lunar: Dissou Liefdedroom TWEEDE BLAD Wosnsdag 22 Juli 1914 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Albanië. ILcL aftreden van Fabius. Het „Berl. TagebhrtU" deelt over Je zonderlinge houding van den Mb ret, en de aanleiding tot d'c ont slagaanvrage van kapitein J? a bi us liet volgende mede Do vorst wilde in gezelschap van den- beeldhouwer Gurschner en dien Oostenrijiksohen kapitein KraJI de batterijen inspectoeren. Hij was ver gezeld door generaal De Veer, majoor Kroon, en kapitein Fabius. Daar den vorst was meegedeeld) dat de kanonnen niet in orde werden ge houden, onderzocht hij persoontijk het geschut, d'at uitstekend in orde was. Gurschner fluisterde den vorst in „Het is in dien tijd gepoetst!" Bij het bezoek der tweedie batterij verklaarde Gurschner, dat deze ge heel verkeerd was aangelegd, vorst beval daarop, zonder de Ne- derkmdischo officieren te raadplegen, een geheel nieuwe gesoliutetellïng te maken. Dat deed de deur dicht- En kapi tein Fabius verklaarde, dat bij ont slag vroeg. Ook in het vrijwilligerskorps dreigt, ten gevolge van deze gebeurtenis een ernstige crisis. liet optreden van generaal De Voor, die kapiteixi Fabius tegenover d'en vorst niet dekte, word te Durazzo scherp afgekeurd. Een lijfwacht I Hef „Berliner Tageblatt" ontvangt dit Durazzo dit telegram „De vorst heeft zijn lijfwacht nieu we uniformen met scharlakenroodo uitmonstering en opslagen gegeven." VHjivilligcrs. Te Durazzo zijn 210 Roemeensche vrijwilligers aangekomen, onder wia een aantal officieren. Een gevecht? To Durazzo werd het tot dusverre niet bevestigde bericht ontvangen, dat de aan de regeering trouw geble ven bevolking van Berat de rebellen uit die stad beeft verdreven.. Mexico. De toestand. lluerta en Blanquet zijn met, den Duitscben kruiser „Dresden" naar Jamaica vertrokken. Maar met hun vertrek is do toe- Eland niet verbeterd. Integendeel', de algemeeno toestand is zeer verward- Do regeerrog is hoof deloos, en de strijd wordt tegen haar voortgezet. Het succes, van de staatkunde van Wilson is dan. ook gelijk nul. President Garbajal heeft een ver- zoeningslelc-gram aan Carranza ge zonden maar hij heeft daarop zelfs, geen antwoord gekregen, Do-aanhan gers van Zapatas blijven rooven en plunderen; uit de hoofdstad is een macht van 2000 man tegen hen uit gezonden. De openbare kassen zijn volkomen leeg. Allo gulden zijn door Huerta meegenomen. En de nieuwo president is niet zoo handig als zijn voorganger om nieuwe financieel© hulpbronnen te ontdekken. De Vereemgde Staten kunnen de verantwoordelijkheid voor den chaos, dio nu ontstaan is, niet afwijzen. Reeds wordt gemeld1, dat groote IrocpeitafdeeJingen worden gereed ge maakt voor het vertrek naar Vera Cruz, dat voorloopig ook niet wordt ontruimd. Het vooruitzicht op een ordelieven de bijlegging van de geschillen is go ring. Met spanning worden de berichten over de houding der constitutionaüs- teh tegemoet gezien. Jlet stoomschip „City of Tampico", dat onder Noorweegvscho vlag vaart, is door de consUlutionulislen aange houden, toen het naar Galveston wil de vertrekken, omdat de kapitein wei gerde den generaal der Mexicaamsche federale troepen., Juan Vaisquex, die aan boord' is, uit te leveren. De con- slitutionalislen beweren, dat Vasquez en zijn beide gezellen zich aan geld- diefstal hebbed schuldig gemaakt; Vasquez beweert, dat die beschuldi ging onjuist Is en alleen een middel oml zich van zijn persoon meester te maken. De kapitein Odjfelï van <rö „City of Tampico" heeft de hulp van den Amerikaanschen admiraaL Mayo in- geroepen; maar Mayo weigerde die, mot de meded'eeling, dat de autori teiten in Tampico terecht van hun bevoegdheid gebruik maken. Allerlei. Oostenrijk en Servië. Voor eenige dagen beklaagde de Servische minister-.president Pasjitsj zich zeer ernstig bij eetn Duitschen journalist over de betrekkingen lüs- sclion Oostenrijk en Servië. Wat Pasjitsj zeide, wordt in Weenen als een bewijs beschouwd, dat de komen- do onderhandelingen tusschen de beide terwlien niet vlot zullen gaan., en dat de Servische regeerlnigskrin- gcn. logenover de monarchie do ook reeds vroeger gevolgde taktiek zullen volgen. Maar in Weenieni is men voor nemens, ditmaal Servië geen gelegen heid te geven tot dralen en uitstellen maar do noodigc eischem op besliste wijzo en met den noodigen nadruk te stellen. Dit blijkt uit hetgeen do „Notie' Fr.eio Press®" schrijft: „Pasjitsj heeft verschillende uitin gen gebruikt, waaruit men kan op maken, dat cle Servische minister be gint te begrijpen., waarop de resulta ten van het onderzoek zullen uitloo- pen. De regeering, zeidó hij, heeft geen tijd en geen gelegenheid buiten cüc grenzen hen te bewaken, die zich met Servië willen vereenigen. Wij zullen hem dus moeten mee doelen., dat bij de reis der zes moordenaars met de bommen uit Belgrado naar Serajewo de bewaking dier Servische grens al heel slordig was; en wel licht nog wat over gebeurtenissen, die het kabinet te Belgrado meer aangaan, dan de toestanden in de monarchie. Zoo bijvoorbeeld over den weg, dien de misdadigers nomen en over do helpers, die hem over do grens •brachten:. „Europa zal zich verbazen, als bet verneemt., met welke middelen daar gearbeid wordt, en zal begrijpen, dat do monarchie dit niet langer verdra gen kan." Paincaré te Petersburg. Dinsdagmiddag kwam president Poincaró met het keizerlijk jacht „Alexandra" te Petersburg aan. Aan den steiger werd hij begroet door den minister van Marine en diens staf, Do opperburgemeester verwelr komdo hem met de aanbieding van brood en zout (een oud gebruik). Do President inspecteerde do «ere wacht, Toen de president de kade betrad, hief liet publiek een luid hoera aan. Poinoaró begaf zich naar <le Peler- en-Paul-kathedraal, waar hij op het graf van Alexander III -een zilveren zwaard1 n-edcrlegde. Later ontving hij in het Winterpa leis liet corps diplomalique,: Ulster. Dinsdag heeft in het Koninklijk pa leis te Londen de door d'en Koning saamgeroep en U bster-conferemlie plaats gehad. De beraadslagingen waren, zeer ge heim. Wel wordt gemeld: „Er bestaat reden te gcloovcn, dat de eerste zitting dier conferentie vol maakt vriendelijk verloo-pen is. Men. beraadslaagde over de quoos- ties, die moeten opgelost wonden, maar men kan niet zeggen da:t tot on dit «ogenblik een diefinilieve stap tot do overecnstenmiiiig is gedlaao." Heden voortzetting der conferentie. Bij do opeming der UMer-confe- r en t ic zei do Koning: „Mijn interventie kan beschouwd worden als iets geheel liieuws. Maar de buitengewone omstandig heden, rechtvaardigen mijn daad. Gedurende maanden hebben de ge beurtenissen in Ierland zeker geduid op een beroep op de wapenen en het woord1 „burgeroorlog" is op aller lip pen. Het ia ondenkbaar, dat wij op den rand van een broederoorlog zullen ge bracht worden door vraagstukken, die zoo geëigend schijnen tot een oplos sing gebracht te worden., ala er over geliandold wordt in een geest van grootmoedigheid' en minnelijke schik king. Uw verantwoordelijkheid ia inder daad! groot. De tijd is kort. Gij zult hem, ik weet het, zoo goed mogelijk gebruiken en toegevend zijn met het oog op de groote belangen, die op het spel staan. Ik bid God', dat Hij" uw beraadsla gingen best ure, zoodat zij, in vrede, tot, een eervolle sctiikking mogen lel den." Binnenland DE KONINGIN-MOEDER zal Donderdagnamiddag een bezoek brongen aan het militair hospitaal te Amersfoort. De tramstalling te 's Gravefiage. Dinsdagochtend, slijmt 10 uur, is wedeaof een. lijn, zij 't gedeeltelijk, in dienst gesteld, en wel lijn 4, waar door thans een© verbinding is tol stand gebracht van het centrum dor stad, hot Plein uit naar het Bezui- denhoutkwartier, en waarvan dus ook kunnen profiteeren de passagiers die met. lijn 8 uit Sohevcningen en die met lijn 13 van de richting Fran- kenslóg komen. Te half tien rukten de vier wagens van lijn 4, met welke voorloopig dit in dienst herstelde nummer wordt onderhouden, uit de remise te Sohe- veningem, en reden over lijn 8 naar het Plein, van waar van de halte na bij de Korte Poten, een 7 minuten dienst aanving, Op do wagens waren dezelfde be veiligingsmaatregelen genomen als op de wagens der andere lijnen; een marechaussee op het voorbalcon en een agent op hot achterbalcou. Langs den niet zeer langen weg naar O verbosch, het eindpunt, bewa king door enkele dubbelposten van rnorchaussees, cenige agenten en rijksveldwachters. 'Do eerste passagiers waren tw.ee dames, maar de tweede wagen reeds, die van Overbosch naar het Plein te rugreed liep al weer aardig vol. Op deze lijn rijden geen aanhangwagens, Voorloopig wordt lijn 4, die nu de verbinding vormt met het Bezuiden- hóut, nog als een afzonderlijke lijn bereden, waarop do biljetten enkele reis, op lijn 13 uitgegeven, dus niet geldig zijn ook voor een rit op lijn 4, daar de H, T. M. op dit oogenblik niet voldoende personeel beschikbaar heeft voor het overstempelen dier bil jetten. Wel zijn hij het begin van den dienst, bij vergissing, aan sommige conducteurs enkele blokjes biljetten voor enkele reis uitgereikt, geldig voor een aansluitende rit op lijn 4, maar dit abuis is spoedig hersteld. Een der bewoners van het einde Bezuibenhout uitte zijn voldoening toen hij voor hel eerst na ettelijke dagen zijn huis- en tuintrammetjo weer zag, met een hartelijk: „Welkom in het lieve vaderland". Thans rijden dus vier lijnen: de Delftsche stoomtram; lijn 8 (geheel); lijn 13 (lot het Plein), lijn 4 als boven omschreven. Niaar van directiezijden werd meege deeld, waren wederom enkele van 't vroegere personeel, bestuurders en conducteurs, in dienst getreden. Een dor werkwillige oontroleurs der H. T. M. ontving het volgende brief je van zijn barbier: „Mijn Heer, Daar do omstandigheden zoo zijn, Ben ik genootaaak om n even te be richten, Dnt u naar een andere kap per rnoet gaan, Daar het voor u, en voor mijn zaak beter is." Maandagavond zijn, ingevolge het door den Raad van Beheer der H. T. M. genomen besluit, do nog in Den Haag vertoevende Duitachers van het i station der Z. II. Eleclrische Spoor to Scheveningen vertrokken naar het Hollandsche Spoorstation to 's-Gra- venhagé, vanwaar zij to 7.45 met den nachttrein, aan welken de waggon waarin zij zaten werd vastgekoppeld, naar Duitschland terugkeerden. 't 'Hbld. schrijft: Het. tramconfiict is opnieuw een kleine schrede naar de oplossing ge vorderd. Waarlijk niet door het ge sprokene in de Raadsvergadering van Maandag, dio alleen den heer Hoe- jenbos gelegenheid heeft gegeven te loonen hoe foeilijk vereenigbaar liet Raadslidmaatschap is met een leider schap van een groote staking. Maar door het slot van het nieuwe schrij ven, dat de voorzitter van den raad van beheer m do binden heeft gepu bliceerd. In dat schrijven toch wor den niet meer, zooals in dat van 8 Juli, de gedane loonconcessiee- als de uiterste grens geöLeld, maar wordt do mogelijkheid. van nieuwe tegemoetkoming geopend, zij liet ook onder het redelijk voorbehoud van nauwkeurige en grondige studie. Het konut oma voor, dat het voor het personeel nu ook zaak is, zijner zijds een slap te doen col iets to laten vallen van den eisch dor erkenning van do vakorganisatie, een eisch die trouwens door het personeel zelf nóott openlijk ls uitgesproken. De di rectie verklaart zich bereid ook met eert organisatie te underhanded eu., miits deze uitsluitend uit haar eigen personeel bestaat. Welnu afgeschei den van vraag of deze vorm van erkenning der vakorganisatie in het algemeen bevredigend is te achten, zou het personeel, zoo dunkt on.?, in do gegeven) on stendigheden en bij wijzo vu'r tegemoetkoming zijner zijds hiermede genoegen kunnen ne men, te nieea- omdat daarmede tevens hot belangrijk voordeel wordt vor kregen dcut ook voor het vervolg een uit het personeel zelf opgekomen or gaan door do directie als zoodanig is erkend, zoodat er van benige kunstmatige instelling als een groep- vftrtcigonwo.;rdlgLnfr niets behoeft te koinon. DE STAKING TE ZAANDAM. In het bootwei-korsgebouw „Ons Hu is" had Maandaga vond een. alge meen e vergadering plaats van de sta kers aangesloten hij die moderne en vrije organisaties. Het resultaat van de besprekingen, die bijna twee uur duurden was, dat besloten werd den patroonsbond hot vólgende schrij ven le verzenden. Aan den Bond van Werkgevers in hel Houtbedrijf to Zaan dam. Ons bereikten in den laateten tijd steeds scherper omlijnde rneded.ee- Itatgon, dat u belreid is met ouize orga nisaties te onderlbiandolen over ophef fing van de staking, zoodanig, dut de loonquaesfje dan bij dio bespreking wel in het reine zo>u gebracht wor den. Echter zouden dio besprekingen door u niet aangevraagd worden, om- diat naar uw oordeel uw prestige niet toelaat met Heykoop en Kolde'r in re latie te treden. Deze geruchten na men vaster en vorm aan, teen ze door uw leden, do 'hoeren Middelhoven en Van Doesbu'rgli, dezer dagen werden bevestigd tegenover oenïgen onzer slakende axbeidora. Dezo mededeelingen geven: ons aan leiding u te berichten, dat onze be stuurders Heykooj) en Kelder ons mo- dedeelen niet do oorzaak te willen zijn van voortduring van den strijd, als boëdnd'iging op good materieel© voórwoarden mogelijk in. In ihet belang dus mu een even tueel herstel van den bedrijfsvredo, deden wij u hierbij mede, dat het niot in do bedoeling ligt van Heykoop en Kelder eventueel bovenbedoelde on derhandeling mede te maken. Herinnerend aan uw schrijven van 12 Juni aan den heer J. Decker, waarin u o.a. meldt, dat het bij u niet gaat tegen hel vereenigingsredhlt der a'rbcddere, vertrouwen wij, dat u dus wel in onderhandeling wilt treden met de besturen onzer veree inging, dus zonder Heykoop en Kelde'r. Wij willen zelfs nog verder gaan om u te toonen, hoe zeer het ons ernst is om tot lotsverbetering der arbeiders te bomen en verklaren ons bereid, dat indien u onverhoopt zelfs Ixezwaar mocht hebben te onderhan delen met de besturen als bovenbe^- doeldo, wij zelife geneigd zijn naar u af to vaardigen een cammriissie udt )7,ö organisatie. Vertrouwend, dat u beseft liet ge wicht van dozen step door oü3 ge daan, ondanks de stakers zelfs deze comm issie slechts met tegen mil heb ben aanvaard, verwachten wij gaar ne uw antwoord. DE HOOP. Het hospitaal-kerkschip De Hoop •ging van Leith in zee. NED. VERBOND VAN VAK- V EREEN1GIN GEN. In de te Amsterdam voortgezette algemeen© vergacteirinig van het N. V. V. werd de redactie Yan' „De Vak beweging' besprokeu. De winst- en verliesrekening over 1913 werd goedgekeurd. Z>ij riool in oni'vangst en uitgaaf met f 201,349 met een batig saido van f 1853. Er werd in 1913 f 179.13G voor sta kingen verzameld, waaronder voor de stakende sigarenmakers f 170.659. De heer J. van den Tempel lichtte toe een resolutie van het Verborwte- be-stuur met betrekking tot de Verzekering tegen werkloos heid. Deze resolutie luidt als volgt: De Atgemeene Vergadering van he; Nederlandseh Verbond van Vakver- eenigingen gehouden op 20, 21 en 22 Juli 1914 te Amsterdam, van oordeel, dat ei© werkloosheid onafscheidelijk verbonden is aan de kapitnlishisehe productiewijze en het de plicht Is der gemeenschap den arbeiders, die buiten 9chuld werk loos zijn en daardoor verstoken van inkomen, hulp te verkenen, overwegende, dat de voorwaarden voor eene doelmatige organisatie, van eene, do giansche arbeidersklasse om vattende, verplichte verzekering legen de geldelijke gevolgen van werkloosheid nog mob aanwezig zijn, dat evenwel door planmatige be vordering van de werkloosheidsver zekering der vakorganisatie door de regeer mg oen deze verzekering groo te uitbreiding kan worden gegeven, waardoor reeds dadelijk aan den nood van velo vverlcloozeu zal kunnen woi'den tegemoet gekomen en eene al- gomecïie vc'orkTenTng wóWn voor-be reid:, acht het tot dtend korfien van rijksregeling van de verzekering 1e- genvverkloosheid noodzakelijk. Bij deze regeling moeten de belet selen., dooi- vele gemeentel ijke werk- looslieidefondsen thans aan. de ont wikkeling der werkloosheidsve kering in den weg gelegd, worden opgeruimd ein- recliitstreoks subsidie van staatswege ann de werkloos- heidskassen der vakbondon worden toegekend- naar regelen, welke slrooken met de behoeften oen er op nationale leest geschoeide verzeke ring tegen werkloosheid. De Algemeene Vergaderlnfg be schouwt als voorwaarden voor eene doeltreffende werking der rijksrege ling: ten eerste, dat de bijdragen van Rlijk (en gemeenjten) do werkloos- heidskassen. in alle bedrijven moeten in slaat stellen, zonder overmatige contributies te heffen, zoowel hij goed© als slechte conjunctuur, be hoorlijke uiltkeeringcn te vertrekken gedurende een ruimen, uilkeerings- termijn; ten tweede, dat, met behoud van de zelfd'andiig.heid der werklooaheid.s- kassen., de uitvoering dar rijksrege ling, onder toezicht en met medewer king van een regeerinigsveotegen- woo'rdöger en onder zoodanige waar borgen als het staatsbelang eischt, worde toevertrouwd aan vertegen woordigers der verzekerden. De Algemeen© Vergadering dringt er bij de Regeerinig en de Staten- Generaal ten. krachti-Vhe op nan, onverwijld eene regehng op de/e grondslagen tot. fj'.and te brengen, cu roept de Nederlandseb© arbeiders op dozen eisoh. met den meeslcn na druk te ondersteunen en te propa- geeren. De resolutie word aangenomen. Een motie van de Havenarbeiders c.s., waarin stelling genomen word? tegen alle voorstellen die contributie^ verlaging lx»ogen, doch de wensciie- 1 ijk head wordt uiigesprokc-n van ge lijke coartribunie voor al'e aangeslo ten bonden, werd goedgekeurd. De vergadering werd hierop ver daagd, om een bezoek aan Zandvoort te kunnen brengen. KERMIS-RELLETJES. We lezen in do Leeuw Gt. De stalknechts en andere arbeiders van circus Aithoff schijnen andere menschen, o. w. d!e kermisreizigers in onzo stad, niet al te best te kun nen staan. Geraakten zij" do vorige weok slaags met hen op het Zuider plein, Maandagmorgen om half vier was dó Sophialaan do pJaats van groot tumult, waarbij door de cir- cus-menschen do messen werden ge trokken. Nadat eenige strubbelingen hadden plaats gehad, haalden"de ruziemakers van hot station, waar men bezig was de extra-treinen te laden, hulptroepen. Gezamenlijk zou- 'den zij nu de „Hollanders" te lijf gaan, die in de laalsle dagen de be scherming der politie hadden inge roepen, wanneer zij des nachts, na hot sluiten van hun inrichingeu, huis- waarts keerden. Honderden keien en andere pro jectielen vlogen over het Stations plein in do richting van de tegen partij. Hei. was een lawaai van be lang. waardoor vele omwonenden in hun slaap werden gestoord en tevens zeer gevaarlijik voorde menschen, dio daar moesten pas9eeren. Eindelijk werd de politie van verschillende zij den telephonisch gewaarschuwd. De agenten, die op het. punt, stonden ïn Ic rukkenwerden er heen gezonden en herstelden de orde. De grootste belhamel was bij de komst der poli tie gevlucht en ook de anderen kozen het hazenpad en zochten een goed heenkomen in de spoorwagens, van aruit zij dte politie begolmen te be dreigen. Het was voor haar zeer moeilijk de dadens van de mishande lingen op te sporen, daar do getrof fenen niet met zekerheid de personen konden aanwijzen. Do gemoederen waren aan. beide zijden zeer verhit, zoodat er agenten bleven surveilleeren totdat do twee circuetreiricn waren vertrokken. AFSCHEID COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Mr. F. D. graaf Sehimmeipcnninck, commissaris tier Koningin in Ltrecht, die 1 Augustus aftreedt, nam in de zomerzitting afscheid van de Staten, met een rede. Do heer Ilazendonk', als oudste lid, sprak eenigo hartelijke afscheids woorden en bood namens de leden een album aan, bevattende de portretten van allo Statenleden, dio onder den commissaris zitting hadden. Do commissaris dankte voor dit hul deblijk. Graaf Schimmelpenninck nam daar op van alle Statenleden persoonlijk afscheid. GREEPJES. 'AVONTUUR. Er was al 'n massa verhaald en op gesneden, dion avond. Omdat d'r in 't •gezelschap een nieuweling, vrind von Henri, was bijgekomen, had dikke Piet voor do tiende maal verdraaid hoe hij zJjms buurmans vijfjarigen zoon uit de diepe vaart vóo'r do wo ning mot levensgevaar had gered in waarheid Ihad hij "t ventje uil de éen meler-diepe-sloot Achter 't huis gedregd... Leo had beweerd dat z'n ndeuwe motor honderd-vijftig liep, en dat-ie tien minuten éerder in Amster dam kon wezen dan de trein... waar op Henk, die wee<r schérp was, ver onderstelde daf-ie dan twintig minu ten eerder was vertrokken... en toen had Ilenk-zèlf beschreven hoe-le, voor 'n woddensdhup langs de gootpijp, was geklommen lot op 't dak van eeu huis van zes verdiepingen. Toen inééns zei de nieuweling, de ■ind van Ilenri, die al 'n half unrr had gozwégen, zoodat ze 'm stilletjes 'n saaien lummel vondentoen zei die vent ineens, met 'n droog snuit, dat dat verhaal van Henk nog niks Niks! Der zou wat an weeen, om langs "n gootpijp te klimmen, als jo ruit zekör wist dat je geen last van duizeligheid had...! Ze waren paf, staarden 'm perplex aan. Tot Henk bits vroeg wat hij, de nieuweling, dan wel voor e'rvarin- gen had op 't gebied van gevaans- exjaerimenten. Of-ie van iets króssora wist te verhalen? Jawel! zei-d-ie kalm. En be- gón. Vroeg Henk, of-ie dat stukje nog s zou durven boataan, als dat huis tn onder tot hoven in vlammen stond? Neel zei Henk, Nou danl kwam de nieuwe ling. En 't brandde hard, zoodat die goot pijp gloeide! De heeren moeten zich daar maar eens indenken! Stel je dat eens voorl De dikke rook slaat-je in 't gezicht, maar boven uit het raarn' van do zesde verdieping klinkt angat- geschrei, en je ziet, als d'e walm even door den wind wordt weggeveegd, het lieve blonde kopje van de acht tienjarige dochter. Klimmen, steeds hoogeral verschroeit de gloed je haai', al vatten je klceren vlam en al dreigt de rook je te doen stikken Beneden staat de menigte, sprake loos, ontzet starend naar den man dia ddt waagt... En jo vóelt, dat je haar redden gaat, dat de groote daad van je teven is gekomen I De nieuweling zweeg, staarde vaag voor zich uit. De anderen blikken hem •ol bewondering aan. En toen, als in een droom, mompelde hijJo, ik zie het, ik zié het voor mij En eindelijkhet. duurt enkele minuten, maar het schijrut een eeuwheb jo het raam bereikt, klautert in de vensterbank, vat jo lieve last-aan en springt uit het raam. in de diepte waar je het glimmend natie valzeil ziel, door twintig stoere brandweerlieden uitgespreid. Je plóft omlaagen net op dat oogenblik klinkt een donderend ge kraakhet huis stort in Een uur later kom je tot hewusb zijn. Zij, z ij is gered De nieuweling zweeg. Vol eerbied zagen ze hem aan. Ein delijk vroeg Lex, bewonderendEn. was u zwaar gewond? Do nieuweling blikte hern vol naïe ve verbazing aan. I k? Nee i k heb zooiets nooit meegemaakt! Maar je leest er wel eens van. Toen glimlachte hij, en stak 'n vcrschen sigaar aan. ERPAY. AANRANDING? Het Hbld. meldt: Maandagmiddag kwam een incas seerder van de firma Perk en Everts te Hilversum per fiets met ongeveer 1 5000, van Bussum. Dit geld droeg hij zoo, dat geen tasch te zien was. Ter hoogte van de Crailooscbe brug voelde hij plotseling een slag in zijn rug, waarna hij natuurlijk omkeek, en een persoon 'met een stofbril voor het gelaat zag voorbijsnellen. Hij be merkte een lichte pij a in den rug en begreep dadelijk, dat het zaakje niet In den. haak was. Hij rend© daarom den onbekende achterna, die het als een razende op een trappen zette. De wilde jacht ging de heide over, den Lagen Naarderweg langs, den Koninginneweg op tot bij den politie post aldaar. Een agent van politic, door het geschreeuw van den achter- FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. 25) Ik geloof dat jo nu overdrijft, lieve zeide Enid zacht. Je vader kan in geldelijke moeilijkheden ge weest zijnmisschien heeft hij zich erg veel opofferingen moeten getroos ten om zijn eigendom terug te kunnen koopen. Dick Emberson kreunde en leunde het hoofd in de handen, terwijl bij trachtte zijn gezicht voor haar te ver bergen. Dat wilde zo hein echter niet toestaan. Zacht zijn hand wegtrek kend, drukte ze hem eer: kus op het voorhoofd, dat nu vol rimpels zat, en vervolgde Dat koiut mettertijd wel alle maal terechtJo rnoet niet vergeten dat jo vrienden hebt. Mijn vader en mijnheer Bevan zullen je heel graag willen helpen. Ik zou geen cent van Ted's geld aan kunnen nemen riep Dick uit. Hij zou erg gekwetst zijn ais hij dat hoorde, zeide Enid verwij tend. Hii jS een goed vrio.pd van jé, Dick, je beste vriend. Ik vind dnt je hem den laatsten tijd niet erg aardig behandeldt hebt; maar daar zullen we nu maar niet over beginnen. Ik ben zoo blij dat jo me eindelijk alles verteld hebt het is een groote opluch ting voor in ijdat alleen geldzorgen j© kwelden. Ik werd hang ik weet niet precies waarvoor, maar iets ergers, veel erger dan dat. En je had gelijk, zei hij bijna fluisterend." Dick, wat bedoel je zeide ze, hem niet begrijpende. Er is iels ergers veel erger dan tijdelijke geldverlegenheid, wat me boven hei hoofd hangl een groote schaurnte schande, die elk oogenbltk aan het licht kun ko men dat is een goede en afdoende reden waarom ik je niet vragen kan, mijn lot te deeleu. Maar ik wil het doelen, ant woordde ze hartstochtelijk, goed of kwaad Ik wil niet afgeschud wor den. Dick, denk jo dat ik jo alloen liefheb'a)8 alles goed gaat? Als ik je vrouw was zou ik je ondervindingen deelen, goed of kwaad. Ik eisch mijn rechten. Zet nu alle geheimen op zij, liefste, en vertel me precies waar je bang voor bent, Dat kan ik nu juist niet, lieve ling, antwoordde Richard Ember son treurig. Ik kan jo edelmoedig heid .alleen vergelden door een on aangenaam stilzwijgen het ge heim waarom ja me vraagt, is niet van mij het behoort aan. den dood. De HOOFDSTUK XI. vogel gevlogen. Enld ging dien avond naai' bed, zioh gelukkiger voelend dan haar sinds dien vreeselijken dag, toen die ongelukkige gebeurtenis haar leven zoo geheel veranderd had, gebeurd was. Haar gesprek met Dick had lang niet illcs duidelijk gemaakt; een man zóu het waarschijnlijk totaal onvoldoende gevonden 'hebben, maar daar ze buitengewoon vrouwelijk was, wns ze tevreden. Niet alleen ze ker vah zijn liefde, maar ook van haar recht er voor te leven, voelde ze dat ze al het andere geduldig en lank moedig kon dragen. ArmoedeWat is armoede voor hem, die ze nooit gekend heeft Niet meer dan een gelegenheid voor lieve zelfopoffering, om zich te wijden aan den geliefde. Schaamte schande! O ja, dat waren woorden, dio de- geen, die er naai- luisterde, zijn adem deden inhouden van vrees, maar die later met oen vertrouwenden glim- lich weer op zij gezet werden. Het geheim, wat het non ook was, dat zijn groote schaduw wierp over Dick's leven, behoorde aan zijn vader dus de schande, Als die er was, kwam voor rekening van den laatste. De gedachte daaraan deed haar pijn maar het was niet zoo vernederend als persoonlijke schande. Als de wolk, waai van Dick sprak, harstto en den naam, die haar 't liefst was in de wereld zijn naam bezoedeld werd, dan zou ze hem toch troiseh dragen, zeide ze bij zichzelf, als een kroon. Diclc verscheen den volgenden mor gen niet aan het ontbijt. Toen het maal, dat met opzet verlengd was, af- geioopen was, keken de twee dames elkaar veelbeteekencnd aan en waren bang dat hij ziek was. Ziek Wel neen, antwoordde de kolonel verachtelijkwant de af wezige was lang niet meer zoo in de gunst bij hem als vroegeren al vaak had hij spijt gehad van zijn dochters verloving. Het zal wel lui heid zijn. Zal ik eens gaan kijken wat er aan de hanci is stelde Eduard Be- van opgewekt voor. Als ik tem nog snurkende vind, zul ik hem wak ker maken met een natte spons, voegde hij er hij. Neen, neen, laat den armen jon gen maar slapen als hij kan, liep mevrouw Anerley uit. Overtuig je er alleen van, dut hij goed in orde ia. Enkele oogenbllkken daarna, toen Bevun naar boven was gegaan, hoorden zii hem angstig gillen bij de deur van de slaapkamer. De drie an deren schrokken vreeselijk en renden naar boven, zoo gauw als hun beven de boenen hen dragen konden, Zon der complimenten holden ze Dick's kamer in en vonden hem in bed als een blok, zwaar en onnatuurlijk adem halend. terwijl Ted, die doodsbleek naast zijn bed stond, hem krachtig bij den arm schudde en vergeefs trachtte hem wakker te maken, Een flauwe, walgelijke lucht hing in de kamer, die totaal overhoop lag. De inhoud van de schrijftafel, die aan den overleden mijnheer Ember son toebehoord had, samen met dien van de laden, do toilet tafel, de kleer kast, was er uitgegooid en lag ver spreid over den grond. De kleeren, die Emberson den vorigen avond gedra gen had, lagen over een stoel met de zakken binnenste huiten gekeerd. Het was duidelijk, dat alles in de kamor uitgenomen de brandkast, die be krast en gedeukt was, maar elke po ging, oin haar open te maken, weer staan had haastig maar volledig nagesnuffeld was. Sapperloot, chloroform, riep ko lonel Anerley uit; hij raapte een lin nen lap op die dicht bij liet bed op den grond lag en rook er aan. Met groote stappen liep hij naar. liet raam en wierp het wijd open. Geef hem lucht, zeide hij, dat zal hem liet vlugst bijbrengen. Wiens werk is dat nu, dat zou ik wel eens willen weten? En waarom zou juist Emberson het slachtoffer zij» geweest? Enid, die wit als een doek tegen de deurpost leunde, was de eenige. dio den toestond begreep; haar was het duidelijk genoog dnf. het geheimzin nige pakje, dat nu in haar bezit was, de oorzaak was van dezen nachtelij ken inval, liet was haar juist bij tijds gegeven. Dick had gezegd dat hel in zijn handen niet langer veilig was, dat er al een poging gedaan was om hem er van te berooven; de twee de was er met schrikwekkende snel heid op gevolgd. Hoe zou dat eindi gen? Het frissche morgenkoeltje dat door de kamer woei, deed Dick ril len; zijn oogleden trilden; hij sloeg zo op en keek rond zonder iemand to herkennen; toen gingen zijn oogen weer dicht en hij werd weer bewuste loos. O, hij sterft, klaagde Enid, wan hopig de handen wringend. Wel neen, antwoordde haar va der blijmoedig. Hij zal we! bijko men maar zijn brein is doortrokken met chloroform. Het beste zul zijn, Bevan, hem op te nemen en in ©on andere kamer te leggen. Hij zal in een geheel frissche omgeving gauwer opknappen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5