Nederland en d8 Oorlog' A ERBOD VAN HET GEBRUIK VAN DRAADLOOZli TEL.EGRAP111E. Ken buitengewoon nummer van do Staatscourant bevat de navolgende Bekendmaking van don Minister van Oorlog d.d. 5 Augustus Aangezien liet belang van 's lands verdediging zulks vordert, wordt, to rekenen van heden, bet gebruik bin nen het Rijk van installation voor draadloozo tolegraphie zoowel te land als op do particuliere schepen tot na der order verboden. Bestaande ontvanginrichtingon moe ten zoodanig worden voorzien, dat overtreding van hot verbod niet mo gelijk is. Toezicht op de uitvoering van het bovenstaande zal worden uitgeoefend door het militair gezag, als ook door den technisohon dienst van do Rijks telegraaf. AALMOEZENIERS EN LIEFDE ZUSTERS. ,,De Tijd" deelt mede, dat door do Regeer in g reeds spoedig drie R.-K. geestelijken officieel tot aalmoezeniers zullen worden benoemd, waarna waarschijnlijk tot oen grooter getal aanstellingen zal worden overgegaan. Do Malthezer Orde zal in geval van oorlog o. n. zorg dragen voor de aan stelling van aalmoezeniers in over leg met het Episcopaat. Voor die be noeming is in overleg niet den Mi nister van Oorlog gezorgd. Dj Malthezer Orde heeft verder be schikbaar 79 R.-K. liefdezusters. Alle maatregelen, dio verder door de Malthezer Orde genomen worden, geschiedèil in overleg met het hoofd comité van het Roodo Kruis, dat on afgebroken zitting houdt. STAATSLOTERIJ UITGESTELD. Wij hebben medegedeeld, dat de Staatsloterij is uitgesteld. De termijn voor de verwisseling der klassikale loten, geldig voor de tweo- io klasse van bovengenoemde loterij, pvordt dientengevolge tot een nader te bepalen tijdstip verlengd. GOUVERNEUR-GENERAAL. VAN NE DER LA NDBCH-INDIë. In verband met de benarde oinstan- dighelen, waarin liet vaderland ver keert, beeft de Rogeering besloten, vooralsnog aan de Koningin geen voordracht Ie doen ter vervanging van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië, den heer A. W. F. Idenburg, GERARD HEKKING. De solo-cellist van ons Con-oertge- houw-orkest, de lieer Gerard Rek king, is Woensdagmorgen naar Parijs vertrokken om bij de eenste linie der Fransche infanterie zijn dienstplicht to vervullen. GEEN SCHORSING VAN BETA LINGSVERPLICHTING. Woensdagmiddag had ten kantore van do Nederlandsche Bank een ver gadering plaats van het bestuur van bót bankiersconsoit-iurn met dr, D. Bos lid der Tweed© Kamer; die na mens den Minister van Landbouw enz. van gedachten kwam wisselen 'over do vraag of wettelijke maatrege len zullen wordisn genomen dlla tot geheel o of gedeeltelijke schorping van betalingpverpli enting kunnen leiden. Dos avonds werd een bijeenkomt gehouden van de directie der Nader- lun.dsch© Bank on hot hankiwscon- sortium. Zijn wij goed ingelicht, dan werd Woensdagnacht na afloop eter vergadering door de heeren Vissering en Van Aalst een telegram aan den minister verzonden, waarin als een parige meeniiig der vergadering het nemen van bijzondere maarregelen op dit o ogenblik ontraden werd. Uit 's-Gravenhage wordt ons ge meld: Naar aanleiding van in Amsterdam gehouden besprekingen, schijnen géén voorstellen tot maatregelen, dio wettelijk ut stel van betaling zouden gedoogen, van de R&geering te ver wachten te zijn. Donderdagavond werd bij den Mi ni-ter vun 1 uidbouw een groots ver gadering gehouden van presidenten der Kamers van Koophandel uit liet geheel© land, groothandelaren en in- ditetricelen, welke zou worden bijge woond door den president der Neder- lansche Bank, den preiident dor Ned. Hondelsrnaalschapptij en do voorzit- 'i oi's der ©f f ec t ewv er eea&gi ngen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam waarin waarschijnlijk hetzelfde on derwerp zou worden behandeld, ALG NED. VERBOND. liet dagelijkseh bestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft namens het hoofdbestuur den vollen dienst van het Verbond aan de regeering aangeboden en vraagt niet beter dan de iaak, die het door haar zal worden opgelegd, naar beste ver mogen te volvoeren. De regecring heeft dit aanbod met erkentelijkheid aanvaard en zal daar van zoo noodig gaarne gebruik ma ken. Het dagelijksch bestuur achtte het niet gewenseht door het volgen van een eigen weg de eenheid in de reeds algemeen en plaatselijk geno men beschikkingen te schaden en steil zich voor in overleg met de Overheid nuttig werkzaam te zijn. HET ROODE KRUIS. Do Minister van Oorlog heeft be paald, dat de hoogste militaire auto riteit Ier plaatse is gehouden op aan vrage van de plaatselijk© organen van de Verteniging liet Roode Kruis, voor zooveel mogelijk levensmiddelen en brandstoffen ter beschikking te stellen of te doen stellen, ten behoeve van de verpleging van de zieken en gewonden, alsmede van de leden en liet verplegend personeel dier vcree- niging. Ter algemecne kennis wordt ge bracht dat liet Inforrnalie-Burenu om trent zieke en gewonde militairen is gevestigd in het Koninklijk Paleis te Kneuterdijk te 's-Gravenhage. MILITAIRE BERICHTEN. Do vrijwilligerscorpsen der auto mobilisten en motorwielrijders zijn voltallig. Op het oogenblik wordt niet ge dacht a;iu verplaatsing van het hoofd kwartier van den opperbevelhebber naar Amsterdam. UIT BERGEN-OP-ZOOM. In liet Militair Hospitaal te Bergen- op-Zoom wordt een groote zaal inge richt tor verpleging van gekwetsten. Door de afdeeling van liet Roode Kruis aldaar is ui verband daarmee in de plaatselijke bladen een oproe ping aan vrouwen en jonge meisjes gedaan om zich als verpleegsters be schikbaar te stellen. Uit alle standen der maatschappij hebben zich daar voor reeds verscheiden personen op gegeven. Op initiatief van den beer Wol- Iers. directeur der It. II. B. School te Bergen-op-Zoom, zal een zeker aan tal daartoe geschikte personen zich beschikbaar stellen om daar, waarin den omtrek vele landbouwers ten ge volge der mobilisatie niet &e'f hun oogst kunnen binnenhalen, daarbij de behulpzame hand te bieden. GROSSIERSPRIJZEN. Een winkelier schrij.th aan het HMKL: Zou hol niet op den w«g dar Ro geering liggen, nu de verkoopsprij zen den- voornaamste levensmiddelen vai&tgewteld zijn, ook dlia dor hoeren grossiers onderhanden te nomen? Bv, rijst is gesteld op 25 ct. por kilo maar aan den grossier is voor ordi naire rijf it, d'ie in gewone dagen hoog stens 16 cL. kost, 24 ct. j>er kilo be taald, waarbij nog de v.nacht voor re kening van den winkelier is. De prijs van liet zouH, dio normaal 8 ct. per kilo was, is gezet op 9 ct., dus mot één cent verhoogd, terwijl de inkoopsprijs f 110 per 50 KG., dus 2.2 ct. per kilo is go-jtogon, onge rekend de extra kosten voor afhalen want van bezorgen is geen sprake meer. Als men nu verder weet, dat de winkelier, hoe goed ook bij ziijn leve ranciers aangeschreven, Zaterdag direct moest betalen, en hij natuur lijk een aanzienlijk bedrog ioopande rekeningen heeft, die nu door ge brek aan wisselgeld nog slechter bin nenkomen dan anders, dan is 't dui delijk, dot als de grossiers niet aan banden gelegd worden, de winkelier tusschen groothandel en publiek dood gedrukt word>L De schrijver kan o.i., sohrijft do Red. wei zeker zijn, dat mé, die gros siersprijzen in de eerste plaats zal worden gerekend. DE STAAT VAN OORLOG. Voor een deel van ons land is de ..staat, van oorlog" afgekondigd en daarmede voor dit gedeelte een, van d6n gewonen afwijkende, rechtstoe stand ontstaan. Het Handelsblad" licht dit als volgt toe i Men weet, dat de staal van oorlog evempin behoeft samen te gaan met een feitelijken toestand van oorlog als de slaat van beleg met een bele gering. Ten onzent voorziet art. 187 der Grondwet in de mogelijke, thans zich voordoende, noodzakelijkheid, dat de regeeriog een deel van liet grondge bied des Rfjks in staat van oorlog moet verklaren. De Grondwet laat de uitwerking van haar voorschrift aan do wet over en het is nu de wet van 23 Mei 1899 waarin de wet van 31 December 1909 een kleine wijziging bracht houdende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grondwet, die den rechtstoestand beheerscht. Hare bepalingen komen in hoofd zaak neer op het volgende, wat door ons ont'eend is aan de Schets van het Nederlandsche Staatsbestuur", die nog altijd op naam staat van mr. L. Ed I.enting: In geval van staat van oorlog zijn de besturen van en de ambtenaren in dienst bij provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders verplicht aan het milt- tair gezag de inlichtingen te verschaf fen, welke van hen verlangd worden en tot, het verstrekken waarvan zij in slaat zijn. Politic ver ordeningen en keuren kunnen door het militair gezag in overleg met het betrokken burgerlijk gezag, worden gewijzigd of geschorst en nieuwe worden vastgesteld. De voorschriften van Arbeids-, Vei ligheids- en Hinderwetten kunnen buiten werking gesteld worden. De bevoegdheden van den commis saris der Koningin en van den burge meester ten aanzien van de handha ving der orde gaan op liet militair gezag over. Zoowel vrijwilligerskorp sen als politie en brandweer treden onder zijn bevelen. Zoo noodig wordt de dienst van beide laatstgenoemde door het militair gezag geregeld, dat ook een geheime politie kan instellen In overleg met het burgerlijk go- zag worden, indien noodig, de maat regelen vastgesteld, welke genomen moeien worden om te voorzien in het onderhoud \'3n inwoners en bezetting. Mocht, zulks noodzakelijk blijken, dan kan daartoe ejke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende wor den betreden. De daartoe strekkende schriftelijke algemeene of bijzondere last, wordt, indien nasporing in een woning of huiszoeking noodig i3, slechts aan een officier verstrekt., die van zijn bevindingen proces-ver baal opmaakt. Voorzoover dit niet bij de wet is ge schied, stelt het militair gezag, na overleg met het betrokken burgerlijk gezag, z.oo noodig regelen vast met betrekking tot het verleenen van hulp door de bevolking bij de mili taire werkzaamheden. liet is ook be voegd allc-s le doen wegruimen wat aan de behoorlijke verdediging m deu weg staal, dit laatste echter, tenzij de wet anders bepaalt of het tegen deel is overeengekomen, niet dan on der tcliadeloosste'ling. Wegen, wateren, terreinen en ge bouwen kunnen In gebruik genomen worden op dezelfde wijze on met in achtneming derzelfde bepalingen a's bos in. voor tiet etcllen van inundation is beschreven. Ten slotte is het militair gezag ook bevoegd te verbieden, dat door mid del van de drukpers of op andere wij ze berichten en opmerkingen betref fende militaire maatregelen, in het in slaat van oorlog verklaarde grond gebied genomen, worden bekend ge maakt. THEOLOGEN EN MOBILISATIE. De heeren F. W. J. Brümmer, G. W. Oberman, J. P. C. Oldervaart, R. Riphaagen Jr. en Dr. J. G. Rooso roe pen de theologische studenten in Ne derland op, zich met hen beschikbaar to stellen voor hulp in den meest al- gemeeuen vorm. Antwoord wordt vóór Zaterdag 10 uur verwacht bij den heer Riphaagen, Oude Singel 184, te Leiden. LANDBOUW EN OORLOG. Aan de vereenigingen op landbouw gebied is de volgende missive ver zonden Door de mobilisatie en de paarden vordering zijn aan het landbouwbe drijf vele handen en veel trekkracht onttrokken en wel juist in de periode waarin men beide het meest noodig heeft. Het komt mij dan ook voor een dringende eisch te zijn dat d§ land bouworganisaties voor zoover zulks nog niet is geschied, de handen ineen slaan om door een doelmatige rege ling de ondervonden nadeelen lot een minimum terug te brengen. Zoo doende zou waarschijnlijk, zoo al thans niet meer menschen en paar den worden opgevorderd, de behoor lijk© behandeling van den oogst nog niet in gevaar behoeven te komen. Het is mij uit verschillende berich ten gebleken, dat de ondervonden last zeer ongelijk over de verschillende landbouwers is verdeeld. De een moet een groot deel van zijn werkkrachten eri van zijn paarden afstaan, de an der slechts een klein deel. Groot bezwaar wordt vooral onder vonden, waar liet hoofd van het be drijf zelf werd opgeroepen, of waar een kleine landbouwer met een of twee paarden van al zijn trekkracht werd beroofd. Waar deze moeilijkheden in erge mate worden ondervonden, komt het mij vvenschelijk voor, dat de groote en kleine landbouwersvereenigingen en hare afdeeÜngen overgaan tot het vormen van plaatselijke comité's, die een op onderling hulpbetoon geba seerde regeling treffen, waardoor de beschikbare arbeids- en trekkracht zoodanig wordt verdeeld, dat, al thans wat de noodzakelijke werkzaam heden betreft, allen zijn geholpen. Voorts kan er niet genoeg de aan dacht op worden gevestigd, dat tn verschillende andore bedrijven arbei ders vrij zijn gekomen, waaronder vele zijn, die vroeger als landbouw- 3i beider hebben gewerkt. Van deze arbeiders zou thans in vele gevallen een nuttig gebruik kunnen worder. gemaakt. Waar zij ter plaatse zelf aanwezig zijn, zullen deze werkkrachten en de landbouwers elkander van zelf of door bemiddeling van het plaatselijk co mité gemakkelijk kunnen vinden. Waar zij echter van elders moeten' komen geef ik in overweging, dat men zich wendt tot de naastbijzijnde Arbeidsbeurs. Kan deze het gevraag de zelf niet leveren, zoo wordt door middel van een voor dit doel dezer da gen opgericht centraal bul-eau da hulp ingeroepen van andere arbeids- lk vestig er inzonderheid de aan dacht op, dat het de bedoeling is, al leen zoodanige werkkrachten te zen den, waarvan men met vrij groote zekerheid kan aannemen, dat zij voor het te verrichten andbouwwerk ge schikt zijn. Terwijl ik de landbouworganisaties rnet aandrang opwek om de handen ineen te slaan, eindig ik met het uit spieken van de hoop, dat door krach tig initiatief en eendrachtige samen werking de ondervonden moeilijkhe den zooveel mogelijk worden onder vangen. De directeur-generaal van den Landbouw, P. VAN HOEK. GEEN POSTWISSELS EN POST-, QUiTANTlëN NAAR BELGlë. De directeur-generaal der poste rijen en te.legra.phie maakt beleend, dat in België de internationale dienst der postwissels en de dienst 'tot in vordering van gelden op qu'ifcanifciën, enz. is gestaakt. Postwissels en qui- ta.iitien voor België zuilen derhalve dot nader berictöt door de postkanto ren niet ter verzending worden aan genomen. (St. Ct.) OPENINGSUREN TELEGRAAF- EN TELEFOONKANTOREN. Do dir.-generaal der posterijen en teleigrapkie maakt bekend dat alle telegraaf- en telephoonkanto en. als mede do cenllraa'bureelen der locale leiophooiinöüten ona'gebroken ge opend zijn. Buiten de gewone openingsuren worden alléén Regeerings- en diens tel eg rammen en -gesprekken (mili- to.i e telegrammen en gesprekken zijn daaronder begrepen) behandeld. (St. 04.) POSTVERZENDINGEN NAAR OOST-INDIë. De directeur-generaal der peste rijen en tolegrapiiie maakt, bekend I. dat de verzending dor post udt Nederland naar Nederlandseh Ooat- Indië tot nadere kennisgeving, uit sluitend dos Zaterdags langa den recht.streekschen zeeweg van Am sterdam of Rotterdam zal plaats vin den. Het verdien", aanbeveling de corres pondentie zoo tijdig ter post te be zorgen. dat zij uiterlijk des Vrijdags avonds te Amsterdam, respectievelijk 'e Rotterdam, kan zijn. (St. Ot.) HET ROODE KRUIS. De Roode-Itruis-afdeeling to Maas tricht bleek uitstekend in orde. Er is plaais voor ÏOÖO gewonden. Het aan tal verpleegsters en 30 man transport- oolonue waren aanwezig. Er zijn vol doende verpleegsters. De gewonden zijn per auto van de grens naar liet hospitaal vervoerd. WERVING VRIJWILLIGERS. Bij Koninklijk Beslui1!- i9 het vol- geiule bepaald: lo. tot een e vrijwillige verbintenis voor onbepaald en tijdv doel', ten min- Gto zoolang de militie buitengewoon onder de wapen,en wordt gehouden kunwan worden toegelaten nrannelij ke Nederlanders van 17- tot- 50-javi- <?.en leeftijd, diip overigens aan de vastgestelde ejschen voldoen;. ?o. aan lien, die in voege voor schreven voor onbepaalden rijd zijn aangenomen, wordt als premie, hij vooruitbetaling, toegekend een bo drag van f 80. Do. zij, die bij het korps Mariniers, bij heil leger hier te lande of bij dat in de overzeescbö bezittingen en ko loniën in den ran,g van korporaal of van onderofficier hebben gediend,, en dien dienst op eervolle wijze hebben verlaten, kunnen, ook al zijn sedert bun ontslag meer dan zes maanden vorloopen. mits zij overigens aan de i'.isohen voldoen, in hun vorigen rang tot eene verbintenis worden toegela ten. De Minister van Oorlog behoudt zich voor, de verbintenis te doen ein digen, wanneer naar zijn oordeel de omatandtfglhisden van dien aard zijn ge wO'Pdlen,, dot de diensten van. den voor onbepaalden tijd aangonomene niet rnear noodig zijn. Ten aanzien van gehuwde personen wordt in de entf-a- gemenfcsakte de bepaling opgenomen, d.ut zij, tenzij later anders wordt be paald, gedurende den tijd der verbin tenis in militaire aangelegenheden als ongehuwd worden aangemerkt. Aan hen wordit dus bijv. niet 'oege leend do voor gehuwde militairen vasLgtóteld© jaarweddoverhooging. Bij overlijden in en door den dienst hebben liunne weduwen of weezen echter aanspraak op pensioen. Adapimant- vrij will igora meiden zich aan bij het naastbij zijnde gnrnl- zeens-com rnando. DE ECONOMISCHE ZWARIG HEDEN. De Donderdagavond door Minister Treub in het üeparternentsgebouw van Landbouw belegde conferentie van het consortium voor den geldhan-, del, de presidenten van den Provin cialen Bond van Effectenhandelaren, van de Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amstérdam, Rotterdam en Den Haag, den Middenstandsbond, vijf vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel en andere financieele specialiteiten, o. a. 't Tweede-Kamer lid dr. Bos en deu president der Ned. Handelmaatschappij, den heer Van Aalst, ten einde tot overeenstemming te geraken tusschen geldgevers en credletbehoeftigen zonder tot een mo ratorium te behoeven over te gaan, werd bijgewoond door het hoofd van de afdeeling Handel van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. Everwiju. De bijeenkomst duurde tot ongeveer kwartier voor twaalven. Omtrent het resultaat werd geen mededeeling gedaan. HET LEGER DES ILGILS EN DE OORLOG. Het Leger dés Heils heeft aan de Koningin een telegram gezonden, ■waarin het Leger des Heils de verze kering geeft yan zijn gevoelens van oprechte sympathie in deze ernstige tijden en van zijn voortdurend gebed voor het welzijn van ons volk en het Koninklijk Huis. Tevens biedt het Leger de diensten van heilssoldaten en de gebouwen van het Leger des Heils aan voor Roode Kruis- en dergelijk werk, waar en wanneer ook gerequireerd. Reeds kwamen te 's-Gravenhage aanvragen voor pl.m. 100 personen voor administratief werk in bij het Comité uit de drie onderwijzersveree- nigüigen Bond van Nederlandsche Onderwijzers, Ned. Onderwijzersge nootschap en Vereeniging van Hoof den van Scholen (secretaris W i veroorlooft de ondergateefceride zich mede namens de geheel» met den meesten aandrang aan de rechterlijke macht, het openbaar nisterio en aan notarissen te verzoe ken door een wetsuitlegging en no tarieel© praktijk, welke zich aan die omstandigheden aanpassen, voor zoo veel in hun vermogen is, te voorko men, dat de economische toestand voor talrijke Nederlanders niet nog ongunstiger worde dan onvermijde lijk ls. Eon gelijk verzoek is gericht tot de orden van advocaten. Den presiden ten der rechterlijke colleges en kan tongerechten is verzocht zoo mogelijk te willen bevorderen, dat ook de deur waarders zicli naar deze gedragslijn voegen. EEN MANIFEST DER HUIS EIGENAREN. Een extra-nummer van „Het Eigen domsrecht" bevat den volgenden op roep aan de Vereeniging van Huis- en Grondeigenaars „Het Eigendoms recht" In dozen ernstigen tijd beeft het be stuur der Vereeniging Van Huis- en Grondeigenaars „Het Eigendoms recht" behoefte een woord te richten tot de Nederlandsche huiseigenaars in het algemeen en tot de leden zijner vereeniging in het bijzonder. Als grootste organisatie van huis eigenaars hier te lande meenen wij ons daartoe bovendien geroepen. Ook wij hebben onze plichten ais niensch te vervullen tegenover de sa menleving. Meer dan anders moeten wij ons daarvan thans bewust zijn. WIJ huiseigenaars toch zijn medo in de eerste plaats, aangewezen oni den econoniischen nood, waarin tal van Nederlandsche gezinnen door deu geweldigen toestand verkecren, te hel pen lenigen. Wij moeten onze sympathie voor de mannen, die uit hlin werk zijn ge rukt om de onafhankelijkheid van den Nederlandschen bodem te verde digen en dus ook onze belangen te dienen, uiten door onze clemente hou ding tegenover hun beroofde gezin nen. In deze dagen rust op ons de plicht, steun te verkenen aan de noodlijden de gezinnen, wier inkomsten, nu de kostwinners uit hun arbeid zijn weg geroepen, onzeker zijn geworden. Wij rekenen er cp. dat dit enkele woord tot uw menschel ijk gevoel u zal nopen de economische gevolgen te helpen verzachten, welke vooral in de gezinnen van onze minder bedeelde landgenooten zoo diep zullen worden gevoeld. Intusschen zal uw vereeniging er voor waken dat zij, die de stoornis misbruiken om uw rechtmatige belan gen te schaden, in hun laakbaar po sen worden tegengegaan. Uw organisatie zal. tegelijk dat zij een beroep doet op uw clementie te genover onmachtigen, uw rechten be schermen tegen onwilligen, en met olie gepaste middelen trachten de on- redelljken te verhinderen u in uw be staan te treffen. Amsterdam. Na een redevoering van den Bur gemeester heeft de Amsterdamsche Rand de uitgifte van belalingsbons van /I en 2.50 goedgekeurd. „De Regeering," zei de Burgemees ter o.a „wil in den ontstanen nood voorzien, door de indiening van eeu wetsontwerp tot uitgifte van zilver bons, maar die zullen waarschijnlijk niet in genoegzaam aantal gereed gzsssa i die zeker op a.s. Zaterdag te dezer stede zeer groot zal zijn, aangezien ook met de zeer dringende aanvragen van het overige deel des 'ands moet rekening worden gehouden. „Het is daarom, dat wij met mede weten en goedvinden vai: de Regee ring en in overleg met de directie van de Nederlandsche Bank u het voorstel doen, waarvoor uitsluitend deze vergadering Ls bijeengeroepen.' UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is aan mr. L. L. Beckeringh van Loenen, lid van het Hof van Justitie in de Kolonie Suri name, met verlof hier ie lande, op zijn verzoek, wegens physieke onge schiktheid, eervol ontslag' uit voor meldt ambt verleend met ingang van den dag waarop bij in functie zat treden als rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Hertogenboscb, te 's-Gravenhage). De Minister van Justitie heeft aan den Hoogeu Raad, de gerechtshoven, arrondissements-rechtbanken en kan tongerechten, het openbaar ministe rie bij de rechtscolleges en aan do no tarissen tiet volgende Schrijven gé- richt Bij het intreden van den toestand van oorlog of oorlogsgevaar in ons land en in de naburige Rij kon, is reeds dadelijk van vet schil lende zij den aangedrongen op het instellen van een moratorium. De Regeering, overleg plegend mot eenige vooraan staande personen uit de financieele wereld, is van oordeel geworden, dat zulk een zeer ingrijpende maatregel de gespannen economische toestanden D van ons land wellicht nog zoude ver-1 i] 'oc' h uit e ïij kin et" ingang" van 1 Fa' ClNrrfi3" I.-- 4 i i bruaria.fi. Niettemin schijnt het wenscheiijlc, ru resolutie van den Minister van dat zooveel mogelijk worda voorko-1 Koloniën is ter beschikking gesteld men, dat personen, die in tijdelijke van ^en Gouverneur-Generaal van ongelegenheid zijn geraakt, door een Xederiandsch-Indlë, J. C. Flohil, te oogenblikkelijken maatregel aan- 'a-Gravenhage, om te worden bc- stonds geheel worden te grande ge- „oemd tot aspirant-ingenieur bij den richt, terwijl rij door eenig uitstel dienst der Staatsspoorwegen daar te wellicht in de gelegenheid zouden --- - - kunnen worden gesteld hun vermo genstoestand nog te herstellen. De ondergeteekende is van ooi-deel, dat in deze richting zoowel door do verschillende rechterlijke colleges en de kantonrechters, alsook door de no tarissen veel kan worden bijgedragen, om een gerechtelijke of buitengerech telijke uitwinning van goederen of faillietverklaring voorshands te voor komen, wanneer het niet-voldoen aan zijne verplichtingen door den debiteur alleen of hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de buitengewone tijdsomstandigheden. Zulke zoude kunnen geschieden door het verleenen van uitstellen door den rechter, in den geest b.v. van art. 1302, 4de lid, B. W., alsook door te trachten schik kingen tot stand te brengen, waartoe zoowel rechters al3 notarissen zullen kunnen medewerken. Het spreekt van zelf, dat de Regee ring er geen oogenblik aan denkt te trachten op eenigerloi wijze de zelf standigheid der rechterlijke macht aan te tas lea, noch te willen raden .ande; en W. J. Bock, ten eir.de worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor de Buitenbezittin gen. Bij It. B. is d3. H. Piei-son te Zetten bevorderd tot commandeur in de Or de van den Nederlandsclien Leeuw. Bij It. B. is pensioen verleend aan G. J. Klokman, hoofd eener open- hare lagére school, f 1006; G. II. Ot- jems, onderwijzer aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen, f 25; J. Zeverboom, hoofd eener bij zondere lagere sdbool, f 1360; -V da Roo3, onderwijzer aan eene bijzon dere L. S., f 553; mr. J. A. Wijers, grif fier bij eene arr.-rechtbank f 1911; mr. P. J. F. van Voorst Vade'r, kanton rechter, f 2500; H. van Dalfsen, onder wijzer bij do Rijksnormaallessen, i f -234; G, Overeem, onderwijzer bij de 'Rijksnormaallessen te Nieuweuhoorn, 209; G. Overeem, directeur dér Rijks normaallessen te Brielle, f 172; M. E. Kat, onderwijzer bij eene voorbereii- tot stappen, die met den geest der den de klasse, verbonden aan de Rijks wet niet geheel zouden zijn overeen normaallessen, 1 12; M. E. Itat, on to brengen. Maar waar in het alge- dorwijzer bij do Rijksnormaallessen, meen de rechterlijke macht er reeds f 135. E F Sap hoofdkommies bij naar streelt to voorkomen, dot door jx!losting6.i oiwoodigo gestrengheid een tijdelijk in moeilijkheden verkeerend schulde naar te gronde wordt gericht, die bij zachter toepassing wellicht had kun nen worden behouden, meent de Re- gdat thans 's Lands belang mede brengt, dat de rechterlijke macht dit standpunt meer dan ooit inneemt. Onder de zeer ernstige politiek© en Leijiërweerd, kommies le klasse bij 's Rijks bolastmgen, f 593; VV, F. of W. J. Tanis, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f 740; C. G. Cor poreal, referendaris bij liet Departe ment van Koloniën, f 2565. Bij K. B. is aan M. E. de Win ter. weduwe van den sergeant-majoor ^.KSSIBSS^iKj»H- v; het Rijk en zijne Koloniën doormaakt, f OnstenJt, ingevolge de Weduwenwet voor de landmacht 1909, met ingang van 19 Juni 1914, ecu pensioen ver leend van f 280 s jaari. Bij K. B. zijn benoemd tot ont vanger der successierechten (kantoor no. 2) te Amsterdam C. Wiersma, ont vanger der registratie voor de burger lijke akten (kantoor no. 1) aldaar; lot ontvanger der registratie en domeinen te Almelo C. F. Trip, ontvange'r der registratie en domeinen te Wageniri- gen; tot ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk A. J. Vonk, ontvanger der registratie en domei nen te Maarssen; tot ontvanger der 'registratie en domeinen te Zuidhorn G. II. W. Smelt, ontvanger der regis tratie en domeinen te Eiburg; tot ont vanger der registratie en domeinen tfi Veghei, H. L. F. de Kat. ontvangen der registratie eu domeinen te Horst BEGRAFENIS MEVROUW LELV. Gïstëroh is mevrouw Lely, de echt- jonoote van den Minister van Wa terstaat, d»r. Lely, op cte Algemeene Begraafplaats Door den hoogyi i van hot oogenblik nooten van den gu-oot 1 eedwi&ze n aarde besteld, rnstigen toestand varen de arnbtge- Minnster tot lmn verhinderd door hunne tegenwoordigheid aan de groe- van hunne deelneming ie doen blijken. De meeste echilgenioo- ten van de Ministers waren evenwel aan de laatste rustplaats verschenen. Mede waren daar aanwezig de bur gemeester en de wer.houders als blijk van sympathie jegens hun vroege rein collega dr. Lely in den rouw die hem en zijn g-ezin trof. Dr. P. F. J. TER MATEN. Op den leeftijd van ruim 77 jaren ia te Amsterdam overleden dr. P. F. J. ter Maten. De ovciledene was mede directeur van bet Instituut voor Dook stommen te Groningen, departement Amsterdam, commissaris van de Mij. tot exploitatie van bad- en overdekte zweminrichtingen, en de nestor onder do Amsterdamse!» geneesheeren hij droeg net officierskruis in de Orde Oranje-N assau. Vervolg Stadsnieuws. STUKKEN VAN DEN RAAD. In druk is ve-schenen liet schrij- 3ii van de afd. Haarlem van <le Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst aan den Raad. V\ ij namen dit schrijven reeds in is blad op. B. en W. stellen den Raad voor on dier verwijzing naar het. advies van do Gezondheidscommissie, ingevolge het bepaalde in artikelen lz, 4; 15. 3; en 75 der Bouwverordening over ie gaan tot vaststelling van voorgevel- ltijnen en achiterrooilijneii voor eeni- ge bouwblokken. De Haarlemsobe Korfbalclub Haar lem, heeft aan B en W. een terrein ter grootte van 79 bij 80 M. gelegen aan de Kleverlaan in huur gevraagd, ten einde daarop het korfbalspel te urnen beoefenen. Daar bij B. en W. hiertegen geen bezwaar bestaat, stollen zij den Raad voor, van 1 September af tot 1 Mei 1915 het terrein voor esti bedrag van 3 aan genoemde korfbalclub te verhuren. Voor de benoeming van een onder- wij ze res aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 4 wegens uitbrei ding \an het. aantal klassen, hebben B. en W. de volgende voordracht, op< gemaakt: 1. Mej. L. Semeins, 2. Mej M. P. E. do Weeger. 3. Mej. J. W. Gerliards, allen ti« Haarlem. Daar het. noodig gebleken is. dal de regeling der lessen aan de H. B. S. mei, 3-j. c. en daaraan verbonden Handelsschool met 2 j. c. de herbe noeming voor den cursus 191415 vvenschelijk maakt van de heeren C. Jansen. A. E. d'Oliveira. W. Davids en A. G. Boes, allen tijdelijk leeraat aan genoemd© inrichting, stellen B. en W. voor, genoemde deskundigen meer, ingang van 1 September 1914 te benoemen tot tijdelijk leeraar voor den cursus 191415. De Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs verzoekt den Raad, haar ledental niet. drie te vermeerde ren en. al zoo te brengen op 24. Zij bcveeït voor een benoeming d( volgende dubbeltallen aan: a. d© heeren: lo. Mr. F. G. Schalk wijk. 2o .E. ter Haar. b. do heeren: lo. II. J. M. Beltkers 2o. A. G. W. van Wavoren. c. de hoerenlo. G. J. Engelgeor. 2o. G. H. Japikse. B u ï'gerwacht. Do Commissie voor de Burgerwacht heeft zitlting in do „Nijverheid" in dl .Tansstraat. Vandaag: 79 uur. Morgen: v. m. 11—n.m. L Morgen: n.m. 7—n.m. 9. De toestand In Haarlem. (Zie ook eerste pagina). Zilvergebrek aan 't Postkantoor. Men klaagt er over, dat de afdee ling postwissels alleen gepast geW aanneemt bij storting van postwis sels, doch uitbetaalt met papier en dan zilvergeld terugvordert. De Directeur heeft ons helaas <k waarheid moeten bevestigen. L'r geen zilver le krijgen. Donderdag en Vrijdag zijn we moettfn beginnen zonder we eenig zilver hadden. Wat op het kantoor aan zi'voi wordt, ontvangen bij de telegraaf, Jen postzegelverle up en de postwissel moet onmiddellijk weer uitgegeven worden De Ouderdomsrente laten we voor gaan, maar we hebben geen silver meer om dat uit te keeren. De toa- stand is al zoo, dat men aan de men schen wel al in gord vertrouwen eo" bankje van tien gulden meegaf. dc hoop, dat zij het bij hun winkelier* zouden kunnen wisselen. Maar dl« loopen de stad af en komen terug met de niecdeeling,, dat het niiot gaat. Men doet wat men kan, maar er u

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 2