De Europeesche Oorlog. Liefdedroom TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 AUGUSTUS 1914 Japan verklaart officieel aas Dultsehland den oorlog. Belangrijke gevechten in Elzas-Lotharingen. De Duitscbers verzekeren weer een overwinning op de Franschen behaald te hebben. Troepenbewegingen in België. Nieiwe gevechten? Gevechten aan de Duitscb-Rnssische grens. de situatie om Antwerpen veel ï-: ver beterd. De vliegende colonnes veegden sellers in de omgeving van Antwerpen werden weggejaagd, neergeveld of gevangen genomen. De Belgische troe pen bezochten de Kempen, het Land van Waes. de omgeving van Moche- len en vonden nergens meer een spoor van den vijand. De'Fransel» en Duitsche tro&ppp zijn slaags Charleroi-Pammes in de buurt.'' Het is evenwel niet aan te nemen, dat de Duitschers geen legermacht hebben achtergelaten nabij Antwer pen om zich te dekken voor een even- tueelen uitval van het Belgische lezer. Zeker is evenwel dat een groot deel van 't Duitsche leger naar 't Zuid westen getrokken is Er was Zater dag en blijkbaar ook nog Zondag een gevecht gaande tusschen de Duit sche troepen, en de legers van Frank rijk en Engeland, die in de lijn Ber gen—Namen liggen. Ook zijn de Duit schers de vesting Namen, die nog door do Belgen verdedigd wordt, aan 't bombai dee ren. Bijzonderheden over deze gevech ten zijn evenwel nog niet bekend. A Me oorlogscorrespondenten worden in België geweerd, zoodat de pers 't nu vooral van raededeelingen van vluchtelingen moet hebben. Misschien dat we onder de tele grammen nog nadere berichten kun nen -opnemen. Boven Antwerpen is een. Duitsche vliegmachine gezien. Verschillende Belgische aviateurs, onder wie Olieslagers in een 80 paards-vllegnxrch i n>, zetten den Duitsclier na. Het resultaat van deze jacht is nog niet bekend. Koning Albert is thans ook in de stelling Antwerpen. Tweemaal per dag vergadert in Antwerpen de Bel gische ministerraad. Uit Maastricht word: gemeld, d.tt daar Zondag hevig kanongebulder werd vernomen uit de richting Ton geren. Het is niet recht duidelijk welke troepen daar in gevecht zouden kun nen zijn. 't Belgische leger. De Belgische minister van oorlog verklaart do in sommige kringen heerschende meening, als zou het Belgische leger wegens de over macht van liet vijandelijke leger al len verderen tegenstand hebben op gegeven, voor onjuist. Het Belgische leger verkeert Ir. uit stekenden toestand eh men mag den afloop van den strijd met gerustheid tegemoet zien. BELGISCHE VERLIEZEN. Het Wad „La Metro-polo" heeft «>en hooggeplaatst officier geïnterviewd omtrent het aantal Belgische officie'- rem dat gewond of gedood is. Men schat het aantal dooden en gewon den op 10.00(1. Vooral het officiers corps Leeft e:-g geleden. Verschillen de conipagnien hei-ben al haar offi cieren verloren. ENGELSCIIE OORLGSSCHEPEN IN OSTENDE. Een Antwerp-sell blad meldt, dat Zaterdag een Engolech eskader te Ostende aangekomen is, bestaande u;t twee kruis/jro en zes torpedoboo- len. Een groote menigte stond op strand de aankomst Uier vloot af te waichten. De tegenwoordigheid van de oorlogsschepen werkte geruststel lend op cb vele vluchtelingen. GEFUSILLEERD. Uit Belgische bron wordt gemeld: Te Aerschot hebben de Duitsche troepen den burgemeester gefusil leerd en eeu groep inwoners die hem vergezelden. Daan-ver meldt de correspondent van 't Alg. Handelsblad nader: Hardnekkig 'is to Aerschot gevoch ten. En daarna schijnt zich nog iets ontzettend., voorgedaan te hebben. De een vertelde mij, dat een van de in woners, die bekend staat als met wel bij het hoold, in een dolle bui uit zijn raam op de Duitschers heeft geschoten. Een ander vertelde mij en dit werd mij -\an verschillende zijdien bevestigd, dat een officier, die bij den burgemeester ingekwartierd was 's morgens dood op bed werd gevon den het lioofd met een kogel door boord en een revolver naast zich. De Belgen waren het er over eens, dat dese officier zelfmoord gepleegd moet hebbendoch de Duitschers waren overtuigd dat hier een afgrijselijke moord had plaats gevonden en hiel den eeu ontzettende wraakoefening. De burgemeester en zijn zoon. werden gefusilleerd terwijl wegens het schie ten door eeu halven dwaas verder nog eeu twintigtal burgers werden gefusilleerd en een geheels straat in de asch gelegd. De Belgische bladen bevatten van dit verhaal niets, behalve, een enkel, dat onder voorbehoud mededeelt, dat de burgemeester van Aerschot en v e ie notabele ingezetenen zijn gefusil leerd. Men weet echter, dat de Belgi sche bladen or.der zeer strenge cen suur staan. Het verhaal zooals ik liet weergeef werd mij ia Hercnthals, in Lier, in den trein, overal verteld en wat de hoofdpunten betreft vrij wel gelijk luidend". - 't Handelsblad van Antwerpen be vestigt 'i verhaal eveneens. DE INTOCHT DER DUITSCHERS IN BRUSSEL. Een correspondent van de „Times", die in Brussel was, beschrijft (naar een particulier telegram aan de „N. Rott. Ct." meldt), boe de Duitschers de stad binnentrokken. Zij werden voorafgegaan door bereden verken ners, daarachter kwamen cavalerie, infanterie, artillerie en genie met hun tros. Een belangrijk onderdeel van den stoet werd gevormd door honderd automobielen, waarop machinegewe ren gemonteerd waren. De trommels werden geslagen, de trompetten gestoken. De soldaten zon gen maar voortdurend „Die Wacht om Rliein" en „Deutscliland, Deutsch- land über alles". Onder de troepen waren Brunswij- kers, doodshoofd-huzaren en de Zie- ten-huzaren. Allen waren gekleed in de groengrijze uniform. Met vluggen stap kwamen zij den Leuvenschen straatweg af, en gingen langs den BotanLschen Tuin, naar het plein van liet Noorderstation. Op een fluit- en trompetsignaal marcheerden de manschappen met den beroemden parade-pas verder. Zij trokken door naar de heuvels van Koekelberg. Velt* soldaten .schenen door hun langen marsch uitgeput en wankelden verder. Een ruiter lag be wusteloos over zijn paard. Maar ter wijl de soldaten zoo uur na uur voor bijtrokken, waren er sommige regi menten, die een uitstekenden indruk maakten. Van het 66ste, het Wste en vooral het fGste toonde niet één der man schappen blijken van overmatige ver moeidheid, na den barren nachtelij- ken tocht, dien zij hadden moeten maken. De troepenmacht, die door Brussel is getrokken, wordt op 35.OJ0 a 40.000 man geschat. Zij worden dooi nog 150.000 anderen gevolgd. Ile-t wordt algemeen beweerd, dat het le ger op Maubéuge zal aanrukken. In de café's praatten de officieren zonder eenige terughouding over de plannen, zonder zich er orn te bekom meren of er ook geluisterd werd door do -ornzittenden. Zij zouden Vrijdag tot Iffre, Zater dag tot Niveile en zoo verder zoo vlug mogelijk naar Frankrijk gaan door de opening tusschen Bergen (Mons) en Charleroi. De ..Tunes" vernam uit Brussel, dat het onderhoud tusschen den burge meester en den Duitschen generaal Von Arnim het volgende resultaat had: De Duitsche troepen zouden vrijen doorgang hebben en een gar nizoen van 3000 man zou in de stad worden gelegd De inkoopen zouden door de Duitschers in gereed geld worden betaald. De ingezetenen, het openbaar en het bijzonder eigendom zouden worden geëerbiedigd. De openbare diensten zouden blijven uit geoefend door bet gemeentebestuur zonder Duitsche controle. De Duitschers herstelden den dienst van trams, telephoon, post, den trei- neuilienst tusschen Luik cn Brussel en de telegrafische gemeenschap met Duitschland. De burgemeester zou het gezag be houden over de gewapende Brussel- fcche politie. De Belgische vlaggen wapperen van het stadhuis c*n parti culiere gehouwen. De dagbladen xomen niet meer uit. Aan melk is gebrek. De koffiehuizen worden des avonds negen uur geslo ten. OORLOGSSCHATTING. De Duitsche legerbevelhebbers heb ben (zooals we reeds meldden) de stad Brussel een oorlogsschatting opgelegd van tweehonderd millioen francs, aan de provincie Luik een van 50 millioen francs, aan de stad Luik een van 10 millioen francs. Van Gent eischen de Duitschers 50 millioen francs. Eischen is evenwel nog geen binnen hebben De ontvanger van de stad Brussel deelde nun een correspondent mede, dat zelfs de toepassing van dwang maatregelen den Duitschers nog maar een deel zou geven van de 200 millioen francs die zij eischen. Duitsohland-Frankrijk. NADERE BIJZONDERHEDEN OVER T GEVECHT IN DE VOGEZEN. De in het groote hoofdkwartier ver toevende correspondent van da „K5i- nische Zeitung" seint, dat Ir.-t aantal bij AI»'.": gevangen Franschen \oel meer dan 10.000 zou bedragen. De stemming in het hoofdkwartier is uit stekend. In bewonderenswaardige rust en klaarheid wordt er verder ge arbeid in denzelfden geest van ijzeren orde en vastberadenheid, die den op- inarsch tot dusver gekenmerkt heefL De Franschen hadden het plan ge maakt oen beslissen den inval in Duitschland te doen. De gevochten rnet de Duitsche troepen begonnen reeds op den 17den dezer. Den 20sten dezer waren de Franschen overal te ruggeslagen. De berg Donon, dien zij bezet hadden, werd heroverd en do vervolging ook Zaterdag nog met kracht voortgezet. DE OFFICIEELS DUITSCHE OPVATTING. De „Norddeutsche Allgemeine Zeï- i'.:ng" bespreekt de overwinning bij Metz en besluit aldus „Wij waren door een dicht web van leugens om sponnen. Als oorlogen met drukinkt en krantenpapier uitgevochten wer den, dan zou Duitschland vandaag morsdood zijn. Het is steeds de Fran sche manier van doen geweest zich in slaap te iaten wiegen door fantas tische zelfbegoochelingen, tot het ont waken en de ineenstorting op hetzelf de oogenblik kwamen. Met het reus achtige leugen-apparaat echter, dot in deze weken door Franscher. en En gelsrlien in beweging werd gezet, heeft men echter nog een zeer bepaald doel voor oogen gehad. Het ging et orn de neutrale staten te bewegen, stelling te nemen tegen Duitschlan' en Oostenrijk Hongarije voor de feiten van het slagveLd de beslissende woor den spraken. Thans is de eerste groo it- overwinning, die meetelt, aan de geheele wereld bekend. Daarmee is. de sluier der begoocheling verscheurd. Ons leger heeft de proef glansrijk doorstaan. Bovenmate dankbaar en trotsch groet Duitschland ziin dap pere zonen." EEN NIEUWE OVERWINNING DER DUITSCHERS. De groote generale staf van Duitsch land maakt bekend, dat do Duitsche kroonprins, die met zijn leger ten noorden van Metz opereert. Zaterdag den opmar3ch ter weerszijden van het fort Longwv voortzette en de Fran schen terugwierp. Het Duitsche leger in Lotharingen vervolgde den geslagen vijand tot voorbij de lijn Luüeville-BIamont. 't Bericht van deze nieuwe overwin ning. werd Zondagmiddag in Berlijn bekend. Op linker uen Linden, waar, zooals trouwens in alle straten van de binnenstad, de huizen nog bevlagd waren wegens de overwinning hij Metz, bewoog een talrijke, feeste lijk gestemde menigte zich voort. De Keizerin, geestdriftig toegejuicht, was juist naar het paleis van den kroonprins gereden, dat evenals bet slot omgevin was door een dichte menscheumenigte, die voortdurend vadeiiandsche Liederen zong. Toen de Keizerin het paleis weer verliet, kende de geestdrift geen grenzen meer. De automobiel van de Keizerin kon door de opdringende menigte niet meer heen en moest ten slotte door zh et ra ten rijden. De geestdriftige betoogin gen duurden den geheelen Zondag middag. HOE DE FRANSCHEN OVER DEZE GEVECHTEN DENKEN. Uit Parijs wordt geseind: „Volgens officieele Duitsche telegrafische me tledeelingen zou de tegenslag, op 20 Augustus door de Fransche «roepen in Lotharingen ondervonden, den vol genden dag veranderd ziju iu een te rugtocht, waarbij 10.000 Franschen krijgsgevangen werden gemaakt e>n vijftig stukken geschut in 's vijands banden vielen. Dit is belachelijke overdrijving, Het Duitsche succes in Lotharingen was niet grooter dan het Fransche succes in den Elzas. Het totaal aan tal dooden, vermisten en krijgsgevan gen bedroeg nog geen 10.000 man, welk cijfer volgens de Duitsche voor stelling dat der krijgsgevangenen al leen zou zijn. Bij den terugtocht is de Meur the niet overschreden. De Fransche af- deelingen bleven voor de versterkin gen van Nancy. Deze tijdelijke tegenslag, welke volgde op een krachtige voorwaart- De eerste belangrijke zetten op 'I militaire schaakbord. Na de overwinningen in België, komen voor de Duitschers de succes sen Sn Lotharingen. Zuinig ziju de berioi-toa van den Duitschen genenden staf met bijzon derheden; wat zij melden zijn slechts feiten. Het heet: De Fransche troe pen zijn verslagen en worden ach tervolgd, meer dan 10.000 man zijn gevangen genomen en 50 kanonnen veroverd. Deze slag had plaats op Duitsch grondgebied, in de streek tusschen Metz en de Vogezen. De Fransche troepen waren dus in groolen getale in Lotharingen door gedrongen, de Duitsche berichten spreken zelfs van acht Fransche le gerkorpsen. Zij hadden in verschil lende voorposten-gevechten successen behaald, doch zijn na door de Duit sche korpsen, die in dit gebied gecon centreerd waren, en ouder bevel van den Beierschen kroonprins stonden, teruggeworpen, waarschijnlijk tot over de Fransche grens. Hiermede is in dit gebied nog geer. beslissende overwinning be haald. Deze Fransche tegenslag in eet Seilledal zal waarsehijriulijik ten ge volge hebben een terugtocht der Fran sche troepen achter den Moezel, welke beweging gedekt wordt door de ster ke posities van Toul en Epinal. In den Boven Elzas hadden de Franschen reeds belagrijke voordeel en behaald. Zaterdag werd tag officieel u:t Pa- rijs geseind: Hel optreden der Fran schen in den Elzas, met de bezetting van Mühlhausen tot gevolg, is eeu groot succes geweest en op stoutmoe dige wijze door generaal Pan geleid. In Dornaoh, de voorstad van Mühlhausen, zijn 24 kanonnen ver- meesterd en. verscheidene duizende gevangenen gemaakt. De Duitsole strijdkrachten zijn in wauoTde op den rechter Rijnoever teruggeworpen. De Fransche troepen semen een uitne mende stolling in voor den opmarsch naar Colmar. Nu is er ovenwei een bericht, dat de Duitschers ook in Boven-Elzas een overwinning op de Franschen behaald behaald hebben. (Men zie hieronder De krachtige vervolging, welke de Duitschers ingedet hebben, moe; voor de Fransohen tot staan komen voor de versterkte lijn Verdun—Epinal. waar in voornamelijk Toul van bijzonier groot gewicht is. De positie van Toul i3 daarom zoo krachtig, omdat zij het grensgebied verdeelt, in twee afzonderlijke opera tiegebieden. Toul bevindt zich in een scherpe bocht van den Moezel. In deze bocht ligt het bosch van Have, dat moeilijk tvor groote troependeeien door te trekken cn gemakkelijk te verdedig'": is zelfs togen oen overmachtigen vij and. Deze stelling toch bestaat uit een driehoek, naar twee zijden aan geleund op den Moezel, terwijl de der de, de. oostzijde, waar Nancy ligt, ge dekt wordt door de Meurthe. Voor vrienden van camps retranchés" kan moeilijk een uitgezochter terrein wor den gevonden. Van hieruit worden de operatielijnen van een Duitsch ieger, dat poogt Frankrijk binnen te drin gen, bedreigd. Toul breekt dus eer. Duitsche op- Jiiarschlïjn, die zich uitstrekt van de Ardennen tot den Elzas. Bovendien sluit Toul aan op de krachtig met for ten verstrekte Maaslinie. Ten slotte dekt Toul de kortste spoorwegverbinding tusschen de grens en Parijs. FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFF1E ADELAIDE ROWLANDS. M; De jonge man werd letterlijk met open armen op ,,De Linden" ontvan gen, want mevrouw Anerley omhels de hem hartelijk, zeggend: Mijn beste jongen, wat aardig van je om te komen! Haar echtgenoot greep zijn hand en drukte haar met een kracht, die eenige edoïcijnscho kalmte ver langde om niet te schreeuwen, en Enid mompelde, toen haar smaHe band voor een oogenbük in de zijne rustte, met trillende lippenO. ik ben zoo blij, zoo b!ïj u te zien! Deze woorden deden het hart van den jongen Bevan luider kloppen, hoewel hij wist, dat Hij zo niet als ®t'n persoonlijk compliment kon op vatten, maar dat de spreekster in hem alleen maar den man zag, die hicuws had, van hem, dien zij lief had. Bij deze onverwachte komst was er een Mos op haar wangen gekomen ©n de opwinding deed haar oogen Trekt dus het Fransche leger ep dit gedeelte van het oorlogstooneel zich terug achter den Moezel, dan is liet voorlooplg veilig en krijgt het tijd zich te herstellen en voor te bereiden op nieuwe operaties. Maar tevens loopt het gevaar dat de legen partij de legers opsluit en de verstrekte strook overvleugelt. Hoe het verder verloop van den strijd in dit gebied zal zijn, kan on mogelijk worden overzien. Waar schijnlijk zullen de Duitsche troepen in dit gebied samenwerken met de- massa die door Luxemburg is ge trokken en bij Longwy cn ten zui lea van die plaats stelling heeft genomen. Zij zal daar de Fransche troepen macht bestrijdend er. de forterdinie beschietend 3et resultaat van de be weging der troepen, die door België trekken, afwachten, om dan ten slotte te pogen zich rnet deze te vereenigen. Nu het Belgische leger in Antwer pen is opgesloten en door een afslui- tingsleger zal worden belet, in den rug of in de flanken van de opmar- cheereride lege'rmachten offensief op te treden, is de doormorsrh door Bel- gio voortgezet. Namen is omsingeld; maar buitan •het bereik van de kanonnen dier ves ting trekken nu de Duitsche legers door België op naar Noord-Frankrijk, waar zij zullen stuiten op'de vereenig- de Fransch-Fmgelsche legermacht. Hier zal nu het tooneel van den der den grooten slag moeten gezocht wor den; eerst daarna zal zich duidelijker dan tot nog toe de strategie van het Duitsche leger afieekenen, en zal moa eenig denkbeeld kunnen krijgen van tie tg een in het vervolg van den strijd zal gebeuren. DE ZAAK VAN ENGELSCH STAND- PUNT BEZIEN. De bekende militaire medewerker van de „Times" zegt (naar we in de „Tel." lezen,, dat dit de eerste wer kelijk kritieke dagen zijn op he* Bel gische oorlogstooneel. liet hooge com mando van het ie velde staande leger, denkt er nu slechts aan, hoe den vij and te verslaan. De berichten moeten op dit oogenblik schaursch, onzeker en mei elkaar in tegenspraak zijn. Alles wat tot dusverre in België ge schiedde, was voorzien, liet plan der Duitschers was ongetwijfeld een plot- selingen, hevigen aanval te doen in het Noorden van Frankrijk. Zij, die hekend waren met de Duitsche krijgs- taktiek ;en wie waren dit niet in den generaion staf der geallieerden'?-, moeten geweten hebben, dat het tot eiken prijs noodzakelijk was. den i echten teugel der Duitschers tegen te houden en terug to slaan. Wij kunnen er daarom zeker van zijn, dat de troe pen der geallieerden, zonder tot nu toe ernstig verzwakt te zijn, hun stel lingen bij de Maas zullen weten te be houden. Aan de Seille en bij de Vogezen wordt een groote F.-ansche troepen macht geconcentreerd, waaraan de Duitschers in België spoedig herin nerd zullen worden. Men moet niet vergeten, hoe sterk de positie eter ge allieerden is. In den hoek, door de Sambhe en de Maas gevormd, be vindt zich een groote Fransche troe penmacht. Namen wordt zeer sterk verdedigd, en is voor de Franschen een groote steun voor een eventueelen aanval in een willekeurige richting. Ook de po sities aan de Sambre en de Maas w or den sterk verdedigd, terwijl de Fran sche vestingen Rijssel en Maubeuge ongetwijfeld nog versterkt zijn, se dert de oorlog begon, door het opwer pen van versterkingen bij Valencien nes, Saint Amand en elders. De Duitschers moeten bij hun om trekkende aanvallende beweging tegen deze barrière optrekken, nadat zij troepen hebben afgezonderd, orn de Belgen te Antwerpen opgesloten te als twee sterren schitteren, op deze wijze een denkbeeldig uiterlijk van gezondheid en vroolijkheid gevend, zoodat Ted eerst ger.eigd was, te golooven, dat haar ouders zich onnoodig ongerust over haar maaktenmaar toen langzamerhand het rood uit haar wangen verdween, ze totaal kleurloos achterlatend, be merkte hij met schrik, hoe zij de laat ste paar wéken was achteruitgegaan. Toen hij een geruststellend verslag had gegeven van Dick aan zijn vrien den tezamen, richtte hij het woord tot het jonge meisje, met een voorgewen de zorgeloosheid zeggend Wilt u mij den tuin eens laten zien, juffrouw Anerley? Sedert ik in Londen terug was, heb ik er dikwijls naar verlangd hem nog eens weer te zien! Ik weet r.iet hoe het komt, maar andere bloemen schijnen nooit den zelfden heerlijken geur als de uwe te hebben. Een seconde lang verried Enid's gelaat een duidelijk zichtbare aarze ling. maar het is moeilijk om een zoo gestelde vraag te weigeren en, zeg gend met een zenuwachtig lachje Dat aardige complimentje van u, mijnheer Bevan, verraadt meer schijn dan werkelijkheid, liep zij naast hem de veranda uit eu naar beneden in den tuin. Herinnert u zich onze laatste wandeling hier uiat elkaar? vroeg hij houden. Voornamelijk uit die zoo krachtig verdedigde district komen berichten van een tactisch offensief optreden der Fransch-Engelsche troe pen. Iedereen staat er hier verbaasd over, waarom de geallieerden de Duit schers België «oorver hebben laten binnenrukken. De reden daarvan zal wel spoedig opgehelderd worden, want ieder oogenblik zijn er belang rijke gebeurtenissen te verwachten. De strijd in België. EEN VERKLARING DER BELGI SCHE REGEERING. Een officieale mededeeling var. het ministerie van oorlog luiai: De regeeringen der verbonden le gers beoordeelen de terugtrekkende beweging onzer troepen niet anders dan wij. Zij waren de eersten orn te zeggen, dat de Belgen, na met de be kende dapperheid do eerste operaties hunner legers te hebben gedekt, niet beter doen kunnen dan een weinig rust te verschaffen aan hun soldaten, om nadien een krachtdadig offensief te hervallen, dat allen tot de z?g..*- praal zal leiden. De verstandhouding tusschen de kabinetten en de hoofd kwartieren is volledig. Het operatie- plan in België is vastgesteld, en hoe zeer het ons pijnt, den vijand op een zoo aanzienlijk deel van ons grond gebied te wetea, wij moeten vertrou wen hebben in den moed van ons held haftig leger en in de loyaliteit onzer geallieerden, die in de neteligste uren ons hun dankbaarheid betuigden en van hun krachtige voornemens btijk gaven. In den oorlog moeten senti menteel© beschouwingen zwichten voor het te bereiken eindresultaat. Wij dienen nu geduld te oefenen ei: vol vertrouwen te blijven. Het leger, liggend, onder Antwerpen, heeft zijn plicht vervuld. De hoogste Fransche overheden rekenden het zich ten plicht het luide te verklaren. Onze troepeu wachten dus enkel het !»epaalde oo genblik af, óm teïug sn het veld te ko men en voor recht eu rechtvaardig heid te strijden. FRANKRIJK EN BELGIë. Een communiqué uit Parijs zegt dat de intocht der Duitschers iri Brussel een pijnlijke en wreede beproeving voo'r België is. en voor alle Fran schen. De Fransche regeering stelt er prijs op te verzekeren dat het lijden van Belgie than3 geleden wordt door Frankrijk. Sedert het Beigrsoh grond gebied is geschonden door de Duitsche soldaten en het Belgische bloed heeft gevloeid om den doortocht te beletten, ziju de twee naties onafscheidelijk verbonden en voortaan samen één ge worden. Frankrijk is besloten om alles te doen ten einde het grondgebied van zijn bondgenoot vrij te maken, er: acht zijii taak eerst dan volkomen voltooid, wanneer geen enkele Duit sche soldaat meer op het Belgische land is gebleven. Strategische overwegingen maakten t onmogelijk om eerder met het Belgi sche leger ter verdediging van het land samen te werken. Maar het aan gegaan verbond wordt er sléchts te ernstiger door, de samenwerking zal te eendrachtiger zijn en met de ui terste geestkracht warden doorge voerd. NIEUWE GEVECHTEN, 't Belgische leger is thans geheel in destelling Antwerpen teruggetrokken. 't Vermoeden vindt steeds meer grond, dat de Belgen daar voo'rloopig buiten gevecht gesteld zijn. Officieel wordt medegedeeld, „dat zacht, toen u mij raad vroeg over een afschuwelijken, anoniemen brie* dien u ontvangen hadt? Zou ik dat kunnen vergeten? ant.woordde zij met een zucht. Heb ik sindsdien iets gedaan om uw vertrouwen te verbeuren? vroeg hij weer. U weet wel van niet. Wilt u mij dan nu niet toestaan, u te helpen? Wilt u niet oprecht zijn en mij vertellen, wat u heeft ingege ven, dezen uitereten stap te wagen uw verloving met Dick te verbreken, op een tijd, toen hij het minst in staat was den schok, dien hij aldus onder vond, te verdragen? Zij zweeg, zweeg koppig, zijn vra- genden blik ontwijkend. Ik ben ervan overtuigd, ver volgde hij, dat het ecu of andere tnis- plaatste plichtsgevoel u dit heeft in geblazen. Goede vrouwen vinden soms een vreeselijk genoegen in zelf opoffering; maar zij moeten beden ken dat zij, in een geval a's dit, niet alleen zichzelf opofferen. Hij wachtte op eeu antwoord, dat niet kwam. Vertel mij ten minste dit, drong tiij aan, heeft die anonieme brief iets te maken met de zaak? Heeft u nog meer van de schrijfster gehoord na dien tijd? Ik ontving maar één brief, zei- de zij, blij, da; hü tenslotte een vraag had gedaan, die z ij vei'ig beant woorden kon. En u handelt niet onder zijn in vloed? Die brief heeft mij in 't geheel niet beïnvloed. Eigenaardig! riep hij uit. Wat kan mijn arme vriend gedaan heb ben? Welke misdaad kan hij bedre ven hebben, die zoo onvergeeflijk is in uw oogen? Hij heeft niets gedaan niets! De 'schuld rust geheel op mij ik ben van gedachten veranderd Dat geloof ik niet! antwoordde Bevan kortaf; u belastert uzelf! Niets, wat u ook zegt. zal mij doen go looven, dat u uit louter wispelturig heid gehandeld heeft. U heeft Dick meer dan ooit lief. Kijk mij aan, en ontken het, indien u kunt! Ik zal geen poging doen. het te ontkennen, antwoordde zij. Dus u gooit onwillekeurig uw geluk en het zijne weg. en waarom? Oh, indien u. zooa's ik onlangs, den blik van hopeloos verdriet, die op Dick's gelaat te lezen staat, kon zien, wanneer hij, zonder een beweging te maken, uren achtereen ligt, strak voor zich uit sturend, dan zou u niet de kracht hebben nog langer hier te staan. Enid had het hoofd afgedraaid, maar het geluid van onderdrukt «snik ken bewees hem, dat xijn woorden hun doel bereikt hadden. Zal ik u verteüen, wat de dok ter onlangs tot mij zeide? hield hij vol. Ik zal u zijn eigen woorden na vertellen! „Waartegen wij bij uw vriend te vechten hebben, mijnheer Bevan, is de verlammende gedrukt heid, die over hem gekomen is. Nu de hooge koortsen voorbij zijn, is hij zoo zwak als een k'ein kinddoordat tiij zoo jong eu zoo sterk is, hebber, wij hem zoover gekregenmaar hij kon nu. indier. u hem een wensch om te leven kon bijbrengen, snel her stellen. Weet u niet iemand, die dit wor.der voor ons zou kunnen bewer ken?" Wat kon ik antwoorden, Enid? Ja, laat mij je dezen eenen keer Enid noemen, verzocht hij, alsof je het lieve kleine zusje waart, waar naar ik zoo dikwijls verlangd heb, maar dat ik nooit bezat. Kon ik h»m vertellenJa, zoo iemand be staat er, maar zij wil niet komenzij weigert om de paar woorden, die het wonder zouden doen plaats hebben, uit te spreken tiet is haar onverschil lig, of uw patiënt leeft of 6terftl Dit was te veel; het jonge meisje draaide zich met een ruk naar hem Dat is niet waart riep zij uit, en dat weet u 't best! Indien Dick stierf, zou ik hem niet lang overleven. Maar hij xai niet sterven hij is jong en aterk. dat heeft u zelf gezegd. U ver- tUt me dit allemaal alleen maar, om me te kwellen! O, het is wreed, wreed! Dat Dick heeft geleden, aaar- aun twijfel ik met; maar denkt u. dat ik niet eveneens geleden heb? Dub bel misschien nog wel. omdat ik dit alles over ons gebracht heb door mijn eigen waanzinnige, misdadige zwakheid en dwaasheid. Is het niet eon voldoende vermeerdering van mijn droefheid, dat ik rnderen dagen ieder uur de uitgesproken cn verzwe gen verwijten van mijn vader en moe- der moet uanhooren. die mij harte loos en oneerlijk vinden? Dat ik da gelijks moet luisteren naar verhan delingen en verzoeken, waaraan ik niet toegeven kan: is dat niet genoegt Maar u, die zich mijn vriend noemt, moet nog komen en u bij de lijst van mijn kwelgeesten voegen! Ik heb Dick lief met mijn geheele hart. Zou ik hem er. mijzelf dan niet gelukkig ma- keu. indien ik het kon? Maar ik kan niet, ik kan niet! Ik heb mijn woord gegeven! Aan wien? Deze onverwachte vraag had onge veer de uitwerking, alsof haar eer. glos koud water in het gezicht werd gegooid. Met een korten, zenuwachti gen snik herkreeg Enid haar zelfbe heersching en antwoordde snel Ik weiger u dat te vertellenik heb reeds te veel gezegd. (Wordi vwvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5