«n dal ft, em He armoede la weren luit do gezinnen van hun worknemc'fs, 'die opgeroepen zijn. De firma Van don (Bèrg'n) te Botterdam past bij het ver schil tussehen de uitgekeerde schade vergoeding en het loonbedrag. Dat moeten alle patroons doen. Zij moeien gaan, zoover mogelijk als dit. kan. De benoeming van een Commis sie tot. steun zou vooruilloopen zijn op do beslissing der werkgevers en .kwaad deen aan de goede intenties, jdie door hen gekoesterd worden. Het [juiste oogonblik voor steunverleening :js nu nog niet aangebroken. De hoer POPPE Is het met den (heer Kleynenberg eens, dat hier geen sprake is van armenzorg. De gemeen schap heeft te zorgen voor de opge- roepenen, nu de maatschappelijke •omstandigheden het hun onmogelijk .maken hun arbeidskracht te verlcoo- tpe». Spr. vindt het daarom noodzake lijk, dat het steuncomité wordt op- igericht. Van uitstel komt wel geen afstel, maar het is beter er dadelijk hij te zijn. De heer KRELAGE deelt mede, dat de OPRICHTING VAN EEN STEUN- COMITé UIT DE BURGERIJ IN VOORBEREIDING IS. Deze kan alle maatregelen nemen. De commissie wordt zoo samengesteld, dat zij op de hoogte kan zijn van de behoefte ia persei Billende kringen. Zij zal met behoorlijken spoed wer ken. Deze piededeeling wordt met ap plaus begroet. De beer SCHRAM wijst op de Ar menwet. Die bepaalt, flat in buiten-' gewone omstandigheden aan derge lijke personen buitengewone onder-, steuning kan gegeven worden. De heer SLINGENBEEG zegt ook, ,dat deze zaak zeer ver van armen- jzorg af is. Al was het armenzorg, dan :was nog de Armenraad niet het li chaam, dat hiermee iets to maken heeft. Waar uit de mededeeliing van 'den heer Krelage blijkt, dal een com missie reeds in wording is, zal spr. niet verder op deze zaak doorgaan. Met genoegen heeft spreker ge hoord, dat verschillende stemmen uit den Raad zijn opgegaan, die het er mede eens zijn, dat steunverleening, oo noodiig met gemeentegeld, ge- wenscht is. Hierna wordt de vergadering om hij half 10 gesloten. Meeting tegen den Oorlog. Zondagmiddag 3 uur was door de afd. Haarlem der S. D. A. P. een mee ting uitgeschreven tegen den oorlog. Deze werd gehouden in de groote zaal der Sociëteit Vereonigiing. Tegen dat uur waren zeer velen aanwezig. Ongeveer te drie uur tra den de sprekers, de heeren W. H. Vliegen en A B. Kleerekoper bin nen, begroet door -applaus. Over Het algemeen was de stemming nogal ge drukt. De bijeenkomst werd geopend, bij ontstentenis van den voorzitter den heer Jooslen door den heer Peper, penningmeester, die gewaagde van de spanning waarin heel do wereld thans verkeert. Was Zaterdagavond nog leans op verademing, de Zon dagmorgen bracht de verschrikking- Overal zal zich deze crisis in het economisch leven doen gevoelen. Vervolgens herdacht de heer Peper den dood van Jaurès, een misdaad die, zoo zeide hij, in verschrikkelijk heid zijn weergade bijna niet vilndt. Jaurès, da groote vechter voor de vredesidee is gevallen. Spr. gelooft,, 'dat Jaurès wel een der meest hoog staande menschen dezer eeuw was en sprak namens de vergadoring zijn diepe droefheid met deze ramp uit. Het eerst was hierop aan hot woord de lieer VJiegen. Deze begon ook inet eenige woor den van eerbiedige hulde te wijden aan de nagedachtenis van den Franschen partijgenoot. Tijdens deze woorden verhief de vergadering zich van haar zetels. Besloten werd een te'egram van 'deelneming aan de Fransche Regee- ring te zenden. Daarna ving de heer Vliegen zijn eigenlijke rede aan, waarin hij o. m. liet volgende zeide Het is, al .-of os heorschiors te el kaar gezegd hebben: Nu is het nog tijd, later zuilen we de volkeren niett meer tegenover elkaar kunnen bren gen. Den Tsaar treft in dezen tijd het mcesr.ö verwijt. Da Tsaar, die in 1901 het initiatief tot, de eerste Vredescon ferentie nam, is niet do aangewezen man om van te verwachten, dat hij den vrede zou weten te bewaren. Spr. gevoelt geen, lust, te gaan jam meren over de tegenwoordige ver houdingen, maar ging liever die lei dende oorzaken van dm krijg na. Die dagteekenen. van 1878 af, toen de ver schillende Bal k'Onjvoikeil hunne onaf hankelijkheid begonnen te herwin nen. 't Duurde niet lang, of Rusland toonde zijn belangstelling in walt ten Zuiden van zijn rijk voorviel, en. be wees dit door den. Russisch-Turk- schen oorlog. Servië probeerde toen In troebel water te visschen. en eveneens een deel varu dien Balkan te annexecron. Oostenrijk wilde een dergelijke uit breiding van. Servisch grondgebied nieit toestaan, bezette Bosnië en. Tlei- zegowina, annexeerde liet in 1998. Zoo dugtcekeut do vee ie itussehen Servië en Oostenrijk v\lil 1878 en Word vernieuwd, dertig jaar later, 't Li o volg hiervan, was een geweldige haat m Servië tegen, Ooialitncijk, die zich uitte 'in aanslagen,, waar vaar de laatste nog versch in bat geheugen ligt. Hierna besprak spr. don oorlog tu&- echen beide staten en kwam hierna 0[i de bondgenootschappen. Vaak zijn Üic Ixmdgenoiuschappen een voor waarde voor den vnedo geweest. Men was bevreesd voor elkaar, en daarom vei kis arden de .-katen el kaar niet den oorlog. Thans evenwel zijn die verschillende bondgenoot- BCliappcm ecu groote ramp geworden. Do heer Vlieden wees de vergade ring er op, dal de inwoners vau de ineeste staten op het oogonblik niet eiiL- weten, waarom ze tegen elkaar te strijden trekken! Het door verbon den aan elkaar geketend zitten ver oorzaakt dezen wereldkrjjg. Spr. ontk'«vle pc*lmisl te zijn, hij is er van overtuigd, dat in de macht van het kapitalisme de eerste Reeke nen van verval liggen. Het 'kapitalisme mag thans de oor zaak zijn van veler dood, maar in de zen tijd ztt ieen geest, die zoowel rna den oorlog ais daarvoor aanwezig was: Do geest van vrijheid en broe derschap. Spr. vindt, dal: het thans niet af te keuren is, dat hot volk zijn onafhan kelijkheid bewaart. Hij wees evenwol op dien toestand waarin ons land, waarin geen sprake is van oorlog, ge rankt is. De arms ton. zu llen, hol eeisite do lellende van den krijg gevoelen. In de eerste plaats spoorde spreker aan, alle oorlogszuchtige neigingen tegen te gaan en vervolgens om dat gene, wat de arbeidersbeweging reeds bereikt beeft, te behouden. De socialisten zullen niet weigeren, de onaangetaste zelfstandigheid der volkeren to helpen handhaven, maar spreker was er van overtuigd, dat een onaangetaste zelfstandigheid eerst kan bereikt worden als de volkeren elkaar als mcnsch eerbiedigen. Met een oproep tot de arbeiders, trouw te blijven in den reeds Jan gen tijd gestreden strijd, eindigde de heer Vliegen zijn rede. Onmiddellijk daarop nam de heer Kloerekoper het woord, die be gon met te zeggen, dat eenige dagen geleden niets te zien was van den gloed, die socialistische bijeenkom sten kenmerkt. Het oude woord „Wachters, wat is er van don nacht kwam hier in herinnering. Spreker wil zich niet beperken tol de enge grenzen van Nederland, Het gekomen onheil is internationaal. Het socialisme ziet niet naar )>eurs- noteeringen. Het kent hoogere dingen, dan papieren, die hun waarde verlie zen als de nood aan den man komt. Spreker (vertelt, wat op het laatst, gehouden socialistisch congres is ge zegd over don vrede. Dat zelfde zou op het congres te Ween en weerklin ken. Evenwel kwam voor eenigen tijd het bericht, dat de uitgave van het partijblad te Ween on verboden was. Dat was reeds het teeken, dat die stad geen congres zou zien. Spreker herinnerde aan het Noach- verhanl. De aarde is verzwolgen door den kapilalistischen vloed en de vredesduif hoeft geen plaats gevon den voor haar voet en moet lerug- keeren naar de hoven alles uitsteken de" ark, waarop de volkeren zich heb ben ingescheept. Spreker maakte voorts een vergelij king tussehen de figuren van Wilhelm van Duitschland en Jaurès van Frank rijk. Spreker hesprak de Russische staat kunde. kunde alsook die gewijzigde verhou dingen in de legers. De 9 millioen soldaten, die thans tegenover eikaar staan, zijn toch' in derdaad de menschen, die de wereld voeden of voor haar voedsel zorgen. De heer KI. las hierop de Üjsl voor van wetsontwerpen, die Maandag moeten worden behandeld. De opmer kingen, dde spreker hierbij maakte, werden herhaaldelijk toegejuicht. Spr, waarschuwde hierbij voor de domheid, geen bankpapier aan te ne men. Spr. noemde het angstvallig be waren van t geld een nieuwen dans om het gouden kalf. Eindelijk bespreekt do hee'r KI. den vermoedelijken toestand over zes maanden, die zeker niet rooskleurig zal zijn. Een leger van werkers is nog aan wezig. Als dat leger zich laat verblin den door oorlog8waon, zal het beloof de land nog 40 jaar uitblijven. In het groote huisgezin van Euro pa zijn de menschen verdwenen, als ook de bekleeding van wanden en vloeren, maar de idealen van den vre de stralen als een heldere lamp in 't vertrek. Met een: „Hoog de Sociaal-Demo cratie' sloot de spr. zijn zeer toege juichte redo. De heer P-epo'r dankte beide spre kers en stelde ten slotte de volgende motie voor: „De opon.bare vergadoring, belegd door de afd. Haarlem der S. D. A. P.; protesteert togen de onverantwoor delijke, alle volken rockten schendende daden van OoslenTijk-Hongarijo met als gevolg een algemeen Europee- schen oorlog, betuigt haar afschuw voor een onverantwoordelijk stelsel, dat der gelijke wantoestanden kweekt, en roept het proletariaat op ten strijd tegen het kapitalisme en tot op bouwing eener maatschappij die de belangen dor menscliheid en een duur zame® vrodc waarborgt." Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarop sloot de voorzitter de ver gadering, die onder zingen uiteenging, ging. EXAMEN SCHOONSCHRIJVEN M. O. Voor bovengenoemd examen slaag de onze ötadgenoote tnej. J. Tibben. EXAMEN HOOFD ACTE- Te Amsterdam slaagde voor hot examen Hoofdacte de heer L. II. van Emmerik, te Haarlem. EIND-EXAMEN H. B. S. To Zaandam slaagden voor 't eind examen H. 13. S. onze sladgenooten mej. A. M. V. Bakker, mej. S. J. El- horst, J. W. Lahncman, N. Beets en mej. G. J. Peereboom. ELECTRISCllE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Juni 1914 be droeg hol aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen Amster dam—Haarlem—Zandvoort 313.839, Ceintuurbaan to Haarlem 182.801, HaarJem-^Bloomendaal 93.250, Haar lemOverveen 24.769, totaal 614.059. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—Haar lemZandvoort 68.84, Ceintuurhaan te Haarlem ƒ51.95, Lijn Haarlem Blocmendaal 60.25 1/2, Lijn Haar lem—Overveen 20.32. Rubriek voor Vragen GeobouseeTden hobben bet voorrecht, vragen op verBOhillcud gebied, mita voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Rodaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat G8. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en ïoo spoedig moEcIük. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzonder vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Iemand heeft een ka mer per week gehuurd. Kan zij met 14 dagen opzeggen? ANTWOORD: Ja. VRAAGHeeft een dienst bode die 3 maanden in betrekking is geweest, reeds lang uit hare be trekking is, en door haar Mevrouw per brief gevraagd wordt den gods- penning terug te zenden, het recht dit te weigeren? ANTWOORD: Zij moet den godspeuning teruggeven. VRAAG: Een dienstbode gaat met 1 Augustus uüt hare betrekking. Zij is gewend eiken dag 8 uur naar huis te gaan. Kan zij nu 1 Augus tus ook weer om 8 uur vertrekken? TIeeft Mevrouw het recht schade vergoeding te eischen voor het geen door de dienstbode gebroken wordt? ANTWOORD: Zij kan 1 Augus tus om 8 uur vertrekken. Gebroken goed behoeft alleen ver goed te worden, als hot breken le wijten is aan verregaande roeke loosheid of opzet, VRAAG: Heeft een dienstbode voor dag en nacht recht op een vrijen middag dn de kermisweek? Hoe laat mag zij .'s middags uit. hoe laat moet zij weer thuis wezen? ANTWOORD: Zij heeft recht op een vrijen middag; aanvang 1 uur, uur van thuiskomst moet in onder ling overleg geregeld worden. VRAAG. Ik wasch sedert drie maanden voor een dienstbode, die per drie maanden betaalt. 28 Juli zegt ze die op, om met 1 Augustus de wasch aan een ander te geven. Heb ik nu recht od schadevergoeding ANTWOORD. Neen. VRAAG. Krijgt een dienstbode, die toet 1 Augustus in dienst komt, hoven haar godspenning ook nog de kermiste oi ANTWOORD. Ja, VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om echtscheiding aan te vra gen ANTWOORD. Bij een advocaat- procureur. VRAAG. Mijn dienstbode kwam 1 Mei bij mij in dienst zij kwam op haar eigen voorstel inplaats van op 3 Mei, zooals gebruikelijk is, op 1 Mei, en heeft den godspeuning van mij ont vangen. Nu heeft zij tegen 1 Augustus haar betrekking opgezegd. Wanneer mag zij nu vertrekken, 31 Juli of 3 Augustus Mag ik tiaar den gods peuning van haar loon afhouden? ANTWOORD. Zii mag 1 Augus tus vertrekken de godspenning kan in mindering worden gebracht. VRAAG: Wanneer kan een dienst bode die met 1 Augustus haar dienst verlaat vertrekken, 's avonds 31 Juli, of 's avonds 1 Augustus? ANTWOORD: Den eersten Augus tus. VRAAG: Wanneer een dienstbode met 1 Mei gehuurd is en 3 dagen daarna zelf heeft opgezegd om met 1 Augustus te vertrekken, rnag men dan den godijpemning, dien zij met April gekregen heeft van haar loon. afhou den? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn dienstbode heeft ge stolen, hetwelk zij bekend heeft. Nu wilde zij zelf weg gaan met, '1 Augus tus. Dan betaal ik haar volle loon uit. Nu wil zij ook aanspraak maken op vergoeding eu kostgeld. Heeft zij daar het recht toe? ANTWOORD: Neen, mils gij haar terstond den dienst opzegt, waartoe u recht hebt. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN 30 Cta. per repeL Uit de 0ïx strek en BLOEMENDAAL. M. U. L. O. Te Utrecht slaagde voor diploma A. mej. Pelronella H. A. Hogenbirk, te Bloemendaal. SCHOTEN. Zondagnamiddag is door den storm op het Pretoriaplein, een boom ont worteld, die do hulpschool vernielde. Van gebouwen woeien dakramen af en stortten riaar heneden. Iiier en daar werden verschillende vernielin gen door den storm aangericht. Zondagmorgen tijdens de gods dienstoefening in het lokaal in de Colensostraat, kroeg de ouderling Eger een zenuwaanval. De kerkgan gers behielden hun kalmte. Door dia kenen werd hij weggedragen en later naar zijn woning gebracht. Zondagavond zijn op last van don burgemeester alle tapperijen te 10 uur gesloten geworden. Binnenland DE FINANCIEELS CRISIS HIER TE LANDE, Men deelt ons mede: Reeds onmiddellijk nadat bekend geworden was, dat een algemecne Europeesche oorlog dreigde, waar door ook de landen, die overigens niets met de conflicten te maken neb ben, er op bedacht moeten zij'ri, dat hun onzijdigheid niet geschonden wordt, zagen een aantal leiders van groote financieels instellingen in da hoofdstad in, dat er krachtig diende to worden ingegrepen, wilde men aan de financieels crisis, die dientenge volge hier te lande beslist moest uit breken, het hoofd bicden. Het is hier do plaats niet om uit te weiden over de gebreken van ons crediet-systeem en speciaal van het algemeen gebruikelijke prolongatie- stelsel, die bij de tegenwoordige moei lijkheden aan het licht gekomen zijn. Dit kan echter wel gezegd worden, dat er, zoodra de crisis bezworen is, een gehecle herziening der aan de Amsterdamsche beurs gebruikelijke1 crediet usanties zal mogen plaats vinden. Het is echter een veel aangenamer taak te kunnen mededeelen, dat de bemoeienissen van bovenbedoelde fi nanciers hebben geleid tot de vor ming van een steunconsortium, on der welks waarborg de Nedoriandsohe Bank thans een bedrag van ƒ200.000.000 ter beschikking van de geldmarkt stelt. Door bemiddeling van dit consor tium kunnen dan voorschotten ver leend worden op door de leden daar van goed te keuren onucipundcii van fondsen, eeelcn, wissels en andere waarden, waarbij een overwaarde van 30 pCt, zal moeten worden gege ven. De vaststelling van koersen en prijzen zai door de geldgevers ge schieden, terwijl de overwaarde 30 pCt. zal moeten bedragen. Het ligt voor de hand, dat deze maatregel, waardoor de geldcircula tie weder hersteld wordt, veel zal bij dragen tot den terugkeer van liet ver- trouwau in den aigemeenen finan- cicelen toestand. Er beslaat overigens niet de minste reden voor de alom heersclicnde onrust en vrees, al is deze overigens zeer goed te verklaren uit de paniekachtige stemming, ver oorzaakt door de vrees voor een oor log, die zijns gelijke in de wereld geschiedenis tevergeefs zoekt, doch juist daarom doet verwachten, dat hij van slechts korten duur zal zijn. Do groole beteekenis van de daad van het consortium moet worden ge zocht in den gunst!gen invloed, dien het zal hebben, wanneer het publiek ziet, dat cle financi-eolo transacties tussehen de vooraanstaande licha men zonder eenige stoornis worden afgewikkeld. Daardoor zal ongetwij feld ook het vertrouwen in de spaar banken en instellingen, dio gewoon zijn geld in deposito te nemen, spoedig wecierkeeren en ook een eind komen aan het ongemotiveerde onttrekken van gelden aan deze instellingen. Het verbod van goüduitvoer uil ons land en de aan de Nederlandsche Bank verleende faculteit om bankbil jetten uit te geven, waaraan een re serve ten bedrage van 20 pCt. in me taal ten grondslag ligt, zullen even eens den terugkeer van normale ver houdingen in ons credietwezen sterk in de hand werken. Het is verder een heugelijk ver schijnsel, dat er door de groote bank instellingen in deze moeilijke dagen eendrachtig te zanten gewerkt wordt, en dat door haar alle mogelijke maat- itgelen worden overwogen om de be staande crisis zoo vlug mogelijk te boven te komen, ONGELUKKEN. Naar men aan hot „Socr. IIb1d." mededeelt, heeft een noodlottig jacht- ongeluk op de onderneming Margo Moelio in het Kc-dirische plaats ge had De administrateur der onderne ming, de heer 't Hoen, was uit ja gen en toen hij met zijn geweer in de hand een tampegan afgleed, ging het af, waarbij de heer 't Hoen aan het hoofd werd getroffen. De ongelukkige overleed onmiddellijk daarop. Uit Djambi werd aan het ,,N. v. d. D. v. N.-I." bericht, dat in de Djam- hi-rivier is verdronken de machinist van den Paket-stoomer „Siingkara", Van Aken genaamd. Zijn 'ijk werd nog niet gevonden. ELECTRIFICATIEE DER ZAANSTREEK. Donderdag. 30 Juli 1.1., werd door Burgemeesters, Wethouders en Raadsleden der gemeenten Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormer, Krom menie en Wornierveer eene vergado ring gehouden ter bespreking van de electrificatie dier gemeenten. In beginsel xverd besloten tot op richting van eene naamlooze ven nootschap „Zaanland", welke ten doel heeft het in- en verkoopen van elcclrische energie en het te dien einde aanleggen en exploiteeren van electrische kabel- en leidingnetten in voormelde gemeenten en, zoo mo gelijk, ook in andere gemeenten. Voorts werd in principe besloten tot het sluiten van een contract tus sehen genoemde vennootschap „Zaanland" en de Kennemer Etec- triciteits-Maatschappij te Bloemen daal, in zake de levering van elec- trischen stroom aan de vennoot schap; met het leggen der kabels wordt reeds een aanvang gemaakt. NEDERLANDSCIIE AUTO'S IN DUITSCHLAND. Men seint uit Don Haag aan hel „Tlbld." Naar wij vernemen zijn op last van de Duitsche regeering door den Duil- schen consul voor Nederland alle loopendo passen van den Toeristen bond, dio nog uitgereikt zouden wor den, ingetrokken. Dogenen die met geldige passen in Duitschland ver toeven, kunnen niet meer met die passen in Holland terugkeeren. Deze maatregel geld't voor automo bielen, motorrijwielen en rijwielen. DE DIEF VAN DE „C.IOCONDO" IN VRIJHEID GESTELD. Het proces tegen Peruggiu, den man, die do „Giocondo" uit het Lou vre meenam, is Woensdag voor het Hof te Florence behandeld. De recht bank erkende de juistheid van eenige argumenten, door de verdediging aangevoerd on verminderde "de gevan genisstraf van Peruggia tot zeven maanden en acht dagen. De president gelastte de onmiddellijke invrijheid stelling van beklaagde, die reeds dien tijd in voorarrest nad doorgebracht, zoo meldt de „Tel.". SPffilTUSDRINKSTEI?. Te Barneveld is een 68-jarige land loopster, na overmatig gebruik vun spiritus, plotsoling overleden, -- zoo meldt de „Tel.", TEEKENEND. Voor do 4 pCt. leening der gemeente Harderwijk, groot ƒ25.000, te storten op 1 Augustus, is door niemand in geschreven. („N. R. CL"). MEVROUW DR. C. LELY VAN RINSUM. De echtgenoole van den Minister van Waterstaat,, mevrouw G. J. Lely, geboren Van Rinsum, is Vrijdag nacht plotseling overleden. De feestelijkheden vanwege de ge meente 's-Gravenhage ter gelegenheid van den verjaardag van II M. de Ko ningin-Moeder, de illuminatie zoo wel als het vuurwerk, gaan niet door. KERMIS TE I-IOORN. De Raad van Hoorn vergaderde Za terdagmiddag om zich uit te spreken over het al of niet doorgaan der ker mis, welke van 9 tot 17 Augustus wordt gehouden. Gezien de ernstige tijdsomstandigheden achtten B. en W. liet van belang, dat de Raad een be- s'issiing nam, zonder zelf met een voorstel te komen. Een voorstel om de kermis af te stellen werd niet gesteund, ook uit hoofde van de reeds gesloten contrac ten. De Raad vreesde talrijke ei schen tot schadevergoeding. TWEEDE KAMER. ONDER DE WAPENEN BLIJVEN VAN MILICIENS. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 185 der Grondwet is ingediend een wetsontwerp, waarhij bepaald wordt, dat de wegens oorlogsgevaar onder de wapenen geroepen en alle andere zich in vverkelijken dienst be vindende dienstplichtigen onder de wapenen blijven „totdat bedoeld ge vaar door ons niet lnmwr aanwezig wordt geacht." VERBOD VAN UIT- EN VERVOER VAN SOMMIGE ARTIKELEN. De bestaande omstandigheden ma ken het werischelijk, met een verbod van uit- en vervoer tc kunnen treffen niet alleen de grenen on de van gra nen afkomstige producten, rijst en peulvruchten, maar ook andere le vensmiddelen. Ook dient een te groote onttrekking van vee aan ons land eventueel voorkomen te kunnen wor den terwijl het mede wenschclijk is, den uitvoer van rij- en voertuigen, daaronder begrepen automobielen en rijwielen te kunnen tegengaan. Ter voorziening hierin is een wijziging voorgesteld, van art. 1 van het wets ontwerp betreffende het verbod tot uit- en vervoer van sommige artike len. Aanvulling der Onteigeningswet TER VOORKOMING VAN VAST HOUDING EN PRIJSOPDRIJ VING VAN WAREN. Ingediend is een wetsontwerp om na urtikel 76 der Onteigeningswet van 28 Augustus 1851 Staatsblad No. 125 in te voegen de hieronder volgen de bepalingen Artikel 76a. Wanneer door ons is bekend gemaakt, dat oorlogsgevaar in den zin waarin dat woord in 's lands wetten wordt gebezigd aan wezig is, of wel wanneer de krijg is uitgebroken, kunnen, na bijzondere of nlgemeene machtiging van onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door of op last van de bur gemeesters, levensmiddelen, grond stoffen van levensmiddelen, huishou delijke artikelen en brandstoffen in de gemeente aanwezig, onmiddellijk en zonder eenige formaliteit in bezit genomen worden. De op grond van 'I vorig lid in bezit genomen waren worden, zonder ver wijl op de wijze door den burgemees ter te bepalen, ter beschikking ge steld ten behoeve van de bevolking der gemeente of van aldaar bestaande bedrijven tegen prijzen, die niet te boven gaan de daarvoor door onzen voornoemden minister bepaalde be drijven. Do schadeloosstelling voor de in bezit genomen waren door de gemeen te te betalen wordt door twee schat ters, elk afzonderlijk, geschat en een bon voor hel gemiddelde van die twee schattingen wordt aan den vroegere n houder der waren gegeven. Hot be drag van deze bons wordt als ver plichte uitgave der gemeente aange merkt en zoo spoedig mogelijk uitbe taald. De schatters worden door on zen voornoemden Minister, of inge volge diens bijzondere of algemecne machtiging door den burgemeester benoemd. Artikel 76 b luidt Indien degene, onder wien de bur gemeester in hef vorig artikel ge noemde waren in bezit wil nemen, onmiddellijk ten genoegen van den burgemeester aanbiedt, zelf op door dezen goedgekeurde wijze die waren ter beschikking te stellen tegen prij- izen, die niet to boven guam de daar voor door onzen voornoemden minis ter bepaalde bedragen kan de burge meester cle inbezitneming opschorten. Artikel 76c luidt Onze voornoemde Minister kan be palen, dat de burgemeester bepaalde soorten of hoeveelheden van genoem de waren in bezit zal nemen, alsmede dat vim in bezit genomen waren ge deelten ter beschikking worden ge steld van den burgemeester eener nndero gemeente tegen den prijs eu op do wijze door dien minister te be palen. Voldoet do burgemeester niet on middellijk hieraan, dan geschiedt de inbezitneming en de ter beschikking stelling van burgemeesters van an dere gemeenten door of van wege dien minister. Alsdan wordt de schadeloosstelling bepaald op de wijze bij art. 76a gere geld, met dien verstande, dat de be noeming der schatters dan steeds ge schiede door of vanwege dien minis ter. Het vierde en laatste lid van art. 7Ga vindt ook in dit- geval toepassing, mot dien verstande, dat de uitgave komt ten laste van de gemeente, te welker behoeve de waren zijn be schikbaar gesteld. Artikel 76d luidt Onder levensmiddelen zijn begre pen voedingsmiddelen voor diereu be stemd. 'Artikel 76e luidt De burgemeester, zoomede de door hem aan te wijzen ambtenaren zijn te allen tijde bevoegd de uitlevering te vorderen van de in bezit te nemen wa ren. Zij, alsmede de ten op hun last vergezellende personen, lichben te al len tijde vrijen toegang tot alle plaat sen, waar redelijkerwijs vermoed kan worden, dat zich de waren bevinden. Wordt hun de toegang geweigerd dan verschaffen zij zich dien desnoods met inroeping van den sterken arm. Van dit binnentreden wordt door hen proces-verhaal opgemaakt. Artikel 76f luidt De bepalingen van de nrlt. 76a—76e gelden ook in geval de staat van oor log of van beleg is afgekondigd. Ech ter geschieden dan de machtigingen in art. 76a bedoeld niet dan na over leg met het militair gezag. Do memorie van toelichting bevat het volgende De zeer buitengewone omstandighe den, waarin Nederland thans ver keert, maken een ingrijpeu van den wetgever, ter voorkoming van het ge vaar van vasthouding of prijsopdrij ving van levensmiddelen, huishoude lijke artikelen en brandstoften, drin gend noodzakelijk. Tn de eerste plaats is reeds thans nu de buitengewone toestand slechts enkele dagen duurt gebleken, dat on der de bevolking zich een vrees ver spreidt. dat binnenkort het moeilijk zal allen, levensmiddelen of handels waren naar gelang van de behoefte, in te koopen, en, dat. dientengevolge hier en daar men tot buitengewone inkoopen overgaat. Die buitengewone inkoopen zouden niet alleen de prij zen in het algemeen kunnen opdrijven en daardoor pog ngen van speculan- ten, om prijsstijging in de hand te werken, kunnen bevorderen, mnar ook gevaar kunnen doen ontstaan, dat bij mogelijk in de toekomst blij kend krap zijn van voorraden van sommige artikelen er gebrek voor sommige, naast overvloed van andere zot. zijn. De wettelijke maatregel, welke wordt voorgesteld, wordt io hoofdzaak als een preventieve be doeld. Juist daarom zat hij-gemakke lijk doorvoerhaar moeten zijn. De maatregel bestaat hierin, dat na art. 76 van de Onteigeningswet eenige be palingen worden opgenomen, krach tens welke, no maclitiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de burgemeesters bevoegd zullen 'Hu, de de gemepnte aonwe zige levensmiddelen er. Grondstoffen van levensmi 'delen, alsmede luiishou delijke artikelen en brandstoffen vim- de gemeente in bezit te nemen en deze aan de gemcentenaren tegen redelij ke prijzen ter beschikking te stellen, terwijl de schadeloosstelling voor de in bezit genomen artikelen zal wor den geregeld in den geest van die bij de vordering vêtn paarden. (Zie arti kel 27 van het Koninklijk besluit var. 10 November 1892 (Slbl. no. 253, laat stelijk gewijzigd bij Koninklijk besluit van December 1902. stbl. no. 2212). Dt bedoelde machtiging van den minis ter zal in het algemeen voor het ge- Iheele land of al dan niet op verzoek voor bepaalde gemeenten kunnen worden verleend. Do memorie is onderteekend dooi de minritoT-s fort van- der Linden en Trcub INLIJVING DER LOTIvLINGEN DER LICHTING 191 i. Ingediend is e^n wetsontwerp, in artikel 1, waarvan bepaald wordt, dat. met afwijking van bet bepaa'de in art. 72. eerste en tweede lid. der Militiewet, „door ons voor de in ij- ving van de lotelingen voor de lich ting der militie van 1914, die alsnog volgens dat artikel bii de mUitie te land moeten worden ingelijfd, oen vroeger tijdvak kan worden bepaald, dan in dat artikel is aangewezen Artikel 2 bepaalt, dat voor de he rekening van den duur der eerste oefenintr- de lotelingen. ten nnnztet van wie de in art 1 bedoelde be voegdheid wordt gebruik gemaakt worden beschouwd, alsof zij waren ngelijfd overeenkomstig art.'72 der Militiewet. De vuor de krijgsmacht onontbeer lijke nanvuliinssrcsefve, aldus de Memorie van Toelichting die dooi de landstormwet in leven is geroe pen. is, daar de landstorm eerst na verloop van jaren op zijn vollp sterk te zal komen, thans nog te zwak, om tn de te dien opz'C.hte bestaande be hoeften te voorzien liet is daarom, in verband met de heerschende buitengewone omstan- digheden, nooöig. bijzondere voorzie ningen te treffen. In de eerste plaats dient daartoe met de oefening van het nog niet in gelijfde deel der lichting van dit jaar zonder verwijl te worden begonnen, voor zoover hieraan geen prarisehe bezwaren in den weg staan Het ligt n.l in de bedoeling, om, indien liet ontwerp tot wet wordt ver heven, van de in art 1 nrergelegde bevoegdheden alleen gebruik te ma ken ten aanzien van de manschappen, bestemd voor de onbereden korpsen. Voor de bereden korpsen zal wel- liiclU juist hel tegenovergestelde, na melijk uitstel van den aanvang der eerste oefening, moeten plaats heb ben, daar bij de vervulling door doza korpsen van haar taak bij mobilisa tie een te geringe sterkte aan kader en paarden voor de oefening be schikbaar blijft. Voor zoodanig uitstel biedt art. 72, vijfde lid. rcctls de geiegenhcid. Ook zou het kunnen zijn, dat de omstandigheden liet wenschelijk ma ken, de lotelingen. thans bestemd voor inlijving bij een bereden korps, nader toe te wijzen aan een onbere den korps. In dat geval zouden ook die lotelingen in aanmerking kun nen komen voor vervroeging van hun inlijving, Verandering in den tijd, waarop de miliciens bij volbrachte eerste oefe ning huiswaarts gaan, kan niet pLats hebben zonder dc voortdurende voor ziening in de behoeften vun don dienst in gevaar te brengen. Daar- om kon niet worden nagelaten Ue opneming van een bepaling, alfi in uit. 2 as vervat, waardoor de eerste oefening voor diegenen, wier inlij ving wordt vervroegd, met den tijd der vervroeging wordt verlengd. Intusschen zal later wellicht nader kuuueu worden overwogen, of de toe- «tnnd bij de korpsen *al gedoogen de

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7