front toe gedwongen zijn, zullen de verdere gobeuVtesussCn moeten uit wijzen. Kr 13 geen twijfel dat onze mannen hoogore persoonlijke waarde hebben dan de Dnitschers en dat ze bewust zijn van het feit, dat bij gelijkheid van aantal het resultaat niet twijfel achtig kan zijn. Met schieten von de Duitsche infanterie is poover, terwijl hot Britseho geweervuur elke aan- Valskolonie wegmaaide. De bete!re training en hoogere in telligentie stelde de Britten in staat niet succes open formaties toe te passen en dus voor het groote aantal door den vijand in gevecht gebracht vergoeding te vinden. De cavalerie die meer gelegenheid had persoonlijken moed en geschiktheid ie toon en, heeft voorgoed haar superioriteit gewet tigd. Sir John French's rapporten leggen nadruk op de besliste meerderheid der Britseho troepen, van alle wapens boven de Dnitschers. „De cavalerie,'' zegt hij, „doet zooals ze wil met den vijand, tenzij zij staan tegenover een. drievoudige overmacht. De Duitsche patrouilles vluchtten voor onzo rui ters. De Duitsche troepen, zullen te genover ons infanterievuur geen stand houden en wat onze artillerie betreft,, zij had nimmer een tegenstander die haar niet drie of viermaal In sterkte overtrof." De volgende incidenten wo'rden ge meld: Gedurende de actie bij Le Chateau op 2G Augustus werden alle officieren en manschappen van een der Brit- sche batterijen gedood of gewond op een onderofficier en twee kanonniers ïio. Deze bleven een kanon bedienen, onderhielden voldoend vuur en kwa men ongedeerd van het slagveld te rug. Bij een andere gelegenheid een deel van een oonvooi was afgesneden door een afdeeling Duitsche cavalerie, en den commandeerenden officier was gevraagd zich over Le geven. Hij wei gerde echter en met zijn motors met volle kracht werkende, wist hij zich or door le slaan, sleehis met verlies van twee lorries. Opgemerkt, werd, dal gedurende de achterhoedegevechten van de garde brigade op 1 September de Dnitschers de Engelsche gewonden opnamen en Verpleegden. Het weer was zeer heet, waardoor de lange marschen zeer vermoeiend waren voor do troepen. Ondanks dit alles zien zij er goed en flink uit, en de paarden zijn door de groote hoe veelheden hooi en haver in de velden in uitstekende conditie. Ten slotte kan worden gezegd, dat de oorlog, voor zoover die thans ge vorderd is, de meest uitstekende ge legenheid heeft gegeven om den goe den naam der Engelsche wapenen te verhoogen, en belangrijke successen te behalen, maar wij moeten meer menschen hebben om te kunnen op treden op een wijze, die evenredig is met d© kraclit en de macht van het rijk. DE STRIJD IN FRANKRIJK. De militaire medewerker van. de Times" geeft een beschouwing over de krijgsverrichtingen tot Donderdag. Wanneer het Fransche communiqué van 3 September op waarheid berust, aldus de ,,Times"-man, etaat liet on wankelbaar vast, dat de Duitsche le gers hun opmarsch hebben gewijzigd en nu zuid-oostelijk van Parijs op rukken, zoodat de rechtervleugel van het eerste leger zich ongeveer bij La Ferté-sous-Jouarre bevindt. La Fère, Laon en Reims schijnen gevallen te zijn op onverklaarbare wijze, zonder dat, er eenige tegenstand geboden werd, en aan de linkerzijde van hot eerste Duitsche 'eger bevindt zich hun tweede leger in de buurt van ChAteau. Thierry en meer oostelijk. Ofschoon de Engelsche troepen er gens achter de Marne staan, rechts en links door een Fransch leger ge steund, schijnt het eerste Duitsche le ger toch de rivier te zijn overgetrok ken Ier hoogte van Es-sisos-Viffort. Inmiddels werd gemeld, dat liet le Duitsche leger naar het zuiden op marcheerde en zich 8 September tns- Bchcn Suippes en Vilie-sur-Tourbe, ten westen van het woud van Argon- ne, bevond. Vermoedelijk is de bedoe ling om daardoor in de linie te ko men, aan den rechterkant van het 2de leger of zijn marscli naar het zuiden voort te zetten, om den ooste'ijkeu Franschen legers, die met eenig suc ces onlangs tusschen Toul en Epinal gestreden hebben, den terugtocht af te snijden maar op de plaats waar het is, kan liet bezwaarlijk blijven, met het oog op de aanmerkelijke troepenmacht in het noorden, die zijn achterhoede blijft bedreigen. De ze beweging der Duitsche troepen heeft eenige gelijkenis met den s'ag, dien zij Bourbakj in 1871 toebrach ten, een slag, die hem en zijn leger macht over de Zwitseische grenzen joeg, waar zij geïnterneerd werden. Als do Franschen die beweging ech ter begrijpen, zullen de uoslelijko Fransche troepen zich daarvoor wel weten te hoeden. De drie Duitsche legere, in het of ficieele communiqué genoemd, vor men niet de geiieèld»Duitsche troepen macht in het' noordeii. De positie van de andere corpsen kan men slechts gissen, maar wan neer do Duitsche rechtervleugel b'oot Blaat aan een aanval van den kant van Parijs en den Franschen linker vleugel, dan kan men wel aannemen, dat er nog een leger in de nabijheid van Soissons staat, om den slag te pareeren en dat een derde de Maas, bij Verdun is overgetrokken óf om den opmarsch naar het zuiden te cteunen, óf om als reserve te dienen. Het officieele communiqué laat zich niet met beslistheid uit over de bedoeling van de veranderde richting van het Duitsche leger, maar veron derstelt heel voorzichtig, dat de loop der gebeurtenissen daartoe wel aan leiding zal gegeven hebben. Wij moeten echter tot de conclusie komen, dat liet in de bedoeling der Dnitschers ligt eerst ilc veldlegers der geallieerden een beslissenden slag toe le brengen en dat de inneming van de hoofdstad slechts een tweede plaats in hun plannen inneemt. Om de legers te \e!de te kunnen verslaan, voelen de Duitschers de noodzake lijkheid liun 'egcr(s) naar Lotharin gen te voeren, en deze beweging naar liet zuiden is zoo gevaarlijk voor de Fransche troepen tusschen Tout en Epinal, dat zij bijna gedwongen zijn te retireeren en de Duitsche legers moeien toeslaan verder voorwaarts Ie rukken. Vervolgens moeten de Duitschers de noodzakelijkheid inzien van een ei gen rechtstreeks spoorwegverkeer van het rijkstand naar het westen en moeten zij de Fransche forten wel aanvallen, die deze spoorlijnen in den weg staan. Feitelijk gaan al deze spoorwegen ten zuiden van Mezléres tol de Zwitsersche grens door een of meerdere van deze eerst e-klasse ves tingen, als Verdun, Toul, Epinal en Belfort; zoolang niet eeivige van deze lijnen in Duitsche handen, zijn, zal het met veel moeilijkheden gepaard gaan de groote te veld staande legers geregeld van proviand en munitie te voorzien. De beweging door België heeft wij- ziglng gebracht in de MaasMnie, en toen dit succes zich naar hot zuiden voortzette, waren de Franschen ge noodzaakt terug te trekken en op 3 September waren er waarschijnlijk ten noorden van Verdun geen Fran sche troepen meer. Een opmarsch naar het zu'den van een of meer Du'llsche legers door het woud van Argonne en ten westen daarvan is zeer gevaarlijk voor de Fransche troepen, die tegenover het 7e leger van den kroonprins van Beie ren staan, en wanneer de Fransche Marne- en Seine-legers niet in staat zijn het offensief te hervatten, zul len de Beiersche troepen ten slotte den weg naar deze open inden. Of de oostelijke Fransche legers di rect op Troyes retireeren, of dat er een leger wordt gevormd om Fran- clie-Comté te bezetten, is van minder gewicht dan de erkenning van het feit, dat zonder een algemeen ofieu- sief der Fransche legers, de verdedi ging aan de oostgrens door de veld legers practisch niet uitvoerbaar is. De algemeene toestand is thans plotseling niet ongunstig geworden voor een offensieve beweging der ge allieerden en verschillende berichten wijzen er op, dat deze reeds aan den gang is. De opereerende vleugel van dit offensief zal waarschijnlijk het Fransche leger zijn dat links van het onze staat, c-n het. Engelsche leger zelf. optrekkende van Parijs langs den noordelijken oever van de Marne. De Fransche legers, rechts van het En gelsche, zullen dan voorwaarts trek ken, om met de andere samen te wer ken. Wij weten hier in Engeland niet voldoende van de positie van alle Duitsche troepen en van den huldi gen toestand van het Fransche leger, om te kunnen voorzien, welke tactiek strategisch gevolgd zal worden. Al'es wat wij kunnen eonstateeren is, dat de et rijd, waarin de Duitschers ge wikkeld worden, critiek is en dat het hen blootstelt aan de mogelijkheid van een terugkeer der geallieerden, die hen in een hernieuwd offensief ernstige verliezen kunnen toebren gen, indien de bondgenootcn zich niet langer tot kleine aanvallen bepalen, maar een algemeenen aanval doen, waarbij zij hun volle kracht ont plooien. BIX PARIJS. Een geheel nieuwe situatie, ver oorzaakt door de wijziging der Duit sche plannen, is ingetreden, schrijft ook de berichtgever van de „Daily Tel." te Pontoise, evenals de militaire medewerker van de „Times", die we in dit nummer citecren, Het begin van de verandering was merkbaar in Creil, onder dekking der dichte verschansingen, maar gadege slagen uit de lucht begon de vij and zich in beweging te stellen. Ge wonnen terrein bij Senlis werd opge geven en de Duitsche troepen, die het dicihtst hij Parijs waren, marcheer den naar do achterhoede. Of de be weging verwacht werd, is niet te zeg gen, maar de Britecbe en Fransche troepen begonnen onmiddellijk hun posities te veranderen. De Duitschers moetëin bemerkt heb ben, dat hun bewegingen geen ge heim meer waren, maar niettemin gingen zij voort met hun tactiek. Hun rechtervleugel werd teruggetrokken van voor Beauvais en dat aardige stadje, dat ik Donderdag had gezien, toen liet zich voorbereidde om hard nekkig tegenstand te bieden, is nu bevrijd van het gevaar voor een Duitschen inval. Wie kan zeggen of de slag, die eerstdaags te verwachten is, beslis send zal'zijn? Als de geallieerden winnen, zal do hoop der Duitschers vernietigd worden en mag de vijand wel op zijn hoede zijn voor zijn com municatielijn. Mocht de vijand win nen. dan zal hij een belangrijk deel van de troepen die Paï'ijs bescher men los hebben kunnen maken. Hij zal deze legerafdeeliug aanzienlijke verliezen kunnen toebrengen, haar beletten het centrum en den linker vleugel te helpen, totdat zij naar het ruiden van Frankrijk geretireerd is en deze troepen misschien maanden lang verhinderen, weder actief aan den veldtocht deel te nomen. Maar zelfs het verstrooien van het leger op den Franschen rechtervleugel zal de inneming van Parijs niet bespoedi gen. De taak om door drie rijen for tificatiën te komen is inderdaad zwaarde'r dan Donderdag, toen vele strategen die den toestand van het Duitsche'leger kenden, van meening waren, dat do Fransche hoofdstad spoedig bereikt 2ou zijn. RUSSEN IN FRANKRIJK. We hebben melding gemaakt van een bericht in de „National Zeitung", volgens hetwelk er 250.000 Russen te- Archangel ingescheept zouden zijn om in Engeland en vervolgens in. Frank rijk aan land gezel te worden. „Sydsvcnslta Dagbl&dct. Snüllpos- ten". oen blad dat te Mulmó ver schijnt, meldt nu nader: Onze correspondent te Yst.id (Zwe den) deelt ons mede Een Zweedscb stoomschip is hier vandaag uit Enge land aangekomen. De kapitein was in de gelegenheid, om iets over den toe stand in Engeland mede te doelen. 11 ij vertelt, dat hij tijdens zijn ver blijf te Hartlepool van betrouwbare zijde te weten was gekomen, dat in do laatste dagen groote transporten van Russische troepen te Birkenhead, Liverpool en Aberdeen aan. wal gezet, waren. De ontscheping van de troe pen, die van Archangel met Engel sche transportschepen onder geleide van ecu groot Engelsch smaldeel wa ren aangebracht, zou vlot in haar werk sijii gegaan. Een Noorsch stoomschip, dat op weg naar Hartlepool was, werd door een Engelschen kruiser aangehouden en naar Duitsche oorlo-gsseliejicii ge vraagd. Volgens verschillende ïnedecleolin- gen moet het aantal Russische troe pen van GO.OOO tot 80.000 bedragen. Z-j moeten van de noordelijke lan dingsplaatsen met do spoor naar Devonport aan het Kanaal overge bracht zijn, om van daar uit naar Brest en Cherbourg in Noord-Frank rijk vervoerd te worden. Al deze transporten hebben in do grootste stilte plaats gehad. Bovenstaande bijzonderheden trof fen wij in de „Kölnischc Zeitung" DE DUITSCHE KEIZER NIET IN FRANKRIJK. 1-Iet bericht van de „Tribuna", dat. do keizer zijn hoofdkwartier, op Fran sic! i grondgebied, verlaten e>n zich naar Motz zou hebben begeven, is geheel en al onwaar. Hot keizer lijk hoofdkwartier is nooit op Fransch grondgebied geweest. I1ET 42 C.MJ GESCHUT. Uit een brief van een. Duilsch sol daat, die de beschieting van het spsr- fovl Manomriller door het zware 42 cM. geschut had bijgewoond, cleel- <l-;m wij reeds mede. dat do verdedi gers bij de overgave van bet fort de verstikking nabij waren. Van Duit sche /jijde wordt thans gemeld, dat diit 'n gevolg was van het feit, dal do luchttoevoerbuizen door liet Duit sche geschut vernield waren, ien de giftige gassen der ontploffende gra naten het ademen bijna onmogelijk maakten. DE BEVOLKING VAN PARIJS. Vol/pens een ambtelijke mod (dea ling is do bevolking van Parijs en. voorsteden, v elke voor den oorlog 3.400.000 zielen telde, thans gedaald tot 2.010.000, deels tengevolge van de mobilisatie, deels door de verplaat sing van do Regeering en voor liet allergrootste deel door den algemee- iiisn uittocht. Van. overheidswege wordt het verlaten van de stad aan gemoedigd en .onvermogenden wor den, met overheidssteun weggehol pen. OORLOGSSCHATTINGEN. Volgens een telegram uit Boulogne gaan de Duitschers door, schattingen te heffen van de Fransche sleden, die in hun macht zijn. Reeds hebben wij gemeld, dat Rijsel een oorlogsschat ting moet betalen. Volgens het tele gram zit de prefect van het, Noorder departement to Rijsel op de prefec tuur gevangen en van de stad wordt 7 millioen frank geéischt. Te Armen- tières waven do Duitschers met 500.000 fr. tevreden, to Amiens hebben' ze één millioen fr. gevraagd en 100.000 sigaren. Lens moet 700.000 fr. beta len. ITALIAANSCH PROTEST TEGEN DE VERWOESTING IN LEUVEN. De correspondent van de Temps" te Rome seint aan zijn blad, dat de verwoesting van Leuven te Rome en in geheel Italië diepe ontroering heeft verwekt. De ItaUaansche jour nalisten hebben een. stuk ondertee kend, waarin alle burgers worden uitgenoodigd, hun visitekaartje af te geven bij de Belgische legatie te Ro me, bij wijze van protestverklaring. Onder de onderteekenaars zijn te noemen: Bergamini, directeur van de „Giornale d'ItaKa", Falbo, direc teur van de „Messagero", Scarfoglio, van de ..Matt'ino". Casso'a, van do „Secoio". Arrnendola en Civiniriï correspon denten van de „Corriere della Sera", Coen, medewerker aan de „Perseve- ranza", Volpe, van de „Piccolo", van Triest, C'ccoti, politiek redacteur van de „Avanti" en andere publicisten aan bladen van iedere richting van conservatieven of sociaal-democraten. DE ENGELSCHE MARINETROEPEN IN OSTENDE. Men zal zich herinneren dal twee weken geleden een afdeeling Engel sche mariniers naar Ostende gezon den werd om deze stad in tegenweer te b-engen. Een berichtgever van het lib), was getuige van do landing de zer troepen, die na een verblijf, van 3 (lagen aldaar do stad weder verlie ten voor een onbekende bestemming over zee. Of zij terug gingen naar En geland of vorder trokken naar Ca lais of Havre is niet bekend gewor den, schrijft do correspondent en hij vervolgt dan: Als staaltje van. onvolprezen tucht en organisatie is de wijze waarop deze cxpedilie-afdeeling van 30U0 man geland en na 3 dagen weer in gescheept werd waard vermeld te worden. De troepen kwamen, in 2 pnssa- giersbooten va nde Osteude-Foïkesto- ne lijn 's morgens ten 7 uur voor Os- tonde. Do 3000 mum-waren om 1 uur ontscheept met hun mitrailleuses, commissariaat, munitie, met alles wat bij een Inndingsco-rps van 300C man behoort en dat is niet gering, 's Middags ora 2 uur kwam ik 10 mijl buiten Ostende reeds Engelsche pa trouilles tegen. De geheele landing had zondier om haal zondor ncoctelooze herrie plaats. Een ie-doc wist wat hij te doen had en deed het. Wat mij het meeste trof was dat alles zonder zichtbaar toe zicht ging; er was geen gec om man doer men kreeg den indruk dat aan een ieder overgelaten werd zijn werk zoo goed mogelijk te doen. Hel was volkomen leant work". De officieren waren allen bezig kaarten cn orders te bestudeerdiï en zij wisten da: zij gemist konden wor den b.j de d-.tdwei'kelijke landing, daar deze iimuors reeds van te vo ren voorbereid was en een ieder wist wat hij te doen had. Ik heb de laatste wieken geleefd lo midden van Duitsche, Fransclio en Belgische troepen cn heb ze onder allerlei omstandigheden, kunnc-n waarnemen, maar zonder eenige wei feling geef ik-den palm aan de En gelsche troepen, die ik te Ostende zag. Prachtkerels, die kalm zonder herrie, zonder ostentatie, maar vol komen zelfbewust hun. werk delen oil het goed deden. En de organisa tie was volkomen. De Duitsche or ganisatie wordt tonsch t luide geprezen, maar gedurende die o da gen, dat ik do Engelschen le Osten de waarnam, word ik wederom ver sterkt in de overtuiging, dat do En gelsche wijze van organiseenen de juiste is. Zij organiseer©» beter en juister dan do Duitschers, want in hun organisatie bereiken zij hun einddoel door ontwikkeling van het individu do Duitschers bereiken het door het individu als zoodanig als het ware to eliniineeren. De inscheping der troepen maar do oiibekeif&e boe temming ging even kalm en keurig, 's Ochtends 4 ure kreeg de generaal geheel onver wacht de order dat zijn troepen vertrekken moesten. 's Middags om half twee vertrok de laatste sleepboot uit de haven van Ostende en om 3 uur 's middags stoomde het expeditiecorps weg. Indien men in aanmerking neemt, dat in die 10 uren 3000 man inge scheept werden met alles wat daarbij behoort, dat een deel dier troepen 20 miijl van ©stemde patrouilleerden, dat alle rekeningen waren betaald zoowel de officieele als de particu liere van de soldaten en dat dit alHes gebeurde zonder eenige drukte of herrie oi ncodelooze omhaal, dan zal men mij toegeven, dat er iets groots is in een stelsel van organi satie dat zulk werk levert. De mariniers gedroegen zich voor beeldig in Ostende. Geen dronken schap, gieen hinderlijk optreden en, gelijk boven gezegd, het flinkste, mooiste v c-chtmuteriaal dat ik ooit. zag. Ik begrijp nu ook waarom de Franschen do Engelsche soldaten „le Tonunie au sourire" noemen; nooit zag ik beter gehumeurde men schen aan liet werk. Als het Engelsche expeditiecorps in Frankrijk op de zelfde zakelijke wijze te werk gaat als de 3000 man in Ostende, dan zullen de Duitsche troepen een harde dobber hebben. PROCLAMATIE AAN DE BRIT- - SCI-IE KOLONIoN. De Britsche koning heeft de vol gende proclamatie tot de koloniën gericht: „Gedurende de jongste we ken is onder alle volken van mijn rijk, van het moederland zoowel als van de koloniën, een beweging ontstaan met het. eenstemmig doel den weer- galoozcn aanval tegen <lc beschaving en den vrede in de geheele wereld af te slaan. Ik heli dit noodlottige conflict niet uitgelokt., ik heb mijn stem st.eeds verheven ten gunste van den vrede. Mijn ministers hebben niets onbe proefd gelat.cn om de spanning te doen verminderen en de moej'ijklie- den uit den weg te ruimen waarin mijn rijk eigenlijk niet betrokken was. Kon ik achteraf blijven, toen in strijd met verdragen, die ook door mijn rijk zijn aangegaan, het grond gebied van België werd geschonden en zijn steden verwoest werden, toen het, Fransche volk bedreigd werd met uitroeiing? ik zou dan mijn eer hebben opge offerd en de vrijheden van mijn rijk en de menschelijklieid aan vernieti ging hebben prijsgegeven. Het doet mij genoegen, dat alle partijen in het land haar goedkeuring hebben gehecht aan mijn besluit. Groot-Brittannië en het geheele rijk beschouwen het als een gemeenschap pelijke, hun door het voorgeslacht opgelegde, plicht het gegeven woord gestand te doen en de tractaten, door de koningen en de volken geteekend, te eerbiedigen. Mijn volken van over de zeeën heb ben getoond, dat zij de ernstige be slissing, die genomen moest worden, goedkeurden door mij hun voUedigen steun te verleenen en ik ben er Irotsch op aan de wereld te kunnen loo- nen, dat mijn volken en koloniën even vastbesloten zijn de rechtvaar dige zaak te steunen als die van het koninkrijk. Zij hebben daardoor ge toond, dat het rijk in zijn grondsla gen één is, ondanks don verschillen den oorsprong der bewoners." BRITSCH-INDTë EN DE OORLOG. De onderkoning van Engelsch-In- clië heeft een redevoering gehouden, waarin hij o a. melding maakte van de uitzending van twee divisies in fanterie naar het slagveld in Europa en mededeelde, dat nog drie brigades cavalerie zullen volgen, „ïndie," zoo verklaarde hij, „is er met recht Irotsch op, dat het geroe pen is mede te werken tot verdedi ging vun het vaderland, A)I© maharaja's en hoofden heb ben vol geestdrift hun onuitputtelij ke mi'itaire hulpbronnen ter be schikking van de regeering gesteld en zu'len in hun vaderlandslievende ge zindheid zooveel bijdragen a!s het expeditie-leger zou kosten, wanneer het in Indiê bleef." De Maharajah van Mysore heeft een som van 50 laklis roepijen (een lakh is 100.000, een roepij' is 2 sli.) be schikbaar gesteld. Door een aantal hoofden is een hospitaalschip aange boden, terwijl de maharajah van Re- wa niet alleen alle staatsinkomsten, maar ook zijn juweelcn heeft aange boden. Een ander maharajah, ofschoon reeds meer dan 70 jaren, heeft er op aangedrongen met liet expeditie-le ger uit te trekken en wenschte verge zeld te worden door zijn neef, een jongeling van 17 jaren. Dezelfde mededeeling werd ook in het Engelsche Hoogerhuis gedaan- Lord Laiisaftvyne noemde het een schuierende reeks van aanbiedingen en Inj wees er op, dat een der Indi sche vorsten hcerschte over c-en be volking, grooter dan die van Zweden, dat een andere meer onderdanen bad dan Denemarken, terwijl een derde staal teil bevolking heeft dubbel zoo groot als (lie van Nederland. Ju hty, opnieuw bijeengekomen La gerhuis deelde eerste minister As- quitli niette, dat. hij heden het voo stel zou doen nieuwe manschappen voor liet leger op to roepen. Charles Robots, onderstaatssecre taris van LndiÈ, las can lang tele gram voor van den vice-koning vau liKl'io, dat neer diepen indruk maak te op het lluis en met luide cn lang durige toejuichingen werd begroet. IIet telegram was een roerend be w'ijrj van de in geheel Indië heor- schendo loyauteit. Ite vice-koning deelde mede, dat de bciieerschevs der ini'andsehe staten van lndiö, ten ge tale van ongeveer 7dO, ocn&temiiitg hunne persu-onjïjke diensten en de hulpbronnen van hunne staten ten behoeve van der. oorlog hadden aan geboden. Zeven-en-twintig van de grootste staten onderhouden troepen voor den rijksdienst cn deze zijn onmid dellijk bij het uitbreken van den oor log ter beschikking van de Indische regeering gesteld. Er zijn brieven ontvangen uit de meest afgelegen staten van Indië, waarin do innige wenscli te kennen werd gegeven om hulp te bieden. VLOOTUITBREIDING. Terwijl in verschillende industri eel© districten van Engeland groote werkloosheid heerscht, oo'ral ook ou der de mijnwerkers, is er althans één plaats, waar de oorlog meer voor spoed bracht. Dat is Newcastle, het induslrieele middenpunt aam Enge- land's noordoostkust. De oorzaak hieïvan is dat d,o scheepsbouw en machine-industrie hier overladen is met bestellingen voor de regeering. Dit feit verdient vermelding omdat hc-t toont met welk een koortsachti ge» ijver in Engeland blijkbaar aan de versterking van de vloot wordt ge wérkt. De vermaarde Elswich-werf van do firma Armstrong, Whitworlh and Co., waar alleen 20.000 man werk vonden, de werven van Palmer Haw thorn, Leslie on van Swan, Hunter a. Wig-ham Richardson werken dug en nacht door en hebben tal van nieuwe arbeidskrachten aangenomen. EEN VERZONNEN VERSLAG. De Engelsche bladen, d.io eerst thans de Duitsche bladen van een dag of tien geleden ontvingen, merk ten daarin op het verslag von een redevoering door den Engelschen oud-minister John Burns op 14 Aug. in Al tiert Hall in Londen gehouden. John Burns sprak volgens de Duit sche bladen zich ten sterkte tegen Engelands deelneming aan den oor log uit. De Engelsche bladen echter (teelcn nu medé dat het geheele be toog in de Duitsche bladc-n opgeno men en aan John Burns toegeschre ven nimmer door den lieer Burns is uitgesproken. Er is geen meeting in Albert Hall gehouden waar de lieer Bums heeft gesproken. En het ge heele vierslag in de Duitsche pers is dus verzonnen. DE TOESTAND VAN DE RUSSI SCHE LEGERS. De correspondent van do Times te Petrograd (St. Petersburg) schrijft over den toestand van de Russische legérs: „Onze legc-is hebben den 4dem Sep tember op het front tusschen Wciéh- sel en Bug het offensief genomen." Do datum, hier in het officieele rapport genoemd, zal in den huidi- gen groolen Europeesciien oorlog een gedenkwaardige datum blijken, Met welk een ongeduld men er op beeft gewacht, hoe veel er afhangt van den slag, die nu (het bericht van den correspondent is van den Gden Sep tember) in Zuid-Polen woedt, kan slechts begrijpen, wie met de krijgs kunde bekend is. Ik volsta met te zoggen, dat als de Russen hier do Oostenrijksche legers evenzoo o ver winnen als zij bij Lembecg cn llallcz hebben gedaan, de weg naar Berlijn open ligt. Reeds heeft alleen het vooruitzicht dat deze mogelijkheid, zoo noodlot tig voor de Duitsche plannen, zou ontstaan, zijn invloed ver in het Wes ten doen gevoelen, In antwoord op het wanhopig in roepen van hulp door de Oostenrijk sche legeraanvoerders, spoeden zich steeds meer versterkingen door Duitsehland. Militaire deskundigen hier zijn van meaning, dat de Duit sche plannen op het Fransche oor- logstérrcin door de snelheid van liet Russische succes aan de grens van Galicië sterk gewijzigd moeten zijn. Vertrouwbare inlichtingen over het verloop van den beslissenden slag doen zien dat de vooruitzichten voor dc Russen gunstig zijn. Nochtans zal het verschoiden dagen duren voor de Oostenrijkers beslissend zijn ver slagen. Do vijand beschikt hier, af gezien van eenige Duitsche corpsen, op zijn minst over 30 divisies. Door den Weiclisel die overigens ook den Russische» opmarsch naar Du.itsch- lauul zal belemmeren is zijn terug tocht afgesneden, hij zal dus strijden' met den moed der wanhoop. Het ge vaarlijke van do vijandelijke positie is nog zeer vergroot door dien tenge volge van do vernietiging van het tweede leger bij Lemberg zijn flank wordt bedreigd. Volgons de inlichtingen van het ministerie van oorlog was er twee dagen voordat het Russisch offensief bij Lublin begon, een pauze in het gevecht; Daarop deed het Oostenrijksche centrum bij Zamosz een wanhopige poging om door do Russische linie tusschen Lublin en Cholm te breken. Ikl. 10de Oosten; ijk sell e logcrcorpf leidde den aanval, maar werd terug geslagen en vervolgd en liet 5ÜOO mail in handen van den vijand, Een telegram van het Russnche hoofdkwartier van 6 September geeft hierover nog de volgende bijzondciiie- den. Op den 4den September trokken wij tegen het hoele Oostenrijksche front op. Het centrum vun den vijand, staande ten Westen van Krastonow werd in verwarring gebracht. Het 45sto Oostenrijksche regiment werd omsingeld, een kolonel, 44 andere ut ficieren en 1600 man werden gevatt- gen genomen. Een Duitsche divisie di ter hulp wilde komen werd op den linkeroever v n den Weichsel aange vallen. DE UITBREIDING VAN LEGER EN VLOOT IN DUITSCIILAND. Eenige vertegenwoordigers der bur. gorlijko partijen van den Duitsclien Rijksdag zijn overeengekomen, de re geering te steunen in haar plannen, om do verliezen, die dc vloot geleden heeft. onrnidd''llijk aan le vullen. De „Vorwdrts" doet hiertegen een krach, tig protest hooron, het socialistisch orgaan schrijft hierover het volgen do „IIcl ls ongehoord, dat do leiders der burgerlijke partijen, die noch liet parlement noch liet Duitsche volk ver tegenwoordigen, zich eenvoudig do rechten van den Duitschen Rijksdag aan matigen. Wanneer de regcering tiet noodig acht, wettige maatregelen te nomen, is er staatsrechtelijk slechts één weg mogelijk het bijeenroepen van den Rijksdag. Er is ook geen enkele, reden, om- dezen weg niet in tc slaan het En gelsch parlement houdt immers ook zitting gedurende den oorlog. Maar het eigenmachtig buiten werking stel- ten van do grondwet door de burger lijke partijen, het zelfstandig beslui- ten over aangelegenheden, die diep in liet staatsrecht ingrijpen en zoo m een handomdraaien oen kleine vloot wet doen aannemen, is een onmoge lijk iets, Iloe weinig eerbied hcblwn de parlementaire hoeren voor de rech ten van het parlement. Wij vinden het zeer karakteristiek, dat deze besprekingen gehouden zijn zonder medeweten der sociaal-demo cratische fractie cn zonder deze daar in te kennen. Men heeft er zooveel van gesproken, dat alle partQverschil len gedurende den oorlog verdwenen zijn. liet komt ons voor, zegt de „Vor- wfirts", dat de heeren hierover wel eenige opheldering dienen te geven." De „Lokal Anzciger" neemt dun ook die taak op zich, en voelt wel iets voor de geuite bezwaren. Het ze-gt echter, dat er slechts voorloopige be sprekingen over deze aangelegenheid hebben plaats gevonden, en dat do heeren er geen oogenhlik aan gedacht hadden, om dtfze aangelegenheid op eigeu houtje te bedisselen, cn dat bij ile verdere behandeling de sociaal democraten wel degelijk zullen ge kend worden. Laatstgenoemd blad treurt bet, dat ook (le eerste voorloo pige besprekingen niet zijn geschied in overleg met alle partijen. DUITSCHE VERTEGENWOORDI GERS IN EGYPTE. Het Duitsche consulaat-genei ao'. deelt mede, dat blijkens een officieel telegram van het departement van buitcnlandsche zaken te Berlijn, do diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van Duitschland cn Oos- tenrijk-llongarije in Egypte ondei pressie van de Engelsche militaire overheid gedwongen zouden zijn, Egypte te verlaten, nadat hun reeds het verkeer met hun rcgeoriiigen on mogelijk was gemaakt. „Hierin", al dus het officieele Duitsche telegram, „ligt een nieuwe schending der ncn traliteit door Engeland." Buitenlandsch Nieuws. EEN NIEUWE VORST VAN ALBANlè. Uit Walona wordt gemeld dat Buf* han Eddin Effendi, een zoon van den gewezen Sultan AbduJ Haniid, door do Albaineesche opstandelingen dis Durazzo zijn binnengetrokken, tol Koning van Albanië is gekozen, lid heet dat Albanië een van Turkije af hankelijk koninkrijk zal worden. Een raad van state zal den koiiins ter zijde staan. Daarin zullen zit tins hebben Essad pasja en de comman dant van Durazzo Irian bei. Laatstgenoemde was aanvankelijk in dienst van den prins van Wied doch ging tot de opstandelingen on\ wegens geschillen met de Nederland- sclie officieren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts, per regeL Eötrn onschatbaar voordeel is het, wanneei' de zuigelingen aac d-i moederborst worden gevoed, wij' zij daardoor de beste voeding krijgt en hel best voor braken, diarrhe-i darmcatarrhe, enz. behoed blijven, Kafi eohter een moeder haar lieve ling deze weldaad niet bewijzen, duo geve zij „Kufeke" aan koemelk toe gevoegd, want het bleek reeds duizenden gevallen, clat „Kufeko'1 uitstekend voldoet; het vormt doof zijn voortreffelijke cigdiischappc» een uitnemend voedingsmiddel voft gezonde en zieke kinderen. Stoomvaartberichten STO OM V A ART-MI J. N E D G RLAN 11- IIet st. lCanibangan (thuisreis) ver trok G Sept. van Padang. 1-Iet st. Kangcan (uitreis) is 7 Sopt- Ouessant gepasseerd. I-Iet st. Prinses Juliaua :tliuisreis) arriveerde 8 Sept. te Ryde. liet st- Rembrandt (thuisreis) in trok 8 Sept. van Sabang. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ- Het et. Castor arriveerde 7 Sopt van Leith te Rotterdam. liet st, Zeus arriveerde 8 Sept. vflt Rotterdam te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6