De Europeesche Oorlog. Liefdedroom TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1914 fie aanval der Dnitschers op België voorlooplg afgeslagen. Een troepje Dnitschers drongen in Engelsehe uniformen Luik binnen 01 den Belgischen Oeneralen staf te vermoorden. De aanvallers werden over rompeld ca gedood. In dit gevecht sneuvelden S Belgische Staf-officieren. Meen Woensdag verloren da Dnitschers 2000 man dooden en gewonden. De Belgen beweren dat de Dnitschers in de gevechten reeds 0400 man verloren. 200 Belgen krijgsgevangen gemaakt. Een nieuwe aanval der Dnitschers. Staat Lnik in brand? Duitscliiand deed onwaardige voorstellen aan Engeland. Dostenrijk-Hoigarije verklaart ook aan Rusland den oorlog. Oe houding van Italië. De stukken op het militairs schaakbord. Duitscliiand we wezen er meer malen op heeft in 'dezen wereld oorlog veel aangedurfd, Of al'es in 't veldtochtsplan der Duitschers begrepen was? Alles voorzien? Het klaarblijkelijke doel der Duit- sche troepen, dat zij door den inval :n België trachtten te beroiken, was zoo spoedig mogelijk, gebruik "ma kend van het Belgische spoorwegnet, in Noord-Frankrijk te vallen. Dit is hun door den tegenstand der Belgen mislukt. Twee dagen reeds worden zij op gehouden aan de Maas, waar elke po ging om een brug te slaan door de heldhaftige tegenweer der Belgen werd belet. Dit oponthoud, dat zeker het Duit- sche legerbestuur niet verwacht had, geeft den Franse hen troepen gelegen heid niet, alleen zich aan de Fransche noordelijke grens te veralerken, maar ook de Belgische strijders met haar leger te hulp te trekken. Voorloopig kunnen de Belgen naar het schijnt het alleen af. Zoo hulp noodig is, zal die wel uit Frankrijk moeten komen. Er zijn al geruchten, dat de Fran sehen in België aangekomen zijn. Dit kan juist zijn, want de Belgische mi nister Do Broquevüle heeft de pro vinciale en gemeentelijke autoritei ten er op gewezen, dat de oprnarsch van Fransche en Engelsehe troepen in niets mag bemoeilijkt worden. Het Journal de Bmxelles" ver nam dat Fransche afdeelingen bij Doornik étonden. Hulptroepen uit Engeland te ver wachten, zou onder de gegeven om standigheden dwaasheid zijn. Het ware een slechte strategie te trachten transportschepen met troe pen over zee te brengen, zoolang de tegenstander in het bezit is van een ongeschokte vloot. Zelfs Napoleon, die veel durfde en veel waagde, heeft den overtocht uit het kamp van Bou logne naar Engeland niet durven on dernemen, wijl de Engelsehe vloot nog intact was. liet zal dus voor Engeland noodig zijn, vóórdat het troepen in Europa aan wal zal zetten, de Duitsche vloot onschadelijk te maken, te vernietigen of op te sluiten. Er is nog een reden, waarom dit noodig is voor Engeland. Ilct kan zijn land niet van troepen ontbiooten. zooUmg er gevaar bestaat voor eert landing van Duitsche troepen in En geland. Ook dit zal wel niet gebeuren, zoo lang de Engelsehe vloot nog in staat is tegenstand te bieden, zoolang En geland de meestoresse is ter zee. Van den strijd tusschen Engeland en 'Duitscliiand i3 du3 voorloopig niets anders te wachten, dan een zeege vecht. liet zal tusschen die beiden gaan om de heerschappij ter zee. Eerst als die strijd' is uitgevochten, kun er sprake zijn van het overbren gen van landingstroepen naar het vasteland, of naar Engeland. De overtrekking der Fransche Qos- tergrens door de Duitsche troepen schijnt niet heel gemakkelijk te zijn. Dit was te voorzien. De grensverster- kingen aan beide zijden zijn zoo reus achtig sterk gemaakt, en het „gat" in de Vogesen is zoo aan beide zijden geblindeerd, dat het veel tijd, veel op offeringen en veel menschenlevens zal kosten, voordat een der beide partijen FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelseh, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS, 39) Ouuoodig to zeggen dat Embcr-'on heelc-maal geen plan had Aram Kal ium Lo bezoeken of m zijn hoto! zijn introk to nomen- Zijn tegenstander had zonder twijfel een ingewikkeld plan; nij kon lie; iwet doorzien. Hij liep dus langzaam. Toch rnoest lnj oppasten gtoen afkeer to toouon van du ontmoeting mot den man dion hij tot, nu loo zoo vervolgd, had., want <lun zou hij dadelijk dezen verdacht maken en misschien juist liet gevaar krijgen wait lwj wilde vermijden te vroege ontdekking van do gedane verwisseling. Zijn doel was tijd te winnen. Het zou gemakkelijk genoog zijn, dacht hij hij zich zelf, het on derhoud nog een poos uit te stellen als ze op do plaats van bestemming aangekomen vva ion, bijvoorbeeld nog een paar uur. Hij zou dan in een aparte kamer diiïëeren en ongemerkt wegsluipen. zich er door geslagen heeft. Dit is ook een der redenen geweest, waarom de Duitschers zich door België naar Frankrijk wilden hegoven. Klaarblijkelijk zal Duïtsc'hland een groot gedeelte van zijn leger snel en met zoo weinig mogelijk verliezen in Frankrijk pogen te werpen, om daar een beslissenden slag te slaan. Vandaar dat men van de zijde der Russische grens zoo weinig hoort. Duitscliiand doet klaarblijkelijk niet veel meer dan de Russen bezig hou den en zorgen, dat de-zo niet op Duitsch gebied kunnen vallen. Het laat Oostenrijk daardoor den tijd met zijn gchcele macht tegen Rusland op te rukken, wat wegens de langzame mobilisatie van het Russische leger en de moëiliike communicatievvegen tusschen Rusland en Oostenrijk nog wel «enigen tijd zal in beslag nemen. En Servië, de oorzaak van al dezen jammer, komt daarbij heelemaal in 't, vergeetboek. Oostenrijk doet niet veel meer dan de Serviërs bezig hou den, en bepaalt zich voorloopig tot troependemonstralies aan dc grens. Want het heeft tegenover zijn R-us- sischen buurman zijn geheele kracht noodig. DE AANVAL DER DUITSCHERS OP B-ELGIë. De heldhaftige en buitengewoon laaie tegenstand welken de Belgen bieden, heeft blijkbaar de Duitschers verrast. Had Duitscliiand werkelijk ver wacht, dat België zijn grenzen zou openstellen voor de Duitsche leger scharen? „Met vo'orbedachlen rade schrijft Roland de Marès in de „Indépendan- ce" heeft Duitscliiand de onzijdig heid geschonden en dat wel zonder door de omstandigheden daartoe te zijn gedwongen. Het is niet aan te nemen, dat de Duitsche regeering zich in ernst illu sies heeft gemaakt, dat België zijn forten ter beschikking zou stellen. Uit de laaLst gehouden Belgische manoeu vres (in den opzet waarvan vaak zulk een veelzeggende en diepe beleekenls ligt) heeft Duitscliiand kunnen loe ren, dat het er niet op behoefde te re kenen ongestoord door het Belgen- land te kunnen trekken. Want im mers lag aan die legcroefeningen ten grondslag de gedachteliet koeren van een aanval uit het Oosten. De scliijnoorlög van September 1913 is werkelijkheid in Augustus 1914. Het eenige onderscheid is, dat er nu met scherp wordt geschoten, zoodat geen scheidsrechters noodig zijn en dat de Sterkte van heide partijen vrij wat grooter is." Een deskundig verslag van die oefe ningen (voor ons ligt het, opgenomen in „De Wereldkroniek") concludeert dat de Belgische M.iafstelling zeer sterk is. We lezen „Alen moet het toch als een onmo gelijkheid beschouwen, om een van gepantserd geschut voorziene vesting als Namen aan te vallen, zonder een zeer tijdroovende voorbereiding door artillerievuur, welke met het te velde medegevoerde geschut, ook dat van zwaar kaliber, niet. uitvoerbaar is. Kan men een dergelijken aanval bij verrassing uitvoeren, dan is er wel licht een geringe kans van slagen." A-laar nu in dezen wenkehjken oorlog zijn do Belgen niet verrast. Ze waren op hun post! Terwijl hij aldus een veldplun op maakte, liep hij zonder verder te spijökcn door mot den man naac-t hem. 'Digram's cozen keken nu links dan rechts; nu hield hij hot hoofd gebo gen en keek scliuiu mar het gezicht van zijn metgezel en lieerde z'u oogen. daarna vlug naar ici-s anders ui-of hij bang was, gesnapt te worden. Ze hadden al een aa-ume kei ijken af; stand afgelegd op deze manier, want Tigjam liep als iemand dia haast heeft on do onder regelde zijn pas naar hem; geleidelijk waren, do stra ten, waar zo dour hopen veranderd van mooie, hreede sti aten in nauwe, bochu'go s.eegjos, geheel verlaten. Hier en daar zag men. alleen ecu paar spelende kinderen; blijkbaar was dit een van de armste wijken van de pretstad. Dic-k Emberaon ontdrkto ploifseling waar hij zich bevond en hield dadelijk st.il. Je w ilt me voor den gele houden, zeido hij heeech. Waar heb je me gabracbii? Er kan in zoo'n vv-ijk geen goed l'KV.el zijn! Wo moeten al mijlen van hot station af zijn, en je zei, dat liet vlak bij was. Tigram haalde do schouders op en maakte een v e i o m tech u 1 d i go n do bewe ging met de handen. Het spijt mij, liet spijt mij zeer, riep hij onderdanig mt Ik dacht dat ik mijnheer een karteren weg DE AANVAL VAN WOENSDAG NACHT. Een verwoeden aanval hebben do Duitschers Woensdagnacht gedaan om do Maas over te steken. Ongeveer half drie werd half Maastricht ge wekt door het ontzettende kanonge bulder. Op verschillende plaatsen be gonnen de Duitschers bruggen te slaan. Tevergeefs echter, steeds weer werd de brug beschenen door dc zoek lichten der forten en friet een welge richt schot vernield. Eenige honder den uhlanen zijn er in geslaagd naast hun paarden zwemmende over te trekken. Hun positie is echter hache lijk. V'ak bij de HoUandsche grens trok een kleine afdeeÜng de Maas over. De Belgen hebben echter nog geen enkele hunner versterkte posi ties behoeven prijs te geven. De Duitschers zijn op bijna allo punten teruggetrokken. Hun meest vooruitgeschoven voorposten, afkom stig waarschijnlijk van do troepenaf- decling, die vlak bij de Nederlandsche grens de Maas overtrok, kwamen tot vlak bij Tongeren, doch werden daar gevangen genomen. De anderen zijn in der haast teruggetrokken. De correspondent van 't Handels blad sprak een paar Hollanders, die Woensdagavond toen zij zich even over de grenzen waagden, werden gevangen genomen. Het was hun ge luk, dat zij zich als Hollanders kon den legimiteeren, want nu werden zij slechts geboeid en den gëheejen nacht onder bewaking gesteld Ook van her. vernam men dat de Duitschers mot grootc verliezen terugtrokken. Bij het aftrekken der troepen werden de gevangen Hollanders in vrijheid ge steld. liet overschrijden van de grens is dan ook inderdaad een levensge vaarlijk stukje. Even voorbij Moulan Liepen Woens dag vader en zoon, beiden Belgen, toen hun door eenige Duitsche uhla nen werd toegeroepen „handen hoog". 'De arme kerels verstonden het niet en het volgende oogëbük was beiden het levenslicht uitgeblazen. Een men- schtnlevon telt niet meer De correspondent vervolgtHe meld de reeds dal dc Duitsche troepen met grootc zorgvuldigheid waken niet het Nederlandsche grondgebied Ie be treden. Zoo nauwlettend zijn ze op dal punt dat de grens dubbel be waakt- wordt, aan deze zijde door on ze troepen, aan gene zijde door de uhlanen. Uit Luik worclt geseind „Er was Woensdagnacht, geen pa niek, maar daar de Duitschers er in geslaagd waren den gordel van liet fort van Fleron binnen to dringen, richtten zij het vuur op Bressoux, waarvan menig huis werd vernield of in brand geschoten. Een afdeel ing uluncn slaagde er met ongelooflijke vermetelheid in. Luik binnen te ko men tot aan de rue Sainte Foi, waar do staf gevestigd is, met liet voorne men om dien to vermeesteren. Geluk kig werden zij door de Belgische troe pen verrust en ge-dood. Do kreten ,.Levc België!" barstten los. De bur gerwacht zond estafettes naar alle kanten uit, vergezeld van een trom petter, die bekend maakten, dat de stad volstrekt niet genomen was, en dut men dapper tegenstand bood. liet is echter mogelijk, dat do Duit schers een nieuwen aanval voorbe reiden." De aanslag door zes Duitschers in een straat van Luik geploegd tegen wees en ik merk dat ik verkeerd ben. Je zult spoedig merken diat je je in mij vergist hebt, jonge vriend., viel Richard Emberson hem dreigend in de isden. Maar nu is het in orde! Ik weet hot nu - ha. hotel is juist om den hoek, een. twee stralen en we zijn or. Dan ga je maar ajïëen, zei Dick vastbesloten. Ik was wel gek om ine zoo lang uan je toe te vertrou wen. Zeg aan je meester dat ik wol lui.er bij hem kom, tenminste ais hij werkelijk is, waar jij me verleid hebfL En is liij daar ïuoa, dian behoeft hij niot bang to zijn dat ik hem nuk zal kunnen vindon. liet zou knap van hem zijn, als hij roe nog eens kon ontsnappen. Hd. kwam den jangen Emborson niet in don zin. dat hij, door op deze mtmior to bluffen, zijn eigen veilig heid. m groot gevaar bracht, dat hij, door bedreigingen to uiten» die hij in 't, geheel niet van pion was ui;, -e voeren, niet alleen èen enkel individu uitdaagde, maar een heulen kring van roekelooze mannen-, verbonden mot heit oog op geineeiu-ic-ha-ppelijke dx«s!eij„ gemeensohappélijkc misda den, on do krachtigste schakel van allen, op gemeenschappetijken vrees. Zelf niet bang van nutuur, en de ge heele naJhouiailö zwakheid bezittend van zjljln vijand ie omdlaischatten, zou hij waarschijnlijk precies zoo ge- den bevelhebber van het garnizoen generaal Leman, welke Duitschers Engelsehe uniformen hadden aange trokken, heeft het leven gekost aan vijf officieren van den staf. Do Duit schers zijn allen gesneuveld. DE DUITSCHERS EVEN LN LUIK. Behalve deze aanslag-plegers is Woensdagnacht do spits van een Duit sche cavalerie-afdeeling tot Luik doorgedrongen. Binnen de stad wer den deze huzaren evenwél ontwapend. Woensdagmiddag bevond zich zoo we'rd iu de berichten geconsta teerd geen enkele DuitsclVer in Luik. Het is den Duitschers Woensdag nacht gelukt een pontonbrug over de Maas to leggen bij Lixhe kort bij de Nederlandsche grens, en sindsdien werd van dé overzijde het overtrekken van tróêpeó massa's waargenomen. Woensdagnacht moet do strijd ont zettend geweest zijn. Inwoners van Visé verzekerden, dat het kanonnea- gebulder nog niet zoo hevig geweest is. Een Nederlandsche vrouw in Visé deelde mede, dat ze uit het dakraam naar de zijde van Herstal een zeer gr co ten brand gezien had. Jn Mouland was de aanblik ontzet tend. Er lagen vele doode boeren en enkele militairen langs den weg, ter wijl paavdenlijkcn in verschillende weiden verspreid lagen. In Berneau was het al even erg, ook hier doode boeren en vele uitge brande huizen, terwijl ln sommige muren de vele gaten bewezen, dat de Nederlandsche Roode Kruis-ambulan- ce waa'rheid sprak, toen ze nieedeel- de, dat er geheele salvo's werden af geschoten op de 'huizen. Er was geen inwoner te bekennen, doch later- kwa men dezo te voorschijn, toen ze be merkten, met geen Duitschers te doen te hebben. De ambulances heb ben ook verschillende gewonde Bel gen naar Maastricht eu Eysden ge bracht, Donderdagmorgen passeerde het grenskantoor een Roode Kruis- aiuto met een klein meisje, dat een schotwond in den buik had. In Vi3é was men Donderdag weer geheel kalm. De Handelsblad-corres pondent vernam van het optreden van de Duitschers staaltjes, die in vol strekte tegenspraak zijn met een hou ding, welke men na het manifest had mogen verwachten. Betaald word er niets, en leeggegeten en gedronken wat hun maar in handen viel. Nog een tafereel uit Visé. Een I-Iol- la-ndsehe dame met liaio twos kinde ren, wier man onlangs eerst te Visé aan het station werd geplaatst, was in den kelder gevlucht. Nadat 'biet stil geworden was, kwam zij te voorschijn en hoorde de Duitschers om proviand roepen. Ze sprak Duitsch tot hen en dadelijk werd haar gelast tusschen twee soldaten in mee te gaan om den weg naar de Maas te wijzen, terwijl ze met een revolver bedreigd werd, zoo ze niet do waarheid zei. Toen moest ze naar de winkels om proviand voor hen te halen en eindelijk werd ze met haar echtgenoot en kinderen met de handen in de hoogte, op hun verzoek, onder escorte over de gren zen gezet. Hoe de familie te Maastricht aankwam, laat zich begrijpen. Twee personen van het stedelijke Roode Kruis l>eklaagden zich vanmor gen bij ons geen menschen te kunnen krijgen, om de talrijko doode burgers te kunnen begraven. We 7.ag-en een doodkist naar het kerkhof dragen en ontmoetten in het dorp een brancard, waarmede men dooden ging lialen. Het stadje Visé zelf heeft weinig geleden. Enkele 'hmi- zen zijn verbrand, hier en daar zijn kleine ronde gaatjes in de vensterra men der bovenste verdieping, doch dat is alles. De brug is doormidden, een peiler en twee spanningen liggen m de Maas. Op het oogenblik dat was Donder dag op den dag was do geheele streek nabij de Nederlandsche grens kalm. Het leek dat de strijd ook meer naar liet zuiden verplaatst is. Een groot detachement Belgische gevangenen ontmoette die correspon dent in Berneau. het waren er zeker een paar honderd. Hij diende als tolk tusschen den burgemeester en den bevelvoerenden geleider, die zeker heid wilde hebben dat Berneau's be volking ie vertrouwen was; hij nam luind-eld hébben, indien hij zich den toesi-and duidelijk had gemaaktzijn eenige geduchte was lievan tijd te geven te ontkomen, door zelf zijn rol van uil-da geilden vervolger vol te houden. Het deed hem nu genoegen te we nen, dat, ind:en het onvermijdelijke uur der ontdekking zou aanbreken, de verdenking op hem zou vallen, e-n niet op zijn vriend; eu dat was hem genoeg, ilij wilde niet langer doen, alsof hij hot slachtoffer van dezen sehurk was, overlegde hij veraeii lijk, diie, tamelijk zeker, uitgezonden wals, om hom in een of and-er gevaar te Lokkeiv, hij zou o-p .zijn schreden K-rugkeerai, totdat lu'j waardige voot-range: s ontmoette, die hem weer oy don roett en weg zouden brengen, ïioo meer hij ontdekte, in welk ge deelte hij zich bevond, des te meer afkeer had hij er van. Een hol, om iemand don hals af te snijden! brand merkte hij hot innerlijk, en zijn blik onderzoekend op zijn metgezel rich tend, zag liij, hce de onderdanige grijns langzamerhand van zijn ge laat vervaagde, om plaats te maken voor een sluw licht in zijn oogen, teen hij hem tersluiks aanzag, als een roofdier, dat klaar is, zich op zijn prooi te werpen. In eeui wip had Dick zijn revolver to voorschijn gebaald, e-u mikkend, zeido hij grimmig; den burgemeester als gijzelaar me de, tot aan het einde van tvet do'rp. Do tmep gevangenen nam den weg naar Julemorit en Vervier3, waaruit is af to leiden, dat do Duitschors hier reeds ver moeten zijn doorgedrongen. Het is wel jammer, dat Duitschers en boeren elkaar niet verstaan. Was dit wel het gevaf, dan zou allicht, me nig misverstand zijn voorkomen. In Lt'crneau lag een gefusileerde oude boer met een parapii-ie onder den arm; die man zal zeker goc.ii kwaad gedaan hebben, maar licht een Duitsch commando met hebben verstaan. Verzekerd wordt, dat geen Roode Kmis-auto's van Maastricht op eigen gelegenheid meer over do grens zullen mogen trekken; op bevel der Neder- landscho regeering. Tenzij de Duitschers wo'fden terug geslagen of do pontonbrug bij linden vermeld wordt, zal men aan de Ne derlandsche grens van de krijgsope raties wel niet zooveeL meer merken, als do laatste dagen het geval is ge weest. 'T SLAGVELD EEN BLOEDYELD. Iemand van het Roode Kruis te Maastricht vertelde, dat het slagveld bij Visé een waar bloed veld is. Hon derden gewonden Jagen er Donder dag, die nog niet vervoerd konden worden. Volgens schatting verloren de Duitschers alleen Woensdag aan dooden en gewonden 2000 man. De verwarring is ontzettend. Woensdag is het voorgekomen, dat twee Duit sche troepen-afdeeüugen op elkaar schoten en een groot aantal gewon den maakten. Dezen worden te Eijs- den verpleegd, waar op dit oogenblik ook reeds meer dan 100 man in het hospitaal liggen. Donderdag werd een afdeeling van 200 man van het Belgische leger bij Visé krijgsgevangen gemaakt. Onder de gevangen gen-omenen waren vele gewonden, die men ook inedo wilde nemen. Het Nederlandsche Roode Kruis protesteerde echter en ten slotte werden de gewonden aan de verple gers mede gegeven. Ze worden thans te Maastricht verpleegd. Voor liet Roode Kruis wordt het werken steeds moeilijker. De meeste wegen zijn door omgehakte boomen versperd en de kogels fluiten den menschen cm de po ren. De ,,Handelsb!ad"-correspondeDt seint Neon, nooit, nooit zal ik dit ver geten. Ocli, wanneer we thuis zijn of op ons bureau en we spreken dun ov&r den oorlog eu zijn verschrikkin gen, -dan maken we ons zoo'n vage voorstelling van iets afschuwelijks. Maar hoe ontzettend is de werkelijk heid van een slagveld. We hadden een auto genomen en stelden die ju dienst van het Roode Kruis, om een of meer gewonden naar het hospitaal te Maastricht te vervoeren. Welk eeu -overgang van het Neder,laudsch op het Belgisch grondgebied 'lot Eijs den. de laatste Nederlandsche ge meente op den weg naai' de Belgische grenzen, overvolle wegen, waar het wemelde van wandelaars, wielrijders, rijtuigen, automobielen, enz. En nau welijks de grens gepasseerd, eerst een paar posten uldanen en dan niets meer. Even eenzaam en verla ten lag do weg voor ons, totdat ij eenige honderden meiers verder reeds stieten op een aanzienlijke Duitsche legermacht. Eenige vragen werden gedaan waar de meeste Duitsche ge wonden waren om hulp te verleenen. waar liulp het meest noodig was. Men verwees ons naar Argenteau en voort ging het weer. Neen, ge behoeft geen teerge-voelige natuur te zijn om bij den aanblik, dien wij hadden, met ontzetting te worden vervuld. Daar lagen ze, laugs den weg, de arme kerels, die den vorigen dag nog vol moed waren ten strijde getrokken. Naast elkaar lagen ze in de greppels te vcrslijveu, de stoere ublanen, velen met de eveneens doodgeschoten paar den naast zich. Zoo was het den geheelen weg langs tot Bernot. Menschen, paarden, koeien, alles lag daar op eu langs den weg. ln de weide en op de erven van de boerderijen, allen en alles ten offer aan liet gruwelijk bedrijf, dat daar werd afgespeeld. Op het laatst, als daar weer iels groenachtigs op den weg schemerde, als duur weer zoo'n mooi uniform met het bebloede doode gezicht van zoo'n armen kerel to zien zou komen, wendde ik het ge- cricht af. Neen, dat met meer Zoo kwamen we in Bernot, een dorpje van naar schatting 2 a SOCK) inwoners. Maar niet een van hen was te zien. Het heele dorp reden we door zonder een menschelijk wezen op te merken. Overal de stille des doods. Niets, niets dan hier en daar wat kip pen, die do vernielde huizon in eu uit Ik raad jr aan, me niet langer voor den gek te houden; zooals je ziet-, hen ik on onverwaclu:e gebeur tenissen voorbereid. Hot geluid van een voetstap, dat snol uit de verte naderde, klonk bei de mannen op dn kritieke oogenblik in do oor en, hetgeen hen onwille- kurig hun hoofden naar dien kant deed wenden. Emberson hoopval Tigram met 'n grauw, die precies ge l-eek op het geluid van hot wilde dier, warneer het in zijn prooi teleurgesteld is. Toen Richard Emberson zag, hoe een lange, goed -ere kleede man hans- big in hun ridding naderde, ging hij,, alle voorzichtigheid vergetend, hem tegemoet. Terwijl hij dit deed. flitste een mes, snel als de bliksem door de lucht; vlug en kort sl-oeg Ti- gram naar beneden er mee, en met een gosmoordon kieet viel Dak voor over op den gr-ond. HOOFDSTUK XVI. Screed komt weer tus- schonbeide. liet kostte Edward Bevan g^ooto moeite, zich to weerhouden, zijn vriend te volgen; hij bad een hooge gedachte van den moed en het ver stand van den laatste, maar een zeer 1 kleine van ziin voorzichtigheid wat vlogen, door de kapot gerainijde deu ren en vensters. Welk oen angstigs beklemdheid dat geeft bij lachenden zonneschijn, een bloeiend clorp zon der een menschelijk wezen Verder voortsnellende langs de heerlijkste landwegen, berg op. berg af, zagen we links en rechts nog de boerderijen branden. In Dalheim was liet al niet veel anders dan in Bernot. Weder passeerden we een grootc Duit sche troepenmacht. Zoo kwamen we ten slotte- in Ar- gentenu, waar de meeste Duitsche ge wonden waren oh (ter gebracht. En.hoé? Wij mochten slechts mede- nemen een zwaar gewonde en na tuurlijk slechts' zoo eette die nog ver voerd mocht worden. Men wilde ons er direct twee meegeven, maar daar voor was in onze betrekkelijk kleine auto gem plaats. In een grooten oluierw eUchen hooiwagen lagen ze naast elkaar, tien of twaalf, hoe veel weet ik niet precies, allen zwaar gewonden, voor wie men nog geen onderdak had kunnen vinden. Voor zichtig werd een der mannen met 'n vreeseiijke schotwonde in het hoofd uit den wagen getild en in onze auto overgedragen. \"an "s nachts drie uur af had de arme kerel in den wagen gelegen met niet meer dan f.-n eerste noodverband om het gruwelijk ver wonde hoofd en zijn kameraad, die hem hielp overdragen, vertelde, dat van de geheele compagnie van 250, die aan de bestorming van die hoog te daar op -der. Krijtberg (vermoede lijk Dal hem of Terreur) hadden deel genomen, slechts 12 man ongedeerd waren teruggekeerd. Van de an deren waren de meesten gesneuveld, ande ren zwaar gewond en terwijl we nog even toefden werd daar een man uil een huis gehaald en met de handen in de hoogte aan nauwkeurige fouil leering onderworpen. Zoo gaat het met een ieder -die niet héél, héél goe de legimiiatie-papieren heeft, en wee öen ongelukkige die in het bezit van een vuurwapen wordt aangetroffen. Zonder eenigen vorm van rechtsple ging wordt hij gefusileerd. Donderdag hebben de Duitschers hun aanval herhaald. Over de Maas, dicht bij de Nederlandsche grens, werd een brug geslagen, waarover .veel troepen trokken. Donderdagavond werd ons geseind: Luik wordt gebombardeerd. De stad staat in vlammen. Men vreest voor een algemeene slachting. Uit Herstal wordt geseind, dat. een breede vuurgloed wordt waargeno men. De „Telegraaf-correspondent seint' Naar ik van gewonde Duitsche sol daten vernam, zijn -de Duitschers Luik Donderdagmorgen binnenge- 1 trokken. Luik capituleerde. Toen echter twee regimenten de stad bin nen waren, openden de burgers, vrou wen en meisjes een ontzettend vuur op de binnenrukkende Duitschers. Er werd van de daken met sternen en pannen gegooid en met heel veel moeite wist ongeveer een tiende gedeelte der twee regimenten zich uit. de stad. die een hel van vuur was, te redden. ITet bericht werd door Duitsche officieren en ambulaucele- den, die vlak in de buurt waren ge weest. bevestigd. Men verklaarde thans de geheele macht om Luik sa men te trekken en de stad niet bin nen te zullen rukken, alvorens de zware artillerie de stad in puin had geschoten. Het Luiker noorderfort is tot zwij gen gebracht. Een Zeppelin vloog er over en wierp er bommen op De 12 bommen werden-op 300 Me ter hoogte gegooid. Door de bommen ontstond hier en daar in de stad brand. Te Maastricht liep Donderdag avond het gerucht, dat Luik zou hebben gecapituleerd. Voor de juist heid is nog niet in te slaan Wel werden van de Maasbrug af uit de richting van het Luiksche zware rook kolommen. waargenomen en nu en dan teil hemel stijgende vlanunen Luik is waarschijnlijk in brand ge schoten. De Duitschers zijn Donderdagmor gen aan beide zijden der Maas op Luik aangetrokken. De bevolking der dorpen Bernot, Bombay, Vise en ook van de gehuchten op de kruiswegen, welke zich aanvankelijk verstopt had, kwam weer te voorschijn en opende het vuur op de niets vermoedende Duitschers Daarop is door de Duit schers veer onbarmhartig huis ge houden. De pastoor van Bernot, die naai het lloUaudscli gebied gevlucht was maar weer terugkeerde, werd gevat eu gefusileerd onder beschuldiging uit den toren op de troepen ie heb ben geschoten Er hebben zich .vreeseiijke loonee- len voorgedaan. Een kleine jongen zijn persoonlijke veiligheid betrof, én hij was overtuigd, dat Dick op deze manie." zijn eigen ondergang tege moet liep. Ló.-n gevoel van doodsongsl dat hij hem iu zulke moeilijkhedc-u moest achterlaten, kwam over hem: maar hij kon niet in zijn plaats gaan; or kon gebeuren wat wilde. Ted moest zijn bevelen opvolgen. Zijn mak was. dn tg ere, wat Emberson hoog-er dan zijn eigen teven scha'te, buiten do gevaarlijke s reek te bren gén. Zijn gezond verstand zeide hem, dat hij, indien lnj dit niet deed., hei oaiizol-uk aki 't ware zc<M in huis li-a aide. Welnu, hij zou hot doen. zeido hij bij zichzelf, terwijl een trek van grimmige vastberadenheid om zijn mond kwam; hij zou zijn ont vangen bevolen letterlijk uitvoeren, zoo snel mogelijk naar Engeland te rugkecren, en Dick óp do afgesproken plaats opwachten; maar «.ersoonlijk voelde hij, dut de wetenschap, dat hij er in geslaagd was, Kalfian van zijn buit te berooven, hem weinig voldoening zou geven, indien hij da- succes moest bekoojen niet den dood van zijn vriend. Dat zoo iets zeet l»esi mogelijk was, wist hij ma-ar a te goed. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5