genomen tegen de steeds toe nemende baldadigheid der jeugd en de ordelijke burgerij do bescherming wordt gegeven, waarop zij recht heeft. 1IOSPITAAL-KERKSCHIP „DE liOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop* is te Leith bmnongeloopen. Nabetrachting over de Raadsvergadering. t Alg. Handelsblad schrijft: „Met de Raadsvergadering is liet dooi- een gelukkig toeval wonderwel afgelooipen, namelijk doordien de burgemeester in staat was tot bet doen van een mededeeling, die zelfs cmzen praatvaardigen Raad althans in meerderheid deed beseffen dat dit maal het oogenblik voor schoone rede voeringen nog niet was gekomen. Wait de mededeeling zelve belangt', zij was in zooverre verblijdend, als daaruit 'bleek dat de tramdirectie inderdaad niet onverzettelijk is ge bleven, en in het algemeen belang zich bereid heeft verklaard tot nieu we concessies. Het is natuurlijk jam mer dat de directie niet aanstonds dit standpunt heeft ingenomen. Maar amderszijds verdient zij lof omdat, zij niet getóchinoomd Ibeeft haar ongelijk deze metterdaad te erkennen en eeae overwinning op zich zelve te be- halen, Door deze verandering van. hou ding is nu althans de allereerste voorwaarde voor de mogelijkheid van oplossing geopend. Meer echter ook nog niet. En wij zouden willen waarschuwen tegen al te veel opti misme. Ten eerste omdat van de .sta kers kwalijk verwacht kan worden, dat zij nu reeds het wërk zuilen her vatten zoolang nog niet eens de hoofdpunten van do toegezegde ar beidsregeling zijn. vastgesteld, en ten tweede omdat zich nu ongetwijfeld do moeilijkheid zal voordoen van het al of niet erkennen der vakorganisatie. Zoolang de tramdirectie met B. en W. te doen heeft, bestaal die moei lijkheid nog niet. Doch er zal spoedig een oogenblik moeten komen, waarop hetzij rechtstreeks, Ibetzij middellijk, partijen met elkaar in verband wor den gebracht. En wie zal dan aan de zijde der stakers als hun vertegen woordiger optreden? M ij willen op deze netelige vraag nu niet verder in gaan, daar ook de pers thans onzes inziens greote soberheid dient te be trachten. Wij hopen echlër dat vooral de wedorajdëdliie partijen dien plicht van soberheid niet zullen, verzaken." Hot opnieuw laten r ij den der trams. Het Hbld. schrijft, dat het zeer te betreuren valt, dat de directie Don derdag de overbodige demonstratie met den dienst op lijn 8 hefefl hervat. Tegenover het minimale publiek nut van dezen maatregel staat het zeer ernstige nadeel van de prikkelende uitwerking, die ervan te wachten is, te meer daar de uitvoering onmoge lijk is zonder groot machtsvertoon. Dit. laatste kan men dan ook zien. Do poliüobesdbe'rmimg van do trams is thans zoowel op do wagens als op heit Plein goeddeels in handen von de marechaussee. Rustverstoring had nog niet plaats. Maai wie weet wat er weer gebeurt, In elk geval lijkt ons deze daad van de directie in de gegeven omstandigheden misplaatst. Tot Donderdagmiddag is alles rus tig. De marechaussee, benevens bere den politie, patrouilleert- op het Plein en omgeving, ook op liet Tounuooi- veld en de Plaats, liet publiek wo'rdt in beweging gelhouden om sa menscholing te voorkomen. Do trams van lijn 8 rijden vrij geregeld. Zo worden bewaakt door marechaussee en jx>litio op eiken wagen en bediend door controleurs, benevens door en kele werkwilligen van het eigen per soneel. De Duitschers zijn ook nu wij selijk thuis gehouden. Het publiek maakt van de tramgelegenheid druk ker gebruik dan verleden Maandag. Wij begrijpen wel dat de burge meester aan de tramdirectie zal heb- ben doen weten, dal hij voor de bevei liging van personeel en materieel in staat en dat de directie dus weer 'het formeele motief mist, waarop ze den dienst op lijn 8 staakte. Maar dit be hoefde nog geen reden te wezen om dien dienst te hervatten. Het is im mers ondenkbaar dat bet gemeente bestuur de tramdirectie in verzuim zou hebben gesteld, wanneer zij het rijden op lijn 8 bleef nalaten om niet te prikkelen. Trouwens, worden haar concessieverpliehtingen door dit rij den toch op verre na niet gedekt. De marechaussee en betreden poli tie hebben in opdradlit zooveel doen lijk. het met de trams mcdcfietsen te FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelseh, van EFFIE ADELAïDE ROWLANDS. 21) r Verspil ze niell op mij. Toen, zoo dicht bij den korten, vierkanten man staand, dat hij hoog boven hem scheen, vervolgde hij: Sedert u mijn naam weet hot doet en* niet toe hoe kunt u mis schien do. bedoeling van mijn komst ivel raden. Ik wil liever op inlichtingen wachten; u bont niet aanmoedigend voor mijn arme talenlen. Neem een stoel, mijnheer Emberson. Terwijl hij. sprak, liep Dr. Kalfian, zichtbaar onrustig in de onmiddel lijke nabijheid van den jongen man. naar den andc-ren kant van de groote schrijftafel, waarbij zij beiden ston den, en daar hij, door deze eenvou dige bewoging in geval van nood een voldoende beschutting had, ging hij zitten en zag zijn bezoeker aan. Dick bleef slaan -■ zijn gelua'. „was Week en vastberaden, zijn grijze oogen straalden een somber vuur uit; zijn heele uitdrukking was d:e van een man, dio zichzelf een ijzeren dwang oplegt. Ik hen hier vandaag gekomen, om oen schuld met u te vereffenen, zeido hij langzaam. Indien ik naar mijn natuurlijk gevoel luisterde, zou ik u als een dollen hond neerschieten. Neen u behoeft niet tö vreezen, ver volgde hij, toen de dokter, zijn oogen slralc op hem gevestigd houdend tersluiks de lade van de tafel opende en zijn hand er in stak. Ik zeg u, dat ik in vrede tot u gekomen ben, niet in oorlog. Wat gedaan is, kan nief: ongedaan gemaakt worden; maar het kan gewroken worden, en het zal dit, indien aan mijn voor waarden nieit voldaan wordt, De hand van Dr. Kalfian kwam ledig weer uit zijn schuilplaats te voorschijn. Zijn sombere wenkbrau wen optrekkend, en zijn schouders met veel vertoon ophalend, antwoord de hij op een zoigeloozen toon, die niet geheel en al een ze.r goed begrij pen verborg. Mijn waarde heer, u spreek)', in raadselen; ik ben een man, die veel te doen heeft, en gevoel tijd noch lust, ze op te lossen. Kom, tot de zaak: u noemt voorwaarden liet is dus duidelijk, dat u meent, dat. ik u in het een of ander van dienst kari zijn. Laai mij weten, op welke wijze. U heeft een zeker voorwerp in uw bezit, dimt mij overgegeven moet worden Do jonge Embereo® zweeg, zijn oogen strak op zijn metgezel geves tigd, I-Iet gelaat van den laatstee werd loodkleurig, Lerwijl groote drop pels op zijn voorhoofd stonden. Ik begrijp u hie':; ik begrijp u niet! mompelde hij. Leugens en uitvluchten zijn even nutteloos: riep de jonge man, zijn hand met zuik een geweldige kracht op den hoek van de tafel neerbrengend, dat de andere onwil lekeurig terugdeinsde. Ik weet alles, zeg ik u allesl heleediging en straf, Indien u mijn voorwaarden weigert, zal ik bepaalde feiten in de handen der poü'ie leggen, die heil veel verder zullen brengen, om de persoon!ijklieid van den moordenaar van Carlton Emberson le bewijzen. In Dr. Haitian's kleine, zwarte oogen kwam een. sluwe uitdrukking. De moordenaar van Carlton Emberson! herhaald© hij. als in ver bazing. Oh ja, ik begrijp bet. U bedoelt den man, die verantwoorde lijk is voor den groote® brand, waar in de laatste het leve®, verloor. Dat bedoel ik in 't geheel nicf, en dat weet u best, viel de jonge man hem ernstig in de rede; maar do an dore, zoen acht slaand pp deze on derbreking, vervolgde nadenkend: Misschien kan ik ook eenig liolvt werpen op die duistere en geheim zinnige zaak, die uw politie overbluft schijnt lo hebben. Over 't algemeen genomen, geloof ik niel, dat het raadzaam is voor u, mijnheer Em berson, de zaak aan ie vuren las tige feiten zouden kunnen uitkomen lastige vragen zouden kunnen ont staan. Ik ben er op voorbereid dit te wagen, antwoordde Dick ernstig. Nog eens vraag ik u wat het zijn zal. herstelling of wraak? Eén zal ik hebben, dak zweer ik! Voldoe aan mijn eischen, of uw aanhouding zal binnen 'oenige uren volgen. En daarna? Dan zult u de boeie van uw mis daad betalen, zei de jonge man grimmig. Oh, maar neem mij niot kwalijk de menschen worden in uw vrije Engel ami niet zoo gemakkelijk op gehangen; hun schuld moet eerst be wezen zijn; en wanneer dit beproefd wordt wie weet loopt u kaDS. een strop om uw eigen nek te slaan. Wat bedocÜl u? vroeg Emberson dreigend, zijn handen tot. vuisten gebald, zijn oogen vuur schietend. De doctor hief kalmeerend zijn hand op. Rustig, mijn waarde heer, zeide hij, rustigI Indien u gekomen bent,' zooals u aangekondigd hebt de1 vlag dei' waarheid in uw hond om de zaak te behandelen, is er geen gelegenheid hij dit gedeelte van ons onderhoud tui; heftigheid over te gaan de hoofdzaak is, dat wij el kaar goed zullen begrijpen, liet spijt mij voor u. Ik wenseh u veel goeds toe, hoewel liet noodlot ons tegen el kander opgehitst heeft. Ik ben wer kelijk bereid u de kaarten, die ik in de iiand houd, te toonen zij zijn mooi. Zelfbehoud is do eerste wet der natuur; en indien ik gearresteerd word, zal ik genoodzaakt zijn, dc po litie in te lichten omtrent het feit, dat, kort voor het uitbreken van den brand op Ardwell Cour. om geheel juist te zijn, tusschen twaalf en één uur, de heer Richard Emberson ge- zie® is, tersluiks uit de stallen van Ardwell Court komend, een kan pe troleum in iedere hand. Dick's wenkbrauwen trokken zich woest hijeen, en hij haalde zijn on derlip tusschen zijn tanden; inaar zijn oogen ontmoetten die van den man zonder terugdeinzen, en hij deed geen poging deze beschuldiging te ontkennen. Gezien, door wien? vroeg hij kortaf. Door u misschien? Juist. Zult u dan uw tegenwoordig heid op die plaats op dali uur kun nen uitleggen? Mijn uitlegging is klaar. Ik had dien middag eon bezoek gebracht op de lTu.ll, en daar ik het ongeluk had gehad mijn trein terug naar de stad te missen, was ik dien nacht in do herberg gebleven. Terwijl ik naar mijn. kamer terugging, ontdekte ik, dat ik een klein voorwerp van waar de, waar ik op gesteld was had ver loren; en daarom ging ik. toen alios rustig was, over den weg, welken ik dien dag genomen had, in do hoop mij® eigendom terug te vin den. Heil voorwerp, dat u verloor, vond ik twee dagen later; het had zich vastgehaakt in do takken van ha; klimop, dat onder hot raam van mijn vader's kamer groeide door zij® tegenwoodiglieid duidelijk loo- nènde, dat het 'laatste gediend had als toelating tot het bovenvertrek. Terwijl Dick sprak drukten da vingers van zijn rechterhand geheel- onwillekeurig op de buitenzijde van den zak, waarin hot bedoelde voor werp verborgen was. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5