Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KOMNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur,) De Üildt, 1 Augustus 1014. Hoogste barometerstand 7663 m.M. Ie llorla 'laagste 751.6 m.M. te Va- lentia. Verwachting tot den avond van l Augustus: Windzwakke tot maligen Zuïfl- Oostelijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. t uur 763 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. OPGAVE VAN JOH M. SCHItëlDT -Opticien QED. O. GRACHT 47- HAARLEM. Thermometerstand 1 Augustus Hoogste gisteren tf. 67 Laagste heden nacht. F 68 Hedenmiddag 12 uur F. 68 DE LEVENSMIDDELEN EN DE OORLOG. In verband met de ongerustheid, welke hier en daar over een mogelijke stijging der broodprijzen lieerscht, had De Tel. een onderhoud met een der voormannen uit het bakkersbe drijf te Amsterdam. Deze deelde node, dat er momen teel nog geen sprake is van een be duidende verhooging der meel- en broodprijzen. lodero bakker heeft voor ongeveer 3 a 4 weken nueel in z.g. vóórkoop. Is deze voorraad, die op hot oogenblik nog steeds aangevuld kan worden, veibruiku en kunnen de schepen met graan de buiten!ondsche havens met meer verlaten, dan kan de toestand anders worden. Eveneens wanneer zij, die meel in voorraad hebben, dit gingen verkoopen. Dat zou do prijzen onvermijdelijk opjagen. Maar zoover zijn we nog niet en de bakkers in de hoofdstad maken zich hierover nog niet ongerus1". ONWEER. Men meldt ons uit Steen wijk: Een zware onweersbui trok gister middag over deze plaats. De regen viel bij stroomen uit den hemel. De oudsten van dagen kunnen zich niet hei ifineren, dat ooit tevoren alhier zoo'n zware regenval pLoats had. De riolen konden liet water niet zoo spoedig afvoeren, Huizen en kelders stroomden onder. Op onderscheidene akkers werden de vruchten uit den grond los gespoeld, z NOG EEN VREDES-MOTIE. De Prov. Staten van Friesland na men met 21 tegen 20 stemmen de vol gende motie van den heer M. v. d. Veglo Jr. aan: De Provinciale Staten van Fries land, in vergadering bijeen, door drongen van den kritieken toestand waarin op dit oogenblik Europa ver keert, doet in naam van menischelijk- hcid en beschaving een beroep op de Regeeringen en fle Volken, hun in vloed aan te wenden teneinde door onmiddellijke interventie verdere rampen van een oorog te voorkomen. Vervolg Stadsnieuws. De toestand In Haarlem. DE LANDWEER. Maandag zal hel bestuur vau de verceniging Tot Steun aan Miliciens een vergadering houden over steun aan gezinnen der landweerman nen, en bespreken, in hoever de^e vere.eniging, opgericht tot steun aan Miliciens alleen, haar zorgen ook tot den Landweerman kan uitstrekken. Mochten statuten en reglement dat niet toelaten, dan zal, naar wij ho pen, het bestuur, dat deze soort van arbeid kent, zich tot een afzonderlij ke Commissie vormen voor de belan gen der Landweer, ter aanvulling van wat het Rijk doet. En de burgerij, wij zijn er zeker van, zal de beurs voor dit doel niet gesloten houden. In dit nummer wordt per adverten tie door den Burgemeester aangekon digd, dat aanvragen om vergoeding' wegens verblijf onder de wapenen, van dienstplichtigen, die daartoe met spoed zijn opgeroepen, tot den bur gemeester gericht moeten worden, DE KERMIS OPGEHEVEN? Vanmorgen is een deputatie van ex- ploituuten der kennis-etablissemen ten (bestaande uit de hoeren Wolff, Berends en L'iterwijk) naar den Bur gemeester gegaan en heeft te kennen gegeven dat h. 1. bij den huidigen toe stand de exploitatie der kennis-on dernemingen onbestaanbaar is. Het kin gceneriei succes hebben, en nie mand is nu in do stemming om ker mis te gaan vieren. De Burgemeester wees op de onze kerheid van den toestand. Er kan ie der oogenblik een belangrijke veran dering, ten goede of ten kwade, ko men, Z E.A. antwoordde verder op hel verzoek der kermisondernemers om restitutie liumior staangelden, dat hij daarover .niet te beslissen had en dat eventueel een gemeenteraadszit ting daarvoor belegd zou moeten wei den. We concludeer en hieruit, dat bij verslechtering van den toestand eon buitengewone, spoedeischende 'raads zitting dus ieder oogenblik te wach ten i9. In 's lands belang zal de redactie van ilauilem's Dagblad zich onthou den vau mededeelingea betreffende tro ep e n verplaatsingen, mi 1 ita i r e mautregelen en dergelijke. Daar onze redactie dit beginsel zeer breed wen&cht op to vatten, zullen ook berichten, die tot het boven staande slechts in "verwijderd ver band slaan, uit onze courant geweerd worden. Mo. instemming nomen wij een. dcol van oen bericht over spaarJjanken uit liet Algem. Handelsblad over. Bij vel schillende spaarbanken tn ons land hebben gisteren grootere op- vraginigen plaats gehad dan gewoon lijk. De gespannen politieke toes.and zal daarvan wei do oorzaak zijn gewee-Jt De zenu waclttijge dbotr die berichten over dien toestand opge wekt, hebben klaarblijkelijk sommige beleggers tb. de onverstandige ge dachte gebracht, dat hunne spaarpen ningen veiliger l>ewaard worden in de onveilige bewaarplaatsen van hunne woning, dan in ile gewelven dier spaarhanlten. Nu hebben de Nederlandsche spaar banken in hot algemeen, getoond steeds onmiddellijk aan olie aanvra gen orn terui.gbeka.ling te kunnen vol doen. Laai dit toch opwekken tot kalmte en bezadigdheid. In dezen tijd van zenuwachtigheid en angst doet de inlegger het verstan digst zijn geld .rustig in de kluizen van de spaarbank to Juten liggen. I Dl TRAMDIENSTEN. De E. S. M. mi sit in deze dagen mot minder daar 60 man van liaar werk lieden, waarvan 34 van het rijdend personeel. Voorioopig worden geen vrije- of verlofdagen verleend. Op de Cein tuurbaan zullen zes wagens loopen. De extrud iensl Amsteixlam-Slotend ij k wordt opgeheven. Aan hen die niet aanwezig kunnen zijn en die gehuwd of kostwinner zijn, heeft de directie toegezegd de eerste week 7/10 van het loon te zullen betalen, om daarna elke week op nieuw ie beslissen. Vau de X. Z. II. T. M. zijn 16 alhier gevestigde beambten verhinderd hun bezigheden te verrichten Op de lijnen wordt met beperkten dienst gereden. SY MP AT HIE-BETUIGIN-GEN. Door een aantal besturen van ver schillende vak- en politieke organi saties werden naar de hetoogirig te gen den oorlog, te Amsterdam, tele grammen vau sympathie verzonden. De stemming in de stad is zeer go- drukt. Overal vormen zich groepen, die den ernsligen toestand bespreken. In de kruidenierswinkels heeft men geen handen genoeg, om klanten aan levensmiddelen le helpen. Op veel plaatsen weigert men bank papier aan te nemen. Zelfs aan de postkantoren wisselt men geen bank papier. De schaarschte van zilver schijnt de oorzaak te zijn, dat zelfs deze Rijks instellingen geen papier ter wisseling aannemen. Hierbij moei er op gewezen worden, dat de schaarschte aan conlauten en het gebrek aan levensmiddelen in alle landen van Europa heersoht. Hieruit volgt, dat ingeval van een oorlog deze spoedig zou gestaakt moeten worden wegens dit gebrek aan levensmidde len. De schaurscbte aan zilvergeld bréngt aan den dag, dat ons geld wezen niet op de beste manier is in gericht Hadden wij het Engelsche systeem van chèque- en giro-verkeer, dan zouden wij niet in de moeilijk heden geraken, als ons thans overko men is. Duurt de toestand «enige dagen voort, dan zul het er van komen, dat men schuldbekentenissen gaat schrij ven, inwisselbaar wanneer de tijden veranderen, STIJGING DER PRIJZEN. De prijzen der levensmiddelen stij gen belangrijk. Ilavermoulh is f 3 per baal duur der geworden, suiker 6 ot, per pond, zout 4 ct. per pond. Erwten en boo- nen zijn bijna niet meer te krijgen; de kruidenierswinkels werden ondaag bestormd! Het schijnt dat de grossiers groote voorraden hebben, maar dat er zijn die misbruik van den toestand ma ken door ze voorioopig ,,vast te hou den' en aldus de prijzen op te jagen. Bij informatie bleek ons lieden, dat de kolenvoorraad der lichtfabriek momenteel zeer groot is, zoodat er voorioopig geen vreee bestaat dat we van verlichting verstoken zullen wor den. MILITIERAAD. Doordat de Doelen op hel oogen blik niet beschikbaar is, zal Maan dag en Dinsdag a.s. de Militieraad plaats 1 lebben in de Hoogere Burger school aan de Jacobijnestraat. ROODE KRUIS. In de gister gehouden bestuursver gadering van de afd. Haarlem van het Roode Kruis is besloten een nood ziekenhuis in te 'richten in de villa „SofiadaT' op het Prinsen Bolwerk. Heden is men druk bezig met de inrichting daarvan. Maandag, Dinsdag en Woensdag zal door het Damescomité van het Roode Kruis een collecte langs do huizen ten bate van bet Roode Kruis gehouden worden. De collecte geschiedt met vergun ning van den Burgemeester. De dames zullen een armband dra gen als herkenriingsteekeri, DE FINANCIEELE CRISIS. 't IIbid. schrijft Met angstwekkende snelheid vol gen thans de gebeurtenissen elkander op. In alle landen waar thans krijgs gevaar dreigt, is het publiek bezig vo'komen zijn bezinning le verliezen. Runs op banken en spaarbanken zijn aan de orde van den dag en alsof de schade die door deze onzinnige paniek aan geheel het economisch leven moet j worden toegebracht, niet reeds erg genoeg is, zijn thans zelfs de circula tie-banken niet meer veilig voor de verdwaasde paniek, die zich van de gemoederen heeft meester gemaakt. Zoowel te Amsterdam als in de bui- lonlamlscho hoofdplaatsen begint men op groote schaal bankpapier te weige ren en vindt een stormloop op de centrale bankinstelling plaats, om het papier tegen geld in ie wisselen. Met de grootste beslistheid dient 6telling te w 01 den genomen togen deze volko men verdwazing. Maatregelen die op zichzelf geenszins uit een paniek stemming voortspruiten verergeren den wantoestand nog. Voor hen, op wien een redelijk woord onder de tegenwoordige om standigheden geen invloed heeft, wil len wij er op wijzen, dat 'het papier der Neder landscho Bank in ons land wettig betaal-roiddel is en dus tot elk bedrag MOET wo'rden aangenomen. De wetgever heeft dit zeer bijzondere privilege verleend met het oog op de onwrikbaar sterke positie en de bui tengewoon omzichtige leiding der Bank, waardoor de zekerheid van haar doo'r een sterkemetaal voorraad en door andere eerste klas activa ge dekt papier boven elke schijn of scha duw van twijfel is verheven. Wettelijk beeft dus niemand het recht betaling in biljetten der Neder- landsohe Bank te weigeren. Mie zoo dwaas is het toch te doen, loopt al leen de kans dat zijn vorderingen dan onbetaald zullen blijven. Men overwe- go ook dit nu eens ernstig en bemoei- lijke de Bank niet lange'r in de ver antwoordelijke taak die thans op haar schouders rust. DE PRIJSVRAAG VAN „CREMER". Gisteren was de laatste dag van den termijn, die toegestaan was om inzendingen in te sturen voor de prijs vraag, die de K011. Lett. Ver. ,,J. J. Cremer" heeft uitgeschreven. De secretaris deelde ons vanmor gen mede, dat ingekomen waren 21 inzendingen. Een respectabel getal voor de jury, om door te werken I Vóór 1 September znl zij de bekro ningen toekennen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Gedurende de maand Juli werd het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, door 750 belangstellenden liezocht, terwijl uit de aan het Mu seum verbonden Boekerij 125 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land werden verzonden. Gedurende de maanden Juli en Au gustus worden wegens de vacantie aan do School voor Kunstnijverheid geen lessen gegeven, terwijl de Boe kerij gedurende de maand Augustus gesloten zal zijn, en men zich voor in schrijving van nieuwe leerlingen aan het Museum moet vervoegen. Uit de Omstreken BLOEMFNDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: Van Delden, Komperstraa.t, ten huizo van Serné, te llaarleni, een da- niC'.sparaipluio; W. Kuiper, Lage Duin en UaaJscheweg nr. 15 a, te Bloemen- daal, eên zwemcostuum; N. Dekker, ïo Schoten,, een litermaat; J. llorine- hier, Korte Zijl weg nr. 1, te Overveem een grijze pet; aan liet bureau \an po litic te Overuren, een dameszakje met inhoud, een portemonnaie mé', in houd, een ki mderportcnionn aie niet inhoud., een sleutel en een rijwiel- pomp. Bij J. J. C. Brifort, café Rust hoek, te Bloem end nat, is komen aan- loopen een aircdaele terrier. Verloren: een notitieboekje, een plu- meau, een beursje, ren gouden broche een sleutel, een pop on een bril in étui. Weggeloopen: een gordon setter. DE OORLOG. De N. R, Ct. meldt, dat het verbod van uitvoer van steenkolen heden is uitgevaardigd: DU1TSCI1E NOTA'S. Het Persbureau Vaz Dias seint ons: De Matin" publiceert een tele gram uit Rome, waarin medegedeeld wordt dat de Duitsche regeering aan Frankrijk gevraagd heeft orn neu traal te blijven, en binnen 12 uur ant woord te zonden. De Duitsche regeering heeft aan de Russische gevraagd om vóór 12 uur hedenmiddag de mobilisatie- maatregeen te eindigen. ITALIë MAAKT VOORBEHOUD! Verder bericht de Matin", dut Italië niet zal steunen als Duitsch- land tracht, de gebeurtenissen te overhaasten. In dat geval zal Italië een gereserveerde houding aanne men en ingrijpen, als dat noodig is, in het belang van den vrede. IIET FRANSCHE LEGER. Uit Reims wordt geseind: Twee regimenten, die in de stad in garnizoen lagen, zijn gisteren met onbekende bestemming vertrokken. Ook het regiment infanterie uit Douay vertrok. Uit Douay: Het militaire vllegeecadron Is ln al lerijl te Reims aangekomen, waar heen het oorlogs-luchtvaartkamp is verplaatst. Alle vliegtuigen zijn van oorlogsmotoren voorzien MOBILISATIE IN OOSTENRIJK— HONGARIJE. Uit Berlijn wordt aan het Persbu reau Vaz Dias geseind: Het ..Berl. Tagebl." publiceert, dat de ataemceso mobilisatie van geheel Oostenrijk en Hongarije onmiddellijk te wachten is. Uit Londen: In het door Duitse bland aan Rus land gerichte ultimatum wordt slechts verklaard, dat Duitschland moet mobiliseeren, indien Rusland niet de mobilisatie aflast. De tot Frankrijk gerichte nota is geen ultimatum, maar een vraag om trent de houding van Frankrijk indien een Russisch-Duitsehc oorlog uit breekt. De „Times" heeft in een speciale editie oen gunstiger liericht en zegt, dat Koning George en Keizer Wilhelm beiden vredelievende telegrammen met den Tsaar wisselen. De „Times" gelooft, dat er eenige hoop is, dat dit een verzoenenden in vloed uitoefent. Uil Petersburg Do gezant van Duitschland heeft een bezoek gebracht bij den Tsaar. Als gevolg van dit onderhoud deelt hij 1112de, dat bij geruchte gezegd wordt, dat er oen ontspannende toestand zal te wachten zijn. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND. Een Duitscli sociaal-democraat over den oorlog. De revisionist Kolb heeft naar we in de ,,N. R. Ct." lezen in de „Völksfreund" over den mogelijken oorlog luaschen Rusland en Duitsch- land geschreven. Ilij betoogde 0 m Grijpt Rusland ten spijt van de pogingen der overige Europeesche re geeringen en tegen den dringenden wensch der Duitsche regeering naar vrede in, wat betreft liet conflict tusechen Oostenrijk en Servië en pro- viceert liet daarmee een oorlog tus- schen de groote mogendheden \an Europa, dan zou een toestand wor den geschapen, waaraan Duitsch- land zich niet meer zou kunnen ont trekken. In dat geval zouden de so ciaal-democraten tol den laatsten man hun plicht doen tegenover va derland, beschaving en menschheid. De Duitsche sociaal-democraten zijn tot den laatsten man bereid hun va derland te beschermen, Telegrammen De ondsrsuanfle telegrammen jjjn ontleend aan het Algemeen Handelsblad. EEN BETOOGINCi. BERLIJN, 1 Aug. (R&uter). Eön dichte menigte trok van Unter don Linden onder her. zingen van v ader- lancLslievon.de liederen naar de Wil- helmetrasse en hield, stil voor het pa leis van den Rijkskanselier. Deze verscheen voor het raam van do Congreszaal; hij werd met geest driftige en stormachtige toejuichin gen o m:\angi2n. Toen de stilte aanbrak, sprak de kanselier met vaste, ver klinkende stem, de volgende woorden: in dit ernstig oogenblik zijt gij, om uw vacterlandsche gevoelens uit te drukken, verschenen voor he: huis van Bismarck. Van Bimarvk, die eens me. keizier Wilhelm den Grooten en veldmaar schalk Moltke het Duitsche Rijk smeedde. Wij willen in het rijk, dat wij in 41-jarigen vredesarbeid hebben opgericht, ook verder in vrede leven. Al liet werk van den keizer was op het behoud van den vrede gericht. Tot het laatste oogenblik werkte voor den vrede van Europa, ja, hij werkt daar nog voor. Zou echter al zijn arbeid vruchte loos zijn, zou ons het zwaard in de hand worden gedrukt, dan zullen wij te velde trekken met ren goed gewe ten, en niet het bewustzijn, dat niet wij den' oorlog hebben gewild. Wij zullen den gteijd om oris )>e- slaam, om onze nationale eer, tot den laatsten druppel bloot voeren. In den ernst van dit oogenblik herinner ;k u aan het woord, dat eens prins Fricdrïch Karl zijn Brandenburgers toeriep: „Laat nw har": slaan voor God, uwe vuisten op den vijand!" Met geestdriftige toejuichingen voor Keizer en kanselter en onder het znvgen van de nationale liederen en de „Wacht am Rhein" trok de betoo ging toen verder door de Wilhelm- st rosse. DUITSCHLAND MOBILISEERT. EEN OFFICIEELE MEDEDEELENG. DE KEIZER EN DE TSAAR. BERLIJN, 1 Aug. (Reuter). De Nord- deutsch© Algemeine Ztg. meldt: Bij den Keizer is op 29 Mei een telegram ontvangen van de Tsaar, waarin hij don Keizer dringend verzocht om hem in deze zoo ernstige oogeu'blikken bij te staan. Hij verzocht hem, het on geluk van een Europeeschen oorlog te voorkomen, cn al het mogelijke te doen, om zijn bondgenooten daarvan af te 'houden, te ver te gaan. Denzelfden dag beantwoordde de Keizer dit in een lang telegram, dat hij de taak van bemiddelaar en het beroep op zijn vriendschap en zijn hulp bereidwillig aanvaard had. Dientengevolge wérd dadelijk een diplomatie, de actie in Weenen inge leid. Terwijl deze nog bezig was kwam het officieele bericht, dat Rusland te gen Oostonrijk-IIongarije mobiliseer de. Dadelijk wees de Keizer den Tsaar in een tweede telegram er op, dat door de Russische mobilisatie tegen Oos tenrijk zijn op verzoek van den Tsaar ondernomen bemiddeling gevaa'r liep, ja zelfs osmogelijk zou kunnen wor den gemaakt. Toch werd de is Weenen ingeleide actie voortgezet, waarbij de door En geland begonnen en in dezelfde rich ting zich bewegende voorstellen door de Duitsche regeering warm werden ondersteund. Over deze bemiddelingsvoorstellen zou heden in Weenen do beslissing vallen. Noch Voordat de beslissing vallen kon, Kwam h de Duitsche regeéring officieel liet bericht in, dat het bevel tot mobilisatie voor het geheele Rus sische leger en vloot was uitgevaar- üaarop richtte de Keizer een laat ste telegram aan den Tsaar, waarin hij er op wees, dat de verantwoorde lijkheid vóór de veiligheid van het rijk hem dwong tot defensieve maat regelen. Hij was met zijn bemoeiin gen voor het behoud van den wereld vrede tot aan de uiterste grens van het mogelijke gegaan. Niet hij draagt de veraniwoorde lijkheid voor het onheil, dat thans de wereld bedreigt. Hij heeft zijn vriend- schap voo'r den Tsaar en het Russi sche volk trouw gehouden. De vrede in Europa kon nu nog worden behou den, als Rusland ophoudt Duilsch- land en Oostenrijk nog langer le be dreigen. Terwijl dus Duitschland op ver zoek aan Rusland bemiddelde, maak te Rusland zijn geheele Strijdmacht mobiel cn bedreigde daarmede de ze kerheid van het Duitsche Rijk, dat tot dusver nog geen enkelen buiten- gewonen militaire maa (regel had ge nomen. Zoo is dus de oorlog niet door Duitschland ontstaan, veel meer heeft dit door de daad dien willen voorko men. Thans acht Duitschland het oogen blik gekomen om de legermacht van Duitschland op te roepen. DE KEIZERLIJKE FAMILIE. BERLIJN, 1 Augustus. (Reuter). De keizerlijke familie woonde gister avond in het paleis het Heilig Avond maal bij. EEN VERLOVING. BERLIJN, 1 Augustus. (Reuter). De „Lokal Anzeiger" meldde de ver loving van prins Adalbert van Prui sen met prinses Adi van Saksen- Meiningen. DE FRANSCHE MINISTERRAAD. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). De minis terraad vergaderde ten derden male te 8 1/2 uur en eindigde te 12 uur. De president van de republiek heeft drie besluiten geteekeml, namelijk één besluit betreffende het uitstel van de wisselprotesten en de vervaldagen tot 31 Augustus, één omtrent het ver bod tot uitvoer van mes) en verschil lende andere landbouw- en industriee ls producten, ne één betreffende hef fing van Tri vloer rechten op graan en moei. De ministerraad hield zich boven-, dien bezig niet den buitenlnndschen toestand. Een vf&michligheidsmaatregel. LONDEN. 31 Juli. (Reuter Wij vernemen lent in den avond, dat de Fi.insche troepen tot op eénigen af stand van de grens zijn teruggetrok ken, teneinde het gevaar te vermij den van een hotsing met Duitsche troepen, die, naar men weet, in de nabijheid liggen, Be Belgische mobilisatie. BRUSSEL, 1 Augustus. (Reuter.) De minister-president heeft verklaard, •dat hij overtuigd was, dat het Bel gische grondgebied niet zal worden betreden. Niettemin behoort België zich gereed te houden. De koning neemt de opperste leiding van. de weer macht op zich. Als opperbevelhebber treedt op luitenant-generaal De Sel lers de MoranviUe, chef van den go- neralen slof. Het parlement zal ïu buitengewone zitting worden bijeengeroepen. Bel gië bevindt zich van dit oogenblik op voet. van oorlog daar, waar dit noo dig zal blijken. De garde chigue zal belast worden rnet den garnizoensdienst. Geen Duitsche scheepvaart meer. NEW-YORK, 1 Augustus (Reuter.) De Norddeutsche Lloyd meldt, dat tot nader order geen barer schepen Vork zal verlaten. DE MOORD OP JAURèS. PARIJS, 1 Augustus. (Eigen be richt). Een walgelijke misdaad, waar van de dwaasheid weerzinwekkend en ont'Cgi'ijpelijk is, werd begaan, do re den moord op den socialist isctien leider Jaurès. Toon hij, nadat de arbeid aan zijn blad do „llumanité" was gedaan, niet drie zijner redacteuren aan ren tafel zat in hel café „Le Croissant", nader de iemand, wiens identiteit nog niet is vastgesteld, heni en schoot eenige revolverschoten op hem af, Jaurès werd doodelijk gewond, en viel ne der. Hij overleed kort daarna. Do moordenaar werd, na ontzettend mishandeld en bijna gelyncht te zijn door de menigte op den boulevard, aan ('e politie overgeleverd. Langs do boulevards, waar de me nigte zeer groot is, en tot in'de verste f&uborugs, waar het volk le hoop loopt, is deze misdaad het onderwerp van aller gesprekken. Men vraagt zich af welk gevolg onder de ontzet tende omstandigheden, die nu heer- schen, de dood van dezeri braven en ernstigen man kan hebben, die zelfs door zijn tegenstanders werd geacht, en die in deze dagen, in tegenstelling mot do syndicalisten, zich vóór alles Franschman toonde. Tegen middernacht verzamelde zich een dichte menigte voor de „Humani- té". Zij werd toegesproken door een der redacteuren, die zelde „Jaurès is vermoord door iemand wiens iden titeit nog niet is vastgesteld. Gaat nu naar huls, houdt geen betooging, en geeft geen reden tot interventie. M ij zullen elkaar Zondag weerzien." De menigte ging toen uiteen, onder het zingen der Internationale. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). Do iden titeit van den moordenaar van Jaurès is vastgesteld. Hij heet Raoul Villam cn is 29 jaar oud. Hij moet de zoon zijn van den griffier van het „Tribu nal civil" te Reims. Hij zou verklaard hebben, dat hij de daad lioeft gcjileegd omdat Jaurès de wet op den driejari gen dienstplicht heeft, bestreden en een vijand was van Frankrijk. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). De re geering zal morgen een proclamatie op de muren van Parijs laten aan- jilakken, waarin afschuw wordt be tuigd wegens den aanslag op Jaurès en de bevolking tot absolute knlrr.b wordt aangemaand. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). De mi uister van binnonlandschc zaken ver liet den ministerraad 011 begaf ziel naar hel ministerie 0111 instructies u geven ter voorkoming van betoogin> gen ton gevolge va;, den moord Jaurès. ULSTER. isCWRY (Ierland), 31 Juli. (Reuter). Honderd gewapende nationalistisch# vrijwilligers deden een aanval op re# wapertdepót van de Ulstcr-vrijwilli gers te Kilkeel. De wacht der Ulster, vrijwilligers schoot op de aanvallers, waarop dezen snel aftrokken. Aanklachten tegen Duitschland. PARIJS, 31 Jui. (Reuter.) Van onze correspondenten ontvingen wij de vo'gendo mededeelingenDe cri sis begon acht dagen geleden met het ultimatum, dat Oostenrijk lot Servië richthte cn nam ten gevolge vari de maaregelen van Duilschiana zeer ernstige afmetingen aan. Yun 25 Juli af tot op het oogenblik verv sterkten de Duitechers de troepen, macht ten oosten van Thionville en Metz. Patrouilles bewegen zich langs da grens. Eenige Duitsche cavaleristec drongen donr op Fransch grondge bied. Ook vallen nog andere ernstige fei len te vermelden Telegraphische en telephonisctu verbindingen werden verbroken, we gen versperd, een groot aantal auto. mobilisten zagen, hun rijtuigen in be slag genomen, spoorwegen op Duitsch gebied en dicht bij de grens werden vernield, enz. Er bestaat op het oogenblik geen verkeer meer tusschen Duitschland en Frankrijk. Wij meenen te weten, dat de mi., nisterraad deze feiten heeft bespro* ken en tot de noodige maatregelen heeft besloten. Gemengd Nieuws MEVROUW CA1LLAUX. Uit Parijs wordt geseind Mevrouw Caihaox, die te zwak bleek om te reizen, is nog niet ver trokken en bleef Woensdag den ge- heelen dog binnen, zouder iemand te ontvangen. Telegrammen en brieven met gelukvvenselien blijven in on waarschijnlijke hoeveelheid toeslroo- men. Anderzijds ontvangt men aan de „Figaro" niet minder protesten te gen de uitspraak, en wordt er druk geleekeud op de Risten, die daarto» ln de v.stibule tiin m'O.wu-gd. CA1LLAUX Op \e-zoek van ha: bureau van da rudicaal-socLalLsHsche partij in Frankrijk hreft de lieer C'.uillaux op- nieuw iiot pretidentschap van die partij aanvaard, dat hij na het drama aan de „Figaro" had neergelegd, EEN PLAN AN PRESIDENT WILSON. Uit Washington, wordt geseind: President M'ilson heef: het plan ge vormd de scbccpvuai" der wereld voar een groot deel onder de Ameri- kaansche vlag te brengen gedurende de troebelen in Europa. Hij wit ie dien einde door het Congres een wot doen aannemen, waardoor hat mo gelijk wordt, dat buitenlandrehe sche pen in Amerika worden geregistreerd De president beraadslaagt over de vvenscholijkheid van dien maatregel met de leiders van het Congres. KARDINAAL LL'GABÏ. Kardinaal Lugari fs te Rome over leden- DE MOORD OP FRANS FERDI NAND. Uit Londen wordt aan de „N R. Ct." geseind Ilier loopt het gerucht, dat majoor M'oja Tankosits, die in verband met deri moord op Frans Ferdinand uit Servië is gevlucht, niemand anders is dan prins George va.11 Servië, de ge wezen kroonprins. De Oostenrijksche regeering zou dat bij geheime nota aan de mogendheden hebben medege deeld. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 1 Aug. J. A. Woltcrson—Plet d. J. Oxsener—v. Gesscl d. G. A'eringa—v, d. Laar- z. OVERLEDEN: 30 Juli: A. U. Overh-eijden, 81 jaar, Maerten van Ileemske'rkstr. 31 J. Warmerdam, 83 j Schotersingel. BENNEBROEK BEVALLEN Nelis Hendrika Pctronella, echt-i van Johannes Franciscus van Licrop, 13 L OE MELN DAAL. ONDERTROUWD: J. J. Jasperse cn C. Tb. J. Wille- bord. BEVALLEN: J. Eiehenberger--van der Wall d. M. Jungblut-Lioni z. H, v, Vïegen—v. der Hengst d. OVERLEDEN: C. J. M. Meijs, 41 j. Sport en Wedstrijden Schieten, AFGELAST. De nationale schietwedstrijd vat de Kon. vereenlging van Nederland- eche Scherpschutters, die 1 en 2 Au gustus te Loosduinen zou gehouden' worden, gaat niet door. CRICKET. AFGELAST. De tour van hot Engelsche cricket- elftal, dat de volgende week in orn land zou komen speten, is afgelast. W a ter polo. UITSTEL. Het bestuur van H- V. G. B. onl ving hedenmorgen bericht, dat de wa terpolo-ontnaeeUng H. V. G, B-—A. wegens de mobilisatie i6 uitgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 2