MODERNE KÜNST. levwilahiiitMielen goed tfju be9tee<J. daarvoor Is ©en groot© arbeid noodig geweest. I)it was aan Mr. Thiol, den secreta ris van het Haarlemsche steua-comi- té on voorzitter van d© sub-commis- eio voor fedteJiijtoe steunverleening, wel toevertrouwd. Zijn organiseeiend talent en groo ts werkkracht hebben bewonderens waardige resultaten gehad. En gijn etat van helpers heeft hein trouw ter- Bij gestaan en doet dit nog eiken dag. Als iemand aan de Kroon-zaal, die mot de andere localitaiten van liet Bchouwburggehouw in de Smedestraat belangloos zijn ter beschikking ge steld, komt 0111 zich voor steun aan te melden, vindt hij aan de deur eeri padvinder of een anderen portier, die hem den weg wijst naar do stoe lenrijen, d'ie anders het parterre vor men. De stalles zijn stoe.lenviij ge maakt. Hier zetelt het bureau van het co mité. Op zijn beurt, komt do sollici tant voor een tafel ta zitten., waar een van de commissieleden hem de vra gen stelt, die op een formulier1 wor den ingevuld. U© lijst begint mol vragen over de samenstelling van het gezin, over de woonplaats en den duur van het verblijf hier ter stede, Voorts wordt gein former na-v het beroep en voor welko werkzaam heden de aanvrager zach geschikt acht. Ook waar hij gewerkt hoeft en wanneer en waarvoor het ontslag is gegeven. Gevraagd wordt van welke vakor ganisatie de aanvrager lid is, omdat de besturen van werkl ledeiuvereerii- gingcn zelf op onderzoek uitgaan, hoe de toestand bij werklooze leden is. Het steuncomité beslist op die ge gevens hoe groot de uit keer ing zijn tal en stelt liet geld aan de vakver eniging ter hand, die voor de uit keering zorgt. Vragen omtrent het kerkgenoot schap dienen, cm na te kunnen gaan of kerkelijke onderstand verleend wordt. Dan worden inlichtingen verzocht omtrent den finoncie-elen toestand vul het gezin en de oorzaak van do slechte omstandigheden. Daarbij wordt natuurlijk ook nage gaan of er nog inkomsten zijn, want hot komt helaas voor dat men pro beert, om misbruik te maken. Maar er wordt een degelijk onderzoek inge steld of er nog aan geld of op andere wijze iets inkomt- Onder deze reeks vragen behooren ook die, of de aanvrager een eigen buis of 'n vereenigingshuisje bewoont Deze worden gedaan, omdat 't mis schien mogelijk is op dit bezit geld op te nemen. Teekenend voor den huldigen toe stand zijn vragen als deze: Heeft hij een saldo bij een bank, dat niet vol daan wordt, vorderingen op anderen, rente, coupons, enz.? Hierbij post de opmerking, dat de commissie niet alleen arbeiders hei pen wil, maar allen, die door den le- genvvoordigen toestand in ï.ood zijn geraakt'. Daarom worden ook voor schotten verleend. Men vraagt verder aan welken steun de aanvrager de grootste be hoefte heeft; aan geld, aan feitelijken steun? Eindelijk of hij ingeschreven is bij de Arbeidsbeairs. Want wie werken kan, moet werk aannemen. Weigert hij aangeboden arbeid, dan. wordt de persoon en voor goed van uitkeering uilgesloten. Ziju de opgaven verzameld, dan be gint de controle en dit is wel een van do belangwekkendste onderdeelen van het werk van het steun-comité. Op de tafel, die voor het tooneel staat, zijn vijf dames en heeren, on der leiding van den heer Bienfait be zig het kaarten systeem lu orde te houden. Deze ijverige werkers zijn Mej. Thiel, Mej. Bekkers, Mej. Mees en de heeren Noback en Thiel Jr. Elkeen, die in Haarlem ingeschre ven staat in de registers van den Ar menraad!) die van de armbesturen of vereeniguigen ondersteuning geniet, en wie voor zijn gezin vergoeding krijgt als landweerman of als militie- pliclitige heeft hie'r een afzonderlijke kaart, die systomatisch gerang schikt is en waardoor men onmid dellijk een aantal opgaven van een aanvrager - kan controleeren. Elk, die ondersteuning krijgt van wege het comité, krijgt ook z'n kaart in de rij en daarop wordt ook aange- teekend, welke veranderingen er in zijn financieeten toestand ontstaan. De Arbeidsbeurs geeft nl. geregeid op, wie er aan werk geholpen word en do gemeiantebedlijij'ven en groot© instellingen hier ter stede deelen mee, welke personen in lossen dienst zijn genomen. Dit kaartenstelsel geeft dus een. vrij volledig overzicht zelfs zijn er particulieren, die opgeven welke per sonen zij geregeld steunen hetgeen aan steunve'rleening gedaan wordt. Het geeft een waardevol materiaal, ook voor de toekomst. Als een blijk, hoe zuinig de com missie administreert, gelde, dat de kaarten niet gedrukt, maar gebed geschreven zijn. Het werkzame zestal, dat dit deel van den arbeid op zich heeft genomen, en dat met groote nauwkeurigheid verricht, verdient wel hulde. Na de raadpleging van het kanvi- registcr worden velen afgevoerd. Wie vergoeding ontvangen wegeus militie- of landweerplicht, komen niet voor steun in aanmerking. Het Rijk gooit door de gemeente aan militieplicht] gen, uls maximum, f 7 per weck en aan landweerplichtige-n f 10.50, ter wijl het steun-oomité als maximum slechts zes gulden geeft. Do genoem den kunnen, dus niet bij het steunco mité terecht. Wel kan het voorkomen, dat, indien het gemeentebestuur onder het maximum uitkeert, en het bedrag te gering blijkt, 'dit ter kennis van B. en W. wordt gebracht. Ook vallen niet in de termen voor uitkeering van het steuncomité, wie onde'ratand genieten van armbesturen. Men houde wel in het oog, dat het Steun-oomité alleen is opgericht om de me'nschen, die door de oorlogsge volgen in nood verkeeren, te helpen. M ie zonder deze tijdsomstandigheden toch armoede had, blijft voor rekening dor armbesturen. Die zullen nitter- aard in deze tijden wel meer moeten uitkeeren dan anders, omdat ook un der de armen de nood grooter is. De controle ckoor het kaartenstelsel is niet de eenige. Tachtig huisbezoekers, bchoorende tot de meest verschillende standen van de maatschappij, gaan er op uit, om zich persoonlijk te overtuigen van den toestand in de gezinnen. Over elk gezin wordt een rapport uitge bracht. Mr. Thiel ontvangt dit en zet er zijn advies op. De kaart wordt dan doorgezonden naar den secretaris van de commissie voor feitelijke steun- verleening, den oud-kolonel Sybramli en aan de andere commissieleden de hoeren Boes, Janssen van Raaij, Nagtzaam en Weslerveld. Gezamen- I ijle stu't men de uitkeering vast. In het begin overliepen die aanvragen de commissie'. Nu zijn de zaken geregeld en binnen twee of drie dagen na. de aanvrage, krijgt de sollicitant een beslissing op zijn verzoek -thuis. 't Zijn de padvinders, die des mid dags om 5 uur „den post" gaan weg brengen naar de aangegeven adres sen. Soms hebben zij wel een hon derd brieven te bezorgen. De ochtend is bestemd voor de in schrijving der aanvragers en de mid dag voor de uïtdeellng van geld en bons voor natura. Zooals gezegd, de maximum-uitkee- ring in geld is f6.—. Die uitkeering baart weinig zorg. Meer echter de uit keering in natura. Want telkens moet de waarde van de levensmidde len uitgerekend worden, en uitgezocht bij welke gevers deze waren kunnen gehaald worden. Zooveel mogelijk worden de adressen aangewezen, die het meest in de buurt van de aan vragers zijn. Dat geeft natuurlijk een heel uitgezoek en al die bonne tjes-schrijverij bezorgt veel arbeid. Deze tak van het bureau van het Steuncomité zetelt 'in het rook'/,aaltje van De Kroon. De heer Jonkman heeft hier de leiding. Verder werken mee de heeren Konijnenburg, du Bieu en anderen. De winkeliers enzdie zich bc-reid hebben verklaard tegen afgifte van bons van het Steuncomité gratis le vensmiddelen te geven, zijn de vol genden: Brood: ITenri J. Carols. Zijlstraat 14, -10 pond kropbrood. H Franken Jr Lange Margaretlxaslraat 15. 40 pond kropbrood. Th. Glasz, Oude Groenmarkt. 22. 10 pond kropbrood. D de Rooy, Leidscheplem, 10 pond kropbrood.' Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, 100 pond kropbrood. A. Benroadt. Koudcnhorn 4, 10 pond wittebrood. M. Best, Zijlweg 99, 10 pond wittebrood. M. J. Duister hof, L Dyserinckstraat 17. 5 pond wittebrood.'G. H. Japikso, Schagchel- straat 11, 10 pond wittebrood E. Kleinlein, Generaal Joubertstraat, 5 pond wittebrood. S. Slagter. Bak kerstraat 13, 5 pond wittebrood J. Smit, Smedestraat 45, 10 pond witte brood. II. Flink, Koningstraat 37, 5 pond wittebrood J. van Vesscm, Kleverparkweg 10, 10 pond witte brood. G. de Vries, Maarten van Heemskerkslraat 40, 10 pond witte brood-. Broodfabriek „het Oosten", Sohoterweg 92, 5 pond wittebrood. Broodfabriek „de Tijdgeest", Raam straat 2, 10 pond wittebrood, per dag. Rijst: Meynhout en Wartena. Gcd Oude Gracht 95, 100 K.G. (gift ineens. Haarlemsche Varkens slagers F er- eeniging: wekelijks 259 pond1 spek en 100 pond reuzel. Vleesclihouwers: H. Beitjes, Zijl straat.. Ilenri Daudey, Groenmarkt. C Keyzer, Kruisweg. Spruit, firma Vogel, Barre voetestraat Waiboer, Houtplein Houtman. Kruisstraat. H Meek, Kleine Houtstraat Kammeyer, Botermarkt. F. de Graaft, Kruis straat. Van Waveren, Wagenweg, llernsbergen, Anegang. G. P. lleck, Wanmoesstraat, drie maal per week aan een gezin vleesch met bons van het Steuncomité. Melkper dag: „de Sierkan", Zijl- weg, 30 L. karnemclkschepap, 10 L. karnemelk. Vondel, Spekstraat, 20 li ter karnemelk. J. C. Hoogeveen, Breestraat 20, gedurende veertien dagen 5 liter melk dagelijks. J. F. Wall okers, L. Lakenstraat 22, gedu rende 14 dagen S liter melk dage lijks. J. Bol, Lange Raamstraat 12, gedurende 14 dagen 3 liter melk da gelijks. De Wilde, Jordenestraat 43, gedurende 1 maand 10 liter melk dagelijks. De Wilde, Jordensslraat 43, 10 liter karnemelk dagelijks. Coöperatieve Veehoudersbord „On derling Belang". Spaamwouderstr. 34, dagelijks 10 liter melk Coöpera tieve Cent rale Melkinrichting. Pie ter Kiesetraal 174, dagelijks 10 liter melk. Veen, BareniLsestraat, gedu rende veertien dagen dagelijks 3 li ter melk. Bijster, tweede Vooruit gangstraat, gedurende eene week dagelijks 5 liter melk. Melkinrich ting „de Toekomst", Leidsche Plein, dagelijks 25 liter melk. II Soellaart, Klein Heiligland 58, gedurende 3 maanden dagelijks 2 li ter melk. F. de Haan, Zijlstraat 50, gedurende 1 maand dagelijks 2 liter melk. J. F. Hoenderdos, Korte Hee- renstraat 1, gedurende 14 dagen da gelijks 5 liter melk. P. J. van Schie, Ilagestraat 30, gedurende 14 dagen dagelijks 4 Uier melk. C. van Eyk, Yalkensteeg 23, gedurende 14 dagen dagelijks 5 liter melk. Ook uit het magazijn van Mej. Fleischmann worden verschillende goederen afgegeven op bons van het Steuncomité. Men denkt er over de uitkeering in natura uit te breiden. Als dit plan doorgaat zal men een ruimte in het centrum san de stad in bruikleen vragen, om daar eer» opslagplaats van levensmiddelen te maken. Behal ve de geschonken voedingsmiddelen, zou men er dan nog aankoopen. De uitkeeringen in gold en in bons geschieden telkens voor een week te gelijk. Er zijn nu 843 aanvragen Ingeko men, waarvan nog een 150 moeten behandeld worden. Van de 700 behan delde aanvragen kwamen er 288 voor steun in aanmerking. Dat aantal werkloozen zal veel ver meerderen, a's straks de werkloos heid onder de vakarbeiders grooter gaat worden. Dat begint nu pas. Voor de distributie van het overge schoten voedsel in de militaire ge bouwen zorgt een sub-commissie, be staande uit de heeren Nix en Bou- num. Deze verstrekking geschiedt door middel van bons. Met dit werk is de commissie in De Kroon van dos morgens 9 tot des mid dags 5 uur bezig. De heer Thiel en zijn medewerkers en medewerksters verdienen zeker aller dank voor de nauwgezette wij ze, waarop zij de geschonken gelden verdeelen. Men kan er van verzekerd ii ii, dat het geld, dat men geeft, of de waren die men schenkt, goed be- steed worden, 't Is te hopen, dat menigeen, die nog niet op de hoogte, was van de werkwijze der commissie, door deze uiteenzetting er toe gebracht wordt mee te helpen aan deze uitnemend georganiseerde steunbeweging. Veel Is er Tioodigl En 'ang zal het duren vóór liet comité zijn taak kan neer leggen. „Persoonlijk heb ik een pessi mistische» kijk op den toestand,zei Mr Thiel ons. Men geve dus! Geve, als 't kan, met mi'de hand! JAC. C. M. Jr. INGEZONDEN MEDEDEEI.JNGEN h 30 Cta. per regel. Mevr. G. v. d. BRINK, Gorsetière KEIZERSGRACHT 717 or§eW®9 NAAR^MAAT A'dam. Tolef. 17S1 ATELIERS VOOR REPARATION. HET LEKKERSTE ODD HAA8TRICHTSGH BIER is alleen verkrijgbaar in de Brouwerij L. VAK3 AUB£L, JODENSTRAAT 2Q - MAASTRICHT Benoodigdheden voor HulsvlUt en HaodenarbBid VRAAGT CATALOGUS F. BEERKENS Co. Kunstatelier - Venlo Tan Ge Residentie en baar Isewonars. Een langdurige strijd tusschen Gemeente en Gedeputeerde-Sta ten is door de Kroon ten voordeel© van de gemeente beslist. De kwestie dateert reeds van 1912 en ontstond in verband met het be sluit van den Raad tot het instellen an de gemeentelijke erfpacht. Reeds jaren geleden was als beginsel aan genomen, dat erfpacht voor verkoop gaan moestj maar alle beginsels zijn er nu eenmaal om tegen te zondigen en voor die waarheid heeft de Raad meer dan een bewijs geleverd. Tot dat, ook in 1912, op voorstel van hot toenmalig raadslid mr. Treub als beginsel wend uitgesproken, dat er pacht regel, verkoop uitzondering zijn zou. Zeer tot spijt van wethou der Simons, dio mooit heeft willen toegévfön dat hij verkoop liever zag, maar een voorstander van erfpacht was, waarvan eens een raadslid ge tuigde, dat hij elk voorstel tot uit gifte in erfpacht zoo Hof kreeg, dat hij het niet over zich kon verkrijg* liet ooit uit banden, en -in den Raad to brengen". Wat nu dis erfpacht aangaat, met het besluit tot het uitgeven van gron den en liet instellen van een grond bedrijf, was de zaak nog niet gezond. Wie grond, heeft om te bouwen zal in heel veel gevallen een hypotheek wanschen en nu is de liefde van hy potheekbanken om tot. het geven van hypotheek op erfpachtsgrond ©ver te gaan een beetje stiefmoederlijk. Het ©enige middel om den gemeen telijken grond in trek te brengen, was de instelling van een gemeentelijke hypotheekbank. Het lag in de bedoe ling den directeur daarvan tevens te belasten met de directie van liet Grondbedrijf. Was tot zoover alles goed gegaan, Gedeputeerden kwamen een spaak iu het wiel steken. Nu de oprichting van de bank een feit kou worden, moest noodwendig een nieuwe beslissing genomen wor den en wel een die aanleiding gaf tot het aangaan van een leening, van f 1.000.000, tot het beschikbaar stel len van pandbrieven, omdat een hy potheekbank zonder pandbrieven e.u vrij nuttelooae instelling is. Het besluit welrid genomen, maar Gedeputeerden toonden, dat zo hot met den Raad niet eens waren. Had deze in de betreffende veror dening neergelegd, dat, nu h raadsbesluit tot het aangaan van een leening B, en W. zouden beslissen over elke aanvrage om hypotheek, Gedeputeerden meenden dat het hier een financieel© handeling betrof, die krachtens de Gemeentewet aan den Raad toekwam. N Met hand en tand verzette d© ge meente zich tegen dez© opvatting, omdat zij den dood zou be teekenen van de Bank, die nog niet eens werking getreden was. Immers ie mand die een hypotheek verlangt, wil niet al te lang op zijn geld wachten en moest het systeem van Gedeputeer den gevolgd, dan zou over elke aau vraag B .en W. moéten praenlvTsée-1 ren, waarmee in verband met de noodzakelijkheid van het hooreri vin eenige Raadscommissies allicht een paar maanden zou heengaan. De ge meentelijk© machine werkt nu een maal stroef. En die paar maanden wil géén enkele hypotheeknemer wachten. De Raad voerde hiertegen aan -dat, waar hij de verordening had vastge steld, het uitgeven van hypotheken een daad van uitvoering was en tot de competentie van B. en W. behoor de. Gedeputeerden wierpen, zonder hun eerste bezwaar te laten varen, een tweede op en betoogden dat aan het geven van geld op erfpachtsgrond groot risico verbonden was en. de fi nanciën van de gemeente er onder zouden kunnen lijden, B. en W. antwoordden dat de ri sico zeer betrekkelijk was daar de grond eigendom van den hypotheek- gever was en bleef. Te vergeefs. Ge deputeerden hie'den voet bij stuk en de Raad ging in beroep bij de Kroon, die de gemeente op alle pun ten In het gelijk stelde, De Bank zal dus eindelijk in wer king kunnen treden. Maar de eerste tijden van haar bestaan zullen wel getuigen zijn van een gebrek aan hy- pothéékaanvragen. Orn te bouwen zijn de omstandigheden niet gunstig en het ziet er niet naar uit of ze spoe dig gunstig zullen worden en zonder zin voor bouwen heeft de Bank niets te doem SINTRAM. Binnenland Nederland en de Oorlog INTERNEERINGSKAMP „GAAS- TERLAND". Men schrijft uit St. Nicolaasga .an liet „Nic-uws": Het leek Dinsdagmiddag op den weg van Rijs naar Kippenburg, alsof er een feestelijke intocht gehouden zou worden. Per fiets, per auto en te voet was oud en jong vut. omliggende dorpen h terheen getrokken; want „de Belgen" zouden komen, en dat moest en zien. Maandag waren onder iets minden' toeloop dertig huzaren gearriveerd voor den dienst in 't kamp en de be waking eter geïnterneerd en. Vanmiddag kwamen nog dertig huzaren van» Stavoren marcheeren ruim dertig Belgische miliUii ren, onder leiding van den len luite nant Bogaard. Onder de Belgen zijn twee officieren: Chevallier de SeJiiers de Moron vil le,- vaiï de lanciers en de luit. dei' wielrijders Bouckma; do zen werden door de vriendelijke zor gen van kolonel jlir. Teding v. Berk hout per auto van Stavoren af go haald. Voorloopig worden de militairen in dirie boerenschuren onder dak ge bracht, cLaair de barakken inj het kamp nog in bewerking zijn. De ge neeskundige verzorging en liet toe zicht op voeding en ligging is opge dragen aan den arts H. Hattink, oio daarvooi degelijks dé militairen lie zoek', Zoowel de IloJlandsciie huza- als de Belgisch© militiairen wa- zeer gelroifen door de mooie land streek, waar ze lcnmpeercn moefen en door de vriendelijke houding van het publiek, KONINKLIJK NATIONAAL STEUN COMITÉ 1914. De penningmeester van het Ivo niinklijk Nationaal Steuncomité 1914, du heer jhir. mr. W. Th. C. van Doorn, Koninginnegracht no. 35 te 's-Gruvenhage, zendt ons <1© eerste Lijst van bijdragen, en toezeggingen, loopend© toe 22 Augustus. Daaruit blijkt, dat totaal is o-ntvangen en toe gezegd f 203.892.73 1/2. Bovendien is geschonken oen" hoeveelheid van 100.000 liter petroleum. ONDERGOED VOOR DIENST PLICHTIGEN. Wegens den reeds gevormden voor raad kunnen na 29 dezer geen onder goederen voor leger en landweer meer worden aangenomen Door do wegens de zeer uitëen'oopende hoedanigheid en bruikbaarheid der bedoelde ondergoederen worden daar voor geen vaste prijzen vergoed, maar de daaraan door de militaire keu ringscommissie toe te kennen waar de. Terugzending van gedragen en niet bruikbaar geachte ondergoeder reu kan niet geschieden. COMMISSIE VOOR DE DRINK WATERVOORZIENING. In de Woensdagmiddag gehouden .raadszitting te Amsterdam wees de burgemeester op de commissie voor de Drinkwatervoorziening, een der Commissie» bij het in staat van ver dediging brengen der stelling van Amsterdam. Deze commissie bestaat uit de hee ren F R. van Royen, luit-kolonel der genie, voorzitter; J M. K, Pen- nink, directeur gemeente-waterleidin gen J. C. Francken, Zaandam R. P. van ltoyen, res-kapitein der genie, '.s-Gra.enhage, lieden); W. van der Hout, le-luitenant der genie, secre taris. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorin. 10 uur, Ds. A. B inner te Szn. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Da. J .Beijerman, Rem. pred. te Meppel. Donderdag 3 September. Nam. 1 1/2 uur, Aangifte van nieu we leerlingen voor catechisatie en Zondagsschool aan de kerk (Oranje kade 1). KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 uur, Geen dienst. Zaterdagavond te 8 uire, Bidstond. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Geen dienst. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28): Voorm. 10 uur: Openbare samen kom st, 's Av. 6 ure, Ds. B. Planting: Dinsdag 1 September, 's Av. 8 1/2 uur, Bidstond. EVANGELISATTEGEBOUW. Jacobijnestraat 20. Voorm. 10 uur, de heer E. R. Boas, uit Den Haag. "s Midd. 12 uur. ZondagssefiooL '8 AV. 6 uur, do hee'rE. R. Boas. Maandagavond 8 1/2 uur, Zangre petitie. Dinsdagavond 8 1/2 uur, Bijbelbe spreking. Donderdagavond 8 1/2 uur, Bid stond. GEBOUW LOTTERSTRAAT 4, Zondagavond 8 uiur, Evangeliepre diking. KERKGEBOUW. Zuiderstraat 15. Voorm. 10 uur, Openb. Evang. Sa menkomst. 'a Av. 7 uur, Hetzelfde. Donderdagavond 8 uur, Openbare Samenkomst Spreker: de heer G. R. Polman, Evangelist, Amsterdam. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp- Voorm. 9 1/2 uur, Ü3. Bax, Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. cL Togt. Lijnden: Nam. 2 uur, Ds. Bax, van Hoofddorp, II. Doop. Aalameerderweg: Nam. 2 uur, de heer Kroon, Nieu w-Vennep: Voorm. 10 uur, De. Woener. pred. to Haarlem. Abbenes: Voorm. 9 1/2 uur, do heer v. d. PREDIKBEURTEN ZONDAG 30 AUGUSTUS. EGLISE WAL' >wr Pas de Service fi cause des répara- Hons de l'Eglise. GEREF. KERK. Ged. Oude Gracht Voorin. 10 uur, Ds. JoIl Mulder, te Broek op Langend ijk. Nam. 5 1/2 uur, Dezelfde. (Klein-Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben, 's Av. 5 1/2 ure, Ds. Tibben. NOORDER KERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. AU. Ringnalda. Nam. 6 uur, Ds. W. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). .Voorm. 10 ure. Ds. Geels Av. 5 1/2 ure, Da Geels. LUTH'ERSCHE KERK. Voorm. 10 ure. Ds. d© Meijere. ZANDVOORT. Voorm. 10 uur, Ds. van Leeuwen. pred. te Bloeroendaal. Stadsnieuws GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Schouten. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dekker. Nam. 2 1/2 uur, Ds. Dekker, Aalsmeerder weg: Voorm. 9 1/2 ure, Ds. Sonnevelt Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Thielen. Nam. 3 uur, Dezelfde. Slotarweg: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dijk. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Ii eu w-Vennep- Voorm. 9 1/2 uur, Leesgodsdienst Nam. 2 uur, Leesgodsdiemst PROTESTANTENBOND, lloof dorp: Voorm. 10 uur, Geen dienst BENNEBROEK. Voorm. 10 uur, Ds. A. S. Talma. Maandag 31 Augustus. Nam. S uur, Ds. A. S. Talma, 'e Bidstond in verband met den oor logstoestand. HEEMSTEDE. Voorin. 10 ure, Ds. Boisscvain, pred. te WilhelmLnadorp. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur, Ds. Baljon, SPAARNDAM. Voorm. 10 uur, Ds. Baljon. LOKAAL COLENSOSTRAAT. Voorm. 10 uur. ie Ee'rw. Heer- W. ten Boom, Cand. t. d. H. Dienst te Haarlem. Maandagavond 3—9 uur, Doop- aangifte. Woensdagavond 3 uur, Ds. Blauw, Bidstond met het oog op den oor logstoestand. BEVERWIJK. NED. HERV. GEMEENTE. Voorin. 10 uur, Ds. J. C. V. van Bemmel. ÜOOPSGEZ. GEMEENTE. Voo'rin. 10 uur. Ds. J. D. van Calcar. EV. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. M. v. Kleeft BLOEMENDAAL Voorm. 10 uur, Ds. G. Posthumus Meijjes. prod, te Zandvoort SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Voorin. 10 uur, Ds. C. J. van Paas- sen, pred. te Haarlem. VELSEN. Voorm. 10 uur, üs. J. Ph. Eggink, WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorin. 10 uur, Ds. S. Berkelbach v. d. SprenkeL DMUIDEN. Voorm. 10 uur, Ds. II. W. Crcutz- borg. 's Av. 5 uur, Ds. II. W. Creutzberg. Dinsdag 1 September, 's Av. 8—9 uur, Orgelbespeling. Woensdag 2 September, 's Av. 8—9 uur, Ds. H. W. Creutz berg, Bijbellezing in de Nieuwe kerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE EN NED. PROTESTANTENBOND. Geen opgaaf ontvangen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier is thans tentoongesteld een© reeks production betrekking hebbende op de oude ge bouwen van Parijs, de hoofdstad van Frankrijk. Zijn monumenten en de daaraan voorhanden ornamental© en figurale beeldhouwwerken waar door men «de wei-schillend© tijdper ken der bouw en beeldhouw kunst van het Romaarische tijdperk af door de middeleeuwen lieert tot en met de latere Renaissance kan vervolgen. Tevens werd ©enigen tijd ter bezich tiging gesteld een in hout gesneden groep, paard met ruiter en twee vol gelingen voorstellende eene episode uit eten boerenkrijg in Zuid-Beieren Zondag is toegang kosteloos. Concert, op Zaterdag 5 September 1914, <li>© avonds 8 1/4 in de Sociëteit „Trou Moet Blycken", te geven door liet strijkorkest der Concert Vereemiging Haarlem's Muziekkorps, directeur: de heer Ch. P. W, Kricns. Programma 1 Kriiegsmarsch der Prie - -r nus Athalia", Mendelssohn. 2. Ouverture ,.Le Roman d'Elvïre", Thomas. 3, a. Air op do G snaar uit de Suite, Bach. b. Serenade (voor strijkinstrumen ten), Hay dn. -4. „Uochzeitsreigen", \Yc,i?or. Bils© 5. ,,Un lute ei'Aranjoezfantalsia Den ie rssemann. C. Ouverture „lm Redche des In dras", Lincke. 7. Ballet da l'opéra La Reine d© Saba", Gounod. Allegro, b Moderato, c. Andan te. d. Allegretto. Mouvement de valse. 8. „El Furia", valse ©fpagnole», Granada. 9. „Musikalischo Actiën Unter- nehmen", Potpourri, Conradi. SOCIËTEIT „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Maandag 31 Augustus 1914, des avonds te 8 1/4 uur, te geven door het Orkest der Concert-Vereeni- ging Haarlem's Muziekkorps, direc teur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Volksliederen. 2. Marchc militair, Kriens. 3. Ouverture op Schubert's liederen, Suppé. 4. „Terpsichore", fantaisie ballet, Ganne. 5. Grande fantaisie de l'opéra „Ro- méo et Juliette", Gounod. Ouverture „Le Domino Noir". Aube". 7. Scène et valse de l'opéra Gretna GréeT, Guïraud. 8. Declarations Walzer, Waldteufel. 9. Fantaisie op Italiaansche opera.- melodleën, Kappey, STUKKEN VAN DEN RAAD. De Hoofdcursus. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-reglenient voor dien opgerichte» cursus tol opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen. Do leiding is opgedragen aan een door den Raad, op voorstel van B. en W. te benoemen Directeur, dio een beiooniiig geniet van f 100.- per jaar. De leeraren, en zoo ook de Direc teur, zullen voor elk te geven lesuur ontvangen f 10J pea- jaar. te verhoo- gen met f 10 voor elke twee jaren, die zij aan dezen of soortgelijken cursus hier of elders werkzaam wa ren, tot een maximum van f 120 per lesuur en per jaar. De bijdrage dei deelnemers wordt bepaald op f 20 per cursus, bij voor uitbetaling te vo:doen in twee gelij ke halfjnarlijksche termijnen ten kan tor© van den Gemeente-ontvanger, en el vóór of op 1 Octobe. c-n vóór of op 1 Maait. Van de betaling d.-zer bijdrage zijn geheel of gedeeiteiijk vrijgesteld zij. die naai het oordeel van B. en W. den Directeur gehoord, daartoe in de termen vallen. B. en W. stellen voo met ingang an 1 September aan dezen gemeen telijken cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen voor den cursus 1914191c te benoemen tot leeraar: in lozen en letterkunde: den heer II Buseemaker. in de Neuerlandsche taal: den heer E. J. van Sonsbeek; c. in de aardijkskundo: den heer J. B. A. Saeijs; d. in de geschiedenis: den heer I-L M. Hubregtsft; e. in de natuur-, dier- en plant kunde: den heer A. Meilink; f. in het teekenen: den heer P. van Looij, en in do opvoedkunde: den heer W. Kraak; allen op eene belooning, berekend aar f 120.— per lesuur en per jaar, e>n h. in het rekenen: den heer H. H. Holthuip, op eone beloon mg, bere kend naar f 110.— per lesuur en per jaar. Deze leeraren waren reeus verljon- den aan de bestaand©, doch nu op geheven cursus. De salarissen zijn dezelfde, die reeds genoten weiden GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Dinsdag 1 Sep tember 191-4, des namiddags to 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof.1. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. MededeeJingen en ingekomen stukken. 2. Benoeming wethouder (aftreding- J. de Breuk). 3. ld. id. (id.-L. Modoo). ■4. Id. vaste Commission. 5. ld. Commissaris Bank van Lee ning (aftreding-Jhr. Mr. F. W. van Sty rum). 6. Id. twee Commissarissen Stads apotheek (aftreding-Dr. J. Timmer en Dr W. E. Merens). 7. Voorstel B. en W. wijziging rog©-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7