volger opmerkzaam gemaakt, vloog naar buiten en groep den vervolgde, wien do stofbril onder de kin was gaan hangen. Do gelddragcr deelde daarop do toe- dracht der zaak mede, waarop de an der naar het hoofdbureau van politie werd gebracht. Het bleek te zijn een IS-jariga Utrechtenaar. Op hem werd betonden een geladen revolver, die echter, volgens hein, bij de Crailoo- sche brug plotseling en zonder zijn toedoen was afgegaan. De wonde van den incasseerder bleek onbeduidend. De commissaris van politie deed den jongen man een streng verhoor ondergaan en vond reden hom gevan gen te houden. Onderzocht wordt nog of hij don Incasseerder kende en of hij kon weten dat deze geld bij zich bad. AUTOMOBIEL WEG. Naar van goed Ingelichte zijde wordt vernomen, wordt op last der Regeering een onderzoek ingesteld naar kosten en uitvoerbaarheid van een automobielweg Utrecht-Zwolle. Het voornemen zou dan bestaan do boonien rechts van. den weg Utrccht-Zwollo te doen vallen en do daaraan grenzende «looien, welke op tijksgroDQ liggen, te doen dempen. NOG El NS: WARMTE EN WATER LEIDING VAN AMSTERDAM. Het TI bid. meldt: Het was in den zeer warmen zo mer van 1911, dus drie jaren geleden, dat van gemeentewege de burgerij' gewaarsdlvuwd werd om toch vooral zuinig te zijn met het wate'r. Aanlei ding tot deze waarschuwing was hol feit, dat het pompstation te Leiduin aan zi.'n maximumlevering toe was het niaximumduiTrwalerverbruik per etmaal was in die dogen 51.000 kub. M. doordat de beide machines die bet water naar Amsterdam pom pen, niet meer naar de hoofdstad konden stuwen. Dio machines moes ten in de warme dagen van 1911 ge lijktijdig werken, zonder eenige re serve. Weliswaar Ibad elk der machi nes een capaciteit van 40.000 kub. M., zoodat zij samen in theorie 80.000 kb. M. zouden kunnen leveren, maar vol- gens de directie der waterleidingen was in 1911 51.000 kb. M. in 24 uur, bij een druk van 70 Meter te Leiduin en van 30 Meier in Amsterdam, het maximum met het oog op de veiligheid van de transportleiding. Een onzer verslaggevers heeft in die dagen een bezoek gebracht aan Lei- duin en in zijn relaas daarvan op het bedenkelijke van dezen toastand het aanhoudend werken der beide madhinos, zonder eenige reserve-, ge wezen. Bij een ongeluk aan een der machines ware men genoodzaakt ge weest, den druk in de stad te verla gen met het gevolg dat dan dc boven ste bovenhuizen van water vorstoR'en zouden zijn gebleven. Er is echter gelukkig niets van dden aard voorge vallen. Inluascben had ook de Commissie van bijstand in het beheer dor Ge meentewaterleidingen, ingezien, dat de toestand zoo niet langer kon voortduren en den 4en November 1911 stelde zij, op voorstel van don directeur der gemeentewaterleidingen voor, ,,zoo spoedig mogelijk aan den ongewenschten toestand een einde te maken" door het pompstation, uit te breiden met een pompinrichting, ge dreven door Dieselmotoren, met een capaciteit van 40.0W kub. NL de zelfde capaciteit due als elk der beide bestaande machines, waarvan er dan een eventueel tijdelijk rust zou kun nen nemen. De commissie voegde er aan toe, dat zij het noodig achtte, dat dadelijk een crodiot hiervoor werd aangevraagd. Den 17en Januari 1912 keurde de raad dit crediet goed. Het zou echter nog geruimen tijd duren eer aan dit besluit, waarbij toch wel eenige haast was! uitvoering werd gege ven. Want eerst bijna tien maanden later, nl. bij besluit van B. en W. van 8 November 1912, {do datum i3 te vinden in bot verslag der Gemeente- wate'rleidingen over dat jaar) word de levering en opstelling van de Die selmotoren met toobrtvsooron opgedra gen aan de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg materi eel te Amsterdam. Men heeft kunnen lezen, dat in do maand Juli van dit jaar hot maxi mum dagverbruik dat van 1911 nog aanzienlijk heeft overtroffen. Bedroeg in 1911 hot maxim um-dagverbruik aan duinwater to Amsterdam pl.m. 51 IXJ0 kub. M-, in do maand Juli van dit jaar was dit maximum gestegen tot 54.500 kub. M. (op 14 Juii j.l.) In Leiduin werd daarvoor plm. 56 500 kb. M. opgepompt; men moet nl. ook re kening houden mei de levering aan andere gemeenten. Nochtans is tot du&se'rro blijkbaar goen aanleiding gevonden om van gemeentewege op nieuw, als in 1911, op zuinig verbruik aan te dringen. We hebben dit toege schreven aan de nieuwe resorvema- c'.iine en om met eigen oogen die rod- fctir in den waternood to aanschou- wen zijn wij wederom naar Leiduin gegaan. Zoo waren we dan weer in die landelijke omgeving, op een half uurtje afitands van de halte Acivlen- hout dor E. S. M. aan do Leidsche- vaart bezuiden de Zandvoortsche laan gelegen. Een omgeving, die slechts vrede ademt, een zonderlinge spoHng (is het zeker, dat juist dit gebied tol zooveel strijd moest aanleiding geven! la dc nabijheid van het bestaande machinegebouw met de beide machi- n,-s is een Joods van gewapend beton v orrezen. Daar slaan de beide Diesel- j motoren voor de pom pi installatie, die met tiaar capaciteit vun 40.000 kiub. M. te hulp zal schieten als een dor beide andere madbines onklaar mocht raken. Wij hebben deze nieuwe installatie dankbaar onze opwachting willen1 maken. Maar da metalen scHoone kon ons niet ontvangen. De'rcöcrve-pomipinstaJlatie, die drie Jaar geleden reeds noodzakelijk werd geacht, is nog steeds niiet gereed! En wij vernamen, dat het wel November zou worden, eer de inrichting kant en klaar zou zijn. Zoodat wij het ook dezen warmen zomer in Leiduin zonder eenige re serve voor de belde voortdurend wer kende machines moeten stellen! Aan wie de scf-.Mld, dat de reserve installatie nog rul et gereed ia? Wij kunnen heit niet beoordeeleru. Gewe zen werd reeds op het feit, dat Cr bijna tien maanden verliepen t/us- sch en het raadsbesluit en de opdracht aan de Nederlandsche fabriek. Wij Vragen slechts, doch constateeren te vens, dat eder ntet met de noodige voortvarendheid schijnt opgetreden te zijn. Er Is evenwel, als we het zoo eens mogen noemen, een verzachtende om standigheid. In 1911 bestond de buis leiding naar Amsterdam uit eeu buis van 50 c.M. middellijn, dagleekonend uit .1858. en een buis van 60 c.M. middellijn dateerend uit 1S77. Met het oog op de veiligheid van deze buizen durfde men, drie jaar geleden, niet verder gaan dan 51000 kub. M. bij een druk van 70 M. Thans evenwel la de transportleiding aanzienlijk 'verbe terd. Er is, over een groot deel van den w eg van Leiduin naar Ihet pomp station aan den Haarlemmerweg, thans een nieuwe wijdere transport buis, met een middellijn van 75 c.M. gelegd. En deze buis dient nu, voor zoover zij gereed is, eveneens om het duinwater naar Amsterdam te bren gen. Ze ligt alleen nog niet luesdhen de Arnsterdamsche poort te Haarlem en Halfweg; overal elders doen de drie buizen dienst, l>ellalve tusschen het pompstation aan den. Haarlem merweg en Slote'rdij-lc, waar men de oudste buis, die van 50 c.M., heeft weggenomen. Door de uitbreiding der transport leiding befooeft de druk te Leiduin thans niet tol 70 Meter te wórden opgevoerd. In dezen warmen tijd is het maximum van den druk 58 M. ge weest. Dit brengt weer mede, dat van de heide machines niot zooveel werk wordt gevraagd als drie jaar geleden, zoodat de kans op ongeluk ken ook niet zoo groot is. Maar de kans blijft bestaan, en als er een on geluk mocht gebeuren, zal er wel niet vee! anders opzitten ah drukvermin- dering in Amsterdam met de nadoelt- ge gevolgen daarvan voor hooggele gen woningen. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Te Nieuwkuijk ls Maandagavond ongeveer 6 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De landbouwer K. de V., die op een hooikar was g-ezo*ven, kwam in botsing met de stoomtram, met het gevolg, dat hij van den wagen viel en onder de tram geraakte. Hij was onmiddellijk dood. - Maandagmiddag ls door de mo tortram Venlo—Tegelen, aan de Rocrmondsche Poort te Venlo het 7- jarig zoontje van H. overreden, De dood trad onmiddellijk in. Dinsdagmorgen kreeg W. Mes land, werkzaam op de llengelosche bontweverij te Hengelo, bij het sprin gen van een zuurstofcylinder een stuk ijzc-r tegen het hoofd. Ernstig gewond is hij in het ziekenhuis op genomen. Dinsdagmiddag verdronk in den Rijn te Arnhem een knecht van het circus Allhoff, toen hij een paard In den Rijn liet baden. Het paard is ge red. De 23-jarige landbouwerszoon J. Oldonbar.niDgb, te De Wijk, is bij het baden in de Hoogeveensche vaart verdronken. De schippersknecht F. te H uit Nieuw-Beijerland, in dienst bij den schipper van Diruteloord, liggende met zijn schip aan de Gddcrsche- kado te Rotterdam, zou Maandag middag het schip afduwen, toen de vaarboom uitschoot en hij te water geraakte. Tien minuien later werd hij opgedregd, doch de pogingen met kunstmatige ademhaling en het zuurstofapparaat van de reddings brigade om do levensgeesten weder op te wekken, slaagden niet Te Groenveld Is een 4-jarig zoontje van P. v. d. B. verdronken* Bij Mitdum is do 19-jarige Vr. bij hot zwemmen verdronken. liet 10-jarig zoontje van den heer J. K. Schellens, te Meppen (gem Zweeloo), dal voor enkele dagen van een tuinhek viel, is aan do gevolgen overleden. Het 1-jarige kind van den landbou wer J. F. Vogelsang, te Zuidwolde (Dr.), la spelende in een eloot ge raakt en verdronken. ONDER DE TRAM. Maandagmiddag is te Venlo de 8- Jarigo leerling van de ambachtsschool Van Ham genaamd, terwijl hij op een óüe wagens wilde springen, over reden door de motortram. Terstond overgebracht naar het ziekenhuis, bleek do jongen bij aankomst reeds overleden, VERDRONKEN. De 28 jarige landbouwerszoon J. 01- denbnnnirigk te Do Wijk is bij liet baden in de Hoogeveensche vaart ver dronken. Maandag Ls do 13 jarige Adriaan do Jongo in de badinrkt/óng te Delf zijl bij het baden verdronken. ONVRIJWILLIG BAD. Ter hoogte van do kalkovens had Maandag in de Kculschevaart een aanvaring plaats tuasohen een ptel- zierboot en een ovorhaal-schuit, met dat gevolg, dat aLLe inzittenden van IaafsTg>hc?m'dé Ie wafer gfefaakfétt. Een bakker met zijn volgeladen broodwagen, de jolleman en drie kin deren van 5 tot 10 jaar worden op <Ble wijze tot een. ongevraagd och- taodbod gedoemd. Onmiddellijk sprongen eenige omstanders lo wa ter, ien eindo de drenkelingen te red der. Met vereende krachten mocht men er dan ook in slagen allen on gedeerd op het droge te brengen. De aanvaring was te wijten aan den bestuurder der motorboot, welker eigenaar, die in de boot aanwezig was, zich dan ook dadelijk bereid verklaarde de boloopen schade te vergoeden. Allereerst kwam hiervoor in aanmerking de bakker, die den inhoud van zijn broodwagen door de onderdompeling in broodpap ver anderd zag. TENTOONSTELLING DUSSELDORF 1915. Naar aanleiding van de door den heer Jos. Polak to Amsterdam inge stelde propaganda voor het inrich ten ran eene Nederlandsche afdea- ling op de tentoonstelling te Dussel- d:rf 1915, deelt men ons thans me de, dat in overleg met de Nederland sche vereeniging voor Tentoonstel- iingsbelangen en het tentoonstel lings bestuur ta Duseeldorf eene vergade ring van belanghebbenden en be langstellenden wordt bijeen geroe pen op Donderdag 23 Juli as., te 's-Gravenhage, welke vergadering zal geleid worden door den voorzit ter der Nederlandsche vereeniging voor tentoonstelllngebelangon: Jhr. Ch. van de Poll te Haarlem. Op deze vergadering zullen eenige heeren uit Dussebdlorf een exposé ge ven van den opzet der temtoonstel- Tin en het belang ervan voor ons land, terwijl daarna zal worden on der de oogen gezien de mogelijkheid van eene officlee.'e Nederlandsche deelneming en toekomsige exposan ten in staat zullen worden gesteld, eene commissie te kiezen. BRANDEN. Te Nieuw-Beerta is de boerenbohui- zing van J. Tonkea afgebrand. Een gedeelte van den oogst ging verloren. Alles is verzekerd. Bij Nieuweschans is de behui zing van den landbouwer Verheek ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Het landgoed Burgvliet, onder Terheyden, toebeboordende aan den heer Derks, uit Breda, is door onbe- kendo oorzaak in de asch gelegd. Al les is verzekerd. BELANGEN VAN DEN BOEKHANDEL. Te Amsterdam kwam gisteren de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, samen ln 97sto algemeen» vergadering, onder leiding van den heer Allert de I.ange. Uit de openingsrede van den voor zitter stippen wij het volgende aan: Door aankoop van drie perceelen aan de Heerengracht, te Arnaleram, is een groot terrein verkregen, ook is van den architect B. J. Ouëndag de- medewerking verkregen om eon go- bouw te stichten,do vereeniging waar dig. liet zal naar men verwacht door productiviteit en door praclhcbe in richting van het bestelhuis, c-n doel treffende oplossing geven van een vraagstuk dat ons vele jaren heeft bezig gehouden. Het Jaarverslag vermeldt, dut het aantal leden op 81 December jl. 731 be droeg. Voorts vermeldt het versing een belangrijk plan, dat in vooi berei ding was en thans vasten vorm heeft aangenomen, namelijk de stichting van een vakschool voor den boekhan del. Daarna kwamen in behandeling de verslagen der verschillende commis sies, die na ampele bespreking even eens werden goedgekeurd. Wij dcelen mede uit deze verslagen, dut het bedrijf van het Bestelhuis in 1913 woder geleidelijk vooruit ging, terwijl de financieels resultaten daar mede gelijken tred hielden. Het Verrekenbureau trad l Juli in werking. Tot bestuursleden werden gekozen do heeren J. C. Tadema en Paulus Muller, in plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden, do heeren Ch. Dixon en Allert de Lange. NEDE RLAND-ALBA N18. De onderteekenaren van den op roep aan 't NederJaiwische Volk heb ben zich gevormd tot een comité ter bevordering van het doel in den op roep uiteengezet en wel aU volgt: W. A. F. de Meester, voorzitter; mr. II. J. Carsten Bzn., secretaris; B. van Haersma Buma, penningmeester. Beleefd verzoek aan hen, die iets willen bijdragen ter bestrijding der noodzakelijke onkosten om hun bij dragen te zenden aan den penning meester, 's-Gravenhage, Kneutert dijk 14. Het comité ontving tot op Zondag 19 dezer des middags te 12 uur 700 -bewijzen van instemming waaron der den volgenden brief. Aan den Generaal ten Bosch en vert dere onde-rteekenaren van den oproep. Ik ben Uw oud-kameraad' van het Nederlandsen Indisch Leger. De op roep in de Nieuwe Courant las ik. Maar Generaal bedenk met Uwe ondortc ekenaren, dal de Majoor Ver hulst en de Kapitein Reimers (mijn zooii; reeds heden 28 dagen in gevan genschap zijn bij de opstandelingen- Bedenk Generaal, dat wij Maan dag 13 Juli 1L bericht kregen, dat onze beide officieren vrij mochten wandelen, goed behandeld worden en dat de Internationale Commissie hun spoedige bevrijding verwachtI Bedenk Generaal, dat wij nu reeds 5 dagen, dag ln, dag uit, naar een telegram-besteller uitzien, of hij ons het groote nieuws brengt, dat onze zoon aan hot Vaderland en ouders zal worden teruggegeven! En dan Generaal, bid ik U. werk met de onderteekenaars van Uw sym paihiok adres sumen, opdat Majoor Verhulst en do Kapitein Reimers verlost worden uit hun gevangen schap. Met verschuldigde gevoelens van hoogachting, Uw dw dn. en Kameraad (get.) H. K. REIMERS, Oud Kan. N. I. L. EEN HONDERDJARIGE. Zondag was het 100 jaren geledén, dat mevrouw de wed. A. C. Andrcoli geb. Van Esveld, Prins Ilendrikslr. 95 te 's-Gravenhage, het levenslicht aanschouwde. Opgewekt als ze nog steeds aan het huiselijk leven deel neemt, was zo reeds vroeg bij de hand en gaf ze te kennen haar lOOen verjaardag ook kerkelijk te willen vieren en op den bepaalden tijd ging ze met hare dochter, mevrouw de wed Jansen, naar de Groote Kerk, waar da. Karree, die van hare aan wezigheid op de hoogte was, haar in zijn preek en gebed herdacht. Bij het verlaten van do kerk had' de ju- bilaresse honderden handen to druk ken. In den loop van den dag etroom de het schriftelijke gelukwenschen ten huize van do 100-jarige en kwa men tal van belangstellenden hun opwachting maken. De burgemces ter, jhr. mr. dr. Van Iiarnebeek, zond een tclegrafischen gelukwensch Als een bijzonderheid kan worden va rineld, dat deze 100-jarige nog zonder bril leest en nog verschil len de handwerken vonricht. Overigens is za lichamelijk en geestelijk nog betetr dam menige 60-jarige en stelt ze nog in alles belang en toen ze Zondagavond zich later dan gewoon lijk ter ruste begaf, beweerde ze niets vermoeid te zijn na den zoo emo'.ievollen dag. Mevrouw Andreoli heeft nog in leven 3 kinderen en 11 kleinkinderen. De familie bestaat thans uit vijf geslachten. Hoewel aangetrouwd, bezit deze familie nog eon 103- en eon 102-ja- rige. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cta. per regeL VERSTOPPING leidt tx>t vele andere onaangename kwalen. Vore topping is een ernstige kwaal, omdat zij zoovele schadelijke gevol gen hebben kan. De achtergeblevene, afgewerkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt geen nieuwe kracht uit ons voedsel, dodb wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en ge drukt Vaak freedt huiduitslag op, gij wordt bieek, uw temg is beslagen en gij krijgt een onaangenamen smaak In den mond. Last van gal, brakingen, hevige hoofdpijn, rnaag- en ingewandslcwalen zijn gewoonlijk te wijten aan slechte spijsvertering, en aambeien zijn er dikwijls een ge volg van. Wanneer de ontlastamg niet gemak kelijk en minstens eens per da.g plaats vindt, neemt dan een dosis Foster^ Maagpillen, totdat zij op een natuur lijke wijze geschiedt Zij zijn zuiver plantaardig en een 'der groote voo'r- desleii ervan is, dat de hoeveelheid te gebruiken pillen niet voortdurend vdrgroot behoeft te worden. Zij ver oorzaken geen krampen. Foster's Maagpillen zijn te Haarlem verkrijgb. bij K. v. Eden, Spaarne en J. J. Göpplnger, Gr. Houtstraat 147 f 0.65 per flacon of f 3.60 per zes flacons. Etscht de echte en weigert elke flacon, die niet voorzien ia van nevenstaand han delsmerk. Stadsnieuws MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Haarlem ■brengt ter kennis van belanghebben den dat de tweede zitting van den Mi litieraad in dit jaak voor deze ge meente aal worden gehouden in den Doelen, alhier, op 4 Augustus 1914, dw voormiddags ten 9 ure; dat door den Militieraad uitspraak 7.ei worden gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst voor hen, te wier aanzien hot gevoe len ddr geneeskundigen van den. keu- ringsraad niet van gelijke strekking is; 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nleinv genees kundig onderzoek te aangevraagd; 3o. Vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeden»; 4o. vrijstelling, wa&romirent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eérste zitting geen uitspraak kon wor den gedaan; 5o. uitsluiting van lben, te wier aan zien sedert de eerste zitting eene re den tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoovér zij niet reeds bij on herroepelijk geworden uitspraak vrij gesteld" of ongeschikt bevonden zijn. De uitspraken geschieden in het openbaar, nadat belanghebbenden, op plaats c-n tijd bovengenoemd, in de gelegenheid zullen zijn gestald hun- na aanvragen c«m vrijstel ling toe te lichten of te doen toelichten. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. (Vervolg.) Om 2 uur wordt de vergadering voortgezet. Op artikel 15 diende de heer De Vrk-3 een on endement in om Ged. Strnen de bevoegdheid te geven per soneel na 65 jarigen leef-ijd in dienst te houden, watteer het goMtichtsbe- lang diit wenschelijk maakt. Ged. Staten hadden voorgesteld te lezen, als het ges'GcW-sbclang zich daarte gen niet verzet." Hut araenden cent de Vries werd bestreden door den hoor Ketelaar, namenu Ged Staten. Hat zal zeer moeilijk zijn om aan te '.ooncn dat iict gesticht-belang eischt dat een 65-jarig beambte in dienst blijft. liet amend: jt ent de Vries werd vorworpen mei 50 tegen 20 stemmen. Rij artikel 16 stelden de heeren Gerhard c.s. do volgende motie voor: De Staten, overwegende, dat uitspraken van een commissie van beroeo moéten, in- 1 geffepen ÏÏumvm worden op ruimer gebied dan alleen bij ongevraagd ontslag; van oordeel dat vooreerst de wer king van de nu in to stel Ion com missie is af to wachten; noodfgen Ged. Staten uit bij de eerstkomende herziening van het al gemeen reglement met deze overwe ging rekening te houden. De heer GERHARD, de moffie ver- dediende, merkt op, dat weliswaar voldaan is aan de wenschen van sommigen, maar spreker cn de rij nen meenen, dat al legt men zich thans neer bij do voorgestelde re dactie zij toch willen, dat bij ós ■volgende herziening het scheidsge recht een uitgebreider karakter zal krijgen. Dat ls de beschcidenste vorm, die de voorstellers kunnen kiezen. Do heer WIBAUT meent, dat he: van groot belang is. dat aan beide kanton het absolute gevoel vao onpar tijdigheid bestaat. Daartoe nadert men dichter door het amendement- Gerhnrd dat spreker moe heeft on dertekend. Wal het Amsterdamse he (scheidsgerecht betreft, do heer Van Enïbd'en weet ook wet, dat bij de par tijen in een zaak diaar niet altijd liet absolute gevoel van onpartiidigheïd heersclit. De heer IIEERKENS THIJSSEN verhaast zich er over, dat men hier ntet spreekt over het nieuwe insti tuut. De heer KETELAAR (Gc-d. Sta ten) Dat is in de vorige vergadering al gebeurd. Do heer HEERKENS THIJSSEN: Niot over deze zaak. Spreker betoogt dian; dat een scheidsgerecht als hier wordt voorgesteld in strijd is met de Prosinclale Wet, die niet toe laat dat anderen invloed hebben op de benoeming en ontslag van het per- sinael dan Gcdcp. Stalen. De heer KETELAAR (Ged Staten) komt op tegen de beschouwing van den heer Heerkeiis Thijssan. Met 51 tegen 18 stemmen is in de vorige vergadering besloten tot in stelling van een commissie van be roep als thans wordt voorgesteld. Daarover kan men nu niet weer gaan spreken. Gedep. Staten hebben geen bezwaar tegen het amendement-Van Embden inzake het reglement van orde der commissie. Dit amendement wordt dan door Gedep. Staten overgenomen. De motie-Gerhard is overbodig, daar spreker kan toezeggen, dat Ge dep. Staten hun aandacht aan deze zaak zullen wijden. Hot amend.-Gerhard acht spreker niet wenschelijk, omdat men aan het personeel de vrijheid moet laten de memschen te kiezen, in de commissie, j die ze willen. Daarin moet men hen niet beperken. De heer GERHARD neemt nu èn de motie èn het amendement terug. Art. 16 wordt aangenomen. Bij art. 17 verdedigt de lieer VAN TIENEN een amendement, om aan de aan de bestuurscommissie toege voegde ambtenaren pensioen te ver te enen. De heer KETELAAR zegt dat Ged. Slaton dit amendement niet kunnen overnemen. Op dit oogenblik althans niet, nu zij nog geen ervaring heb ben van den nic-uwon toesta nd. Ove rigens moet deze zaak niet hierbij, maar bij het pensioenreglement be handeld worden.. De heer VAN TIENEN meent dat Gedep. Staten een verouderd stand punt Innemen en handhaaft zijn amendement. Wordit dit amendement aangenomen, dan kan dit in het pen sioenreglement nader worden uitge werkt. Do heer VAN LEEUWEN maakt bezwaar tegen het amendement. Het is zaak om nog eens af ie wachten wat de Commissies zelve willen. Mis schien willen die wel ambtenaren die geheel aan het gesticht werkzaam zijn en niet dit werk ais bijbetrekking hebben. De heer VAN TIENEN meent, dat da zaak niet juist wordt voorgesteld. Er is een burgemeester, die secreta ris van deze commissie is. De VOORZITTER Misschien heeft die seci'elaris he: burgemeestersambt als bijbaantje. (Gelach.) De heer VAN TIENEN, bevreesd voor een onzuivere stemming, trekt zijn amendement in. liet artikel wordt goedgekeurd, evenals de overige artikelen van de verordening. Do heer KETELAAR (Ged Staten) neemt bij art. 20, namens Gedep. Staten, de verplichting op zich, om de herziening van dit reglement uiter lijk in de zomerzitting van 1917 aan i orde te stellen. De geheel e verordening wordt vast gesteld. Gedep. Staten stellen voor om niet ln te gaan op het verzoek, oin ƒ3000 subsidie te verleenen aan dc Naaml. Venn, Texet'a Eigen Stoombootonder- neming. De heeren GRUNWALD en THO MASSEN hebben elk een amendement Ingediend, om de subsidie toch toe te kennen. De heer GRUNWALD bestrijdt dat de toestand van de onderneming er gunstig voorstaat. De l>ecijfering oriiiseerl spreker voorts cn merkt op, dal geld noudug is, omdat er een nieuwe boot in de vaart is gebracht en hoogero eischen, ook door het niieuwe postoontrnct, aan de onder neming worden gesteld. De heer BOH EEL VAN IIOGELAN DEN spre.-kt ca er de boot Ada van Holland. Ik kende Ada van Holland al lang (gelach). Zij heeft veel goede diensten, gedaan (gelach). En werd zij in veiling gebracht (gelach). Spr. hoopt dat de leden begrijpen, dat hij het nieit heeft over een dame, doch over een boot Spreker komt er teigen op, dat men hier mat cijfers komifc, die alleen op de Ada van Holland betrekking heb ben. Immers rr.en moet die eene boot maar de geheele onderneming in be schouwing nomen. Doet men dat, dan blijkt daaruit wel, dot de ven nootschap er niet ongunstig voor staait. De' tarieven zijn verhoogd, doordat de retourbiljetten zijn afgeschaft. Dht was ook een grief legen de on derneming van den heer Bosman. Door die tariefverhooging staat do ondernerainir ar ook beter voor. SpreEer herinnert aan het ad vlo? van B. en VV. van Texel. De ondor- ncming staat er gunstig voor, al zal zij het volgend jaar misschien nog geen dividend maken. De heer GRUNWOLD betoogt, dai de toestand door den heer Bored van Hogelsi-den te gunstig is voor gesteld. Dc rekening is te roodkleu rig opgesteld. Een lid van het Dage- lijksch bea.uor van Texel heeft zijn aandeelen in de onderneming, die f 1000 hebben gekost, voor f 500 ver kocht. Dit ls de minderheid, die meent, dat geen subsidie meer noo dig i9, nu hij zijn aandeelen voor 50 pCt. heeft verkocht. Een onderneming, die zoo zeer in de behoefte voldoet behoort gesteund v.e worden. De heer THOMASSEN merkt op, dat men uit de cijfers van 't gemeen tebestuur van Texel nog f 11.000 te kort komt. Een vernieuwingsfonds moet inge steld worden. Van de houding van Gedep. Sia-'c» begrijpt spreker niets. Wordt de sub sidie niet gegeven, dan stijgt het ver lies tot f 4000. Op aansporing van hetgeen hier verleden jaar in de Staren is gesproken, is nu het tarief verhoogd. Maar de inkomsten zijn daardoor niet grooter geworden. Al tijd komt tariefvprhaogitig faliekant uit. Men hoeft dus niet er op te re kenen, da: een nieuwe tariefsver- lioogtng meerdere inkomsten zal ge ven. Wanneer de provincie op den duur haar steun onthoudt aan dezo onderneming, zal deze teniet moeten gaan. Spreker-wijst op een dergelijk ge val alis de stoombootonderneming tusschen Texel en Den Helder, nl. Egmond eu Bergen, die ook door ft- nnncieeien steun door de provincie een verbinding mer Alkmaar hebben gekregen. Hei verschil is alleen, dat men op TexeJ niet zulk een Burge meester heeft als te Bergen en niet zulk duur zand om te verkoopen. Do heer BOREEL VAN IIOGEI.AN- DEN (Gedep. Staten) weerlegt da vergelijkiryr mat de lijn Alkmaar— Bergen. Daar gold het een provin ciaal belang, omdat het ook hier ging om de memchen uit de omgeving en van elders te kunnen doen profitce* n van zeelucht. Overigens is hot geven ran cijfers in de vergadering z'-ndcr waarde Men kan die niet overzien. Tesnlofte zeg): spreker niet te geloov- n, dat het advisef&end lid B. en W. van Texel zijn stem heeft laten hemvloe- *den door de omstandigheid dat hij zijn aandeelen verkocht had. De hoer GRUNWALD: Hij vormde toch de minderheid. De heer BOREEL VAN HOGELAN- DEN: Het gold toch de publieke zaaki Het amendement-Thomassen word* thans aangenomen met 46 to gen 23 sternen. Da subs-die wordt dus toch toegekend. Do heer Gruinvaid trokt zijn amen dement in. f 490 subsidie wordt ver leend aan de Vereeniging Open bare leeszaal en bibliotheek te Den Helder. De heer Paul Reijmer verklaart legen :e stemmen. f 600 subsidie wordt verleend aan de Vereen;'-"n? Openbare leeszaal en bibliotheek Naardeiv—Bussum. Ge vraagd wa* f 1000. Gedep. Staten stellen voor no- in te ganr op het verzoek van de N.- Hollandsch" Pronaganda-commbrio van de Nederlandsche Vcreeniiging lot afschaffing van alcoholhoudende dranken om subsidie. De heer ZWART stelt voor, oin de f 500 subsidia wel te verleenen. De meeting propaganda, die God. Staten niet subsidieeren willen, is niet do eenige werkzaamheid van de commissie. De heer VaN hamei. (Ged. Sta ten) J>estrljdt het amendement. Da meeting-propaganda is wel niet de eenige werkzoamheid, maar toch wel do voornaamste 'werkzaamheid. Spr. herinnert aan de meeting te Veiser- beek, waar vele van deze vereer.igln- geu kwamen. Het bestuur der com missie is ook die richting toege-Jaau. Het kan niet anders of Cnristelijke- of sociaal-democratische sprekers ma ken propaganda voor eigen standpu it Zij zingen hun liederen en er wordt gecolporteerd met politieke geschrif ten. Daarom mag de Provincie deze sommissie niet steunen. De Noord-Brabantsche Ged. Staten zijn van oordeel, dat het niet aangaat drankbestrijding te betrekken onder de werkzaamheid van de provincie. De heer VLIEGEN: Er is daar ook geen doen aan! De heer VAN HAMEL brengt hierbij hulde aan de drankbestrijders en hij kent ook zulke vereenigingen dio in aanmerking kunnen komen voor pro vinciale subsidie, o. n. de Onderwij- zerspropagandaclub. De heer GERHARD zegt. dot hij meent dat deze zucht naar neutrali teit is anti-socialisme. De heer VAN HAMEL: Neen, neenl Do heer GERHARD meent dat het standpunt van Ged. Staten benepen is. Waarom moet deze propaganda eigenlijk neutraal zijn? Als een socia listisch spreker het woord voert, merkt men dat hij socialist is, rraor ook als een geloovlg spreker aan het woord komt, hoort men dat hij cm geloovig man is. Spreker verdedigt de i'rankhestrii- ding. daar in Noord-Holland elk jaar voor 14 millioen gulden aan alcohol wordt opgedreuken. Wanneer mea nu ziet, dat alio belastingen van Rijk, Provincie en Gemeenten ill deze pro vincie maar 13 millioen gulden op brengen en do boter- en kaasmakerij in Noord-Holland maar 17 miliioeu gulden opbrengen, dan blijkt daaruit toch wel hoezeer de drankbestviidlne noodig is. Do heer VAN HAMEL egt dat hij niet van ineen in g is, <lat de openbare kassen do drankbestrijding niet mo gen steunen. Hij verdedigt voorts het standpunt van Ged. Staten «n-blijft het amendement bestrijden. Zulke luidruchtige meetingen mei politieken ondergrond doen niet vee' ten gunste van de drankbestrijding. De heer BOREEL VAN HOGE LAN DEN heeft de geheel onthouder^ mee ting te Velserbeek bijgewoond. Meer- endeels waren de vaandels met so cialistische leuzen opgesierd. Eer droeg liet opschrift: ,,Wog met kerk, kroeg en kapitaal". Tegen de beioftr in werd ruimschoots ze vent rr.et anm

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6