De Europeesche Oorlog. DE BOOSDOENERS. TWCEDI BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 SEPTEMBER 1914 De tegenslag voor do Doltsebers ln Frankrijk bondt aan. De Franscben en Engelschen dringen de Doltsehers steeds meer terug. Luuévlile en Reims zijn door de Franscben hernomen. fle Fransche regeerlng weer naar Parijs? Zijn er Russlsehe troepen in Frankrijk en België? Nieuwe veldslagen ln België. De strijd tnsscken Dultschland, Oostenrijk en Rusland. De Rnssen verze keren. dat zjj steeds meer terrein winnen. Het Oosienrijksclie leger Is verslagen. 2.000.000 Rassen zyn reeds op bet oorlogsveld, 2.000.000 z\jn nog onderweg 8n 1.000.000 kunnen onmiddellijk opge roepen worden. Belgrado in pnin gebombardeerd? De Duitschers verzekeren reeds 300.000 krijgsgevangenen te bobben. Hoeveel menschenbloed er reeds vloeide. De Dnltscbe vloot komt ln actie. Znid-Atrika ln den oorlog betrokken. Opstand in Engeisch-lndlë Overzicht van de Oorlogsvelden. In Frankrijk. Volgens de beriohten uit Parijs en Londen duurt de tegenslag voor de Duitschers voort. Na den sucoesvol- len oprnarsch naar Parijs zijn de Duitschers thans gedwongen om te rug te trekken. De commandant der Fransch-En- gelsche legermacht kan over 't succes Ier laatste dagen tevreden zijn. Op 6 Sept. richtte hij de volgende legerorder tot zijn troepen: „Op het oogonblik dat de slag wordt begonnen, waarvan het heil des lands afhangt is het noodig al len te herinneren, dat het geen tijd meer is om achterwaarts te zien. Alle pogingen moeten worden aan gewend, om den vijand aan te val len en terug te drijven. Een troep, die niet meer kan vooruitgaan, moet het koste wat het wil, hel verover de gebied behouden en zich laten dooden, liever dan terugwijken. On der de tegenwoordige omstandighe den kan geen wijken meer worden geduld." Zijn soldaten hebben zijn verwach tingen niet beschaamd. 't Oorlogsnieuws uit Frankrijk is beden alleen ver\ at in officieele be richten uit Fransche en Engelsche bron. De Fransche gezant te 's-Gravenha- ge deelt mede: „De bewegingen van de troepen dor bondgenooten worden voortgezet onder omstandigheden die niet _dcn minsten twijfel meer overlaten aan de door de verschillende Duitsche le gers geleden nederlaag. Zoo gaat 'l eerste Duitsche leger voort met zich terug te trekken. Drie zijner legercorpsen zijn Donderdag avond tusschen Villers Colterets en Soissons teruggeworpen. Aan die zij de hebben do verbondenen 00 A 75 ki lometers terrein gewonnen. Van het tweede leger zijn het 10e korps en de garde ttfruggeworpen in noordelijke richting en trokken haas tig terug. In Champagne trekt het derde le ger, dat het Duitsche centrum vormt, eveneens terug, en laat het, na een verwoeden strijd, aan de bondgenoo ten de geheele streek tusschen Sé*san- nes cn Vitry-le-Franrois. In de Argonne is 't vierde Duitsche leger ten Noorden van het woud van 13 volslagen teruggedreven." Het vijfde leger eindelijk, dat zeer ernstig zijn kracht beproefde op dc-n rechtervleugel der verbonden legers, is volslagen teruggedreven. Vla Londen komt nog 'l volgende communiqué uit Parijs: De linkervleugel der Duitschers is tusschen de Oi6e en de Marne een algemeene terugtrekkende beweging begonnen. Zaterdag werd het front begrensd door Soissons, Braine, Fis mes en den berg van Reims. Him ca valerie schijnt uitgeput. De Engelsch-Fransche legermacht, die hen vervolgde, vond slechts zwak ken tegenstand. Het centrum en de rechtervleugel der Duitschers hebben Vitry-le-Fran- Cois ontruimd, waar zij zich hadden versterkt, en den loop van le Saulx. Bij den aanval te Sermaize en Revig- ny lieten zij een groote hoeveelheid materieel achter. De troepen, die de Argonne hadden bezet, zijn begonnen te wijken en trekken naar het noor den terug door het woud Bellenoua In Lotharingen hebben wij eenig terrein gewonnen. Wij hebben den oostelijken zoom van het Champe- noux-woud bezet, benevens Rehain- villers en GerbeTvillers. De Duitschers hebben Saint Dié ontruimd. Het communiqué van 11 uur Zater dagavond luidt: „Aan onzen linker vleugel duurt de algemeene terug tocht der Duitschers voor de Eu- gelsch-Fransche strijdkrachten die reeds den benedenloop van de Aisne hebben bereikt voort. Ook in het centrum blijven de Duitsche legers te rugwijken. Wij zijfr de Marne tus schen Epernay en Vitry le Francois overgetrokken. Aan onzen rechtervleugel begon de vijand Zaterdag ook een terugwijken de beweging en werd de streek om Nancy ontruimd. Wij hebben Luné- ville weder bezet. bndanks de vermoeienissen van een vijfdaagsch gevecht, vervolgen onze troepen den vijand krachtig. De terugtocht van den vijand schijnt sneller te gaan, dan do oprnarsch wa3. Zij was op sommige punten zoo overhaast, dat onze troepen in de hoofdkwartieren, in het bijzonder te Montmirail, kaarten, documenten, persoonlijke schrifturen vonden, die door den vijand waren achtergelaten, benevens pakken brieven die ontvan gen waren of voor verzending gereed lagen. Overal, en in het bijzonder in de streek van Fromentières, liet de vijand batterijen, houwitsers en tal van caissons achter. De gevangenen wekken den indruk van gebrek, af matting en ontmoediging. Vooral ook de paarden zijn uitgeput." De Duitschers hebben zelfs niet ge tracht hun stellingen aan de Marne ten Zuidoosten van Reims te verdedi gen. Op den rechtervleugel hebben de Franscben, na Saint Dié en Lunéville, opnieuw de volgende plaatsen bezet: Ilaon l'Etape (aan de Meurthe, 15 K.M. ten N. van St. Dié), Baccarat (halverwege tusscheai Lunéville en St. Dié, Romeroville Romeny (30 K.M. ten N. van Nancy bij de grens van Lotharingen) en Pont A Mousson (halverwege tusschen Metz en Nan cy.) Een ander bericht verzekert, dat de Duitschers ook Reims hebben ont ruimd. Uit Londen wordt gemeld, dat de Franschen en Engelschen op 10 en 11 September GOOO gevangenen maakten en veel geschut veroverden. De door liet derde Fransche leger buitgemaakte artillerie telt waar schijnlijk ongeveer 1G0 kanonnen. Een dagorder van den Franschen opperbevelhebber Joffre luidt: „De slag, die sedert vijf dagen gaande was, is geëindigd met een on betwistbare overwinning. Voor onzen linkervleugel en het centrum trekken de Duitsohe eerste, tweede en derde legers steeds meer terug. Het vierde vijandelijko leger be gint te wijken naar benoorden Vitry on Sermaix. De vijand laat overal talrijke ge wonden en groote hoeveelheden mu nitie op het slagveld achter. Over al worden krijgsgevangenen gemaakt. Onze troepen zien, terwijl zij ter rein winnen, overal de sporen van de hevigheid van den strijd en van de buitengewone inspanning, die de Duitschers zioh hebben getroost om te tradhlten weerstand te bieden' aan ons élan. De krachtige hervatting van het offensief heeft ons succes verzekerd. Officieren, onderofficieren en man schappen, gij hebt allen gehoor ge geven aan mijn oproep en u verdien stelijk gemaakt jegens het vader land." Minister Millërand las in den Fran schen ministerraad een telegram voor van den opperbevelhebber Joffre, waarin wordt gezegd: „Onze over winning blijkt hoe langer hoe meer volkomen te zijn geweest. De vijand is overal gevlucht met achterlating van gevangenen, gewonden en materieel, na zich heldhaftig te hebben verde digd in den ontzaglijken strijd van 5 tot 12 September. Al onze lege'rs, opgewonden door hun succes, zijn bezig met een ver volging, zonder voorbeeld wat de uitgestrektheid van het terrein be treft. Aan onzen linkervleugel zijn wij over de Aisne getrokken beneden Soissons, meer dan 100 KM. terrein winnend in zes dagen. Aan het centrum zijn wij reeds ten noorden van de Marne, in Lotharin gen en de Vogezen komen wij aan de grenzen. Onze troepen zijn bewonderens waardig wat hun moreel, volharding en geestdrift betrefL Wij zullen de vervolging uit alle macht voortzetten. De regeering der republiek mag trotsch zijn op het leger, dat zij heeft gevormd". De Franscben vonden ln Vitry le Francois waar de Duitsche generale staf cenigen tijd vertoefd heeft, de volgende lege order, geteekend door .;en Duit^ch luitenant-generaal. Vitry le Franco.-, 7 Sept. Het doel van onzen langen en moei lijken marsch is here;kt; de voor naamste Fran-che troepenmacht heeft den s'ag moeten aanvaarden, na voortdurend te zijn teruggetrok ken, De zroote beslissing i« ontecen- zeTceliik nabij. Mo-gen zal de ce- hee'e Dnitrehe Iwrermarht dnc ook die van ons legerkorps, in gevecht zijn over de geheele lime van Parijs naar Verdun. Voor het welzijn en de eer van Duitschland verwacht ik, dat ieder officier en soldaat, ondanks de zware en heldhaftige gevechten van de laat ste dagen, zijn geheeten plicht zal doen tot zijn taatsten ademtocht. Al les hajigt af van het resultaat dat morgen zal worden bereikt", In een te'egrem uit Parijs wordt opgemerkt: „Deze order is vooral belangrijk, omdat zij toont, dat do Duit?chera niet niirwlcr gewicht hechtten aan den uitslag van den slag aan de Mar ne dan de Fransche opperbevelheb ber." DE GEHEIMZINNIGE RUSSISCHE TROEPEN IN FRANKRIJK. Ondanks de zeer besliste verzekerin gen van enkele Engelsctie bladen over de aankomst van Russische troepen iri Frankrijk, die via Engeland naar Frankrijk zouden vervoerd zijn, wordt uit Frankrijk beslist gemeld, dat daar geen Russische troepen aangekomen zijn. DE FRANSCHE REGEERING WEER NAAR PARIJS? Uit Frankrijk wordt uan de „Daily Telegraph" geseind, dut liet een won der zou wezen, als de Duitschers weer naar hun land zouden terug- keeien. Parijs zal niet worden belegerd, en de Fransche regeering kan on middellijk terugkeeren. In België. Officieel wordt uit Antwerpen ge seind: „Het gevecht, dat ten zuidwesten van Antwerpen begonnen was, is Za terdag met heftigheid voortgezet. Op onzen linkervleugel is een tegen aanval gedaan door Duitschers, die uit Leuven waren getrokken Dit noodzaakte onze vleugeldivisie te wij ken. In het centrum en aan den rechtervleugel daarentegen hoeft on ze infanterie onder de gunstigste om standigheden terrein gewonnen. Het gevecht zal worden voortgezet. Er is alle grond om aan te nemen, dat door het optreden van versche troepen, die tot dusverre in reserve zijn gehouden, do gunstige toestand aan onzen linkervleugel kan worden hersteld.' Bij Mcchelen is door de Belgen een Taube-vliegmachine naar beneden geschoten. Eén officier werd ge dood, een ander gevangen genomen. Het toestel bevatte negen bommen. De „Indep. Belgo" meldt, dat het Relgischo leger het Duitsche leger dat Cortenberg, tusschen Leuven en Brus sel bezette, in tweeën heeft gesneden. De nieuwe artillerie vau groot kali ber bewees vooral grooto diensten. De Antwerpsche Alg. Handelsblad cor.esporictcut seint: De Belgische troepen van den lin kervleugel hebben hunne steHmgen Zaterdagavond in de beste orde ver laten. Hun doel, het vernielen van de groote verbindingslijn der Duit schers, schijnt bereikt te zijn. De spoorlijnen zijn vernield, de b-uggen opgeblazen, het verkeer met Thie- nen, Leuvon en Brussel is geheel af gesneden. Acrschot Ls weder door de Belgen ontruimd. De overblijvende bevol king is meegenomen, zoodat de stad nu geheel verlaten is. De Belgen rukten op ter bevrijding van Leuven. De Duitsche versterkingstroepen te Brussel trokken tegen hen op en staken onderweg de dorpen IIols- beeck, Wygmael en Wilsele ln brand De lwolking vluchtte ln de richtimr van TIevH op D?n Berg. De strijd bij Wygmael was zeer hevig. De Duitsc-he_s luidden zich uit muntend versterkt achter spoorhel- lingcn. Het gevocht tusschen Mechelen en Vilvoorden duurt sinds vier dagen met groote hardnekkigheid voort. De Telegraaf meldt nog: De koning i3 voortdurend aan het front der troepen en trotseert koel bloedig het vuur. Hij wordt door de soldaten letter lijk verafgood en op zijn beleid bouwt gansch d« natie haar diepste vertrou- Zondag werd officieel uit Antwer pen gemold: Na vier dagen van heftigen en hardnekkigen strijd is het Belgische veldleger uit de stelling van Antwer pen tot den aanval overgegaan. De Duitschers zijn uit hun positie in den driehoek Brussel-Leuvcn-Mechelen te ruggetrokken onder be-eherming van de eerste fortenlinie Het doel van den uitval, die eerst slechts een ope ratie scheen tegen de observati-troe pen, door de Duitschers tegenover Antwerpen achtergelaten, heeft groo te uitbreiding genomen. De vijande lijke verdedigingslinie was zeer slork, dank zij de topografische ge steldheid van de streek en de aarde werken, welke sinds een veertiental dagen waren uitgevoerd. De verplich ting. tot icderen pi ijs deze stelling to behouden, noodzaakte de Duitschers alle machten, waarover zij nog in Belgie kon beschikken, te bewaren. Zoo trok liet derde legei corps, tus schen Ninove en Uederb akel, in alle haast maar Brussel terug om den schok der Belgen te wederstaan. Het negende corps op de baan Ouden aarde— Ruven werd eveneens terug geroepen. Detachementen Landwehr en Landsturm. gelegerd ten zuiden van Brussel, hebben aan de actie dcelgenomc-n, evenals 1GG.0 zeesolda ten, die sinds eenige dagen te Brus sel waren aangekomen. De uitslag biedt dus, ten opzichte van de geheele operaties der Fran sche en Engelsche leger-, een zenr groot belang, daar door tusschen- komst van de Be'gen de twee ge noemde Duitsche tcgprcornsen on- mogclijk hulp konden bieden aan de aftrekkende legers in 't noorden van Frankrijk, zooals in de officieele Fransche mededeel ;ngen van 12 Sep tember is vastgesteld. Ten gevolge van de concentratie der Duitsche troepen, in België be schikbaar, stond het Belgische leger aan het emde van den vierden dag tegenover een machtiger vijand dan ooit. Zondag is het op Antwerpen terug getrokken. Het Belgische veldleger vormt een steeds grooto bedre ging tegenover dim vijand, die verplicht zal zijn be langrijke machten te immobilisceren, welke hij in Frankrijk hoog noodig heeft. De verliezen, in deze vier dagen geleden zijn aanzienlijk: zij bewijzen de hardnekkigheid van den strijd. Evenals bij vorige ontmoetingen is dij Duitsche aitillerie inferieur ge bleken aan de Belgische, terwijl het aantal gekwetsten groot is, zijn de wonden weinig gevaarlijk. Duitsche officieren bekenden, dat do Belgische soldaten koelbloedig zijn en het geschut zser moorddadig was. Dulttchland, Oostenrijk- Rusland. EEN BESCHOUWING VAN RUS SISCH STANDPUNT. Uit Petrograd wordt aan de Daily Chronicle geseind, dat het thans bui ten twijfel staat, dat ten minsto één Duitscli legercorps in Oost-Pruisen is aangekomen ui: België en van de Fransche grens, terwijl eveneens liet tusschen Elbe en Oder gestationneer- de legercorps naar Oost-Pruisen is gezonden. Voeg hierbij twee of drie reservecorpsen en liet corps uit Dnnt- zig en men kan do sterkte van de Duitsche legermacht in het oosten dus op in het geheel een half millioen man schatten. Rusland heeft den tijd aan zijn zij- da. Do winter staat voor de deur cn de moeras9en van Oost Pruischen zul len dus met ijs worden bedekt en pas- seerbaar worden. Maar afgezien van den eventueelen oprnarsch naar de Duitsche versterkte stellingen aan don Weicbsel, die den weg naar Berlijn afsluiten, is generaal Rcnnenknmpf's taak aan da Pruisische eren* nl-ppds vervuld. Hij heeft niet alleen deu oprnarsch der Duitschers in Rusland verhin derd, maar heeft ren sterke macht in garnizoenen tusschen Thoro en Ma- riensburg en aldus de versterking uit dit district van de Oostenrliksche strijdmacht in Galicië belet. Als een resultaat van ziin operaties, zon de Duitschers gedwongen belangrijke ersterkingen uit het vvi-st-n n->or de Weichsel te brengen. Zuidelijk vrt, iruterburg €n in de richting van Altenslein is bet land lang en moerassig, doorsneden door vete wateren De wewn zijn week cn het verkeer der trneien. transnorten en kanonnen hreft 7" M mrorasspn gemaakt. Hier hadden de Duitschers huD nieuwe Krupp-hmiwitsers, die met hun uitgesterkte schootsveld, gene raal Samsonoff on ziin stof bnmïvicr en deden sneuvelen. De sterkte van eeneren1 n"nnpn- knmnfs strijdmacht 5s natuurlek een geheim, maar geen geheim is hwt dm deze macht ontzaglik wordt versterkt, en dat zij .niet alleen berust et» de brute kracht van tiet aantal Wat den leek vooral treft is de hoe danigheid en de volmaaktheid van de uiterst moderne uitrusting van dal reusachtige leger. De Russische artil lerie ouderecheidt zich ö.a. door de overweldigende snelheid van haar r en de kozakkenmiterij, hoewel licht, is tot een voort reffe1'ik genrtra ni9eerd en geoefend modern leger ge worden. In het verkenninaswerk toont zij intelligentie en durf Ook wat aeroplanes betreft is de trusting van het Russische leecr volledig en zelfs overdadig en voort durend worden nog bij honderden nieuwe toestellen vervaardigd Het voornaamste echter van R(island's positie is. dat er reeds 000 OOO man nen onder de wapens zijn. dat 2.000 000 zich in de depots bevinden of onderweg zijn van hun woonplaatsen en dat een millioen nog onmiddeilük kunnen worden opgeroepen, en daar naast zijn er dan nog reserven waar omtrent geen gissing zelfs more1"1'' is. NOG EEN RUSSISCH OORDEEL. De otrespondent van het ,.Nowoj« Wremja te Lublin meldt, dat, on danks de grooto macht van de Oosten rijkers zij hebben 10 legerkorpsen in die buurt hef succes van de Rus sische treepen eiken dag met toene mende duidelijkheid nan den dag komt. De oprnarsch uei uostenrijkers •oorbij Lublin werd reeds den 2dcn dezor gestuit. Toen tieten de batal jons van een van de vermaarde regi menten, die Peter de Groote gevormd heeft, ue Oostenrijkers aan. Hun on vervaarde en onstuimige aanval teis terde 'Jen vijand hevig, en toen do Russen hun aanval doorzetten, vlucht ten de Oostenrijkers in paniek, op het oogenblik dat de Russen nog 800 P33 van hen af waren. Zij lieten eeni ge machinegeweren en een 0«st"nriik sche vlag in den steek. Tot dusver zijn 10.000 krijgsgevan ^Mien van de Russen door Lublin ge komen Na de gevchten bij Lemberg en llaliez werden er 30.000 Oostenrij kers gevangen gemaakt en bef ge heele aantal, dat nu in Rusland ge- interneeid is, wordt op 70.000 geschat. In de straten van Lublin ziet men gewonde Russen en Oostenrijkers op streobnssen in wagens liggen en elkan ders wonden verzorgen. De bevolking is den Oostenriikschen Slaven goed gezind. Russische gewonden verkla ren, dat toen 7.11 in de Oostenriikscha schansen tijdelijk gevangen waren gemaakt, de Oostenrijkers hen vrien delijk bejegenden, hun brood en wa ter gaven en hun wonden verzorgden; toen zij echter vroegen, om hen naar een veldhospitaal over tc brengen, kregen zij ten antwoord, dat zii niet eens tijd hadden om hun eigen ge wonden weer te voeren. RUSSISCHE OVERWINNINGEN, lilt Petrograd wordt geseind Duitsche troepen bevinden zich in het gebied van Grodek (westelijk van FEUILLETON (Naar het E n g e 1 s c h). Dit is mijn testament. Als gij het Rilt inzien en het kunt begrijpen hetgeen meer is dan ik kan dan iu't gij bemerken, dat ik. alles aan u nalaat, met uitzondering van ds hoeve te flolston, die drie hoeven in Essex, welke ik twee jaar geleden heb ge kocht en dan twaalfduizend pond in geld Natuurlijk is zooals gij weet Ab bey House en het land onmiddellijk er aan grenzende vastgemaakt erf goed -- sinds verscheidene geslachten is tiet altijd do gewoonte geweest om bet als erfgoed vast te maken. Leg ze nu maar weer weg Eu nu ten slot te nog Philip, ik zou u gaarne ge trouwd willen zien. Ik zou voor mijn tii.od nog gaarne grootvader willen fin. Gaarne zou ik willen, dat gij met Maria Lee huwdet. Ik houd veel van het meisje. Zij «tarnt af van een goe de oude familie uit Marlshire onzt» familie is in het jaar 1703 door een huwelijk met de hare verbonden. Bo vendien zou hare bezitting een groote aanwinst voor u zijn. Zij is boven dien een verstandig meisje, en lief genoeg voor een vrouw. Ik hoop, Phi lip, dal gij er over zult nadenken. Ja, vader, maar misschien wil zij mij wel niet hebben. Ik ga morgen bij haar lunchen. Ik geloof niet, Philip, dat gij daarvoor bevreesd behoeft te zijn, maar ik zal u niet langer ophouden. Geef mij een hand, mijn jongen. Gij zult misschien nog wel eens vriende lijk van uw vader denken, wanneer gij zijn plaats hebt ingenomen. Ik hoop dat, Philip. Wij hebben reeds verscheidene malen oneenigheid ge had en somtijds had ik ongelijk, maar ik heb steeds mijn plicht jegens u wil len doen, mijn jongen Vergeet niet om morgen bij den lunch de geschik tc gelegenheid ten nutte te maken. Philip vertiet de studeerkamer van zijn vader, diep getroffen door de vriendelijkheid en achting, waarmee hij was toegesproken, en niet weinig verlicht nu hij ontdekt had, dat zijn positie met betrekking tot het opvol- gen in zijn vaders rechten veel gunsti ger was dan hij vermoedde, terwijl de kansen van zijn neef George vee' slechter waren. Die roodharige vos heeft tever geefs zijn plannen gesmeed, dacht hij met geheime vreugde. En hij peinsde over de wensche'ijkheid om aan het verlangen van zijn vader ten opzichte van een huwelijk to voldoen. Zooals de lezer reeds weet, hie'd hij zeer veel van Mariaeen paar iaar g«le' den was hij verliefd op haar geweest, hij wist ook, dat zij een goede vrouw voor hem zou zijn, en de verbintenis werd hem zoowel door zijn gezond verstand als door zijn eigen behing aangeraden. Ja, hij zou ongetwijfeld den raad van zijn vader volgen. Tel kens echter als hij dit tot zichzelf zei en hij zei het dien avond nog al eens dikwijls dan verscheen er voor zijn geest een visioen van de zachte, blauwe oogen van Maria Lee's slanke gezelschapsdame. We'kc oogen waren dat! Met zijn gedachten steed3 geves tigd op de jonge dame, met wie hij niet van plan was te huwen, maar wier oogen hij bewonderde, s'tep Phi lip dien nacht niet zoo goed als ge woonlijk. HOOFDSTUK V. Een moei 1 ij k e positie. Phi'ip vergat niet den volgenden dag op Rewtham House te gaan lun chen het was een zeer gezellige lunch en het zou inderdaad moeilijk voor hem geweest zijn om te zeggen, wat hem het meest behaagde Ma ria's vroolijk gesnap, en de opvallen de en voor hem vleiende voorkeur, die zij voor zijn persoon had, of de aan wezigheid van de bekoorlijke en be vallige Hilda. Na den lunch gaf hij op uitnoodi- ging van Maria Fraulein von lloltz- hausen de eerste les in het schrijven, van Engelsch schrift, cn om de waar heid te zeggen, vond hij de taak otn haar bekoorlijke hand le leiden door de geheimzinnigheden van het al phabet een verre van onaangename bezigheid. Toen hij afscheid nam was zijn bewondering voor Hilda's blau we oogen «terker dan ooit, maar aan den anderen kant was zijn overtui ging, dat liet zeer dwaas zou zijn als dit invloed uitoefende op zijn voor nemen om de hand van Maria Lee te vragen Hij, die op deze dubbele wijze twee vrouwen het hof wist te maken, moest ongetwijfeld oen kalm overleg en een scherp vernuft bezitten, en het pleit ongetwijfeld voor de slimheid van Philip, dat het hem zoo gued geluk te. Na eenigen tijd kwam hij tot deze ontdekking. Hüda en Maria beiden hadden hom lief; eerstgenoemde in nig en heimelijk, laatstgenoemde openlijk en duidelijk. Hoewel dit feit ongetwijfeld iets streelenós voor zijn trots moest bevatten, was de ontdek king wel eenigszins pijnlijk, nu hij aan geert van beiden openlijk de voorkeur kon geven. Wat hemzelf be treft beantwoordde hij Hilda von HoltzhaiLsen's liefde op een wijze, die hemzelf verrastezijn liefde voor haar brandde in hem als een hevig vuur, waardoor de sporen van zijn vroegers genegenheid voor Maria Lee geheel werden verteerd. Onder deze omstandigheden zouden de meeste jonge mannen van een en twintig jaar alle voorzichtigheid in den wind hebben geslagen en door daden 0' woorden hun gevoelens hebben bloot gelegd dit deed Philip echter niet, want reeds op dezen leeftijd bezat hij de omzichtigheid het karakter der Caresfoot's eigen. Hij zag duidelijk in, dat zijn vader uooit zou toestem men in ecu huwelijk met Hilda, even min was de gedachte hem aangenaam miss Lee met hare bezittingen te moe ten opgeven. Aan den anderen kant kende hij Hilda's trotschen en jaloer- schen geest. Zij was geen weekhaiti- g^schoonheid, die zou zuchten v-n een beleodiginjj dulden, niaar ondanks haar beminnelijke manieren, inner lijk een hooghartig meisje, dat wi'de tieerschen. Dat. zij wel op de hoogte 6tond van de gevoelens barer vriendin voor Phi lip, besefte laatstgenoemde maar al tc goed; zooals hij dan ook wol ver moedde. was Maria gewoon om haar deelgenoot te maken vun haar hoop en vrees, een vermoeden, dat he zeer behoedzaam deed ziin in zi. woorden tot deze jongo dame Het begin van den zomer was reeds voorbij ea Philip dacht nog steeds na over hetgeen hem te doen fitond; het land prijkte in den glans van de Juli maand, toen op een namiddag, hij hetgeeu nog al tamelijk dikwijls ge beurde, zich begaf naar de echa- duwrijko ontvangkamer bij miss Lee. Bij ziju binnentiL-ik-n zei hem het ge luid van stemmen, dat er nog 3ndere bezoekers waren bulten hen zelf, en zoodra zijn oogen aan het licht waren gewend, zag hij' zijn neef George in gezelschap van zijn deelgenoot Bel lamy, en een dame. die hij niet kende. Sodert wii George het laatst heb ben ontmoet, toen hij zoo duchtig door zijn neef was afgeranseld, was hij in z:jn uiterlijk er wet wat op vooruitgegaan. Het gelaat was wat meer gevuld, zoodat de scherpe, ge bogen neus minder uitkwam, even min als de dikke .ruwe lippen Het haar evenwel was nog zoo rood a'-a anders, en wat betreft de kleine, licht blauwe oogen, zij glinsterden nog meer van de sluwheid en glans, ver- kregen in een tijdperk van Uier ja ren, waarin hij op een dergelijk kan toor is het zijne een menschelijk» ervaring had opgedaan als slechts 't gevat kan zijn met iemand. d:e gron dig de nienschen met hun manieren bestudeert. Zoodra Philip Maria en Hilda had begro.1! en beiden een zelfden druk van 21*n hand had gegeven, werd hij door George met warmte verwelkomd. Iloe gaat het, Philip? Ile'. ie mij zeer aangenaam u te zien hoe gaat het niet mijn oom? Bellamy heeft hem vanmorgen gezien, en meende, dat hij er niet goed uitzag. 'Wordt .ervo'ed)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5