NïEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Os toestand in Haarlem. 22e Jaargang No. 9ö79 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1914 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per weck) gesbonneerden wordt gewaarborgd door „The Ooean" Rokin 161, Amsterdam. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)]-30 Franco per post door Nederland'-65 Afzonderlijke nummers0.05' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 )4 n de omstreken en franco per pos) 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËNj Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 SEPTEMBER. 'Apollo-Theater: Biosc. oorstelling. Biosc. Theoter, Gr. Markt: Voor stelling. M v b 11 i-sa t i el i e d. Zooveel n ensehen ais Woensdag avond hebben wij nog maar zelden bij een concert in den Hout bij elkaar gezien, i Leek wel, of heel Haarlem zich vrijwillig gemobiliseerd had om het Mobilisatielied te gaan liooren. «lat, dooi Dr. J B. Schepers gedicht) door den heer Philip Loots op muziek gezet was. Jongö meisjes, helpsters van Mej. Fleisohmann, en padvinders presen teerden in de menschcnmcnigte liet lied mei de muziek voor 15 cents en zeider. niet. neen, als ze er wat meer voor kregen. De alleenverkoop, zoo eta.it er onder op gedrukt, is bij de firma II. N. Mul, die dat gratis doet, evenals de firma Ruijgrok Co. ze gratis heeft gedrukt Bovenaan lazen we „Op verzoek van en opgedragen aan \Iej. Mary I. Fleischmann, die de opbrengst zal gebruiken om hulp behoevenden te steunen." Maar waar was, zoo vroegen we ons in deze mcnschenmassii af, waar was de Soldatenmoeder zeif In de noordelijke, zaal van Hótel Roozen, die welwillend door den heer Roozen beschikbaar was gesteld, in gesprek, nu me; dezen en dan met dien, of den verkoop besturende van het nieuwe lied, w aarvan zij ons met geestdrift verzenerde, dat het wegvlóóg „Wil ik eens rammelen met den moppen trommel? En verbeeld u, als Loots het lied voor orgel wil zetten, wordt het in de Groote Kerk gespeeld, door Louis. Hofmeester zal het bij de eerste gelegenheid op het carillon Betten. Is 't niet aardig En weg was ze weer. omdat een padvinder wat te vragen had. Kwart over negen, verzamelden zich hij de muziektent leden van de ge mengde koven Onder Ons, Kunst 'Adelt en Polyhymnia, om het Mobi lisatie! ied uit te. voeren. Het muziek korps speelde de melodie een paar maal voor en daarna werd het doov de zangeressen en zangers aangehe ven t Is een eenvoudige melodie, zooais het behoort te zijn, aanvangen de in mineur De oorlogsfakkel brandt alom, de wereld is in nood, De dood komt aan met slaande trom,' bloed verft de velden rood. Dan klinkt in opgewekter toon, in majeur Maar wij staan pal aan onze grens, het wapen in de hand Slechts vrede en vrijheid zijn de wenseli van 't vrije Nederland. Er waren teksten, zonder muziek, voor twee cents verkocht, mol de bedoeling, dat iedereen de gemak- keh.k te onthouden melodie zou mce- eingen. Maar daar kwam niet van. Was het onze nationale terughou dendheid ,,'t staat zoo raar, om zoo maar buiten te gaan zingen 1of alleen dc moeilijkheid, om in het flauwe licht de woorden te lezen l>e zangeressen en zangers lieten zich evenwel niet afschrikken en zongen, op den machtigen klank van hel. koper, dc drie volgende couplet ten Wel drong de schrik de harten in, De zorg voor 't groote leed, Maar "t heil van Land en Koningin Snel t wapen grijpen deed. Zoo stroomde oud en jong soldaat Kloek saaiu van allen kant. Bereid tot strijden voor den Staat, Voer t vrije Nederland. Wij allen dienen nu te zaam. Wij, burger en soldaat Wij strijden voor den goeden naam Van dezen kleinen. Staat. Als 't oorlogswee geëindigd is En Ncèrland's vlag hield stand, Dan leeft ons volk verjongd en ïriseh In t vrije Nederland. 'Als broeders helpen wij elkaar, Wij zijn als één gezin, Elk op zijn post aan 't werken naar Den wcüsch der Koningin. Een eensgezinde wil bezielt Ons al, van grens tot strand tBehoud, wat ook de luijg vernielt, Van t vrije Nederland. Toen het uit was daverde algemeen Applaus, tei eero van dichter, compo nist en Soldatenmoeder, liet muziek korps zette de uitvoering van het pro gramma voortlangzamerhand trok een gedeelte van het publick naar huis. Maar lioevelen er nog overgeble ven waren, kon men zien, nadat het muziekkorps de slotnummers gebla zen had het Mobilisatielied voor den laatsten keer en het Wilhelmus stro omen en stroomen van mensc'hen vloeiden stadwaarts en het duurde mniuten, vóórdat de groote ruimte bij en voor de muziektent verlaten was. Tot slot werd de electrische tram bestormd door Jolige jongelui, die lachten en gekten dat waren de hulptroepen van Mej. Fleisclimann. Vanmorgen werden de bussen, waarin de bijdragen voor den ver koop van het lied gestort werden, opengemaakt in tegenwoordigheid van Mevrouw Ozinga en Mevrouw Van der Storm. De inhoud bleek 1S0.9S 1/2 te bedragen, met inbegrip van 22.24 voor de 2 cts. teksten, en gaat naar het Steuncomité. Concert ten bate der V 1 u c h t e li n g e n. liet coroèrt, dat de Koninkl. lieder tafel Zulig en Vriendschap geven zou ten bate van vlu cl delingen van alle nationaliteit, werd onlangs uiige-, steld het is nu bepaald op Don derdag den 17den. Men weet, dat daarbij hunne wel willende medewerking zullen vealee- nen Mej. lier mine Scholten, de heer Jac. van Kempen en een instrumen taal trio. De inteekenlijsten voor plaatsen en vrijwillige bijdragen zullen dezer da gen word/en aangeboden. Wij hopen, dat er veel en flink op geteckend worden zal. Is liet niet vreeseltjk, zichzelf te moeten verban nen uit eigen lund, arm en berooid het intdedoogen van een andere na tie te moeten inroepen? W ie d-at gevoelt draagt bij! De Engelsche Censuur. De Engelsche censor heeft nog niet geheel van do contról© van voor Nederland bestemde brieven afge zien. Zelfs een poststuk waarop ver meld staat. C li His Britt.an- uie Maj esty's Service (Dienst van den Koning van Engeland) en ondfiraan; Foreign Office (Mi nisterie van Buitenlandsdie Zaken) is opengemaakt en vóórzien van het roodc strookje opened by een- s o r. 's Avonds in den Hou t. Het is 's avonds in den Hout langs den straatweg dien men heeft te gaan voorbij do Sociëteit, tot aan de villa Zuiderhout toe, heel dónker, omdat uit zuinigheid niet alle lan taarns branden; wij prijzen de zui nigheid, maar vreezendat dit aan leiding tot ongelukken geven zal. Hel is daar druk en wanneer de stoomtram in den Hout, op de wissel plaats staat, wordt men door de la ge Echten verblind. 't Zon wel \vc-t.« hel ijk zijn, als tus- schen Hotel Roozen en Zuiderhout al de la Mariene brandden. (Zie ook tweede pagina). Stadsnieuws Hevin» binnenlirand. Gisteravond ongeveer half tien heeft een hevige binnenbrand gewoed in perceel 22 in de Korte Begijnestraat, bewoond door den uitdrager De Goyer, wiens schoonzoon en dochter het bovenhuis hebben betrokken. Naar hij ons mededeelde, hoorde De Goyer eenigen tijd vóórdat de brand uitbrak, leven boven, maar schonk er verder' geen aandacht aan. Toen hij een oogenblik later toevallig naar boven ging, ontwaarde hij tot zijn ontsteltenis, dat een hou ten schol in bi and stond. Ofschoon hij oogenblikkelijk getracht heeft, met een emmer water het vuur te be- dwingen, hadden de vlammen al in zulk een mate om zich heen gegrepen, dat rook en'hitte hem verder beletten, zich boven op te houden. Het kurk droge houtwerk van het huis, dat toe behoort aan den heer II. Mok Deetaas, hood maar al te wel voedsel aan het vuur. Men verkeerde in het onzekere, of de kinderen van het boven wonend gezin nog in het huis waren, of reeds naar een veilige plaats waren over gebracht. Gelukkig bleek spoedig, dat men zich niet ongerust behoefde tc maken. De kleinen waren bij hulp vaardige omwonenden opgenomen. De brandweer, dio oogenblikkelijk gealarmeerd was, verscheen vlug ter plaatse en tastte met eenige slangen op de duinwaterleiding 't vuur aan. Er was weinig te redden. Het vuur vernielde het bovenhuis inwendig geheel. Gelukkig bleef de brandscha de hiertoe beperkt. Het water deed natuurlijk geen goed aan den uitdragerswinkel bene den, terwijl de in de nabijheid staan de perceelen noch van het een, noch van het ander schade hebben onder vonden. Onder leiding van den hoofdinspec teur van politie Noltlienius zette de politie de nauwe straat af. Velen ver drongen zich, om iets van den brand te zien 1e krijgen.. Ongeveer kwart over tien was men het vuur meester. De bewoners van het huis, vooral de jonge vrouw, waren natuurlijk hevig ontsteld. Gelukkig dekt verzeke ring de schade. Ongeveer een kwartier na het uit breken van den brand was dc Burge meester aanwezig. Ter plaatse merk ten we verder op den gemeente-secre taris, den lieer Wytema, den wethou der Jóh. de Breuk, het Raadslid J. H. Visser en den heer Van Goor, com missaris van politie. BRAND KORTE BAGIJNESTRAAT. De officicele lezing van het gebeur de luidt als volgt- Woensdagavond jil.m. 9 25 werd brand gealarmeerd in perceel 22 van de Korte Bagijne- straat. bc-woond door den smidsknecht en uitdrager P. Goyer en diens vrouw, d,e het benedenhuis hebben betrokken en J. Kalt, hun schoonzoon, die met vrouw en 2 kinderen het bo venhuis bewoont. De brand is waar schijnlijk aangekomen doordat een kat een brandend: petroleumlichtje, dat in de keuken op een tafel stond, heeft omvergeworpen, waarop het vuur de houten schotten van de keu ken heeft aangetast. Het 'vuur, dat met 5 slangen op de duinwaterleiding bestreden werd, heeft de bovenver dieping, den zolder en de achterka mer beneden geheel vernie'd. De in boedel van den heer De Goyer vvae voor 12000, die van het gezin van den heer Kalt voor f1000 verzekerd. Per- Efoonüjke ongelukken kwamen niet voor. Volgens 't politierapport, was, toen de brand uitbrak .niemand dan de heer De Goyer zelf in het huis. Een gedeelte van liet huisraad werd naar buiten gebracht, doch te 111/2 uur kon het weer veilig binnen gezet worden. NIEUWE TREIN. Met ingang van heden 'aat de H. S. M. een nieuwen sneltrein loopen (een voortrein op trein 53) van Am sterdam via Den Haag naar Rotter dam, die aan enkele tusschenstaiions stopt, De trein vertrekt van Amster dam C. S. te 5.10 nam.; van Haarlem 5 34. Aankomst te Rotterdam 7.10. DE KAZERNE-BRAND. De suppletoire oorlogsbogrooting voor 1914 vermeldt o.a. een post van 6100 voor herstelling van de schade, veroorzaakt door een brand op 15 Fe bruari 1914 in de kazerne aan den Konden hom te Haarlem. AARDAPPELDIEFSTAL. Bij het verhoor van den pseudo- hei.gelaar. die aardappelen gevangen bleek te hebben, is uitgekomen, dat de diefstal mede is bedreven door ie mand, die te Schoten woont. Op aan wijzing van de Haarlemsche recher che heeft de Schotensche politie bij dezen Schotenaar beslag gelegd op de aardappels en proces-verbaal te gen hem opgemaakt. Hinderwet B. en W. van Haarlem, gelet op art» 8 der Hinderwet, doelen mede, dat bij hun beschikking van 8 Sep tember j.l. aan de fi'rnia Peltenburg en Zonen vergunning is verleend tot uitbreiding van hare houtzagerij in het perceel aan de Dubbele Buurt nos. 3 en 5, door het plaatsen van 4 elektromotoren In den kelder onder do houtzagerij tér vervanging van de 2 bestaande gasmotoren; 2e. oprichting van eeuo hijschinrichting met ver plaatsbaren electromotor in het per ceel ami de Dubbele Buurt no. 2, en dat aan de firma G J. van der Aa en Zoon vergunning is verleend tot uit breiding van de stoomzeepfubriek „de Ster" aan de Westerstraat no. 41, door het daarin bijplaatsen van for nuizen; liet verplaatsen van een stoomketel en het met de fabriek ver- heeten van het benedengedeelte van het perceel aan de Kolkstraat no. 29. JEUGDIGE DIEFJES. Een opkooper kwam bij de politie vertellen, dat hij van twee jonge kna pen eenige koperen doppen, afkom stig van benzinebussen, had gekocht, maar het zaakje niet vertrouwde, 't Bleek, dat hij goed gezien had, want toen de beide jongens, G. V. en J. C. P., beiden 11 jaar oud, opgespoord en door de politie ondervraagd wer den, kwam uit, dat zij van 12 benzi nebussen, die op den walkant van het Spaarne stonden en aan de Maat schappij W. Bus toebehoorden, de doppen hadden afgeschroefd en mee genomen, De jongens zijn, „onder meedeeling van het gebeurde", zoo als de technische term luidt, aan hun oudere teruggegeven. Alen klaagt, dat wel meer langvin- gerigen rich daar vertoonen, vooral des avonds. Zou een wacht hier niet nuttig werkzaam kunnen zijn? TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder presidium van den heer Joh. de Breuk had gisterenavond In de turnzaal van café Brinkmann een vergadering plaats van de Haarlem sche afdeeling van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De notulen werden na een kort openingswoord van den Voorzitter voorgelezen en zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. De vergadering was vooral belegd met het oog op de besprekingen voor de Algemeen e Vergadering, die te Velp zal worden gehouden, doch waarvan het. dubieus is, of zij gehou den zal worden. De voorzitter dee'de mede, dat er weinig belangrijks voorkomt op de ageuda voor de algemeene vergade ring. De afd. Velp heeft een voorstel in gediend bij het Hoofdbestuur om de vergadering niet te doen doorgaan. Het bestuur van de afd. Haarlem vindt er niets tegen, om de vergade ring te houden, hoewel er weinig be zoekers op dé vergadering die op 24 September zou gehouden worden, verwacht zullen kunnen worden. De voorzitter antwoordt op een vraag van een der leden, dat het waarschijnlijk een mislukte vergade ring zal worden. Daarbij komt dat de Haarlemsche leden bij het reizen veel' bezwaar zullen ondervinden. De vergadering verklaart dan ook eenstemmig met het voorstel Velp mee te gaan. Hierdoor vervalt punt 31 kiezen van afgevaardigden en verdere zaken, de alg. vergadering betreffend. Bij punt 4 der agenda Medcdeelin- gen omtrent den door de afdeetlng op te richten Tuinbouw-teekencüreus, wordt een schrijven voorgelezen, waaruit blijkt, dat de subsidie voor dien cursus niet of slechts gedee'te- lijk zal worden toegewezen. Een besluit betreffende het toe kennen van subsidie van Rijkswege is pas na 1 October te verwachten. Het bestuur etelt dan ook voor, het begin van den cursus op te schorten tot na dien datum. Tevens moet nog aan de gemeente om subsidie verzocht worden en naar een geschikt lokaal voor de lessen, die 's avonds gegeven zullen worden, omgezien. De afd. zal, zoo wordt besloten, maatregelen ne men, om zoo spoedig mogelijk den cursus te doen plaats hebben. Voor de onderlinge tentoonstelling waren 2 inzendingen ingekomen' van den heer Ph. Deijs: 3 potten Tro- paeolum lobbianum Peter Rosen- kronzer (op stam) en van den heer J J. van Cruyningen 5 potten Phoe nix Roebelie. Beide inzendingen ver wierven het hoogste aantal punten (5) dat gegeven kon worden. De voorzitter wenschte beide hee- ren geluk met deze inzending, waar op de bloemisten eenige bijzonderhe den over hun inzendingen mede deelden. Ten elotte heette de voorzitter den heer Sirks, leeraar aan de Rijkstuin- bouwwinterschool te Aalsmeer, met eenige hartelijke woorden welkom in het midden der vergadering en deel de mede, dat de heer S. zich bereid verklaard heeft, dezen winter eenige lezingen te houden over interessante onderwerpen, het tuinbouwbedrijf be treffende. De vergadering uitte haar ingenomenheid hiermee door applaus. De vergadering werd hierna geslo ten. VOORDRACHTAVOND. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van a'coliolh. dranken een voordrachtavond in het gebouw „Vooruitgang", Smedestraat, alhier. De vergadering, die flink bezocht was, werd geopend door den 2en voorzitter, den heer M. II. Groeuen- daal, die er op wees dat het een vol doening mocht zijn dat zooveel leden waren opgekomen om te luisteren naar het onderwerp van den heer D. Peereboom, die het vraagstuk: „liet ki»id en de alcohol", zou be handelen. Door Mej T. Bottelier werden eeni ge nummers ten gehoore gebracht op de piano waarmede zij een welver diend applaus oogstte. De heer D. Peereboom verkreeg hierna het woord. Spreker zeide dat er eenige moed toe behoort, nu in de zen -oorlogstijd te spreken over dit onderwerp. Ook w'lj voeren oorlog (aldus spre ker) en wel tegen het drankgebruik. Evenwel, onze oor'og wordt op een andere wijze gevoerd dan die onzer zuidelijke buren. Spreker behandelde het onderwerp ir, drie gedeelten, en wel in de eerste plaats„Het nadeel van het gebruik van alcohol door de ouders op de kinderen," 2e. „het gebruik van al cohol door de kinderen", en ten 3e. „Wat moet gedaan door de geheel onthouders om het gebruik bij kinde ren tegen te gaan?" In de pauze werd door eenige da mes thee rondgediend, en nadat nog een pianonummer was ten gehoore gebracht, werd de vergadering geslo ten de heer Peereboom zal de vol gende week het verdere gedeelte van het onderwerp behandelen. H. B. C. MET 8-j. c. Toegelaten is nog tot de le kl. der H. B. S. met 3-j. c.J. P. Fe6evur, en tot de tweede klasse zijn toegelaten Joha. Lorentszen en L. W. Bieren^ de Haan. Uit de Rechtszaal Diefstal. Die zitting hedenmorgen werd be goimen met de behandeling van de zaak tegen een 18-janigen Schotenaai", die, terwijl zijn oudérs uit waren, uit een kast ongeveer f 7 heeft weggeno men. De vader, die als getuige werd gehoord, verklaarde, zeer veel ver driet van den jongen fe ondervinden. Velleden jaar heeft hij al eenigen tijd in de Tuchtschool doorgebracht, een straf, die niet geholpen schijnt te heb ben. De diefstal heeft met overleg plaats gehad. De jongen wist, dat niemand thuis was, en heeft toen aan eei: der buren verzocht, over een schutting te mogen klimmen, om zich thuis te kun nen vë'rkleedeta. Hij heeft een kast opengebroken en het geld weggeno- De Ambtenaar van het O. M. deel de mede, dat de vader een oppassen de man is, die alles heeft gedaan, om zijn zoon het goede voor te houden. Deze evenwel doet niets om zich ee- nigszins te beteren. 1-Iet O. M. eisch- te daarom een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger, Mr. Bakker, sloot zich bij dezen eisch aan. Mishandeling. Een arbeider van de firma Figee heeft zijn werkmeester een slag in het gelaat gegeven. Beklaagde, die niet te beschreeuwen was van doof heid, verklaarde, gedacht te hebben, dat de werkmeester zich ongunstig over hem had uitgelaten. Deze deelde mede, over het algemeen weinig last te hebben met den man. 't Is een be kwaam werkman, die rustig zijn ei gen weg gaat. Dc- Ambtenaar van het O. M. wilde rekening houden met den bij dooven 'algemeen voorkomenden karakter- 'tïc-k. wantrouw iglbeid, en eisch te een geldboete van f 10 te vervangen door lö dagen hechtenis. Een opvliegend heer. Een landbouwer te Wijk aan Ze© en Duin had een arbeider in dienst» Hij vermoedde, dat zijn knecht zich bij een ander verhuurd had .de knecht was per dag in dienst) en was 200 kwaad, dat de knecht hem niets had verteld van zijn aanstaand vertrek, dat hij hem opzocht op den akker, waar hij werkzaam was en hem daar formeel heeft afgerost, geschopt en in de keel gegrepen. Beklaagde, 'n moderne Hercules, bekende grif wat hij gedaan had. Do mishandelde en een andere ar beider getuigden. Hel O.M eisehte een geldboete van f 15 subs. 10 dagen hechtenis. Mishandeling. Bij een vechtpartij in de Haarlem mermeer heeft een boerenzoon bij een vechtpartij tnsschen zijn vader en een ar lx-i der partij voor don eersten geko zen. Do arbeider heeft den jongen toen een paar flinke sneden in don hols ge geven. De zoon verklaarde veel bloed te hebben verloren, terwijl de doktor die den jongen verbonden heeft, me dedeelde, dat do belangrijke verwon ding een behandeling van 14 a 1G dagen noodzakelijk heeft gemaakt. Als de eerste snede even dieper was geweest, waren waarschijnlijk de mo di aanlijn en de wervelkolom geraakt. Dj wonden waren dus wèl van gevaar lijken aard. 1 De subst. Off. v. Justitie eisehte te gen den niet verschenen beklaagde een gevangenisstraf van 8 maanden.- G e v. voorwerpen, r Terug fe bekomen bij: H. Flink, Koningstraat 37, een boekje. J. F. Nïjs, Gen. Bothastraat 87, een broche. M Vermcija, Lang# Heerenvest 62, een beursje. D. Eg- gink, Frans Halsstraat 6, een hond. G. Vlug, Asterstraat 16, een hond. Bu. reau Openbare Werken, een sleutel, C. Brand, Javastraat 33 (Schoten), een duif. J. v. Herwaarden, Nassau- laan 82rood een sleutel. W. R. Pool man, Frans Halsstraat. 3, een broche. M. Sluik, Bohverkslaan 27, een duim stok. M. v. d. Hoorn, Teylerstraat 55; een zak. A. Komen, Grebborstraat 38, een portefeuille. Rubriek voor Vragen Qe»bonneerd»n bobben het roorreohV Tragen op r»r»ohtUond gebied, wit* tooi beantwoording votbaat, In to Mnd«n bij d« Redactie van Haarlem'e Dagblad, GrooM Hoots treat 5S. Alle antwoorden worden geheel koctelooi gegeven en MO «poedig mogelflk. Aan vragen, die niet voUaoig naam er woonplaats van dan Inietwdor varaelder word» geen aandacht goeohoakon. VRAAG: Ik ben in de bedrijfsbelas ting aangeslagen voor f 6. Naar hoe veel is mijn inkomen, berekend? ANTWOORD; Naar f 900. VRAAG: Hoe Is de berekening ven de bed rij fs- en andere inkomstenbe lasting. Ik ben aangeslagen voor f 6„ Naar welk inkomen is dit berekend? ANTWOORD: Inkomen f 900, belas ting in hoofdsom f 5, 20 opcenten f 1, totaal f 6. VRAAG: Hoeveel bedraagt het aan slagkapitaal in de bedrijfsbelasting- naar het inkomen voor iemand die is aangeslagen voor f 50? ANTWOORD: Bij een aanslag ad f 50.40 is een bedrijfsinkomen gere kend van 1 2800 als iemand niet in de vermogensbelasting valt, of van f 2400 als iemand wel in de vermo gensbelasting valt. VRAAG: Wat is de beste weg va a Haarlem naar Maastricht. Hoeveel K.M. is het. Is er een pas voor noodigï ANTWOORD: Haarlem, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, B reutelen. Utrecht, Culenborg, Geldérmalsetr Zaltbommel, 's-Hertogeribosch, Box te), Eindhoven, Weert, Roermond, Maaseyck, Maastricht. De afstand bedraagt 235 KM. Er is een binnenlandsche pas voör noo- dig. VR4AG:-Ik heb een meisje van vieï jaar, dat last heeft van zomerspvoe, ten. Bestaat er ook een onschadelijk' middeltje om deze te doen verdwij nen? ANTWOORD: Wend u tot uw dok ter» VRAAG: In een mahoniehouten kast komt de worm, wat is hiertegen te doen? ANTWOORD- Behandelen met kwik zalf of benzine, waarin naphtaline U opgelost. VRAAG: In welke stad van Brazlli? woont de Hollandsche Consul? ANTWOORD: In Pernambuco (J, von Söhster)), in Rio de Janeiro (IL F. Palm, te Santos (L. Jauckers, tijd afwezig) en te Victoria (J. Zinzen}. VRAAG: Hoe is de kortste weg val Haarlem naar Breda pör fiets? Hoe veel K.M. is het? ANTWOORD: Haarlem, HiJlegom Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Zegwaard. Berkel, Bergsche Iloek Hillegeraberg, Rotterdam, Zwijn- dreclit, Dordrecht, Dubbeldam, Moer dijk, veer over 't llollandsch Diep Lage Zwaluwe, Breda. De weg ii lang pl.rn. 115 KM. VRAAG: Op welke tijden vertrek ken de booten Amsterdam—Kampen] ANTWOORD: Dagelijks 's avondi 9 uur, behalve des Zondags. VRAAG: Bestaat hier een spoed cursus ter opleiding voor het Rood Kruis? ANTWOORD: Van October tot Aprl worden eenmaal per week cursuslw sen gegeven. Vervoeg u tot het vei krijgen van nadere inlichtingen ta den heer E. E. de Jong. secretary Duvenvoordestraat 35 rood

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1