Hum's Ou Liefdedroom TWEEDE BLAD Zaterdag 1 Aagostus 1914 Haarlemsche Handelsvereniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KonlnkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Janswog 11, geopend alle werkdagen van 9o uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel do belangen der le den op allerlei gebied lo behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informalien en het incassee'ren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Januari en Februari 1914 zijn 32 vorderingen tot een bedrag van f 1203,81 betaald; 32 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn ■jitgüsleld Bovendien hebben de leden het recht op liet hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de beeren Mrs. Th. do Haan Hugenholtz en A. 11 J Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proeed,uren en faillissementen, gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den ihandel of bet bod rijf der leden. Hij eike vordering der rechtsgelecr den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt moet worden betaald, II.H, rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodïg geoordeelde voorschot te vrar gen aan den inzender der vordering. Over in do stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of tclephonischo inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0 60.pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald Aan net kantoor Jansweg 11 zijn coupons u lü ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl Infor. en Sehuldinvordering- bureaux en Handelsverenigingen aangesloten vereenigingen. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo- dig, dan bedragen de kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden voor 1914/15 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetre den en genieten, alsdan tot 1 Mei c,k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed infor- ineoren, vooral naar nieuwe cliën ten eeno bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Onder alle k o r e n is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd, zijn aangestoten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen to vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on- gescihondctt moet blijven en 'die als wua rsch u w i ngsmiddel uilstokende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die haren le den al deze voordeden en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch to noemen, te meer daar al het opgenoemde mi et het cenigo ls wat de Haarlemsohe Handelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't hijzonder en onze gemeente in t algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor go- sproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waa'rvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach tig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenslandsbe- langcn en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds lot stand brengt verdient uw sym pathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, de3 te meer kan de Haarlemsohe Handelsver- eeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Van da Residentie en haar bewoners. CCLX1II. Dal de tramstaking afgeloopen is, behoef ik niet meer te melden, de le zers van Haarlems Dagblad weten dat allang. Maar misschien dp het hun niet bekend, dat de afloop voor ons, Hagenaars, eigenlijk wat onver wachts kwam. Niet dat het opheffen van de sta king ons niet aangenaam is. Beware, beware! Na de kalmte, waarmee een paar weken lang alle tramverkeer in de straten had stilgestaan, schrokken we echter even toen we plotseling bulletins lazen met do mededëeling, dat we weldra de gele wagens weer voorbij zouden zien glijden. Zooals ik reeds zei, kwam liet ein de een beetje onverwacht. Na dcu tocht van het personeel naar de di rectie en het 'weinig vriendelijke ant woord van mr. Van Houten, scheen de kans op hervatten van den arbeid tamelijk gering. Dat de stakers, ge steld voor den eisch buigen of bar sten het eerste zouden kiezen, was na een goed volgehouden slaking van twee weken, niet te verwachten. Ze bleven bij hun eens aangenomen hou ding en met succes. De tramdirectie, die eerst halsstar rig geweigerd hd, afgevaardigden niet-personeelleden te ontvangen, liet een commissie bij zich toe, wel niet door de vak vereeniging aangewezen, maar als bemiddelaars dadelijk door het personeel aanvaard. Benige malen reed deze commissie heen en weder tusschen bet lokaal waar de stakers vergaderden en de woning van mr. v. Houten en ten les te deed de iaatislc nog wat water in zijn wijn. Van maatregelen van weerwraak zou do directie afzien; het personeel zou weer aangenomen worden, naar gelang van het aantal dienstjaren. De bepaling, dat voor 1 October oen arbeidsreglement opgesteld zal wor den hl oef bestaan en nu do commissie van advies, bestaande uit de hoeren Van Gijn, Nolens en Peyrot, aan vaard was door de H. T. M.werd do kans, dat dit reglement geen onding zal blijken, grooter en grootcr. Zoo kon het personeel, dat ook hard naar het einde van de staking begon te verlangen, met een tamelijk gerust hart weer aan den arbeid tijgen. Wel zullen eenig© slachtoffers moéten val len, immers er was reeds nieuw per soneel aangenomen en dit kon niet weer door leden van de oude garde vervangen worden hierbij moot niet vergeten worden, dat, nu de di rectie voortaan een vrijen dog zaJ geven om de 7, inplaals van zooals FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar liet Engelsch, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. 84) Toen ontmoette zij Richard Ember- son, en hij verloor dadelijk zijn. hart san haar; hij werd een bijna dage- lijksoh bezoeker in haai' lluishij scheen haar te omringen met een at- mospheer van respectabele aanbid ding. Du spreekster zweeg een oogenbük, en keek naar Enid, die met gebogen hoofd tegenover haar zal; toen ging Mevrouw Bevan voort: In het begin amuseerde of ont roerde de toegenegenheid van dert jongen man haar afwisselend; ge heel rein in haar eigen zelfvertrou wen in den trots van haar positie, droomde zij niet van een gevaar voor baar eigen gemoedsrust. Indien, toon dagen cn weken voorbijgingen, de wereld langzamerhand haar kleur scheen te veranderen, van eentonig grauw in regenboogkleuren, indien een jrèluk, dat haar Jam? vreemd was geweest, in haar hart zong, maakte zij zich wijs, dat het de prettige vriendschap was, die dit wonder had doen ontstaan, dat zij oud was ge worden voor haar tijd. Zij vermoed de niet, dat het Dick's hartstocht was, die haar hart uit zijn langen slaap deed ontwaken. Plotseling, geheel onverwacht, door een toevallig woord of een blik, stond de waarheid duidelijk voor haar; zij had mei vuur gespeeld en het dreig de haar te vernietigen. M;in vriendin was, wat de. wereld een goede vrouw noemt, en daarom zond zij den jon gen Emberson van zich weg, loe.n zij haar liefde ontdekte. Enid keek op, cn slaakte ecu. die pen zucht van verlichting. JIoc ontving hij dit bevel tot ver banning? vroeg zij verlangend, Met stormachtige woede, met harde woorden hij beweerde, dat zijn hart gebroken was door haar wreed heid dat er voor hem in de wereld slechts één vrouw was—en altijd zou blijven zij; dat het leven zonder haar lieve persoonlijkheid een woes tijn zou zijn voor hem, Het gewone liedje juffrouw Anerley, zei Denise Bevan, zich plot seling naar haar bezoekster omdraai end, en haar met een uitdagendon blik aanziend. Ongetwijfeld zou u ze, daar u een verstandige, jonge vrouw ia. indien ze u in het oor. gefluisterd vroeger om de 11 dagen, hel perso neel een uitbreiding behoeft. Als resultaat van de staking kan gerust gezegd worden, dat het perso neel nogal wat gewonnen heeft. Het arbeidsreglement komt er wel in, de inhoud scheen vrij blanco, het gaat gemakkelijker, bestaande bepalingen te verbeteren, dan geheel nieuwe ma ken. Hot principe Js door de H. T. M. aanvaard en van dat principe wilde de directie tot voor heel kort niets weten 1-Iet een weinig verhoogde loon en dc vrije dag om de week zijn wel niet direct door de staking vorkregen, maar staan toch in verband ermee, Toen bet begon te spannen, gaf de 'di rectie toezegging om te trachten een uitbarsting te voorkomen. Dal dit niet lukte, we weten het. En nu rijden de trams weer rond. Het was de eerste dagen geweldig vreemd en op de trams werden con ducteurs cn wagenvoerders soms door de passagiers aangegaapt als het achtste wonder. Dat waren de men schel), die do trams gedurende een paar weken hadden doen stilstaan De schade van de staking isn iet licht to taxeeren. De tram ontving in deze (wee weken ongeveer een ton minder dan anders. Hoeveel de mid denstand geleden heeft, doordat ge durende een veertien dagen door de dames zoo goed als niet in het cen trum gewinkeld is, aan een schatting waag ik me niet. Maar dat er duizen den mee gemoeid zijn, staat vast. Do jongelui, die in de afgeloopen dagen als conducteur dienst deden, ontvangen een vrij kaartje tot 192G. SINTRAM. BEÜRS-OVERZIGHT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 25-31 Juli 1914. In de financieele wereld heerscht tengevolge der politieke spanning, een onbeschrijflijke verwarring, zoo dat van een geregeld verslag der ge beurtenissen in de afgeloopen week geen sprake kan zijn. In het begin der week heerscht,e er reeds op het bericht dat het antwoord van Servië op hel ultimatum van Oostenrijk on voldoende werd geacht, een groote spanning en de koersen van Russen en andere Staatsfondsen daalden met 4 5 tegelijk, doch men koesterde nog steeds dc hoop dat het der mo gendheden nog zou gelukken een ge wapend conflict te vermijden. Toen echter bleek dat Oostenrijk tot iede- ren prijs den oorlog wenschte en van geen bemiddeling wilde weten, zak ten de koersen van induslricele waar den met tientallen procenten te gelijk in. daar meer en meer de overtuiging veld won dat de oorlog hoogstwaar schijnlijk niet gelocöliseerd zul kun nen blijven. Onder deze omstandig heden achtte men het aan de voor naamste Europee-sche beurzen raad zaam, ter voorkoming van gi'ootere rampen, dc beurzen te sluiten, een maatregel die algemeen toegejuicht werd, daar anders de moeilijkheden, die toch al blijkens de vele faillisse menten groot waren, onoverkomelijk zouden gebleken zijn. Te Londen, Pa rijs en Berlijn bleven de beurzen aan vankelijk nog geopend, doch tot za ken kon het bijna nergens komen zoodat men tegen het einde der week hel ook in deze plaatsen raadzaam achtte de beurzen te sluiten. Intusschen werden voor wad do Amstordiamsche beurs betreft, maa - regelon beraamd', om, zooveel als •doenlijk was, leniging in den nood le brengen. Natuurlijk werd in de eerste plaats het oog gevestigd op do Neder tan dsclio Bank, de aangewezen 'instelling, om door krachtige hulp- verieening olie op de golven te wer pen. Als resultaat van de besprekin gen. die tusschen verschillende groot© Amsterdamseho financiers, directeu ren der Nederlandsche Bank, der Ne- derlandsohe Kandelinaatschaapij en hol meerendecl der ministers, ge- ver'id werden, werd bekend gemaakt dat do Nederlandse!ie Bank een ore- diet van. 2Ü0 millioen gulden ter be schikking van een bankiers-syndicaat onder leiding der Nederlandsche Llan- delmaaitsehappij zal stellen. Dit syn dicaat zal zich voor het geld verant woordelijk stellen en ook beslissen wie daarmede het allereerst dienen geholpen te worden. Tot het uitgeven van deze 200 milltoeh gulden zal ech ter een wetswijziging noodig zijn waarbij aan de Ba.uk de verplichting wordt opgelegd, in plaats van 40 pet., zooals tot nu toe was voorgeschreven, oen belangrijk minder percentage in goud als dekking voor de uit te geven biljetten in. hare kelders in voorraad te houden. Waarschijnlijk zal worden voorgesteld de Bank tot dekking van slechts 20 pet. in goud te verplichten, in welk geval tot uitgifte der 200 mil lioen gulden extra kan worden over gegaan. Do met an (voorraad is gelukkig nio- svaren, op hun werkelijke waarde ge schat hebben. Deze vrouwelijke boos aardigheid trof haar doel, maar Enid deinsde niet terugwelke ook de aan doeningen mochten zijn, die in haar woelden met een sterke wils kracht handhaafde zij haar uiterlijke kalmte zij wachtte met een niets zeggende uitdrukking op het gelaat op de dingen, die komen zouden. Mijn arme vriendin, vervolgde mevrouw Bevan, was dwaas genoeg, ze to gelooven, ze in haar hart op te sluiten ais een afleiding in de lange, eenzame dagen, die volgden. Zij slaakte een diepen zucht. Plotseling, onverwacht, kwam de vrijheid voor haar; haar echtgenoot stierf; zij was vrij om andere ban den aan te knoopen. Zij was dwaas genoeg om te gelooven, dat in min der dan geen tijd de man, die onster felijke liefde voor haar had opgevat, haar zou komen opeisehen lol haar zou komen en, zijn armen uit strekkend, zou zeggen: ,,Je dagen van eenzaamheid zijn voorbij. Er is nu niets meer, dat ons zal scheiden," Weken en maanden verliepen, zonder dat er eenig teeken van hem kwameindelijk, door haar opgeroe pen, kwam hij, maar toen bekende hij, dat hij verloofd was met een an dere en jongere vrouw, een, die nooit verdriet gekend had, die nooit een verleiding had behoeven te weerstaan, menteel ih vergelijking met andere I jaren zeer groot. De Bank kan op grond der oude bepalingen 103 mil lioen gulden aan biljetten in circula tie brengen, een bedrag dat zeker ruim voldoende kan geacht worden om aan ulle eischen te- voldoen. In ei nslige tijden, zooals we thans mee maken, is het echter wenschclijk op alle mogelijkheden voorbereid te zijn en als noodmaatregel moet dan ook het bovengenoemde plan als een daad. van wijs beleid worden geprezen. Dc opvragingen aan de verschillen-: de spaarbanken door het publiek is; evenals liet aanzeggen van eenige i groote prolongatfeposten door ver schillende groote maatschappijen tot een bedrag van ongeveer 25 millioen cn. van verschillende andere geld gevers tot een bedrag van naar schatting 20 millioen, onder de tegen woordige omstandigheden zeer te ia- ken, dueli voorkomen kan hel niet worden, en daarom is ook de buiten gewone maatregel, welke de Neder land sell© Bank voornemens is uit tc voeren, verklaarbaar. Gevaar voor een depreciatie van ons muntstelsel met Het oog op de geringere dekking is met groot, daar de biljetteu wel niet tot het maximum zuilen behoeven te worden uitgegeven. Een andere vraag, die op het oogen- blik van veel belang is, betreft do kwestie der prolongaties, Door het ontbreken der beursnoteermgen is dc geldgever in de onmogelijkheid om aan ie lopnen, dat het onderpand on voldoende is. Bovendien zal bij ver koop het onderpand bij lange na niet toereikend zijn om dc schuld te vol doen. Wanneer nu echter de post afloopt en de geldgever het bedbug op vraagt, komt eerst recht de moeilijk heid naar voren. De vereeniging voor den effectenhandel heeft wel de beurs gesloten doch liet is de vraag •of het niet doorgaan der executies, waartoe" de lautsto dagen eveneens besloten is wettelijk wel toegestaan kan woïden. Weliswaar verkeert de geld nemer ln de onmogeiijkeid om aan "nieuw geld voor prolongatie te komen, doch de wet geeft den geld gever het reeht, waaneer hij hel hem verschuldigde volgens gesloten over eenkomst op den vervaldag niet ont vangt, tot executie van het onderpand over te gaan. Het is te hopen dat óf door de hulp der Nederl. Bank hier in spoedig kan worden voorzien, of dat een andere uitweg' kan. gevon den worden, daar onder de vigeuren de bepalingen een executie op groote schaal onvermijdelijk zou zijn. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat do regce'ring den toestand kritiek genoeg acht om een moratorium in te stel len, waarbij dan tot opschorting van alle betalingen moet worden overge gaan, doch eerder is te verwachten dat do Neder!. Bank krachtig hulp zal veilgenen en d-co'r de groote. zoo wel als door de kleine banken, daar toe door onderlinge hulp in staat ge steld, niet te krachtig op de aanvul ling der te korten zei worden aange drongen, waarmede ten slotte alle partijen zouden zijn gebaat. Amstcrdamsche Kout CXXXIIL DE OORLOG. Nu de oorlog, terwijl ik dit schrijf, dreigt, nu zich, om het geijkte bcefd. to gebruiken, steeds eomberder on weerswolken samenpakken aan den politieken hemel, zal ik wel moeilijk edgens anders de aandacht voor kun nen vragen dan voor het dreigende gevaar. Terwijl ik dezen brief schrijf rom melt het nog maar in de verte, liet gevaar lijkt nu nog zeer ver af, en hel komt ons nog voor als iets onwezen lijks. Iets vaags, de vreesclijke ge dachte aan een Europeeschen oorlog, waarvan wij ons de verschrikkingen in de verste verte niet kunnen voor stellen, zooals ze wezenlijk, mocht het tot een algomeénen oorlog komen, heel Europa teisteren zullen. Ellende, droefheid en rouw zuilen brengen over de Europeesche staten, de cultuur van eeuwen achteruit zul len zetleu en dood, verderf cn ver woesting brengen. Wie weet, hoe liet zijn zal wanneer dc lezers mijn brief onder de oogen krijgen.... Het is een gemeenplaats ..dreigen de onweerswolken pakken zich samen aan den politieken hemel", maar in deze dagen van zenuwachtige span ning voelt ieder, dat het drukkend en dreigend is, precies als wanneer na hitte van den dag zicli loodgrijze wol keu samen-pakken. liet beeld van het dreigend onweer is treffend juist, en dezelfde angstige afwachting, waarin men de uit ba. r- Zij was de dochter van zijn naasten buurman. Ongetwijfeld had het meis je, onschuldig als zij was, haar liefde voor hem verraden, en daar was hij mee gevleid geweest; lijd en nabij heid hadden de rest gedaau. Enid kreeg een kleur van veront waardiging, toen zij luisterde naar deze verwrongen voorstelling van haar liefdes-idylle maar zij bezat ge noeg wilskracht om zich in te houden en te zwijgenzij was vast besloten mevrouw Bevan tot het einde toe aan te hooren. Misschien was deze dame een beetje teleurgesteld door de ont vangst van haar verhaal. Zij zou haar toehoorster willen hébben zien terugdeinzen, protesteeren, eenig tee ken van afkeuring of lijden toonen, toen haar werd verteld van den vroe- gereu hartstocht van Dick voor een andere vrouw iets. om te beduiden, dat do twijfel aan zijn toekomstige eerlijkheid haar hart was binnenge slopen; maar. behalve deze eene blos van beleedigden trots, was er niets, dat den aard van de gevoelens van het jonge meisje verried Kan liet, u verwonderen? her nam de spreekster, na een veelzeggen de stilte, dat mijn vriendin verbit terd en zeer boos was, toen zij be merkte, dat haar rechtvaardige ver wachtingen werden teleurgesteld'? Toen zij zag, hoe zij ruw terzijde werd geschoven, terwille van deze sting van een dreigend onweer ver beidt, voelt men nu allerwegc. Di'. bang verwachten drukt in de hoofdstad zijn stempel op heel het te ven. Dc menschel) zijn bier gedrukt cn stil. Men hoort over niets anders spreken dan over het oorlogsgevaar, cn met ornst en met angst wordt dc toestand besproken. De eerste schok kreeg bet maat schappelijk leven hier toen bekend werd, dat om te groote verliezen en tc veel faillissementen te voorkomen, de beurs gesloten was. Het was den laatstcn dag vóór die. sluiting ecu ware paniek, en naar ik van betrouw bare zijde hoor, zijn er aanzienlijke verliezen geleden. Het was een goed en noodzakelijk besluit van hot be stuur der Vereeniging voor den Effec tenhandel, om de beurs ie sluiten. Men heeft Donderdag weer beurs wil len houden, doch liet verzet van do zijde der makelaars was zóó hevig, dat. maar weer tot sluiting overge gaan werd. Verademing bracht het bericht van de oprichting van een syndicaat van groote financiers, met een kapitaal van 200 millioen achter zich, om soli de firma's, die in deze troebele tijden moeilijkheden hebben, bij te staan, om 1 zoodoend© zooveel mogelijk een cri sis te voorkomen of althans de gc-vol- gen te verzachten. Met groote voldoening is van dit feit. ook in vele andere kringen drm die van den geldhandel kennis geno men ©n men is den heer Van Aalst, don president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, dankbaar voor zijn energiek optreden; voor 't, krach tig initiatief, dal in deze van hem is uitgegaan. Ernstig en bedrukt nemen de men- schen uit alle maatschappelijke krin gen kennis van hetgeen gebeurt en van do steeds meer alarmecrende be richten. Vooral den kleinen luyden is de schrik om liet hart geslagen. De post kantoren worden hier bestormd door mensehen, die bang voor hun spaar- duitjes zijn ©n hun geld van de spaar bank halen. Het is naar de Rijkspostspaarbank een run, en wie een poosje tusschen do mense.hen in gaat staan, hoort in allerlei toonaarden het oorlogsgevaar bespreken. Ja, dc atmosfeer is zwoel en druk kend. Verleden week aan oorlogsgevaar werd nog niet gedacht hield de Algemeene Nederlandsche Diamant- bewerkorsboiw een bondraadsvergade- rïng. Hel ging over de aansluiting bij het Gemeentelijk Werkloosheidsfonds. Er is bij die gelegenheid door den voorzitter Henri Polak een beeld ge schetst van den toestand in de dia mant-industrie, die nu zelfs de meest optimistisch ges-temden van hun op timisme wel genezen zal hebben. Waar de hoor Polak over het alge meen vrij positief en gedecideerd spreekt, cn niet gezegd kan worden een ..Schwarzscher" te zijn, sprak hij in zijn openingsrede op die vergade ring aarzelend, voorzichtig, weife lend, c.i u;t zijn woorden en voor dracht klonk weinig hoop. Er heerscht nog altijd een geweldige malaise in de diamant industrie, en de heer Po lak kon niet veel hoop geven, dat binnen afzienbaren tijd in den toe stand verbetering zal komen. Daar is nu, bij liet dreigend oorlogsgevaar, natuurlijk hcelemaaJ geen kijk op. De crisis in de diamant-industrie houdt niet alleen aan, maar zal nu nog ontzettend verscherpt worden. Dat komt er dan nog bij om den toestand in Amsterdam nog nijpender en ern stiger te maken. Men weel welk een machtige, beteekenisvolle factor de diamant industrie is voor het econo misch leven van de. hoofdstad. Malai se in deze industrie drukt gansch het maatschappelijk leven, en nu is de crisis nog verscherpt. Ik hoop van harte, dat ontspanning spoedig komen moge, want zoo ge drukt en zenuwachtig als men hier thans is, zoo in angstige afwachting en spanning, kan men zonder groote schade niet lang meer blij ven- Moge die ontspanning deze zijn, dat do oorlog gelocaliseerd blijft. 't Is geen schouwburg-seizoen cn, al waren wij ar midden in, t theater bezoek zou, daar kan men van verze kerd zijn, toch niet groot wezen. Do menschen hebben bij deu ©rusti ge n toestand iu uitgaan allerminst Maar.... de artisten moeten toch le ven. En nu heeft de héér Lageman een noviteit bedacht. Hij heeft een gezel schap bij elkaar gebracht, dal hij „Het Kluchtig Toonoel" noemt en waartoe behalve hij zelf o. a. belmo ren de dames Dora Boon, Anna Lan- genaken en Lena Kemper en de bee ren Langenuken, Janse, Kammeyer en Monnikendom. Men heeft het loffelijk voornemen gehad in den 'i'olhuïsLim openlucht- voorstellingen te geven. Door 't rege nen is het bij 't voornemen gebleven. jongere bezitster van de wispelturige gunst van een man? Kunt u zich ver bazen over haar besluit, dat dit meis je tenminste het onstandvastige ka rakter kennen zou van. hem met wien zij zich verbonden had dat zij we ten zou, dat haar bruidspad bestrooid zou zijn met gebroken ecden, met ge broken beloften tezamen met het gebroken hart ©ener vrouw? Mevrouw Bevan's stem haperde en zij zweeg. Een oogenblik hocrschte er diepe stilte. Enid stond langzaam op. Haar slank figuurtje scheen hoog bo ven het halfingekrompcn lichaam van de ander te staan, toen zij op duide lijke n, bestraffenden toon zei: Waarom zoekt u uw toevluchtbij deze zoogenaamde vertrouwelijke vriendin? U bent die vrouw! Do woorden van het meisje hadden een uitwerking op Denise Bevan als van een trompetgeschalopspringend ging ze rechtop staan en rekte haar groote, statige figuur tot volle lengte uithaar klein, donker hoofd wierp zij trotsch achterover en met gloeien de wangen en oogen waarin een woes te gloed lag, zei ze Denkt u, dat ik er mij voor schaam? Neen, duizend keer neen I Mijn genegenheid voor Dick Ember son is tegelijkertijd mijn kwelling en mijn glorie. Ik zie er niet tegen op het aan de heele wereld te vertellen! Waarom nam u dan uw toevlucht D.w.r. van in dc open lucht spelen tot iiu loc niets gekonum Men heeft althans een iriidda/ï kiudcrvnoisl «I lim.' in oen dor zaten van t cufë- resUuraiU Zomerdijk Bussink gege- Een groote zaal nn.-t een paar mon ter Ion' decoratief gordijn .^goi'ijk- vloerseli liet primitieve toonoel, waar op ,.De kleine Lord" gespeeld werd. ook Do artisten verdwenen van hel toor.eel achter een gordijn, wam men, als men wilde, uit de zaal in kon kijken. Ze deden hun best en de kleine Lord werd levendig toegejuicht. 't IToop voor hel troepje-dat bet tot, openlucht voorstellingen mag komen. AMSTERDAMMER. Binnenland Mobilisatie in Nederland. Het oproepingsbesluit is Vrijdag middag te half iwee door Hare Majes teit de Koningin geteekend. Het telegram luidt: „AU© miliciens en landweermannen met spoed komen." Door de overheid zijn op verschil lende plaatsen der stad biijoiten aan geplakt van den volgenden inhoud: Bericht. Aan het telegraafkantoor is ont vangen een telegram betreffende .ia opkomst met spoed van alle verlof gangers der nationale militie, waar van een uittreksel hieronder volgt: Oproepingstelegram. Alle miliciens met spoed opkomen. Datum van op komst: én Augustus. Men wordt uitgenoodigd aan bo venstaand bericht zoo spoedig moge lijk en zooveel mogelijk ruchtbaarheid te geien. Behalve dit biljet, werden aange plakt biljetten van gelijken inhoud, waarbij alle landweermannen wor/icu opgeroepen. Ook voor lien was de datum van opkomst 1 Augustus. Circulair© minister van o orl o g. Aan alle commandanten van leger en landweer heeft de Minister van Oorlog het volgend schrijven gericht: lo. Geheimhouding van militair© aangelegenheden wordt in bet bijzon- der onder de tegenwoordige omstan digheden verplicht opgelegd aan iedet die tot liet leger of de landweer lx* ho-ort. Het is ten strengste verboden mede< deeling, van welken aard ook, aan de drukpers te doen. tenzij daartou uitdrukkelijk machtiging wordt ven lee-nd. 2o. In gesprekken en brieven mogen geen mededéeliiigch worden gedaan over voorgenomen of in uitvoering zijnde militaire maatregelen, onder nemingen, opstellingen, enz. Men ontwijk© de beantwoording van vragen van militairen aard. 3o. De tot het leger of do landweer behoorende personen zijn verant woordelijk voor alle, ook zonder hun ne voorkennis uit 'h-unne particuliere briefwisseling in de poïs verschijnen de berichten. 4o. Meerderen mogen in de niedc- deeling aan ondergeschikten van in gekomen berichten en bevelen niet verder gaan dan de dienst eischt, In gesprekken met kameraden over militaire maatregelen moet, in het bijzonder in tegenwoordigheid van oningewijden, groote omzichtigheid worden in acht genomen. Sport en Wedstrijden DE ZILVEREN VO ETBAL-WEDSTR IJ DEN. De eerste teekenen van liet voetbal seizoen 1914/15 zijn al weer gekomen en zooals gewoonlijk is de Zilvmon- Voetbülcommissie weer vooraan met haar -lUnoodigLïlg tot deelneming aan de bekende wedstrijden, die ditmaal voor de 14e maai zullen wórden ge houden. In verhand met de verleden jaar ontstane kwestie betreffende hei ver lengen bij gelijk spel heeft men thans de volgende bepalingen getroffen: „De eiudwedstrijd duurt tweemaal drie kwartier. Is na dien tijd, tenge volge van een gelijkspel, gccnc be slissing verkregen, dan zal opnieuw gekruis-of-munt en de speeltijd met een kwartier verlengd worden. Is in dit kwartier geene beslissing geval len, dan wordt de wedstrijd vervolgd, totdat een der partijen een doelpunt, heef', gemaakt. Iedere 7 1.2 minuut tot anonynien laster? vroeg het jon ge meisje, met bijtende verachting liet was geen laster! was hel heftige antwoord. De inhoud van dien brief is waar. werkelijk waar en ik verborg mijn naam alleen terwille van mijn jongen, niet voor mijzelf; het zou Ted kunnen kwetsen als hij wist dat de wereld mij zwak en on verstandig zou vinden, al irok ik ei me ook niets van aan. U moet gek zijn! riep Enid ver ontwaardigd uit. Hoe kunt u volhou den dat mijnheer Emberson dooi banden van eer aan u gebonden was, terwijl u zelf hekent dat u hem zijn vrijheid teruggegeven hebt? Omdat Dick heel goed wist, ant woordde de andere vrouw, dat ik, of schoon mijn plicht me dwong hem weg tc zenden, diep in mijn hart zijn liefde bewaarde als het heiligste wat ik bezat; en dat, beroofd van zijn te genwoordigheid, mijn leven een lang. pijnlijk verlangen was. Toen ik vrij was zou hij naar mij teruggekeerd zijn, maar u, met uw zeventien jaar cn uw frisschc, jonge schoonheid, stonden hem ln den weg en brachten hem in verzoeking. Als ik er aan denk, wat ik allemaal door u hel» moeten verdragen, riep ze hartstoch telijk uit, dan verbaas ik er mij over dat ik u niet vermoord I (Woïdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5