Vetsier»dal do Du)(solie offlcfer ge- dood was door luin mannen en ze hadden bevel gegeven aan den bur gemeester van Leuven den Duitschen officier 'o begraven, liet onderzoek Lep speciaal over deze quaeetle. Het beeft op de meest besliste manter uit gewezen, dat de inwonetre van Lins- ;neau zie Lzorgvuldig van elke daad van vijandschap hebben onthouden. De burgemeester van de gemeente heeft, naar hij herhaaldelijk ver klaarde, zich. borg gesteld tegenover den commandant der Duitscho troe pen. Het was te vergeefs. liet dorp sverd in den avond van 10 Augustus door een zeer talrijken troep uhlanen over stroomd, gevolgd door artillerie en mitrailleuses. Zo verwoestten en verbrandden net kanonschoten twee hoeven en zes huizen. Ze dwongen alle mannelijke inwo ners van het dorp hun woningen to verlaten en hun wapenen in te leveren Desniettegenstaande verdeelden ze de mannen in drie groepen. De man nen van een dezer groepen werden met touwen gebonden. F.If van deze boeYen werden in een kuil geplaatst, waar men ze heeft gevonden, den schedel stukgeslagen met den kolf van het geweer. Allen zijn overledeik De anderen werden tusschen de paarden geplaatst en naar het veld meegevoerd, elk Oögenblik bedreigd gefusilleerd te worden. Eindelijk wer den zij losgelaten onder bedreiging, dot de dorpen totaal verwoest zou den worden, wanneer iemand des nachts zijn huis zou verlaten. In den nacht van Maandag 10 op! Dinsdag 11 Augustus zijn de uhlanen in grooten getale te Velm gekomen, ■waar de bewoners sliepen. Zonder ee- nige uittarting schoten de Duitschers in liet huis van den heer Deglime- Gevers, drongen er vervolgens naar binnen, terwijl zij het huisraad stuk sloegen en het geld stalen. Zij staken do schuur in brand, waarbij de oogst, de landbouwgereed schappen, zes ossen en het gevogelte verbrandden. Zij brachten de vrouw op een halve mijl afstands van het huis, waarna zij op haar schoten zon der haar te raken. Den echtgenoot voerden zij mede in een andere rich ting, vuurden ook op hem en door schoten hem met drie kogels. Hij is stervend. Dezelfde uhlanen hebben evenzoo het huis van den spoorwae! ter ge plunderd en verbrand. De Dyitsche troepen hebben bij het agentschap van de Nationale Dunk te l uik voor frs, 400.000 aan 5 francs- biljetten, die nog niet gestempeld wa llen (hetgeen eerst op order van hot b'wikbestuur te Brussel moest gebeu- r. n) weggenomen. Het stempel was hij den drukker. De Duitsche overheid li e-..-ft bevel gegeven tot stempeling en gebruikt ze nu. Nota van inlichtingen, ingewonnen loml'rent het gedrag van de Duitsche Lruitcrij te Orsmael en Neerhesper op 10, 11 en 12 Augustus: lo. Feiten, vastgesteld door den boe ,- Jef Dierlckx van Weerhespen. F.en grijsaard uit de gemeente we'rd 'de arm op drie plaatsen boven ie Landen gebroken, waarna hij aan de voeten werd opgehangen en levend! •verbrei ncL 2o. Verschillende personen uit Ors- mal werden op niet nader aan te dui den wijze mishandeld; jonge meisjes en kinderen eveneens. 3o. Een carabinier, gewond en ge n-vingen genomen, werd opgei nngenen do Belgische soldaat, die hem ver borgde, werd gefusilleerd tegen ten t ei ra afpaal aan den weg van St.- T rond. TEGEN ROOF EN PLUNDERING. Een vluchteling uit een dorpje na bij Tongeren te Maastricht aangeko men vertelde dat op last van een Duitsch generaal, tien Duitsche col- daten gefusilecrd werden, die geroofd er. geplunderd hadden. IIOF. 'T ENGELSCHE LEGER ONTVANGEN WORDT. De Month. Guardian" geeft de Volgende uittreksels uit brieven van mannen, die dienst doen in het expe ditieleider: ..Wij zijn allen welgemoed, onze ©enige begeerte is slechts met de Duit-chers slaags te raken. Do Fran- sche troepen, die we ontmoeten, zijn (linke kerels. ..De warmte waarmee we begroet zijn iieefi ons allen verbaasd. Zoo ook do belangstell.ng in ons leger en on'o officieren van de Fransche sol- dalen en het volk. „Ik heb nooit zulk een geestdrift gezien. Oude mannen, vrouwen on kinderen vechten lette-lijk in do straten om dicht genoeg bij to ko men, om ons de hand te drukken of om een lapje of een knoop van onze uniformen als een herinnering aan <1- ..Entente", zooals zij zeggen. In oen dorp vroeg een vrouw haarlok ken van ons, en ze heeft zo gekregen ook. Zelfs de zieken worden buiten gebracht om ons te zien". „Onze jongens trekken nu met grooter geestdrift op dan in Znid- Afrika De Fiunaehen leeren ons de „Marseillaise", en wij leeren hun «God save the King". IN MAASTRICHT. De Duitsche gewonden ontvangen zoo meldt de N. R. Ct. allengs meer bezoek van bloedverwanten uit Lun vaderland. Een vrouwtje uit Rostock reisde meer dan twee etma len. ook des nachts, om haar zoon hior to ontmoeten. Zij venman g'cbe haar jongen mee to nomen. Men heeft Laar duidelijk gemaakt, dat, nog af gezien van den toestand der patiën ten, krachtens ooi-logs nacht voorloo- pig geen vervoer naar Duitschland mag plaats hebben. DE VLIEGER PéGÖUD is te Parijs aangekomen om zich een nieuw vliegtuig te verschaffen. Zijn toestel is onbruikbaar gemaakt door 22 geweerkogels en 2 granaten. Hij verklaart, naar de N. R. Ft. meldt vergezeld van een officier, boven den Rijn gevlogen te hebben en bommen te hebben laten springen te midden van twee Duitsche couvooien. ALCOHOLVERKOOP VERBODEN. De verkoop van alcohol is verboden binnen de versterkte stelling van Antwerpen. Duitschlend-Frankrijk, DE EERSTE STRIJD OM MüHLHAUSEN. In de ,,Köln. Zeitung" vindt men een gedeelte uit een particulieren brief overgedrukt, waar belangwek kende bijzonderheden vermeld staan over do tot nu toe vrij duistere ge schiedenis van den eersten strijd om Mühlhausen, welke stad eerst door de Duilschers ontruimd, vervolgens door do Franschen he zet werd, waarna dezen er weer uit werden geworpen. Volgens de laatste telegrammen is de stad thans weer in Franscho handen gevallen). Wat deze telkens hernieuwde strijd betcekent voor de bevolking van het ongelukkige Mühlhausen, blijkt uit het relaas der verschrikkingen van dat oerste gevecht. De brief is gedateerd Mühlhausen, 12 Aug. Wij hebben hier groote en vreeselij- k«3 dingen beleefd, aldus vangt de schrijver aan. Het heette hier, dat do Boven-Elzas zou worden prijsgegeven, maar anderen vertelden weer, dat den Franschen oen hinderlaag werd gelegd. Donderdag marcheerden onze troepen naar de grens af de beide volgende dagen werd gevochten bij Altkirch, men streed zelfs tot voor do poorten van Mühlhausen. Den gehee- len dag donderde Let geschut, het geknetter van het geweervuur ver mengde zich met het helsche getik van do mitrailleurs. Maar de beide Duitscho regimenten konden het toch jiiet houden tegen de Fransche over macht en moesten na een krnehtigen weerstand het veld ruimen. Zaterdag avond trokken de Fransche bataljons met slaande trom de stad binnen. Maar reeds den vorigen avond wa ren de locomotieven, het treinmaterl- aal c-nz. naar het oosten in veiligheid gebracht, waarna de spoorlijnen ver nield waren. Den volgenden morgen lagen overal om de stad Fransche troepen* terwijl de domineeronde punten bezet waren door de Fransche artillerie naar schatting een heel legerkorps. Een af- deeling Fransche huzaren kwam langs onze woning in de voorstad. Ik sprak hen aan en daarbij ontwikkelde zich het volgende gesprek „Waar gaat. go heen En onmiddellijk klonk 't antwoord ,,;'i Berlin." „Daar behoort moed toe." ,,0, maak je niet bezorgd. Wij heb ben de stad en wij houden haar. Leve Frankrijk, leve de Elzas. Mijnbeer Wilhelm zal zijn koffers moeten pak ken I" Zoo spraken zo. Zondagmiddag tusschen vier en vijf uur kwam er weer beweging. Ten noorden van de stad werd weer ge schoten blijkbaar was daar Duit sche artillerie opgetreden. Wij zagen van ons hoog gelegen huis, hoe de eerste granaten in de stad vielen, de Franschen schoten terug en weldra was de strijd in vollen gang. Wij vluchtten in den kelder en hoorden hoe de granaten in ons huis sloegen. Het was eed ontzetlende toestand. Blijkbaar namen de Duitschers de hooggelegen voorstad onder vuur, in de meening, dat deze bezet zou zijn dour de Franschen. Te middernacht hoorden wij plotseling het geluid van een razenden galop, het gebulder van het geschut overstemmende Fran sche batterijen renden voorbij. West waarts. En heviger werd de "slag, steeds dichterbij kwam het geweer vuur, de kogels suisden door de .boo-j men, takken werden afgerukt, geen ruit bleef heel. Het was om krankzin nig te worden daar ïri dien donkeren kelder, terwijl vlak in de nabijheid een gevecht van man tegen man werd geleverd. Want reeds klonken de Duit sche commando's het bajonet-gc- vecht was begonnen. Eindelijk, tege.n vier uur in den ochtend, werd het langzamerhand rustiger, het gevaar scheen gewe ken en wij durfden het te wagen naar buiten te komen, hoewel nog nu en dan kogels in de nabijheid insloe gen. Do eerste hanen kraaiden, de bleeke muan stond nog aan den heinel, een zwak licht uitwerpend over het slag veld. Overal lagen, vaag omlijnd in de morgenschemering, stapels lijken. En reeds na enkele uien tuften de Roode-Kruis-auto's door de straten, om overal de gekwetsten op te halen en weg te voeren. De hospitalen wa ren in een oogwenk overvol en altijd nog maar werden de slachtoffers aan gevoerd. De Duitsche troepen werden met groote geestdrift, door de inwoners ontvingen. Plotseling" werd weer he vig geschoten in de straten het bleek, dat eeuigo Franschen, die zich in oen paar huizen hadden verborgen gehouden, vuurden op do Duitsche troepen. Een oogenblik hoorde men bet getik van een paar mitrailleurs, en toen was het weer stil. Talrijk© verdachte lieden werden gevangen genomen, in elke woning werd huiszoeking gedaan door pa trouilles met de bajonet op het ge weer. Inwoners, in wier huizen Fran sche soldaten werden gevonden, kre gen onmiddellijk den kogel. Ook mij werd door «en officier een revolver voor het hoofd gehouden, toen ik ar geloos voorbij ecu huis liep, waarvan tie bewoners verdacht werden tie Franschen to hebben geholj>en. En thans, zoo eindigde de schrij ver zijn brief, is alles weer rustig. Al leen liggen op de buitenwegen nog stapels lijken, toegedekt met dekens en jassen men heeft nog geen tijd kunnen vinden om alien een rust plaats to geven in een der groote gra ven, welke gedolven worden. Een Elzasser, wien het gelukt is op zijn fiet# het slagveld bij Mühlhausen (o naderen, hoort aan de „"Nallönal- Zeitung" to Bazel het volgende relaas van zijn avonturen gedaan „De Duitschers hadden de Fran sehen bijna omsingeld Mühlhausen was ongeveer hot middenpunt. Bij Habsheim bad zich Fransclie infante rie in den tuin van een villa ver schanst het moet daar warm toege gaan zijn, want ik vond er later niet alleen lijken, maar ook een aantal aan flarden gescheurde Fransche uniformjassen, gebroken wapens enz. Van Habsheim ben ik naar Napo leonseiland gegaan. Verschrikkelijk zag het er daar uit Het mooie, trotsch in do hoogte liggende station was verwoest vier kale muren zijn er van overgebleven. Van do spoor wagens, dio men vermoedelijk niet meer in veiligheid had kunnen bren gen, en die door de Franschen als barricades gebruikt waren, was eigen lijk niet voel meer over. En overal lagen doodc paarden akelig om te zien die arme dieren met dc pooten stijf in de lucht on uitpuilende oogen. Wat mij bijzonder trof was de rust van de bewoners. Men ging daar weer zijn gangetje, of ei niets gebeurd was. Ik zag eon man bij zijn totaal verwoest huis staan en op mijn vraag of hij nog den moed had om verder te levon, klonk rustig het antwoord „Och, waarom niet, men went im mers aan alles"...... Andere menschen waren goedsmoeds bezig om den oogst binnen te halen zij zongen er af en toe een liedje bij. liven verder zijn reeds tal van alge- meene graven in gereedheid gebracht, waarin de dood en rusten zullen. De tijd drong. Daarom heb ik gauw nog een ritje gedaan naar 111- zach en Ki.igersheim, plaatsjes, die weinig geleaen bleken te ltebben, al waren zij dan ook twee keer op een dag van eigenaar veranderd 'smor- gens waren do Franschen er heer en meester en s avonds regeerden de Duitschers er weer. Aldoor gingen er maar trainen met dooden en gewon den voorbij. Het is natuurlijk geheel onmogelijk, om ook maar iets van de verliezen te zeggen maar dat is ze ker, dat zij aan beide zijden buiten gewoon groot geweest zijn onder de dooden moeten zich een divisie- en een brigade-generaal bevinden".... Aborts zegt de „Natïonal-Zeitung" nog vernomen te hebben, dat de El- zassers zich wel «iegelijk aan Duitsche zijde scharen. Het kan wel voorgeko men zijn, dut hier of daar iemand zijn Fronsch-gezinde stemming gelucht heeft, maar dat doet toch niets af aan het feit, dat men zich bij Duitschland aansluit. En uit Straatsburg ver neemt het blad, dat de bevolking vol komen rustig is alles wat het leger in beslag neemt wordt door de Rijks bank binnen het etmaal betaald. Zoo wel te Straatsburg als te Mfllhausen zijn overal telegrammen van den Kei zer aangeplakt, waarin hij zijn vreug de uitspreekt over het ordelijke ver loop van de mobilisatie in den Elzas en over liet feit, dat ook de Elzassers willen behooren tot dat eene volk, zonder onderscheid van partij en godsdienst, waarvan hij to Berlijn gesproken heeft. DE TWEEDE STRIJD OM MÜHLHAUSEN. Een telegram uit Belfort naar Pa rijs meldt, dat de strijd in de nabij heid van Mühlhausen vernietigend was voor de Duitschers. Een verwoes tend infanterie- en artillerie-vuur werd op de Duitschers gericht. De slachting was ontzettend. De Fran schen namen kanonnen met,caissons, die r.og gevuld waren met ammuni tie, en namen G00 man krijgsgevan gen. Een overwinning der Duitsoiiürs. Officieel wordt uit Berlijn geseind Onder aanvoering van den kroon prins van Beieren hebben de Duitsche i roepen Vrijdag groote overwinnin gen behaald tusschen Metz en de A'o- gezin. Er hadden bloedige gevechten plaats, waarbij de Franschen over do goheele linie verslagen werden en zware verliezen leden. De Duitschers maakten eenige dui zenden Franschen krijgsgevangen eu veroverden veel geschut. De Duitsche troepen rukken on weerstaanbaar verder en zetten den strijd voort. „Het geheele resultaat is nog niet te overzien, daar het slagveld van grooteren omvang is dan in de ge vechten van 1870'71 en ons geheele leger er bij was betrokken." DE FRANSCHEN ERKENNEN EEN NEDERLAAG GELEDEN TE HEBBEN. Reuter seint uit Parijs De gevechten in Lotharingen waren Vrijdag minder gunstig voor de Fran schen dan de vorige dagen. De Fran sche voorhoede is op sterke Duitsche posities gestooten en werd door een tegen-aanval tot den terugtocht op het hoofd'eger gedwongen. liet Fransche hoofdleger is nu bij liet MarneRijnkanaal. Uit Parijs wordt nog geseind: Col- mar en Mühlhausen zijudoor de bur gers verlaten. BETOOGINGEN TE MüNCHEN. Te Münchcn werd het bericht van de overwinning, door de Duitschers behaald onder aanvoering van kroon prins Rupprecht, door de bevolking met groote geestdrift ontvangen. Een duizend personen sterke menigte trok naar het Wïttelsbachsche paleis, om den koning te huldigen. De koning verscheen om te bedan ken voor do hem gebrachte ovaties. „Ik ben er trotsch op", zeide hij, „dat mijn zoon aan het hoofd zijner dap- pere troepen zoo schoone overwinnin gen bevocht. Dit is echter nog slechts liet begin. Wij hebben nog een zwa ren strijd voor ons. Ik vertrouw op de deugdelijkheid van het Duitsche leger, aat ocTR d'ezën keer overwinnen zal, al zijn de vijanden nog zoo talrijk." De menigte antwoordde met een donderend „hoch" op liet koninklijk paar, den kroonprins, den keizer van Duitschland en den keizer van Oos tenrijk. VERMETELE SPIONNEN. De Westminster Gazette heeft het volgende relaas van een vermetele spionnage-poging, ergens aan do Fransoho Riviera. Er is daar een kleine baai, die een landing uit kleine vaartuigen mogelijk maakt. Iets van de kust, te midden van wijngaarden, ligt een spoorwegbrug, dio bewaakt wordt. Op een avond zag een van de soldaten der bewakingspatrouille be weging in de wijngaarden. Daar dc krijgswet was afgekondigd, en nie mand na zes uur buiten zijn huis! mocht zijn, riep de soldaat de lieden, die hij in den wijngaard vermoedde, aan. Er kwam geen antwoord en dus schoot de soldaat en ging er vervol gens met de bajonet op af. Drie man nen sprongen op en schoten revolvers af. De soldaat was niet getroffen eu doodde één van de drie. Andere man schappen van de bewakingspatrouilld kwamen toeloopen en de beide spion nen werden achtervolgd. Zij renden naar de baai, waar een motorboot lag. Op een waarschuwing van do vluolstelingen, in het Duitsch gedaan, verdween liet bootje. De beide spion nen werden gegrepen. Men vond hen in het bezit van plannen en geschre ven inlichtingen van militair belaag. Beiden werden op de plek neergescho ten. Daar do soldaten reesden, lat wellicht nog andere spionnen aan land zouden zijn, werd ijverig gezocht. Inderdaad vond men er twee, die juist aanstalten maakten om de spoorweg brug te ve'rnielen. Ook zij kregen den kogel. 's KEIZERS AFSCHEIDSAVOORD. Een telegram bracht ons reeds een kort bericht aangaande do afscheids woorden, door den keizer tot het iijf- 1'regiment der Hohenzollerns, het eer- ste-garde-regiment te voet, gericht, voor hij naar het front vertrok. De Telegraaf geeft thans den volle dige» tekst dezer toespraak: „De vroegere geslachten, en ook al degenen die hier thans slaan, hebben de soldaten van het eerste garde-regi ment en van mijne garde op deze i>lek reeds vaker verzameld gezien. Anders was het de vaandeleed, de gelofte die wij voor den Heer zwoeren, die ons hier vereenigde. Thans zijn allen hier versohenep, den zegen nf te smeeken voor de wapens, daa'r hot er thans op aankomt, den vaandeleed na te ko men, tot den laatste» druppel bloed s. Het zwaard moet beslissen, dat ik tientallen jaren in de scheede heb laten rusten. Ik verwacht van mijn eerste garde-regiment te voet en van mijne garde, dat zij aan hun glorie rijke geschiedenis een nieuwe, roem rijke bladzijde zullen toevoegen. De dag van heden vindt ons in vol vertrouwen op den Allehboogsten God en in de herinnering aan do roemrij ke dagen van Leuthen, Chlum en St. Privai. Onze oude roem is een beroep op het Duitsche volk en zijn zvvaar.l. Het gansche Duitsche vo!k tot den laatsten man, heeft Hiel zwaard op gevat. En zoo trek ik dan hel zwaard, dat ik met God's hulp tientallen jaren in de scheede heb gelaten. (Bij deze woorden trok de keizer zijn degen en zwaaide hem boven het hoofd). Het zwaard is getrokken, dat ik, zonder te zegevieren, niet met ee're weder in de scheede kan steken. En gij allen inoet en zult er voor zorgen, dat het niet dan met eere we der zal worden opgestoken. Aldus waarborgt gij mij, dat ik mijnen vij anden de vredesvoorwaarden kan voorschrijven. Op dan ten strijde met onze tegen standers, en weg met de vijanden van Brandenburg! Drie h-owa's voor ons lege'rl" De regiments-commandant zegde den keizer hierop dank in een korte redevoering, waarin hij namens bij na 7000 grenadiers en fuseliers de heilige belofte aflegde, te zullen over winnen of sterven. Duitschland en Oostenrijk tegen Rusland. HET GEVECHT BIJ STALLUPöNEN. Aan een mcdedeeling in de „Köln. Ztg.' over het gevecht bij StallupO- nen aan de oostgrens ontleenen wij het volgende: Tot nog toe waren de gevechten te gen de Russen slechts geleverd door de dekkingslroepen, die tegen de Rus sische cavalerie en de enkele com pagnieën de'r militair georganiseerde grenswacht optreden. Thans schijnt echter bij Stallupöuen op 17 Augustus voor het eerst een groote Duitscho troepenmacht in gevecht te zijn ge wikkeld. Daar toch heeft het le Prui sische legerkorps de Russen volkomen verslagen, waarbij meer dan 3000 Russen werden gevangen gemaakt, zoodat ook van Russische zijde een groote troepenmaoht op Duitsch ge bied schijnt te zijn doorgedrongen. Uit 'e: an tal gevangenen, dc sterkte van 3 Russische infanteriebal-aljons, kan worden opgemaakt, dat minstens een geheele Russische divisie aan het ge vecht moet hebben deelgenomen. Een aantal Russische machinegeweren werden buit gemaakt, die echter moei lijk waren mee te nemen, zoodat zij vernield of onbruikbaar gemaakt moesten worden. Aan hot blad ,,Az Est" wordt uit Czernowitz bericht: De Russen heb ben herhaaldelijk pogingen gedaan om over de grens do Boekovvina bin nen te dringen, maar werden te1- kens door de Oostenrijksche troepen krachtig terug geslagen. Tusschen NovosieUea' eb Oïcna (aan de Dnjesler in Bessarabië) vooral leden dc Rus sen zware verliezen. De Oostenrijksche troepen bezetten het gebied tusschen Novocielica. Ba- lamoetovvka en Rehavenzv en verniel den te Okna de telegraafgeleidingen en het Russische postkantoor. De Russen trachtten op verschil lende punten het voortdringem van de Oostenrijksche troepen te verhinde ren, maar werden steeds met verlie zen teruggeslagen. De te Krakau verschijnende „Czas" bericht, dat in het militaire hospitaal aldaar opgenomen gewonde soldaten van het Olmutzer infanterie-regiment hebber, meegedeeld, dat bij Krasnik .niet ver van Kïelce, in Russisch Po len) een veldslag heeft plaats gehad en dat de driemaal talrijker vijand door de Oostenrijksche troepen is ver slagen. Een telegram uit Rome aan „Cen- tral News" maakt melding van Pe- tersbiirgschc berichten volgens welke het Russische leger de Pruisische grens heeft overschreden en oprukt naar Lotzen. Het twintigste legor- lcorps, aangevoerd door grootvorst Nicolaas, zal Pruisen binnendringen. Oostenrijk-5®ï'vi©. De Sctvische legatie te Londen heeft liet bericht ontvangen, dat de Serviërs Gorazda (in Bosnië aan de Drina: hebben genomen en spoedig hetzelfde hopen te kunnen melden aangaande hei rneor N.-O. gelegen Visegrad. VERSTERKING VAN 'T OOSTEN RIJKSCHE LEGER. Bij uitgevaardigde bekendmaking worden voor den dienst opgeroepen alle reservisten, die voor het binnen halen van den oogst waren, vrijgela ten», alle a an v n 11 ingsreeer vistenen alle landweermannen, om zich 24 Augustus aan te melden. Voor Is zijn tegen dien dag opgeroe pen allo resems-ten en aanvullings reservisten der Hunguarsche land weer, die reeds waren opgeroepen, doch als overcompleet met verlof wa ren gezonden, evenals alle in dit jaar aangewezen, maar nog niet opgeroe pen recruten, do eenjarige vrijwilli gers en «ie aanv nltingsresen isten, en teigen 25 Augustus all© 42-jarige en jongere landstormplichtigcn van Oos tenrijksche en Hongaarse.he nationa liteit, die vroeger g®«tiend hebben. D© Polen. Een proclamatie van <i?n Russi sche» opperbevelhebber, grootvorst Nikolai N'ikolajevvitch, luidt aldus: Polen' Het uur heeft geslagen, dat de verwezenlijking van den heiligen droom uwer vaderen en grootvade ren brengen kan. Anderhalve eeuw zijn. voorbijgegaan sinds het levende lichaam van Polen in stukken ge scheurd werd, doch dc ziel van dit land is niet dood. Zij l/?eft verder, bewaard door de hoop, dat voor het PooJsche volk cen uur der opstan ding en van broederlijke verzoening met het groote Rusland geraken zou. Het Russische leger brengt u de plechtige boodschap van deze verzoe ning, welke de tusschen de Poolscho stammen liggende grenzen uitwischt en hen vereenigt onder den scepter des Rufï-'ischen Czanen. Onder dezen scepter zal Polen nieuw geboren wor den. vrij in zijn godsdienst en laai. De Russische zelf regeering verwacht van u nu dezelfde achting voor de rechten der stammen, welke do ge schiedenis met u verbonden heeft. Met open hart en broederhand komt Groot Rusland u tegemoet. Het is overtuigd, dat het zwaard, waarme de het zijn vijanden bij Grunwald versloeg, ook ditmaal overwinnen zaL Van de oevers van den Stillen Oceaan tot de Noordzee zijn do Rus sische legers op marsch. liet morgen rood van een nieuw leven begint voor u, en in dit glorievolle morgenrood schouwt men het leeken des krulses, zinnebeeld van het lijden en de op standing der volkeren' Hoe z«9 de kaart van Europa er na den oorlog uitzien? De Eugeisoi>% pers bespreekt de ze ker zeer belangrijke vraag, wat de richting zou moeten zijn van de En- gelsche politiek, indien de oorlog voor Engeland en de bomlgenooten succes zou hebben. De „Morning Post" is van oordeel, dat het verstandig zou zijn reeds van te voren omtrent de door de overwin naars te volgen politiek onder de bondgenooten overleg te plegen en zoo noodig de nieuwe territoriale rege ling, die in geval van een overwin ning noodig zou zijn, in een tractaat vast te loggen. De „Manch. Guardian" sluit zich hierbij aan. „Het gevaar van cen oor log, die in coalitie wordt geveerd, is, dat, als de oorlog succes brengt, de overwinnaars onderling gaan twis ten". Het blad herinnert aan toet ge beurde op den Bal-kan en al is nu wel niet te verwachten, dat deze „misda dig© dwaasheid" dacr de drie groot© mogendheden, die thans in oorlog zijn met Duitschland en Oostenrijk, zai worden herhaald, toet is toch om ver schillende redenen gewensch- reeds nu te bedenken „wat wij eigenlijk door den oorlog willen verkrijgen en op welke voorwaarden wij bereid zul len zijn er een einde aan te inaken. Dat zijn we aan ons zeiven verschul digd". AVij zijn betrokken in een oorlog van reusachtigen omvang, die de uiterste krachtsinspanning en offers van dc natie zal vragen en de natie beeft üus een recht te w eten met welk doel de oo'rlog gevoerd wordt en wanneer hij kan eindigen. Hoe hij gevoerd moet worden, is buiten twijfel. AA'aar de veiligheid van het land en zijn geheele toekomst op het spel staan, is de eenige weg voor ons den strijd te voeren met al onze kracht en energie tot een gunstig einde. Maar het gaat niet alleen om do dc overwinning, ook om d© vruchten van de zege. Na den oorlog, hoo do uitslag moge zijn, zal er een nieuw Europa Ko men. Hoe zouden wij Europa dan willen zien? AA'elke zijn de winsten In nationale vrijheid, in Europecscha stabiliteit, in de opheffing van ou«l onrecht, en de opening, als tiet kan, van oen nieuw en beter tijdvak, dat vergoeding zal gevon voor de eilende en het bloedbad en ons in staat zal stellen tenslotte te verklaren, dit w« niet hebben gestreden voor zelfzuch tige of onwaardige bedoelingen, en dat de menschheid niet heefi verlo- ren door het vreeselijke gericht lat ze had te doorstaan? Al zijn we dit ons zeiven verschul digd, wij zijn het ook verschuldigd aan hen, die thans onz© vijanden zijn, maar die niet altijd onze ijan den zullen behoeven te blijven, «en groote natie, wie'r verrichtingen op allo gebied van meuschelijke werk zaamheid de wereld rijker maakten en die de wereld nimmer zal kunnen ontberen. Laht Duitschland weten wat, hoeveel, wij van hem als prijs voor den vrede ve'rlangen, indien cv als wij in staat zijn de voorwaarden hiervoor op te leggen. En met dankbaarheid en volkomen instemming begroeten wij in hel alge meen de schikking, die de „Morning Post sprekend jegens een geheel an der publiek en van een geheel tegen gesteld politiek standpunt voorstelt: ..Engeland" (aldus de „Mo'rnïiir Post") „begeert niets voor zichzelf, Helgoland zelfs niet. Het verlangt vnn bestendig, vreedzaam Europa, levend in vrijheid, overeenkomstig de wet. Dat heteekent, dat de grenzen let Europeescho staten zooveel mogelijk moeten overeenkomen niet die der nationaliteiten". Dit zijn vèrreikende beginselen en wij mcenen, dat ze even gezond als dringend zijn. Wat dit land betreft, tenminste vrat den volksgeest aangaat, is deze oorlog niet een oorlog van eigen voordeel en het zal te gemakkelijker zijn onzf bondgenooten in hun eisehen te ma tigen, nu onze eigen bedoel in eren niet zelfzuchtig zijn. Deze oorlog i3 een oorlog van vrees. Duitschland, geklutst tusschen den hamer en toet aambeeld van Rusland en Frankrijk, heeft meer «tan verlig jaren op den uitkijk gestaan, steeds bezorg'l. steeds geree«l en 'n1'»" nu het volk instemt met den slag die ru zeslagen zal worden, is dat, omdat het ook een schikking zoekt, een schikking, waarin ten slotte geen c rees meer behoefde te bestaan. Dit is de prijs geweest, dien het toni. te betalen voor een groot onrecht, tlt prijs voor de beide provincies die het na zijn overwinningen v«m losscheurde. Dat onrecht moet, indien het in den nieuwen oorlog niet nirer zegevierend is. worden ©oertgomaaKf. Duitschland zal niets verliègeb. bet zal alleen dat verliezen, wat et nimmer had moeten nemen en waar voor hel altijd te du UT beta«ld hoeft Er is nog ander, nog -ouder onrecht, dat hersteld moet worden e» dat zoo lang het beslaat een bron moet blij ven van gevaar en oneeluk Daar is Polen, verschei/fd, ongelukk'" wach tend en lijdend een eeuw lang. de prooi van drie groote, despotse «o staten. Elk heeft zijn buit wreed be handeld. Rusland ontretwüfehl het. al lerwreedst. Thans echter schijnt door een zonderling spel van hef W. Rus land, in zijn nood, het werktuig to zullen worden van toet Poolsch her stel, de stichter van een nieuw Po'en, althans vereenigd en wellicht cen maal verder vrij ook. Het is ook mogelijk, dat de Servi sche bevolking van Oostenrijk :>a den oorlog, de handen ml willen :n- eeuslaan, met de broederen van het zelfde ras over de Drina en de Save. De ineenstorting van de zuivert kunstmatige eenheid van het Oosten rijksoh-ÏIongaarsch© rijk is ianfe reeds voorspeld als onvermijdelijk o' den duur met het oog op de groeien de kracht der nationaliteiten. De „Manch. Guardian" meent, .'at dit voor de menschheid en de volke ren van het ongel ksoortiee ri»k geen nadeel zou zijn en «lat de moselijk nieuw© orde van zaken, meer waar borg voor rust en Vrede zou bieden. Het blad wijst op nog verdere mo gelijkheden. Op de Italiaansche lis- tricten van Oostenrijk, op de Roe- meensche bevolking, westelijk van c.e Karpat! en. Deze quaesties echter zijn voorloopig niet aan de orde. omdat geen de'r hierbij betrokken staten met Oostenrijk in oorlog zijn. Maar in den tegen woord igen algeineenen warboel zal er weinig noodig zijn om ook hun strijdkrachten in hot veld te brengen. Hierop echter, jiieerit het Engelschc blad, mogen we niet speculeeren. Twee dingen zijn echter duidelijk: „Indien aan toet eind van den oor log de bondgenooten zegevierend zün. zal DuiDchland zijn Fransche provin cies en zij» Poolsche provincie moe ten verhezen en wie weet mis schien kan het vergoeding vinden door de toevoeging van Duitsch Oos tenrijk. Frankrijk en Rusland moeten win nen wat Duitschland verliest Indien op deze voorwaarden, ge paard met de stichting van een nieuw en grooter Servië, de oorlog kon wor den geemhigo. zou er geen vjnzcnh-iV verlies zijn voor Duitsohe mach! ca Duitsche beschaving. Zij kunnen ook in toekomstige dagen bloeien groeien. Maar wat moet verdwijnen, en voor immer, is de eigendunkclijkt trots en tyranniekc overheersching van Pruisische autocratie en de groo te militaire kaste. Indien het Duitscbt volk ziöb zelf terugvindt, zal er inder daad oen nieuw Duitschland en oen nieuw Europa zijn.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6