nniuuMM S - - NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9537 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VPTJDAG ?4 JUUT 19<4 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: SpJtL Vm 1—5 regels Tfi Cts.: iedere regel meer lh Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem150 j Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL. Voor de dorpen in den onjtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1.30 Advertenttén van Vraag en Aanbod, koogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 IST jBgralP&jaffi 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Voor "Haariêoi I i t 037« Uldacüe en AdaünWratte: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. F Drukkerij: Zuider Buitenspa«rne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. D« Vorxekerine der (per wock) geabonneerde» wordl gewaarborgd door „The Ooean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. BERICHT asr» d© Weekiexers. DE SPOTVOGEL zei In plaats van lieden, MAAN DAG worden uitgaseven. AGEftUA ZATERDAG 25 JULI. Bijeuteeii: Lezing door den heer L van Giersbergen, café Brinkmaan, 7 1/2 uur. Practische los in het bij- eripark van den lieer Feye, 3 uur. Brongebouvvr Biosc. voorstelling. Schouwburg: Biosc. voorstelling. Apullo-Theater: Biosc. voorstelling. Bjoöc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. dsnieuws KINDERFEEST. Donderdag 23 Juli bad het jaar lijkse!) kinderfeest der Schuurman- Schimmel v. Ou teren-slichting plaats. Des morgeus trokken de 400 leerlin gen der openbare scholen voor ge- woon lager ouderwijs onder geleide hunner onderwijzers, voorafgegaan door het muziekkorps van Herr Schaeffer, van de school aan de Tem peliersstraat naar 'het Spaarne, waar zij ingescheept werden op twee fees telijk versierde booten van de firma Bus. Zoolang do booten in Haarlem wa ren weerklonk van de kaden zoowel als van de booten aanhoudend ge juich, want ook de thuisblijvers ver heugden zich in de vreugde hunner makkers, wetende dat oen volgende maal de beurt ook aan hen komt. Dan ging het langs Spaarndrm na r het Noord zeekanaal, Amster dam, de Oranjesluizen, waar beslist zou worden, of de tocht over de Zui derzee mogelijk zou zijn, en dit w a s mogeiijk, want het weer, dat ér s- morgeus dreigend uitzag, was al mooier en mooier geworden, en... ae zeetocht werd aanvaard. 1' wou. dat wij nu een zachte schipbreuk kregen", sprak een held haftig jongeling van 12 jaren, die ze ker van emoties hield, tot zijn onder wijzer. Er werd echter geen sdhip- bre geleden, zelfs geen zachte. Veilig landden de booten in Mui dan, waar in optocht getrokken werd aaar hei Muiderslot, waarvan hot prach tig gerestaureerde inwendige mocht bezichtigd worden. Wat keken de jongens en meisjes, h.-e bewonderden zij de 'harnassen en wapenen, de oude meubelen, hoe grie zelden zij in de donkere gevangenis sen. Een kleuter maakte de opmer king, dat die oude ridders zekér goal konden bikken, want hij merkte op, dut de keuken nog grooter was Lan de eetzaal; dat was bij zijn moeder andersom. Een hoeraatje voor den opzichter en dan een kleine wandeling met mu ziek door Muiden, waarna de terug tocht aanvaard werd. Nu aan de nieuwsgierigheid voldaan was, begun he ai prettiger en levendiger te wor den. Onder de viool ij ke wij<sje6 van de muziek werd menig dansje gemaakt, een oogenhlik werd alleen gerust, om den imvendigen mensch te verste'o- ken, want dat is altijd bet mooiste van dit feest, dat er gezorgd wordt, dat het jonge volkje geregeld en fliuk wal ie verorberen krijgt. D a t vooral heeft dit feest zoo populair in Haar lem gemaakt. Zonder ongevallen werd te half zes de Kaasmarkt bereikt en keerden de kinderen dankbaar en vol daan huiswaarts. Feestviering. Door de gymnastiekvoreenigingen Jong Haarlem en Kracht en Vriend schap zal op Woensdag 29 Juli a.s. een feestviering worden georganiseerd aan liet Brouwerskolkje te Overveen. De deelnemers vertrekken dos mor gens om 9 uur van het Zander-insti tuut en wandelen door den Hout, Zandvoortsclie laan, Elswoutslaari naar het Kolkje. Het geheel staat onder leiding van den heer A. J. Meijerink. J. B. SCHUIL, d© nieuwe bestuurder van de Muziekschool der afdeeling Haarlem van de Ftflaafscliappij tot bevordering der Toonkunst. Benosmingen aan da Muziekschool van Toonkunst. Men schrijft ons Door het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zijn be noemd tot leerares in den solozang en koorzang mevrouw Amalia Schuil - Hol, alhier, tot leeraar in het orgel spel de heer Louis Robert en tot 2de leeraar in liet piano-onderwijs en in de muziekgeschiedenis de heer M. J. Lürzen te Wormerveer. De directie zal worden gevoerd door den heer J. B. Schuil, als gedelegeerde van het bestuur. Hiermede zijn alle vacatures, die door het overlijden van den heer W. Robert en het aftreden van den heer en mevrouw De VeerDe Lange wa ren ontstaan, vervuld. Het onderwijs in de verschillende vakken zal dus thans worden gege ven door do navolgende dames en heeren Voor solozang en koorzang: Me vrouw Am. Schuit—Hol. Voor orgel, algemeene muziekleer, harmonie, contrapunt en compositie de heer Louis Robert. Voor solo-piano- de heer K. de Jong. Voor piano en muziekgeschiedenis de heer M. J. Lürzen. Voor viool do heer J. A. W. Dah- men. Voor violoncel de beer Th, C. de Maaré. DE LEERAREN EN LEERARESSEN AAN DE HAARLEMSCHE MUZIEKSCHOOL. Uit het bovenstaande bericht blijkt, dat onze Haarlemsche Muziekschool, zoowel wat de directie als de onder wijskrachten betreft, geheel gereor ganiseerd is. Mevrouw Am. SchuilHol is in de muziekwereld te Haarlem sinds lang geen onbekende. Als leerares in den solozang wist zij zich bier een uit stekenden naam te maken en wij raeenen dan ook, dat het bestuur mei deze benoeming een zeer gelukkige keuze heeft gedaan. Met do benoeming van den heer Karei do Jong als leeraar voor solo piano heeft het bestuur van Toon kunst een der eerste pianisten uit ons land aan de school welen te ver binden De beer De Jong, leerling van Busoni, is leeraar aan het Conserva torium en aan de Muziekschool van do Mij. tot Bevordering der Toon kunst te Amsterdam. Naar wij verne men heeft de heer De Jong het voor nemen in het a.s. winterseizoen eeni- ge piano-concerten te Haarlem te geven, zoodat ons publiek dan in de gelegenheid zal zijn met dezen voor- treffelijken pianist kennis te maken. De nieuwe vioolleeraar, de heer W. A. J. Dahmen, is jaren lang violist geweest in het Concertgebouw-orkest en thans hoofdleeraar aan de Muziek school van Toonkunst te Amsterdam. De heer Lürzen, die bestemd is voor het onderwijs in de pianoklas sen, is een nog jong en talentvol mu sicus, die dit jaar het einddiploma - van het Conservatorium te Amster dam heeft behaald. Van hooge waarde voor de Muziek school mag zeker de benoeming van I.ouis Robert tot leeraar In het orgel spel worden genoemd. Onzen beken den organist behoeven wij bij de Haarlemmers niet meer te introdu- ceeren. Ook de heer Th. de Maaré, violon cellist /an het orkest van het Con certgebouw en reeds jaren aan de school verbonden, is bij ons publiek als een voortreffelijk leeraar bekend. Leerares Huishoudkunde. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor leerares in huishoud kunde sluagde mcj. A. C. M. Scboole- nian, alhier. Ilandteekenen L. O. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Ilandteekenen L. O. de heer A. M. W. Maas, te Haarlem. Eindexamen H. B. S. Na gehouden eindexamen H. B. S. niet 5-j. c. slaagde nog te Zaandam onze stadgenoot de heer H. P. J. M. Coebergh. De kousendiefstal. Gisteren vermeldden wij den dief stal van eenige cartonnen doozen ge vuld met kousen, die aan de firma Gerzon toebehoorden. Het is der politie gelukt op te spo ren als verdacht van dezen diefstal gepleegd te hebben C. W., C. W. de P. en A. N. \V.. jongens van 19 en 20 jaar. Zij hadden do doozen weggeno men, toen eerst gemerkt dat er kousen in waren en deze vervolgens cadeau gedaan aan vriendjes en vriendinne tjes. De kousen, die een gezamenlijke waarde van pl.m. 25 vertegenwoor digden, zijn op 1 paar na weer te recht. Diefstal. Iemand die in het Kleverpark en pension is, heeft aangifte gedaan, dat gistermiddag tusschen 2 en 7 uur is ontvreemd uit een geldkistje, dat in een gesloten bureau stond, een som van ongeveer f 198. Verdacht hiervan wordt een Duitscher, die daar een dag en pension was. Adspiranten. Donderdagavond had in het gebouw „Vooruitgang" een feestavond plaats van de adspirantafdeeling der Nederl Vereen, tot afsch. van alcoh. dranken, onder leiding van den Voorzitter, den heer S J Vester. Voordrachten, muziek en zang wis selden elkander af en ook klonken vaak de geheelonthouderaüederen door de zaal. Het was een genoeglijke avond. (Zie vervolg Siadsnieu s op de 2de pagina). Üit de Omstreken HEEMSTEDE. Hoofdacte. Bij het examen voor do Hoofdact® slaagdo te Amsterdam de heer A. J. Middac. ie Heemstede. UMU1DEN. Hoofdacte. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor do Hoofdacte slaagde de heer T. Runica, te IJmuiden. BLOEMENDAAL. Ilandteekenen L. O. Voor het examen ilandteekenen L. O., te 's-Gravenhage gehouden, slaagde de heer J. van den Berg. SCHOTEN. Teekenacte-examens M. O. Te Rotterdam is Donderdag ge slaagd voor bovengenoemd examen de lieer J. M. Milatz, te Schoten. Hoofdacte. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor de hoofdacte siaagde de heer N. v. d. Jagt, te Schoten. ZAND VOORT. Liefdadigheidsconcert. De uitvoerenden van het Liefdadig heids-concert ten bate van Zieken zorg, gegeven in de concertzaal van het groote badhuis, konden zich ver heugen in een -groote belangstelling. Geen plaats was onbezet. Het was een met zorg samengesteld program ma, dat er wezen mocht. Als solisten traden op: Mej. Hei-mi ne Scholten, zang, Mej. llenriëtte Metz, violiste uit Amsterdam, de heer J. Hoorernan, pianist en Mr. A. VV. Kamp, declamator, uit Den Haag. Mcj Schoiten zong liederen, o.a. van Hans Sommer, Andriessen en Wier te. Haar klankvolle stem, haar artistieke voordracht, gaven als altijd onverdeeld kunstgenot, waartoe haar accompagnateur, de heer Hoorernan, niet weinig bijdroeg. Van dezen pia nist kregen we later een schoone ver tolking van Chopin's des dur Noctur ne en Etude cis moll. benevens de E-dur polonaise van Liszt. Toonde dezo heer zich in de begeleiding reeds een kundig pianist, in de solo's kwam zijn talent prachtig naar voren. De moeilijke passages kwamen volkomen tot hun recht en zijn duidelijke en ex pressieve voordracht dwong bewonde ring af. Mej. llenriëtte Metz uit Amsterdam 6peelde het Vioolconcert d moll van Tartini meesterlijk, en in het, wel wat uit den tijd zijnde, 9e van de Beriot bewees zij een violiste te zijn haar schoon instrument waardig. De zui verheid leed eenigszins onder de warmte in de zaal, maar daar is geen snaarinstrument tegen bestand. De voordrachten van Mr. v. d. Kamp vielen zeer in den smaak, voor al „De blauwe plok", van Tjsechof, en „De landsknechten v. Munchhausen" verwierven veel applaus. De dames Schoiten en Metz hadden veel bloemen in ontvangst te nemen. Een schoone avond dus, die wel aan het doel heeft beantwoord. K. S. II1LLEGOM. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergader de Donderdagavond, onder voorzit- terschan van Burgemeester Went- liolt. Alle leden waren aanwezig. Na vaststelling der notulen werden de ingekomen stukken, verschillende missives van Gedeputeerde Staten, voor kennisgeving aangenomen. B. en W. boden daarna aan het •erslag over de volkshuisvesting in 1913, evenzoo de gémeentsrekening -■'er 1913. Tot onderzoek van deze gemeente- rekening werden benoemd de heeren J. van Til RzJ. Guldemor.d en R. A. d Schoot. In de commissie voor de reclames inzak® den Hoofd. Omslag benoemde de Raad de heeren J. Guldemond, A, Topper en J. II. A. Vooren. Als zetters voor 's Rijks Directe Be lastingen werden voorgedragen de heeren II. A. van Waveren, K. van Bourgondiër! Cz., A. Topper en F. A. J. Heemskerk. Afgewezen werd het verzoek der Vereeniging Het Nederl. Registra tuur-Bureau te Heemstede, om subsi die, conform het voorstel van B. en W. Eveneens conform het voorstel van B, on VV. besloot men voor schietoefe ningen tot verhooging van 's lands weerkracht, het gymnastieklokaal één dag per week beschikbaar te stel len tegen een vergoeding van 1.— per avond, met inbegrip van verlich ting enz. B. en W. deden mededeeling van een missive van de Wegencommissie van den A. N. W. B. over de Pastoors laan. De conclusie van het onderzoek was, dat deze weg moeilijk te verbe teren is zoolang hij niet verbreed wordt. Liefst moest men er voor de verbreeding maar niet veel onkosten aan besteden. Het voorstel van B. en W. om gron den te aanvaarden voor den publïe- ken dienst, werd z. h. et. aangeno men. Het betreft gronden van Moj. J. van Lierop, weduwe van H. Kroon en van Ev. Scholte, gelegen tua- schen den openbaren weg en hun woningen. Voor kennisgeving werd aangeno men de missive van den Minister van Binnen!. Zaken in zake Centrale drinkwaterleiding in Zuid- en Noord- Holland en Utrecht. De gestelde \ra gc-n worden door B. en W. beant woord. De commissie in zake drinkwater leiding had een rapport overgelegd, benevens een vergelijkenden staat van de ontwerpen voor een waterleiding, opgemaakt door de heeren A. D. ilee- derik en R. Kuipers. De oommissie adviseerde den aanleg van een water leiding aan den heer Heederik op te dragen. Zijn plan is begroot op een kosten van f 163.000. Na een vrij langdurig debat, waar bij hei er soms warm toeging, besloot de raad met 7 stemmen voor en 4 te gen om de stichting op te dragen aan den heer Heederik, gelijk de commis sie voorstelde. Tegen stemden de heeren Veld- huyzen van Zanten, Balvers, Lom- merso en Nieberding. Buiten stemming hielden zidb de heeren van Zanten en Jonkheer. Hst opgemaakte kohier schoolgeld L. O. 2e kwartaal 1914, werd daarna vastgesteld. Opnieuw staakten de stemmen ove - het voorstel van B. en W. tot weder-invoering van presentiegeld voi. de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Het voor stel was daarmee dus verworpen. Mev één stom tegen, die van den heer A. Topper, besloot do raad f 500 subsidie te geven aan de Oranjever eniging voor een volksfeest in 1914. De rondvraag leverde niets op. Koloniën HOSPITAAL AFGEBRAND. De N. R. Ct.-correspondent te Bata via seint Den 20en dezer is het hospitaal te Sablimbingan (Borneo) van do gou- vernementssteenkoolomginmng ten gevolge van de ontploffing van een kookxoeste] afgebrand. De zieken kon. den in veiligheid gebracht, worden. Op Borneo wordt van regeerings- wege ontgonnen de op Poeloe Laoef gelegen steenkolenmijnen. Het afge brande hospitaal zal dus tol deze ont ginning behooren. Binnenland De tramstaking le 's Gravenhage. INGEZONDEN Van ingexonden siukk#n, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopio dan inioadcr niet toruggageren. Voor den inhoud doier rnbriek stelt de Redactie tich mot aansprakelijk. EEN BEUL. Er rijdt een melkboer mot paard en wagen door de stad. Deze man is niet alleen voorzien van een lange zweep, welke hij flink gebruikt, maar <x>k van een stok, waarmede hij op stille re plaatsen, (zooals bv. Nieuwe Groenmarkt en Nieuwe Gracht) zijn paard op gevoelige wijze tegen de lee- re deelen aansloot, om het zoodoende soms in eon dolle draf te brengen, Mocht do aandacht door deze re: len op een en ander eens gevestigd worden, opdat aan dit geberul zoo spoedig mogelijk een einde kome. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN VRIEND DER DIEREN. Men verzoekt in aansluiting reeds gedane mededeelingen het vol gende op te nemen; Ir t einde de oplossing te bovorio ren van het arbeidsconflict bij de Haagsche Tramwegmaatschappij en voor zooveel noodig nog waarborg te bieden voor het welslagen van do door den raad van beheer diér maat schappij toegezegde regeling der ar beidsvoorwaarden van het personeel, ihehbeu Burgemeester en Wethouders hei wenschelijk geoordeeld en besloten eene commissie in het leven te roe pen, welke den raad van beheer Lij de samenstelling dier regeling ;ul bijstaan en van advies dienen. De heeren mr. dr. Ant, van Gijn, thesau rier-generaal aan bet departement van financiën, dr. W. II. Nolens, lid van de Tweede Kamer, en mr. J. P. Peyrot, lid van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, hebben zié*- een benoeming tot leden dier oommissie laten welgevallen. In overeenstemming met het door de Haagsche Tramweg Maatschappij ingenomen standpunt, dat de regeling dtr arbeidsvoorwaarden van het per soneel aan Burgemeester en We'.h i- ders ter goedkeuring zou worden tan- geboden, beeft het bestuur, ook zonder dat het bij de samenstelling van ee nige zoodanige commissie zou worden betrokken, zich tot samenwerking daarmede bereid verklaard. Burge meester en Wethouders vleien zich dal thans een beëindiging van 1-ei conflict kan worden te gemoet gezien. Naar vernomen wordt zal, nu ioo: B. ca W. de reeds vermelde commis sie tot bijstand en advies van flen Raad van Beheer der H. T. M. bij da samenstelling der door de Maat schappij toegezegde regeling der ar beidsvoorwaarden van het personeel is benoemd, de Raad van Beheer r.cli spoedig gaan bezig houden met het ontwerpen dier regeling. Daar bet gereedkomen hiermede uitteraard eenigen tijd z.il vorderen, la;, t het zich aanzien dat eerst in een loop of waarschijnlijk tegen het eind van de maand Augustus de ent- werpen aan de l.eoordeeling van da commissie zullen kunnen worden on derworpen. Gistermiddag liad ten stadhuize een conferentie plaats tusschen den bur gemeester en drie stakingsleiders, do heeren Nathans, Terra en Van Oost. De conferentie, te 4 uur aangevangen, eindigde te ruim 5 uur. De hoofdbe stuursleden der samenwerkende u ga- msaties werden telegrafisch uitgeno digd, naar den Ilaag te komen. In liet gebouw van den R. K. Volks bond werd nog laat in den avond d.e conferentie gehouden, ten einde over leg to plegen over de mededeelingen van B. en W. Do heer Braambeek uit Zutphcn werd niet voor half elf verwacht. Eerst daarna kon do conferentie, oie vermoedelijk tot laat in den nacht zcu duren, con aanvang nemen. On lijn 3 zal vandaag worden ge rede i van Overbosch naar de Zoni- rranslraat. Het lijntje Overbosd'n Plein van lijn 4 komt daarmede te vervallen. Door het weigeren van de rem is Donderdagmiddag op den Ou.lan Scheveningschenweg bij het kruis punt aan de Duinstraat, een tram, komende uit de remise te Sehevema- gen, in aanraking gekomen met een tram uit de richting Den Haag, waar door eenige schade werd veroorzaakt

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1