De Europeesche Oorlog. van de reusachtige legers, de Belgen de overhand op Naar den groeten veldslag. Be In belangrijke voorposten-geveciitea de Dultschers. ten oorlogscorrespondent geeft een levendige beschrijving vsn den veld slag bij Haeles. De raadselen van Luik opgehelderd. Liefdedroom TWEEDS BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRMDAG 14 AUGUSTUS (9t4 staande liet vuur, waaraan zij bloot gesteld wa3, naar Haelen en Cortc- n,leken op. Weldra werd het gevecht buitenge woon hevig. Om 2 uur namiddags donderde het geschut van alle kan ten. De Duitsche mitrailleurs knet terden zonder ophouden en daartus- schen door hoorde men het hevig vu ren der Mausers. De strijd werd hoe langer hoe ver bitterder. Het werd een gevecht van man tegen man, De Belgische cava lerie rende op de Duitsche cavalerie in, maar daar het terrein zich niet leende tot een gemeenschappelijke actie, verdeelden de Belgen zich in kleine groepjes en renden zoo over den hemebchtigen bodem op den vijand in. Waar zij met de Duitsche cavalerie s'aags raakten, was de strijd uiterst verwoed en legden de Belgen buitengewone staaltjes van vermetelheid aan den dag. Intusschen ging de tijd voorbij en schoten de Duitschers niets op. Zij hadden al heel wat mannetjes verlo ren, daar zij verzuimden tegen liet vuur dekking te zoeker.. Onder een dichten kogelregen voortrukkecd, wil den de Duitschers de Belgische stel lingen veroveren met hun overmacht, hun maiineu niet ontziende en in de plaats van de gevallenen steeds ver- bche troepen schuivend. Hun aanval was verschrikkelijk. De Duitsche cavalerie bestormde de barricaden en trachtte deze te bezet ten. De Belgen decimeerden hen ech ter methodisch. Wat de moeilijkheden, waarmee de Duitschers te worstelen hadden, nog verdubbelde, was het feit, dat zij do over de Gethe en Yelpe geslagen brug gen in lange colonnes moesten over trekken en op deze wijze lee'ijk aan het vuur waren blootgesteld. Het meerendeel dezer bruggen werd ver woest en ten slotte bleven er nog slechts één of twee over, hetgeen den overtocht natuurlijk niet weinig ver traagde en de Duitschers dwong één colonne te vormen. Bij de bruggen werkte het vuur van de Belgische troepen al even moord dadig als bij de barricades Men zag, hoe de Duitsche officieren hun man nen presten om op te rukken en tot den aanval over te gaan le midden van een kogelregen uit geweren en mitrailleurs De bruggen waren in den letterlijken zin des woords be dekt met 'ijken, doch niettemin ble ven de Duitschers zich aan het vuur blootstellen. Op een gegeven oogen- blik had een ware slachting plaats op den weg van Herck naar Haelen. Een lange colonne cavalerie plaatste zich in letterlijken zin in één lijn voor de Belgische mitrailleurs en etormdo vervolgens voorwaarts, zonder zich om het vuur te bekommeren, doch dit kwam hun duur te staan. Mannen en paarden vie'en bij tientallen neer en eerst toen zij gedecimeerd waren, gaf men hun order om le rtiireeren. En wat bij Haelen gebeurde, had bijua op dezelfde wijze te Coitenae- kea plaats, waar de Duitschers een even verwoeden aanval onder namén. Een zeer gelukkige zijdelingse lie aanval werd op een gegeven moment door de Belgen tc-gen de Hank van de Duitschers ondernomen. Luitenant Van Doorén bad ten noorden van het tooneel van den stri.ul Diest bezet, van welke plaats hij commandant was. Hij verzamelde de verspreid lig gende afdeeüngen, versterkte deze inet de sappeurs en brandweerlieden van Diest en aan het hoofd van deze kleine strijdmacht vertrok de luite nant naar Ze'k, waar men om ver sterking gevraagd had. Deze dappe ren ondernamen een aanval op een vijandelijke batterij, waarvan de com mandant door een schot van luitenant Van Dooren gedood werd. De batte rij opende het vuur op de Belgen, maar dezen wisten van geen wijken Kruipend over <len bodem, schoven zij vooruit, de manschappen der batterij tegelijkertijd onder vuur nemend Tal van kanonniers beten in het zand en ten slotte trok de batterij zich terug. Niet tevreden met dit succes, zette de troepenmacht uit Diest den strijd tegen de Duitschers voort in de rich ting van Haelen. Om 6 uur was de nederlaag der Duitschers een voldongen feit. De aanval werd gestaakt cn de overblijf selen der Duitsche strijdmachten vluchtten in groote wanorde terug naar de Gethe en Velpe, terwijl de rest der Duitsche cavalerie naar Tongeren galoppeerde De Belgen hadden toen zeven uur achtereen ge streden. Wonderlijk zagen atj er uit, toen zij uit de loopgraven te voor schijn kwamen, het gelaat, baard en snor met slijk bedekt, hun oogen schitterend van vuur on geestdrift. Een honderdtal uhlanen waren bij Orsmael in Gussenhovcn in een scher mutseling gewikkeld met de voorpos ten van de troepen van Thienen. Een aantal hunner werd gedood en dc lan der's brachten om 7 uur in triomf paarden en wagens als buit mede. Naar schatting bedragen de verlie zen, die de Duitschers Woensdag ge leden hebben, ongeveer twee- drie duizend man, zoowel dooden alsge wonden. De verliezen der Belgen z:;n niet nauwkeurig bekend; het aantal dooden is echter zeer gering, zij heb ben voornamelijk gewonden, hoewel betrekkelijk weinig in verhouding tot de Duitschers. (Van andere zijde komt evenwel be richt, dat te Brussel 300 Belgische ge wonden verwacht worden) In don nacht werd er geen aanval ondernomen; wel weet men, dat de Duitschers zich tot den terugtocht ge reed maakten. Donderdagmorgen om 5 uur begon her geweervuur weer, hoewel vee! verder weg dan Woens dag, daar de Belgische troepen opge- Tukt waren, Verecho troepen zijn naar bet Belgische front gezonden, tor ver vanging van de manschappen, die aan den strijd van Woensdag hebben deel genomen. Onder de mannen heerscht een uitstekende geest en alten ver langen vol vuur naar den strijd. Officieel meldt Belgische leger bestuur over liet gevecht; De Woens dag door de Belgische troepen Inhaal de overwinning wordt officieel be vestigd, Slechts één divisie cavalerie en eeii gemengde brigade hebben aan den strijd deelgenomen. De verliezen dor Duitschers zijn zeer groot, onge veer 3/5 gedeelte van de legermacht, welke aan den strijd deelnam, is bui ten gevecht gesteld, terwijl de verlie zen der Belgen betrekkelijk gering zijn, cr zijn 3lechta enkele manschap pen gesneuveld. Donderdagochtend bevond zich een divisie cavalerie op het punt, waar do Duitsche troepen Woensdag geslagen werden, waar schijnlijk om d» dooden en gewonden benevens het achtergelaten materieel te vervoeren. Voor een Duitsche cavalerie-aanval op Brussel behoeft geen vrees to be staan, daar alle wegen In het Zuiden door hel leger ea de burgergarde worden bewaakt. Over het gevecht van Donderdag wordt gemeld: Blijkens een mededeel mg van het Belgische ministerie van Oorlog is er in de buurt van Eghezee, een stadje ten noorden van Namen, in den vroe gen ochtend gevochten. Reeds Woens dag werden daar troepen gesignar teerd en Donderdagochtend vielen de Belgen het stadje aan. De Duitschers werden teruggedreven en leden zwa re verliezen: o.a. viel een mitrailleur, die op een automobiel bevestigd was, in handen der Belgen. In verband met de gevechten van Woensdag en Donderdag schrijft de Handelsblad-correspondent: Naar den grooien veldslag De militaire medewerkerf van de „Times" geeft een breedvoerig over zicht van de vermoedelijke positie en den opmarsch van de Duitsche legers naar de Fransehe grens. Hij komt door een vergelijkende studie tot de riner.ir.g, dat de hoofdmacht van het Duitsche leger oprukt tegen Frank rijk in het Noorden \an Lotharingen sn het Zuiden van Luxemburg. Er zouden, naar zijn berekening, onge veer twintig legerkorpsen op marscb zijn naar dit gebied, waaronder ook tiet 1-lde Oostenrijksche korps. De goed-georganiseerde concentra- ;ie-z."..ne in het Rijkstand zou dus ver laten zijn ten gunste van het opruk ken door de Belgische Ardennen, een streek die niet in Duitsch bezit was hij het begin van den veldtocht, en die niet zeer goed voorzien is van hulpmiddelen. Daarheen is het groot ste deel van het Duitsche operatiele- per gevoerd. Voor die groote troepen- !i.;i--a moet in dit gebied de verzor ging en voeding hoogst moeilijk zijn. Maar daarentegen kan Duitschland aannemen, dat de bosschen het voor de Fransehe veldartillerie moeilijk zullen maken de voortrukkende mas sa s te beschieten. Er zijn acht Duitsche korpsen in de eerste linie, behaise het 14e OoS- tenrijksCbe. Er zijn negen korpsen in tweede li nie, en zoo het 15e cn 2le Duitsche korps en het 14de Oostenrijksche korps in het zuiden zullen worden vastgehouden, staan er 17 korpsen ge reed om offensief op te treden in Noord-Frankrijk en de vlakten van België. Daaraan zijn verschillende divisies cavalerie toegevoegd, wier voornaam ste taak zal zijn het optreden op de flanken van het operecrend teger, voornamelijk ten Noorden van de .Maas. Zes Duitsche legerkorpsen zijn naor dc- Russische grens gezonden. De geheele Duitsche strijdmacht in eerste linie is dus opgerukt. Tegenover Frankrijk staan 20 le gerkorpsen met acht divisies cavale rie. Indien ieder Duitsch legerkorps etu 'reserve-divisie heeft, is- de sterk te van de Duitsche troepen aan die zijde 1.275.000 man. Die sterkte is al dus Le \erdeelen: 783.000 geweren, 05.000 sabels, 4416 kanonnen en hou- witsers, 1488 machinegeweren. .Maar voor den hoofdaanval zijn slechts 17 legerkorpsen iieschikbaar, met een sterkte van ongeveer een miliioen man. De „Times" meent dat in den. loop dezer week de groote opmarsch zal beginnen. Het blad zegt ten slotte Het Duit sche cpüCciitrat ieplan heeft liet voor deel de hoofdmacht van het leger in suat te stellen saam te werken in elke richting. Maar daarnaast staan verschillende nadoelen. In elk geval is te verwachten, dat de strijd, die daar zal worden gele verd, een der grootste, ernstigste en bloedigste slagen zal zijn ui; de mo derne krijgsgeschiedenis, Ds slag bU Haaien. Het eerste aaneengescha kelde verhaal. De To'egraaf-correspondent is in •staat een geregeld verhaal te geven van den slag, die Woensdag bij Hae len geleverd is. Woensdagochtend tegen 11 uur ver schenen de Duitschers op den weg van Stevoort naar Haelen en werden de eerste schoten tusschen de verken- Tieis gewisseld. De Belgen lieten langzaam den vijand naderen, waar na liet vuur heviger werd en aan weerszijden de artillerie aan don strijd begon deel te nemen, liet Duit sche geschut richtte weinig onheil aan. Dc Belgische ariillerie richtte daar entegen uitstekend en de kogels kwa men midden in de vijandelijke cava lerie terecht. Deze ruk'.e, niettegeu- FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Eugeisch, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS» 45) Eenigon tijd bleven zij zwijgend zoo ii.tuiitoen, langzaam opstaand, draaide Emberson zich naar den de tect) .e om, terwijl hij zeide, met een stem, waaruit alle jeugd, alle wils kracht geweken schenen te zijn Doe wat u moet (loon. Ik hen ver slagen mijn laatste tegenstand is ge broken. Mijn ojnlruciit hier is geëindigd, mijnheer Emberson, antwoordde de detective; van mijn kant is er geen verdere tusschenkoms; noodig, en u kunt er zeker v;>,n zijn, dat hel geheim van het werk van dezen nacht nooit door mij openbaar gemaakt zal worden. Mijnheer Bevuil, zich naar dezen heer omdraaiend, ik veron derstel, dat liet 't beste zou zijn, uw tuak, die onderbroken werd door mijn komst, te beëindigen. Mijnheer Screed, riep de laat ste, u bent een beste kerel Dick Embersou's lippen trilden, hij maakte een beweging met beide han den, alsof hij wilde oantocnen, dat het spreken hem op dat oogenblik on mogelijk was, en draaide zich om. Edward Bevan deed zijn werk vlug cn goed, terwijl de twee anderen er bij stonden met gebogen en onbedekte hoofden. liet was voorbij Zorgvul dig strooide de jonge rnan een paar klompen droog zand en gebroken twijgjes van hei kreupelhout over de plek, zoodat niemand vermoeden kon, wat er onder lag. Toea gingen de drie mannen to za- men en in vriendschap den heuvel af. Bij „De groene Man" aangekomen, nam Screed afscheid van hen, zeg gend Ik zal nog eenigo dingen met u moeten bespreken, mijnheer Ember son, voordat ik Binglcford voorgoed verlaat maar u behoeft u nergens ongerust over te maken, daar kunt u van verzekerd blijven. Waarop de ander antwoordde inet een stem, die een vreemden toon van beschaamde nederigheid in zich had Ik heb u verkeerd beoordeeld, mijnheer Screed, en het spijt mij. Ik kan geen woorden vinden om u te be danken voor wat u vannacht voor mij gedaan hebt.; maar desniettegenstaan de voel ik, dat ik u groote dankbaar heid verschuldigd ben voor uwe ver draagzaamheid. Ik zal het nooit ver geten I Dat is in orde, mijnbeer Ember son, antwoordde do detective haas tig. L' behoeft mij in 't geheel niet to bedanken maar er is één kleine gunst, waarom ik u zou willen vra gen. Wat is dat Slechts dat u mij belooft, niet aan juffrouw Anerley te zullen ver tellen, dut ik het door middel van haar kamenier klaarspeelde, bet ver borgen pakje te onderzoeken. Ik wil liever niet, dat het meisje haar be trekking door mij zou verliezen. Natuurlijk zal ik er geen woord van zeggen, antwoordde Dick, «enigszins met zijn gedachten afwe zig bij het noemen van Enid's naam was een pijnlijke uitdrukking op zijn gelaat gekomen, en een oogenblik stond hij in diep nadenken verzon ken. Kom morgenochtend om elf uur in het huis v an Kolonel Anerley, mijnheer Screed, zeide hij tenslot te. Ik wil nu niet langer geheimen hebben. Ik zie nu in, dat anderen bui ten mij zelf het recht hebben, de ge heele waarheid to weten over alles, wat hi:>r geheurd is, en ik heb bij me zelf overlegd, dat ik de geschiedouis in haar geheel zal vertellen aan do weinigen, die ik mijn vrienden kan noemen. Ik zou het prettig vinden, in dien u, als een van hen, er ook bij tegenwoordig was. Ik zou het niet graag twee keer willen vertellen. „De alleszins schitterende uitslag der twee eerste gevechten te platten land is er naar om de geestdrift der Belgische soldaten nog te doen stij gen. Uc-eft de verdediging van Luik bewezen, dat zij onverschrokken den aanval van vijfmaal talrijkore strijd machten weerstaan in de tusschen- ruimte eener belegerde vesting, deze twee gevechten schijnen er op te wij zen, dat de Belgische soldaat ook in het open veld een gewillig, beweeglijk cn schrander strijder is. En dit te hebben bewezen is misschien nog het beste resultaat van deze twee gevech ten." DE DUITSCHE KEIZER NAAR BELGIë? De ..Daily Chronicle" verneemt uit Brussel, dat de Duitsche keizer per soonlijk naar België zal gaan, om 't bevel over de daar aanwezige troepen op zich te nemen. VEEL RAADSELS INZAKE LUIK OPGELOST. Een Nederlander, die tot Zaterdag j.l. te Luik woonde met zijn gez.n, een betrouwbaar persoon, deelde aan 't „Itb'd." de volgende bijzonderhe den mede In den nacht van 3 op 4 Augustus vertrokken 24 Belgische 'anders on der een officier uit Luik, om de be weging van het Duitsche leger te ver kennen. Zij namen tien postduiven rr.ee en verscholen zich in de I.euven- sche bosschen, ongeveer halfweg Luik en Aken. Telkens wanneer cent- ge verandering werd waargenomen in dc beweging der Duitschers, werd een postduif afgezonden, zoodat de verdediging van Luik voortdurend goed op de hoogte bleef. Dinsdagmorgen 4 Aug. werd voor het eerst van de I.uikscha forten ge vuurd en omstreeks vijf uur des na middags gelukte het aan de bezetting van Luik 24 Duitsche kanonnen ta veroveren en tal van Duitschers ge vangen te nemen. Woensdagmiddag om twee uur word door de Duitschers een wapenstil stand aangevraagd. Twee Duitsche officieren werden geblinddoekt bin nen Luik gebracht door twee Belgi sche collega's en naar het stadhuis geleid, waar geconfereerd werd met generaal Leman en burgemeester Klever. De Duitschers eischten over geving van de forten en van de stad. Ze vroegen een wapenstilstand van 24 uren, wat de Belgen weigerden. Toegestaan werd echter een wapen stilstand van 4 uren voor het begra ven van dooden en het vervoeren van gewonden. Klokslag zes uur openden de Belgi sche forten weer het Vuur, dat voort duurde tot Donderdagmorgen halt acht. Woensdagavond liftlf acht was reeds de gasfabriek in brand gescho ten en evenals verschillende particu liere gebouwen afgebrand. De gehee- le-stad zat tijdelijk zonder gas. „Reeds iü den nacht van Woensdag op Donderdag werden duizenden sol daten door generaal Leman ver plaatst in de richting van Namen, Ans (een uur van Luik), St. Truyen en Thienen. Donderdagmorgen, om halt acht we'd door de Belgen in Luik de wit te vlag geheïcbsn voor een confe rentie tusschen Duitsche generaals en Koning Albert te Ans. Wederom eischten de Duitschors de overgeving van de forten en do stad Luik, doch de Koning weigerde beslist de overgeving der forten m&t deze woorden: „Dan ga ik lieve:- niet mijn schoon, Luik de lucht in". Hierop stelden die Duitschers voor de stad over te geven en hun vrijen doortocht toe te staan, met dien ver stande, dat de Duitschers bij het doortrekken nier in den. rug besclio- ten mochten worden. Dit werd goed gekeurd. Donderdagmiddag werden tlcor ge heel Luik proclamaties aangeplakt, onderteekend door den Duitschen commandant, waarvan de inhoud luidde, dot alls Luikenaren hun wa pens moesten brengen op het stad huis. .-Vis het weer voorkwam, dat burgers op de Duitsche soldalen selioten, dan zou heden om vijf uur de stad gebombardeerd wonden, tot dat geen liuis meer stond. Deze proclamatie veroorzaakte een vreoielijke paniek in Luik. Vrijdag vluchtten dientengevolge duizenden no ar omliggende plaat sen. Onze zegsman ging met zijn ge zin naar Herstal, doch keerde mot velen terug naar Luik, toen bleek dat geheel nood-doos de paniek was ontstaan. GENERAAL JOFFRE AAN KONING ALBERT. Do opperbevelhebber van het Fran- scho Noord Oostelijke teger, generaal De jonge Emberson en zijn vriend kwamen ongeveer kwart voor elf op ..De Linden" aan, en er was iets in de manier, waarop zij ontvangen wer den, dat Edward Bevan eenigszins vreemd voorkwam, ofschoon Dick, wiens gedachten geheel vervuld wa ren van de pijnlijke taak, die hij moest vervullen, net niet opmerkte. De heele atmosfeer van het huis scheen, op de een of andere onbe schrijflijke wijze, veranderd to zijn. Het was niet zoozeer een gemis aan hartelijkheid, als wel een verlegen heid, een gedwongenheid, die duide lijk uitkwam in de manier van doen van den kolonel en zijn vrouw, en zelfs nog opmerkelijker was in die var. hun dochter. Edward Bevan maakte zich bezorgd over de laatste, die er bepaald ziek uitzag, vond hij. Toen haar hand een se con do lang in de zijn rustte en hun blikken elkaar ontmoetten, was er een aandoenlijke bede in haar blauwe oogen, die hem onbeschrijflijk aandeed, ofschoon hij niet raden kon, wat het beduidde. „Help mij 1" scheen het te zeggen. „Verlaat mij niet Maak het inij ge makkelijker Hij bemerkte ook, en daar verbaas de hij zich zeer over, dat zij scheen terug to schrikken voor een meer hartelijke begroeting met Dic-k, dan een handdruk. Er deed zich echter Joffro heeft, naar het „Handelsblad, van Antwerpen" meldt, den volgen den brief aan koning Albert gezon den: „Sire. Ik ontvang zooeren de proclamatie door U aan hef Belgische leger ge stuurd en die den broeder-groet van het Belgisch "leger aan hel Fransehe bevat. In naam mijner troepen en in eigen naam bedank ik voor die voor mijne soldaten zoo vleiende gedachte. Geroepen dezelfde vijanden te be strijden, znl'en uwe voorbeeldige troepen en die van Frankrijk zich steeds als echte wapenbroeders ge dragen. overtuigd van de zegepraal hunner redhtvna-dige zaak en samen zullen ze oprukken naar de zege praal. Gelieve Uwe Majesteit, de verzeke ring van mijnon diepsten eerbied te aanvaarden. (get. JOFFRE". GESNEUVELD. Naar de Te! van betrouwbare zij de verneemt is een broer van den ge wezen Duitschen rijkskanselier von Bülr.v.-. generaal majoor Kar) Ulricb von Rüiow, bij r'-r. der eerste gevech ten in <le buurt van Luik gesneuveld. DF, DUITSCHERS IN BF.LGIë. De Duitschers trachten voor zich in Luik een milder stemming te ver wekken. In Link is hun dat gedeeltelijk gelukt. De inwoners komen geregeld naar de militaire muziekuitvoeringen luis teren en in een tweetal café"» wordt muziek gemaakt. Intusschen blijven de conflicten tusschen minderen en Beig.scho burgers, ook buiten Lmk, bron van tal von moeilijkheden. EF.N ÜUITSCII ANTWOORD OP 1)E BESCHULDIGING VAN WREEDHEID Van weerszijden, komen, zooals dnt vooral in het begin van eén oorlog gebruikelijk :s, de beschuldigingen van wreedheden en overtreding van le vorlogSgebrniken. Van Duitsche aijde worden de be- schuldigmgen v..n wreedheid jegens de Duitsche troepen geul:, tegenge sproken. KRUPP-KANONNEN" VOOR BELGIë Volgons een bericht aan do N. R. Ct. hoeft iemand van do Duitsche Bank (e Brussel, vanwaar hij te Brunswtjk was aangekomen, ver teld, dat er in de Belgische Kamer heftige woorden over zijn gevallen, dat de Belgische regeering verzuimd had, bij Kmpp de kanonnen te laten haten, die zij besteld had en die al lang klaar waren, en waarvoor do koop-om van 2fx) miliioen raai zelfs reeds was betaald. Het was uiisre- steld, naar bet hoc-lie. wegens trans port moeilijkheden. Nu is tiet natuur lijk uitgesloten, dat België de kanon nen krijgt. ltELGIë EN DE CONGO. Het Belgische Congogebled en in liet hijzonder liet district Katanga zijn in staat van verdediging «re- bracht tegen een Duitsche beweging. TEGEN WREEDHEID IN DEN- OOR LOG. De N. R. Ct, meldt: Le Peuple deelt mede, dat de mi nister van buitenlandsche zaken een maatregel staat te. treffen, waarvan de uitwerking belangrijke gevolgen kan hebben voor den loop der gebeur tenissen. Hij zou al de geaccrediteer de diplomatieke vertegenwoordigers der niet in den oorlog betrokkene vol keren samenroepen. Aan deze confe rentie zouden deelnemen Italië, Ne derland, Turkije, Bulgarije, Roeme nie, Griekenland, Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Zwitserland, Span je. Portugal, de Veireenigde Staten, de Zuid-Amerikaanscae republieken, China en Japan. De minister zou hun kennis geven van eiken inbreuk op het volken recht, de conventie van Genève en de algemeone acte der conferentie van den Haag gepleegd. De diplo matische agenten zouden worden ver zocht hunne receering ielegraphlsch melding te maken van deze olficieele bekendmakingen. Anderdeels zou he-, internationaal socialistisch bureau in denzelfden zin bij dc socialistische fracties der onzijdige naties handelen door interpellaties in de Parlemen ten en door oproepen tot het volk. Nederland en België. De lieer Roland de Marès, de hoofd redacteur van de „Independence Bei ge", blijkt nog niet gerust, of zijn land uit het noorden geen gevaar dreigt. Onze noordelijke buren, geeu gelegenheid voor, haar iets te vragen, vóór de aankomst van den detective. Toen Dick in cenige korte woorden uitlegde met welk doel hij den detec tive had verzocht hem daar te komen opzoeken, kuchte kolonel Anerley, na een snellen blik op zijn dochter, ze nuwachtig. en zeide Ik geloof, dut het heel verstan dig van je is, »ten heer Screed a ties te vertellen; maar er bestaat in ge heel geen reden, mijn beste jongen, waarom wij bij je onderhoud met hem tegenwoordig zouden zijn Ik moet bekennen, dat ik je, tot nu toe, eenigszins onbehoorlijk zwijgzaam heb gevonden maai- voor zoover wij er bij betrokken zijn, zijn uitleggin gen niet moer noodzakelijk. Ik Enid - Vader heeft gelijk, onderbrak het jonge meisje hem inet trillende lippen, onze tegenwoordigheid zou jé alleen maar nog meer pijn doen, en is geheel onnoodig. Je zult ine toch moeten toegeven, dat ik daar het beste over oordeelen kan, antwoordde Emberson vast beraden, een verwonderden en eenigs zins verwijtenden blik op haar wer pend. Ik begrijp jo niot, Enid Je hoort, dat je vader zegt, dat hij mij onbehoorlijk zwijgzaam heeft gevon den. Niet lang geleden verweet je mij zelf. dat ik ie niet voldoende in mijn schrijft hij, kunnen zich er niet ovetr verwonderen, da', wij hun houding van groot belang achten, aangezien een schending van de Nederlandsche neutraliteit België nieuwe cn ernstige moeilijkheden zou brengen. De qnnc-stie is z-Nrerhcid te hebben wat de Nederlanders zullen 'i-xn, in dien dc Duitschers pogen zonden door Xederlan.isch-Limbir.g Bete;." in het Noorden binnen te vallen. Heeft Holland afdoende rr.r.r.trege len genomen om ook metterdaad een eventueels schending af te wijzen? Do heer Roland cie Marès hoopt, dat Nederland in deze- belangstelling geen bewijs van wantrouwen zal zien, maar begrijpen zal. dat Belgn- strijdt voor zijn leven en vrijheid c-n zich daarbij niet mag blootstellen aan le vensgevaar dotfr de font of zwakheid van anderen. 't Algemeen Handelsblad merkt op: „Wij begrijpen de overspanning en de daaruit voortvloeiende ongemoti veerde en bijna beteodigenJe rored beid van den heer Roland de Marès. Hij kan echter gervM zijn en vr-rze ke'rd, dat de woorden, door onzen S minister-president den Sen Augustus in hei parlement gesproken, geen ijde- le klanken waren: „Wij zijn gereed tot handhaving van onze onzijdigheid en moet i.et zijn van ons onafhankelijk voiksbevaaa met al onze krachten. „Wij zullen eendrachtig s;nnd hou den en de spreuk van ons Vorstenhuis getrouw blijven- Ik zai handhaven".' Frankrijk-Duits&hland DE LANDING DER EN'GFLSCHEN AAN DE FBANSCHE KUST. Fransehe en Belgische bladen heb ben al het bericht gebracht, dat te Havre Engelsche '.roepen van de stn king force, het snelst te mobi'-;=eerer. gedee'te van de expeditionary force aan wal gezet. Eer. Nederlander be vestigt d.i aan de „X. R. Ct." in der volgenden brief- „Zoo juist uit Havre in ons -.ader land teruggekeerd, kan ik u mede deeleri, dat Zondag 1.1. de eerste En getechen in Havre zijn gesignaleerd In den volgenden nacht kwamen viet Kngelsche schepen binnen, bemand met ettelijke duizenden Erigc'sche in fan te risten. Maandagmiddag zag ik een der grootste bodems van dc Castle-lijn binnenstoomen, welke inet groot enthousiasme door de be vol king werd verwelkomd. Ook dc Engekchen van hun kant juichten en joelden als feestgangers. Ik behoef u niet te zeggen hoe warm de verbroe dering was. Een Frar.sch officier van dc kuras siens vertelde mij, dat ecu ander groot contingent via Duinkerken if overgebracht. Als attaché s bij den staT van generaal French waren eetjige afstammelingen van aanzien i. ke Napoleontische faxni'-ies aange wezen. In het Café Tortoni kon inet dagelijks zien vereenïgd een print Murat, een hertog van E.'chüngen 'een nakomeling van maarschalk Ney) en een hertog van Montabel'o (een nakomeling van maarschalk hannes'ze dienden tevens met een zestigtal andere kurassiers als tol ken. De stemming te Havre was kalm en waardig Geen overmoed en geen noo delooze bluf. 1000 DUITSCHE GEVANGENEN. De „Peut Parisien" meldt, dat een convooi Duitsche krijgsgevangenen, uit infanterie en cavalerie bestaande, naar Portier is gebracht. Daar zijn er nu ongeveer duizend. Uit Berlijn wordt aan het Handels- i blad geseiud: Uit de laatste 3>erichlen over ae gevechten bij Mühlhausen en Lagardc blijkt, dat de behaalde successen voor de Duitschers nog grooior zijn dan men aanvankelijk meende. Bij Mühlhausen zijn het 7e Fran sehe legerkorps cn een divisie terug geslagen. I-let blijkt thans, dat de strijd niet alleen zeer verbitterd was doch tot tiet handgemeen uioet zijn doorgevoerd, wam een tegenstander, die in goede orde terugtrekt, zondei reslissend geslagen ;e zijn, laat geen :er kannen, 10 voertuigen en 523 ge vangenen in dos i nands handen. Grooter nog is het succes bij La garde, waar een brigade van bet 15» Fransehe legerkorps werd teruggesla gen, en waarbij 1000 ongewonden, meer dan een zesde van de combat tanten, werden gevangen genomen. liet gevolg dezer beide gevechten is, dat het Dutsche gebied vutj vïian- vertrouwen had genomen. Welnu, ii l>?n tot de conclusie gekomen, dat i; meer naar"mijn trots dan naar mij' plichtsgevoel luisterde, door bepaald» feiten voor u allen te verbergen ei nu wilde ik dit graag horstellen - soon geheimen meer verbergen, ei inet jou samen, liefste, van voren a aan beginnen. Kolonel, vervolg de hij, dezen heer zóó plotseling aai; sprekend, dat de laatste opsprong ii zijn stoel. wanneer ik u, uit naan van de vriendschap, die u eens voo. mijn ongelukkigeii vader voelde vraag, iu mijn wenschen toe te stem men, dan zult u dit zeker niet welge ren, nietwaar Op dit oogenblik kondigde d knecht nan, dat mijnheer Screed ii do bibliotheek was; dc heer des hui zes siond op en zei onderworpen Nu je er zoo op staat, Dick, be- ik tot je dienst maar laten wij d dames tenminste sparen voor eei heropening van een pijnlijk ondei werp. Ik kau haar later inlichten ove .alles, wat voor haar noodig is to w ten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5