HET PARLEMENT VAN GROOT-NEDERLAND TE HAARLEM. DERDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN NO. 1950 Nabetrachting van den gemeenteraad. Zomcrzitling. Absent: In de zaal een half dozijn leden en op de agenda belangrijke onderwerpen. Het had dan ook, met den bosten wil van de wereld, niet tot half zes kunnen du ren, wanneer er niet een zitting met gesloten deuren van. een paar uur tusschen gekomen wa3. De heer Joosten kon niet gedaan krijgen, dat de filterwerkers, die van de eerste in de- tweede klasse plaatst werden, hun loonsverhoogirrg, met terugwerkende kracht, zagen in gaan op 1 Januari 1914. En een 60-tal bewoners van de Jansslraat konden evenmin bewerken, dat ln een dcclte van die straat het dubbel spoor van de E. N. E. T. door enkel spoor wordt vervangen, De quaestie scheen wat ingewikkeld, omdat adressanten deze voorwaarde wilden verbinden aan een nieuwe concessie voor de E. N. E, T. van een zijlijntje Rozen straatviaduct Kenaupark, maar af gescheiden van het feit, dat B. en W. deze twee zaken niet wenechlen saam te koppelen, kon daar toch geen spra ke van wezen, omdat de Raad inmid dels de gevraagde concessie al afge wezen heeft, liet is inderdaad niet wenscheüjk, dat er dubbel spoor ligt op de plaats, 1 die, do adressanten bedoelden, maar het argument van R en W. dat er al een gedeelte enkelspoor is en het niet gcwen-scht kan zijn, nog meer enkel spoor te leggen, is ook niet zonder beteekenis. Natuurlijk is overal dub bel spoor voor een gcregelden dienst verreweg het best en enkel spoor daarvoor altijd een belemmering. Het verzoek werd dan ook zonder hoofde lijke stemming afgewezen, adressan ten mogen zich troosten met de mo gelijkheid. dat mettertijd de Balcenes- sergracht kan worden gedempt en de geheel e tramlijn daarover omgelegd. Die troost is mager, want tot de dem ping van deze gracht is nog niet eens besloten en of de Raad dit over blijfsel van oud-Haarlem aldus zal ontsieren, staat zeker niet vast. Gi'ooter succes hadden bewoners van de Kruisstraat, gesteund door de I-Jandelsvereen-iging, met hun re quest om het dubbel tramspoor van 'de Nassaustraat tot de Krocht weer in enkel spoor te veranderen. B. en- W. stelden voor, dit in te Willigen en terecht, want de toestand was er on houdbaar, voor de bewoners van dit gedeelte en voor de publieke veilig heid. Het volhardend pogen van deze Kruisstraters wordt nu beloond, want de Raad kon zich met de ver andering vereenigen. Wat leven we toch snel! Nog geen twee jaar .ia 't ge-leden, toen twee partijen elkaar bestreden over de vraag, of de tram door 't midden van de stad zou loopen zooals ze nu doet, dan wel op eu neer, zooals de oude paardentram, met overal dubbel spoor. En nu wordt, zonder dat er een Raadslid zelfs maar over kikt, be sloten de proef te bestendigen. Inderdaad kon daar weinig bezwaar tegen zijn. 1-Iet oogenschijnlijk ge vaarlijke kruispunt Gierstraat, Doel- slraat, Groote Houtstraat heeft tot geen enk-el ernstig ongeluk aanlei ding gegeven. Niet omdat deze drie sprong niet moeilijk zou zijn-, maar omdat iedereen, wetend dat er gevaar dreigt er de grootste voorzichtigheid in acht neemt. „Ongelukken," zoo zegt men, „komen het meest voor op ongevaarlijke punten." Er blijft een bezwaar, maar ik geef toe dat het gering is. Vreemdelingen, ooi: Nederlanders, die niet welen dat -de tram heen een eenigszins anderen weg volgt, dan terug, raken daarmee licht in de war. Voorlichting van de conducteurs kan dit evenwel groolen deels verhelpen. Overigens zal do ge meen te hoe eer hoe beter een soort vluchtheuvel moeten maken tusschen tiet Verwulft en de Ged. Oude Gracht. Menschen, die daar op de train uit de Koningstraat wachten, weten bij liet drukke verkeer dikwijls niet waar zij heen moeten, hetgeen door de kruising van de tram naar de grens van O verveen nog veel erger gewor den is, Hij een voorstel tot verkoop van een stukje grond aan een bewoner van hel Teylerplein, die, naar de heer De Breuk mededeelde, met bouwen ver der gegaan was dan hij mocht, criti- st-erde de heer Van de Kamp de on voldoendheid van het bouwtoezicht in dit geval. Maar dergelijke tekortko ming behoeft uit het gebeurde niet te Worden afgeleid, liet bureau van Openbare Werken zet den grond uit, Bouw- en Woningtoezicht meet dat niet meer na en de vergissing bleek pas, toen de landmeter het terrein kwam opmeten. Heeft nu O. W. bij het uitzetten een vergissing begaan, is bij het bouwen, volkomen te goe der trouw een foutje gemaakt? 't Is niet meer uit te maken, want men moet niet vergeten, dat een opper vlakte van 6 vierkante meters zóó ge ring is, dat men 't nauwelijks kan zien. In elk geval is de sop de kool niet waard en de zaak door den verkoop van den grond geregeld. Hoewel na tuurlijk in beginsel, zulke dingen niet moeten voorkomen. Terwijl de plannen 'tot grenswijzi ging allengs weer voor den dag ko men, gaat de gemeente Haarlem voort, met gas, clectricileit en water aan de buren te leveren. Nu zal Spaarndam duinwater krijgen. Het schijnt een overeenkomst vol moei lijkheden te zijn geweest. Spaarndam is een kleine gemeente, met zeer be perkte draagkracht, zoodat zij alléén een dergelijk contract niet aankon Het Rijk zal met een renteloos voor schot moeten bijspringen en een deel van Schoten, waar de Spaarndam- sche aanvoerbuis doorloopt, zal mee worden aangesloten, zoodat de op brengst van die perceelen in minde ring komt van de garantie, die Spaarndam aan Haarlem moet geven en die neerkomt op een tiende van de kosten der werken, die voor deze leverantie door Haarlem moeten ge maakt worden. Het is niet gemakkelijk, aan een kleine gemeente zulke voordeelen te verschaffen, omdat zij die zoo moei lijk betalen kan en juist daarom is het een -woord van gelulcwensch aan Spaarndam's gemeentebestuur waard, dat de zaak haar beslag heeft gelere gen. De nieuwe burgemeester, de heer Von Fridagh, blijkt daarin een goede stuwkracht te zijn. Ziehier dus een vooruitgang. Is het altijd dikker worden van" een ste delijke politieverordening een voor- of een achteruitgang? Dit is wel zeker, dat de dieren voor j nieuwste aanvulling erkentelijk zullen wezen. Trekdieren, die won den hebben op plaatsen waar 't tuig drukt, die kennelijk ziek of kreupel zijn, of die in 't algemeen in een toe stand verkeeren, welke hen voor hun werk ongeschikt maakt, mogen geen arbeid verrichten. Wie het hun toch laat doen krijgt hoogstens ƒ25.— boete of 6 dagen hechtenis en wie niet zorgt, dat op wegen, die door vorst, ijzel of sneeuw glad zijn geworden, de paarden scherp slaan, kan een boete van ƒ10.oploopen. Vast zou den de arme dieren, die door deze ver schillende ongemakken zoo vaak ge kweld worden, als ze 't wisten een hartelijken poot geven aan de veree- niging tegen het mishandelen van die ren, die lot deze verbetering het ini tiatief nam. Ten slotte een oratio pro domo. Bij de rondvraag heeft Mr. Hearkens Thijssen een breed opgezet betoog go- houden over een door ons geplaatst bericht betreffende de Raadscom missie voor de winkelsluiting. Het bericht zelf zou onjuist zijn en op een verkeerde manier influenceer en de heer Thijssen wenscltle als lid van deze Commissie zijn volle vrijheid te behouden. Hoewel na deze redevoering de geheele Raad zweeg wil ik tot gced begrip der zaak wel eens herinneren aan het bericht in- quaestie in ons nummer van 17 Juli j.l. Daarin wordt meegedeeld do conclusie van een concept-rapport de betreffende Commissie. De heer Thijssen zeide nu in den Raad, dat er nog geen sprake was van een rapport, maar van een avant-projet. Wie nu nift't overbluft wordt door voorden zal moeite hebben het ver schil te vinden. Concept-rapport wil zeggen ontvverp-rapport en avant- projet beteekent voorontwerp. Men zou zeggenbroertje met zusje. Dat door dit bericht zou worden ge ïnfluenceerd is oen fraaie rhetorische wending, maar zonder beteekenis. Ze is zelfs, wanneer er influenceeren op de leden der Commissie mee bedoeld wordt, voor dezen niet heel vleiend. Alsof deze hoeren geen vaste overtui ging zouden hebben, in wankelbaar evenwicht zouden verkeeren. En wie zou de vrijheid van den heer Thijs sen willen bedreigen? Wij niet! Nooit! Hij leve vrij I De heer Thijssen geeft ons een klein lesje dit ons bericht is geen voor beeld van de beste journalistiek en hij hoopt, dat liet niet meer voor zal komen. In de eerste plaats wil ik den heer Thijssen geruststellen wanneer hij van alles op de hoogte was, zou hij zich over onze journalistiek niet meer ongerust maken. Maar nu hij onze redactie, natuurlijk tot haar bestwil, lesjes geeft, wil ik uit pure erkentelijkheid, niet achterblijven en hem wederkeerig een lesje geven, namelijk in goede vor men. Toen de heer Thijssen in ons nummer van 17 Juli een bericht vond, waarlegen hij meende bezwaar te moeten maken, had hij dat moeten doen per ingezonden stuk aan "ons blad en niet in een Raadsvergadering, vvaur wij hem niet antwoorden kun nen. Evenals de heer Thijssen hoop ik „dat het niet meer voor zal komen." Bij onze Vlaamsche sasten thuis. (Eerste Reek" s). Esi MaatscbappUenman. Antwerpen, 26 Juli 1914. Hier maakt de politiek alles ka pot, had Frans van Laar, de secreta ris van den Antwerpschen tak van het Nederlandsch Verbond en „in richter' van heit vorige (32ste) Taai en Letterkundig Congres me gezegd. Dat de menschen hier-te-lande veel aan politiek doen, zag lk Zaterdag avond op de Meirplaats en Keizers- lei, de breede wegen die het Hoofd station met de oude stad verbinden en waar het door de talrijke groote café's des avondb vroolijk Lichlt en leven. is. In den motregen, die hier nu al een dag óf vier afwisselt met slagregens en maar een enkel uurtje zonne schijn, holde omstreeks tien uur een man met een Uoogen stapel kranten onder den arm langs de cafés met luide gillen uiitefcootcnd: C'est la guerre! La guerre en toute Europol 't Was een man, die een pak „speciale edities' of Vlaamsche-r: „byzondere uitgevingon" van 'het blad „La Mé- tropole' had 'bemachtigd en daarmee zijn zaakjes deed. En goed deed ook! Want elk nummer, dat hem nog geen 5 centimes had gekost 't geen de prijs is van eon los nummer ver kocht hij nu voor tien centimes. Het was merkwaardig om te zien, hoe de man telnens in zijn vaart gestuit en omringd werd door een menschen- memagte van de straat en uit de café's stormende, om nieuws te bemachtigen over het Oostenrijksch-Servische ge schil. Zoodra er een hoopje menschen om-hem-heen-stond, smeet de kran- tenverkoopcr zijn pak neer op eon droog straatplekje, onder cm zon- zeil van een café, of in een winkelin gang, zette er z'n oenen voet op, om 't wegwaaien te voorkomen en kegon uit te deelen: „La Métropole, est sou- Ie, messieurs!" huilde de man: „La guerre en Europe? De quoi? Oui monsieur," tegen een ongeloovigo i Dat doet kwaad aan de Vlaamsche I zaak! Dit is ongetwijfeld. Alle maatschappijen (vereenigin- gen) doen hier aan politiek. Van wel ken aard de maatschappijen ook zijn, buiten de politiek kunnen zij zich niet houden en dat bederft alles. Het Ne derlandsen Verbond is. het eenige lichaam, dat er niet aan doet, had do schrijver van den AntwerpsChen tak van het Verbond er triomfantelijk bij gezegd, Dat is geen wonder, want het Verbond is zijn lust en zijn leven. 'k Vond hem aan z'n schrijftafel in zijn huis aan de Juliaan Dillenstraat, met een reuachtig register voor zich: 't Stamboek van het Nederlandsch Verbond, waarin hij met gretige plei- zierïgheid aan het leden bijschrijven U vindt me nu hier voor 't Ver bond wérken, en als ge om twaalf uur komt, doe 'k dat nog. Als ik van school kom dat is 's zomers 4 uur dan zit ik tot 12 uur voor ons Ver bond te werken, 's Winters, wannéér 'k nog een avond-teekencursus geef, dan gaat 't niet zoo goed meer, orn dan nog aan 't werk te gaan, maar 't moet, dus doe Tc het. De omgeving van dezen jongen man teekent ook den arbeid, waaraan bij al zijn vrijen tijd geeft: De schrijf machine en de kopieerpers, do bussen voor do lieder-avonden op den schoor steen, een kast vol vlugschriften en Neerlandia's, de archiofdoozen, die al de schrifturen van het vorige Taai en Letterkundig congres bevatten,.., alles Nederlandsch Verbond, Als onderiMjsman, Mei z'n eene knie rustend in de sa menvouwing zijner handen en zijn anderen voet tusschen de sloelpek- lcels gewrongen, zit hij me in een blijkbaar geliefkoosde rust,houding van zijn leven te vertellen. Daarover valt nog niet zoo heel veel mee te deelen, want Frans van Laar is nog een jong man31 pas: hij is in 't jaar 1883 hier te Antwerpen geboren, heeft te Gent voor onderwijzer gestudeerd. Toen de Normaalschool daar hem JC.P. FRANS VAH LAAR. cn hem overdonderend re su'r tonte la monde. Men greep hem de kranten uit de hand en ging staan lezen, 't Was een oud nummer van 'bet blad met onder den kop een inlasc'h, met drie-vingers- diklce letters: C'est la guorre! La Ser bia refuse Lambassadeur autri- chien quitte Belgrado La Serbie mobilise. En dan in de eerste kolom stonden in 17 vetgedrukte 'regeltjes deze opschriften uitgewerkt. Overi gens was alles in deze courant reeds bekend nieuws. Maar handig maakt de kranten directie met een twintig regels nieuws een speciale editie. Dat is loanender dan onze gratis-bulletins voor de win kelramen. Daar men die bulletins hier niet kent, worden de speciale edities in tienduizenden exemplaren tegen goe den prijs verkocht. De man had geen kranten genoeg. Telkens holde hij om nieuwe pakken en stoof er weer mee langs de straat, gejaagd uitdeelend: C'est la guerre en grappend-rauw er tusschen Vlaamschend; „Aurlog au- wer 'iel de wie'reld, menterenl" Meer mannen kwamen hem helpen kranten verkoopen. In den boekwin kel naast het groote Hotel-Weber", ir men tot 12 uur allerhande kran- zelfs één Nederlandsche kan koopen, deed men 'spijtig, had men geen speciale editiesl N'en goeden truc van die gazette! mompel de een heer, de „Metropol©" prijzende. Zoo ging het tot laat door! Om twaalf uur zag 'k een krantenkiosk op de Meirplaats omdromd met men schen, die over elkaar reikend de nieuwe nummers van de stapels trokken. Nu, Zondagmorgen, brult men op de Groenplaats, terwijl in do muziek tent de eene vereoniging na de andere deelneemt aan een prijskamp, alweer van „la guerre". En ook nu wéér worden do bladen gretig verkocht. De hear Van Laar had dus geen ongelijk, toen hij me vertelde, dat de Belgen zoo belangstellend waren ten opzichte van de politiek. Evenwel het meeleven in de buitenlandsche staat kunde doet minder kwaad, dan liet aan-binnenlandsclie-politiek doen. Want de partijtwisten zijn hier aan orde van den dag en feller, veel vinniger beartikelt men elkaar en scheldt don tegenstander de huid vol. La guer- z'in onderwijzersdiploma gaf, deed hij „exaam" voo'r den twee-jarigen ver volgcursus aan die school, die voor het Belgische M. O. opleidt. Dat is bij ons niet, zooals bij u in Noord-Nederland, legde de heer Van Laar uit. Bij u wordt men mid delbaar 1 eeraar in een bepaald vak; maar hier niet. In België wordt men leeraar in de letterkundige vakken, of leeraar in de wetenschappelijke vakken, welke laatste de exacte we tenschappen omvatten. De letterkundige vakken, die er on derwezen worden zijn veel talen met haar letterkunde, kunstgeschiedenis, enz. In 1904 slaagde ik voor mijn eind diploma en werd nog in hetzelfde jaar aangesteld als leeraar aan rle Stads-middelbare 'school te Antwer pen, wat ik nog ben. Bij deze scholen zijn ook gewone lagere scholen. De middelbare curöus duurt drie jaren. Neen, antwoordde hij me op een tusschenvraag, dat middelbaar onderwijs is niet gelijk aan uw meer uitgebreid lager onderwijs. Dat heb ben we hier ook ia de z.g. lagere hoofdscholen, of scholen van den vier den graad. Het gewone lagere onder wijs noemt men hier ouderwijs van den eersten tot den derden graad. De eerste graad omvat de eerste en tweede klasse van de lagere school, de tweede graad de derde en vierde klas se en de derde grauu ue vijfde en zes de klasse. Dut is dan bij het openbaar onderwijs. Daarbij wordt wel een cursus in den godsdienst gegeven, maar men is vrij dien cursus al of niet te volgen. Dan is er het confessioneele onderwijs en de volmakingscursus- sen, waar tulen en allerlei andere vakken onderwezen worden. De klee- dersnijderscursussen b.v. worden hier druk bezocht. Voor ik op de normaalschool te Gent kwam, heb ik nog op het athe neum gegaan, dat is uw gymnasium. Daar worden, evenals in Nederland, de oude talen onderwezen. „Ilurnani- teiten" noemen we die en ook de mo derne talen, die we de „moderne humaniteilén" heeten. Dan natuurlijk ook do verschillende wetenschappen, zooals bij u to lande, In den strijd. Mijn liefde voor de Nederland sche iaat dagteekent al van de paar jaren, die ik op het atheneum door bracht. Daar was Pol de Mont leeraar in het Nederlandse}*. Dat is een „ver schrikkelijke" flamingant, zei de heer Van Laar mot voldoening, en hij heeft verschrikkelijk veel flaminganten ge vormd t Honderden Al zijn leerlin gen bijna worden flamingant. Ik ken er geen tien, die het niet geworden zijn. Met Antoon Moortgat, die drie jaar geleden gTiffier van de Handels- kamer van Antwerpen werd, heeft hij degelijke werkers gevormd. De Hol land sche letterkunde werd er bestu deerd, do sagen gelezen, poëzie, voor gedragen en vooral op de goede uit spraak gewerkt. Dat heeft -de liefde voor het Nederlandsch opgewekt. Aan de normaalschool te Gent, waar 'k eerst van m'n 15de tot mijn 19de jaar en toen van m'n 19de tot rn'n 21ste geweest ben, hadden we een maatschappij „De Vlaamsche Bond' noemden we die vereeniging, maar officieel heette zij „Bond ter bestu deering van de studie der Nederland sche taal", 'k Was er eerst secretaris en la Ier voorzitter. We kochten boe- Icon, om te lezen. Vooral Vondel lazen heel veel. We werden echte fla minganten, jonge strijders. Last met de sc-hool-overheden hadden we niet veel, al kwamen die wel tusschen- beideil als we te veel flaminganten- bladen binnensmokkelden. Een typiek staaltje gebeurde er. Eenige Franschgezinde jongens sticht ten tegenover den Vlaamschen Bond een „Société pour la culture de la languo Frangaise". Wij hadden er het land over en we wilden die Fransche vereeniging ineens kapot maken. Dan deden we ditwe maakten 0113 met z'n vijf-en-twintigen, allen Vlamingen, lid van de „Société". Nu, dat konden zij niet beletten en toen we lid waren, hadden we de meerderheid, want de Franskiljons waren maar met hun zevenen of achten. Toen waren weer. We stelden eenvoudig voor, om do maatschappij op te lossen, vermits aan onze school een vereeniging tot ontwikkeling der Franscbo taal geen réden van bestaan had. En we hieven den bond op In Gent ben ik lid geworden van het Nederlandsch Verbond. In die jaren beteekende dat nog niet veel. To Antwerpen waren een honderd leden; nu heb ik er hier in m'n boek al 614 staan „Do Vlaamsche Bond" heeft in Gerit goed gewerkt in Antwerpen bestaat er aan het Atheneum ook een „Vlaam sche Bond", die heeft in de eerste jaren veel tegenkanting gehad, De jongens, die lid waren, werden „aan do deur gegooid" en voor 2, 8, zelfs li dagen uitgesloten. Nu is er weer een moeilijkheid tusschen den prefect (directeur) en de jongens. De heer Ixios, die prefect van de school is, is lid van het Algemeen Nederlandsch Verbond, maar de moeilijkheid voor hem is, dat er ook weer een Fransche vc-reéniging tegen over de Vlamingen staat. Dat geeft natuurlijk ruzie en nu is aan de beide vereenigingen verboden, om buiten de school te vergaderen. Ik kan daar niet zoo over uitweiden, maar de Vlamingen en de Franskiljons geven er c-lk een krant uit. Die moet u maar eens lezen en dan weet u er alles 'van." De scholieren in strijd. Tk heb hier voor rno liggen: „Recht uit", kosteloos blad verschijnt als het past tweede reeks no. 1 „Orgaan van oud-leerlingen vap. het Ant- werpsch Atheneum" en „La Cravache parail en cas do nécessité orga- ne des anciens elëves de l'Athénée d'Anvcrs" (Le journal nc peut être vendu). Bylo Dat is ine 'n krakeel in die krantjes I Er wordt geen blad voor den mond genomen, bij bet beoordee- len van de houding van den prefect, den hoer I.oos. Laat k eerst zeggen, wat het geval is. „In Juni en Juli 1909 beleefde hel Antwerpsoh Atheneum een beroerden tijd", schrijft het Vlaamsche m- schriflje. De heer Libbrecht, prefect toen ter tijde, krijgt er dan van langs wegen;, de vrijheidsonderdrukking, die hij pleegde De Belgische pers protesteerde hevig on de rust keerde weer, nadat de prefect- teruggekrab beld was. Nu is i weer van nieuw-aan aan den gang. Do heer I.oos heeft censuur uitgeoefend op do.Nederland sche literatuur, die in den Vlaam schen bond wordt voorgelezen, en daar had men het gaande Op een Vlaamsche hondszitting protesteerde een oud-leerling in het bijzijn van den prefect tegen zijn optreden. ,.De pre fect, niet verdragende, dat hem de les werd gespeld door iemand die niet meer tot het gesticht behoorde, wierp den opstandeling in kwestie aan de deur". Daarop verbood hij allen oud- leerlingen, die tot-nu do "vergaderin gen van den „Vlaamsehen Bond" en de „Fédération Beige" inocluen bij wonen, don toegang tot het Athe neum, Voor het Atheneum ging men ver gaderen. Een oud-leerling sprak de leden toe en het gevolg was, dat zes leerlingen waaronder ook de voor zitter van den Vlaamschen Bond voor vier dagen van school gestuurd werden. Gevolgalgemeen» herrie, verontwaardigde vaders mochten op do mat blijven staan, een politieagent postte voor het schoolgebouw en het Vlaamsche en Fransche blaadje ver schenen weer, met een nieuwe reeks nu „dit past". De toon van het Vlaamsche blaadje is zoer onverholen. Wat zegt ge van dit slot van een sonnet, gedicht door „Chanteclair" (Fij, gij Vlaming Nu, alstemblleft, gij braaf perfect prefect vertrek.... En hoor uw kinderchoor dat zingt alweer ver weigert, dan gaan wij buiten het Atheneum vergaderenBuiten het Atheneum hebben we maling aan je, buiten het Atheneum lappen wij je aan ons zolen, en'dit wol om de goe de reden, dat jij geen opvoeder bent, maar een domme schoolpedant. Aan jou hebben we allen een cerberus hond, nooit een geleider" alle scholen, alle diploma's, alle titels, zijn maar middelen, oh, grijze en domme heer Loos, leven is het doel. c-n alles wat jij in je duffe lt) ans verstand daartegen beraamt, za'i niet baten, mijnheer!" En een ander geeft in het reeds ge noemde artiekel„Loos als Franskil jon" den prefect den hartigen raad: ..Loos pas op! De Vlamingen hielpen u binnen te Antwerpen. „Rechtuit." opgesteld door Vlamingen krijgt u wel klein." verontwaardigde schrijver ver telt er dan nog het volgende bij over een geval met een Fronechgezinden leeraar „Daar is op het Atheneum een andere kerel (de leeraar!), dio Behen heet en die in de klas de glo rie bezingt van al wat Fransch is en uit Frankrijk komt. Hij spuwt zijn gal op Vlamingen en Vlaamsche cul tuur en kunstOm kort te gaan. ver tel ik u maar in een-en, dat het- blad „CaroUvs" dit geval aan het licht heeft gebracht en dat een leerling, verdacht de inlichtingen over den heer Rellen verstrekt te hebben, werd bedreigd met verwijdering van de school. ,La Cravache" ïs wat welgemanier dor zou ik haas'! zeggen in haar optreden, maar haar ..Lettre h monsieur Loos, vice-president d'hon- neur de Ja fédération" is 'och toe schreven in den trant van J'occuset" Ook daarin krijgt de Eere-onder-voor- zitter, ce petit bonhomme, er van langs, omdat hij nu ook om geen verschil te maken de Fédération dwars zit. Allerlei wordt hem ten las- te gelegd, o.a. dat hij een brief ge adresseerd aan ..La Fédération Bel teruggezonden heeft niet een krabbeltje „inconhu" er op, omdat hij niet de „brievenbesteller van de vereeniging wilde zijn". En in een ru briekje: „Nous voudrions savoir vraagt „Le petit curicux" o m ..pour- quoi il y a fin agent de police en per manence devant l'Athénée depuis quelques jours?" en s'ïl est vrai que le Ministro a refuse au Préfet l'auto- risalion de deasoudre la Fédération". De mededeelingen van den heer Van Laar hebben mij er toe gebracht waf uitvoerig te zijn over dit geschil. Men ziet er uit, hoezeer de strijd alle k'as sen der samenleving doordringt en op welke een felle wijze de jongeren al opkomen voor wat zij hun recht ach- 't Laatste woord staat er voluit zon der puntjes. Dan vond ik artikelen over - „Loos als Franskiljon" en „De tragische dood van den heer Loos, sludieprefekt bij het Antwerpsoh gymnasium of wie het gevaar zoekt, zal in het gevaar vergaan". Eu wat zeggen m'n bezadigde stad- genooten van dit liefelijk proza „Mijnheer Loos dit is ook de ironie der namen, want een meer zijn eigen domheid installend persoon, zou moeielljk te vinden zijn „Wanneer jij ons de vergaderzaal ten. Verleden. lieden. Toekomst. Allen die ik hier ontmoet benijden ons, Noord-Nederlanders, dat wij zon maar, alsof 't de gewoonste zaak in de wereld is, alles in het Hollandsch hebben. De tweetaligheid is maar een stapje geweest in de richting van het doel. Nu moet men komen tot de een-ta!ig beid, in tegengestelden zin', als inei die vroeger had. Toen Fransch, no Vlaamsch. Van een Vervlaamschinr der Iloogeschool te Gent verwacht men veel. o.a. dit, dat het de Vlaam sche taal in eere zal brengen bij do aristocratie en de meer-gegocden, om dat dan het Vlaamsch ook het voer tuig der wetenschap zal worden En wanneer dit er niet. door komt? vroeg 'k den heer Van Laar, Dan gaat het op besHn.riijke scheiding aan. Let u goed on,, ai1 k niet zeg" dat wij daartor ko men, want wij V •••reren verzetten ons tegen de v van België in n Vlaamsch en een Waalsch deel. Maar ik hoor er aan alle kanten over praten. Wij in het Nederlandsch Ver bond gaan het. vraagstuk bestudee rt. Maandagavond spreekt voor 't rbond de heer Frans Dekkers over: '.en 6telsel van bestuurlijke schei ding". "Wij bestudeeren in het Ver bond al de vraagstukken die de Vlaamsche beweging raken. De Wa len willen bestuurlijke scheiding: wij niet, maar ik zeg u. ais men oris de Iloogeschool te Gent niet. geeft, dan is er veel kans, dat we om gaan. En als dar. én Walen én Vlamingen dat illen, dan komt de administratieve scheiding er. Dan 7.0u men dus zulk een ver houding krijgen in België, als van 1815—1830 tusschen Noord- en Zuid- Nederland bestond, dus één Koning, maar het land in tweeën geregeerd? roeg 'k. Juist in dien geest, antwoordde de heer Van Laar. Wij zouden krij gen een eigen Vlaamsch bestuur, Vlaamsche Rechtspraak, geheel Vlaamsch onderwijs c-n Vlaamsche re gimenten naast die der Walen, maar ij sprak er zijn vertrouwen over uit, dat de Regeering dit zal voorkomen door de Iloogeschool te geven en an dere „toegevingen" te doen, die de Vlamingen bevredigen zonder dat op een scheiding aangaat. Mijn zinspeling op de scheiding van Noord- en Zuid Nederland bracht het gesprek daarop. Wat is ai scherpte van die tijden, weggevaagd. Iloe rustig konden we er over spreken. Gul-gemoedelijk gaf de heer Van Laar toe, dat.het jammer was. Willem (Koning Willem I) had niet tot die uiterste maatregelen over moeten gaan, dan was het nooit zoo ver gekomen, betoogde hij. Maar de diplomatie kwam er bij te pas; De handel van Noord-Nederland en de industrie van België maakten zulk een krachtig rijk van de vereenigde lan den, dat Engeland er een gevaar voor do toekomst in zag en Frankrijk, dal meer voordeelen dacht te behalen bij een scheiding, steunde het Engelschc kabinet, Op 21 Juli. het Nationale feest dei Belgen, is de herdenking vail het feil der afscheiding, maar de feestdag op 11 Juli, wanneer vVc den Gulden Spo renslag vieren (de herdenking dus van de beroemde overwinning %ai de Vlamingen onder Breidel cn Df Conlnck bij Groeninghe onder de ma ren van Kortrijk, waar hot Vlaa mchi leger 700 gouden sporen van de go sneuvelde ridders buitma&kten cn dir.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9