De Europeesche Oorlog. BE BOOSDOENERS. TWEEDE BLAD. HA&RLEEWS'S DAGBLAD WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1914 Ee val van de vesting Manbenge. De gevechten op de hootdipen Parijs-Verdnn. Be Daitschers trekken op eenige pnnten terng. De Dultschers in dea omtrek van Gent. De Daitsche keizer protesteert by dea President van de Vereenigde Staten tegen ongeoorloofde daden door de Franschen en Belgen gepleegd. De verwoesting van Dinant en Dendermonde. De Daitschers behalen een sneeesje tegen de Rossen. OM ONS HEEN NO. 1958 Boz&iniging op de Begroeting. ii. Hoofdstuk VII bevat de kosten van bet armwezen en de gasthuizen. Daar kan geen cent op bezuinigd worden, integendeel, dit hoofdstuk zal wel stijgen. En ten slotte komt. Hoofdstuk VIII renten en aflossingen. De ren ten vorderden voor 1914 ruim ƒ384.000, de aflossingen f 380.000. Hier zou te bezuinigen zijn. Niet op de rente, want daar moet menige kleine man van leven, maar op de aflossin gen. 11c geef toe, dat het een paarden middel is, dat niet dan in den uiter sten nood mag worden toegepast. ..Zoover zijn wij." naar ik met vreug de heb hooren zeggen, „nog niet." Des te beter. Maar een faillissement, zooa's ik bet heb hooren betitelen, is het nieti zao zou staking van rente-betaling kunnen beetenuitstel van aflossing komt beter overeen met surséance van betaling en is voor crediteuren veel minder nadeelig dan gewone surséance in den handel j bij de laat ste moet de schuldeischcr lang zonder rente op betaling wachten en menige houder van gemeentelijke obligaties vindt het niet eens plezierig, wan neer hij uitloot. Van welke belangrijke posten kan dan de uitbetaling wel ophouden of tijdelijk geschorst worden? Toch niet van de bijdrage, uit de gemeentekas aaYi het fonds voor de ambtenaren- pensioenen? Of van die voor hun we duwen en weezenfonds? Hoofdstuk X is een hutspot, daar bet bevat „andere, gewone uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be- hoorendo". We vinden hierop go- boekt: f 1000.voor kosten van de Kamer van Koophandel, die nooit ge heel worden gebruikt, f 3000.— voor de gemeentelijke arbeidsbeurs en fiüOO voor de werkloosheidsverzeke ring, twee posten, waarvan we weten, dat ze hooger zullen zijn, zeker niet lager. Voor openbare vermakelijkhe den werd voor 1914 f 12.-400 geraamd. Hieronder is een post, waarop waarschijnlijk bij de behandeling van de begrooting wel weer zal wor den etormgeloopen dat is f 10.000 voor het gemeentelijk muziekkorps, onlangs tot f15000 verhoogd. Dit sub sidie is verleend onder voorwaarde, dat het geacht wordt te zijn voor een jaar verlengd, wanneer het contract niet vóór 1 Juli opgezegd is, zoodat in e'k geval tot 1 Juli 1915 het bedrag moet worden uitbetaald. Maar zou't verstandig zijn, zelfs onder deze om- Etandigheden, ons muziekkorps af te schaffen? Zeker, de tijden zijn moei lijk, maar de moeilijkheden gaan voorbij, daarna treedt zooals na iederen oorlog weldra een tijdperk van grooten bloei in en daarin zou den we het ons beklagen, wanneer we, in een bui van al te sombere op- va Iting, een instelling hadden opge heven, die door haar aard en ouder dom een onmisbaar gedeelte van on ze samenleving uitmaakt. Het eenige wat wij niet weten, ik geef het toe, is de duur van dezen oorlog. Sommigen voorspellen dat die ■"en jaar duren zal, misschien langer liet is wel mo gelijk, dat een leger een jaar lang vechten kan, maar hoe een groot rijk het zoolang uithouden kan, handel en industrie eenvoudig te 'aten stil- FEUILLETON (Naar het Engelsch). 5) Het kan wel zijn, dat het wreed is, maar het kan mij niet schelen. Crumps zegt altijd, dat ik geen hart heb, en voor zoover bet vliegen be treft, heeft Gramps ongetwijfeld ge- ujk. Kjjk nu eens naur deze lelie. Het is een auratum. Verleden najaar heb Ik er van mijn eigen geld drie schillin cn zes etuivers voor gegeven en nu is tengevolge van die nare beesten de bloem geen twee etui vers waard. Als 'k een inan was, wan verzeker ik u, zou ik er over kunnen vloeken. Vloek ■naar voor mij, Philip, maar ga dan ceret naar buiten en doe het daar, want ik mag het niet op mijn gewe ien hebben. Nu ben ik slechls op vvraak bedacht. Maar wat ik zeggen wilde, Philip, ga gauw met mij mee, of de coteletten zullen koud worden, «ii ik haat koude coteletten. En zij Gne'de weg, gevolgd door den lachen den Philip, die er nu weer flink en knap uitzag. Maria Lee was od dezen leeftiid liggen wegens gebrek aan handc-n en... bestellingen, kan geen civilist zicb goed voorstellen. En het is toch niet enkel de vraag, hoe de troepen in het veld zich houden, maar ook hoe het den achtergeblevenen gaat, of zij nog voedsel hebben ten s'otte is het lang niet onverschillig, of wellicht op de wereldmarkt een niet meevechten de staat met dc handelsrelaties strij ken gaat. Ik wijs eindelijk op de groote ont wikkeling van den krijg in nauwelijks vijf weken tij de. De aard van den mo dernen oorlog is, dat hij snel verloopt, zoodat de toeschouwer verbaasd- is wanneer hij in twee dagen geen nieuws van 't slagveld verneemt. Hoe deze intense manier van oorlog voeren de strijders afmat en uitput, kunnen we ons voorstellen, maar daaruit volgt alweer de noodzakelijk heid van een snellen vrede. Er komen, wil ik maar zeggen, na deze dagen andere dagen. Betere. Daarom moet ook bij plannen tot be zuiniging het nuchtere verstand lieer- echen en niet een paniekschrik of een slappe moedeloosheid in den geest van „och, de misère is toch over ons gekomen, laat ons a"es maar af schaffen wat niet strikt noodig is." Naderhand als de storm voorbijge trokken is heeft een mensch epijt over zulke moedelooze buien. Groote bezui nigingen ontwrichten spoedig aller lei goede zaken, k'eine besparingen hebben geen beteekenis- wat baat het', of in ditzelfde hoofdstuk X f370 gewonnen wordt door opzegging van het lidmaatschap der vereeniging van Nederlandsche gemeenten I Of f1200 door het schrappen van den post watervcrversching! Of f250.— aan het Centraal Comité voor drank- bestrijdende vercenigingen 1 Of f315 voor het bekende huisje in den Houtt Mat hoofdstuk X, naar men ziet een merkwaardig allegaartje, is de begrooting vrijwel aan een eind, want hoofdstuk XI bevat alleen buitenge wone uitgaven, dal wil zeggen uit gaven, waarvoor geleend mag wor den, zoodat alleen de rente en aflos sing op de begrooting komen. Niet dat deze uitgaven onbeduidend zou den zijn integendeel, de renten en de aflossingen samen zijn meer dan zeven en een halven ton, terwijl voor 1914 de opbrengst der p'. dir. belas ting nauwelijks hooger, namelijk acht ton was. Maar we moeten niet verge ten, dat die sommen grootendeels door onze gemeentebedrijven, waarvoor de gemeente de leeningen aanging worden betaald en dat, buiiengewone openbare werken in dezen tijd een kostelijke werkverschaffing vormen, waarvoor de gemeente zich eenige verhooging van het rentebedrag mag getroosten. I-loofdstuk XII is de post voor on voorziene uitgaven, waarop in dezen tijd zeker niet mag worden beknib beld, op onze Haarlemsche begroo ting, die altijd pietjepas in elkaar wordt geschroefd, is deze post trou wens nooit hoog. Voor het jaar 1914 was hij maar even meer dan f20.000. Zoo, van buitenaf bekeken, lijkt het mij dan ook, zoo niet onmogelijk, dan toch uiterst moei'ijk, om op de zoo genaamde vaste posten een som van beteckeniB, bijvoorbeeld honderddui zend gulden, uit te zuinigen. Althans, wanneer de Raad de hertenvoer-po- litiek niet volgen will Tot dusver ging ik alleen de posten na, die op de vorige hegrooting war den geplaatst. Het is natuurlijk mo gelijk, dat B. en W. op die voor 1915 allerlei nieuwe uitgaven gebracht hebben, die zoo noodig nog wel uitstel kunnen velen. Daarop valt dan na tuurlijk te bezuinigen want het spreekt van ze'f, dat het veel gemak kelijker is een voorgenomen uitgaaf achterwege te laten, dan een die al vroeger gebeurde en traditie werd, af te schaffen. Daar zou in deze dagen de huisvader, waarmee de gemeente zoo vaak (ten onrechte) vergeleken wordt, een boekje kunnen open doen. juist achttien jar niet mooi, maar zij was een volmaakt tounbee'd van een jong, Engelsch buitenmeisje; frisch als een roos, met heldere stem, en bovendien met een v'uggen geest en een deelnemend hart. Zij behoorde meer lot die soort van Etigelschc vrouwen, welke do eerste Britsche middelklasse vormen, welke een van de beste en flinkste der we reld is. Philip volgde haai in huis, met de gedachte bij zich, dat zij be koorlijk was, en daar hij een Cares- foot was en dus de hoofdzaak nooit uit het oog verloor, bracht het feit, dat zij de erfgename was van een jaarlijksch inkomen van vijftienhon derd pond er niet weinig toe om aan die bekoorlijkheden luister bij te zet ten. De coteletten smaakten uitstekend, en Maria nam er drie, terwijl zij zeer opgewekt was. Philip was niet zoo vrooüjk; hij werd gekweld zoowel door de herinneringen aan hetgeen er was gebeurd als door de gedachte aan hetgeen er kon gebeuren. Wat scheelt er aan, Plulip? vroeg zij, toen zij van tafel opstonden om op het grasperk onder een boom te gaan zitien. Ik kan wel bemerken dat er iels aan hapert. Vertel het mij eens, Philip. En Philip vertelde haar wat er dien moigen was gebeurd en legde haar al zijn liarteleed bloot, tcrw ijl hij niet Groote bedragen kunnen op deze maniev niet worden bespaard, om dat de Ilaarlemsche gemeentebegroo- ting, ook in normale tijden, niet. elas tisch genoeg is om toe te laten, dat de uitgaven met sprongen omhoog gaan Toen dus B. en W. bezuiniging be loofden moeten zij wel het oog gehad hebben op bestaande posten onnoo- dig te zeggen, dat we met groote be langstelling afwachten, bij welk hoofdstuk zij daartoe de kans schoon zien. Op kosten van algemeen be stuur of van invordering der belas tingen? Op het onderhoud van ge meente-eigendommen, op de kosten van veiligheid en brandweer? Op die der plaatselijke gezondheidspolitie en het onderwijs? Op het armwezen of de pensioenen' Op de renten en af lossingen? Of op het hutspotje der sn- derc gewone uitgaven? Nog eensschrapt de Raad vele kleine posten, dan zal hij menige nuttige onderneming in groot gevaar brengen en niet tot belangrijke som- jmei. kunnen geraken. Een groot be-' drag wordt verkregen door opschor- I ting van aflossingen, weliswaar in strijd met vroeger uitgegeven lee- ningsplannen, maar die niemand fei telijk benadeelt. Als deze maatrege1 noodig was (wat ik op dit oogenblik zeker niet kan beoordeelen) zouden Ged. Staten, die de gemeentebegroo- Lng hebben goed te keuren, zich daartegen niet kunnen verzetten. J..C. P. Overzioht. W o en sdagmorgen. Het Westelijk krijgs- tooneel. IN FRANKRIJK. Het belangrijkste nieuws sedeil Dinsdag is de val van Maubeuge. In de eerste plaats wel, omdat het blijkt, dat zelfs de modernste vestin gen niet bestand blijken tegen het zware geschut der Duïtschers. De be legering begon 23 Augustus, maar kon den aanval van de Duitsche ka- nonen slechts drie dagen weerstand bieden, toen de twee eerste forten ge vallen waren. In de tweede plaats is het verlies dezer vesting voor de bondgenooten pijnlijk, daar er 40.000 officieren en soldaten door de Dultschers werden gevangen genomen, benevens 400 ka nonnen en veel oorlogsmateriaal, ge lijk we gisteren reeds meldden. De val van Maubeuge is daarom een gevoelig verlies voor de verbon den mogendheden. Men rekende blijkbaar niet op zulk een spoedigen val. Want nog gisteren werd een Fransch be'richt bekend ge maakt, dat. de Fransche regeering den bevelhebber van Maubeuge be richt had, dat zij hoopte spoedig de vesting te kunnen ontzetten. Als men een blik op de kaart slaat en ziet welke sterke legers er staan tusschen Maubeuge en de Fransche legers, was deze belofte wel wat heel optimistisch. Of diende zij alleen om den commandant van Maubeuge wat moed in te spreken? Intusschen ook de val van Maubeu ge geeft geen beslissing In den groo ten strijd, al krijgen de Duitschers door den val cLe'r vesting weer meer troepen vrij en is er weerom een hinderpaal meer in bun opmaxsch weggenomen. Mag men intusschen de ambtelijke mededeeüngen van het Fransche le gerbestuur gelooven, dan is op dit oo genblik althans de opmarsch der Duitsche legers lot staan gebracht De gevechtslijn strekt zich thans uit van Preey ten noorden van Parijs tot Nauteuil, dan Zuid-Oostwaarts tot Meaux aan de Maine, verder Oost waarts over Sezanne en Fère naar Yitry le Francois aan de Marne, Voorts Noord-Oostelijk over Dommar- tine naar Verdun aan de Maas. Zuidelijker staan in het Oosten Fransche en Duitsche legers tegen over elkaar von Nancy tot Chatcau- voor haar verzweeg wat hij had mis dreven. Toen hij geëindigd had zat zij een poosje na te denken en trapte met haar kleinen voet op den grond. Philip, zeide zij eindelijk met ecu geheel andere stem, ik geloof niet, dat men u goed behandelt. Ik denk niet dat uw neef u genegen is maar ik ben ook van meening, dat gij verkeerd hebt gehandeld, Dat betref fende die tien pond vind ik niet mooi; en gij had;, dunkt mij, George met rust moeten latenhij is niet zoo sterk als gij. Tracht als 't u blieft te doen wat uw vader ik kan mij best voorstel len, dat gij bang voor hem zijt, ik ben 't ook u beveelt en tracht zijn gene genheid weer te herwinnen, en breng het geschil ook in orde wanneer gij u dan weer in ongelegenheid be- vindt, kom dan bij mij en vertel hel mij a'vorens gij weer de een of an dere dwaasheid begaatwant hoewel ik volgens Grumps zeer dom ben twee hoofden zijn altijd beter dan een. De tranen stonden den knaap in de bruine oogen, terwijl hij naar haar luisterde. IIij wist ze echter in te honden en zeide Gij zijt. zeer vriendelijk voor mij. en zijt de eenige vriend voor mij Somtijds houd ik u voor een engel. Onzin, Philip. Zeg mij zulke din gen niet meer. maar ofschoon zii dit Salins (oostelijk van Nancy) In Du i tsch-Lo t ha'rin gen Het ambtelijk bericht geeft nu de volgende inededeelingen over den strijd op deze hoofdlijn: De rechtervleugel der Duitschers, waarvan de opmarsch een weok gele den vrij verontrustend scheen, ver volgt zijn terugtrekkende beweging, die met tegenslagen gepaard gaat. Op den Fransclien linkervleugel dringen nl. de legers der bondgenoo ten, waartoe ook vooiuitgeschoven troepen van de Parijsohe bezetting behooren, voortdurend voo'ruit. van de oevers der Ouroq tot in de streek van Montmirail, aan do rivier de Marne, 50 KM. ten Oosten van Parijs. De Duitschers trekken te'rug in de rich ting der Marne. Fransche en Engelsche troepen heb ben tal van Duitschers gevangen ge nomen, o.a. een bataljon infanterie en een compagnie met machinegeweren en bovendien verscheidene caissons buitgemaakt. liet Fransche centrum is in hevige gevechten gewikkeld tusschen Fère Champenoise, 10 KM. ten Noordoosten van Sézanne, aan den spoorweg van Parijs naar het Oosten, Vitry le Fran cois, 30 KM. ten Oosten van Fère Champenoise, en een punt ten Zuiden van het Argonnenwoud, 10 K.M. ver der naar het Oosten. De Franschen zijn nergens terugge slagen, de vijand heeft integendeel terrein verloren bij Vitry le Francois, waar een terugtrekkende beweging der Duitschers geconstateerd wordt. Op den Franschen rechtervleugel heeft een Duitsche divisie een aanval gedaan op de linie Chateau-Salins- Nancy, waar zij is teruggeslagen ten Noorden van het boscli van Champe- noux. Moer naar liet oosten hebben de Fransche troepen de bergkam van Maudray, in de Vogezen, en de pas van Foumeaux hernomen. Op C September hebben troepen uit Verdun bij een uitval zich meester gemaakt van konvooien van het vijf de leger. In een dagorde'r van den Fran schen opperbevelhebber van 7 Sept. wordt ook meegedeeld, dat het nu uit is met het terugwijken. Het oogen blik is gekomen, zegt de bevelhebber, om niet meer achterwaarts te zien, maar om den vijand aan te vallen en terug te dringen en om koste wat het wil het veroverde terrein te behouden. Keizeir Wilhelm heeft, naar de Nordd. Allg. Ztg. meldt, den 4en September uit het groote hoofdkwar tier aan president Wilson het vol gende telegram gezonden: „Ik beschouw het aJs mijn plicht, mijnheer de President, u, als de meest op den voorgrond tredenden vertegenwoordiger van de beginselen der humaniteit, er van in kennis te stellen, dat na de inneming van do Fransche vesting Longwy mijn troe pen daar duizenden dum-dum-kogels gevonden hebben, die in een speciale werkplaats der Fransche regeering vervaardigd waren. Dergelijke kogels werden bij gesneuvelde en gewonde soldaten, bij kr ijgsev au genen en ook bij de Engelsche troepen gevonden. Gij weet, welke verschrikkelijke ver wondingen en welk ontzettend lijden deze kogels veroorzaken en dat het gebruik ervan door de algemeen er op scherpen toon zeide, keek zij verre \an ontevreden. Ik moet nu weg, zeide hij einde lijk. Ik heb miin vader beloofd om hem te vergezellen naar een nieuw le bouwen huis op Reynold's farm Ik heb nog maar twintig minuten tijd om thuis te komen, en zij stonden op gingen door een tuindeur van het grasveld het huis binnen. In de eetkamer wendde hij zich om en stamelde na een oogenb'.ik te hebben geaarzeld: Maria wees niet boos op mij maar mag ik u een kus geven? Zij bloosde hevig. Hoe durft gij zooiels vragen? maar maar omdat Grumps er niet is en niemand om haar te vervan gen, kan ik slechts mijn eigen wen- schen raadplegen, en als gij het dan werkelijk wilt, PhiLp, we', waarom dan niet. En hij mocht aan zijn verlangen voldoen. Toen hij weg was, leunde zij met haar hoofd tegen den kouden, mar meren schoorsteenmantel. Ik heb hem lief, fluisterde zij, ja, ik heb hem 'icf. HOOFDSTUK III. De staf der Caresfoots. Phi'ip was niet zeer op dc wande- liiLcen met zijn vader gesteld sedert kende bepalingen van het internatio naal recht streng verboden, is. In verband hiermede richt ik een plechtig protest tot u tegen de wijze, waarop de oorlog gevoerd wordt, die tengevolge van de methoden van onze tegenstanders een der meest barbaar- srhe geworden is, welke de geschie denis kent, En niet alleen hebben zij gebruik gemaakt van deze gruwzame wapenen, maar de Belgische regee ring heeft de Belgische civiele bevol king openlijk aangemoedigd om aan den strijd deel le nemen en deze deelneming sedert langen tijd zorg vuldig voorbereid. De zelfs door vrou wen en geestelijken in dezen guerilla- oorlog gepleegde wreedheden, ook aan gewonde soldaten, artsen en ver pleegsters (artsen werden gedood en ambulances beschoten] waren zooda nig, dat mijn generaals eindelijk ge dwongen waren, van de strengste middelen gebruik te maken om de schuldigen te straffen en de bloed dorstige bevolking af te schrikken van de voortzetting harer schanddaden. Eenige dorpen cn zelfs dc oude- stad Leuven, met uitzondering van het schoone stadhuis, moesten in nood weer tot bescherming mijner troepen verwoest worden. Mijn hart bloedt, wanneer ik zie, dat dergelijke maat regelen onvermijdelijk geworden zijn en wanneer ik denk aan de tallooze onschuldige lieden, die ten gevolge van het barbaarsch optreden van die misdadigers, huis en eigendom ver loren hebben, I. R., (w,g.) WILHELM. In België. Zal Gent bezet worden? Eenige be richten melden, dat de Burgemeester met de Duitsche legerautoriteiten zou onderhandeld hebben over den in tocht der Duitsche troepen in Gent, maar het volgend telegram aan de ,,N. R. Ct." meldt, dat de -Duitschers alleen mondvoorraad enz. eischen en dan. zonder in de stad te komen, naar Frankrijk zullen terugtrekken. Dit telegram luidt- Maandag is een student van Luik, krijgsgevangene der Duitschers, bij den burgemeester van Gent geko men met een brief van den generaal die het Duitsche leger in Oosl-Vlaan- deren aanvoert. De student had op eerewoord moeten beloven met of zonder antwoord bij den generaal te zullen terugkeeren op straf van bij de eerste gelc-genhetd te zullen wor den gefusileerd. Dinsdagmorgen moest de burgemeester om 9 uur te Oor- dc-ghem, een plaatsje -nabij Gent, ko men om met den generaal te spre ken over de voorwaarden eener be zetting van Gent. In zijn brief dreig de dc Duitsche generaal de stad Gent met zwaar geschut te zul'en bom- bardecren, indien hij ook maar het minste verzet ontmoette. Ingevolge dat schrijven vertrok de lieer Braun Dinsdagochtend om 8 uur per auto mobiel naar Oordeghem. De automo biel droeg een witte vlag Te ongeveer 11 uur keerde dc burgemeester terug en deelde aan hen die daar waren mode dat de Duitschers niet naar Cer i zullen trekken, maar hun tocht naar Frankrijk zullen vervolgen. Er zal ook geen oorlogsschatting moeten worden betaald, doch de generaal hce-ft bedongen verschillende leverin gen van benoodigdheden voor het le ger, o. m. rijwielen. De burgerwacht mag naar Gent terugkeeren en zal er politiedienst kunnen verrichten na de wapens te hebben ingeleverd. Ver der eischt generaal von Böwith van de stad Gent 10.000 liter benzine, 1000 hij had bevonden, dat in negen van de tien gevallen het passende gele genheden bleken te zijn voor het be spreken van feiten met droge be schrijvingen betreffende het beheer der landgoederen, of wel deed zijn vader hem kleine verhalen uit wel ker moraal hij nut moest trekken ten opzichte van zijn gedrag bij niet lang geleden voorgevallen gebeurtenissen. Bij deze bijzondere gelegenheid was het vooruitzicht verre van aaigc- naam, want hij begreep maar al te goed, dat zijn vader zou overvloeien van buitengewone beleefdheid, in- cfrdaad na het gebeurde van dier. morgen kon liet. slecht anders. O, hoeveel liever zou hij een gezeHigen middag bij Maria Lee hebben door gebracht! Lieve Maria, reeds den vol genden dag zou hij weer een bezoek brengen. Toen hij ongeveer tien minuten over lijd In de met hertengeweien behangen vestibule van Abbey House binnentrad, ontmoette hij daar ziju vader met zijn horloge in de hand juist onder de groote klok staande, a'.sof hij op twee uurwerken iedere minuut wilde nagaan, dio- verliep Toen ik u verzoet,', dezen mid dag met mij ;c wandelen, Philip, was ik, ais mijn geheugen mij niet be drieg zoo voorzichtig om le zeggen, dat ik een reeds eerder gemaakte af spraak niet. in de wai wilde sturen. liter mineraalwater. 150.ÖÖ0 kilo's har ver. 1G0 rijwielen, 10 motorrijwielen, 25 luchtkamers voor auto's, 10 rollen elk van 40 meter lengte, voor verban den van wonden, veel subMmaatpss- tilles, 100.000 sigaren, alles te leve ren tegen Woensdagochtend om 0 uur. Ook de geweren van de burger wacht moeten worden ingeleverd De leveringen voor het Duitsche le ger zullen worden betaald met oorlogs bons. I-Iet vernemen dezer voor Gent zoo gunstige voorwaarden werd luid toegejuicht en men schrijft deze toe aan het optreder. van den burgemees ter er. de goede houding der Gentena ren jegens het Duitsche leger. In Gent is een bekendmaking aan geplakt, waarin de burgerwachten opgeroepen worden om volgens de door den Duitschen generaal gestelde voorwaarden hun wapens "en ammu nitie zoo spoedig mogelijk in te leve ren in het gravenkasteel. Degenen die aan. dat bevel niet mochten voldoen, zullen worden gefusileerd. Dinsdagmiddag kwamen twee Duit sche officieren in Gent Zij werden in de Bagattenstraat gezien, waarop een aar. het stadhuis met een mitrailleu se gewapende automobiel derwaarts reed en op deze officieren het vuur opende Een der officieren werd ge dood, de andere gewond. Dit voorval is zeker aan een of ander misver- stam! toe te schrijven het schijnt dat de officieren zich daar ook niet moch ten bevinden. De burgemeester Is on- mddel'ijk weer naar den Duitschen generaal vertrokken, om over dit in cident, dat tot erge verwikkelïngeu zou kunnen leiden, te spreken. VERWOESTE PLAATSEN. We hebben Dinsdag berichten ge kregen van d<e verwoesting van Den- dermonide en Dinant. DENDERMONDE. Over de verwoesting van Dender* monde deelde men ons het volgende mee: De verwoesting is er bijna even erg als 62 Leuven. Vun de kleine stad, die 10 009 inwoners telt, zijn de hoofd kerk. het museum en het stadhuis ge spaard gebleven. Ook het gerechts hof bleef ongeschonden. Vernield door bommen en door vuur zijn het groot hospitaal, het klooster dier ar me Klorissen, de kerk der paters Benedictijnen, de fabriek I-a Dendre, het klooster dei 'iheresiancn en het gebouw van de Banque de la Den dre Dit luat.de heeft de wijand in de lucht doen vliegen. Toen het nospitaai aan de vier hen- ken in brand stond, hebben de Duit schers de zieken, die niet meer gaan konden, opgenomen en in een aan palende weide gelegd. Meer dan honderd huizen in de middemstad zijn totaal vernield. Het standbeeld van den Vlaamschen dichtorPrudens van Duyse is ongeschonden gebleven. Het vuur heeft de Koninklijke Aku- demie en den Kathol leken Werk- m.anskring vermeld, evenals het bis schoppelijke college en de veemarkt. De Duitschers hebben overal de wijn kelders geplunderd en zich daar smoordronken, aan de ergste balda digheden overgegeven. Zij vervolg den de vluchtende vrouwen en na men haar met geweld haar geld en juweelen af. Vele vrouwen, kinderen en oude menschen werden op de straat als razende honden afgemaakt. Honderden bewoners zijn naar liet Noo:den gevlucht. Te Lokeren wekte hun aankomst zooveel paniek, dat op haar beurt de Lokersche bevolking op de vlucht sloeg. Ik was mjj maar al te goed bewust hoe gering uw belangstelling is voor het landgoed, vergeleken bij die van uw i.eef George, en ik wi'de er geen gedwongen afspraak van maken. Toen gij evenwel zoo vriendelijk waart om er in toe te stemmen mij te vergezellen, spijl hel mij, dat gij liet niet gepast oordeeldet om juist op tijd te verschijnen Ik heb nu ze- vennen minuten op u gewacht, en iaat ik u vertellen, dat ik op mijn leeftijd geen zeventien minuten nutteloos wil laten voorbijgaan. Mag ik vrageu, wat u heeft opgehouden' De/s lange toespraak had Philip do gelegenheid gegeven om weer op adem te komen na de zeer 6nelle wandeling huiswaarts. Ilij antwoord de haastig Ik heb geluncht bij miss Lee O, juist dan verwondert hel mij r.iet lar.ger, dat gij mij hebt laten wachten, en ik moet u dan ook zeg gen, dat ik uw smaak goedkeur Miss Lee is een jonge dame van goede fa milie. met goede manieren en goede middelen. Als haar landgoed bij deze bezitting werd gevoegd, dan zou dat een uitgestrektheid vormen van vijf duizend morgen iand van verschil lend? hoedanigheid, Het is prachtig mooi land, dat van haar. Misschien... nu zweeg de oude man echter. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5