VAN DE RUSSISCHOOSTENRIJK- SCHE GRENS. Inzage is aan de N. R. Ct ve'rieen.d van oen uitvoerig schrijven van een importhuis te Koningsbergen, dezer dagen door zijn agenten hier te lande ontvangen, en o.a. behelzende het re laas van een reis van een der firman ten (die van Russische afkomst is) over de Duitsche grenzen no-a'r een paar zuidelijker gelegen plaatsen. Er moest, hoe moeilijk en gevaarlijk die ■reis ook zou zijn, een onderhoud plaats hebben met de filialen te Bje- lostok en te Brest Lltowsk, welke bei de steden ten Oosten van Warschau gelegen zijn. Dat ging dus dwars dooi de Russische stellingen heen. Dank zij echter den uitmuntenden papieren en het Vrijgeleide waarvan bedoelde firmant zich had weten te voorzien en vermoedelijk ook dank zij zijn Russisch uiterlijk en zijn be kendheid met de Russische taal geluk te de onderneming uitmuntend. De strfeek ten Zuiden van Tilsit wordt beschreven als te zijn geheel bezet door de Russen.' Onnoemelijk veel troepen trokken den reiziger voo'cbij in de richting Allenstein. De solda ten zagen er allen kersvers c'h uit. ITun uitrusting leek dezen schrijver ook uitmuntend in orde doch meer bc- rekeiul op den winter dan op den zo mer. De cavalerie vertoonde hoofdza kelijk kozakken, meer dan huzaren .of dragonders. Eigenaardig was het te zien hoe die kozakken, volgens oud© gewoonte, de „lavva" formatie toepasten, d. w. z. geheel ln verspreide orde reden. Dit is trouwens de karakteristieke ge rechts vorm dier onversaagde ruiters. ■Zoon formatie rijdt steeds op vér- kennihg uit met een boog naar het midden. Vult zoo'n kozakken troep aan dan geschiedt dat met bliksemsnel heid. Uit het Zuid-Oosten kwamen den handelsman vele treinen en trans porten met gewonden, zoowel Oos tenrijkers als Russen en Duitsehevs tegemoet. Die transporten geschied den uiterst langzaam. In het winter seizoen zullen daarbij honderden ge kwetsten het leven verliezen. Te Brest Litowsk waren de bestaan de en nieuwe hospitalen overvol. De opmarsch naar Lemberg was in vollen gang. De eerste gevechten hadden leen reeds plaats gehad en schenen, :tit vertelden ook de Oostenrijksche gewonden, zeer nadeelig uitgevallen te zi.in voor de Oostenrijkers. Reeds spoedig, zoo vernam hij, hadden de Russen een zeer groot getal nieuwe kanonnen kunnen buit maken, dio, zonderling genoeg, onbeschermd aan de grenzen stonden. De groote aan val. zou plaats hebben tusschen Lublin en Cholm, circa 120 KM. ten Noorden van Lemberg. Het 2e Oostenrijksche legercorps, dat ten Oosten van Lem berg lag, zou, zoo verklaarde men, het geweldige opdringen der Russen nooit kunnen koeren. (De uitkomsten hebben dit gestaafd. Red.) Men schatte de Oostenrijksche troepen-bij Lemberg op 200.000 man, bestaande 'uit het derde, twaalfde en gedeelten van het veertiende en zevende Leger corps. Lil het buit maken van zooveel ge schut trok men het besluit dat de Oos tenrijkers nog niet geheel gereed wa ren aan hun N.O.-grenzen in Galjciö. Een en ander en ook het aanvanke lijk succes in Oost-Pruisen, had een gunstigën invloed op de soldaten blijkbaar gehad, zoodot zij onweer staanbaar en met voor Russen zeld zaam enthousiasme voorwaarts gin gen. Wat den legeraanvoerder generaal Ruseky betrof, zoo beschouwde de schrijver hem als de Russische „vecht generaal'' bij uitnemendheid. Hij on derscheidde zich reeds in den Rus sisch-Turkscheh oorlog en werd in den Russiseh-Japanscheü oorlog chef van den gencralen staf. Door zijn sol daten wordt hij verafgood. Het moeilijkst te nomen fort bij Lamberg was G-urudka, 17 K.M. van Lemberg verwijderd en evenals de andere forten op een vrij hoog gele gen heuvel. TARNOPOL. In de Birskoweja Wjedomostl geeft een gewonde Russische soldaat een beschrijving van de bestorming en inneming van Tarnopol (in het uiter ste Oosten van Galicié) op den 23sten Augustus. Het relaas luidt als volgt: Onze divisie trok op verscheiden punten de grens over, die juist tevo ren door de Oostenrijkers was ont ruimd. Met geforceerde rnarscben werden do 45 mijl van de grens naar Tarnopol afgelegd. Onderweg hadden geen gevechten van beteeken is plaats. De inwoners van de dorpen, die zicb eerst verborgen hadden gehouden, werden gerustgesteld toen zij ont waarden dat wij hun geen kwaad wil den do on, en kwamen weer voor den dag. 'in enkele plaatsen werden wij begroet door processies, aangevoerd door priesters, die ons brood, melk en anüc-re ververschingen aanboden, waarvoor zij geen betaling wilden hebben. Er waren nog slechts vrou wen, kinderen en ouden van dagen aanwezig, daar alle voor den militai ren dienst geschikte mannen onder de wa-jrenen waren. De oogst stond nog te velde. Wij naderden Tarnopol den 23sten Augustus om 10 uur. De plaats was krachtig versierkt, De Oostenrijkers ontvingen ons met een hevig vuur uit hun veldgeschut en machinegeweren. Ons regiment, gesteund door nog twee andere, gingen tot don aanval over, cn de strijd duurde drie uren. Toon wij echter tot de verschansingen waren doorgedrongen, wachtten de Oostenrijkers ons niet af om onzen baionet,aanval te weerstaan. ZU vluchtten overhaast, achtervolgd door on'ze ruiterij". Ilie'r werd ik gewond. Naar later bleek, bood de vijand he- vi-gen tegenstand in de stad zelf. On ze troepen werden met machinegewe ren beschoten, die op de kerktorens en ln d© huizen waren in stelling ge bracht. Ook schoten de Oostenrijkers uit d© 'ramen. Zeven of acht Oosten rijksche bataljons werden door ons uit Tarnopol verjaagd, en wij ver meesterden verscheiden machinege weren. Van de Rsstdsntlo en baar bewoners. COLXVIIL Onze schouwburg nadert zijn vol tooiing. Onlangs is bij voor genoo- digdien te zien geweest en blijft de al gemeens toestand zooals hij thans is, dan zal begin October de Fran-sehe opera het gebouw officieel openen. Bijna twee jaar zijn we hier zonder stadsschouwburg geweest. Het is be ter gegaan dan algemeen gedacht werd, want van ongemak hebben we, eerlijk gezegd, weinig gemerkt, liet publiek moest wat meer naar het Ge. bouw en Dierentuin en 'het ging er heen. De opening van den schouwburg zal daarin veel verandering brengen, liet oude gebouw is nu eenmaal een geliefde plaats voor ras-Hagenaars en als iemand1 uit wil gaan, dan zal hij eerst nakijken wat in den «schouw burg gegeven wordt. Eerst daarna kunnen de andere zalen om zijn aan dacht vragen. F ransel ie opera, en Royaards gaan er geregeld spelen; hot Ned. Tooneel blijft het verbouwde Kunstkringzaal tje ten deele trouw. Rotterdam en lloijerrnans zullen zich in het Ge- houw voor K. en W. moeten afschie ten mot het vooruitzicht daa-r eerst veel publiek te trekken als in don schouwburg een oud stuk gaat. Vooral na. de verbouwing zal die voorliefde voor hei Voorhout duide lijk worden. Het duurt natuurlijk geruim en. tijd voordat alle deelen van hot uitgaand publiek ln de hör- b or ene geweest zijn en daar fraai in gerichte zalen hier steeds menschen trokken, zal de schouwburg ook om j diié reden een stroom van bezoekers tot zich leiden. Want fraai is hot gebouw ontogen- zeggelijk geworden. Aan de verbou wing is een dikke 3 ton besteed, de helft voor noodzakelijke verbeterin gen met. het oog op het brandgevaar, de andere helft voor versiering, Do lotaol-irudirak te een aangena me. Wel is nog niet. alles gereed bewerkt marmer dat uit België moest komen, is nog niet ter plaatse en zal er voorloopig ook wel niet komen liet gebouw is toch zoo ver af, dat we ons best kunnen voorstellen lioe het eens worden zai. Aan de zaal is weinig veranderd aan den ingang des te meer. Het sa menstel van deuren, gangen, portalen en tiapjes is verdwenen. Een vestibu le kwam er voor in de plaats en oen ruime ook. Verder vragen vooral de foyers onze aandacht. Het grootste verschil is dat tussohen den rook- foyer van vroeger en dien van thans. Vroeger een lokaal, waaraan de naam vliering met een buffet niet ten on rechte gegeven is, thans een aardig, eenvoudig, maar aangenaam inge richt vertrek, dut een Hagenaar met genoegen aan een vreemdeling zal laten zien, Vermakelijk op den avond van de officieuse opening was de rnededee- ling, dat het brandsoherm nuvan ijzer was. 't Vorige bestond uit linnen, gegolfd, gebogen en belegd met een laagje asbest. Niemand scheen dat te weten, want zelfs de grootste brand- maniakken in den Raad hebben er nooit met een woord van gerept. Ook is er thans een tooneelregen di© werkt. Zijn voorganger deed dat niet. Hoe men ook aan de kraan draaide er kwam geen druppel water naar beneden. Het ontbreken van een tooneelre gen en een ijzeren scherm van as- bestl Wat zouden de pro-sl ui telingen indertijd gegeven hebben om het te weten En dut hoeren WO eerst als de zaal weer zal opengaan... In Scheveningen is do Cabaret weer geopend. Daar speelt het operettege- zetecho.p uit Seinpost op een tooneel- tje nog kleiner dan dat uit het Rom- brandt-theatcr te Amsterdam. Bege leiding bestaat uit piano, viool en liarp en d© souffleur zit im de zaal, in een badstoel. Men moet zich in oor logstoestand weten te behelpen. Toch ging de Dollar-prinses er weer in. En het is waarschijnlijk, aange moedigd door dit succes, dat het niet- Indischo deel van het gezelschop Ver- kade do Seinpost gaat bespelen ten bate van het Steuncomité. Maar de artisten hebben dau ook wat te doen. SINTRAM. Stadsnieuwi Geslaagd. Voor het toelatingsexamen tot het Conservatorium voor muziek te Am sterdam slaagde me]. Lena Wiepkes, te Velsen, leerlinge van niej.Ans Peereboom, vioolleerares alhier. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. Ongevallenwet. Ter terechtzitting van Vrijdag September 1914 werden o.a. behandeld de zaken van; 1. D. Bennekers te Haarlem, wlen op 21 Januari 1914, werkzaam in de Centrale Werkplaats (ketelmakerij) van do II. IJ. S. M. te Haarlem, een ongeval is overkomen, doordat hij door een vallend© vlampijp op het hoofd werd getroffen. Ten gevolge daarvan was hij enkele dagen later niet in staat om zijn© werkzaamhe den te blijven uitoefenen en moest hij zich onder geneeskundige behande- iiug stellen. Het Bestuur der Rijks verzekeringsbank kende hem te dier zake schadeloosstelling toe tot en met 21 Februari 1914, doch weigerde ver dere uitkeering, omdat hij, na go neeskundig onde'rzoek, op 23 Februa ri 1914 weder hersteld moest worden geacht van de gevolgen van bedoeld ongeval, terwijl zijn tegenwoordig lij den niet het gevolg van dat ongeval zou zijn. Klager beweert echter van wèl. Hij zegt eerst op 18 Mei 1914 we der in staat te zijn geweest om te wer ken en verzoekt hem tot dien dag schadeloosstelling ingevolge de On gevallenwet t© willen toekennen. 2. Da NaamL Vennootschap Goe deren Transport-Maatschappij Motor schip Rijn en Lek te Haarlem, verte genwoordigd door haren directeur den heer A. J. H. Reijnders en do Naaml. Vennootschap Maatschappij Metsel- matcrialen voorheen Smits en Reijn ders te Haarlem, dio bezwaar maken, tegen premiebetaling ingevolge de On gevallenwet 1901 voor Laatstgemelde onderneming, welke, naar klaagsters meening, niet-verzekeringspliclitig zoude zijn. Het Bestuur der Rijks verzekeringsbank, zich ©r op beroe pende, dat voor deze onderneming ge regeld gebruik wordt gemaakt van een motorboot en dat de Naaml. Ven nootschap Rijn en Lek, waarin die motorboot zou zijn ingebracht, in wer kelijkheid niet beslaat, heeft de on derneming van de Maatschappij Met- selmate'rïalcn, voorhoen Smits en Reijnders, als wordende daarin uit geoefend het bedrijf van handelaar met krnebtworktuig (motorboot), in gedeeld in gevarenklasse 40, met toe wijzing van het gevarencijfer 68, waarnaar de premi© moet worden be rekend. Klaagster verzoekt vernietiging dier beslissing omdat in bedoelde onder neming geen yierzekeri n gaplichtig be drijf zou worden uitgeoefend en af zonderlijks indeeling van de onder neming Rijn en Lek, die door haar al leen verzekerlngsplichfig wordt ge acht. In beide zaken werd de uitspraak bepaald op 18 September a.a. In de zaak van: 1, J. H. van Schooien te Haarlem werd de beslissing van het 'bestuur der R. V. B. van 11 Juni 1914 beves tigd en het verzoek om hooger© scha deloosstelling geweigerd; 2. J. Abbo te IJmuiden werd het beroep niet-ontvankelijk verklaard, aangezien de Road van Beroep over gevallen, waarin de getroffene kor ter dan 6 weken, onmiddellijk na het ongeval, ongeschikt is geweest om ta werken, niet kan oordeelen. O ude'r doms wet. Aan J. W. A. te Haarlem werd een ouderdomsrente toegekend van f 104 P&r jaar, ingaande 3 December 1913. Do verzoeken van J, A, J. en W, v. E., lieiden te Haarlem en wed. IL V. te IJmuiden werden afgewezen. Nogmaals zij er de aandacht op ge vestigd, dat arbeid, verricht voor kin deren of andere familieleden, geen aanspraak op ouderdomsrente geeft, gelijk reeds bij herhaling is uitge maakt door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. De op dien arbeid steunende verzoeken moeten dus wor den afgewezen. Door den Raad van Beroep werden veertig zaken, waarin om ouderdoms rente werd verzocht, behandeld. De uitspraak daa'rin werd bepaald op 18 September a.s. (Reeds in een gedeelte van 'een vorig nummer opgenomen). Rubriek voor Vragen Qonbonucordsn hobbon hot voorreohfc, vragen op veraohlUond gobied, mits voor baantwoording vutbiuir, iu t-o aeudon bij do Redactie van Haarlam'z Dagblad, Groots Houtstraat 58. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en ïoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam eD woonplaats van den inzender vermeiden wordt gcea aandacht geschonken. VRAAG. Bestaat er nog mail dienst tusschen Batavia en bier? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Is Muiden en Muider- berg per fiets te bereiken, zonder hin der van militaire autoriteiten? ANTWOORD. Wij gelooven van wei. Evenwel kunnen wij niet voor deze bewering instaan. VRAAG. Is het Muiderslot Zon dag te bezichtigen? ANTWOORD. Op het oogenblik is, naar wij meenen, het Muiderslot voor het publiek gesloten. In gewone omstandigheden is het zoowel des Zondags als op werkdagen kosteloos te bezichtigen. VRAAG. Ileeft een huisbaas bet recht, wanneer geen huur betaald wordt, de waterleiding af te sluiten De huurder is niét bij machte te be talen. ANTWOORD. Tracht met den huisheer een overeenkomst aan te gaan om vöorloopi-g lagere huur te betalen. U kan toch wel iets mis sen VRAAG. Bestaat hier een ver een iging, waar men kosteloos of voor weinig geld paardrijden loeren kan'? ANTWOORD. Deze vraag is fei telijk een advertentie. De prijs is 25 cents per plaatsing. VRAAG. Kan Ik onwillige huur ders, die niet betalen of gedeeltelijk betalen, de huur opzeggen Ze heb ben per week gehuurd. Ik heb ook eenige huurders, die in dienst zijn. Hun vrouwen Krijgen genoeg uitbe taald, doch betalen mij slechts de hal ve huur. Kan ik hun de huur opzeg gen Ook heb ik een huurder, die zijn zoon met diens vrouw in huis heeft genomen. Kan ik nu verhooging van huur eischen ANTWOORD. Het is een moeilij ke lijd, voor u en voor uwe huurders. Als de menschen wel kunnen betalen, maar onwillig zijn, kan natuurlijk de huur opgezegd worden zijn zo werke lijk' onmachtig, Eom hun dan door huurvermindering tijdelijk tegemoet. Dat een bewoner zijn zoon en diens vrouw in huis genomen heeft, is niot to beletten men mag toch logées heb ben Of is dat in uw huurcontract verboden VRAAG. Waar kan ik mij opge- ven voor het Roode Kruis ANTWOORD. Wond u tot den heor W. M. ten Houte de Lange, Wil- helminapark 37. VRAAG. Mijn dochtertje is zon der reden de dienst opgezegd, om dat een andere dienstbode aangeno men was. Tot wien moet ik mij nu wenden ANTWOORD. Wanneer uw doch tertje ontslagen is met inachtneming van den termijn, kunt u er niet3 aan doen. Anders moet ge u wenden tot het Bureau van Consultatie, in het Paleis van Justitie, in de Jansstraal, dos Vrijdags om half 2. U moet eon bewijs van onvermogen meebrengen. Dit is verkrijgbaar aan het Stadhuis, lste afdeeling. VRAAG. Op miju vloerkleed en in de kasten bevinden zich kleine beesten met een behaarden staart, ■die zich langzaam bewegen. Is er een middel om die beesten te verwijderen? ANTWOORD. Overvloedig strooien met naphtaline of goed insectenpoe der zal wel helpen. VRAAG. Heeft ©en dagmeisje, dat. haar loon per week ontvangt, doch nu in dezelfde betrekking met November voor vast blijft, recht op een godspenning AN TWOORD. Wat bedoelt u met „vó'or vast blijven" Dat zij voor vast aangenomen is als dagmeisje? Dagmeisjes ontvangen geen godspen ning. VRAAG. Mevrouw beeft mij mijn betrekking opgezegd met zes weken. Heeft mevrouw nu het recht, om de kennisfooi in te houden ANTWOORD. Neen, hiertoe heeft mevrouw het recht niet. VRAAG 29 Augustus lieb ik mij verhuurd en den godspenning ontvan gen. Mevrouw logeerde toen op Zand- voort, en ik zou in Amsterdam bij haar in betrekking komen. Gaal miju loon nu in wanneer ik bij baar kom, of wanneer ik den godspenning ont vangen heb? ANTWOORD. Uw loon gaat in, als u bij haar in betrekking komt. VRAAG. Mevrouw heeft mijn dochter 2 Augustus opgezegd met zes weken. Mag zij nu 13 September ver trekken zonder baar recht op haar volle loon te verliezen, of is zij ver plicht tot 15 September te blijven ANTWOORD. Zij mag 13 Sep tember vertrekken. VRAAG. Wanneer mevrouw we gens de mobilisatie bij haar ouders logeert ea mij met kostgeld naar huis heeft gestuurd, ben ik dan verplicht, wattneer ik werkzaamheden voor me vrouw verricht, ook nog voor haar ouders te werken? ANTWOORD. Neen. VRAAG. Mijn dochter is in be trekking als juffrouw in de huishou ding. Heeft zij recht op vacantia? Gaat in dit geval haar loon, dat per week betaald wordt, door? ANTWOORD. Zonder afspraak heeft zij geen reolit op vacantio. VRAAG. Moet ©en testament bij het aangaan van een huwelijk bij een notarieel© acte opgemaakt worden ANTWOORD. -Ta. VRAAG. Mag een dienstbode haar dienst opzeggen tegen November, als zij haar kennisfooi heeft aangeno men Wanneer dit niet mag, moet zij die dan terug geiven ANTWOORD. Zij mag den dienst tegen 1 November opzeggen cn be hoeft haar kerinisfooi niet terug to geven. Bij de kerinisfooi is dit anders dan bij de Nieuwjaarsfooi. VRAAG. Een dienstbode wordt niet 3 maanden betaald. Zij zegt haar betrekking mot 6 weken op, maar gaat twe© weken te vroeg weg. Aan het eind© dezer twee weken moest zij haar 3-inaandcli)k9ch loon ontvangen. De juffrouw heeft dit geheol ingehou den. Heeft zij hier het recht toe ANTWOORD. De juffrouw kan 6 weken loon aftrekken. CORRESPONDENTIE. Den heer K. Wanneer in oor logstijd iemands bezittingen worden vernield of verbrand, is er niemand, die di© scha-do vergoedt. Zelfs de brandv erzekerln g- ma atschapp ij z al bij verbranding op groot© schaal na tuurlijk tekort schieten omdat zij der gelijke abnormaal groote schade niet kan betdien. Verschillende maat schappijen verzekerden niet eens te gen oorlogsmolast en di© dat nog wel doen hebben, besloten, deze schade uit te zonderen, zoodra de polissen afloopen. Binnenland Nederland en de Oorlog EEN PIJNLIJK AVONTUUR. De „N. R. Ct." heeft bezoek gehad van onzen landgenoot, den gewezen Rolterdamschen Anion Blazer, als pianist geen onbekende. Hij heeft t© Bristol, waar hij sedert vier jaar woont, aan liet conservatorium ver honden en dirigent is van het orkest in twee theuter», een allerouaang©-' naainsta ervaring opgedaan. Daar van heeft hij en heeft zijn broeder, de heer J. Bla-zer te Rotterdam, die er een rol in heeft gespeeld, verteld, Een verslag in do „Bristol Evening News" gaf het slot van de geschiedenis. In het begin van don oorlog begaf d© heer Antou Blazer zich to Bristol naar de politie, om zich ais vreemde ling te laten inschrijven. HIJ kreeg daar echter te hooren, dat dit voor hom als Nederlander niet noodtg was; (jjlcon VQQT Duitscherz, Oostenrijkers en Hongaren. Den Sisten Augustus in den voormiddag kreeg hij op zijn ka mers bezoek van tv.ee politieamb ten iu politiek. Zij toonden hem een afschrift van een brief, die, zoo heette het, door een meisje op straat was ge vonden en aan hem gericht was. Do brief, geschreven half in het EngeLsch cn half in slecht Duitsch, bevatte een uitnoodiging om dan-en-dan daar-on- daar te komen, teneinde nadere in structies te omvangen over het in de lucht laten vliegen van een kazerne te Bristol. Hij was een Duitscher, had zich als zoodanig niet laten rcglstree- ren cn was betrokken in een kom plot om oen kazerne op te Mazen. Om die redenen werd hij gevangen gen «meur meegenomen en in een politiecel op gesloten. Vergeefs had de heer Bla- zes geprotesteerd, dat hij Hollander was en natuurlijk van den brief niets wist. Den volgenden dag, den 22st.cn, werd hij voor den politierechter ge bracht. Hij had geen papieren, waar uit hij kon bewijzen, dat hij geen Duitsclier, maar Hollander was. Zijn zaak werd uitgesteld en hij werd in do oei teruggebracht Den 22rtf n schreef hij aan zijn broer te Rotter dam oin zoo spoedig mogelijk af schrift van zijn geboorte-akte en an dere stukken over te sturen tevens schreef hij aan den hoofdcommissaris van politie (die alle medewerking heeft verleend). Die brief aan zijn broer is, blijkens het postmerk, eerst den 26sten door de politie te Bristol op de post gedaan. Van Vrijdag voor den middag tot Zondag na den middag kreeg de heer Blazer in de cel niet te. eten en niot te drinken. Zondagmiddag kwam er een advocaat, die een goed vriend hem had bezorgddeze zorgde, dat hij eten van buiten de gevangenis kreeg. Aangezien cr vork noch lepel, noch mes bij mocht wezen, moest hij met de handen eten. Hij werd naar èen andere cel overgebracht, die geheel met matten was bekleed, een cel voor de zwaarste misdadigers. Do lucht wus er afschuwelijk. Hij moest zelf den grond dweilen. Na dat een paar dagen gedaan to hebben, weigerde hij hel verder op raad van den advo caat. Wat de he or Blazer verder voor bijzonderheden verbelde, geeft geen hoogt® dunk van de hygiëne in die gevangenis. Een dokter kwam dage lijks en praatte aldoor Duitsch tegen hem, hoewel (ie heer Blazer in het Engels» >h antwoor.dde. Inmiddels had ecu huiszoeking zeer bezwarende dingen voor den hoor Blazer aan het licht gebracht. Hij had een fotografeertoosteleen revolver (een instrumentje dat alleen diende om, al» men op de fiets rijdt, honden door een knal op de vlucht t« drijven); ,,een gedrukt boek bevattende inlich- tinsen over havens in Engeland en de koloniën" (aldus het openbaar minis terie in de terechtzitting van 31 Au gustus en hij voegde er bij „Het lij kt zonderling, dut iemand die ïriu- sicus beweert beweertte zijn, een dergelijk boekdeel bezit, dat bezit lijkt verdacht" de zaak is, dat het verdachte bock een boek la, gevende de namen van reeders. een uitgave, meende de lieer Blazer, Van Nijgh en Van Ditmar; zijn Rotterdamschu broe der had hel twee jaur geleden, bij een bezoek te Bristol, laten liggen). Er was nog meer verdachts gevon den. Een catalogus van de bekende Duitsche mviziek-uitgevers Breitliopf und Kartel, waarop de heer Blazer met streepjes, kruisjes, vraagteekens enz. had aungeteekend, welke werken hij had laten komen, zou laten ko men, waarvan hij den prijs wou ver gelijken met andere uitgaven, en zoo meer, Da directeur van de gevangenis geloofde die uitlegging niethet wa ren „geheime teekenen", al die streep jes en sterretjes en kruisjes beduidden heel wat andere I Dan was er een brief gevonden, die duidelijk bewees, dat,hij een Duit- scher was. In 1910 bevond de heer Blazer zich te Bremen. Een Hol- landsch vriend te Londen schreef hem een Hollarulsehen brief naar Bre men. Dat moest echter een Duitsche brief zijn Er w as niemand bij do po litie, die aan den brief kon zien, dat het Hollandsch was. Toen werd do Nederiandsche consul er bij gehaald de heer J. Fowler, vice-consul der Nederlanden. Maar ook deze Neder iandsche ambtenaar kon liet verschil niet zien tusschen NederJandsch en Duitsch. De lieer Blazer kon niet be wijzen, dat die Hollandsche brief geen Duitsche brief was I Onder de papieren moet nog een ander stuk zijn gevonden de ge boorte-akte van den heer Blazer, voorzien van het Rotlerdamsche wa pen. Maar aangezien dat stuk in liet Ilollandsch was gesteld, ontging het blijkbaar aan de aandacht. Do broeder kwam zoo spoedig mo gelijk met de noodige stukken over, o. a. een verklaring van den hoofd commissaris van politie te Rotterdam, en den 31sten Augustus kwam de zaak weer voor den politierechter Uit het requisitoir hebben wij reeds iets aangehaald. De ambtenaar van bet O. M. zei nog. dat de politie nu in den ■op straat gevonden brief een mis plaatste aardigheid zag. De politierechter sprak beklaagde vrij, maar vond, dat de politie onder de hoogst verdachte omstandighe den wol niet anders kon doen dan hein gevangen nomen. En zoo was de lieer Blazer, die vier jaar in Bristol had gewoond cn leer uur aan het conservatorium was, vrij na tien dagen als een misdadiger iu een cel te ziju opgesloten, op beschul diging van ©cn Duitscher te zijn en een kazerne t© hebben willen opbla- <jit op een zoo losse aanklacht als de brief, door een meisje op straat gevonden. (De advocaat zei voor don rechter, dat hij hoopte, dat de politie hein zou helpen, te ontdekken van wien die brief was uitgegaan). De heele zaak ls den heer Blazer op een 50 pond sterling aan onkosten bomen te slaan. Hij heeft ook al ont slag gekregeu als dirigent van de twee theaters. Dat vele leerlingen en vrienden hem met zijn vrijspraak gelukwenschten en hij zijn kamer vol bloemen vond, is een kleine vergoe ding. De politie heeft zijn phototoestei gehouden. Zoolang de oorlog duurt, zal dc heer Blazer maar uit Bristol wog on te Rotterdam blijven. - Hij denkt voovlcoplg rnecr Vans te bob ben hier pianolessen te krijgen dan ginds. Stocmvaartberichten KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Medes (thuisreis] arriveer de 7 Sept. te Trinidad. letteren en Kunst HILDEBRA.ND'3 HONDERDSTE GEBOORTEDAG. „Den 13eu S&pieiunei- 1914 zal het honderd jaar geieden zijn, schrijft Herman Robbers in „Elzevier", dat Nicolaas Beets, dat onze Hiidebrand geboren werd. Er waren plannen dit feit te herdenken, dit jubileum to vieren want Hiidebrand leeft nogl Doch do Europecsche oorlog af schuwelijkst anachronism©! is ge komen, en .wij twijfelen of wij wol waarlijk leven in 1914, cn onze ge dachten zijn verre van Hiidebrand cn zijn gemoodx-lijk-geestige schrijve rij! De eenigo Nederlaüdvche schrij vers die o-ns thans nog bezighouden en dat in hevige rriate! zijn d© levend© Vl&amsche: Streuvels, Teir- linck, Vermeylen, Van de Woest ijno ©n nog zoovele anderen; onze adom stokt bij di? gedachte, dat een stom stuk lood één hunner, bij de verde diging van zijn vaderland, zou kun» nen treffen.... En tóch, laat ons ook een kwartiei vinden om den ouden Hiidebrand l© gedmken. Legt een oogenblik uw krant uit de hand, Hollanders, en staakt de lezing der oorlogsteiegrarn- men toch I ijna allo slechts looze geruchten of onderstellingen"! om u Hein ie herinneren, den door- en-door-HoJJandcr. di© sinds het eer ste verschijnen .an zijn kostelijk boek tot den loem van Holland !>©- hoort. Weinigen zijn als hij „popu lair" geweest en nóg. en gted popu lair, algemeen populair, ook onder dc- geestelijk hoogst aangeslagen en van zijn land. Over een populairitcit als die van Hiidebrand behoeft «reen schrijver zich U schamen. Ik spreek n>u niot van Nicolaas Beets( den dich ter. Ik wil niets ongunstigs van hem zeggen ik ken hern zoo weinig! maar voor mij is hij nooit iels an ders geweest, dan een gedichten sclirijvende dominee, die mij niet in 't min.ft aantrekt. Gansch anders Hiidebrand. Ik ben nog van de generatie die haar taal van hein leerde. Wij lazen Hiide brand in de eerste, klas van het Rot- t.erdamscli Gymnasium, bij Vun Hei ten, diie later professor werd te Groningen, wij lazen en ontleedden zijn zinnen. Hoe weinig schrijvers overleven die kunstbewerking in de genegenheid van een jongen! En het ging waarlijk moorddadig toe. Van Heiten bogon met een stukje voor te lezen, niet op zoo'n manier d-at wij daardoor iets van liet geestige, het goed-gestelde, het mooie te begrijpen kregen, neen. hij las op droog zake- lijken toon cn g< oide er dan telkens een willekeurig woord met zeer ver hoogde stem uit. Van dat woord moesten wij, beurt om beurt, iets vertellen, de bet enken is definieoren of de functie in den zin. Het was om voorgoed genoeg te krijgen van allo Camera's ter wereld! En toch kregen wij er geenszins genoeg van, lazen integendeel het boek thuis voor ons pteizier. Men zegt dot de Leidsche studenten in dien tijd elkander uit de Camera overhoorden: „Wat zei toen Mietjo met do kalfsoogen?"... „Wat deed toen Robeitus Nurks?" Ik weet niet of dat waar was, maar dat wij gym nasiasten, althans de zoo'n beetje litterair aangelegden, de Camera Obscura bijna van buiten kenden d.w.z. de Camera Obscura van het begin af tot-on-met Gerrit Witse; de nest mochten wij toen al niet graag, en nu nog minder dat is wel ze ker. Hoe staat het nu met de schatting van Hiidebrand onder de jonge litte ratoren? Is zijn populair!teit onder hen dezelfde gebleven? Ik geloof het niet. Maar wei geloof ik, dat Hiide brand toch nog a.1 tijd iets voor hi-n is, dat zij met smaak in de Camera lezen, dat althans nog veen der tijd- genooten van Beets Potgieter niet uitgezonderd - met dien „smaak" concur roeren kunnen... Maar deze Hiidebrand, wat was hij nog meer. wat is hij ook nu nog, voor óns. Een romanschrijver stak er zekei niet in den onfnnta-tischen I-lollander. en ook zou hij eigenlijk geen goede novelle tot stand lv-bben kunnen brengen. Doch ik dreig 't voorbeeld te volgen van wie, tot ka rakteriseering van een persoonlijk- beid, oj>sorarcen, welke eigenischap- pe-n niót in haar aanwezig zijn, en daar men dan allicht geneigd zou worden aan te nemen, dat al het overblijvende zich tvél in den be sprokene voreêisigt. acht ik deze me thode hoogst ondienstig. Laat ik dan dadelijk zeggen: Hiidebrand was een vertellend prater. Met den nadruk op prater. Causccren, ook in essay- vorm, maar vooral verhalenderwijs, was zijn sterke kant. Gemoedelijk, geestig Cftuseeren. Zeker, Hiidebrand heeft enkele kostelijke types van Hollanders uit zijn tijd geleverd: Picler Stastok en zijn vader, Kegge, de oude lui Wiise. Maar aan fijn heid. aan innigheid voorul, laat zijn typeering toch veel te wenschen; was het niet meer een zich geestig- pratend amuse©ren roet die mensch- jc-? Niet eigenlijk ten hunnen koste. Daarvoor was hij te goedhartig. Och, wel niemand heeft Hi'dcbrand ooit zoo goed gekarakteriseerd als bij zichzeif in den „wensch" waarmee de „Narede en opdracht" besluit: In dien het maar een weinigje op u ge leek! Liet zou dau ook vul zijn van geestige, maar vrcoiijk© en goedaar dige opmerking, die niet aarzelt, zich zelve in to sluiten van dien welwil- 1-eaden lach, die niets heeft van een grijns; hot zou dan een toon van aan gename gezelligheid hebben, waarbij men zich op zijn gemak ges ooit, en die den lozer zou boeien en bezighou den en naar willekeur stemmen tot

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7