De Europeesche Oorlog. Daltschers wijken op den linkervleugel en bet centrum der Fraisch' Engelsche troepen langzaam terng. De Suitsche troepen rondom Gent zijn naar het zniden gemarcheerd. Het blijkt, dat ook het plaatsje Andenne tn de Belgische Maasvallei ver woest is. De Fransche regeering protesteert tegen het gebruik van kogels, verboden bij de verdragen der Baagsche Conventie, door de Duitsche troepen. Zijn er Kassen naar Frankrijk op wsg? De Russen hervatten den aanval op Galllcië. Een Brltsche kanonneerboot heeft een Duitschen rnqnenlegger buitgemaakt. 700 Ëngelsch-Indissbe staten hebben aan Engeland hulp beloofd. Het gebeurde te Gent. BE BOOSDOENERS. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1914 Overzicht. Donderdagmorgen. Op het Westelijk krijgs- tooneel. A. In Frankrijk. De veldslag op het Westelijk krijgs toneel op de lijn, die ten noorden van Parijs bij Precy begint en eerst in Duitsch-Lotharingen bij Salins ge toverd wordt, duurt voort. De mede deling van het Fransche legerbe stuur van Dinsdagavond bericht het volgende In het Westen bij Parijs wijkt het Duitsche leger voor de Britsche troe penmacht steeds verder terug, maar do Duitsche korpsen worden or ver sterkt, dus men heeft af te wachten, of de terugtocht van de Duitschers aan zal houden. Een Fransch sergeant, die in de jongste gevechten op den linkervleu gel der Franschen in den omtrek van Meaux en Colommïers gewond werd, heeft te Parijs bijzonderheden over dit gevecht, waarin hij gewond werd, verteld. „Wij vervolgden", zeide hij, „over negentien mijlen twee Duitsche regi menten, die gesteund werden door ca valerie en artillerie. Gedurende den haastigen terugtocht werd geen enkel schot gelost door de Duitschers, ter wijl de Franschen een hevig vuur on derhielden, dot den vijand decimeer de. Wij slaagden er .in, een gedeelte der Duitsche colonne te isoleeren en namen zeven kanonnen, twee mitrail leurs, en tal van gevangenen. Een hunner was een infanterie-sergeant, die wat Fransch sprak, en die erken de, dat de manschappen bijna geen ammunitie meer hadden, en het bevel kregen er zuinig mee te -zijn. Een gewonde officier telde <300 lijken in een loopgraaf. De Duitsche troepenmacht, die hier, na twee dagen gestreden te hebben, werd teruggedreven, bestond uit twee legerkorpsen. Zij leed ontzettende ver liezen. De officier bevestigde de mededee- liug van den sergeant over liet gebrek aan ammunitie der Duitschers, en teide dat. zij zeer vermoeid schenen. De berichtgever van de „Daily Chronicle" vertelt (lingen, die nog erger zijn voor de Duitschers. Hij zond Dinsdag een tele gram' uit een plaats op den rechter vleugel van het Duitsche leger gele gen. Hij zegt daarin., dat do terug tocht van do Duitschers meer defini tie! dan tijdelijk is. De Duitsche pa trouilles op den linkeroever der Som- me, en vooral die iu den omtrek van Amiens, zijn plotseling ingetro-kken. Het groei ste deel der troepen in Am lens trok h e denmorgen terug. Teen de Franschen vertrokken bij liet binnenrukken der Duitschers He ien zij de brug over de Som me sprin gen. Daardoor is de spoorwegver binding Boulogne—Amiens—Parijs nog steeds verbroken. Het blijkt, dat. de bondgenooten al het mogelijke doen, om den rechter- i vleugel der Duitschers af te snijden tn te vernietigen. Het zou wel eens hel begin van liet einde van het Duitsche leger in Frankrijk kunnen worden, meent de correspondent. Sedert ©enige dagen schijnt het Duitsche leger onver schilliger te worden. Bij een poging van den rechtervleugel pm de En gel® cli en te ontwijken, die hen ach tervolgden, lieten zij de wagens, de gewonden, de voorraden en eenige kanonnen in den steek. Of de „Chronicle"-man niet w at een zijdig is in zijn opvatting, zullen de eerstvolgende dagen loeren. liet centrum van het Franscbe le ger valt voortdurend aan en de Duit schers wijken ook hier steed3 meer terug, al geschiedt de terugtocht niet zeer snel. Op den Franschen rechtervleugel werd in de dagen, waarover het le gerbestuur spreekt, geen actie ge voerd van de zijde der Duitsche troe pen, die tegenover de lijn Grande Couronne Nancy ligt. In do Vogezen en den Elzas is geen verandering gekomen. We hebben melding gemaakt van het protest van den Duitschen keizer tegen hel gebruiken van dum-dum- kogels door de Franschen. De Engel sche regeering heeft dit weersproken, en thans wordt ook een tegenprotest van de Fransche regeering gemeld. Op den 18dcn Aug. heeft de Fransche regeering n.l. langs diplomatieken weg tor kennis van de mogendheden, d'i'e de Ilaagsche fonventies onder- toekenden, de feiten gebracht, steu nende op on weerlegbare bewijzen, betreffende lret gebruik door de Duitsche legers van kogels-, verbo den door de internationale conven ties en daarbij geprotesteerd tegen die schending van het volkenrecht. liet Amerikaansche comité, ge vormd door den gezant der Veree rt igd© Statera te Parijs, uit de hoogste Amerikaansche notabelen in Frank rijk aanwezig, op liet oogenblik dor oorlogsverklaring, heeft, na kennis genomen to hebben, van. de stukken betreffende- het werpen, van bommen m Parijs door ecu Duitsch vlieg tuig, besloten aan zijn regeering een verslag te- zenden over die wijze van oorlogvoeren, die niet alleen oramen- sclielijk is, maar in volstrekten strijd met de Ilaagsche Conventio, die ook door Duitschland is geteekend. Het comité besloot verder aan de Ameri kaansche regeering, om trouw blij vende aan do neutraliteitsvarklaring, krachtig daartegen te protesteeren bij de Duitsche regeering. B, In België. Do Duitschers, die in de omstreken van Gent waren, zijn Woensdag zuid waarts getrokken, hun buit medene mend. Onderweg hebben zij nog eenige winkels in de omstreken van Melden geplunderd. Andere troepen uit de lichting van Sotteghem bega ven zich naar de omstreken van Rons- so. Zij schijnen naar Frankrijk te gaan. De Belgische troepen zijn niet wer keloos gebleven. In de omstreken van Antwerpen werden door hen 300 Duit schers krijgsgevangen gemaakt. Over het gebeurde te Gent meldde men ons Woensdagavond nog het volgende Een Duitsch officier need in een auto, bestuurd door een Duitsch sol daat, in de St. Pieten® Nieuwstraat. Recht tegenover het lokaal Vooruit moest de auto langzamer rijden door het kruisen van twee trams Daar kwam een andore auto ann- gensden, waarin vier Belgische mili tairen met een nitraillouso. De ont moeting gaf, volgens een Gentsch blad, aanleiding tot het wisselen van schoten uit beide-auto's, terwijl ver schillende omstanders aan mijn zegs man verklaarden, dat de Duitsche officier zijn revolver nog slechts had getrokken. De Duitsche soldaat werd verwond en do Duitsche officier krijgsgevan gen gemaakt. Er is dus geen dood© gevallen. Het geval gaf begrijpelijk aanlei ding tot een groote beweging en be zorgdheid, Het gebeurde was in strijd met de door den burgemeester verkregen voorwaarden, 'dat Gent zou verschoond blijven van het be zoek van Duitsche krijgslledm. De burgemeester, de heer Braun, aar zelde echter niet,' om voor het belang dor stad op te treden en begaf zich, vergezeld van den Amerikaansohien consul, weder raar den Duitschen legerbevelhebber, teneinde daar de ware toedracht der zaak mede te doe len en mogelijke rampen van de stad af te wenden. Hij ontmoette den Duitschen be velhebber te Leeuweggon op 't kas teel van den heer Van Hecke de Lem- beeke, en den geheel en middag wachtte in de omgeving van het stadhuis een groot© menigte met angstig ongeduld zijn terugkomst af, dobberend tusschen hoop en vrees. Te 5 ure was een geheime verga dering van den gemeenteraad be legd, em, enkele minuten na dat uur keerde de burgemeester per automo biel naar- het stadhuis terug, Aan zijne houding kon de menigte reeds bespeuren, dat liij een goede tijding bracht, wat hij ook aanstonds bekend maakte. Met een geestdriftige ovatie wend de heer Braun door de menigte gehuldigd. Hij verklaarde in korte woorden, zijn wedervaren en men vernam met groote verlichting, dat de burgemeester had weten te venkirijgient dat dezelfde voorwaaV- den van dies morgens werden behou den. Over de onderwaterzetting rondom Antwerpen deelde de correspondent van de „Daily Telegraph" 7 Septem ber het volgende mee Toen ik tien dagen geleden van Gent naar Antwerpen reisde, zag ik ixreds, dat op verschillende punten maatregelen werden genomen om de Schelde buiten haar oevers te doen treden. Dit is thans zooa's men weet schied, en de laatste berichten wijzen er op, dat het overstroomde gebied zich steeds uitbreidt. Men verwacht, dat het onder waterzetten van het land, het voortrukken van het Duit sche leger naar Antwerpen zal belet ten. Het is zware grond, die als hij doorweekt is van water, het voort trekken onmogelijk maakt. Doch als dc maatregelen succes hebben, dan is dit duur betaald. De niet binnengehaalde oogst op de vel den is verlóren, buizen zijn over stroomd en ingestort. De grond dicht om Antwerpen, die ook onder water gezet kan worden, is minder "zwaar dan bij Dendermon- de. Men verwacht hiervan dan ook minder baat. Vele gebouwen"zijn plat gebrand, ten einde het geschut van de forten vrij spel te geven. Alle hoo rnen zijn met heizelfde doel omge haald. Het land is dus geheel ver- oest. Er zijn rondom Antwerpen ver schillende inundatie en zónes. Waar liet land hooger ligt dan het niveau de Schelde, bereikt men zijn doel door het openzetten van de sluizen van het kanaal, waardoor de stroom stijgt tot het land overstroomd wordt. Op het oogenblik 'heeft Antwerpen zijn sluizen nog niet ten volle ge bruikt. DE TOESTAND IN BELGIë. De „Nordd. Al'gem. Zeitung" be at een uitvoerig vervolg van de schil dering van den toestand in België door den directeur der „Deutsche Bank" Helfferich. Deze zegt o.a. „Ec-nige plaatsen zijn geheel en al verwoest, ten deele in liot gevecht, ten decle wegens verraderlijke over- alien na. een vreedzame overgave. Daarentegen is de groole industrie stad Verviers volkomen ongeschon den. Luik zelfs vertoont slechts hier i daar sporen van don oorlog. Tusschen Luik en Thienen, waar onze troepen in een breed front voor waarts trokken, lijkt het, alsof de weg nooit door vijandelijke soldaten werd betreden. Men krijgt nergens den in druk, dat de Duitsche troepen zon der noodzaak verwoest of brand heb ben gesticht. Tiiienen zelf is totaal onbeschadigd. In Leuven is alleen de wijk afge brand, waar de verraderlijke over vallen en de aanhoudende straatge vechten hebben plaats gebad. Onze troepen trachtten zelfs te redden wat te redden viel. Te Brussel is aau niemand ook aar een haar gekromd; hot eigen dom der burgers wordt pijnlijk geëer biedigd. Bij requisites voor de troe pen en inkoopen door soldaten wordt J1 es contant betaa'd. Het groote industrie-bekken van Charleroi is zoo goed als geheel ge spaard gebleven. Alle fabrieken en werken zijn intact gebleven. Dinant in het dal van de Maas is geheel en al verwoest, omdat onze troepen, die na de vreedzame capitu latie. reeds eenige dagen in de stad hadden vertoefd, plotseling door de bewoners van a'le zijden beschoten werden. Om dezelfde reden is het grootste „edeclte van de stad Andenne ver woest, (Andenne ligt aan de Maas in de provincie Namen. Het stadje telt 8000 inwoners en bezat vele oudheidkun dige merkwaardigheden. Van de ver woesting van dit plaatsje was tot dusver niets bekend. Red. H.'s D.). In de meeste andere plaatsen van het dichtbevolkte Maasdal is van de verschrikkingen van den oorlog niets te bespeuren. De algemeene indruk is, dat de Duitsche troepen slechts daar ver nielden, waar de bittere noodzakelijk heid van den strijd het eischte of waar het optreden der inwoners de ernstig ste represaille-maatregelen noodig maakte. Hel Oostelijk krijgstoonesl Uit het Oosten valt ook al weinig nieuws te vermelden. Ten Westen van Lenxberg is een nieuwe slag begonnen op de lijn Gro- dekRaaaRusska. Bij Grodek vallen de Russen een ■ersterkte stelling aan. Op den linker Weichsel-oever wordt de aanval der Russische troepen eveneens voortgezet. Het Zuidelijk krljgatooiteei Een Exchange-telegram uit Nisj meldt, dat de Serviërs den inval in Bosnië in het nooi'den zijn begonnen. Do Montenegrijnen hopen uit het zui den oprukkend de Herzegowina te vermeesteren. Ter zee. Een Engelsche kanonneerboot heeft een Duitsche visschersboot buitge maakt, die bezig was mijnen te leg gen. De boot had nog 200 mijnen aan boord. Volgens Engelsche berichten zou den de Duitschers voor mijnenlcg- gers Engelsche visechersbooten, die zij buit hebben gemaakt, gebruiken. V&rspreid nieuws. IIET RAPPORT VAN SIR JOHN FRENCH. Uit het rapport van Sir John French, loopende over de week van 30 Augustus tot 6 September hebben we reeds het een en ajulc-r meege deeld. Nog valt daaruit het volgende te vermelden; Geen groote ontmoeting had plaals. Er waren wel is waar gevechten op verschillende plaatsen van het uitge breide front, dio in andere oorlogen zouden worden beschouwd als gevech ten van groole betoekenis, maar In dezen oorlog zijn het slechts inciden ten van den srrategischen terugtocht en de samentrekking der verbonden troepen, noodig geworden door de eerste botsing aan de grenzen en in België en door de enorme sterkte der Duitschers op het westelijk oorlogs veld, terwijl zij ernstig lijden door hun zwakheid in het Oosten. De Britsche troepen hebben zich aangesloten bij de algemeene bewe ging van de Fransche troepen en handelden in samenwerking met de strategische plannen van den Fran schen generalen staf. Sedert do gevechten bij Cambrai op 26 Augustus, waarbij do Engelsche troepen met succes do linkerflank van de geheel© linio der Fransche le gers bewaakten voor een noodlottige omtrekking en daarbij den aanval verdroegen eener groote legermacht, heeft hot 7e Fransche leger de opera ties op onzen linkervleugel overgeno men, zoodot daardoor, en in verband met het opireden van het 5e leger op onzen rechtervleugel, de druk op on ze mannen wat verminderd is. Vooral het 5e leger, dat op 29 Au gustus votfrtrukt© van de Oise om de Duitsche voorwaartsche beweging tegen te gaan, werd in een ernstig gevecht gewikkeld ten zuiden van de Guise. Hierin behaalde het 5e leger een duidelijk en krachtig succes, door het terugdrijven in wanorde van drie Duitsche legerkorpsen, liet 10e, da garde en een reservekorps. Men neemt aan, dat de commandant van het löe korps in dit gevecht werd ge dood. Ondanks dit succes en allo vruchten die er van werden geplukt, werd de .terugtrekkende beweging in zuidelij ke richting voortgezet, en de Duitsche legers, onophoudelijk zoekend naar d© Engelsche legers, bleven in voort durend contact met onze achterhoede. Op 30 en 31 Augustus geraakten de Engelsche dekkingstroepen herhaal delijk in gevecht, en op 1 September werd een krachtige poging gedaan door de Duitschers, die leidde tot een scherp gevecht in de nabijheid van Compiègne. Hier werd voornamelijk gestreden door de le Engelsche brigade cavale rie en de 4e brigade van de garde. Het resultaat was geheel ten gunste der Engelschen. De Duitsche aanval, die krachtig werd doorgezet, kon niet worden tegengehouden, dan nadat een groote slachting onder hen was aangericht en de Duitsche kanonnen waren genomen. Het zwaarste deel van dit gevecht werd gedragen door d© garde-brigade, die aan dooden en gewonden ongeveer 300 man verloor. Na dit gevecht werden onze troepen niet langer bemoeilijkt.. Woensdag 2 September was de eerste kalme dag, dien wij hadden, na den slag bij Mons op 2-3 Augustus. Gedurende die geheel© periode werden marschen en gevechten on ophoudelijk voortgezet en in die ge- geheele periode hadden de Britsche verliezen, volgens de jongste opga ven ongeveer 15.000 officiereó en manschappen bedragen. De gevechten hadden plaats in open formatie over een breed fronl, met herhaalde terugtochten, waar door een groot aantal officieren en manschappen en zelfs kleine afdee- lingen verdwaalden en daardoor van de hoofdmacht werden afgescheiden. En het is bekend dat velen van de zen, in het genoemde totaal begrepen, den troep veilig weer zullen berei ken. De verliezen, hoewel groot voor zulk een kleinen troep, hebben in geen enkel opzicht den geest van den troep aangetast. Zij bedragen nog niet een derde van de verliezen, door de Britsche troepen aan den vijand toegebracht, en de opoffering van hel leger gevergd was niet in vergelij king tot de militaire resultaten. Bovendien hebben aanvullingen tol een totaal van 19.000 man ons leger bereikt of zijn op weg naar onze verbindingslijnen, en van de vijf rus tige dagen na de actie van 1 Septem ber is gebruik gemaakt om de ope- GREEPJES. W IJ ALS MILITAIREN. Met NV ij bcdoei 'k niet den plura lis maje.-tatis, then de pers als Konin gin der Aaide pleegt te voeren, maar de burgers. v'.'ij, iivielen! Ofschoon onze liP.xUuuur zegt, dM we geeu soldaten zijn, worden we in deze tijden toch meer en meer met 'n militair sopje overgoten. Strategen zijn allen, en velen, onzer, die dat nog niet weten, zou een groote do ceptie bereid worden ais ze hoorden, dat er zooiets als krijgsweten schap bestaat. Ais ik een raam van ran werkkamer die ten idyllisch uitzicht o-p „de Pens" heeft open, gjemet gratis voortbrachten over strategie, gehouden door d^kundi- gen op gemelden boulevard. Mijn kapper is een geboren stra teeg; 't meerenöeel 7. ij nor klanten doen niets voor hem ónder. Lictoren ontmoette ik een van m'n kennissen, die me haarfijn het veldtochtplan van „onze vrienden de Duitschers" wist uiteen te zetten, en vandaag sprak ik een ander, tl» op de wa. verdedigingsn-ethodo van „onza vrienden de Franschen" minstens evenveel kijk bad als generaal Joffre en Sir John French bij olkuru. Maar bij de strategie blijft hot uiet. Men slaat reeds tot daden overt Dezer dagen werd xk, den overweg bij de Westergracht passcerende, door het LewLsehekwartiersche boog schutterskorps (dat juist tor plaatse oprukte) klaarblijkelijk voor den vijand aangezien. De (naar schatting veertienjarige) aanvoerder losto van vier meter afstand een welgemikt schot op mijn onschuldige persoon. Tegenwind redde mij; het schiettuig „droeg niet ver genoeg". Het Amste rdainsche-kwaxl iorsciie jongensbataljooi oefent zich ook se- ricus. Zelfs brak reeds een der „hos- pitaolsoldaten z'n arm, bij het vallen over een hek. We weten het, dat ook 't .Roode Kruis-werk niet zonder ge vaar is! Gistermorgen ontbood de hoofdre dacteur mij, ©n natuurlijk arriveer de ik in marsch-pas, waarop hij met „Halt!" en „Op de plaats rust!" rea geerde. Denk ei- om dat je van avond hier „een wachie hebt te klop pen" voor de inkomende oorlogsbe richten! zei hij, in onvervalschta soldatentaal. Tot uw orders, overste! En nou ingerukt marsch! Ik maakte linksomkeert (want hee- lemaal-geoefend zijn we op 't redac tiebureau nog niet1 en troostte me er mee, dat er gelukkig geen politieka mer is. Maar toen 'k des avonds, na afloop dc dagtaak, de penhouders op ob3 bureel in rotten vond gezet, begreep ik dat wie toch goede vorderikigea makent ER PAY. nin-gen aan te vullen en de eenheden te herstellen. Het Britsche leger is nu ten zuiden van de Marne en is in een linie met de Fransche strijdkrachten ann rech ter- en linkervleugel. De laatst© be richten omtrent den vijand zijn dat ze Parijs ter zijde laten en in zuid oostelijke richting oprukken naar ie Marne en naar den linkervleugel en het centrum van de Fransche linie. Het 1ste Duitsche leger moet, naar gemeld wordt, zich bevinden tusschen I.a Ferté sous Jouarre en F.bsisea Yoffort. Het 2e Duitsche leger is na Reims te hebben genomen, opgerukt naar Chateau Thierry en oostelijk van deze plaats. Het 4e Duitsche le ger rukt op naar het zuiden ten oosten van het Argonne-woud. tusschen Suippes en Ville sur Tourbe. Al deze punten werden door de Duitschers op 3 September bereikt. Het 7e Duitsche leger is door een Fransch corps bij D'Einville terugge slagen. Het schijnt dus, dat de om singelende beweging tegen den f.q- gelsch-Franschen linkervleugel, duur de Duitschers is opgeueven, hetzij omdat het niet langer uitvoerbaar is over zoo groote uitgestrektheid voort te gaan of omdat men de voorkeur geeft aan het alternatief van een rechtstreekschen aanval op de linie der bondgenooten. Of deze wijziging van plannen door de Duitschers Vrij willig is, of dat zij er door den slra- tegischen toestand en d-oor de groot9 sterkte der verbonden L-cers in hun FEUILLETON (Naar het Engelse h). Toen zij het huis verlieten liepen fij door een laan, die de tunnellaan luetic een naam, die ze had verkre gen doordat de kruinen der 'indeboo- fiien tot elkaar kwamen en een boog vormig gewelf vormden. Aan het eind van deze laan en aan <ka oever van het meertje stond een reusachtige, maar nog steeds door groeiende eik. bekend a's „de Staf dor Caresfoots". Het was de lieve lingsboom van den ouden squire, en had de mooiste kruin van alle boo ten mijlen ver in den omtrek Ik zou wel eens willen weten. wi Philip om eens een gezellig ge- Jprek aan te knoopen, waarom die hooui ..dc Staf der Caresfoots" werd genoemd. Uw onwetendheid verbaast mij, "liilip, maar ik vermoed, dat er men- "men zijn die jaren lang in een Waals kunnen wonen, zonder iels 'an hare overleveringen te weten. Misschien weet gij, dat door Hendrik '"I da monniken uit deze ruïnen werden verdreven. Welnu, op de plek, waar die boom nu staat, groei de een nog grooter eik. een reusach tige eik, wiens stam zestien last hout kon leveren, en welke volgens de overlevering daar was geplant door den eersten prior van de abdy toen Engeland nog geheel Saksisch was. In den nacht, toen de monniken het klooster verlieten, woei er een hevige storm over Engeland. Het was in Oc tober, terwijl de boomen nog in blad waren, en de ontzettende wind rukte den grooten eik van zijn wortels en slingerde hem in het meer. Kijk! ziet gij daar die zandverhooging aan den kant van die diepe plas met acht voet water? Daar wordt hij verondersteld te liggen. Toen een uwer voor vaderen, Caresfoot de landbouwer, dit landgoed kocht en hier kwam wonen, noodigde hij in een winter toen een felle vorst heerschte en het water van het meer een stevi ge ijsvlakte was geworden, zijn bu ren en zelfs zijn ondergeschikten uit, om bij hem te komen dineeren en op het welslagen van zijn koop te drin ken en toen het diner afgeloopen was, eri zij zich allen aan krachtige ale te goed hadden gedaan, verzocht hij hen aan den oever van het meer te komen daar hij wenschte, dat zij getuigen zouden zijn van een plech tigheid. Toen zij de plek hadden be reikt zagen zij een eigenaardig schouwspel, want op een stevige» rolwagen, voortgetrokken door de zea beste paarden van Caresfoot, lag een eik, vijftig jaar oud, die met wortels en al over het ijs werd getrokken. Op de plek waar de boom nu staat, was een groot gat gegraven, tien voet diep bij veertien vierkante voeten in oppervlak, om er den boom in te planten, hetgeen ook met den „Staf der Caresfoots" geschiedde. Toen hij was ingeplant, en de bevroren aarde er goed was ingeslampt, leidde uw grootvader in den negenden graad zijn gasten terug naar de eetzaal en stak een speech af, zoo lang en boeiend, dat deze in het land niet spoedig werd vergeten vooral omdat het de eerste on de laatste van hem was. Daarna doopte hij den eik met den naam van „Staf van Caresfoorts" en verzocht de aanzittenden om met hem aan dien boom een -dronk te wijden, en dat zoo lang de boom bloeide ook zijn nazaten in voorspoed en geluk mochten leven. Toen de oude landheer de 'ogende van de vergeten dooden vertelde nam zijn gelaal een zachtere uitdrukking aan en Philip's jonge verbeeldings kracht tooverde hem het tafereel vau die menigte landbouwers In sneeuw en ijs vergaderd om den bewïvsten boom voor de oogen. Philip, zei zijn vader eensklaps, gij zult den „Staf" eenmaal in uw hand houden, wees dan een flinke Engetschman; stevig a's een eik. dan zult gij, evenals deze boom regen en wind kunnen ti'otseeren. Ivom, wij moe'en gaan. Wat ik nog wilde zeggen, Phi lip, vervolgde hij na een oogenbük, gij zu't u herinneren wat ik u van morgen heb gezegd ik hoop, dat gij het u zult herinneren, ofschoon ik in toorn sprak tracht mij nooit weer le bedriegen, of het zal u berouwen. En nu heb ik u iets te zeggen. Ik zou willen dat gij het college gingt be zoeken om een opvoeding le ontvan gen, die u in staat stelt om een po sitie op te houden, die gij door den loop van zaken in dit district vroe ger of later zu't innemen. De cursus te Oxford begint over een paar dagen, en voor eenige jaren zu't gij u voor het. Magdalen College laten inschrij ven. Ik verwacht niet, dat gij voor een graad zult studeeren, maar ik verwacht, dat gij uw ruwe manieren en bekrompen begrippen zult afleg gen, en zult leeren iemand te wor den, die zoowel in gedrag a'3 in denkbeelden zich den gent'emftp in uw positie toont. Gaat George ook naar de uni versiteit? Neen, ik heb dit onderwerp met hem besproken, en het is zijn wensch niet, Hij zegt, zeer verstandig, dat hij met zijn niet schitterende vooruitzich ten liever zijn tijd wil doorbrengen met te leeren op welke wijze hij in zijn onderhoud zal kunnen voorzien. Ilij zal dan ook in dienst treden bij de advocaten Foster Son, of liever Foster Bellamy, want de jonge Bellamy, die advocaat van zijn be roep is, kwam van morgen hier, niet om over u te spreken, maar met het bericht van zijn firma, dat hij nu deelgenoot is, en dat het hem zeer veel genoegen zal doen George als klerk op zijn kantoor te nemen. Hij is een vlijtige, slimme, jonge man en het zal voor George van groot voordeel zijn oxn hem a's voorbeeld te hebben en door hem te worden ge-, raden. Philip stemde toe en Mep stilzwij gend voort, nadenkende over de zon derlinge verandering in zijn onmid dellijk© vooruitzichten door deze wan deling aan het licht gebracht. Hij was reeds verblijd bij het denkbeeld George voor eenigen tijd uit het oog te zullen verliezen en hij was schran der genoeg om de voordee'en te be seffen, zoowel maatschappelijk a's persoonlijk, die de universiteit hem zou verschaffen, maar het trof hem. dat er twee dingen waren in het plan, die hem niet bevielen, Het eerste was, dat terwijl hij zijn academische studiën volgde. George hier in de nabijheid zou blijven, want Roxham was slechts zes mijlen verwijderd om de plannen die hij had beraamd, ten uitvoer te brengen. Het tweede was, dat de afstand tusschen Maria Lee en Oxford zoo eroot was. Ziin te genwerpingen hield hij evenwel voor zich. Weldra bereikten zij de wonin gen die zij van plan waren te beschou wen en nadat de oude squire met op merkenswaardige vlugheid en door zicht had geregeld wat er te doen was en wat gesloten moest worden, keer den zij huiswaarts. Toen zij op hun terugweg door het kreupelhout lie pen, zagen zij plotseling een flink- uitzienden knaap van ongeveer vijf tien jaar uit een zijpad te voorschijn komen, met een nestje zwarte lijeters in zijn hand. Wanneer er een zaak ter wereld was,•nicer berekend dan iets anders om de eigenaardige trek ken in het karakter van den ouden squire aan het dag'icht te brengen, dan was het de ontdekking, dat er jongens en meer in het bijzonder jon gens die vogelnesten uithaalden, op zün landgoed ronddoolden, In de eerste plaats haatte hij dat rondzwer ven van die jongens en in de tweede plaats was het een van zijn beschei den genoegens om in een vroege mor genwandeling naar bet gezang der vogels te luisteren rondom hom. Hij bleef dön ook plotseling staan cn zich In jtljn vol'e lengte verheffend, sprak hij den bovenden knaap zoo vriend» lijk mogelijk aan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5