voorstel gemaakt, <lat met algemeens stemmen wordt aangenomen. Een verzoek van. den gemeente-ee- creta ris, oin hem gedurende zijn diensttijd bij het leger na zijn ver loftijd zijn salaris uit te doen be- ta'en, wordt van de hand gewezen. De oriUuImingstermijn. van de on bewoonbaar verklaarde perceelen aan de Jon Gijzenvaart A. Nos. 39 en 40, wordt met 0 maanden verlengd. Aan de tijdelijke opzichters bij het Bouw- e-n Woningtoezicht wordt een rijwiel vergoeding toegekend van f50 's ja ars. Besloten wordt tot instelling van een commissie van bijstand voor de financiën, en de verordening goedge keurd. De commissie zal 1 Januari 1915 hare werkzaamheden aanvan gen. Mot het oog op de ongunstige tijds omstandigheden worden de voorstel len voor loousverhoogmg der gemeen tewerklieden aangehouden. Een verzoek van de arbeidersveree- nigingeu om aannemers te verplich ten hoogstens 30% van. de benoodig- ie werklieden van buiten te betrek ken, wordt van de hand gewezen. Eveneens een verzoek van den tijde lijk geschorsten gemeentewerkman B. Verhoef om schadevergoeding. Besloten wordt aan het Rijk voor de beschikbaarstelling van schoollo kalen voor militairen, niet meer in rekening te brengen dan de extra- koslen voor schoonmaken, assuran tie enz. De werkloozenverzekering zal gere geld worden in overeenstemming met de regeeringsvoorstellen van Minis ter Treub. Aan de Burgeravondschool zullen twee nieuw© leerkrachten verbonden worden, n.l. voor rechtlijnig teekenen en voor wiskunde. Een voorstel van B. en W. om voor f 10 000 deel te nemen in de Gemeen telijke Credietbank van de Vereeni- gii g van Nederlandsche gemeenten, wordt niet 11 tegen 5 stemmen ver worpen. De ingediende gemeentebegrooting wijst aan ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van f649.280.75. Be benoeming van 2 onderwijzeres- en. wordt aangehouden. Na de gebruikelijke rondvraag wordt do zitting gesloten. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. De Raad heeft Dinsdag vergaderd. VoorzitterBurgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de heeren Los, Kistenmaker en Bus. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. Hij 'Ie ingekomen stukken en mede- deelingen deelt de Voorzitter mede, dat door B. en \V. ingevolge de beko men machtiging in de vorige vergade- ving is aangekocht ruim 1800 zak tarwe tegen een prijs, varicerende tussche» f 8.25 en 8.50 per zak. Dit maakt dat de gemeente, met de 280 zak tarwe, die reeds vroeger ont eigend zijn op het ©ogenblik ruim 2000 11.L. tarwe In voorraad heeft. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de rekening en verantwoording der gemeente en die van het Burger- iijk Armbestuur, beide over 1913, door de financieel© commissie zijn nage zien, die geen aanmerkingen heeft ge maakt, zoodat in verband met het in de vorige vergadering genomen be sluit geacht kan worden, dat deze zijn goedgekeurd. Alles voor kennisgeving aangeno- Daarna wordt aan de orde gesteld de benoeming van een wethouder (va cature-Biesheuvel). Met 11 stemmen wordt de lieer B, Biesheuvel herko zen, terwijl één stem wordt uitge bracht op den heer T Hooft en twee stemmen blanco zijn. Da herbenoemde zegt, dat de beslis sing over de aanneming door hem 24 uur in beraad wordt gehouden. Vervolgens komt aan de orde de benoeming der vaste Raadscommis sie». Allereerst de financieel© com missie, welke bestaat uit de heeren G. B. 't Hooft, J. van Zijverden, A. Jtombout, G. A. A. Knaap en. J. A. Ovenneer. Eerstgenoemde wenscht geen herbe noeming Ie aanvaarden en verzoekt op een ander lid te willen stemmen, in zijn plaats wordt gekozen de heer J. van iteeuwijk. De overige nftredenden worden al len herkozen. Daarna de commissie voor plaatse lijke werken, welke bestaat uit de hoeren J. Kcoy, K. Kistenmaker, J. Snidgeest, J. Verkuyl en L. van An- dcl, 'iie na verscheidene stemmingen allen worden herkozen. Allen nemen hunne benoemingen aan, waarna de voorzitter hen felici teert met hunne benoeming en den wensch uitspreekt dat door hen veel gedaan zal kunnen worden fn het be lang der gemeente. Tot leden van het Burg. Armbest. worden wegens periodieke aftreding herkozen rle heeren B. T. de Koning voor wijk 3; C. J. Verbeek voor wijk lö; W. Mulder voor wijk 15; M. W. v, (I. Scluins voo'r wijk 16; H. C, v. Sta veren voor wijk 20; en C. v. d. Spek voor wijk 23. B. on \V. stellen voor, een goldlee- niug aan i© gaan tot een bedrag van 1 10.000 tegen een rente van hoog stens procent, doch voor niet langer dan 12 maanden. Een en ander is nuodig door de vele voorschotten voor liet Rijk in verband met de uitkee- 'fing \un vergoeding voor kostwin ners, alsmede door den aankoop van de tarwe. De fin, comm. heeft er geen bezwaar tegen. Z. h. s. wordt dit voor stel goedgekeurd en werden B. en W. gemachtigd de geldleening aan te gaau. Door B. en W. wordt een tweede suppletoire begrooting voor 1914 voorgesteld. Die wordt door den voor zitter nader toegelicht, en daarna zonder hoofdelijke stamming goedge keurd. Ten aanzien van LinancieeJc rege lingen over 1913 wordt voorgesteld, deze alsnog te voldoen uit de on voorziene uitgaven over 1914, hetgeen wordt goedgevonden. de rondvraag vraagt de heer Overmeer, wanneer 3e hórden worden geplaatst voor het regelen van het autoverkeer in de bebouwde kommen. De voorzitter zegt dat dit spoedig zal gebeuren. .Voorts Vraagt genoemde heer, of het niet wat weinig is, dat op den concouradag de Burg. Stand maar een u;ur is geopend. De voorzitter beantwoordt hem en zegt dat er nog geen enkele klacht daarover is vernomen, terwijl ook niet zoo precies wordt vastgehouden aan dat ©ene uur, want als er iemand komt na het vastgestelde uur wordt hij tooh geholpen. De heer L. van Reeuwijk vraagt of B en W. nog hun volle aandacht blij ven wijden aan de voorgestelde ver- grootlng van BChool 9. De voo'rzittar zegt Hat in een der eerstvolgende vergaderingen van. B. en W. dit ter sprake zal komen Daarna wordt de vergadering ge sloten. Tot tijdelijk onderwijzer aan do Ghriflt. school te Hoofddorp is be noemd de heer H. Peschar, te Heem stede. Eenlgen tijd ge'eden geraakte ze kere M onder een wagen en bezeer de zich inwendig vrij ernstig, zoodat hij ter verpleging in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Thans ie Hij aan de gevolgen overleden. Z ANDVOORT. Gemeenteraad. Dinsdagavond 7 1/2 uur vergaderde Zandvoort's gemeenteraad. Aanwezig waren alle leden. De notulen werden na voorlezing zonder disöussie goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede, dat op de Gemeenterekening de volgende hoofdbed ragen voorkomen: Inkom sten f 97808.26 1/2, uitgaven f 85137.04,* batig saldo f 12651.22 1/2, waaronder aan. buitengewone ont vangsten f 6733.06. Tot commissieleden, die de Gemeen terekening zullen nazien worden be noemd de heeren Collot d'Escury en Bückmann. Bij punt 3: Verkiezing wethouder worden uitgebracht op den heer Stom 6 stemmen, op den heer Collot d'Escury 2, op de heeren Slagveld en Webber elk 1 stem en 1 blanco. De heer Stom is dus herkozen. Deze neemt de herbenoeming aan. Aan de orde is punt 4: Request strandpachters om vermindering van pacht. Adressanten wijzen op den voor hen ongunstigen toestond. B. en W. praeadviseeren 1/4 van de pachtsom vrij te schelden. De heer WEBBER stelt voor, de 2e Ihelft van de pachtsom, (de qerste is reeds voldaan), geheel den pachters te laten behouden. Spr. heeft den toe stand de'r requestranten onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de inkomens niet toelaten, de pacht te betalen. De inkomens bedragen hoogstens f 9, zooals blijkt uit door hem gecon troleerde cijfers. Daar gaan dan nog bedrijfs- en andere noodzakelijke on kosten af. De heer SLAB VELD merkt op. dat de heele gemeente een slecht jaar maakt, en, al is het niet prettig, men moet in dezen tijd zooals immer, zijn schulden betalen. De heer COLLOT d'ESCURY hecht niet veel waarde aan de resultaten van het onderzoek des heeren Web ber. De mensohen houden niet zoo serieus boek. Daarenboven, in Juli heeft men schitterende inkomsten ge had. Maar spr. wijst ergens andera op. De .pacht eindigt pas in October. Spr. is tegen het voorstel Webber, maar stelt voor, de zaak uit te stellen tot den tijd, waarop de pacht verstreken is. Dan kan men altijd nog verder zien. Wethouder STOM onderschrijft de woorden van den lieer Collot d'Escu ry. De maand Juli is inderdaad schit terend geweest, en alleen onder den indruk van den huldigen toestand is spr. mede-onderteekenaar van het voorstel van B. en W. De VOORZITTER wijst er op, dat de pachters zoo weinig voor een kwa den dag houden. Als men een con tract voor 5 jaar sluit, moet men de goede en de slechte jaren door elkaar 'rekenen. Dat doet men blijkbaar niet. De heer WEBBER handhaaft zijn voorstel. De twee eerste weken van Juli zijn, in tegenstelling van liet zooeven beweeTde, verre van schit- teernd geweest. Spr. gaat het afgeluopen seizoen na. Wel heeft men in de maand Juli wat overgehouden, maar dit moest vaak dienen om schulden, die men des winters heeft moeten maken te dekken. Spr. vindt de bewering van den heer Collot d'Escury belachelijk en handhaaft zijn voorstel. De heer COLLOT d'ESCURY blijft bij zijn meening, dat het voor 't oo- "genblik het best is, na het seizoen te zien, of een reductie kan worden ver leend op de pachtsom. De heer ZWAAN vindt er geen be zwaar in, dat het college van B. en W. zich zou ver eenlgen met het voor stel van den heer Collot d'Escury. Het voorstel van den heer Webber wordt verworpen. De VOORZITTER verklaart, dat B. en W. het voorstel van den heer Collot d'Escury overnemen. Het voorstel van den lieer Collot d'Escury wordt roet algemoene stem men aangenomen. Punt 5 luidt: Aankoop grond voor arbeiderswoningen. Onderhandelin gen zullen worden gevoerd mot da N. V. Zandvoort's Duin. Op voorstel van den heer BÜCK MANN worden de verdere besprekin gen evenwel gehouden in een geheime vergadering. Bij "de rondvraag fiad niemand Sets op- of aan te merken. De Raad ging hierop over in ge heime zitting. Binnenland WETHOÜDERSBENOEM1NG TE AMSTERDAM. De Amsterdamsen© Raad benoem de Dinsdag tot wethouders de heeren Vliegen (soc.-dem.) en J. H. den Her tog (liberaal). Bij de stemming ter vervulling van de vacature-Dölpnat werden 44 stem men uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren Vliegen 17 stemmen, Del- prat 14 en KI. de Vries een stem, ter wijl 12 stemmer» in blanco waren uit gebracht. Het getal geldende stern- men bedroeg dus 32 do volstrekte meerderheid was 17. De heer Vliegen w erd dus bij eer ste stemming tot wethouder gekozen in de vacature Delprat. Er volgde ap plaus op -de publieke tribune, waarop de voorzitter de tribun© deed ontrui- Tot vervulling van de vacature- Serrurier weiden wederom 44 stem men uitgebracht. Daarvan verknagen bij eerste stemming de heer van Tie nen 20, den IJr-rtog 5, van Kuykhof 8 Delprat 5 en KL cl© Vries 5, terwijl één stem in blanco was uitgebracht. Bij nieuwe vrije stemming was de stemming aldus verdeeld: Van Tie nen 18,-den Hertog 22, Delprat 3 en blanco 1. De heer den Hertog werd dus gekozen. Ihj hield zich evenals (te heer Vlie gen een beslissing voor. De heer Vliegen is sedert 1906 lid van dezen gemeenteraad voor district II. Hij was de vierde sociaal-demo craat, die zijn intrede op het Prin senhof deed. Oorspronkelijk typo graaf. is hij latei- in de journalistiek gelreden. Hij is thans redacteur van het. dagblad ..Het Volk". Het voormalig schoolhoofd de heer IT. J. den Hertog is thans hoofdre dacteur van het dagblad De Tele graaf. In 1909 werd hij voor Amsterdam I lid van den Raad, D© heeir H. J. den Hertog deelde mede, dat hij nog geen beslissing ge nomen heeft omtrent do aanvaar ding van het wethouderschap. Wel denkt hij er sterk over- zijn benoe ming te aanvaarden. Do heer W. H. V1 ie gen heeft beslo ten zijn benoeming niet. te aanvaar den. De heer Vliegen heeft aan den burgemeester schriftelijk meegedeeld, dat hij geen principieel bezwaar heeft tegeen de aanvaarding van het wet houderschap, iruiar dat hij, daar de verkiezing van gisteren voor den Raad blijkbaar een verrassing was, den Raad in de gelegenheid wil stel len door een nieuwe verkiezing zijn© benoeming al dian niet te bekrachti gen.. VROUW GEDOOD. Te Molenschot bij Güze (N, Bra bant) vond Zondagmiddag de land bouwer T. Verhees zijn vrouw dood te bed liggen inet een schotwond aan 't hoofd, Volgens gerechtelijk onder zoek moet het geweer, dat geladen op de beddeplank lag, zijn gevallen en afgegaan, waardoor de vrouw Ls ge troffen. EEN KRANIGE OUDE! De tachtigjarige heer J. Buyk, amb tenaar aan liet bureau openbaar on derwijs, afdeel ing leerplicht t© Rot terdam, heeft Zaterdag, naar de N. R. Ct. meldt, met gunstig gevolg exa men gedaan, voor de acte schoon schrijven middelbaar onderwijs. Van iemand, dó© op dien hoogen leeftijd nog lust gevoelt, examen te doen, is liet eigenlijk overbodig te zeggen, dat hij nog buitengewoon knus is. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Grotlus (uitreis) vertrok 31 Aug. van Cow es. Koningin dor Nederlanden (uitreis) vertrok 31 Aug. van Suez. Ni as (thuisreis) arriv. 31 Aug. te Marseille. Prinses Juliana (thuisreis) vertrok 31 Aug. van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tambora (thuisreis) is 31 Aug, Ouessant gepasseerd. Tabaman (uitreis) arriveerde 31 Aug. te Padtang. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. Billiton (thuisreis) 27 Aug. van Pa- naroekan te Saigon. Danae, 29 Aug. van Almerla naar Londen. Diana, 1 Sept. van Amsterdam n. Goole. Niobe, 29 Aug. van Rivadelsalla te Midd'losbrö, Orion 29 Augustus van Cardiff naar Port Said. Stella passeerde 31 Aug. Lizard. Triton, 81 Aug. van Savana naar Spezzia. Tubantta. uitreis, 31 Aug. van Lis sabon. Vesta, 31 Aug. van Amsterdam te Newcastle. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der Ge meente Haarlem op Dinsdag 1 Sep tember 1914, des middags t© lialf 2 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Jh.r. mr. W. B. Sand- berg, Burgemeester. Afwezig zijn de heeren Bruch en Andrcae. De SECRETARIS deelt mede, dat bij den aanvang van den oorlog de Gemeentebegrooting in concept ge- 'reed was. Wegens de onzekere tij den en nog onzekerder toekomst ach ten B. en W. het wenschelijk deze begrooting niet In behandeling te ne men. Er zal nagegaan worden, welke bezuinigingen kunnen aangebracht worden. De nieuwe legrooting zal zoo spoedig mogelijk aangeboden worden, doch de termijn kan niet in acht worden genomen. Wegens de huidige omstandighe den zullen B. en W. op dit oogenblik het afdelingsverslag inzake de wij ziging van de Plaats. Inkomstenbe lasting niet beantwoorden, aange zien wijziging der belasting niet wen schelijk is, nu de resultaten daarvan zeer onzeker zijn. Tot adjunct-directeur van het Open baar Slachthuis is benoemd de hew G. de Vries te Oldenbroek. De heer RINKEMA acht bezuini ging goed. Maar dit mag niet zoover gaan. dat de werken, die veel arbei ders aan werk zouden helpen, zouden worden uitgesteld. De VOORZITTER zegt, dat reeds maatregelen genomen zijn om de uitvoering van eenige groote werken to bespoedigen. De VOORZITTER deelt mede, oat het Steuncomité in overleg is getre den met de vereeniging Kindervoe ding. Deze zal reeds Maandag a.s. een aanvang maken met de verstrek king van kindervoeding. Een crediet zal daarvoor verleend worden. PUNT 1. Mededeel in gen en Ingekomen stuk ken. De VOORZITTER deelt mede: a. dut ia gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. een verzoekschrift van de Coö- peratiev e Won ingbo uwvereenigmg vo«r gemeenten© roneel om een voor schot van f 235.000.— en om wijziging van do rooilijnen voos* een terrein aan de Zomervaart; b. dat zijn ingekomen: le. een verzoekschrift van het Be stuur van het Gemeentefonds ter be vordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid om den begroot ingapost voor den bijslag over 1914 te verhoogen met f 8000.— en een schrijven waar bij genoemd verzoekschrift wordt in getrokken; 2e. een schrijven van den lieer Mr. A. Bruch, houdende mededeling, dat hij zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt; 3?. een schrijven van Mej. L. Se- meins, houdende mit-dedeelirig, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school No. 4 aanneemt; 4e. een schrijven van Mej. M. P. E. de Weeger, houdende mededeelïng, dat zij haire benoeming tot onderwij zeres aan de oplefd'ingsohool voor jongens en mensjes aanneemt; 5e, een schrijven van den Minister van Bmneniandsche Zaken houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Juli jl. No. 21 tot benoeming van J. A, Scbroëder tot tijdelijk 1 eeraar aan het gymnasium; 6e. een. schrijven van Gedeputeer de Staten dei- provincie Noord-Hol land ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 19 Augustus jl. No. 7 tot het aangaan van een geldileening; c. dat door B. en W. is benoemd tot adjunct-directeur van het Open baar Slachthuis, G, de Vries, te Ol denbroek; <L dat bij het uitbreken van den oorlog de begroeting van inkomsten en uitgaven voor 1915 in ontwerp ter behandeling door B. en W. gereed was, dat hun college evenwel meen de, dat in de onzekere tijdsomstan digheden en den nog onzekerder toe komst het opn aken eter begrooting geen aanbeveling verdiende,dat thans wordt nagegaan welke bezuinigin gen kunnen worden aangebracht en eerlang de oiitwerp-begrooting ter vaststelling aan den Raad zal worden aangeboden; dat op grond van een en ander de voorgeschreven termijnen niet in acht genomen kunnen worden; c. dat B. en W. naar aanleiding van liet verslag der afdeelingen inza ke de aanhangige wijziging der ver ordening op de heffing eeuer plaatse lijke directe belasting naar het inko men van oordeel zijn dat in de huidi ge omstandigheden eene wijziging der belastingheffing ntet in overwe ging behoort te worden genomen mot liet oog op de zeer onzekere ge volgen; dat mitsdien het antwoord van B. en W. voorloopig niet zal ver schijnen; PUNT 2. Benoeming van een wethouder (af- treding-Joh. de Breuk.) De heer J. de Breuk wordt herbe noemd met 24 stemmen. Op den heer Rinkema worden 4 stemmen uitge bracht, op den heer Lasscliuit 1 stem. 1 stem is in blanco. De lieer DE BREUK verklaart gaar ne zijn herbenoeming te aanvaarden en zegt dank voor het verleende ver trouwen. (Applaus). De VOORZITTER zegt, den hoer De Breuk met veel genoegen te zien te- mgkeeren in het College van B. en W. (Applaus). PUNT 3. Benoeming van een wethouder (af treding L. Modoo). De heer L. Modoo wordt herbe noemd. Eén stem wordt uitgebracht op den heer Losschuit. Eén stem is In blanco. De heer MODOO zal gaarne de her benoeming aanvaarde». Hij zegt zijn medeleden dank en zal zich met ijver en toewijding aan zijn taak wijden. (Applaus). De VOORZITTER wenscht den heer Modoo geluk en hoopt, dat hij voort gaan zal niet den betoonden ijver en toewijding aan den arbeid van B. en W. mede te werken. (Applaus). Daarna ging de Raad over tot de benoeming van de vaste commissies. (Reeds in een gedeelte van ons vo rig nummer opgenomen). PUNT 4. Benoeming van de vaste comrnls- siën. De volgende vaste Commissies wor den benoemd: Qoru(mifesie tot het ontwelrpen en henzien van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd (art. 166 Gemecctewet): de heeren: Jhr. Mr. F. W. van Sty- rum, Mr. J. X. J. E. Heerkens TLijs- sen, Mr. Dr. TL R. Ribbius, en Mr. D. II. Andrea©. Commissie van bijstand in het be heer dor gemeente-fmanciën: de heeren: Mr. J. N. J. E. Ileer- kens Tliijsson, J. Schreuders, B. E. C, Seign/Stte en Mr. M. SÜngemberg. Commissie van bijstand in het be heer der Openbare werken: de heeren: J H. Welsenaar. A. Rinkema, J. L. E. I. Breda Kleijnen- barg en A. van Rossum. Commissie van bijstand in het be heer der gemeente-bedrijven: do heeren: A. Pinkema, W. A. J. van de Kamp, J. L. E. I. Breda Kleij- nenborg, II. van den Berg, A. van Rossum, J. F. HuJswSt, E. H. Kre- lage en Mir. D. H. Andrea e. Commissie van hijstand in het be heer c*n het onderhoud v an den Hout en de plantsoenen, de heeren: E. Tl. Krelage cm Dr. W. E. Merens. Commissi© van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onder stand: do hoeren: \Y. A. J. van de Kamp en L. J. C. Poppe. De heer ANDREA E komt ter ver gadering. PUNT 5. Benoeming van een commissaris voor de Bank van Leening (aftreding Jhr. mr. F. \V, van Sty rum). In de plaats van den heer Van Styrum, di© niet herkiesbaar is, wordt gekozen Mr. Andreae, die zijn benoe ming aanvaardt. PUNT 6. Benoeming van twee commissaris sen der Stads-apotheek (aftreding Dr. J. Timmer en Dr. W. E. Merens.) De aftredenden worden herbe noemd en nemen hun benoeming aan. PUNT 7. B. en W. deelen mede, dat het per soneel van de herhalingsschool, dat tot dusver jaarlijks benoemd werd, om een vaste aanstelling verzocht heeft, waartoe B. en W. voorstellen over te gaan in verband hiermede achten B. en W. het wenschelijk, dat door liet hoofd der school, den heer J. B. A. Saeijs, minder lesuren wor den gegeven, opdat op den gang van het onderwijs beter toezicht door hem zal kunnen worden uitgeoefend. Daar hij hierdoor een deel zijner inkomsten zou moeten missen, stellen B. en vV. voor, de belooniug voor de leiding van f 300 tot 500 te verhoogen. Bovendien wordt voorgesteld, den pensioengrondslag voor ieder van de thans te benoemen leerkrachten vost te stellen als volgt Voor den heer J. B. A. Saeijs op 709. voor mej J. E. II. Boelhouwer op f300, voor mej. G. Houtschilt op 1 300, voor de heeren J. B. van Dorp op f400, W. H. Hoefman op f400, H Zwart op 400, J. Over op f 400, R. M. van der Hart op f350, H. Natte op f 350 L. van der Have op f 350, R. Ha- verschmidt op f350, en J. Mulder op f 350. De heer NAGTZAAM heeft zich ver wonderd over deze voordracht. Van het talrijke personeel zijn 5 onder wij- zers, die plaateverv. hoofden aan ver schillende scholen zijn en ook ande ren hebben langer diensttijd. Nooit kwamen er klachten over hun werk. Waarom is het nu noodig dit hoofd ambulant, te-maken? Bovendien men onttrekt hier een uitnemende werkkracht aan de school. Want dit hoofd is zrnlk een uitstekende arbeidskracht dat nie mand in de stad hem zijn werk kan verbeteren. Wanneer nu het hoofd ambulant wordt, zal hij, omdat hij niets te doen heeft gaan controleeren, al is dat al niet noodig. Dat binnengaan van de klasse is storend en hinderlijk. Hot. geeft ook ontevredenheid. Spreker stelt voor, om het hoofd niet ambulant te maken en zijn sala ris alleen te bepalen met het oog op de lesuren die hij geeft. Den heer KLEIJNENBERG zou het ook spijten, wanneer dit voorstel van B. en W. werd aangenomen, Na een tijd, dat de herhalingsschool niet zoo goed stond aangeschreven, heeft do lieer Saeys, hij mag hier wel genoemd worden, een uitstekende herhalings school gemaakt. Dat is geschied door zijn werk voor de klasse. Men moet hem dus niet uit de klasse halen. Aan de school zijn 5 plaatsvervan gende hoofden. Moeten die nu nog extra gecontroleerd worden? De heer LOOSJES zegt, dat het nu de tijd niet is, om te debatteeren over ambulontisme. 4 jaar geleden is daarover in den Raad gesproken en de Raad wenschte toen met groote meerderheid liet hoofd ambulant te houden. De heer Saeys vraagt minder lesuren te mogen geven. Dat doet hij niet uit gemakzucht, maar natuur lijk, omdat hij 't noodig acht. Zoo'n entliousiast man als hij, zal geen voorstel doen, dat niet in het belang van de herhalingsschool is. De lieer Saeys zal niet alleen controleeren. Hij kan met zijn groote bekwaamhe den de zwakke krachten in de school steunen. Dat is noodig, ook omdat de leerlingen geen kinderen van de lage re school meer zijn. De heer NAGTZAAM zegt, dat een hoofd, dat ambulant wordt, zich altijd voorneemt, om les te gaan geven, maar in de p'raclijk komt er niet van. Zij gaan eens de klassen binnen, ma ken eens een praatje en laten het er bij. Spr. weet niet, dat er hier on derwijzers zijn, die steun noodig heb ben. Maar al was dit zoo, dan is de steun geboden door liet hoofd niet in 't voordeel van den onderwijzer, wiena gezag daardoor aangetast wordt. De heer KLEIJNENBERG merkt de a heer Loosjes, die zoo lang in 't onder wijs werkzaam is, ook in ander© functies dan die van wethouder, op dat in dergelijke scholen de orde nooit iets te wenschen overlaat. De heel Saeys heeft dit spr. zelf rkiaard. D* leerlingen komen er ook, omdat zij onderwijs begeeren. Voor de orde is een ambulant hoofd dus niet noodig. Het amendement Nagtzaam (om hol hoofd niet ambulant te maken) wordt verworpen met 19 tegen 13 stemmen, die der heeren Nagtzaam, Stuigen- berg, Kleijnenberg, Andreae, Rinke ma, Lasschuit, Weisenaasr, Poppe Merens. Bregonje, Joosten, Timmei en Petrie. Het voorstel van B. en W wordt aangenomen, waarna de voorgedra genen worden benoemd. PUNT 8. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-reglement voor der opgerichten cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen. De leiding is opgedragen aan een door den Raad, op voorstel van B. en W. te benoemen Directeur, die een belooning geniet van f 100.— pa- jaar. De leeraren en zoo ook de Direc teur, zullen voor eik te gevc-n lesuur ontvangen f 100 per jaar. te verhoo gen met f 10 voor elke twee jnren, die zij aan dezen of soortgelijken cursus hier of elders werkzaam wa ren, tot een maximum van f 120 per lesuur en per jaar. De bijdrage der deelnemers wordt bepaald op f 20 per cursus, bij voor uitbetaling te voldoen in twee gelij ke halfjaar!ijksche termijnen ten kan tore van den Gemeente-ontvanger, ©n wel vóór of op 1 October en vóór of op 1 Maait. Van de bemaling dezer bijdrage zijn geheel of gedeeltelijk vrijgesteld zij die naar het oordeel van B. en W. den Directeur gehoord, duartoe in da termen vallen. B. en VV. stellen voor n»t ingang van 1 September aan dezen gemeen telijken cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen voor den cursus 1914—1915 te benoemen tot leeraar: a. in lezen en letterkunde, den lieer H. Busseinaker. b. in de Neoerlandsche taal: den lieer E. J. van Sonsbeek; c. in de aardrijkskunde: den lieer J. B. A. Saeijs; d. in de geschiedenis: den heer IL M. Hubrc-gts©; e. in do natuur-, dier- en plant kunde: den heer A. Meilink; f. in het teekenen: den heer P. van Looij, en g. in d© opvoedkunde: den heer W. Kraak; allen op een© belooning, berekend naar f 120.per lesuur en per jaar, en h. in liet rekenen: den heer H. H. HolthuiB, op eeine belooning, bere kend naar f 110.— per lesuur en per jaar. Deze leeraren waren reeds verbon don aan de bestaande, doch nu op geheven cursus. De salarissen zijn dezelfde, die reeds genoten werden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, waarna de voorgedra genen benoemd worden PUNT 9. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Sept.. 1914 definitief te benoe men aan de Avondschool voor Han delsonderwijs: a. tot leeraa'r in boek houden en handelsrekenen. den heer G. J Habermehlb. tot 'eerares in de Engelsche taal, Mej. A. H. Wafel- bakker, en c. tot leeraar in handels geschiedenis en staathuishoudkunde, den heer H. G. Scholten, allen op een belooning van 50 per weke'ijksch lesuur en per cursus. Het overige personeel werd bij Raadsbesluit van 10 September 1913 reeds definitief aangesteld, terwijl de drie bovengenoemde leerkrachten werden benoemd voor den cursus 1913—1914. Voorts stellen B. en W. voor den pensioengrondslag vast te stellen ala volgt; voor Mej. A H. Wafelbakker op ƒ200; voor den heer G. J. Haber rnehl op 400 en voor den heer H G. Scholten, op 350. De voorgedragonen worden be noemd. PUNT 10. Ter voorziening in de vacature- C. W. Harbord in de Commissie C tot wering van schoolverzuim dragen B. en W. voor de heeren 1 J Zuyd- weg, Spaarne no. 100, en 2 J. Lottge- ring Kleine Houtweg 4 rood. Benoemd wordt de heer J Zuyd- weg. PUNT 11. B. en W. deelen mede, dat de ge- meenterekening over 1913 sluit met een bedrag van f 5.161.691.81 IS ui inkomsten, liet nadeelig saldo van den bnitengewonen dienst, vergele ken niet den gewonen dienst be draagt f 12.935.C0. De buitengewone dienst sin» met ©en nadeel ig s'o' van f 61.263.82 1/2 (ontvangsten f 2.582.853.53 1/2; en do gewone dienst met een batig raido van f 48.328.22 (ontvangsten de som van 2,640.102.13 1/2. Op den dienst van 1915 wordt over gebracht van het saldo der gewone ontvangsten oen bedrag van f 43 828, waarvan f 18.680,14 zal bestemd worden voor buitengewone aflossing van de 4 pCts. geldleening van 1901. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1914, tot een bedrag va' I 2323.15. De Financieel© commissie advi seert dezen staat vast te stellen. Aldus wonlt besloten. PUNT 13, Ofschoon bij verschillende Raads besluiten ©en regeling i3 getroffen ten aanzien van de betaling van wedden on loonen van ambtenaren en werk lieden der gemeente gedurende deo

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7