De Europeesehe Oorlogen. Een bloedig treffen tusschen Franseben en Goitscbers. Ds Franschen be zetten eenige steden ln den Elzas. Vreugde onder de Elzas-Loibaringers. De strijd in België. In en om de vesting Luik. Oorlogswee. De Engelsehe hnlptroepen ln Frankrijk geland. Vin de andere oorlogsvelden. Zondag was 't bijna overal rust. Van de zee. Van de Strijdgrens. TsVESDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1914 IV. Maastricht, Zaterdagmiddag. In III heb ik iets geschreven over liet bezoek dat m'n illustratieve" col lega's aan. het kamp der Uhlanen brachten. Het kamp, dat nu vlhk naast onze grens Ligt, waar je van den Meschheuvel op neerkijkt en dat dan nèt een groot© paardenmarkt lijkt. Stel u dat ©ens voor: vijf-en- veorligduizend paarden, onder dc boonien vastgebonden aan 45000 lan- ïen, waaraan 45000 vlaggetjes! Daar omheen krioelt het van Duitschers, in hun spiksplinternieuwe, glad-zittende uniformen. Er lieerscht een opgewekte stemming in het kamp 't geen trou wens blijkt uit de vriendelijke ont vangst van de foto-redacteuren. Eén hunner wórdt door ,,de Proesen" aan geboden om den veldtocht door Belg ie mee te maken, en overal kieken te jiemeu om aan hun vrienden en fa milie te sturen. Hij kan er geld mee verdienen, zeggen ze. Waarom zou je 't niet doen? Ich bedaure, aber grinnikt do foto-man. Dat snappen ze niet. En toch is de verklaring dóodnuchber: 'k Heb geen platen meer! expliceert hij. Ja, daar kunnen ze niets aan doen. 'I Duitsche leger is wèl uitstekend ge outilleerd, maar foto-platen worden in den leger-trcin niet in voorraad gehouden! Om elf uur vanmorgen is hot artille rievuur aan do rivier weer hervat, en aan de grens passeeren ons geregeld (Ie lloode Kruis-auto's met gewonden. Een Duitsch officier, zwaargewond, wordt opgenomen door een auto die geen veldbed aan boord heeft. De tul is een phaëton, en kan den gewonde nu alléén vervoeren door hem in zit tende houding te zetten. 1-Iij is bij kennis, de arme kerel, maar Jnïj kan niet overeind blijven zitten. De Roo- de Kruis mensehen wikkelen hem in dekens. Het hoofd is bijna geheel in noodverbanden gewikkeld, maar we zien een lijkbleek, vertrokken gelaat daaronder uitkomen... Als de auto, sterk overhellend, dooi den bocht bij de grenswacht suist, valt de gewonde machteloos opzij, het hoofd over den wagenrand hangend.,, 0, gruwelen van den. oorlog! De grenswacht heeft een molorwiel- ïijder aangehouden. Hij zit op 'n motor van Belgisch merk, met Belgische kenteekenen er aon, en hij wil gemoedelijk Maas- Irichiwaarts rijden... Een leelijke te genslag! De wacht houdt hem vast,, en t blijkt dat hij Belg is 'n gede serteerde Belg! zooals de brigadier van de rnaréchaussée verzekert. Als dat zoo is, dan heeft zijn vlucht 'm niets geholpen. Dan wordt hij geïn terneerd in de kazerne, en als hij uitgeleverd wordt na afloop van den oorlog, en zijn desertie is bewezen, wacht hom de éigen kogel in plaats van den Duitschen, dien hij ontliep...! Jlt ontmoet een llollandsoh. vluchte ling uit Luik. Een Hagenaar. Dit ver- telt-ie me: Voor m'n plezier was ik naar Luik gegaan, 'n Vacantiereisje, mèt een Belgischen vriend van me, die voor de garde civique was opgeroepen. Verleden Maandag kwam ik er Vindt u dat zoo vreemd, dat ik toen nog vacantiereisjes ging maken. Oohl, ik dacht niet dat hel met België zoo'n vaart zou loopen! FEUILLETON Lsefd®droorn Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. 41) Dit viel mij erg tegen, ver klaarde Dick, maar toen Purvis ook zijn overredingskracht aanwend de, was ik genoodzaakt te beloven, het denkbeeld om den volgenden dag weg te reizen, op te geven. Ik beperkte hel zorgvuldig hiertoe, maar deze voor- torg ontsnapte hun opmerkzaamheid. De dokter was zeer hoos op mij, om dat ik hem niet wilde toestaan, de zaak bij de politie aan te geven. Hij maakte er zich heelemaul warm over, zeggend, dat het. een plicht was, dien Ik aan do maatschappij verschuldigd Was; maar toen ik op mijn beurt boos en driftig werd, zeggend dut ik wei gerde voorgeschreven te worden in «en zaak, die alleen mij zelf betrof, en dat ik het van zijn kant een brutale onbeschaamdheid zou vinden, indien mj mijn wenschen over het hoofd zag, herinnerde hij zich, dat zijn eerste Phclit in ieder geval zijn patient, was, I Enfin, toen ik er dan was, kwam te Luik hei bericht van de oorlogsver klaring aan België. Ze duchten in du stad toen al dadelijk, dat er voor Luik voel gevaar bestond, maar ik moet zeggen, dat ik het nooit al te zwaar heb opgenomen, 't Is merkwaardig, maar 't is net zoo gegaan met een menigte menschen, die op hun vacan- liereis waren, die niets merkten van de dreiging in Europa, en pas toen 't te laat was in de gaten kregen, dat ze niet meer terug konden. Zoo is het met mij ook geloopen. In dé psycholo gie van den vacanlie-mensch schijnt een groole mate van zorgeloosheid den boventoon te voeren..,. Enfin, de Duitschers kwamen, ston den in een minimum van tijd voor de Luiksch© forten, en ik kon er niet meer uit. Ik verzeker u, dat er onder de bevolking tot vóór het bombarde ment van de citadel géén angst is geweest De menschen waren éen en nl enthousiasme, juichten het garni zoen toe en zongen op straal de Brahanconno. Duizenden namen vrij willig dienst, de Belgen vochten als leeuwen en al kostten dé uitvallen hun veel.. de Duitschers verloren door het vuur van do forten nog on- èincllg meer mannetjes In den nacht van Donderdag op Vrijdag, toen oen paar forten aan de Noordzijde in handen der Duitschers waren geraakt, begon het bombarde ment. Dat was ontzettend De citadel wercl in brand geschoten de bewo ners der stad vluchtten meest allen in de kelders der huizen, terwijl een regen van granaten op de stad neer daalde. Een twintigtal huizen raakte in brand. Ik zat ook in een kelder, en 't huis naast hel onze vatte vuur, zoodat we in een benauwden rook. kwamen en voortdurend vreesden, dat ook onze woning in vlammen zou opgaan. Hoe bet ddh was afgeloopen....? Enfin, gelukkig gebeurde het niet. Vroeg in den morgen hield het schie ten opwe gingen naar buiten, en hoorden dat cle stad gecapituleerd had. Het garnizoen was toen al lang vertrokken en in veiligheid, De Duitschers trokken kalm de stad binnen van verwoesting was CSgeen sprake. Aanvallen van non- combattanten kwamen l.ier niet of bijna niet voor. Ik had een persoon lijke legitimatie bij me, ben op m'n fiets gestapt en rustigjes langs den hoofdweg raar Maastricht gereden U vraagt, of er iets waars zou we zen van het verhaal der gevluchte Belgen, dat het gewonnen-geven dei- stad een krijgslist zou zijn, om de Duitschers in een val te lokken Waarschijnlijk lijkt het niet, maar ik kan u wel verzekeren, dat de Duit schers nog maar voor een heel klein deel met, de Belgen hebben afgere kend, dat België's hoofdmacht nog intact is en dat hét een ontzaglijk zware taak zal wezen vooril wan neer de Franschen.wérkelijk bij Na men staan om het leger van den koning te verslaan Ik heb-den moed en het groot© enthousiasme der Bel gen kunnen bewonderen, en ik zeg het u nog eens als leeuwen vechten ze I" Do merkwaardige Hollander, die nè, het uitbreken van den Europee- schen oorlog nog vacantie-uitstapjes ging maken, en daartoe Luik als ..Sommerfrische" uitkoos, vertrok vanmiddag naar de residentie. Ik vroeg hem nog, of z'n plan eigen lijk was geweest cun iets van den oor log mee te maken Of ie oen neiging tot. avonturen had gehad? Welnee! dat. was heelemao.l niet zoo Geen kwestie van. Och, ziet u (zei-d-ie doodbedaard, en pauzeerde even om z'n pijp aan te steken) Och, ziet u t blijft een zwarte bladzij in je leven Als het Engelsch record van fleg ma nog eens verbeterd wórdt, dan ■zal deze Hagenaar de nieuwe houder wezen R. W. P. PEEREBOOM. en hij verzocht mij haastig, me zelf niet op te winden, belovend dat hij niets zonder mijn toestemming zou doen. 's Avonds kwam hij mij weer bezoeken, vond mijn toestand bevre digend, en zei dat ik na eenïge dagen, indien alles goed ging, waarschijnlijk 'in staat zou zijn op reis te gaan. Op groad daarvan betaalde ik den vol genden morgen mijn rekening en haal de den vroegen express-trein en hier ben ik. Je bonk verschrikkelijk onvoor zichtig geweest, Dick] Ja., dat weet ik. Scheld mij niet uit, dan ben je een beste vent. Daar l>en. ik niet tegen opgewassen! Laat hd; ontbijt komen, ik moet iets e'on, die brandewijn stijgt mij maar liet hoofd-, en dan zou ik wel graag Wil lem, dat jo mijn rug even onderzocht, wamt doze voelt ongewoon stijf en pijnlijk. Toen hij bij hei onderzoek zag, dat de wond in. een beslist slechten toe stand verkeerde, ging Bevan de ka mer uit onder voorwendsel 't ombijt te paan bestellenen zond dom por tier uit om een dokter ie zoeken. Toevallig was er één in liet hotel, en deze verscheen dientengevolge, eenig-izuis tot Dick's wbozmlg, ge lijk mol. hot ontbi.iL Deze heer, een Dr. Lynn, was hot in zooverre eens mat zijn Oostenrijk- schen collega, dat hij vond, dat het DE ZONDAG bracht «weinig feiten-nieuws. Blijk baar is bijna overal rustdag gehou den, althans van gevechten van be- teokenis ls tot heden niets verno men. Zaterdag is er zooals men in onze Zondags-editie heeft kunnen le zen veel gevochten. Over deze krijgsoperaties komen nog interes sante bijzonderheden, DuitschlandUBelgië. Wat DEN STRIJD OM LUIK betreft, staat thans onomstootelijk vast., dat de Duitschers de «ad en en kele kleine foren hebben, maar- ook dat de Belgen nog stand houden in de voornaamste forten. Van Belgisch standpunt bezien is de bezetting van de stad Luik door de Duitschers van weinig belang. Nu wordt geseind De Duitschers hebben zich buiten 't bereik der Luik- sclie forten teruggetrokken. Waar schijnlijk bereiden ze een nieuwen aanval voor. Do Fransche strijdmacht is thans reeds op 't oorlogsveld in België aan gekomen. De Belgen hebben dus thans hulp. De „Chronique" schrijftDe Fran schen zijn in België, het Ls ons offi cieel medegedeeld. Hunne medewerking zal zoo krach tig mogelijk zijn. Men moet hun ech ter den tijd laten in grooten geta'e aan te komen. Tot heden hebben zij nog alleen den tijd gehad een belang rijke cavuleriemacht te sturen, ge volgd door de voorhoede van een eerste legerkorps. Andere korpsen vólgen reeds. Een beslissende actie wordt binnenkort verwacht. De ba lans van den Belgischen weerstand is op het oogenblikdrie Pruisische korpsen voor da Luiksche versterking in de pan gehakt, 25.000 man buiten gevecht gesteld, 27 kanonnen verlo ren. De Duitsche soldaten, die zonder eten en zonder kogels zitten, worden ontmoedigd. Zondag ia te Maastricht toch ka- rión-gebuider gehoord. Het vermoeden is, dat er.weer in de buurt van Ton geren tusschen Duitschers en Belgen gevochten is. DE MAAS-OVERBRUGGING, Den gelicelen Zaterdagnacht is de vaste brug. welke de Duilischws bo zig zijn bij Lixhe te slaan, door de forten bij Luik onder vuur genomen, welk vuur door de houwitsers van het, Duitsche leger werd beantwoord. Heel hoog in de lucht werden Zon dagmorgen twee vliegmachines op gemerkt, vermoedelijk om op cle hoog te te komen van de uitwerking van het vuur. De geheele Duitsche legermacht, welke ten zuiden van Eysdon gele gerd lag, heeft een voorwaartecho beweging gemaakt en is de Maas overgetrokken, Het was gezien van de hoogten bij Eysden een imposantschouwspel, dx> duizenden uhlanen, lanciers en infanteristen te zien voorbijtrekken meit de grooto kanonnen, keukenin- rk'.btingeiL, munitie wagens enz. Van gevechten werd Zondag ie Maastricht overigens niels verraornan alleen zijn te Moul'amd de laatste huizon, die daar r.og stonden, ver brand; ook van de zijde van Berneau steeg een dic-hte rookkolom omhoog. DE VERLIEZEN. Uit Berlijn wordt geseind: ,,De verliezen van tien vijand (Bel gië) zijn g.roo!. Onze (Duitsche) ver liezen. zullen dadelijk worden gemeld, zoodra die vertrouwbaar zijiri vaUt- getekl. Het vervoer van drie- tot vierdui zend Belgen als krijgvgevaugenen naar Du'itschland is reeds begonnen. Vobjons hiier ontvangen berichten stond te Luik het vierde deel van hot onvoorzichtig van den patiënt was geweest, in zulk een toestand te rei zen; hij legde ook een niet onnatuur lijke nieuwsgierigheid aan den dag om te vernemen, boe de laatste aan zulk 'n wond gekomen was, te zanten mot een waardige aanmatiging toen Emberscui, door zijn zeer korlo ant woorden, duidelijk toonde, dat hij niet vau plan was eeitig licht hierop te werpen. De dokter kreeg zijn honorarium, nam asclieid rus. stijve beleefdheid en liep naar de deur; toen, over zijn schouder kijkend, merkte hij droog op: Natuurlijk gïiat bet mij niet aan, wat u doet; maar indien u akelige complicaties wilt ermijden, raad ik u aan, zich rustig te houdon, totdat diie wond genezen is. Ilij heeft geil ijk, je moot ver standig zijn, Duck, drong Edward Bevan aau, toen de deur zich sloot achter den beleedigden medicus. Er is geen reden ter wereld op 't oog'enbljk, die jo zou teigonhoudera rustig hier te blijven, en de wond de gelegenheid te geven te helen. Na morgen zal ik zooveel rust neinetn, als je wilt, was het ant woord. Morgen! Waarom morgen? Omdat wij vanavond naar Bin- gtetord gaan. Dat is ln 't geheel niet noodza- geheele Belgische leger tegenover de Duiüschers. Volgens de Standaard hebben do Belgen bij Luik 7000 man aan doo- dim en gewonden verloren. EEN'PROCLAMATIE VAN DEN BELGISCHEN KONING. -Onze ka ni era den van de 3de le gerdivisie en de 15e gemengde briga de, hebben als helden de .versterkte veiling Luik verdedigd. Aangevallen door legermachten, vi.t maal sterker dan de hunne, hebben zij al de aanvallen afgesla gen' Geen enkel der forten werd ver overd. Luik is iiog steeds in onze macht. Vlaggen ér. wie krijgsgevangenen zijn de tropeéen van deze dagen. In naam der Natie groen ik u, of ficieren cn soldaten van de 3e leger divisie en '15e gemengde brigade. Gij hebt uw" vollen plicht volbracht, eer gedaan, aan onze wapen--, cn aan den vijand getoond wal het kost, on rechtvaardig een vreedzaam volk aan te vallen, dai: uit zijn heilige zaak een onoveru irnelijke kracht put. liet Vaderland heeft het recht, fier op u te zij li. Soldaten van het Belgisch leger, vergeet rue' dal gij op de voorno en staat van de ontzaglijke legers van dmen reuzenstrijd, en dut wij maar alleen de aankomst van onze Fi.m- sche waperibrnc-dei's afwacht ;n om de volledige overwinning te behalen. De garische wereld heeft het oog op u gevesl igd. Toont door de kracht van uw slagen dat gij vrij en onaf hankelijk wdt leven. Frankrijk, dai edei land, dat men in de geschiedenis steeds de recht vaardigheid én de edele zaken zag verdedtgén, vliegt ons ter huïp, en •zijn légers trekken ons gebied bin nen. In uw naam zend ik hun een broe derlijken groet, ALBERT. FRANSCHEN EN BELGEN. Uit een officieel d uk blijkt thans, dat de Franschen ook reeds zij aan zij meit. de Belgen strijden. President Pomcaré zond cc-u telegram aan 14.0- iii'.ng Albert van den volgenden in houd: „Ik ben gelukkig U. M. te kunnen merdeeien dut de regeering der repu bliek de dappere stad Luik heer'i ge decoreerd md: het Legioen van Ear. Zij wil op die wijze de moedige ver dedigers der stad en heel het Bel gisch leger eeren, met hetwelk het Fransche leger sedert dezen m o r gen z ij n b 1 o e d vergiet op de slag velde n". DE BELGISCHE STRIJDKRACHT. De „Standard" verneemt, dat hc-t. Belgische veldleger bij Lauven i25GOO man sterk is. De stelling van Ant werpen is bezet door 50.000 man. VERHALEN OVER OORLOGS ELLENDE. Te MaastriGlit zijn aangekomen de Hcrllandsefté ladifigmoestin Kooien .en zijn vrouw utt Visé."Bange, da gen heeft liet gezin doorgebracht. Eerst werd de geheele mannelijke bevolking van Visé door de Belgischo riiarëchaussées gesommeerd om mee te helpien den weg te versporren. Nog waren de mannen daarmede bez'ig 'toen de Duitschers verschonen en de menschen dwongen om den weg vrij to maken. Hen göhee'.én nacht en den dag daarop was Vise ongeveer het brand punt van den strijd, De Duitschers zelf rieden den menschen aan te vlucht om, ik wist echter niet waar heen aldus de beer Kooien en ik bleef. Vreeselijke oogenblikken hebben we doorgemaak. De burgemeester lus, tusschen twee Duitschers in, van de hoeken van de straten een proclamatie voor, waarin de burgers werden gewaar schuwd niet op cle troepen t© schie ten, daar anders hij zelf en twee no tabele ingezetenen zouden worden doodgeschoten, 's Avonds moeiten we allen in de kerk komen; daar zou de generaal do belofte afleggendat niemand eoiiig leed zou geschieden, mits we ons strikt neutraal hielden. We w a ren allen in do kerk, maar de gene raal verscheen rrien. Er kwam oen boodschap dat hij door een conferen tie niet den burgemeester verhinderd was. Inlwschen werden vele burgers gevangen genomen, op een gegeven oogenblik 20 tegelijk, oindat twee hunner een revolver bij zich hadden. Vari andere zijden hoorden we dut menschen gefusilleerd werden, om dat ze op de troepen hadden gescho ten. Anderen o.a. een oude treinpozf- ser werden doodgescnoten, omdat zij niet onmiddellijk voldeden aan dei bevelen, die zij niet bfegrepen. Met kol ijk! zede de andere man haastig uiteen. Natuurlijk kan ik je on geduld begrijpen niemand kan dit bete.1; maar jo kumt juffrouw Aner- ley schrijven, haar vertellen, dat wij veilig terug zijn gekeerd, en dat je haar binnenkort hoopt. ;o zó?n. Je behoeft nieis van je wond te zeggen, indien je denkt, dat het haar zou be- angiUge-ii. Je weet, dat zij niei wemschï, dat je eenig gevaar, dat je zoudt kunnen vermijden, tegemoet zoudt gaan. Ik dacht niö'. aan Enid, ant- voorde Dick kort, en wat betreft gevaren, mijn beste kerel! wat is het een of andere kleinere gevaar voor mij s»if in vergelijking hij hei groote gevaar van gevat :e worden dóór die schurken, die ons zullen neerschiet:n zoo gauw z.ij hun verlies ontdekken? Denk jo dat ik ook maar één.m'muut geuioedlsrust zal hebben, voordat ik datgene, wat wij liuri ontnomen heb ben, veilig weggeborgen heb? Daar is naiuucïijk ié'-s voor te zeggen, gaf <le ander toe; maar ik ik kan net, zoo goed doen, hetgeen noodzakelijk is, zelfs beter dan jij, voegde hij er overtuigend aan toe, sedert hot schijnt, dat do betrok ken personen m,ij niet verdenken. We nemen vanavond den laait- sten trein naar Bingleford, herhaal de Richard Emberson. Deze bewering kwam er uit op een zijn onafscheidelijk pijpje naast zich zag ik een ouden man dood op de straat liggen; u begrijpt dat op het Iaolst van (ie achtergeblevenen nie mand zich meer den weg dorst wa gen. Alles werd gestoten, de luiken voor de ramen. Mo ar ook dat was den Duitschers niét naar den zin; Zaterdag kwam het bericht dat nie mand bang behoefde te zijn, we moesten ite wipte vlag maar uit-te ken, dan konden we veilig 'alles open maken. Een wensch is in do gelijke ontstond ighedfen een bevel en op het' oogenblik hangt van alle huizen m Visé de witte vlag. Maar we zijn heel. blij, dat we nu in Holland terug zijn. De N. R. Ct. meldt: Arm Berneau. Langs den weg lig gen doode Duitsche soldaten en vele burgers, In eene sloot een grijsaard, een jongen van misschien 17 jaar en vijf andere lieden blijkbaar in de vlucht neergeschoten; zij hebben won den in den rug. Verder bier en daar op bel veld en in co til go weilanden, waar hardnek kig moet gevochten zijn, doode paar den (die aanstonds afgetuigd zijn ge worden), trommels, ransels, ketels, stoelen, tafels, enkele Duitsche solda ten geen enko wapen en hoopen huis raad van allerlei soort. Iloe het er ge- komen is is een raadsel. Na een dood paard, dat den weg versperde op zij gesleept te hebben, bereiken wij het dorp Berneau. Wat eene verwoesting! Wie hel niet gezien heeft kan niet geloovcn wat hier voorviel. De Duitschers beweren dat bewo ners uit de ramen op hen geschoten hebben eri dat zij uit verdediging en uit wraak alle huizen waarin zich ver dacht/,m ophielden, hebben leeg .ge brand. Wij. zoeken gewonden. In een soort kelder van een hofstede vond ik een dertigtal menschen in doodsangst bij een. Alleen nu hcr-bauld geroep werd geopend. Een drietal mannen en twee vrouwen hebben sclioten in armen, bceiion en rug. Er zijn Duitsche wacli- ten die geen gekwetste burgers door lat :n. Da arme drommels moeten dus wachten; zij durven de straat niet op 1 en houden vol, dat zij onmiddellijk worden doodgeschoten. Na de dorpsstraat van dit ongeluk kige plaatsje gepasseerd te hebben, ontmoeten wij Duitsche officieren, in automobiel. Zij hebben de revolvers in de hand en worden begeleid door cavaleristen die nauwkeurig elk mensch opnemen. Aan. een hoek van de kerk ligt een oude inau met het gezicht ter aarde; het bloed loopt nog uit zijn nek; de parapluio houdt hij nog in de hand; t ij is doorgeloopon na aangeroepen te zijn; ve'rscheiden kogels wierpen hem neer; niemand legt hem op zij; wagons, rijden- over zijn lijk. DE ELLENDE DIE IN LUIK GELE DEN IS. In een der huizen werd eene vrouw met acht kinderen doo'r een bom ge dood. EEN BURGEMEESTER GEVANGEN GENOMEN. Volgons „Lo People'' bevindt de burgemeester van Ver vie ra zich als gevangene in handen der Duitschers. DE DUITSCHERS VERDEDIGEN IIUN OPTREDEN TEGEN DE BELGISCHE BURGERS. Uit de berichten aangaande de ge vechten om Luik blijkt, dat de inwo ners van het land aan den strijd deel nemen. De troepen zijn uit hinderla gen, de artsen bij de uitoefening van hun plicht beschoten. Aan gewonden zijn door de bevolking wreedheden bedreven, en ook. zijn berichten ont vangen, slat bewoners van de Fran sche grenzen tegenover Metz listig Duitsche' patrouilles hebben afgeslo ten. liet kan zijn dat deze daden een ge volg waren van de eigenaardige sa menstelling der bevolking in die nij- verheidsstreken't kan echter ook zijn dat een fractiuurskrijg in Frank rijk en België voorbereid en tegen de Duitscbe troepen begonnen worden zal Is dit zoo, eri wordt dit bewe zen door herhaling van dergelijke daden, dan hebben dc vijanden van Dultschland 't zichzelven te wijten, wanneer de oorlog met onverbidde lijke strengheid ook tegenover on schuldige bevolking doorgevoerd wordt. Men zal Duitsche troepen, die ge wend zijn den krijgstucht, in acht, te toon van groot© beslistheid, zcodat Ted voelde dat bestrijding hier hojie- loos was. Wanneer Dick zulk een uitdrukking op hot, gelaat had, wist hij, bij chkIo ondervinding, dat be wijsgronden en vertoogen tijd ver knoeien was, dus stelde hij zich er mee tevreden, den koppig©n patient over te halen., wat op heit Ixxl ie gaan liggen en zicli rustig t,e houden, in ieder geval toldaj; de tijd waarop zij vertrekken moesten, aan zou breken. De laatste trein uit Londen kwam ongeveer om lialf elf in Bingleford aan., op welk uur alle goede inwo ners van dit dorp veilig en wel in bed waren, o: zeifs al in liet. land der drooinen. Een licht ©venwel in de kamers, die door mijnheer Albert Sc.-ced bewoond werden, bewezen, 1 dut doze heer nog steeds de wacht hield; en van dichtbij zag men, hoe lirij bij lie-t open raam zat, een pijp in zijn mond, zijn boenen op zijn ge mak op 'n tweedon stoel uitgestrekt. Hij rokie zijn hals uit, toen de twee vrienden uit het station, kwamen. minzaam zeggend Goeden avond, hoeren; u bent van avond late reizigers. Di© ellendige kerel! zei Dick op stuivend, toen zij, na een goeden- - avond geantwoord tc hebben, ve'der - gingen. Men kan geen voet buiten de deur zetten, zonder hem te ont- i moeten 1 nemen en oorlog tegen de gewapen de macht van cc-n vijandigen slaat u voeren, niét een verwijt ervan kun nen maken indien zij, in gerechtvaar digde zelfverdediging, geen pardon geven Dc hoop, om door liet doeu ontbranden van den volkshartstociif op den loop van den oorlog invloed uit te oefenen, zal afstuiten op de on- vc-rwrikbare geestkracht der Duitsche troepenaanvoerders. Tegenover het onzijdige buitenland dient echter reeds bij den aanvang van den oor log vastgesteld te wórden, dat 't niet dé Duitsche troepen zijn geweest die zu>k een wijze van strijd voeren heb ben in 't 'even- geroepen. OVERSPANNING. In welk een overspannen toestand de bevolking verkeert, blijkt wel uit het volgende berichtje in het Antwerp sell© „Handelsblad": Niettegenstaande al do aanmanin gen der dagbladen, opdat de bevol king maar kalm zoude blijven, is he? onbeduidendst© geval voldoende om in een paa'r seconden een Ir e'.c buurt, in. rep en roer te brenger. Zaterdagavond heeft ulzoo de Groo te Markt gedurende meer dan twee uren in rep en roer gestaan. En waar om?... Om niets! Het was genoeg dat een paa'r rustverstoorders „daar zit een Duilscher op het dak" riepen om dadelijk honderden en .honderden menschen ls doen samen stroom en, gevolgd door een© jaclit over de da ken, waaraan burgeis, soldaten en gendarmen deelnamen, natuurlijk zonder het minst gevolg. De spanning is zelfs zoodanig, dai een lid der burgerwacht een schot loste. SLECHTE ELEMENTEN. In Antwerpen en vermoedelijk ook in andere Belgische steden maken de slechte elementen der bevolking go- hriiik vun den ernstigen toestand orri zich ten koste van den ordelijken bur- gr-r te verrijken. Des avonds wordci de wandelaars op straat lastig geval len door verdachte kere's, die hun geld afvragen. Andere bandieten ver voegen zich aan de huizen en eischcn ander allerlei voorwendsels onder de onbcschaamdste bedreiging geld van de bewoners. Vrijdag werden op verschillende plaatsen rondom Antwerpen de villa's van uitgewezen Duitscliers geplun derd en in brand gestoken. De bla den dringen aan op krachtige maat regelen om het gevaar dat van den binnenlandschen vijand dreigt, tea spoedigste af te wenden. De burgemeester heeft aan die roep stem reëds gehoor gegeven en een bïj- zondereli politiedienst liït burgers in gericht, GEWONDEN. Te Maastricht worden thans ongo- veer 140 gewonden verpleegd. DANKBAARHEID. Een Duilscher, die uit Brussel is verdreven, laat zich in do Dultscho pers in de meest dankbare bewoordin gen uit over de 'vriendelijke opne ming van Duitschers in Holland. Hij doelde hel volgende mode: „Na langdurige ontberingen bereikten wij Maastricht. Do ontvangst welke ons daar te beurt viel, is boven allen lot verheven. Vrouwen, die aan weerszij den der straten stonden, schreiden over de ellende, welke zij te zien kre gen. Overal ondervonden we slechts deebioming on medelijden. liet is mij een behoefte, den inwoners van Maas tricht welverdienden lof te brengen. Helaas hadden we het verlies van co- nigc kinderen te betreuren van en kele weken en maanden oud, die niet bestand waren geweest Op inderdaad onmenscholijke wijze waren de Duitschers uit Luik en de omgeving verjaagd. En daardoor maakte "de warme hartelijke bejege ning van do Hollundsehe iieralking des te meer indruk.' MISHANDELING VAN DUITSCHERS IN ANTWERPEN. Naar het Berl. Tageblatt meldt, zijn in Antwerpen twee kinderen voor do oogen ,1 :are'r Duitsche moeder van de tweede verdieping op straat gewor pen. De kiuderen werden doodelijk gewond in het hospitaal opgenomen. HOLLANDERS IN BELG Ié LASTIG GEVALLEN. In de pers komen enkele verhalen voor van Hollanders die in lïelgifc I minder vriendelijk behandeld zijn. Dit 'moet blijkbaar geweten worden aan Nu. dat is nogal na'uurlijk, daar zijn kamers toch juist tegenover liet. station liggen, antwoordde zij e vriend. Ja, en waarom bleef hij daar anders dan om mij te bespieden? Zijn zaken zijn mot mij afgehandeld. Waarom gaat hij niot weg? Dat is iets, dal ik je niet vor tellen kan, oude jongen, auiwoordd* Edwaid Bevan sus-end, alsof hij W- een. zwak en krihbbg kind sprak Daar zou ik, als ik jou was, niet over tobben. Ilel is nu te Iaat om de familie oyj .,De Linden' nog te storen, en te vroerg, v©rondere!e! ik. voor ons doel. Wat zullen wij do:n? I-ogies vragen hier m ..Dc groono Man", óntevooiddo Dick, terwijl hij sprak, tegenover dit bescheiden loge ment stilhoudend. Daar de ander zijn goedkeuring beduidde, door zwijgend mot het hoofd 1e knikken, slapten de twee vrienden do kleine, landelijke portiek binnen; toen zij niemand bij den hoofdingang vonden, hopen zij naar de gelogkemer, waar drir? 1kh> ren, de wilde gasten van Bingleford, hun laatste glas gebruikten, en hur nood aan den logementhouder klaas don. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5