De Europeesche Oorlog. De Belgen verdedigen zicb met leeuwenmoed tegen den aanval der Duit- schers. 200.000 Dnltschers staan aan de Belgische grens, maar ze zijn nog steeds door de Belgen tegengehouden. Drie hulpbruggen door de Doitschers over de Maas geslagen, zijn door de Belgen weer stok geschoten. De Belgen slaan een aanval op Lalk af. Het Buiische legercorps vlucht. De Dnltschers ontzien niets of niemand. Belgische burgers dis hun wo ningen met wapens verdedigden, werden gefusilleerd. Hoerende tooueelen. De Nederlanders verplegen de gewonden. De Dnitschers hebben 3500 en de Belgen 800 dooden en gewonden. De Zee-Oorlog. Nederlagen van di DuitsGbe vloot. president Wilson wil bemiddelen. vijf tsgen twee. Liefdedroom TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1914 Zoo is nu de toestand, vijf landen i cell l en togen twee. Daar staan nu Duitschland en Oostenrijk aan de ceno zijde, Rusland, Frankrijk, En geland, België en Servië aan de an dere, oin van het weerlooze Luxem-, burg niet te spreken. Vijf tegen twee," doch dat heeft Duitschland uitgelokt. Het wist, Ihet kon weten, dat de schen ding van de neutraliteit van België, een neutraliteit die ook doo'r den Ko ning van Pruisen gewaarborgd werd, de interventie van Engeland zon ten gevolge hebben, Duitschland is, in zijn lust om Frankrijk aan te vullen, voor niets teruggedeinsd. Of 't niet al te brutaal is geworden? De toekomst zal 't leeren. De aanval der Duilschers op België. DE VADERLANDSLIEFDE IN BELGië. V elk een nobele, hartelijke geest drift het gcheele Belgische volk, on verschillig Waal of Vlaming, bezielt, nu liet door den overmadbtigen buur man met geweld gedwongen wordt lie! zwaard to trekken ter verdediging van huls en hof, blijkt zoo schrijft 't Alg. Handelsblad uit de zich al- lerwegc uitende liefde voor den jon gen koning, die de voor een vrij volk beschamende Duitsche voorstellen op zulk een krachtig© en fiere wijze be antwoordde. „Wij geven onze forten niet, kom en neem ze als ge kunt." Dat is mannentaal en alles wijst er op, dat de Duitschers mannen in don waren zin des woords tegenover zioh zullen vinden. Geheel België is ais geêlectriseerd, liet kent plotsoling weer de diepe, machtige beteekenis van dat zoo vaak bespotte woordje: vaderlandsliefde, Spontaan heeft gelieel Brussel do driekleur uitgestoken: de geheels stad is als omwikkeld met de vaderland- sdhe kleuren. Allo Belgen, van welke partij of politieke kleur ook, en welke taal zij ook spreken, hebben elkaar gevonden in dezelfde gedachte, den- zelfden eeredienst; dien van het va derland, Deze eensgezindheid maakt het klei ne Belgische volk tot een machtigen tegenstander, die met bovonmensche- l'jko kradbtsinspanning en ontemba re taaiheid en volharding v-oor zijn vrijheid zal vechten. Thans is het Belgische devies: i,l'Cilion fait la Force" voorwaar geen ijdele klank meer. DE OPMARSCII DER DUITSCI1E TROEPEN. De aanval dor Duitscilie troepen too iende zich Woensdagochtend af bij Barchon. De Duitsche cavalerie opereerde ton Noorden van Luik. Do Duitsche in fanterie poogde de Maas over te sto ken, maar werd daarin belemmerd door het ruur dor forten. Woensdagmiddag om 12 uur waren de Duitschers bij Visé nog niet ve'r- der, De pontons werden tot. vier maal FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. 38) Een mooie wenk, merkte Bevan op; ik zal het onthouden. Maar wat doet u met uw overig© bagage? Oh, daar laat. ik mijn knecht voor zorgen, zei Kalfiau luchtig. Duar komt hij. Zijn bos sleutels uit zijn zak ne mend, gaf hij ze aan een klein, don ker vuil-uitzïend Individu, dat do gang door naar hun coupé was ko men loopen; en stapelde ook in de ar men van den laatste al zijn kleinere bezittingen, met uitzondering van de kostbare, zwarte doos, die hij zelf be hield. Licht trillend, en innig dankbaar, dat hij er in zoover in geslaagd was, den vijand een Hinken klap toe te brengen, stond Edward Bevan voor 'a oogenbllk zijn vroegeren metgezel ba te kijken, die zijn weg baande dooi de menigte naast het kleine, donkere mannetje, dat opgewonden praatte en toe weggescholen, doordat de Belgen den doorgang naar Tongeren nog steeds bezet houden. Er is lievig ge- vochtenr Bij Visé is van liet kasteel Muwaine, op 500 M. van de Neder- landsche grens, nog slechts eon puin hoop over. Het werd in brand gescho ten of gestoken. De Duitsche cavalCfie-korpton heb ben er hun hoofdkwartier. In het algemeen wordt van Duitsch© zijde er stipt voor gewaakt, dat de Nederlandsdi© grens niet overschre den wordt. Berneau staal in vlammen. Van Duitsche zijde rukken nog steeds nieu- we troepen op België aan... De Duitsche'rs bombardeerden de Belgische vestingen Luik en Namen. Zoowel te Namen als te Luik wer den in do laatste dagen uitgebreide maatregelen genomen om af stad te voorzien van levensmiddelen. Onaf zienbare rijen wagens, beladen met moei, brood enz. trokken naar de •stad, terwijl groote kudde varkens, schapen, ossen door de straten wer den gedreven. Terwijl in het voorterrein alles Ln gereedheid werd gebracht om de stormvrij.lieid zoo groot mogelijk tc maken en alle vaartuigen of welfden weggevoerd of naar den westelijken rivieroever werden verhaald, werd in de stad liet noodige gedaan om eventueel© zieken en gewonden te kunnen opnemen. Verschillende groo te gebouwen werden ingericht tot hospitaal, een oproep wCrd verspreid aan de burgerij om zicli ter beschik king te stellen van den Rooden Kruis- dienst of ihet noodige verbandmateri- eel, brancards, enz. te keveren. De oorlogscorrespondent der Tele graaf seint o.a.: Dinsdagmorgen is do aanval der Duitschers in België be gonnen. Een stroom automobielen, waarin soldaten, gevolgd door cava lerie, t,rok over de Belgische grens in de richting van Visé. De Belgen lieten de bruggen springen, waarop de Duitschers hulpbruggen legden, die door Belgische a via tours en Bel gisch gesdbut vernield werden, Tot het leggen der bruggen werd ieder een gerctfuireerd. In Visé is heldhaf tig gevochten. Vrouwen en niet-sol- daten schoten op de Duitschers, die onbarmhartig huis hielden en niets ontzagen. Verscheiden non-combat tanten moeten, naar verhalen van Belgische vluchtelingen, ter plaatse gefusilleerd zijn. Den gelieelen dag hoorde men te Maastricht Ihtet ontzet tend kanongebulder en het geknetter der mitrailleurs, Woensdagmorgen is de kanopnude opnieuw begonnen. Stroomen vluchtelingen kwamen to AI aas ('richt aan, meest Duitschers, die uit België gevlucht waren en per trein tot Lanklaer gevoerd werden, vanwaar zij de reis in de meest pri mitieve voertuigen en to voet naar de DuitsChe grens voortzetten. Den ge- heelen dag houdt do stroom vluch telingen aan. AviateuTs zwermen Voortdurend boven het gevechtster rein, van de N'ederlandsche grens waarneembaar. Het Duitsche leger gesticuleerde toen, terwijl zij uit het gezicht verdwenen, draaide hij zich om, om naar Dick uit te zien. Zijn hart zwol van medelijden en triomf, toen hij het bleeke, gespan nen gelaat van den laatste zag, en zijn blik,waarin een angstige vraag lag opgesloten, ontmoette. Alles is in orde! riep hij vlug, de list is gelukt en onze vriend vermoedt niets. De jonge Emberson waggelde als een dronken man, toen een gemom peld „Goddank!" van tusschen zijn bleeke lippen kwam. De verlichting, na zooveel uren van kwelling van gedwongen werkeloosheid was bij na te veel voor heul. Zich evenwel snel herstellend, zeide hij haastig: Wij moeten langs verschillende wegen terugkeeren. Ongelukkigerwij ze kwam ik van aangezicht tot aange zicht met zijn bediende zooeven: hij zal mijn tegenwoordigheid aan zij;} meester berichten. Er vertrekt van hier een trein om 10.10 uur. Neem een biljet naar München, maar stap in Salzburg «uit en wacht daar op den express Wanneer je ln Londen aan komt, neem dan je introk in Charing Cross Hotel. Ik zal je zoo spoedig mo gelijk volgen. Hij wierp een angstige» blik over het perron en hij uitte een gesmoor- den kreet. Zie eens. hit komt teruc! maakt oen omtrekkende beweging om de forten van diet plateau do Ilorvê en rukt op Tongeren aan. Een deïtig- lal Duitsche infanteristen liggen aan de grens op Belgisch gebied, om do Duitsche deserteurs neer te schieten. Nu, te elf uur 's morgens, houden de kanonnuden aan, blijkbaar zwaar veldgeschut. Voor zoover waar te ne men viel en op te maken uil de me- dedeelingen van Belgische vluchte lingen, werden de Duitsche uhUmen teruggedrongen, waarop het geschut weer 'vrij baan maakte, De Duitsche troepen bewegen zich in do ridding van Luik, de dorpen hier on daar mot geweld ontruimend ou in brand ste kend. Vele Duitsche gewonden wor den te Maastricht binnengebracht door vrijwillige ambulance-auto'p, Hartverscheurend is de aanblik der arme Belgische vluchtelingen, die, van have en goed beroofd, op Ne- d'erkmdschen bodem vluchten en hui lend en jammerend verhalen van het DuitsChe élan. Een der aan de grens wonende Nederlanders toonde mij een briefje, hetwelk hij zoo juist ont vangen liad door bemiddeling van een Belgisch vluchteling. Hij deed de mededeeling, dat vijf zijner vrien den te Visé gefusilleerd waren. Het schrijven luidde; „Gust is op dit oo- genblik als garde chique onder de wapens. Al de militairen en burger wachten zijn opgeroepen in dienst. Alle handelszaken zijn totaal ge stremd; onmogelijk nog iets te ver zenden, ook niet naar het binnen land. Het volk is woedend op de Duit schers". Bliksemschichten doorkruisen de lucht, hel zijn de vuurstralen van de Shrapnels, door de Duitsche troepen togen de beneden Maasfortificaties losgelaten. Het kanongebulder komt uit de richting Argenteau-HeTstaL Ruim 100.000 Duitschers ageoren in de Maasvallei en rukken o,p Luik aan. 80.000 Duitschers zijn nog Ln aan tocht. Er is op het oogenblik een slag aan den gang; onder hot bereik der for tenlinie van Luik betwisten 40.000 man van T Belgische Maasleger aan 50,000 Duitschers het voortrukken. Hier loopende geruchten melden, dat de Duitschers door de Belgen, die -zich als leeuwen weren, geducht in 'hun opmarsch worden bemoeilijkt. Een deel van het VUe Duitsche ar- méekorps. dat met zware artillerie de toegangswegen naa'r Luik tracht te forceeren, moet zelfs zijn terugge worpen. De meerdere of mindere juistheid van deze mededeelingen kunnen moeilijk worden gecontro leerd, onze leger autoritei ton laten wei nig los, maar het is een feit, dat op het oogenblik een woedende strijd om den sleutel der Belgische Maaslinie wordt gestroden. Het élan der Belgische troepen is enorm en hier aangebrachte Duitsche gewonden verklaren, te zijn teleurge steld door den feilen tegenstand, dien de Belgen bieden. Omtrent het in brand schieten van Visé wordt gemeld, dat de Duitschers er toe 'overgingen toen aanstormende uhlanen-reg-imentea, meenenda, dat enkele kartetsen de bevolking schrik hadden aangejaagd, het ongeveer 1500 inwoners tellende dorp meenden te kunnen nemen. Jong en oud had echter naa'r de wapenen gegrepen en, hoewel de doo- denrit der Duitsche cavalerie niet kon worden gestuit, bleven de bewo ners weerstand bieden tot op het laat ste oogenblik. Uit de 'huizen werd op hen gescho len; volgens oorlogsrecht gaven, in die omstandigheden, de Duitschers geen pardon, Zij d'rongen in de hui zen, waaruit geschoten werd en fusi- Ieerden een aantal inwoners, aange troffen met het geweer in de hand. Het niet weerbare deel der bevol king 'had, bij het naderen der Duit- sehei's, de vlucht genomen naa'r de Nederlundsche grenzen. Op honden karren en boerenwagens kwamen; vrouwen, grijsaards en kinderen, en die niet tot de gelukkigen behoorden, die een plaats op eenig voertuig had den weten te krijgen, liepen, beladen onder het restant van wat 'hun over bleef, zoo snel zij konden gaan in de richting van Maastricht. In hun ver bouwereerdheid sleepten de vluchte lingen de zonderlingste voorwerpen mee. Er waren vrouwen, die, behal ve de kinderen, ook kinderspeelgoed meesjouwden en een oud moedérke had aan de een© hand een touw, waar aan een geitje, en in de andere hand een kanarievogelkooi, door een doek bedekt. Het meerendeel der vluchtelingen heeft Maastricht bereikt en wordt in de openbare gebouwen onder ge bracht. De B. K. liefdezusters ve'rzorgen vrouwen en kinderen. Ofschoon het binnentrekken van die vluchtelingen in Maastricht alge meen© deernis wekt, blijft de bevol king bewonderenswaardig kalm. Dit danken we niet het minst aan hei bevel van burgemeester, mr. Van Oppen, die verboden heeft, dat bulle tins in de stad rullen worden ver spreid. Intussc'heri zijn de Duitschers ver der gerukt en stijgen van uit de puin- hoopen te Visé de rookwolken op. HE DUITSCHERS LIJDEN ENOR ME VERLIEZEN. MEN SPREEKT VAN EENIGE DUIZENDEN DOO DEN EN GEWON DEN. Ze worden naar Maastricht en andere plaatsen getransporteerd De droeve stoet biedt een innig- treurigen aanblik. Van schending van onze neutraliteit door een der oorlog voerende mogendheden is tot heden geen sprake. S2 verplegers van het Rood© Kruis zijn van Brussel naar Luik vertrok ken. EEN DUITSCH OFFICIER VERZE KERDE IN HET BEZIT TE ZIJN VAN STRIKTE ORDERS, DE HOL- LANDSCHE GRENS TE EERBIEDI GEN. Uit Brussel wordt het bericht ont vangen. dat 40.000 BELGEN TUS SCHEN LUIK EN VISé 45.000 DUIT SCHERS TERUGSLOEGEN. Uit Maastricht wordt geseind De Belgen verdedigen zich heldhaf tig en de sympathie voor onze stam verwanten klimt met het uur, Er komt geestdrift onder de massa; zo wordt nog verhoogd door het gerucht, dat een Franscli armeekorps bij Na men is aangekomen, om mee te doen aan da verdediging van de Maas- linie. Een ander gerucht maakt melding van het landen eener Engolscbe troe penmacht bij Östende. Het contrOÏéèren er van is momen teel uitgesloten. Nader seint de „Telegruaf-corres- pondent nog Een der vrijwillige ambulance-au to's bewoog zich Woensdagmorgen tusschen de Duitsche troepen, tus schen Moulan en Bernot oostelijk van Visé. In lange rijen lagen de troepen te rusten, infanterie en uhlanen. De geest onder de troepen was zeer down, en men kreeg niet den indruk van een overwinnend leger. De Duit schers zijn de Maas nog niet overge trokken, want telkens is de noodbrug door het schitterend vuur van de Bel gische artillerie vernield. De Duitsche ambulances zijn uit stekend in orde, en Het leger is goed voorzien van intendances en materi aal. De indruk is, dat de Duitschers leelyk den kop hebben gestooten en de Belgen vochten als leeuwen. Te half twaalf is Woensdagmor gen het offensief weder begonnen door een aanval van de uhlanen. Oj» 't slagveld liggen de dooden bij twin tigtallen en overal liggen cadavers van doode paarden. De bloeiende velden zijn vertrapt, en de boomgaarden vernie'd,, Bij het eerste treffen ih den morgen van den 5on, ongeveer 4 uur, is een groote Belgische troepenafdeeling, die omsingeld was, totaal in de pan gehakt. Ze hoorden geweervuur iri den rug en meenden, dat het van de mhiingbrengende Franschen was. Dat er aan de grenzen geducht is opgetreden, blijkt wel uit het feit. dat de veldwachter van Eysden door een Duitsche patrouille is doodgeschoten. De man was op Belgisch grondgebied, en werd door de Duitschers doodge schoten, toen hij zijn revolver wou trekken. Het vliegwapen heeft hij de verken ning der streek groote diensten ge daan. Dinsdag is er een Zeppelin bo ven de grens geweest, vergezeld van vier vliegmachines. Men kon niet on derscheiden van welke nationaliteit. Er werd ontzettend op gevuurd, waar op ze van boven het gevechtsterrein verdwenen. Te Maastricht wordt aan de gewon- don zooveel mogelijk hulp geboden. Ken gewonde, die vervoerd werd met de ambulance-auto, welke ook mij naar de stad voorde, was door een kameraad uit zenuwachtigheid in de borst geschoten. Re Duitschers hebben op het oogen blik voor de heuvelrij bij Moulain en Bernot een geweldige toer. De artil lerie dondert den ganschen middag. Vluchtelingen uit Luik zeggen, dat de Duitschers in Luik in ieder huis een vesting zullen vinden. Maastricht gelijkt een belegerde stad, maar een die de belegering rus tig doorstaat en zijn groepje nieuws gierige burgers zendt naar de uiter ste grens, waar liet kanongebulder schrik aanjaagt en Duitsche uhlanen en soldaten op nog geen tien pas staan van een rustig wachthuisje met het even rustige opschrift „Neder- landsehe douane". liet is moeilijk 'n overzicht te geven van den slag die er Dinsdag en Woensdag geleverd Ie, want vlak bij liet slagveld komt men de meest verwarde dingen te hooren en de Roode Krins-auto's uit Maas tricht, waarvan een enkele tot mid den onder do ten aanval gaande uh lanen was, brengen alleen wat bijzon derheden zich bepalend tot indrukken van het slagveld en gissingen omtrent den aard van het offensief. De Duit sche troepen zijn van Aken gekomen en zijn zonder tegenstand te ont moeten, opgerukt naar Warsage. Te Bernot kwamen de voorposten in gevecht met de burgers, die van de buizen uit, van de daken af en door de vensters als razenden op de Inval lers schoten. Zelfs vrouwen schoten mee. Een achttienjarig meisje schoot met een revolver op een officier. Zij werd door een uhlanenpatrouille om vergereden en afgemaakt. Het huis waar ze in trachtte te vluchten werd in brand gestoken. De boeren en de inwoners onder hielden een geregeld vuur op de aan stormende infanterie, die onder steund door de artillerie, en de mi trailleurs, iiet dorp als doorzeefden. Het Maaslrichtselie Roode Kruis haalde de gewonde Pruisen uit de school te Bernot cn bracht hen naar Maastricht. Do inwoners, die met de wapenen in de hand gevat waren, werden on middellijk tegen een muur geplaatst en gefusilleerd. Het 3tadje Visé is verwoest. De opgewonden. Duitschers ontzagen niets of niemand. De geweerkolven beukten de deuren in en de „franc tlreurs" gingen er onverbiddelijk aan. Bij Visé werd getracht over de Maas te komen en de pontonniers trachtten echter tevergeefs onder het Belgisch geschutvuur op de hoogte van I-lac- eourt, de verbinding te bewerkstelli gen. Van den vroegen Woensdagmorgen af tot laat in den middag duurde liet offensief der Duitschers. Het blijkt, dat het den Duitschers niet gelukt is den over-Mnasoever te bereiken, te ruggeslagen a's zij zijn door het schaareche, maar goed gemikte artil lerievuur en infanlerievuur der Bel gen. Tol viermaal toe schijnen zij de door de Duitschers gelegde brug le hebben stukgeschoten. Tegen drie uur trok het Duitsche leger terug op War sage. Omstreeks vier uur ben ik meteen Roode Kruls-auto de grens overge stoken om naar mogelijke gewonden te zoeken. Van het douanekantoor af te Eïjsden was de rijksstraatweg van Maastricht naar Verviers door Duit sche troepen bezet, die een voor- wuartsche beweging begonnen tegen Haccourt en Visé. Wc reden met de auto in het den vorigen dag platgeschoten Mou'aua, wat verlangde je eigenlijk van mij als ik vragen mag? vervolgde de jon ge rnaii. Mijn meester, hij wil u graag zien. Zoo! riep Dick uit. En, vervolgde Tigram, op zijn gewone luikkelende manier, hij vroeg mij, u te zeggen, dat het hem speet u in Londen gemist te hebben en het zou hem heel aangenaam zijn, als u liem in ziju hotel wilt opzoeken dan zal hij liet u uitleggen. Je meester voorkomt mijn wen- schen. antwoordde Emberson, zich iu stilte verwonderend wat er achter deze beleefde uhnoodiging zat; maar bij vond het wijzer om tenminste net ■te dóen alsof hij op het verzoek in ging. Waar logeert hij? Do man noemde don naam van een hotel; maar daar Emberson nooit te voren in Wec-mn gewees* was, wist hij don weg niet, Ik kan mijnheer den weg wijzen als hij dat wil; het is een heel goed hotel; mijnheer zal juist op tijd voor het diner zijn. zei Tigram op vleieri jen toon, zijn hoofd scheef on mot een opdringerige uitdrukking op zijn gezicht. De spin vraagt de vlieg om bin nen te komen, mompelde Dick voor zioh heen. WaX zegt u? Ik kon het nie>: hetwelk men verlaten waande, juist trok een groote colonne infanterie, keurig uitgerust in de grasgroene uniform, door het dorp. In ;«inde:ooze gelederen van vier (rokken rij «oor- bij, de grijs-overtrokken sjaVo's ert helmen op het hoofd ln een vo'mm.k- te orde, de bereden aanvoerders aan het hoofd van den troep, tolunten met sln'ernmers, four a g© en ui'rus tingen liepen af en aan door liet dorp. Hier en daar lag een in puin geschoten huis, de kogelgaten »u de vensterkozijnen, stroo en p-mnen op de straten en in al die treur ge "erlu- teriheid twee oude menschjes. die hun huisje niet prijs hadden willen g. ven. Meubelstukken, kapotte lampen af getrapte gordijnen en een rookend boerenhuis en over een bruggetje n verstijfd 'ijk van een neergeschoten landbouwer, zoo lagen er verderop nog troepjes gefusilleerden en ter wijl de auto afdraaide van den weg kraakte plotseling verderop in hes dorp weer geweervuur, en was een der Roode Krufe-menschen, die den tocht meemaakte, getuige van net fusilleeren van twee burgers. De Duitschers waren woedend op de franctïreurs. De geheel© colonne in fanterie trok voort, door het, dorp, daarop volgde artillerie de bedienings- mansehappen te voet en daarachter soldaten, die buitgemaakt of geremu- rserd vee voor zich uit dreven. Een kalf raakte los en bracht een oogen blik verwarring, maar onmiddellijk sloten zich de rijen weer. In Maastricht vreesde men, dat nu de Duitschers voor de hoogte Hacourt het hoofd stootten, de operation over Limburg zonden gaan, maar DuitsclK officieren verzekerden, dat men do strengste orders had de Nederland sche neutraliteit te eerbiedigen. Ik kan nu niet begrijpen, dat dit hetzelfde leger is, waaraan de Belgi sche vluchtelingen zulke 'hardvochtig heden toeschreven. De soldaten wa ren kalm, niet bepaald opgewekt maar vol vertrouwen. Langs den straatweg Maastricht— Verviers lagen op de groote koren volden de uhlanen, de paarden naar den. weg gekeerd, de lansen in den grond gestoken. Ve'rderop te zen een helling stond artillerie. Ik sprak met verscheidene manschappen. Zij von den het meerendeels niet pleizierig de zen veldtocht, maar Rusland had hen er toe gedwongen. Ze waren over tuigd van de zege hunner wapenen. Een paar officieren naderden onzen wagen en spraken hun leedwezen uit over de genome.ii krasse maatrege len. Ze konden echter geen franctï reurs in den rug dulden. Een lange Ilauptinarm vertelde verder: „Ik tieb er zooeven twee laten neerschieten. Ieder, die met de wapenen in de han den wordt aangetroffen, wordt gefu silleerd". Hij zag er naar uit, dat dit geen dreigement was slechts. Ik wist nu op wiens bevel zooeven in het dorpje vlakbij de schoten hadden geklon ken. Hij vroeg ons, hoe de zaken stonden, of Engeland al begonnen was. Hoe men in Holland over da zaken dacht, wat ik maar niet zei. Toen verwijderde hij zich, zeer be leefd groetend en ook de andere offi cieren met stramme correctheid. De Duitschers willen over de Maas. Alen zegt, dat er morgen belangrijke versteVking komt en het gerucht ging dat de kroonprins bij de troepen zou zijn. Er is echter maar één roep: die dappere, dappere Belgen, de ramp zalige slachtoffers van politiek en teiTeinllgging. Visé staat aan verschillende zijden jn brand. De verwoesting, door het vuur der Duitschers aangericht, is verschrikkelijk. Het is geheel door do bewoners verlaten, tusschen de puin- hoopen en de vlammen ziet men de grauwe helmen' der Duitsche schild wachten. Toen de Duitschers zich van Visé hadden meester gemaakt, drongen zij ook het telegraafkantoor binnen en wilden op de telegraaftoestellen beslag leggen. De directeur van het telegraafkan toor weigerde echter hen toe te laten, waarop hij door de Duitschers bout portant doodgeschoten werd. Uit Brussel werd ons hedennacht geseind: (officieel bericht van 't Bel gische legerbestuur); De Belgische troepen hsbben den algemeenen aanval van het zevend! Duitsche legercorps opLuUalge- hoeren ik versta niet goed En- gelsch. Ik zeide dat ik mijn tascli nog even. moet laten visit eeren, ant woordde do jonge man, en zwaaide onverschillig mer. hot valies dat hij bij z:ch droeg, en dan zal ik gaarne met je mee gaan. Mijnheer kent deze mooie stad niet? Neen, ik ben hier nooit eer dei geweest. Deze aankondiging vond Tigram blijkbaar erg geruststellend, want hij grijnsde van het eene oor to; hot an dere. Een paar minuten later verlieten ze samen het station. Is dat hotel van j'o meester liiei ver vandaan? vroeg Dick: terwijl hij stil stond en de verschillende voer tuigen bekeek, waarvan de eigenaars plotseling, zoc-als een troep honden, begonnen te gillen en hem uitnoodig- den. in hun rijtuig te stappen. Het voortiir/.ieht on- met zijn begeleider in zoo'n d:ng opgesloten te zitten, terwijl hij dezen volkomen wan trouwde, lokte hem in hot geheel niet aan. Neen., neen, niet ver, heel dicht bij, we kunnen gemakkelijk te voet gaan. BetsJ, vooruit dan maar! (Wordt vervolgd). bracht hij uit. Wie, de meestor? vroeg Bevan, terwijl een trilling van angst hom overviel. Neen, de knecht; liij heeft onge twijfeld mijn tegenwoordigheid ver raden, en is teruggezonden om mij te volgen. Ga weg, ik zal hem met tuij rnee zien te krijgen. Maar, Dick! vermaande de jonge Bevan, wien de gedachte, zijn vriend in zulk een gevaarlijke omgeving ach ter te laten, uiterst onaangenaam was. Praat er niet over, maar doe, zooals ik je zeg! klonk het snelle bevel, hetgeen de ander zich genoodzaakt zag, op te volgen. Achterom gaand en niet luisterend naar kruiers (die in hem, zooals zij dachten, een voorbeeld van den on ervaren en hulneloozen reiziger ziend, hom overlaadden niet vragen en ver maningen), zag hij met zijn scherpe oogen, hoe zijn onstuimige vriend voortliep in de richting van den snel naderenden bediende; de laatste keek naar alle zijden rond en zocht blijk baar iemand. De twee mannen ston den plotseling tegenover elkaar: een oogenblik praatten zij samen; en toen, tot verbazing en verontwaardiging van Edward Bevan, wandelden zij naast elkander weg. HOOFDSTUK XV, Een M o oi a' d a a n s 1 a g. Toen Emberson zijn plan, om den aftocht van zijn vriend ie verbergen, •door de aandacht vau den vijand (of liever van den verkenner van zijn vijo.ud) af te leiden, wilde uitvoeren, en zich met een strakke, vastbeslo ten uitdrukking op liet gelaat recht tegenover den knecht en spion van Aiiam Kalfian plaatste, had hij geen vast plan gemaakt,, hoe hij zou han delen, behalve dat hij vaat van plan was om hem te beletten, zijn vriend ook ma ar in eeniig opzicht te hinde ren. Tot zijn verbazing nam Tigram beleefd zijn pet af en riep in gebro ken Engelsch uit: O, ik zoekt juist naar mijnheer. Ik herken heul nu. De heIteming was wederzijdiscli, werkelijk een aangename verrassiingi merkte Dick ironisch op. Misschien verbaast het je niet te hooren dat ik ook naai- jou zoek, om aan je dier baren meester maar te zwijgen. Dat is goed. Zoo? Gelukkig dat jo hei prettig vindt, was het droge antwoord. Plotseling draaide Emberson zich om en liep langzaam het perron op en neer, Tigjram liep met hem op. En

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5