Button Dusui Liefdedroom TWEEDE BLAD Dinsdag 21 Juli 1914 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Albanië. De Kroonraad In den Kroonraad, die Zaterdag in den Konak van den M'brel bijeen kwam, hebben scherpe en heftige geuaehtenwisselingcn plaats gehad, Ken der personen, die de beraadsla gingen bijwoonde, deelde aan den be richtgever van do „Frankf. Ztg." daarover mede: Men kan van twee partijen spre ken, een loyale en een twijfelachti ge de eerste is vertegenwoordigd no or Issa Bojetinat'/, de tweede door Pronk Bib Doda. Het standpunt dezer beide heeren wordt, bet best weergegeven door hun meemngen in den Kroonraad verde difrd. Bib Doda ziet alles in verband met njn eigen voordeel. Hij verklaart trouw te zijn aan don koning, alles veil te hebben voor zijn vaderland en zijn troepen beschikbaar le stellen voor de regeering maar hij heeft geen gold om ze te betalen, waarom bij dan ook moest toelaten dal zij uit nood in den laatsten veldtocht wat buit maakten en wegens gebrek aan ammunitie weer naar huis gtn gen. Ais de regeering hem maar geld geeft komt alles in orde. Maar de vorst, en lief. kabinet lieten zich de handen binden door de internationa le conU'óle-connnissiedeze heeren en dc- Nederlandsche officieren kregen ongehoorde salarissen, maar deden er niets voor. Als de gelden, die daar voor worden uitgegeven, in het land verdeeld werden, was er geen opstand meer, en Prenk Bib Doda zou de eer ste zijn om iedere poging, de rust te verstoren, te onderdrukken. Issa Bolljetinatz daarentegen zei: De toestand is moeilijk, en er zijn rei; fouten en misslagen begaan maar daarbij moeten wij ons nu maar neerleggen. Wij hebben ook onzen ko ning niet zelf gekozen, hij is ons door Europa gestuurd, maar nu wij hem eenmaal hebben, is het onze plicht hem trouw te blijven, zoo goed als men zijn gezworen eed kan nako men. Hoe men dus op de gedachten kan komen, dat wij hem willen mis- E-cn, of dat hij zou willen heengaan, is mij niet duidelijk. En evenmin is liet mij duidelijk, hoe wij een andereu koning of een regeering door de Con- tróle-Coimni&sie goedschiks zouden kunnen aannemen. Men moet in Eu ropa niet denken, dat wij kinderen zijn, die men een M'bret stuurt of af neemt, als een stuk speelgoed Onze vorst staat of valt met, ons. Maar nu is het noodig een beslissing te ne men óf Europa, dat ons in dezen toestand bracht, geeft ons de midde len de moeilijkheden op te lossen, óf het zal voor een nieuwe Albanische quaeslie slaan. De vorst zeide, dat hij voor zijn laatste besluit staat. Ilij is op zijn post gebleven, zoolang het slechts ging over -de vraag, dc hinnenland- fiChe onlusten te onderdrukken. Daar op was a lie uitzicht, indien Europa de verplichtingen vervuld had die het op zich nam. Thans echter blijkt het, dat eender Europeesche mogend heden zich veroorlooft Albanië te overvallen. Nu mag Europa de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor den toestand, en moet ik mijn taak als geëindigd beschouwen. Ten slotte liepen de besprekingen over de qua est ie der Nederlandsche officieren Dat zij, die gekomen zijn om een politiecorps te vormen, niet. veel prac tischen arbeid konden doen, is min der hun schuld, dan die der omstan digheden Maar wat men hen verwijt is, dat zij er niet toe te krijgen zijn den alge meen noodzakelijk geachten uitval te gen de rebellen van Durazzo te onder nomen, uit vrees, dat een overwin ning op do opstandelingen noodlottig zou zijn voor hun kameraden, die zich in handen der rebellen bevonden. Moe menschelijk begrijpelijk dit is, het welzijn van het land mag toch niet van deze particuliere meening af hankelijk worden gemaakt, Tot zoover de mededeelingen. over den Kroonraad. Wat de Nederlandsche officieren betreft, het ts duidelijk dat dezen niet voornemens zijn nogmaals een uit- ral uit Durazzo te doen, na de on- rEUiLLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFFIE ADELAIDE UOWLANDS. 24) Als gevolg van die overpeinzing besloot Dick zijn kostbare pakje aan Eind toe te ver: reu wen. Niemand zou het jonge meisje er van verden ken het te bezitten, en dus zou zo geen gevaar loopen. Vast bestolen geen tijd te verliezen en onmiddellijk dit besluit uit te voeren, nam hij de gelegenheid waar toen na 'i eten de kolonel en Ted Bovan buiten op en neer slenterden en een sigaar rook ten, terwijl mevrouw A nor ley do ka mer uit gegaan was. Eiud zat aan de piano en speelde zuchtjes stukjes van Chopin, en beeldige gedeeltes van Wagner; enkelen van die juweeltjes van melodie die gezet zijn in die won derlijk mocie orche-.awerken; en Dick stond met zijn elleboog op de piano geleund naar haar te kijken niet een zachte uitdrukking in zijn oogen. Ik wilde graag dat jo iets voor mij deed liefste, z-ei hij, nadal hij eerst, aandachtig rondgekeken had om cr zeker van tc zim. dat ze alleen dervinfflng. die x11 tweemalen bpdc- den, dat hun troepen aan den haat gaan, wanneer or gescholen wordt. Om gekkenwerk te doen, zijn zij niet in Albanië gekomen. De meening over de officieren schijnt inmiddels zijn uitwerking te hebben gehad op den zwakken, wil- loozcn vorst, die geen krachtige mee ning heeft. Bij de inspectie over dc artillerie stellingen raadpleegde hij, met voor bijgang van den artillerie-comman dant, kapitein Fabius, over de plaat sing der stukken den Oostenrijk- 6chen beeldhouwer Gurschner, de man, die het vrijwilligerscorps voor Albanië wilde vormen. Verontwaar digd over die miskenning heeft kapi tein Fabius zijn ontslagaanvrage in gezonden. Kapitein Fabius biedt zijn ontslag Onder de telegrammen kon. men le zen dat kapitein Fabius zijn ontslag uit den Albaneesohen dienst -heeft, ge vraagd, naar aanleiding van het feit dat dc vorst zich tot den Weenschen beeldhouwer Gurschner wendde om advies in zake het opstellen van het pus aangekomen bcrggeschut. Ls deze lezing juist, dan kunnen we zoo schrijft de N. B. Ct. ons volkomen begrijpen, dal kapitein Fa bius zich een dergelijke belcedigende en schandelijk ondankbare bejege ning niet te rijmen vond met die eer van een Nederlands oh officier. Dc lieer Gurschner is een booldhou- wer uit Weenen, die voor den M'bret een Duitsch-Oostenrijksch vrijwilli gerslegioen heeft willen aanwerven. „Zeker is," zoo schreef verleden week onze correspondent daarover, „dat die wervers een zeer laakbaar, ja, men kan gerust zeggen een misdadig, spel spelen met diegenen die ze naar hier willen lokken en reeds gelokt hebben. Gelukkig heeft de Oosten- rijk actie regeering nu een stokje ge stoken voor dit schandelijk gedoeze ia echter wel wat al te laat opgetre den, zoodat er nu al veel onheil en ongeluk is aangericht." Deze lieer Gurschner, een man, die lichtzinnig een aantal arme drommels door voorspiegelingen in hun onge luk jaagt, hoort blijkbaar tot de mi litaire dilettanten, met wien men te genwoordig aan het Albaneesche bof plannen omtrent militaire operavies ontwerpt en vaststelt en in overleg met wien men onderhandelingen aan knoopt zonder dat de daarvoor aan gewezen en daartoe bevoegde auto riteiten zijn gekend- Zonder iemand te raadplegen heeft het Paleis bij de Skodafabriek, het batterijberggeschut besteld, waarvan in het telegram sprake is. In de hoogste mate Kren kend moest het voor kapi tein Fabius zijn, dat de vorst het ad vies van een man als Gurschner stel de boven dat van hem, een van dege nen die Durazzo hebben gered, die hun leven hebben veil gehad voor zijn zaak. Mexico. De toestand. Villa verzet zich. En Orozco proclameert een nieuwe revolutie. Het is dus nog lang niet rustig in Mexico. Ondanks het aftreden van Huerta, de tusschenregeering van Carbajal en de aanstaande komst van Carranza aan het bewind. Villa is niet voornemens aan den intocht van Carranza in de hoofdstad deel te nemen. Zijn troepen blijven in de stad Chihuahua Het garnizien van Juarez wordt versterkt. Villa heeft de fabricage van papieren geld weer ter hand genomen, en zegt nieu we onlusten te vreezen over de ver- deeling van den buit. Hij benoemde Fierro en Dominguez, twee vijanden van Carranza, tot zijn generaals. En Orozco, die openlijk tegen Car ranza optrad, opereert noordelijk van Aguas Calienteis! Hij wordt gesteund door generaal Francisco Cardenas. Een nieuwe regeling zal dus noodig zijn. De Vereenigde Staten krijgen weer nieuw werk. Carranza heeft bovendien ver klaard, op grond van het Guadeloupe- program, de door Huerta gemaakte schulden niet te erkennen Europee sche mogendheden hebben bij Wilson er op aangedrongen, dat Carranza de openbare schuld, door Huerta uitr gegeven, zal erkennen. Doch Carran za w eigert beslist. Een nieuw onderwerp voor geschil. Werkelijk Wilson heeft, nog lang niet zijn laatste pennestreek gezet on der het hoofdstukdo Vereenigde Staten en Mexico. Frankrp ca Rusland. President Poincaré, aan boord van het slagschip ,,la France", is in Kroonstad aangekomen, Dc Czaar begrootte den President op de reede. Do Czaar ontving Poin- waren. Ja, Dick; wat dan? Terwijl de laatste tonen van „Licr bes Tod' wegstierven stond Enid op van de piano en keek haar geliefde vragend aan. Ik heb iets idait ik graag aan jouw zorgen wild© toevertrouwen. Do veiligheid er van is een levens zaak voor mij; on ik heb alle reden om 'te gelooven dat, 't op het ©ogen blik niet veilig is bij mij. Een poging is er al gedaan om mij er van te be- rooven. Zij word verijdeld door een geluk kig toeval maar een tweede, en, be ter gedaagde poring kan elk ©ogen blik volgen. Ik zou graag willen dat je 't ergens bij jo bezittingen achi'.er slcL legde en niemand, wie ook, ver tollen dat ik het je gegeven heb. Uitstekend, lieveling, geef het mo nu maar dun neem ik liet dade lijk rnee naar mijn kamer en berg het daar op Dick gaf haar het pakje en, het verbergende in een plooi van haar raio ging ze de kamer uit. Na een paar minuten kwam ze weer terug. Het is in orde, Dick, zeide ze geruststellend. Ik hef) het op een heel veilige plaats gelegd. De jonge man, die op de sofa zat. nam haar bij do handen en trok haar naast, zich neer. liet is veilig. zeide lüi xnel na- caré aan dc statietrap van zijn jacht. De begroeting was zeer hartelijk. In 's Keizers gezelschap bevonden zich de ministers van buitenlandsche za ken. en van marine, de Franscho am bassadeur en zijn attache's en de Russische ambassadeur te Parijs. Op Peterhof werd de President ont vangen door do grootvorsten en ge neraals. De Keizer begeleidde Poinca- ré naar het Groote Paleis, waar do gast zijn intrek nam. De President werd door de Keizerin in gehoor ontvangen Aan de galatafel, die 's avonds te Peterhof ter eere van het Fransche bezoek was aangericht, toastte de Czaar op Poincaré. „Mijnheer de President,, vergun mij te zoggen hoo gelukkig ik ben, u hier welkom te mogen heeten. „Het hoofd van een bevrienden staat., die een bondgenoot is van Rusland, is hier steeds zeker van een hartelijke ontvangst. Maar vandaag is onze voldoening, den President der Fransche republiek te kunnen be groeten, nog verdubbeld door liet' ge noegen, dat ik in hem een ouden be kende vind, met wien ik voor twee jaar het genoegen had persoonlijke betrekkingen aan te knoopen Lang geleden roeds vereenïgd door weder'keerige sympathie, en door ge meenschappelijke belangen, zijn Frankrijk en Rusland sinds bijna het vierde eener eeuw nauw verbonden om beter hetzelfde doel te kunnen be reiken, namelijk hunne belangen te verzorgen, doordat zij samenwerken aan de hcwaring van het evenwicht en den vrede in Europa. Ik twijfel niet, of onze beide lan den, trouw aan hun vredelievende idealen, en steunende op hun be proefd bondgenootschap zoowel als op hun gemeenschappelijke vriend schap, zullen ook in de toekomst ge nieten van de resultaten des vredes, die hun door hun groote kracht ver zekerd wordt, wanneer zij de banden, die hen vcreenigen, steeds vaster toe- knoopen. Met dezen zeer oprechten wensch hef ik mijn glas op, en drink, mijn heer de President, op uw gezondheid en op de welvaart en den roem van Frankrijk." Poincaré antwoordde „Sire! Ik dank U. voor de har telijke ontvangst. Wees overtuigd dat het mij zeer aangenaam ie, heden dan verheven heerscher van de be vriende verbonden natie een nieuw bezoek te brengen. „Getrouw aan de overlevering, die mijn geëerde voorgangers volgden, wildo ik U.M. een duidelijk getuige nis geven van de gevoelens, die on veranderlijk in alle Fransche harten wonen. „Bijna vijf en twintig jaar zijn ver- loopcn, sinds onze landen, in een juist inzicht op wat. noodig is voor hun beider belangen, hun diplomatio- ken arbeid vcrocnigdcn. „De gelukkige gevolgen van deze duurzame verbintenis blijken eiken dag opnieuw in het staatkundig even wicht der wereld. Deze verbintenis is gegrond op gemeenschappelijke be langen, gewijd door de vredelievend heid van beide regeeringen. Zij steunt op de legers te water en te land, welke legers clkath- kennen, waardeeren en die gewoon zijn zich met elkander te verbroederen. Deze verbintenis is bevestigd door lange ervaring, voltooid door een kostbare vriendschap die het aanzijn schonk aan een verbond, waartoe de door luchtige Keizer Alexander III en de betreurde president Carnot het initia tief namen. „Dit verbond heoft sindsdien de voortdurende bewijzen geleverd van zijn weldoende werking en onwrik bare vastheid. „Uwe Majesteit kan verzekerd zijn dat Frankrijk steeds in innige, dage- lijksche samenwerking met zijn bond genoot den arbeid van den vrede en de beschaving zal voortzetten, een ar beid die door beide regeeringen en beide volken geen oogenblik wordt onderbroken. „Ik hef mijn glas op ter eere van Uwe Majested, van de Keizerin, de Keizerin-Moeder, den Grootvorst troonopvolger en de ge'heele keizerlij ke familie. „Ik drink op de grootheid en wel vaart van Rusland" Allerlei. Home "Rule. Minister Runciman zeide in een redevoering over Ulster te Batley, dat, Home Rule thans verzekerd is en dat het onmogelijk is voor een regeering, liberaal of conservatief, om Home Rule tegen tc houden. De regeering hoopte, dat de wet in werking zou kunnen treden in een atmosfeer van vrede; maar voor het succes van vrede is de medewerking van heide partijen noodig hoewel de Homerulcrs er, ondanks de he vigste pressie, niet aan denken, nu de zaak te laten schieten. druk, net zoo lang als niamand weck dat jo het bezit, en geen oogen blik langer. Dus tot ik het je teruggeef, zei ze glimlachend eu voegde er toen ern stig bij: Ik vind het zoo heerlijk iets voor je te kunnen doen, liefste, al is het maai' zulk een kleinigheid als dit! Ik ik wou dal. je iets meer wilde vertellen van dc zorgen die je drukken; ik heb toch zeker het. recht ze te deel en. Den laatsten tijd solliju je gchee-1 omringd door aller lei geheim. Ik beklaag mezelf wiel, maar het is niet pro:tig, dat je mij je vertrouwen wiel schenkt. Ja, dat is niet prettig voor je, en hot is voor mij nog veel erger, ant woordde Emberson somber. Ik heb al zoo vaalc tegen mij zelf gezegd, dat ik je op moest geven, maar ik beu laf gewordon. Ik onttrok mo er aan. Diek riep ze angstig uit- Weet je wel wat jo zegt I-Ieb je mo dan niet meer lief Hij trok haai- hartstochtelijk naar zich toe. Jou niet meer liefhebben her haalde hij. Jij bent voor mij wat een dronk water is voor een man, die van dorst omkomt in de woestijn. Twijfel nooit aan mijn liefde voor Je, lieveling, wat er ook gebeurt 1 Een oogenblik gaf ze zich over aan zijn omhelzing aan het geluk, lief te hebben en bemind te worden. Twee Unionistische bladen mel den, dat dc regeering en de opposi tie tot een gedeeltelijke overeen stemming zijn gekomen voor de be spreking der Ulster-quaestie, maar dat. nog geen overeenstemming i6 verkregen betreffende de graafschap pen Fermanagh en Tyrone, waar over van beide zijden heftig wordt gestreden. Twee andere unionistische bladen melden, dat de Koning een bijeen komst bijeenriep van vertegenwoor digers van alle partijen, om do verschillen van meeniug te bespre ken. Alle gevraagden namen dit aan, zoodat de conferentie zal wor den gehouden. In het Lagerhuis kondigde de eerste minister Asquith in korto woorden aan, dat de koning met het oog op den ernstigen toestand, het goed ge oordeeld heeft vertegenwoordigers van de partijen uit Brittanje en Ier land bijeen te roepen ter conferentie in liet Buckingham-paleis tot bespre king van de voornaamste quaesties in verband met het probleem der regee ring van Ierland. De conferentie zal bestaan uit twee Unionisten, twee nationalisten, twee Iersche unionis- ten en twee leden der regeering de Speaker van het Lagerhuis zal de conferentie, die heden, Dinsdag, zal beginnen, presideeren. Bonar Law zeide, dat de oppositie loyaal liet bevel van den koning ac cepteerde. Redmond verklaarde, dat hij en zijn collega's geen verantwoordelijkheid' dragen voor de conferentie en hij wil de geen rneening uitspreken, of zij nut zou blijken af te werpen of niet. De uilnoodiging tot de conferentie kwam m den vorm van een hevel en daar aan hebben wij dadelijk gehoorzaamd- De beraadslaging over de Amen- ding-bill is in verband hiermee u'tge- steld. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana worden Zaterdag 1 Augustus ten paleize Soestdijk ver wacht, met het oog op dc viering van den verjaardag der Koningin- Moeder. DE PRINS. Prins Hendrik wordt 29 dezer te IJmuiden verwacht, terugkomende van zijn ztereLs naar Skandinavië. NED. VERBOND VAN VAKVER ENIGINGEN. Mem meldt ons uit Amsterdam: Dezer dagen wordt in het Concert gebouw de zevende algemeen© ver- gadiea-ing van hert Nederlandsch Ver bond van Vakverecnögiiiigen gehou den. De vergadering werd bijgewoond door de hoeren II. J. Poutsma en Karl Legieu, voorzitter van hel In ternationaal Vakvereeniglmgr-soei'e- itartaait te Berlijn. Te ruim 10 uur werd de vergade ring geopend door den heer J. Oude- gcc&t. Deze wees in zijn openings woord op den breed en groei van het Vakverbond dat thans 90000 leden telt, waarmede gepaard gaat een steeds s»!©rRer wordend verzet van de zijde der patixxm)?. De adbendeirsor- ganisaties dienen zich daarom te vev- st'M'ken dm op den langen duur daar aan weerstand te kunnen bieden. Dit gaat niet aJleen met geld maar ook door een broeder en dieper in zicht bij de arbeiders ten aanzien hunner roeping. De geldmiddelen der organisaties zijn niet zoi bijzondei' toegenomen. Behalve de A. N D. B. beschikken de aangesloten bonden over een be drag van f 213.000. Spr. wees er op uat in 1912 een be drag van f 100.000 voor stakuigen werd uitgegeven, tn 1913 f 166000. De voorzitter voortgaande wees kortelings op de bewegingen d,io nog gaande aijro o.a. Zaandam en te 's-Gravenhage. Voor de Haagse he tixunrjlaking sprak de voorzitter zijn best© werischen voor het welslagen uit Velo moeilijkheden zijn te over winnen o.a. van de zijde der anar- cliielen. Maar vooral dient men de z.g. katholieke vakbeweging in het oog te houden, omdat deze dikwijls onder vubcne leuzen optrekt om een beweging of staking onzerzijds te breken. Spr. wees cr vervolgens op diat in 1907 129.000 arbeadora georganiseerd waren, waarvan ruim 20 pCt. m het N. V. V.: in 1913 waren deze cijfers resp. 1S9000 en 32 1/2 pCt. Op 1 Jan. 1913 telde het N. V. V. 1 1/2 maal zooveel leden als de andere vakcen trales te zamen. Do bouwvakarbeiders beginnen zich meer en meer aan don invloed der anarch is .en te onttrekken. Wat de ambtenaarsbonden aan- gaat sommige vooraanstaande per sonen in de S. D. A. P. zijn van oor deel dat zij niet bij liet N. V. V. be- Toen kwam er een gedacht© bij haar op, die alle vreugde verstoorde, en heel voorzichtig maakte zij zich los uit zijn armen. Waarom liet je me zoo vreesdijk schrikken vroeg ze verwijtend. Waarom sprak je er over dat het je plicht was, mij op te geven Was dat was dal om een andore vrouw, die jo liefhad voor je mij kende Een andere vrouw? herhaalde hij, hlijkbaar verbaasd. Geen ou ders vrouw bestaat er voor mij in de heelo wereld, dan jij, lieveling. Nu niet maar vóór jo wist dat zoo iemand als Enid Anerley be stond Natuurlijk heb ik een heclcboel jongensachtige verliofdbcidjes gehad in mijn tijd, antwoordde hij, maar ik heb nooit geweten wat liefde was, echte, ware liefde, vóór ik jou leerde kennenjij hebt het mij ge leerd, liefste haar volle schoonheid haar heiligheid. Zijn stem ging over in een zacht ge fluister, terwijl hij, het hoofd gebo gen, de twee kleine, zachte, witte handen naar zijn lippen bracht. Er kwam een lange stilte de stilte van volkomen begrijpen en van gevoelens, te diep om te uiten. Toen hij dit aan Enid antwoordde, was Dick geon huichelaar. Hij had de strikte waar heid gesproken. Zijn jongensachtige -genegenheid voor mevrouw* Bevan hooren o.n. omdat 3e ambtenaren het stakingsrecht missen. Zij, aldus spr,, zijn van rneening dal. het N. V. V. allen behoort te om vatten. die in loondienst zijn, Spr. wees er op dat o.a. Mr. Troel stra in zijn artikelen in „Het Volk" over den onderwijzersbond feitelijk, niet meer of minder beweerde dat doze bond bij de vrijzinnig-democra ten thuis behoor:. De heer v. d. Tempel (secretaris!: Niet waar. De lieer Oudegeest: Er wordt ce- zegd, niet waar, maar liet is toch met te weerspreken dat de artikelen van Mr. Troelstra de tendenz hadden tot aansluiting van de-n onderwij zersbond bij hei', neutrale vakver bond lat onder de opperste leiding staat van de vrijzinnigdernocfaien (geroep: zeer juist). Spr. meende dat tegen dit streven in do S. D. A. P. dat een meer las ten vwrn begint aan te nemen, op gekomen moet worden. Wij zijn allen bereid in goede verstandhouding 'e Leiven mot de S. D. A. P. Doch wil rrer. van deze zijde onze belangen niet in het oog houden of terzijde stellen, dan zal het N. V. V. van zelf -genoodzaakt zijn to zorgen datgene te doen wat noodzakelijk is am :e zorgen dat onze homogeniteit be waard blijft. Het N. V. V. is bereid om zoover mogelijk I?, gaan om de samenwer king met den bondgenoot de S. D. A. P. le bevorderen. De voorzitter wees er vervolgens op dat de arbeidereklasse nog op de invoering van verschillende sociale maatregelen wacht o.a. den tienuren dag, de invaliditeitsverzekering, de rijloswerkloo/cn verzekering en«. Vervolgens w ijdde spr. e©nige woor den aan de positie van het N. V. V. m het internationaal Vakvereeni- gingsverbond. In dit verbond maakt het N. V. V. een goed figuur. Na verklaard te hebben dat de strijd voor het algemeen kiesrecht krachtig voortgezet dionil te worden en na. gewezen te hebben op de gun stige omstandigheden waaronder deze vergadering bijeenkomt, be groette do voorzitter ten slotte de heeren Poutsma, Mertens, secretaris der Belgische- syndicale commissie en Karl Legion, voorzitter van het In- rtieirnaJtJlomaaJ. Vaklveficeittigunigsv er- bond. Spr. dankte dezen laatste voor den steeds van het Internationaal secretariaat ondervonden $eun. De heer Poutsma deelde mede sinds zijn verbanning uit Zuid-Afrika nogal veel gereisd te hebbenin Scandina vië, :n België en in Duitschland, en overal waai- bij kwam is men volko men op de hoogte van den vooruit gang der vak- en politieke beweging in Holland. Wat Zuid-Afrika betreft, de vakbe weging daar zal weer trachten op de been té- komen. Van de spoorwegarbei ders zijn er 591 de besten ont slagen en op do zwarte lijst geplaatst, en ook alle overige vakvereenigingen hebben geleden onder do regressieve politiek, in Zuid-Afrika gevoerd. Maar niettemin begint de vakvereeniging in Zuid-Afrika weer op te treden, en als de bannelingen, wier verbanning uit Zuid-Afrika nog niet is opgehe ven, het Internationale Congres te Weenen hebben bijgewoond, zullen zij onmiddellijk den terugtocht naar Zuid-Afrika aanvaarden. Mocht het hun niet gelukken hun weg door te zetten, dan keeren zij terug om het vervolgens andermaal te probeeren, (Applaus). Aan de orde is daarop het jaarver slag. Blijkens hel zesde jaarverslag, loo- pende van 1 Januari 1912 lot 31 De cember 1913, telde het Vakverbond op 1 Januari 1906 elf organisaties met 18.960 leden Sedert groeide het Vak verbond elk jaar, doch telkens slechts met enkele duizenden leden. Op 1 Ja nuari 1912 waren er 32 organisaties met 52.235 leden hij aangesloten. In 1912 kwamen or 9300 leden bij en in 1913 niet minder dan 22.899, zoodat het Vakverbond op 1 Januari 1914 35 otgauisaties met 84.434 leden sterk was. Verder wordt in het verslag een overzicht gegeven van het verloop der conflicten, waarbij hot N. V. V. betrekken werd van de organisatie dei Bonden van de bemoeiingen op het terrein van wetgeving, sociale hervormingen enz.van de interna tionale betrekkingen en de voornaam ste overige verrichtingen van het Verbond. Over het jaarverslag voerden ver schillende sprekers het woord. DE OCTRGOIRAAD EN VLUG WERKEN. De „Tel." meldt: Kon tot dusver alleen de rechter lijke macht er op bogen, dat zij in eenige zaak do rechtspraak wist te verdagen „tot in het verre nage slacht" in onzen octrooiraad heelt zij de laatste twee jaar er een kwaden was verdwenen onder de betoovering van het diepere gevoel, dat er op volg de, zooals de morgendauw om den top van een heuvel verjaagd wordt door de opgaande zon. Ilij ducht nooit maar aan haal' dan in verhand niet den vreesdij ken schrik van zijn va- de r's dood. Een oogenblik kwam Enid in uo ver zoeking, te spreken over den aaonie- inen brief, die haar zoo veel verdriet gedaan had maar terwijl ze nog aar zeide of dal wel aan te raden was, ging de gelegenheid voorbij zijn vol gende woorden dreven het onderwerp weer uit haar gedachten. Neen, lieveling, zei hij tee- der, wat ik bedoelde was, dat sinds onze verloving alles veranderd is. Om te beginnen dacht ik, dat ik de zoon van een rijk man was; nu heb ik alle reden om te gclooven, dat ik vrijwel geen cent bezit. Dat doet er niets toe, liefste, vie' ze hem snel in de rede. Ik heb geld. weetje; als ik meerderjarig ben, krijg ik 700 pond st. per jaar. die me nagelaten zijn door mijn peettante, mevrouw Trevanion. Ik kan toch niet van jouw geld leven, Enid? Van mijn geld leven Je moest je schamen, Dick, om zulken onzin te durven zeggen! riep ze verontwaar digd uit; haar wangen gloeiden, haar oogen schitterden. ls het dan tus- concnrreot bij gek"regen. Een mede» deeling van den Haagschen genees heer A. P. L. van Langenraad, ii* een pas verschonen studie over „kan ker geeft daarop een pikant kijkje. Op 22 Februari 1913 heeft bedoelde geneesheer een octrooi-aanvrage voor een nieuw kankerserum ten bureele van den Octrooiraad ingeleverd 1 iv April 1914, dat is 14 maanden later, was men met do bestudeering der aanvrage zoo ver gevorderd, dat deze.... ter visie kon worden ge legd. En in dit geval was nog heet snel gewerktimmers, dr. Van Lan genraad yvijst er nadrukkelijk op, dat hij het „nog aan de bemoeiingen van zijn oven ijver- als tactvolle» gemach tigden octrooibezorger meent te dan ken to hebben, dat hij het op dit tijd stip reeds zoo ver heeft gebracht.''" Stel u eens voor, dat de gemachtig de niet ijver- en tactvol ware ge weest. Misschien was men dan nu juist al tot het lezen der aanvrage ge naderd. Vermelding verdient, dat op dr„ Van Langenraad's van later da- teerende aanvrage in Duitsch land hern op 20 Mei 1914 Duitscl» patent is verleend. Afgezien van een heirleger buiten gewone leden heeft de Octrooiraad thans 89 A 90 ambtenaren er komen minder aanvragen in dan waarop oorspronkelijk gerekend was (name lijk 2500) en toch neemt de achter stand dag aan dag toe. Thans kost de Raad roeds f 180.OOO (n.l. f 150.000 ge won* bcgrooting plus f 30.000, die sup pletoir is toegestaan) en het volgend jaar komt men zeker ver over de twee ton. En in principe heeft men hior een instituut, dat zich zolf niet alleen moes* bedruipen, maar ook winst op leveren. Voor menscheu, die van den toe stand op de hoogte zijn, is het vrij duidelijk, dat we bier net zoo n jan boel krijgen als oorspronkelijk bij de Rijksverzekeringsbank*. De minister ligt overhoop niet den voorzitter, den beer Snijders van VVissekerke deze laatste weer met den hoer Bergsma, het technisch lid van den Raad er is belangenstrijd tusschen het tech nisch personeel en het administratie ve en de menschen, die een octrooi aanvragen, kunnen jaar en dag op een beslissing wachten. STAKING PLANTENBOTER- FABR1EK TE AMSTERDAM OP GEHEVEN. De staking aan de Nederl. Plan- tenboterfabric-k is opgeheven. De art beiders besloten gisteren, Maandag, het werk te hervatteD. De tegenwoordige organisatie wordt door de directie niet erkend, maar, de directie beloofde van haar kant, na hervatting van het werk te zullen medewerken aan de 6tïchting eeneN nieuwe organisatie van fabrieksnrber ders, wier statuten aan de goedkeu ring der directie onderworpen zullcm worden. Intusschen zal de directie met een commissie uit de arbeiders in onder handeling treden over de grieven, terwijl geen raucuneinaatregelen ge nomen zullen worden. OUDERDOMSRENTEN. Blijkens een in de Staalsct. voor komend overzicht van den stand der rente-aanvragen, ingevolge de arti kelen 369 en 370 der Invaliditeits wet bedroeg per 1 Juli: het ontvan gen aantal aanvragen 133,757; toe gekend door de Rijksverzekerings bank 113 259; in beroep toegekend 433; totaal toegekend 113 692: overle den 5762; ingetrokken renten 2 en to taal loopende renten 107.928. STAATSCOMMISSIE ONDER - WIJSVRAAGSTUK. Hoewel de staatscommissie voor het onderwijsvraagstuk vóór Sep tember in haar geheel niet meer zat bijeenkomen, houden hare sub-com missies zich middelerwijl bezig met do voorbereiding van onderdeelen, de verzameling en bewerking van gegevens die den grondslag zullen leveren waarop de commissie in Sep tember dadelijk den arbeid kan her vatten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: zijn met ingang van 24 Juli 1914 benoemd: tot burgemeester der gemeente Bc- dum. K. v. Sevenhovcn, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ste- dum; tot burgemeester der gemeente Ste-, duin J. D. Jensema; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille, in brons, aan mejuffrouw A. M. E. Jacob, dienstbode bij den heep mr. A. J. Hazenberg te Rotterdam EEN NEDERLANDER IN ARMENIë. De Turksche regeering heeft den heer C. P. Vijverberg, civiel-ingeni- eur, benoemd tot inspecteur \an 6chcn ons een quaestie van geld fg do liefde, die jij heilig noemde, niet verheven boven zulke verachtelijke kleinigheden? i.iefste, fluisterde hij, terwijk liij trachtte haar drift tot bedaren 1e brengen, je moet bedenken dat er nog anderen zijn dan wij zelf. Als j& vader merkt hoe ik er eigenlijk voor sta, zal hij, evenals ik, voelen dat ik. als man vau eer, je je woord moet teruggeven. Hij gaf zijn toestemming; tot ons huwelijk onder een misver stand. Het zou niet dan billijk vai* hem zijn, als hij die toestemming weeP introk. Ik geloof dat mijn vader er net, zoo over denken zal als ik, zeide>i Enid, vast overtuigd maar als hij dat niet doet, zal het voor mij geen verschil maken we zullen dan alleen moeten wachten tot ik meerderjarig ben. In dien tusschentijd, vervolg de ze krachtig, moet je je weer aan je beroep wijden, dat ge verwaar loosd hebt. Mijnheer Bevan vertelde me laatst dat je al je examens gedaan hebt. Is dat niet zoo? O ja. antwoorddo hij somber. Ik kan me hij het groote leger var* advocaten zonder practijk aansluiten; maar wat heb ik daaraan Ik zon miss 'hien tijd hebben om zes keer van honger ©m te komen voor ik rnijo eerst.:' geval te verdedigen kreeg. 'Wordt vorvolgdL

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5