De Europeesche Oorlog. Liefdedroom TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1914 OM ONS HEEN NO. 1952 Gepaste ontspanning. Een onzer medeburgers heeft Ln hel nummer van Maandag van ona blad een ingezonden stuk geschreven, waarin hij de aandacht vestigt op de wcnschelijkheid van ontspanning voor militair cn burger. Hij wenscht, men heeft het gelezen, dat de open bare concerten hervat worden, goede cinematografische voorstellingen en diletianten-concerten worden gege ven. voordrachten met lichtbeelden gehouden, kortom gepaste ontspan ning in dezen tijd van spanning te vinden zal zijn. Met instemming heb ik deze be schouwing gelezen. Het is natuurlijk niet de bedoeling, in nonchalante zor geloosheid den ernst der tijden te verge'en daaraan worden we trou wers door couranten en bulletins vol doende herinnerd. Maar in het alge meen lijkt het niet goed, de gedach ten voortdurend te richten op één puntdo kans van oorlogsgevaar in eigen land. Zooals de toestanden nu zijn is dat ook niet noodig, wij heb ben met niemand geschil, leven in vrede met gansch Europa en dc anto- rito t.n nemen met wijs beleid alles weg, wat in dezen tijd van overprik keling eenige andere mogendheid zou kunnen kwetsen. Tot sombere zwart galligheid bestaat dus op dit oogen- blik geen aanleiding en terwijl dat zoo mag de vraag gedaan worden waarom ihans gepaste ontspanning niet aan burger en militair zou wor den geboden. Zoowel het Instuur van de Sociëteit „Trou moet Blycken" als dat van do Concertvereeniging Haarlomsch Mu ziekkorps hebben het besluit genomen, om wegens de tijdsomstandigheden de muziekuitvoeringen te staken. Deze besluiten moeten naar hun datum beoordeeld worden en zijn, van dit standpunt bezien, zeer verklaarbaar misschien zouden deze zelfdo bestu ren, gingen zij vandaag over de zaak beraadslagen, tot een andere conclu sie komen. En wel om twee redenen. Vooreerst is op dit oogenblik de positie van ons land ten opzichte van den wereldoorlog ongetwijfeld gunsti ger. dan in de allereerste dagen van Duiiftschland-iSelglë- Frankrijk. Er is heden weinig feitelijk oorlogs nieuws, De groote slag, die verwacht wordt, heeft nog niet plaats gehad. Uit Brussel wordt geseind All.'s wijst er op, da' misschien Woensdag EEN GROOT GEVECHT sal plaats hebbennamelijk dat de vereenigde Belgisch-Fransche leger machten de Duitschers zullen ont moeten. Dinsdag hebben op vele plaatsen schermutselingen tusschen patrouilles plaats gehad, liet waren telkens af- deelingen van twee a drie honderd Duitsche ruiters, die het terrein en de sterkte der Belgische posten kwamen verkennen Uiteraard hebben deze schermutse lingen nog geen groote boteekenis. Zij luiden een grooton veldtocht in, naar het schijnt, want de hier ontvangen berichten zijn zeer schaarsch. Er zijn groote Duitsche strijdmachten be noorden de Maas aanwezig. Zij be geven zich naar het Westen, dit is naar de vlakke streek, Hespengouw FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. 43) Wees zoo goed, dat speeldingetje op te rapen, mijnheer Bevan, zeide hij droogjes. lk geloof, dat u ge noeg gezond vei stand heeft, dut ik het u kan toevertrouwen, hetgeen meer is dan ik kan zeggen van uw vriend in de tegenwoordige crisis der zaken. Je breekt mijn arm, ellendeling Laat mij los riep Ernberson wild. Kalm, kalm. antwoordde de detective bedarend, door hevig heid zult u noch u zelf, noch uw zaak goed doen. Ik ben hier met vriendschappelijke bedoelingen geko- .men. Vriendschappelijke bedoelingen spotte de jonge Ernberson honend; u bent hier gekomen, om mij te be spieden, zooals u aldoor gedaan heeft. (.eg het op die manier uit, als u wilt, antwoordde de kleine man onvei Hoorbaar. hot conflict en bovendien is de zenuw spanning ietwat afgenomen, omdat een mensch nu eenmaal niet voort durend in een toestand van uiterste spanning verkeeren kanhij zou daarbij niet kunnen leven, evenals een stuk elastiek, tijdelijk tot zijn hoogste rekbaarheid uitgetrokken, weldra iels van zijn smijdigheid verliest en tot verslapping komt. Een andere lezer is het met den heer H. W. eens, hij schrijft ons MUZIEK IN DEN HOUT. Terwijl overal uit de provin ciale bladen en berichten blijkt, dat LI. Zondag openbare concer ten gegeven zijn, of dat de staf- muziek zich heeft laten hooren, zijn, zoo goed als alleen hier ter stede, die concerten gestaakt. Gevolg daarvan is geweest, dat Zondag en ook de dagen te voren de militairen, in deze stad aan wezig, veelal van eldcre gekomen en, alhier onbekend, langs de straten slenterden of de herber gen, waarin zij voor vijf centen een glas jenever of bier konden krijgen, vulden. Ware er als gewoonlijk muziek in den Hout, of op de Groote Markt desnoods, geweest, dan haddon niet alleen zij, maar ook de ingezetenen gelegenheid ge had zich tot tien uur te verpoo- zen, wat in deze gedrukte dagen zeer welkom zou zijn. Ik heb in Limburg en Noord- Brabant gewoond, en ik durf de verzekering te geven, dat daar, waar tot in de kleinste dorpen muziekgezelschappen bestaan, 1.1. Zondag en ook in de week avond concerten werden gegeven, om onze mannen en jongens een riem onder het hart te steken. Moge or heden, Woensdag, we der concert in den Ilout zijn. In uw nummer van Maandag zag ik, dat II. W. in denzelfden geest schrijft, moge hij en ik ge hoor vinden in het algemeen be lang het volk moet opgewekt, niet neergedrukt worden. J. B. Tot zoover de heer J. B. Op dit oogenblik is zeker de tempe ratuur voor het houden van voor- gehöeten, waar ook een sterke afdee- ling Belgische troepen heet te zijn op gesteld. Men verwacht dat de slag daar aanvangen zal, want methodisch wordt de streek door de Uhlanen verkend. Dezen zouden twee divisies sterk zijn. Zij zijn gevolgd van infan- te-i ie en bezitten mitrailleuses. Maandag hebben Uhlanen een tijdje de stad Tongeren bezet, zonder eigen lijk kwaad te stichten. Alleen de stads kas eu de kas van net station hebben het moeten ontgelden. Van 'longeren begaven zij zich naar Sint Truiden, waar zij voor het eerst op Belgisch-Limburgsch grondgebied kennis maakten met Fransche mili tairen. Te Stockholm immers, vlak bij Sint Truiden, werden de Duit schers ontmoet door een detachement chausseurs A cheval, die zo uiteen dreven, na den commandant en eeu tiental ruiters te hebben gedood. In de omstreken van Thienen heeft een botsing plaats gehad tusschen een regiment lanciers eu drie regi menten Duitsche cavalerie, van mi trailleuses voorzien, maar megr dan een korte botsing is het niet geweest. Bezuiden de Maas nu schijnen do Toen liet hij, ziende dut Edward Bevan, die vreesde dat zijn vriend overijld zou handelen, de revolver van den grond had opgeraapt en haar verborgen had, den arm van zijn te genstander los en voegde hem rustig toe Jk kwam hier in ieder geval in de uitoefening van mijn beroep, om den inhoud van de doos, die u ver- begrt, te zien. Dat zult u nooit doen, zoolang ik de kracht heb, het te beletten riep Dick hartstochtelijk. U zult den inhoud niet te zien krijgen, zoolang ik leef. Wij zijn twee tegen één, mijn heer Screed onthoud dat wel. Tut-tut, wce3 niet kinderachtig, mijnheer Ernberson, zei de detec tive, goed gehumeurd. Ik heb al leen maar even te fluiten, en dan zul len de kansen snel aan mijn zijde zijn of, tenminste, aan de zijde der wet, want ik beken openhartig, dat u waar schijnlijk tijd zoudt hebben met mij af te rekenen, voordat er hulp kwam. Ik zie echter niet in, hoe een moord op mij uw zaak zou begunstigen. U zoudt uw eigen doel verijdelen en de bekendmaking, die u zoo gaarne wilt vermijden, tot stand brengen. De waarheid van dezen bewijsgrond trof de beide jongo mannen. Zijn vriend bij den arm grijpend, fluister de Bevan haastig Houd je kalm, Dick, doe niets overijld 1 Verzoen je met dien kerel drachten in zalen minder geschikt, zoodat deze wellicht zouden moeten wachten totdat een frisschere wind komt te waaien. Maar wordt daar door ook iets aan de plannen van den lieer H. W. ontnomen, hij kan iets anders in de plaats stellen, iets dat in deze dagen juist bij uitstek past namelijk kerkconcerten. Niets is zoo Imponeërend als do St. Bavo bij avond, terwijl het machtige orgel zijn klanken door de wijde ruimte schallen laat. En nergens kan een uitgebreider bezoek verwacht worden. Indien men ernst aan ontspanning paren wil, dan kan er niets beters gevonden worden dan orgelconcerten, die bij avond gehouden moeten wor den, omdat dan de meesten, militai ren en burgers, vrijaf hebben. Wil het gemeentebestuur daarover zijn ge- dachtens een3 laten gaan Op do medewerking van het kerkbestuur, van solisten en van den organist, dc:i heer Robert, mag zeker wel gerekend worden. Zijn wij ongevoelig tegenover arme Duitschers, tegenover rampzalige Bel gen die ginds in de afgrijselijke ge vechten den dood vonden of voor hel leven verminkt werden, wanneer wij hier in Haarlem gelegenheid tot ge paste ontspanning geven Dat zou niomand onzer willen zijn. Ons innig mededoogen gaat uit tot do jonge mannen, die in den strijd, waarvan wij hoopten dat hij ver ouderd, veraohterd, onmogelijk go- worden was, een leven lieten, dat nog tot zooveel goeds en liefs in staat zou zijn geweest. Neen, waarlijk, on gevoelig willen wij niet zijn en licht zinnig evenmin. Maar wij mogen de jonge mannen, die opgeroepen zijn om het vaderland te verdedigen, niet aan de saaie verveling ten prooi la ten. Reeds hebben militaire vereeni- gingen terecht avondbijeenkomsten georganiseerd, die druk bezocht wor den, maar alleen kunnen zij het werk niet afer dient iets meer gedaan, en wanneer aanstonds wellicht inge zetenen van invloed uitgenoodigd worden om hiertoe hun invloed aan te wenden, hoop ik, dat zij zich daar aan niet onttrekken zullen. J. C. P. Duitschers zich langs de Ourthei-linie te verschansen. Dii schijnt er op te wijzen, dat zij aldaar een louter ver dedigende houding zullen hebben. In de omgeving van Eben moet Dinsdag ook een treffen hebben plaats gehad tusschen de Duitschers, die Zondag van I.isbe of in Noordelijke richting optrokken, met de Belgische troepenmacht. In de verte is althans kanon- en geweervuur gehoord, maar nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. DUITSCHE OPMARSCH IN BELGIe. Uit Brussel wordt geseind Volgens de bladen had een eerste gevecht plaats tusschen Tirlemont (Thienen; en St. Truijen in de omge ving van Orsmael en Gussenlioven. Belangrijke afdeelingen Duitsche ca valerie, geschat op meerdere duizen den, voorzien van mitrailleuses, die op de ruggen der paarden werden medegoaragen, vielen liet regiment lanciers aan, dat hun voorbij Tirle mont was tegemoet gezonden. Het gevecht begon met de karabijn; vervolgens maakten de lanciers een charge en dreven een deel hunner ij zijn aan hem overgeleverd. Een trek van besluiteloosheid kwam over het gelaat van üick. Mijnheer Screed, dio het bemerkte, maakte er een eind aan. Kunt u niet inzien, zeide hij overredend, is het u niet geheel en ul duidelijk, dat ik, indien mijn sym pathie niet in zeker opzicht aan uw zijde was geweest, mij zelf nooit in zulk ten nudeelige positie bad ge plaatst Wel, ik had slechts moeten wachten, totdat u uw werk geëindigd hadt en vertrokken waart dan had ik kunnen doen, hetgeen noodig was, en mij zelf tevreden kunnen stellen, zonder eonig gevaar te loopen. Het is eigenlijk meer een kwestie van vorm, want ik weet van te voren, wat wij zullen vinden. Hij boog zich naar voren en fluis terde den jongen Ernberson ©en paar woorden in liet oor. De laatste deed een stap achteruit cn staarde hem hoogst verwonderd aan. De verbazing maakte hem letter lijk nmachtig om te spreken. Hoe hoe stamelde hij. Hoe ik mijn inlichtingen kreeg? Uit dezelfde bron, waaruit u de uwe putte de papieren van uw vader. Onmogelijk. Dat denkt u en toch is het zoo. Een paar woorden zullen u uitleggen, mijnheer Ernberson, hoe mijn ver denkingen ontstonden, hoe zij beves tigd werden. L' herinnert zich uw eer tegenstanders terug. Dezen kwamen toen versterkt weder terug, de mitrail leuses in actie brengende. Voor de overmacht en om niet nutteloos de manschappen bloot te stellen, trok het regiment lanciers na een hatdnek- kigen tegenstand terug. Aan Belgische zijde verloor men twen officieren en een zeer klein go- tal manschappen, dooden en gewon den. De gevechten werden Dinsdagmor gen hervat op het front van St. Truijen en Jodoigne, waar de Duit sche cavalerie offensief trachtte oj> *.e treden. Tot dusver is zij er nergens in geslaagd door te dringen. Ónze vooruitgeschoven troepen handhaven zich in hunne stellingen. Aan beide zijden waren tot dusver alleen voor posten in gevecht gewikkeld. De aanvallers, onder voorgeven dat onze soldaten zich verschansten m huizen aan den kant van den weg, hebben deze in brand gestoken en de bewoners gedood. Het station cn ver schillende huizen te Landen (ten Zui den van SL Truijen) werden door het vuur vernield. Dergelijke voorvallen worden uit rlc provincie Limburg bericht. (Uit dit telegram blijkt, dat de Duit sche troepen reeds weder belangrijk gevorderd zijn, ook meer Zuidelijk dan aanvankelijk word aangegeven (de lijn Hasselt—Tongeren). St. Truijen ligt ongeveer 20 kilometer zuidwestelijk van Hasselt, Thienen (Fransch Tirlemont; weer rnecr op Leuven en Brussel aan. Bij het plaatsje Landen, aan den spoorweg LuikBrussel gelegen, ko men vijf spoorlijnen samen. Jodoigne ligt nog weer verder westelijk, ruim 12 K.M. ten zuiden van St. Truijen. Blijkbaar beschikken de Duitschers hier reeds over een belangrijke macht ien heeft de Belgische voorhoede het niet raadzaam geacht, zich met deze ln den slag te begaven). HOEVEEL DUITSCHE STRIJDERS IN BELGIe Verzekerd wordt, dat twee Duitsche cavalerie-dïvisies in de omgeving van Tongeren zich bevinden. Drie Duit sche legerkorpsen zijn nog altijd voor Luik. Men zegt, dat andere Duitsche troepen zich vast hebben gezet in het dal van de Lienne. Aanzienlijke Duit sche troepenmachten trekken door Luxemburg en de voorposten hiervan bevinden zich thans op Belgisch ge bied. IN EN OM LUIK. De forten om Luik, die nog steeds in handen der Belgen zijn, hebben Dinsdag met korte tusschenpoozen den geheelen dag gevuurd. Alleen dc sterkste forten namelijk die van Ponties an Barchon zwegen. Te Maastricht werden Dinsdag geen gewonden binnengebracht. Vluchtelingen uit Luik zeggen, dat de toestand thans vreeselijk is. Veie huizen zijn verbrand. DE INNEMING DER STAD LUIK. Het ..Hbld, van Antw." drukt een brief uit Luik af waardoor het duide lijk wordt hoe het gekomen is dat de stad door de Duitschers is bezet, ter wijl dc forten Belgisch hieven. Wij ■citeeren ..Inderdaad, te 2 uur 'snamiddags kwam eeu parlementair in een auto, in gezelschap van een Belgisch offi cier. lien uhlaan, met de witte vlag, reed naast de auto, die de binnen plaats van het stadhuis binnensnor- de. Daar had de eerste onderhande ling plaats. Acht minuten later vertrok de auto naar het hotel van het provinciaal gouvernement, waarheen ook burge meester Kleyer en generaal Leman zich begaven. Van dit oogenblik af vielen er geen bommen moer oj> de stad. De onderhandelingen schoten zeer moeilijk op. De Duitsche parlemen tair zeide, dat er ©en aanzienlijke krijgsmacht voor de vesting stond en dat het was uit een gevoel van manschlievendtieid, dat hij een laat ste maal de overgeving der stad en üe forten kwam vragen. Generaal Leman antwoordde, dat hij orders had en die orders als sol daat zou uitvoeren hij kon, hij zou de forten nooit overgeven en vechten tot den laatsten manwat nu de ei genlijke stad Luik betrof „llo," antwoordde de parlemen tair, „alles of niets. Wij willen èu de stad èn de forten, 't Is voor ons een zaak van onontbeerlijke noodzakelijk heid." In naam der bevolking van Luik drong burgemeester Kleyer aan; doch het was boter aan de galg. De parlementair vertrok, zeggen de, dal vóór 6 uur het antwoord moest ingekomen zijn, en dat, zoo op dat uur het antwoord er niet was, de ste bezoek aan Peckham Rv© De jonge man, op zijn hoede nu, zette zijn tanden op elkaar en ant woordde niet. liet was eeu zeer oude list, zei hij honend bij zichzelf, eeu .cgeiiviele kennis voor to wenden, wan neer liet toeval je een nietige bijzon derheid in handen heeft gespeeld. De kerel zou op deze wijze niets uit hem krijgen. Een lichte glimlach verscheen op het gelaat van den heer Screed, de glimlach van iemand, die de manier ziet, waarop hij zijn tegenstander schaakmat zetten kan. U herinnert zich, vervolgde hij, dat u, na uw lange onderhoud met Dr. Aram Kalfiun (waarvan de bijzonderheden mij niet bekend zijn, ofschoon ik tamelijk goed raden kan, hoe het verloop en liet karakter er over het algemeen van waren), op straat werd aangevallen cn tamelijk ruw behandeld? U werd omverge gooid en zou beroofd geworden zijn, indien eon politïe-sergeant niet tij dig tusscheubeiden was gekomen. Het was een klein pakje, dat de man u af genomen had. Verbeter mij, indien het niet waar is. Oh, u zwijgt nog steeds 1 Welnu, die sergeant was een agent van mij, wien bevolen was, u le volgen. Dick bromde iets, maar de detective ging onverstoord verder. Het pakje, dat u toen aan hem effectieve beschieting der stad zou beginnen. Het nieuws verspreidde zich blik semsnel door de geheele stad en ver wekte onder de bevolking een onbe schrijflijke paniek. Talrijke familién meenden, dat de stad te vuur en te zwaard zou ver nield worden, ze wierpen het noodi- g© in een valies en bestormden het station Guillernins, om met de naar Brussel vertrekkende treinen de vlucht te nemen. Te halfzes was Luik een verlaten stad. Geen levende ziel meer in de gansche omgeving Alle huizen waren gesloten en gebarricadeerd en de in woners kropen te C uur allen in de klassieke schuilplaats bij tijden van beschieting, in hun kelders! Een uur verliep, en nog geen be schieting. Eindelijk om zeven uur 's avonds, viel het eerste schot: het was de aangekondigde beschieting, die opnieuw een aanvang nam. De eerste born viel op de Place du Theatre en drong diep in den grond op het met boonier. omringde en met macadam bevloerde pleintje. De bommenregen hield nu aan. ter wijl de forten het Duitsche vuur be antwoordden. Huizen brandden af. Hoeveel? Men weet het nog niet, en alle oogenbük- ken wacht men nadere bijzonderhe den. Men weet alleen, dat de beschie ting van 's morgens, de demonstratie- beschieting. zooals de Duitschers het noemen, veel leven had gemaakt eu weinig schade had aangericht. In de stad vie'en er in t geheel zes bommen cn men kon in de lucht hun gloeieneden kring volgen. In dc Rue Chaiissée des Prés is een voorbijgan ger gedood en de gevel van een huis vernield. -Een hüidenvetterij werd in brand geschoten. De verhalen, die de vluchtelingen uit Luik te Brussel hebben gedaan over "de groote verwoestingen, door de beschieting aangericht, noemt het blad overdreven. VERHAAL VAN VLUCHTELINGEN un LUIK. Maandagavond laat kwamen te Maastricht een groepje vluchtelingen uit I.utk aan, die 's morgens om o uur waren verrokken, meldt de N. R. Ct. Twee vrouwen met kleine kin deren, Maastrichtschon van geboor te, woonden te Sclessin, een voorstad van Luik. Zondag waren zij reeds genoodzaakt naar Luik te trekken, waar alles door Duitschers beoec is en waar enorm veel huizen voor de Roode Kiuis-ambulance zijn inge richt. Verschillende bruggen zijn er vernield, eh de vrouwen vertelden me, dat op de Pont Neuf een groote verhuiswagen met Belgische krijgs gevangenen staat. Mochten de Belgen de brug nu laten springen, dan doo den zij hun eigen mensclicn. Gis.e-niorgen waren de forten nog steeds in "banden der Belgen. De Duitschers schijnen in Luik ingebe ten te zijn. De menschen moesten c'e huizen openlaten, opdat de Duit schers, wanneer de Fransciién, die zij meenen dat zij voor Luik 'iggen, .binnenstormen, daarin zouden kun nen vluchten. Verder zijn de Duir- schers zeor vriendelijk en voorko mend voor de bewoners, wanneer deze het ook zijn. Zij geven de kin deren van hi-n chocolade, de man nen van hun sigaretten cn cognac. Om een einde te maken aan tiet praatje, dat ze vergiftigde chocoluite en sigaretten gaven, breken ze er een stukje af en eten dit zelf eerst op. Op enkele plaatsen moesten de vrouwen, die 's morgens om 5 uur waren vertrokken, over den grond kruipen, on-dat er over haar heen geschoten werd. Op haar weg heb ben zij van uit Herstal (lienoorden Luik aan de Maas, ten W. van het fort Barchon en bezuiden het fort Pontisse; het beschieten van twee forten gezien, terwijl onderweg ver scheidene kerken in brand stonden, ook te Visé. D© Duitsche posten waren zeor wel- wlllen den hadden medelijden met de arme vrouwen. In Visé zijn ze zelfs meegenomen naar het Ronde Kru s en hier werden onmiddellijk groote kanoën melk voor de vrouwen cn kin deren gebracht. Er word hun out ra den don kant van Mouiand l?J uit te gaan, omdat daar Belgische, maar ook Duitsche soldaten jagen dus daar werd blijkbaar gevochten en ze daar hun leven niet zeker waren. De Duitschers hebben toen de vrou wen oven voorbij hun pontonbrug, waar niemand over mocht, in een bootje over de Maas gezet en ze zelf tot aan de Nedei landsche grens ge- brach:. Ze waren vol lof over do Duitsche soldaten, die beweerden, dat ze ook nis: voor hun plezier oer verloren zoudt hebben, moet voor iemand van groote waarde zijn ge weest. Hoe is het anders mogelijk, den tweeden aanval op u te vorkla ren het nachtelijk bezoek, toen u bedwelmd werd en uw kamer van onder tot boven onderzocht Deze twee pogingen, die zoo snel op elkan der volgden, bewezen, dat u in het be zit waart van het een of ander gevaar lijk en lteschuldigend getuigenis, m den vorm van brieven of juweelen en dat de persoon, wien hot aanging, be reid was alles te doen, om het u tc ontnemen. Screed zweeg een oogenblik, maai de man, die naar hem luisterde, zeide niets. Welnu, vervolgde Screed, ik besloot uit de weinige waarde, die u aan het tweede geval hechtte uit uw afkoer van ondervraagd te worden over dit onderwerp dat het, zooals de eerste maal, mislukt was, en kwam tot de conclusie, dat u, daar u voelde dat het bedoelde voorwerp niet langer veilig zou zijn in uw bezit, het aan een derde persoon had gegeven. Toen viel mijn verdenking nutuur- lijk op juffrouw Anerley. Dat is alles slechts geraden van uw kant I viel Dick hem in de rede. Tot zoover, ja maar nu gaan wij van dc raadsels tot de feiten over. Terwijl mijn agenten uw beweringen log voerden c-n zc-lf thuis ook vrout en kinderen hadden. Over de heele reis tot aan de grer* hebben ze een sterke lijkentucH waargenomen. Op sommige p'anlse* Jagen de lijken maar even onder dei grond, en mee ried hen aan, voor»' niet fin de huizen 'e kijken. EEN VERONTWAARDIGD GENEESHEER. Het Medisch Tijdschrift deelt mede dat dr. Wiily Meesen zijn ontslag ge nomen heeft al3 geneesheer van di Duitsche legatie te Brussel, uil ver ontwaardiging over den overval, waaraan het Belgische volk heefl bloot gestaan van de zijde van een mogendheid, waarmede het verbon den was door verdragen. NERGENS VEILIG. De eigenaar van het hotel Weher te Antwerpen, een Duitscher, die zich-in zijn kelder had verborgen, werd daar uit verdreven met zwaveldamp en daarna gevangen genomen. FRANSCHE JOURNALISTEN IN BELGIé. Journalisten, die de reis van Parijs naar Brussel hebben gemaakt, von den overal groote geestdrift. DE HOUDING DER DUITSCHERS TEGENOVER BELGIe. Het „Hbld. van Antw." bespreekt de opvatting der ..Kölnische Zeitung" dat Duitschland door de schending van Belgiè's neutraliteit slechts „formeel m het ongelijk is", cn schrijft vervolgens: „Wie een oorlog begint met hel plegen van zulke misdaad; wie zijn legerbenden opjaagt tegen een volk, dat imrner met eerbied en vriend schap naar het Duitsche rijk heeft opgezien als een toortsdrager: <ier De- schaving; wie zich aanstelt a's bru taal vertrapper van de rechten der zwakken we in zijn trotschen over moed hot recht miskent en aan eer lijkheid den rug toekeert, die verdient vernederd en verslagen te worden. Want het staat immers geschreven, dal dc nederigen zullen verheven en de hoogmocdigen vernederd worden. Na het onrecht, ons door Duilsch- land aangedaan, zouden we bloedige tranen schreien, moesten die woord- terbrekers en eedsch.c-nners niet ge straft worden zoonl het vcrd.enen. DE DUITSCHERS ONDER BEL GISCH VUUR Dwars door bet veld bereikte ik, schrijft een van de oorlogscorrespon denten van de „N. R Ct.", de spoor lijn Maastricht—Visé, die ik overstak om na ©enig rondzwerven en her haalde aanhoudingen de Nederland- scho grenswacht tc bereiken. Midde lerwijl was het elf uur geworden c-n ik besloot mij te begaven naar kilo- meterpaal 45. Dit is aan de Mans het Zuidelijkste punt van Nederland vandaar kon ik de bedoelde ponton brug uitéén afstand van 350 meter waarnemen. Reeds in den vroegen óchter.d had het fort Pontisse ge tracht met zwaar geschut de ponton brug te vernielen, om den opmnrscb der Pruisen te vertragen. Nu begon een ware kanonnadc een der grana ten trof het kasteeltje bij Lixhe op 300 meter van mijn observatiepost. Dui delijk zag ik de granaat instaan, een doffe knal volgde de toren was in het midden getroffen, stortte in cn het fraaie kasteeltje, dat zoo liefelijk tegen een achtergrond van groen ge boomte afstak, vatte vuur en stond in we»nige oogenbükken in lichte laaie. Ontzagwekkend, rnaar tevens ang stiwas het gedonder van het ge schut. gevolgd door een eigenaardig piep«?nd, sissend geluid het inslaan der granaten was met het onbewa pend oog waar te nemen. Op ongeveer GOO meter ten Z.-U. van mijn standplaats had gedurende den nacht de Pruisische infanterie ge bivakkeerd. Deze troepenafditeling, door dicht geboomte aan het oog ont trokken, werd ontdekt door een Bel gischen vlieger, die hoog in dc lucht met groote snelheid in dc richting van het fort Pontisse verdween. Nauwelijks 20 minuten later viel te midden der dicht opeengepakte Prui sen een granaat, uit het Belgisch fort afkomstig. Zonder twijfel moeten bier door dat cene goed gerichte cn be rekende schot ©en groot aantal doo den gevallen zijn. Duidelijk zag ik de verwarring in het kampement, waar boven nog korten tijd de vale, leem kleurige rook dei r-.;plofte uikrine bleef hangen. De plaats dier itifnuicne-ufde'diiig, in het buitenland gm.osloegeii, wijdde ik mij geheel aan de out'jekkmg van tiet geheimzinnige pakje, waarin ik, dat wist ik zeker, den sleutel tot de oplossing van het raadsel vinden zou. Ik wist dat het volkomen nutteloos zou zijn, met juffrouw Anerley over dit onderwerp te beginnen, dus be legerde ik haar kamenier, lk zal ude details hesparen waardoor ik mijn doel bereikteer z-.jn verscheidene wegen om zulke dingen tot een goed einde to brengen. Laat tiet u genoeg zijn, als ik u zeg, dat ik haat over haalde om onder de bezittingen van haar meesteres tc zoeken naar het pakje, dut ik beschreef. Om het meisje recht to doen wedervaren moet ik u vertellen, dat zij er slechts, wanneer zij het vond, in toestemde het mij in handen te geven, op voorwaarde, dat het na onderzoek ongeschonden weer op zijn vorige bergplaats terugge bracht zou worden. Terwijl juffrouw Anerley op een avond aan het diner was, doorsnuffelde ik de papieren zorgvuldig aanteckeningen makend van hun inhoud en een klein schetsje 'eeken&nd. ter verdere aanwijzing van het paar gouden manchctknoopen met de letters „A. K." er in gegra veerd, die ik oordeelde van groot be lang te zijn voor het geval waarbij ik betrokken was. (Wordt vervolgd.) Er warden twee groote veldslagen verwacht, een in België, tusschen de Duitsche en Fransch-Belgische troepen en een ln Eizas-Lotharlngen tusschen Duitsehers en Franschen. Kleine gevechten. Da Duitschers in België.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5