De Europeesche Oorlog. DE BOOSDOENERS. TWEED! BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1014 I Duitsche leger komt steeds dichter bp Parijs. Opnieuw hebben de Dolt- sehers belangrijke roordeelen behaald. Os toestand op 't oostelijk oorlogsterrein. De legers strijden daar met afwisselend sneces. Belgis en Engeland. Esn bombardement aan de Mlddellandsehe Zee. fredesgernchten. Do Duiisotrers op weg naar Parijs, Steeds scherper teekent zich de lakliek der Duitsche legerbevelheb bers af. De groote troepertmassa's die uil het noorden van Frankrijk op rukken voltooien met bijna wis kunstige zekerheid do omtrekkende beweging, die leiden moet tot het af snijden van den terugtoohtsweg der Fransche legermacht, die in de for tenlinie tusschen Verdun—Toul—Epi- nal is opgesteld. Iteed3 nadert het le ger van den kroonprins, dat na den slag bij Longwy over de Maas ge trokken is, uit het noorden, om do afsluiting van die zijde mogelijk te maken. TJit het noorden komen nu de le gers van den hertog van Wurtemberg er. die van de generaals Von Hansen, Von Biilow en Von Kluck in omtrek kende beweging, om zich. tusschen Parijs en de .fortenlinie van Ve'rdun en Toul te schuiven. De legers van den kroonprins van .Beieren en van generaal Von Heenn- gen houden aan de Fransche oost grens de Fransche legers bezig, om ze te beletten terug te trekken, totdat de omsingeling voltooid zal zijn. Inmiddels maakte de regeer in g van Frankrijk aanstalten om niet, als in 1870, te Parijs be worden in gesleten. In ons vorig nummer meld den wij reeds, dat de regeering naar Bordeaux zal worden overgebracht.. De president, de ministers en vele ambtenaren hebben Woensdagnacht de hoofdstad al verlaten. Het is zoo redeneert men in Parijs beter dat de regeering met de buitenwereld in betrekking blijft, vooral nu Frank rijk geallieerden heeft, met wie het samen st'rijdt en met wie het daarom in verbinding moet blijven. Uit Parijs wordt geseind, dat de Verplaatsing der regeering om zui ver militaire reden is geschied. „Pa rijs zal de, spil worden van de prefa ties der Fransche en Engelsche le gers. Men vermoedt dat de stad nog wel niet zoo dadelijk het doel van den aanval zal zijn. De legers manoeu vreeren rondom de stad en de ver sterkingen zullen wellicht nu en dan dienen ter ondersteuning van een der vleugels van de bondgenooten. De hoofdstad zal met de uiterste kracht worden verdedigd, maar aanval op Parijs blijft natuurlijk mo gelijk. En al is te oordeden r jongste aanwijzingen, dat nu voor eerst niet waarschijnlijk, ten inie de noodige bewegingsvrijheid te behou den in het land. is het noodig geacht den zetel van den president uit Pa rijs te v erplaatsen. Nieuwe overwinningen derDuitschers inFrankrijk De groote Duitsche generale staf meldt; Bij de vermeestering van het hoog in de bergen gelogen sperfort Givet, hebben, evenals bij Namen, de door Oostenrijk toegezonden zware mo torbatterijen door hun bewegelijk heid en zekerheid van schot hun voor treffelijkheid bewezen. Zij hebben ons uitstekende diensten bewezen. De sperversterkingen bij Hirzon, Ayvelle-s, Condé, La Fère en Laon zijn zonder strijd vermeesterd. Daarmede kvinden zich alle sperversterkingen in Noord-Frankrijk, behalve de ves ting Maubeuge, zich in onze handen. De aanval op Reims is begonnen. De cavalerie van het leger van maarschalk Kluck is tot in de nabij heid van Parijs gekomen. Hat westelijk leger is voorbij de Aisne-linie vooruitgedrongen en zet zijn oprnarsch naar de Marne voort. Enkele afdeelingen der voorhoede hebben de Marne reeds bereikt. De vijand trekt voor de t gers van de veldmaarschalken KLuck, van Bü- low, von Hausen en den hertog van Wurtemberg terug op den oever der Marne. Het leger van den Duitselien kroon prins heeft den vijand, die, steunende op Verdun, tegenstand bood. in zui delijke richting teruggeworpen. De legers van den Kroonprins van Beie ren en den generaal-vel cl maar schalk von Heeringen hebben nog, altijd een kraohtigen vijand in de versterkte stellingen in Fransch- Lotharingen tegenover zich. In den Boven-Elzas hebben Duit sche en Fransche afdeelingen gere- iel d voeling met elkaar. LIT FRANKRIJK. Donderdag is er geen officieel com muniqué over de krijgsverrichtingen verschenen. De Engelse lie legatie te 's-Graven- hage deelt mede: In Frankrijk is voortdurend door- evochten over bijna de geheele ge vechtslinie. Britsche cavalerie bestreed met goed gevolg vijandelijke cavalerie, d'reef deze terug en maakte tien ka nonnen buit. Het Fransche leger zotte het oifen- sief voort en won terrein in de streek van Lotharingen. HOE MEN" IN DUITSCIILAND OVER DE OVERWINNINGEN DENKT. De" berichten over de gevechten in Noord-Frankrijk worden in de Ber- lijnsche bladen zoo opgevat, dat daar mede de weerstand van het Fransche leger gebroken is, daar de Fransohen thans niet meer over actieve troepen beschikken, die nog niet verslagen zijn. De „Voss. Ztg.schrijft „Het is niet uitgesloten, dat de voorste Duit sche troepen reeds in enkele dagen voor Parijs verschijnen." De „Voss. Ztg." zegt verder „De beteekenis van de overwinning, die liet leger van generaal Von Bülow bij St. Quentin behaalde, blijkt uit bet feit, dat vier Fransche legerkorpsen en drie reserve-divisies tegenover dc Duitsche troepen in het veld stonden," „De concentrische oprnarsch der Duitsche legers in het westen gaat onafgebroken voort en iedere dag brengt nieuwe successen, die echter slechts gemeld worden zoo zij van be slissende beteekenis voor de geheele operaties op het westelijk oorlogs- tooneel zijn." UITLATINGEN VAN FRANSCHE BLADEN. De Liberté schrijft: Men kan zeg gen, dat de oorlog in het tweede sta dium is gekomen. De Franschen zijn aan de eene zijde tot de poorten van Parijs teruggedreven, aan de andere zijde houden zij de poort van Lotha ringen stevig toegegrendeld. De Fransche legers staan nog te Toul en to Nunc}-. Zij zijn teruggetrokken, doch niet overwonnen. I>e. Duitsche linie breidt, zich eveneens van de r.e tot de Moezel uit, De verbln- gslijnen strekken zich uit bot den Rijn, maar terwijl de voorhoede Pa rijs nadert, is Berlijn in on ast over de bedreiging van den Inval der Russen. Het versterkte Parijs van 1911 is ook niet meer het versterkte Parijs van 1870. Op hol oogcublik beschermt een gordel, von groote for ten Parijs, on een afstand, vvrike een belegering eerst mogelijk mankt, wanneer er 700.000 man voor gebezigd worden. De Liiberté schijnt verder te gelie ven, dat de Duitscliers besloten zijn tot een kraohtigen aanval op4 een sector. I-Iet blad zegt. dat deze ander neming een afdoende bescherming van de flanken en den rug van de aan- valskolonne vereischt, en dat zij met een halve belegering gelijk staat. Gekneld tusschen Parijs en het Fran sche leger in het binnenland, dat ge heel vrij is in zijn bewegingen, zul len aldus besluit de Liberté de Duitscliers niet kunnen slagen, in dien elk zijn plicht doet, Maar wat er ook gebeüre, de oorlog zal worloa voortgezet en de Fransche legers zul len stand houden. De militaire medewerker van bet Journal des Débats gelooft, dat wel dra een groote slag zal plaats hebben in den omtrek van de forten van Pa rijs. DE POSITIE DER FRAN'SCK- ENGELSCIIE LEGERS. Uit Londen wordt aan de Telegraaf gesejnd: Ofschoon de positie der ge allieerden in Frankrijk wegens don Du.iLsehen oprnaj'scli naar Parijs zeer o nbe vredig end is, wordt deze toch volstrekt niet als hopeloos be schouwd. Iedere meter gronds, die de Duitschers winnen, wordt door hen duur gekocht, daar nog steeds hardnekkige tegenstand wordt gé itoden. Bliikbaa'r duren de gevechten over het uitgestrekte front van La Fère tot Belfort ononderbroken niet dezelfde heftigheid voort» Van een. beslissing kan hier nog niet sproken worden en op verscheidene punten werd door de Franschen eenig voordeel behaald. Ongeveer vier mil- hoen manschappen, met inbegrip van die der garnizoen-depots, zijn nog beschikbaar, zoodat het Fransche le ger feitelijk onoverwinnelijk is, hoe talrijk tie Duitsche troepen ook mogen zijn. G'roote afdeelingen van het Duitsche leger zijn van de hoofd macht afgescheiden moebon worden voor de belegering van forten en tot bewaking der communicatielijnen, terwijl elders de druk van liet Russi sche leger zich noodzakelijkerwijze moet. doon gevoelen. De geallieerden en vooral de En gelseben vcrkoe'ren in een veel betere positie, omdat zij tijdig hunne troe pen weten terug te trekken. Blijk baar strijden een aantal Belgische soldaten In Frankrijk, want Woens dag kwamen verscheidene gewonde Belgen tegelijk met gewonde Engel- schen te Parijs aan. DE TACTIEK VAN IIET FRANSCHE LEGER. De Fransche correspondent van het Engelsclie blad „Manch. Guardian" wijst er op, dat de Fransche en Engel sclie strijdkrachten zoover in de rich ting van Parijs moesten terugtrekken, dat de Duitschers in acht departemen ten van Frankrijk zijn binnengetrok ken, liet is mogelijk zoo schrijft hij misschien waarschijnlijk, dat dit te rugtrekken in overeenstemming is met een nieuwe taktiek, om de vijan delijke strijdkrachten te laten optrek ken lot ze uitgeput zijn, en hen dan aan te vallen. Dit zou dan bcteekenen, dat gene raal Joffre de taktiek zou hebben aan- vaard, die Jaurès altijd heeft verde digd als de eonig mogelijke. Inderdaad hoeft de campagne tot dusver de voorspellingen van Jaurès bevestigd. De militaire deskundigen zijn nu vrijwel eenparig van oordeel, dat de eerst toegepaste offensieve tac tiek (voornamelijk die in E!za3- Lotharingon) een fout was, en dat als Jaurès' plan van den beginne af was gevolgd, de Fransch-Engelsche posi tie vrij wat beter zou zijn en de verlie zen geringer. Echter zelfs aangenomen de juist heid van de veronderstelling, dat de Fransche terugtocht welbewuste tac tiek is, schijnt de Duitsche oprnarsch i snel to zijn geweest, dal het plan t geheel en al slagen kon, en er moeten dingen zijn gebeurd, waarvan we niets weten. Het is waarschijnlijk dat enkele Fransche spoorweglijnen door de Duitschers zijn gebruikt. Wij hebben nu natuurlijk moedig de mogelijkheid van een beleg van Parijs ondor de oogeri te zien. Allo voorbereidingen worden hiervoor ge troffen. De bewoners van de huizon in uurlinie der forten hebben last gekregen, deze uiterlijk Donderdag (dus gisteren) te verlatendeze hui zen zullen dan gqslecht worden. Ove rigens zijn reeds sedert het begin van den oorlog andore voorbereidingen, zooals het leggen van mijnen, het aanleggen van draadversperringen, enz getroffen. >e toestand is bij een beleg niet ...-als in 1870, toen er slecüits een fortenlinie was, dicht bij ue stad. Nu is er een buitenlijn van forten met oen radius van een vijt-en-twlntig mijlen, en zoolang de buiterilinie van forten niet is verbroken, kan Parijs zelf u iet gebombardeerd worden. De forten van de buitenlinie echter zijn niet van de-meest moderne type zij zijn ongeveer 20 jaren oud. 'liet is mogelijk, dat de Duitsche strijdkrachten voor tie buitenlinie zullen verschijnen en dat er toch nog geen beleg zal zijn. Het is ook zelfs mogelijk, dat het eeu doel van gene raal Jo ff re's plan is, om hen toe te staan zoo ver te komen. Troepen worden rondom Parijs tus- sclion de beide fortenlinien samenge trokken en reusachtige voorraden worden opgestapeld voor het geval van een beleg, liet Bois de Boulogne, hot wedrenveld van Longchamps en andere open terreinen, zijn overvol met ossen, koeien, kalveren, schapen ert varkens. De levensmiddelenvoor- raad zal voldoende zijn om Parijs in •staat te stellen een langer beleg door te siaau dan het vorige, dat ongeveer vier maanden duurde. Als hét gevaar voor een boleg drei gend wordt, zal een groot deel del- be volking, voornamelijk vrouwen en kinderen, zeker weggezonden wor den. Velen hebben Parijs reeds ver laten oï verlaten het thans. PARIJS ALS VESTING. De „Telegraaf' schrijft Parijs was in 1870—71 verdedigd door een ring van forten zonder on derling verband, en had als garni zoen voornamelijk Gardes Nationaux en Mobiles. Het was niet behoorlijk van leeftocht voorzien, maar (le krach tige maatregelen, welke genomen werden, stelden het in staat, maanden lang weerstand te bieden. Sedert 1871 is er aan do oude versterkingen een buitenste ring van forten toegevoegd. De oude forlenlijn begint in het noor den te St. Denis dé forten van la Briche, du Nord en de l'Est en loopt dan over de forten Aubervilliers, Ito- mamville, Noisy, Rosny, Nogernt, Vincennes, Charenton, Ivry, Bicètre, Montrouge, Vauves, Issy, naar Mont Valérien,. De middellijn van dcaen fortencirkel bedraagt ongeveer 3i mij len De nieuwe fortenlinie maakt Parijs bijna tot een versterkte provincie, /.ij omvat Engliien, Argenteuil, Versail les en de wouden van Saint-Germain en Bondy. In 't noorden aanvangend, vinden wij achtereenvolgens de for ten van Cormeilles, Moutlignon, Do- rnont, Montmorency, Ecouen en Stains, die de noordelijke vors ter kin gsg roep vormen. In het oosten de forten Vaujours en Chellos. Tusschen de Marne en de Seine komen dan de forten Villievs, Champigny, Suey en Villeneuve-Saint-Georges. In het zul den het fort Pulaiseau, terwijl de heu vels van Palaiseau tot het fort van Chatillon bekroond zijn met tallooze. zee- sterke batterijen, met name in het Bois de Verrières. In liet. westen zijn dan nog do forten van Villoras, Ilaut-Buc, Saint Cyr en Marly, root ontelbare batterijen daartusschen. Indien Parijs wordt ingesloten, dan zou de vijandelijke linie niet minder dan 100 mijlen lang zijn, en als deze linie op dezelfde sterkte werd ge bracht als die van 1870, dan zouden er minstens 500.000 man voor noodig zijn. PARUS ZAL TOT 'T UITERSTE VERDEDIGD WORDEN. Generaal Galliéni heeft de volgende proclamatie gericht aan het leger en de bewoners "win Parijs: „Do loden van. de regeering der republiek heb ben Parijs verlaten om een nieuwen stoot te geven aan de nationale ver dediging. Ik heb bevel ontvangen Pa rijs te verdedigen tegen den indrin ger en ik zal mij van die taak kwij ten tot het uiterste". EEN VERKLARING DER FRAN SCHE REGEERDERS. In icien. deel van onzo vorige oplaag namen we onder telegrammen dc aanhef op van een manifest door den president der republiek en de ministers tot 't volk gericht. 't Geheele stuk luidt: Franschen! „Sedert vele weken worden tus schen onze heldhaftige traopen en liet leger van den vijand verwoede ge- echten geleverd. Do moed der solda ten bïacht hun op verschillende pun ten belangrijke voordeden, maar .n het noorden heeft de overmacht der Duitschers ons genoodzaakt tot den terugtocht. Deze toestand noopt den pmrident der republiek en de regeering tot een smartelijk besluit. Om te kunnen waken voor het na tionale welzijn rust- op de openbare maohti-n don plicht, zich tijdelijk uit Parijs te verwijderen. Onder do bevélen van den bekwa men opperbevelhebber, is het Fran sche leger vol moed en volharding, en zal "hot tegen den indringer de hoofdstad en do vaderlandslievende bevolking verdedigen. Maar de oorlog moet tegelijkertijd worden voortgezet op de re-st van het grondgebied. Zonder vrede, zondier wapenstilstand, zonder ophouden cn zonder wankelen zal het land den hei ligen strijd voortzetten voor de na tionale eer, en het herstel der ge schonden rechten. Geen onzer legers is vernietigd; al hebben enkele ook zeer gevoelige verliezen geleden, dc Leegten zijn dadelijk aangevuld door de depots, en de oproeping van recru- ten verzekert ons voor morgen nieu we aanvulling van krachtige mannen. Verduren en strijden, dat moet ons wachtwoord zijn, van de verbonden Fraiuttóh-Engelsch-Ruesiscli-Beflgisiche legers; verduren en strijden, terwijl op zee de EngeLscben ons helpen om <1ö verbindingen onzer vijandon niet dc wereld af te snijdenverduren en strijden, terwijl de Russen voortdu rend vooruitrukken, om in het hart van het Duitsche rijk beslissende sla gen toe te brengen. Hot is de taak van de regeering der republiek dezen hardnekkigen weerstand te leiden. Overal zullen de Franschen opstaan ter verdediging der onafhankelijkheid, maar om de ze geweldige worsteling met alle kracht te kunnen voeren, is liet noo dig dat dc regeering vrijheid van be weging behoudt Op verzoek van de militaire autori teiten verplaatst de regeering dus voorloopig haar zetel naar een plaats waar zij in voortdurende betrekking rnet het geheele land kan blijven. Zij verzoekt den leden van het parle ment haar te steunen en allen samen te werken voor dö eenheid des vader lands. De regeering verlaat Parijs, nadat de verdediging van de stad met alle mogelijke middelen is verzekerd. Zij weet, dat zij aan de bewonderens waardige bevolking van Parijs geen kalmti?, berusting en koelbloedigheid heeft aan te heiden. Zij toont voortdurend op do hoogte te zijn van hAar lioogc plichten. Franschen, laten wij ons in deze tragische omstandigheden waardig gedragen. Wij zullen ten slotte over winnen, zogevioioii door ijzeinu wils kracht, door standvastige 011 hard nekkige volharding. Een. volk, dat niet w i 1 ondergaan en dat diaartoe voor geeu lijden en voor opoffering terugschrikt, ic ker van de zege". In België. DE DUITSCHERS IN BELGIë. Officieel wordt gemeld „Do toestand is dezelfde gebleven in de provinciën Antwerpen en Lim burg. Hasselt is geheel vrij. in het noorden van Belgisch Bra bant hebben Duitsche bezettingstroe pen, bestemd tot dekking van ver keerswegen, talrijke verschansingen opgeworpen en voor hun front tal rijke bruggen over de rivier do DyU vernield." Van particuliere zijde meldt rrieo ons nog, dat allo vreemde oorlogs correspondenten opnieuw uit Belgïé gozet zijn. Verschillende Engelsche journalisten trokken daarop naar Nederland. De commandant van Antwerpen heeft gelast, dat alle menschen, die niet vast in Antwerpen woonden, voor 5 September moeten vertrekken. BELGEN MOED HOUDEN I Een medewerker van de „Antwerp ache Gazet", wlen het gelukt is naar Brussel te komen, schrijft aan z'jo blad, dat Zaterdagmiddag een vlieg machine boven de stad verscheen. Eerst dacht iedereen, dat hot een Duitscher was, rnaar plotseling werd op den vlieger geschoten. Het wé? dus een Franschrnan. Na tot tweemaal met groote stoutmoedigheid de „loo ping the loop" vertoond te hebben liet hij tallooze papieren naar bene den dw arrelen. Met groote letter» stond daarop gedrukt „Preuez courage délivrance bien. töt'\ HET VERWOESTE MOET HERRIJZEN f Het „Handelsblad van Antwerpen*" bevat een beroep op alle architecten, ingenieurs, aannemers, ent., om do handen ineen te slaan en, voor zoovet doenlijk, vrijwillig aan den arbeid to aan om „bet land uit de puinhoopen te doen herrijzen, zoo gauw de om standigheden het zullen toelaten" Do voiuugen moeten weer opgebouwd worden en barakken opgericht in de streken, welke het meest van dea oorlog hebben geleden, opdat de ge vluchte bevolking bij haar terugkeer weer een onderdak vindt. Tot dat doel worden alle ter zake deskundigen op gcroepeu om zich vrijwillig en koste loos ter beschikking te stellen van df bestuurslichamen, die hun dienstel noodig kunnen hebben. Binnen enkele dagen zal een verga/ dering worden belegd om het „Uorjn der architecten" definitief op te rich ten. Duitschland, Oosten- rijk-Rusland. Ook op dit oorlogsterrein komt <v<nig doorzicht, do beweging der lo g«rs gunt zich aftreken-en. Tot g«?d begrip van don toestand ls het noodig mede te deden, dat uit Rusland vier groote logennuchten oprukken: le. het noordelijke leger in do rich ting TilsitKoniriKsbergen. Dit Ru» sn'scho leger maakt goede vorderin gen Een uitval van liet door de Ru» sen ingesloten Duiiuche garnizoen in Koningsbergen is afgeslagen. 2e. liet leger, dal uit de richting van de rivier de Narevv oprukte 't Zuidoost-Pruisen naar de Weichsel- linie (Tiiorn—Bromberg-. Do Duit sche e hebben dit leger bij Gstendo Ncidenburg teruggeslagen en over de grens gedreven. De Russen hebben evenwel verster kingen gekregen en zullen ook daal den oprnarsch weer beginnen. 3o. het leger, dat. op de lijn Posen— Breslau aanrukt. Met dit leger heb ben de Duitsche treopen voorposten- gevechten geleverd bij Plozk, Lent- schina en Petrekof. 4e. liet zuidelijk leger, dat tegen de Oostenrijkers opereert in de rch ting van Lemberg. Nu iets naders over de bewegin gen van enkele legers. Van 't eerste leger is heden geen nieuws. Over 't twee-de zijn veel na- dere gegevens ontvangen. Uit Duitsche bron wordt- gemeld over 't gebeurde op 't slagveld van Tannenberg „Na ecu hevig gevecht werden do Russen teruggc-lagen, vele duizen den hunner gevangen genomen, ge schut n machine-geweren buitge maakt. De Russen werden in het oosten op de meren teruggeslagen. Tegelijk vier een legercorps, dat zuidelijk stond, over Ncidenburg do Russen aan. met sterk omgebogen rechtervleugel En uit het Noorden, uit Allensteïn. War. tenburg, Bischofsburg kwamen rog sterke afdeelingen, niet een krncliti- gen linkervleugel bij Passenheim. zoodat de Russen van drie. bijna van vier, zijden werden omgetrokken etj op de meren wérden teruggeslagen. Het resultaat van de overwinning is nog niet te overzien. Zeventigdui zend Russen werden gevangen geno men, met driehonderd officieren, die blij waren dat meu hen niet doodde. De strijd wordt voortgezet met do vluchtende Russische legerkorpsen, FEUILLETON (Naar het. E n g e 1 s c h). HOOFDSTUK I. „D e v il C ar e afoot". Gij liegt, gij zijt 3teeds een leuge naar geweest en zult steeds een leu genaar blijven. Gij hebt mijn vader verteld, hoe ik het geld verleerde. Welnu, wat zou dat? Ik moest Joch, dunkt mij, ook aan mijzelf den ton. Gij vergeet dat ik hier slechts ge duld wordt, terwijl gij de zoon des huizes zijt. Het zou u niet gehinderd, hebben, rnaar hij zou mij de deur ge vezen hebben, jammerde Georgo. Loop hoen, met uw© mooie woor- jlen gij zijt het, die vergeten hebt. C'j hebt vergeten, dat gij mij hebt gevraagd om het geld mee te nemen "nar de speeltent, en mij liet beloven, u 'le helft van de winst te geven, ter wijl ik voor beiden moest betalen. at, begint gij het u nu te herinneren keert het in uw gehougen terug na 'e!i gnnsche maand Ik zal uw ge- leugen eens goed opfrisschen, dat ver zeker ik u mij dunkt, dat ik pog al heb moeten betalen. Ik weet, wel ke uw voornemens zijn; gij wilt neef Philip uit het nest duwen, zoodat neef George zijn plaats kan innemen. Gij weet dat. de oud© heer gevoelige plok jes heeft en nu zijt gij sléchts l>ezig, om hem tegen mij op te zetten. Gij zijt vuil meaning, dat de oude plaats u we! goed zou passen, wanneer hij er eenmaal niet meer is niet, maar ik zal nu wel zorgon, mijn schuld van u tot den laatsten cent betaald te krijgen. en terwijl hij de tranen van woede, die in zijn bruine oogeri stonden, met den rug van zjjn hand wegwischte, trad do spreker vastbe raden op George toe. Philip met zijn breede schouders en flinke gestalte zou, zelfs op zijn acht- tieujarigen leeftijd, geen te verachten tegenstander zijn geweest voor een volwassen man; hoe veel meer schrik verwekkend moest hij niet zijri in de oogeri van den tengeren, uit zijn kracht gegroeiden, aankomenden jon geling, die in gebukte houding in den hoek was teruggedrongen, waar hem verder terugdeinzen werd belet. Philip, gij zult mij toch niet slaan, nu gij weet dat gij zooveel ster ker zijl Ja, ik zal het toch doen, wanneer ik u niet met mijn tong kan verslaan, dan zal ik in ieder geval mijn vuisten gebruiken. Pas op O, Philip, doe het niet. Ik zal het «an uw vader vertellen. Zeg het hem I Natuurlijk zult gij dat doen, dat weet ik welgij zult er evenwel weer een leugen bij vertellen, en hij maakte zich gereed tot den aanval met een grimmige vastbera denheid, die den neef niets goeds voor spelde. Toen hij besefte, dat er geen ont snappen mogelijk was, keerde George zich tot hem onder het uiten van zulk een luiden vloek, dat deze de tamme duif, gezeten onder het bladerrijk dak van den eik, deed schrikken. Hij deed méér dan vloeken, hij vocht als een in het nauw gebrachte rat, en met evenveel kans als een rat heeft tegen een geoefenden fox-terrler. Bin nen een paar seconden zat zijn hoofd stevig tusschen den arm van zijn neef, zoodat het hem onmogelijk was los te komen. Laat ons niet te lang bij dit tooueel- tje verwijlen voor George was het zeer pijnlijk, zód pijnlijk, dat hij het nooit vergat. Zijn neus werd ook nooit meer zoo recht als hij was ge weest. Het was spoedig voorhij, Ivoe- wel voor een hunner de tijd natuur lijk langzaam verliep. Welnu, ik denk, dat gij nu wel genoeg hebt gehad, zeide Philip, terwijl hij de gestalte, die voor hem op den grond lag, met een kenners blik beschouwdeterwijl hij deze woorden uitsprak, zag hij er zeer knap uit. Zijn gekruld, zwart haar hing in golvende wanorde over zijn voorhoofd, zoodat zijn bruine oogen nu eens hel der glinsterden en dan weer üi de schaduw verborgen waren, terwijl zijn flinke, hoewel ietwat breede ge laatstrekken die levendigheid hadden van een vroolijke opgewektheid, wel ke bij negen van de tien Angelsaksers zich uil, wanneer zij bezig zijn, met een levend schepsel te vechten of te bedwingen. Op het gelaat vertoonde 'zich een zekere waardigheid van de gerechtigheid het was de gelaats uitdrukking van iemand, die gevoelt dat, al heeft hij overijld en gestreng gehandeld, zijn daad tenminste deugdzaam is geweest. De volle, maar mooi besnod m lippen hadden ook een eigenaardige uitdrukking, half ern stig, half komisch; humor, verach ting en zelfs medelijden waren er in te lezen. Over het algemeen was liet uiterlijk van Philip Caresfoot in dit oogenblik van jongensachtige wraak neming innemend en aangenaam. Weldra echter kwam er een groote verandering op zijn gelaat, zooals wij opmerken aan den hemel, wanneer een wolk de zou aan Ons oog onttrekt, het licht verdween er uit. Hei was eigenaardig om op te merken, hoe suf en somber ja, zelfs nog erger hoe leelijk hij er tegelijkertijd uitzag. Dat zal weer een mooie gesdhii denia gevan. mompelde hij, en gaf de liggende ea kreunende gestalte voor hein op den grond een flinken schop, terwijl hij zeide'; Sta nu op, ik zal u niet meer aanraken. Mis schien zult gij niet zoo spoedig leu gens van mij vertellen, hoewel men van iemand van uw opvoeding altijd wel leugens kan verwachten. Gij weet wel i zoo moeder, zoo zoon. Deze laatste woorden werden verge zeld door een bitteren lach. en maak ten een grooten indruk op George, üie zich langzaam op zijn honden op hief, zijn hoofd oprichtte en zijn neef goed in het gelaat keek. Het was niet het spookachtig schouwspel van zijn opgezwollen en bebloed gelaat, dat Philip zoo haastig deed terugdeinzen cn hem de oogen van zijn eigen werk deed afwenden hij liad op school te dikwijls gevoch ten om bang te zijn van wat bloed bovendien wist hij, dat zijn neef slechts op den grond was geslagen en geen ernstige verwondingen had be komen maar het was dc uitermate duivelachtige boosuardighcid van uitdrukking, die zetelde zoowel op het gezwollen gelaat als In de halfgeslo ten o-ogen. George deed echter geen poging, om dien blik in woorden over te brengen en Philip gevoelde ook, dat dit oiimo gelijk was. Ook besefte hij eenigszius, dat de haat en boosaardigheid, die de persoon aan zijn voet hem in zijn blik toonde, heviger waren en een lango ren levensduur zouden hebben, dar, dit met de meeste menschcn liet geva'. kan zijn. Bij het onheilspellende licht van dien eenen blik was hij, hoewel niet al te schrander, in staat om tot de donkerste schuilhoeken van het hart zijns neefs door te dringen, en zijn meest verborgen gedachte te le- zen, niet langer door een sluier, muar in het volle licht. En wat hij zag was wel in staat om het bloed uif zijn blozende wangen te doen verdwijnen en zijn oogen een uit drukking van vrees te doen aanne men. Het volgende oogenblik Hot George zijn hoofd weer op den grond vallen, en begon zeer onrustbarend tc kreu nen, om (le aandacht te trekken van iemand, wiens voetstappen duidelijk gehoord konden worden, die laug- zaani voortliep langs een pad, met struikgewas beplant, aan den ande ren kant vuu den tuinmuur. In ieder geval werd het doel bereikt, want het volgende oogenblik, nog vóórdat Phi lip aan een ontvluchting had kunnen denken, werd oen deur in den muur geopend, en een heer bleef op don drempel staan en overzag met blijk bare verwondering en niet zeer aan gename verrassing 't geheele tafereel met behulp van een gouden monocle. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5