neemt. dat op dit ^ogenblik" do beken de dubbele villa aan den Ouden Sche- veningseheweg tegenover het Vredes paleis Ihet terrein waarop indertijd de BataafMhe Pet'roleum-Mij. haal kan toren wilde vestigen in gereed heid wordt gebracht om verschillende gezinnen van werkwillige trambeamb- ten. wiun hetzij door hun huiseer de huur i» opgezegd of die n et onge grond© vrees koesteren, voor bemoei lijking, onder dak zullen worden ge bracht. Van velschillende particulieren is thans bij de directie der H. T. M. een totaal bedrag van f 550 aan giften ingekomen voor het werkwillig per soneel^ Indien het mogelijk blijkt zal heden ten einde het Duinoordkwartier uit zijn train Isolement te verlossen, lijn 10 van Sdbeveningen tot aan de Obrechtstraat doorrijden. Gisloriiaoht werd reeds door drie gezinnen van werkwillig tramperso neel, die zied door do plagerijen en de schrikaanjaging van voor de sta kers partij kiezende personen in hun eigen huis met meer veilig gevoelen, gebruik gemaakt van de door het meervermclde damescomité, dat ten behoeve der werkwilligen werkzaam is geopende gelegeniheid om te logee- ren in de villa's aan den Oude Sche- veningschoweg. Daar wordt voor alles voor hen ge zorgd: goede slaapgelegenheid, ont bijt, middageten, enz. enz. !n het zeer ruime tijdelijke toe vluchtsoord, dat de dubbele vilia vormt, kunnffli ettelijke gezinnen on dergebracht worden, terwiji het co mité, indien noodig, over nog eenige andore ibuizen beschikt, die in gereed heid kunnen worden gebracht voo'r het boven aangegeven doel. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVERENIGINGEN. Derde da g. Men meldt ons uk Amsterdam: Woensdagmorgen werd de aige- 'meene vergadering van het Neder- lar.dsch Verbond van Vakvereeni- gïngsn in het Concertgebouw onder voorzitterschap van den heer J. Ou degeest voorgezet. Aan de orde werd gesteld de ont- werp-begrooting 191-1, waarbij, naar aanleiding van een post, bestemd voor meubilairuitgaven, groot f 450, door den voorzitter werd medege deeld, dat du jaar het aanschaffen van een brandkast strikt noodig zal zijn. De Timnierliedenbond had voorge steld dien post met f 200 te verminde ren. De vergadering besloot echter tot behoud van dien post van f 450- Ook over verschillende andere posten van de begrooting werd van gedachten gewisseld. Na eenig debat werd besloten om den bestuurders dubbel salaris bij verlof toe te kennen. Besloten werd de premie ten be hoeve van de pensioneering van de bezoldigde bestuurders en beambten te \erhoogen van 5 op 10 pet. van de bezoldiging Behandeld werd daarna bet be stuursvoorstel, om deel te nemen aan he Internationaal Socialistisch en Vakvereenigingscongres, dat in Augustus a.s. te W-eeuen zal worden gehouden Hei bestuur stelde voor hem op te dragen vier vertegenwoor digers daarvoe aan te wijzen. I)e heer De Miranda i.A-N D.B.) wees ér op dat du congres in de eer ste plaats is een socialistisch con gres. llij vroeg of het de bedoeling is dat alie takbunden thans geen afgevaardigden zullen zenden en hunne vertegenwoordiging zullen overlaten aim de gedelegeerden van het N. V. V. De voorzitter verklaarde dat ook voor de vakvereemgmgen de inter nationale congressen meer en meer van belang worden. Spr. zou het toe juichen, dat ook de vakbonden op het Int. Congres zijn vertegen woordigd. Een zoo groot mogelijk aantal afgevaardigden van de vak beweging zal zijn .in overeenstem ming mei de tegenwoordige positie van de Nederlandsche vakbeweging. Ten slotte weid het bestuurevoor ebei aangenomen De begrooting werd ten slotte vast gesteld op een bedrag van f 2-1175. Do heer H. J. Braens werd herbe noemd tot 2e secretaris pemvngmevs- ter. Vervolgens werden behandeld twee voorstellen, ingediend door den Alg. Ned. Timmerlied en txmd en den Alg. Ned. Moiaalbewerkei-abond, mei be trekking tot den bestuurevorm van het N. V. V Men wilde het. bestuur laten bestaan uit nogen leden, door de algen cene vergadering te benoe men uil de hoofdbesturen der aan gesloten oigsrisalies. Verder wonsch te men vergaderingen van be. be stuur met de gedelegeerden der aan gesloten bonden of vereenigingen. De voorstellen hadden tot onder grond de mecning, dat net werk door hei dageiijksch bestuur wordt gedaan, .erwiji de vergaderingen der bestuurders slechts cursusvergade ringen zouden zijn. liet bctuur bestreed de voorstellen au bij monde van dei» heer Oudo- geesi werd ei" niet nadruk op ge wezen, dat coor hot Verbond goen enkel groi-t ding wordt gedaan zon der da- van ie voren hei lie-tuur is geraadpleegd en zonder dat daarom trent bod uiten zijn genomen. Do vraag of do bestiuursvonn zal worden gewijzigd, werd onjkennend beantwoord mot 70.245 tegen 1-4.224 stemmen. Ho: voetstel van hot bestuur om het le machtiger, een afgevaardigde te benoemen naar de Internationale Vakvoreenigingreonferenlie, welke in 1915 to San Francisco zal worden gehouden, werd goedgekeurd. De totale kosc' a van alle afgevaar digden worden pondspondsgewijze omgeslagen over do verschillende hinden. zoodat de ko» en niet hoo- ger zullen zijn dan f 200 A f 250. Van den Bond van Arbeiders in het Handels- en Transportbedrijf te land was ingekomen ©cn voorstel. om het lx?stuur op te dragen een ön- derzoek in te stellen naar de stijging der loonon gedurende de laatj e vijf jaar en naar de stijging der prijzen [van levensmiddelen!, kleeding, wo- ninghuren) gedurende hot7,elfde tijds verloop en de resultaten van dit on derzoek in een rapport te publicee- 110'. bestuur achöte het op 't oogen- blik niet mogelijk, dit onderuv-k in te si oil en en ga' in overweging, het voorstel m 10 trekken. Do ah ecling gaf aan deze uitnoo (Lging gehoor. Goedgekeurd werd een voorstel van liet bestuur, om medewerking to verI'.énen tot do instelling van een centrale ccmmissie voor arbeiders»- onc wikkeling. In do commissie zul len zitting nemen vijf personen van wie twee worden aangewezen door de S. D. A. P twee door het N.V.V. en een secretaris, door de vier leden te Ixmoemen; welke benoeming moot worden goedgekeurd door de bestu ren van S. D. A. P. en Vakverbond. Medegedeeld werd. dat de delegatie naar het in Augustus as. te Weenen te houden Internationaal Socialistisch en Yakverec-nigingscongres zal be staan uil de heerenJan A. van Zut- plien, P M. Verdorst, J. van den Tem pel en J. Ouóegeest. Vervolgens is aan de orde de Verzorging van invaliden en ouden van dagen. De volgende resolutie was over dit onderwerp ingediend: De Alge-meene Vergadering van het Nederlnudsch Verbond van Vakveree- nigingen, gehouden op 20, 21 en 22 Juli l'Jli, te Amsterdam, overwegende, dat do voorziening in het levens onderhoud der ouden van dagen .mannen en vrouwen) behoort te ge schieden van Staatswege, dat de geldelijke uitkeering, welke hun hiertoe moet worden verstrekt, voldoende behoort to -zijn om, ook zonder dat zij andere inkomsten heb ben. redelijk in hun onderhoud te voorzien. dat daarbij ieder begrip van armen zorg of bedoeling behoort te worden uitgeschakeld, dat de Gemeentebesturen geenerlei geldelijk belang mogen hebben bij de toekenning der rente, dringt er met nadruk bij de Volks vertegenwoordiging op aan het aan hangige ontwerp „Ouderdomswet" zoodanig te wijzigen, dat a. de uitkeering der rente niet af hankelijk worde gesteld van de voor waarde, dat „behoeftigheid" moet worden aannemelijk gemaakt; b. de inmenging der Gemeentebe sturen. bij de beantwoording der vraag of het recht op uitkeering kan worden verleend, worde vermeden c. het recht van verhaad op hen, die ingevolge de wet tot onderhoud van dien rentetrekker verplicht zijn, ver va lie d de leeftijdgrens voor het beko men der rente worde gesteld op 60 jaar e. het bedrag der rente aanmerke lijk worde verhoogd f de rente worde toegekend, ook aan hen. die ondu-deiming genieten, (of in de laatste jaren genoten) van particuliere of openbare instellingen; g. waarborgen, worden gesteld, dat de rente geheel ten goede kome aan de rentetrekkers. De vergadering 6preekt. het vertrou wen uil. dat de georganiseerde arbei ders zich krachtig zullen verzetten tegen de poging oer regeering om ar menzorg te eieiien in de plaats van het Staatspensioen en roept aile ar beiders op, door doelmatige organisa tie en onverpoosde actie voor hun be langen te waken. Do lieer J. Oudegeest Lichtte de re solutie toe. De resolutie van hot bestuur werd met nigemeene stemmen onveranderd goedgekeurd. De bijeenkomst werd hierop geslo ten, IN BRAND GERAAKT. Dinsdagnacht omstreeks twee uren, meldt het Leidsch Dghld-, za gen eeltige politiemannen, dat een joiigmensch, G. J. v. d. N., op de Mare, te Leidien rondliep met bran dende kleederen. welke zij hem van het lijf rukten. Dit jonge mensch had de wacht ge houden m een schuitje, waarbij hij een sigaret rookte. Man vermoedt, dat eeuige vonken zich hebben mee gedeeld aan zijn kleederen Hij werd per brancard naar iiet Acad. Zieken huis vervoerd, want hij had zich vrij ernstig aan het rechterdij been ge brand. BRAND. Te Gestel bij Eindhoven zijn 2 bo venwoningen van Schellekens en Wouters afgebrand. Alles is vei-ze- kerd. De brandweer was ter plaatse maar kon geen water geven. DE HITTE. Maandagmiddag is van den kerk toren te Puiten een ijzeren staaf uit de nabijheid van het haantje naar benedon gekomen, tengevolge van het smelten van soldeerael, ais ge volg van de gloeiendo zonnehitte. BARBAARSCH NEDERLAND Door een ingezetene van Harder wijk werd een prentbriefkaart ont vangen, afkomstig uit Beijeren, ge adresseerd: Aanin Barhaarech Holland. De post, ook de buiten- landsche, twijfelde geen oogenblik, want door een Duttsch beambte werd met forsche hand in roode imkt aan hel adres toegevoegd: Harder wijk, met twee uitroepteekens. PRINS HENDRIK. Men meldt uit Stockholm: De Zeeland is Woensdagmiddag om vier uur vertrokken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is met ingang van 1 September benoemd tot gewoon hoogleraar in de «fdeeling der werk tuigbouwkundie, scheepsbomvkunde en electrotechriiek aun de Techn. Hoogeschool om onderwijs te geven in de toegepaste mechanica, C. B. Biezeno, werktuigkundig ingenieur aldaar. Ts mr. IT. Hovlnga benoemd lot bur gemeester der gemeente Uithuizen. Is niet ingang van 1 Aug. bij de zee macht bevorderd tot inspecteur van administratie, de off. van. adrn. Ie kl. J. F. de Hart. Van 1 September tot 1 October zal de adj.-insp. van den arbeid J. de Booy Jr. het hoofd van het 6e district der arbeidsinspectie te Haarlem als zoodanig vervangen. EEN" NIEUWE SCHOOLBANK. De heer H. M. Rageblie te Waalwijk hooft, een nieuwe schoolbank ve<r- vaardigd die geschikt is voor iede- ren leeftijd van het schoolkind np een loingle van 1 tot 1.70 ma.or, die al3 lie; ware, mat het kind meegroeit. De bank wordt met een sleutel op één punt in beweging gebracht. Ho. zitvlak rijst en gaat tegelijk achter uit. torWijl dan tevens het bovenge deelte der bank, he; zoogenaamde kaotjo naar omlioog gaat. Ook voor abnormale kinderen is de nieuwe bank heel goed te gebruiken. De heer Ragetlie heeft zijn vinding in tegenwoordigheid van den hoer V. van L-ssa, architect voor de schoolgebouwen alhier, gedemon streerd, (N. R.Ot,) E. HEIMANS. Naar het N. v. d. D. meedeelt, is te Gerolstein, gedurende een vocantie- rois, op 53-jarigen leeftijd overleden de beer E. Heimans, oud-hoofd van de Hendrik Westerschool te "Amsterdam, maar vooral bekend als krachtig voorstande'r van de populaire natuur studie. DE AANVAL OP EEN POLITIE AGENT TE AMSTERDAM. Het Ilbld. meldt: De politie van het bureau Stadhou derskade heeft drie jongemannen aangehouden, die verdacht worden van merlepli'dktigheid aan het gebeur de op den Binnen-Amstcl, Zondag jl.toen een agent op een zolderschuit werd geworpen door menschen, die een betooging hielden tegen den di recteur van de „Anti-Gewerksohaft- liclie Industrielle Yeremigoing." Voor ditzelfde feit werden naa'r wij reeds meldden, vroeger een jonge man en een vrouw gearresteerd. Een der thans aangehoudenen, die de menigte zou hebben opgeruid te gen den agent, is de 23-jarige redac teur van een anarchistisch blaadje. ONWEER EN BRAND. Nabij Ulst is de 14-jarige P. Rouwe- ma door den bliksem getroffen en ge dood. Zijn vader en zijn broer, die op korten afstand van hem op het land stonden, bekwamen geen letseL Tijdens een hevig onweer werd de grootc watermolen in Groot-Tine- ga door het hemelvuur ve'rnleld. KLEINE OORZAKEN. Te Amsterdam is een van de insec ten die wij met de zomersche warmte op Jen koop toe moeten nemen, da aanleiding lot een vrij ernstig onge luk geworden. Het paard van ,en stoalhoudegSrijt-uig, door de onbe dachtzame vlieg tot slachtoffer ge kozen. maakte ten gevolge van den plotseüngen steek een zijsprong en sleepte het rijtuig met zich in de Keizersgachu De koetsier kon zich nog ju Ut red den; hei paard saerf en werd door Sinckls toes-el opgehaald. OVERREDEN. Een zevenjarige jongen uit Oranje woud is te Knijpe door de stoomtram overreden en gedood. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel BIJ uitstek proefhoudend - -7 - 5- Voedsel. De kinderengroeien er en voorspoedig van op en lijden niet aan slachia XgyyjX spijsvertering Stadsnieuws PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. (Vervolg.) Na do heropening van de zitting kc-mi aan do orde de rekening van Duin en Bosch tot een bedrag van f 453.798,70. Er is een batig saldo van f 22.650,20. Deze wordt goedgekeurd, ovenals de eerste suppletoirs begrootmg van Duin en Bosch over 1914 tot een be drag van f 161.656,28 1/2. Aan de orde komt de begrooting van Duin en Bosch voor 1915 lot ren bedrag van f 500.150.40. De beur THOMASSEN dring; tan op eenigszins fraaiere aankleeding van het gesticht. Meerenberg is veel beter ingericht. Een supple cure be groeting voor dit doel zal zeker door de Sinten worden aanvaard. Voorts meent hij, dat de open lig ging van Duin en Bosch de oorzaak is van het groot aantal ziektegeval len. Daarom moet het geslicht zoo spoedig mogelijk omboscht worden. Een ander middel is er niet. (Reeds in een gedeelte van ons vo rig nummer opgenomen). De heer L1EFT1NCK zou den naam Meerenberg willen veranderen, daar de sjiraakmakende gemeente z.ich van den naam meester heeft ge maakt en dat Ironisch gebruikt. De direcleur wenscht ook vurig den naam te veranderen. Daarom geef', hij (li/, aan Gedep. Staten in overweging. De heer BOREEL VAN HOGP.LAN- DEN (Gedep Staten) heeft nog seen beteren naam kunnen vinden, maar Gedup. Staten zullen met de Be stuurscommissie overleg plegen. De begroeiing wordt goedgekeurd. Gedep. Staten stollen voor, om f806.000, n.l. 55/9 pCt., bij to dragen in do kosten van den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden. De heer VERMEULEN brengt in herinnering, dat de Veiser voetbrug door schepen van een paar duizend ton is stukgerameld. Men mag niet zeggen, dat dit met opzet is gebeurd, omdat men de brug daar liever niet heeft. Het etukvaren geschiedde door de richting die het kanaal daar neemt. De spoorbrug te Velsen loopt hetzelfde gevaar.Door de nieuwe sluis brengt men een kanaal dicht bij de brug. Daar komen schepen van 30 000 ten door. Die moeten tweemaal van koers veranderen. Is het nu niet mogelijk, dat déze groote schepen der/e brug ook zullen stukrameien? De heer CAPPEIJNE VAN DE GOPPELLO (God. Staten) zegt, dat men over doze zaak hier in de Staten niets doen kan, J-lot Rijk maakt het werk en de Provinciale Staten heb ben alleen te vragen of do bijdrage der provincie gewettigd is. Over de details heeft men hier niet te beslis sen. Men zal het wel hierover eens zijn, dat de nieuwe sluis van groot beiang is voor de provincie, De heer VERMEULEN herinnert er aan, dat de voetbrug die n<u weggeno men is in den ouden weg van Na poleon lag. Die weg is nu onderbro ken. Zou deze spoorbrug nu gevaar loopen, dan zou de provincie de bij drage kunnen weigeren, omdat dan do communicatie van het noordelijk en het zuidelijk deel der provincie ge vaar zou loopen. De voordracht van Gedep. Staten wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Toegestaan wordt f1125 als bijdra ge in do kosten van de verbetering van den aauilegstoiger aan de Van Ewijcksluis. Goedgekeurd wordt de voordracht tot aan- en verkoop van gedeelten Amstelwator en inzake de teruggaat van de pachtsom voor vischrccht in het Amstet-Drecbtkaaaal aan G. A. Rijnbeek, te Uithoorn. f 4700 wordt toegestaan voor de proefnemingen tot behoud en aan winning van grond langs de booge gronden te Muiderberg. Goedgekeurd wordt de wijziging van de regeling van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten van amb tenaren van den Prov. Waterstaat. Goedgekeurd worden de voordrach ten inzake de bestuursreglementen voor het Ambacht van Westfriesland, van den polder de Buitenlanden on der Assesndelfl en van den Biiuierhdijk- schen buitenpolder. Goedgekeurd worden de suppletoire begrootingen van de provincie voor 1913 en 1914 on de voordracht tot het aangaan eener geldleening groot f 182.000 tegen 4 1/2 pCt. voor Meeren berg en Duinenbosch. Aan de orde komt de Provinciale Begrooting voor 1915, aanwijzende een bedrag van f 4.885.059. De heer BOISSEVAIN dringt aan op overleg me: het Rijk over spoedi ge verbetering van den Rijksweg HaarlemAm stterdam. Spreker betreurt het, dat de pro vincie slecht--. £én wog onder ha ir beheer heeft en zelf niet meer kan dom. om d i w aren in Noord HOiland te verba-eren. Ook verzocht spieker maatregelen te nemen tegen de stofplaag, dio een grooton omvang aanneemt. De heer THOMASSEN merKi op, dat het natuurschoon in Noord Hol land zeer gebaat is door he. verbod der reclameborden. Hij spoort voorts aan een circulaire te richten toi. de gemeentebesturen om hun, een aan sporing te geven, bepalingen op te nemen in ds bouwverordeningen om fraaien huizenbouw te verkrijgen, gelijk :e Baren is geschied, waar nieu veel resultaat heeft gehad. Ook aielt hij lot voorbee.d den ge- vehvedstrijc van Haarlem en ora-i streken, gehouden op initiatief van het Statenlid Boreel van Homelan den. Met genoegen heeft spr. in 'n. artikel gelezen, dat eknige duinwegen door do Provincie voor het publiek zijn opengesteld. De heer Thomassen dringt hierbij op aan, dat de Provincie dumgrond aankoopt, opdat daar het publiek on geboord kan wandelen. Nu staan overal verbodsbordjes en kilometers prikkeldraad, die zijn opgesteld doordat het publiek zoo in de duin- terreinen huishoudt. Dat betreurt spreker. Opvoeding per prik keldraad leidt niet to: goede resultaten. Daarom is het gewenscht, dat Gedeputeerden overleg plegen, b.v. met Amsterdam, die weer nieuw duinterrein krijg)om dit open te stellen voor het publiek, of met de eigenaars van het duingebied, om hun gronden voor t pubkek open te stelten, vaarbil de Provincie dan zorg zoude kinnen dragen voor meer toezicht. Ook zou de provincie duinterrein kunnen aanknopen, al zou dit een kostbare maatregel zijn. De heer VAN EMBDEN merkt op. dal de leden die gisterenmiddag niet tor vergadering zijn geweest, niet op de hoogte zijn gesteld van het feit, dait heden wederom vergaderd zou worden. Men heeft dit uif de bladen kunnen lozen. Maar uit de bladen was niet op te maken, welke zaken rvog ter behandeling waren overge bleven. De VOORZITTER acht het niet mogelijk om als de vergadering des avonds om hfi'.f zes wordt geschorsi de leden nog per telegram met ver melding van do overgebleven punten te convoceeren. De leden behooren ook in de vergadering aanwezig te zijn en weten dan wanneer m.n op nieuw zal vergaderen. Overigens worden bij het oproepen van de le den de voorschriften gevolgd. De heer VAN FMBI EN erkent dit, doch dringt aan om de convoca ties zooveel mogelijk te doen geschie den. De lieer BOREEL VAN HOGELAN- DEN (Ged. Staten) deelt mee dat hij als bezitter van duinterrein gepoogd heeft het publiek toe te laten. Maar hij heeft den toegang" moeten verbie den. Gelijke ervaring had eon bouw- exploitatie-maatschappij. Opvoeding door prikkeldraad helpt wel iets, al is het me veel. De burge meester van Heemstede heeft op Groe- r.endaal de ervaring opgedaan, dat de beschadiging door het publiek wel meevalt op den duur. Overigens vraagt spreker den heer Thomassen om nog wat geduld te hebben en geen voorstellen te doen omtrent de andere zaken, die hij aan- roeiti. De VOORZITTER den heer Thomas sen beantwoordend- deelt mede, dat onderhandelingen worden gevoerd omtrent de onteigeningen, die moeten voorafgaan aari de verbetering van den weg Haarlem-Amsterdam. Sinds spreker te Haarlem woont is hij ver baasd, dat er een slechte weg kan zijn als die tusschen Haarlem en Araster dam. Aankoop van duinterrein door de provincie zou spreker een groote weldaad voor liet publiek vinden. Hij heeft de illusie dat zooiets in de toe komst nog wel een zal gel>eu- ren en gelooft wel dat het zal geschie den, maar lcnn er op dit oogenblik niet meer van zeggen. De heer VERKOUTEREN merkt op dat men geen versiering kan gebie den maar wel ontsiering verbieden. De heer CAPPEYNE VAN DE COP- PELLO (Ged. Staten) merkt op. dat de wegen te Bloemendaal niet door de provincie zijn opengesteld. Op den ligger der wegen is alleen bepaald dat twee duinwegen publieke wegen zijn. Daarover is nu appel aangeteekend bij de Kroon. De begrooting wordt goedgekeurd. De heer H. J. Calckoen wordt be noemd als lid van Ged. Staten volgens art. S19 der Provinciale Wet. m Aan de orde komt thans het voorstel Boissevaïn om de jaarwedden van Ced. Statenleden van f 2500 tot f 4000 te verhoogen. Ingediend is een voor- stel-Fabius om de wedde te brengen op f3000 De heer BOISSEVAIN wil voldoen aan do aanvraag, om wegens onvol- lalligheid der vergadering, voor te stellen het voorstel aan te houden, aJs het mogelijk is om de zaak nog in do najaarszitting aan de orde te stel len en dan nog afgehandeld te krij gen door de Kroon voor 1915. De lieer VLIEGEN maakt er be zwaar tegen, dat de Gedeputeerden, dio in de vergadering zonden blijven om onvoltalligheid te voorkomen, mee stemmen over deze voorstellen. De heer VAN LENNEP meent, dai deze zaak ook nog wel later tot een beslissing kan worden gebracht. Men kan dan in 1915 een suppletoi- re begroeting indienen en dan de jaar weddenverhooging nog op 1 Januari doen ingaan. De VOORZITTER meent ook dat het beter is de voordrachten aan te houden. Wel zijn er formeel© bezwa ren, maar die zijn er altijd om over wonnen te worden. Er wordt thans tot aanhouding besloten. Hierop wordt de zomerzitting te kwart voor rieren gesloten. Hinderwet. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 21 Juli jl. aan M. van And el vergun ning is verleend tot oprichting van eene wasscherij in het perceel aan do Brouwersstraat no. 1. DIENSTREGELING SPOORWEG. B. en W. van Haarlem maken l>e- kend, dat ter 'secretarie de'r gemeente {7e afdeeling) ter inzage zijn neder ge legd de ontwerpen van de vvinter- dienst'regelingen 19141915 van de treinen der Maatschappij tot exploita tie van Staatsspoorwegen en der Hol- iandsche IJzeren Spoorweg-Maatr sdbappij en dat eventueele opmerkin gen dienaangaande vóór of op 1 Au gustus 1914 rechtstreeks aan het De partement van Waterstaat zijn in te zenden. Vermist. C. B., koopman, heeft medegedeeld dat sieenbikkers van een wagen van Gerzon, waarop oud papier lag, en eenige cartonnen aoozen, ©enige van die doozen hebben weggenomen. Een knecht kwam zeggen, dat die doozen kousen bevatten. Mishandeling van een p a a rd. Procesverbaal is opgemaakt tegen J. K., Akerweg, te Sloten, die een paard liet werken, terwijl het dier aan schoft en knie gewond was. E i nd examen IL B. S. m. 5-j. c. Na gehouden eindexamen slaagden te Zaandam de heeren W. F. Engel- bert van Bevervoorde, J. Faber en G. v. d. Muelen, Haarlem. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 Juli kwamen voor te Haarlem 3 gevallen van roodvonk, to Schoten 1 geval en te Zandvoort eveneens 1 geval van Typhus of febris typhoideu. Kubriek voor Vragen Genbonneeidfn hebben het voorrecht, vragen op verechilleDd gebied, mits voor beantwoording vntbatr, in ti aenden hij de Redactie vnn Haarlem'r Dagblad, Groote tloulsimat 53. Alle antwoorden worden gelieol kosteloos gegeven en ïoo spoedig motel ijk. Aan vragen, dio niet volledig ussm en woonplaat» van den inxender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wat moet ik doen om een hondje, dat ontstoken oogen heeft, te genezen? ANTWOORD: Zoo uw hond ove rigens gezond is, zal wasschen met boorwater lot herstel voldoende zijn. VRAAG: Mijn poea heeft last van vlooien- Inwrijven mot naphta- lin© helpt slechts voor kort. Wat moet ik er tegen doen? ANTWOORD: Wrijf uw kal met de hand geheel in mot insectenpoe der, herhaal dit om do 3 dagen, na de tweede behandeling zijn de vlooien verdwenen. VRAAG: Hoe lang mag een broedse he kip van de eieren van daan, zonder dat het kwaad kan? ANTWOORD: Als do kip overi gens gestadig goed broed't, geeft 11/2 it 2 uur voor een enkelen keer geen nadeelige gevolgen, voor het luchten van de eieren is 10 minuten daags echter voldoende. VRAAG: Men beeft mij voor een avond, dien ik wilde besteden om een nieuwe betrekking te zoeken, oen uitgaansavond willen rekenen. Mag dat? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Als afgesproken ia, met November te veranderen, en beide 'partijen keuren die verandering van betrekking goed, mag Mevrouw dan de dienstbode de huur opzeggen en zoo neen, hoeveel moot dan worden uitbetaald? ANTWOORD: Neen Mevrouw moot loon uitbetalen tot 1 November, met schadevergoeding voor kost er. inwoning. VRAAG: Mag mijn huisjuffrouw mijn huur verhoogen zonder mij daarvan iets te zeggen, en dan plot seling betaling eischen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Wanneer verlqat men de oude betrekking en begint nicn de nieuwe, als men tegen 1 Aug. heeft opgezegd? ANTWOORD: Den eersten Aug VRAAG: Kan ik 15 Septembei vertrekken, als ik 1 Augustus den dienel opzeg? Jk ben per 3 maanden gehuurd en neem geen kermisfool aan. ANTWOORD: Neen. Gij moet tegen het einde van het nieuwe kwartaal opzeggen. u.ï oe Gsistreken HILLEGOM. Lig hal. Woensdagmiddag he aft do officieeU ingebruikneming plaats gehad vnn >!e lighal van de Hill, vereenigmg tot be strijding der tuberculose. Deze lighal staat achter het St. Jozef gesticht en biedt plaats voor ongeveer 15 patieu- ten. Vele genoodigden woonden de plechtigheid bij. liet woord werd gevoerd door Je heeren dr. Der Weduwen, burgemeee ter Wentholt en den heer Vooren, resp. voorzitter, eere-voorzitter en secretaris der vereenigiug Ook sprak nog de heer jhr. v<m Fisenne, lid vau Ged. Staten in Zuid-llolland. Dinsdag a.s. van 35 uur kunnen belangstellenden de lighal in oogen- schouw nemen. HAARLEMMERMEER. Te AaLsmeer-Oosteiiidc zal eex christ. school worden gebouwd, de tweede in de gemeente. Van het onderwijs aan deze op te richten school zullen ook vele kinderen uit het N. O.-gedeelte van Haarlemmer meer gebruik maken. Ten nadeele van v. d. T. te Vijf huizen, zijn des nachts enkele kip pen ontvreemd, zonder dat men eenig spoor van den dader heeft kun nen vinden. In den laatsten tijd schijnen de dieven van kippen en konijnen weer in hun kracht te zijn, daar men er nog ad eens van hoort spreken. ZANDVOORT. Gemeenteraadszitting. Woensdagavond vergaderde de Zandvoortsche gemeenteraad te 7 1/2 uur. Aanwezig waren alle leden, uitge zonderd de heer Groen. De agenda was niet groot. De notulen werden na opening van den voorzitter door den -ecretaria voorgelezen en goedgekeurd. Hierna stelde de Voorzitter voor, de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur in banden te stellen van de heeren Koning, Groen en Gollot d'Ea- cury. Aan de orde was thans de installa tie van den heer Webber, die op ver zoek van den voorzitter werd binnen geleid door de heeren Stom en Slag veld. De voorzitter richtte na de offi cieels installatie het woord tot den heer Webber, wenschte 'iiem geluk met het vertrouwen, dat de kiezers in hem gesteld hadden, en sprak de hoop uit, (lat de gemeente ook door rle medewerking van den heer Web ber meor en meer tot bloei zou gera ken. Hel rapport rekening waterleiding werd zonder discussie goedgekeurd. In de commissie tot nazien der ge loofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid den heer ijsman, werden benoemd de heeren Stom, Collot d'Es- cury en Büekmann. Nadat de ge schorste vergadering heropend waf en de heer Büekmann verklaard had, dat de geloofsbrieven in orda waren bevonden, werd besloten dc-n heer Wijsman als Raadslid toe Le laten. Als laatste punt stond vermeld de benoeming van een wethouder in de vacature v. d. Werff. Men zal zidh herinneren, dat de vo rige verkiezing geen resultaat ople verde. De uitslag van de eerste vrije stem ming was: Stom 2, v. d. Werff 1, Ko ning 3, Groen 2 en blanco 1 stem. De volgende stemming had tot re sultaat, dat uitgebrad 't werden op den heer Groen 4, Koning 3, Collot d'Escury 1, Stom J. Hierop volgde dus herstemming tusschen de heeren Groen en Koning. Hierbij werden 8 stemmen uitge bracht en wel op den heer Koning 3, op den heer Groen 4, en blanco 1 stem. Een lid had niet gestemd. De'heer Groen was dus gekozen. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Groen van zijn benoeming id kennis zal worden gesteld. De rondvraag bracht geen nieuws, zoodat de vergadering hierop geslo ten kon worden. Zeer veel publiek woonde deze raadsvergadering, die van bijzonder korten duur was, bij. Rechtszaken KNOEIEN MET POSTZEGELS Voor de rechtbank te Midde burg heeft terecht gestaan een vrouw uK 'S-Heerenhoek, d.c bekende aan naar vriendin, te Middelburg een brief tf hebben gezonden waarop zij twee postzegels van 2 1/2 cent plakte, df ©ene postzegel was een gebruikte, waarop zij getracht had met eet) schaar hel oude stempel uit te krab ben, terwijl de andere postzegel w twee (kelen bes'ord van verschillen

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6