Ce Toestand ie Haarlem NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Troonrede 32e Jaargang No. 9583 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 15 SEPTEMBER 19)4 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 \i de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer lft Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlaudsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Verzekering der (per week) eeabonneerCeo wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 16 SEPTEMBER. Gemeenteraadsvergadering te half twee. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. lie i M ï- hoohibestuur der Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens ontving naar aanleiding van zijn op roep aan liet Nederlnndsche volk van 65 groote werkgevers te Amsterdam het oiuierstaaiule schrijven Ondergeteckenden, allen werkge vers, betuigen gaarne hunne instem ming met den oproep van de Nationa Ie Vereeuiging tot steun aan miliciens Zij verklaren, dat het hun ernstig» wil is de opgeroepen miliciens en landweermannen zooveel mogelijk we der in dienst te nemen, en wekken hunne mede-werkgevers op, om door een soortgelijke verklaring de zorg der ui het belang van het vaderland opgeroepenen te verlichten. Dezelfde verklaring is onderteekend door de I-Iaarlemsche Brood- en Meel fabriek alhier en de Alg. Visschci ij- Maats. to IJinuiden. liet bestuur der afdeoling Haarlem en -streken voorzit'<?r-6ecrefaris de heer L'. H. Hynians, Stol bergstraat 12) hoopt, dar -ele werkgevers te Haar lem en omstreken aan de opwekking van daze maatschappijen en firma's zullen gehoor geven en een soortge lijke verklaring zullen inzenden bij den secretaris der afdeoling. Tegelijkertijd wekt het afdeel in gs- bestuur nog eens tot toezeggingen van eeldelijken steun op, daar straks veel geld noodig zal zijn. Het verzekert daarbij, dat over geen enkel toegezegd bedrag beschikt zal worden, voordat de bestaande moeilijkheden voorbij zijn. (Zio ook tweede pagina). Stadsnieuws Adspiranten, Maandagavond vergaderde de Ad- 6piranlenclub van dc afd. Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohollr dranken in het gebouw „Vooruitgang" in de Smedestraat. Door de i voorzitter, den heer S. J. V< ster, werd de bijeenkomst geopend, die bezocht was door een flink aantal leden en een 10-tal gasten. Door eenige leden werden enkele stukjes ten gehoore gebracht, dl e ap plaus verwierven. In de pauze werd een kopje Ihee rondgediend Na de pauze werd voorzien in besi uursvacaturen, ontstaan door het aftreden van de hecren J. Griffioen, le pen»., P. van Leeuwen, 2e-voorz. en O. Snul, le-secretaris Tot 2en-voorzitter werd verkozen de heer C. van Dijk, tot le-penningm- inej. 13. van Gelderen en tot le-secre- taresse mej. C. Martin. Door den voorzitter werd daarna dc vergadering gesloten. Verloren Een dame. wonende Telterodestrant alhier, verloor gisteren haar taschje waarin zich 100 aan bankpapier bevai.d Een 6-jarige jongen vond het verlorene op den Kru sweg en gaf 't aan zijn vader, die agent i-. Zoo kreeg de dame spoedig haar eigendom te rug. Ze beloonde den knaap met ƒ5. De klecrend lef. De man. die verdacht werd. den /leerendiefstat in de Amsterdam- el raat te hebben gepleegd, .is aange houden te Amsterdam 't Is een zeke re 11 B. van beroep smid, zonder vaste woonplaats. Hij heeft bekend den dicistal te bobben gepleegd en zit nu opgesloten in het huis van be waring te Amsterdam, beschuldigd van diefstal met inbraak in een school aan het Frederikspark. HAARLEM—ZAND VOORT SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ. Uit het jaarverslag over 1913 van bovengenoemde Maatschappij ver melden wij het volgende: Gedurende het jaar l'J13 hebben de opbrengsten der exploitatie door de II. IJ S M. 96 534 U5 1/2 of ƒ11 356 91 per K.M. per jaar bedragen. De opbrengsten der Maatschappij bedroegen 33767.03, do uitgaven 4.8S6 37 zoodot een voordeelig sol- do overbleef groot ƒ29.380.66. Besloten werd op de jaarvergade ring \an aandeelhouders ƒ22 per aandeel uit te keeren en ƒ12000 op de nieuwe rekening over te brengen. De balans per 31 December 1913 sloot met een bedrag van 1.125 509 181/2. Boom omgewaaid. Tijdens den hevigen storm van den afgeloopen nacht is ean boom aan de Kampervest gesneuveld en hing hedenmorgen met zijn kruin in het water. De gehuwde onderwijzeres. Het vraagstuk van de gehuwde on derwijzeres in de school is thans te Haarlem we meen en voor de eert ste maal een kwestie van practischen aard geworden, doordat op 29 Juli I I. een onderwijzeres van de sdiool van den heer Kingjna (opleidingsschool voor jongens en meisjes) Mej M. A. Vrijer, is gehuwd (met een onderwij zer nan die school werkzaam, den heer E. II. Dik) en Mevrouw Dik—Vrijer thans weigert ontslag aan te vragen. Hoe staat 't te Haarlem met deze kwestie? De gehuwde onderwijzeres was in de openbare lagere school te Haarlem wel aanwezig, maar sedert dien heeft het gemeentebestuur maatregelen trach ten te nemen, om de gehuwd» onder wijzeres bij liet lager onderwijs te weren. üp 14 October 1908 nam de Raad nl. een voorstel van B. en W. aan om een regeling der jaarwedden en be looningen van het onderwijzend per soneel aan de scholen voor open Lm ar o. vast te stellen. Daarin kwam voor een art. 16, be helzende de regeling van het ontslag van onderwijzeressen, die in liet hu welijk treden. De toenmalige wethouder v der wijs, Mr. J. H. Thiel, verdedigd» de voordracht van B. en W., die be streden werd door den heer Ijvert. De heer Levert wilde eerst afwach ten of de gehuwde onderwijzeres scha de zou doen aan liet onderwijs, wat den heer Thiel aanleiding gaf tot de opmerking: Daar bedank ik voo'r. Het feit, dat een onderwijzeres gehuwd en kinderen heeft, maakt haar in algemeen ongeschikt voor het onder wijs. De wethouder beriep zich op een uitspraak van Mevrouw Roland Holst op de strekking der wet: Een on derwijzer mag b.v. geen andere werk zaam] i eden verrichten, bv. geen win kel drijven, 't Zelfde gevaar voor 't onderwijs, achtte do wethouder aan- wanneer de onderwijzeres ge huwd is. De heer Levert haalde hier tegen over het geval aan, dat een EngcJsche onderwijs-inspecteur drie tier in een klasse van een gehuwde lemsche onderwijzeres was go- bleven, omdat daar het onderwijs zoo goed was. Zulk een goede kracht zou voor het onderwijs v erloren gaan. Eerst als de ongeschiktheid geble ken was, mocht ontslag volgen. De heer Thiel antwoordde hierop, dat het geval met den Eugelschman een onderwijzeres zonder kinderen gold, die de wethouder niet zoo tia- deelig voor het onderwijs vond, als een onderwijzeres-moeder. De heer Schram viel den wethouder bij. De hoeren Middelkoop, Spoor, Wel senaar en Levert stemden tegen do voordracht Maar op den I8den Maart 1909 moes ten 13. en W. aan den Raad moed ce len, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dit artikel ia strijd ,m»t de wet achtten. De toenmalige Minister (Mr. Th. Heemskerk) had op 23 Februari van datzelfde jaar te kennen gegeven, ilat er geen gronden waren voor de tus- schenkomst der Regeering in de zaak den Rotterdamschen Raad. die trie gehuwde onderwijzeressen had ontslagen, waaruit B. en W. (van Haarlem) afleidden, „dat naar hot oordeel der tegenwoordig» Regeorin-g (dus die von 1908), om de enkele ro den, dut zij in het huwelijk is getre den, noch is in strijd mei do wet, noch met het algemeen belang." Tuag, welke de geldigheid van art. 16 dor door den Raad aangeno- verordening beheerscht," voeg den B. en W. Cr bij, „is daarmede tot bevestigende beantwoording ge bracht.' De vraag bleef thans over, merkten B. en W. op, of dit door de Regeering gehuldigde algemeen» be ginsel mag worden neergelegd in de sala-riswrordening. Dit achtten 13.cn echter een zaak van formcele» aard en om de invoering der salaiis- regeling niet langer te vertragen stel den zij voor en de Raad besloot daartoe om Gedep. Staten hun zin te geven en art. 16 te laten vervallen. Maar daarmee werd de gehuwde onderwijzeres niet toegelaten. Inte gendeel, B. en W. stelden metoen voor oen afzonderlijk besluit (dus bui ten de salarisverordening om) te ne men, luidende als volgt: De Baad enz. besluit: Te bepalen, dat de onderwijzeres of vakon der wijzer es, die in het huwelijk treedt, deswege onder voorbehoud van ee.n daartoe door B. en W. of den ondissemenis-schoolopziener In te dienen voordracht eervol zal wor den ontslagen. De Raad nam dit zander discussie aan in zijn vergadering van 24 Maart 1909. In de toelioht.ing had het toenmali ge college van B. en W. meegedeeld dat zij de gehuwde onderwijzeres een gevaar voor de school achtten daarom ook voornemens waren do onderwijzeressen, die in het huwelijk traden, voor een eervol ontslag voor te dragen. Het is echter de vraag of bedoeld Raadsl>eshiit rechtsgeldig ie. Zijn wij wel ingelicht, dan acht de tegenwoor- ,e Arr.-schoolopziener, die overi gens tegen de gehuwde onderwijzeres in do school is, dit Raadsbesluit on wettig. Hot tegenwoordig» college van B. en VV. stolt zich op hetzelfde standpunt als dat van 1909. De gronden, die zij aanvoeren voor de nlet-wensehelijk- beid van het hebben van een gehuwde onderwijzeres in de school, ver-meld den we reeds in ons vorig nummer. liet \ah. op, dat 13. en W. bij het doen van het voorstel om Mevrouw Dik—Vrijer een ongevraagd eeivol ontslag i© verleen en, ziola niet beroe pen op liet straks vermelde Raadsbe sluit, maar alleen er op wijzen, dat art 30 lett. c der wel op het 1. o. hun de bevoegdheid geven, om een voor dracht te doen tot het ontslaan van een onderwijzen'es). Hierbij dient opgemerkt te worden, dat dit artikel alleen in het algemeen spreekt van het geven van ontslag en geen redenen opgeeft, die B. en W. aanleiding zouden kunnen geven, om een onderwijzeres) voor ontslag voor te drogen. Ontsiagredenen zijn in andere arti kelen genoemd en juist hierop gron den de bestrijders van het ontslaan van gehuwde onderwijzeressen hun bezwaar, nl. dat de wet op het 1. o. de onlslagsredenen geert en daaron der niet het aangaan van eon huwe lijk noemt. Of dit buiten do wet om, als ont slag velden mag vastgesteld worden, m. a. w., of men buiten de wet om de wet mag aanvullen, is de vraag, waarover dé kwestie gaat. Zoolang echter dc Raad van Haar lem liet straks genoemde besluit van 24 Maart 1909 handhaaft, kan hij wel niet anders doen dan het ontslag ver- leonen. Wil men dit niet, dan zou de voor dracht van B. en W. moeten worden aangehouden, om gelegenheid te krij gen, het bedoelde besluit van 1909 te wijzigen. Besluit de Raad het ontslag te ver leend), is het de vraag, of het wordt goedgekeurd. In de eerste plaats moeten Gedep. Staten over een eventueel ontslags bestuit hun beslissing geven. Hot lijdt geen twijfel of de Bond van Ned. Onderwijzers, die zich met deze aangelegenheid bemoeit, zal zich in dit geval wenden tot Gedep. Staten, om vernietiging aan le vragen van liet Raadsbesluit In Gedeputeerde Staten is het de hoer Th. Ketelaar, voorstander van de gehuwde onderwijzeres in de school, die aan het college adviezen over onderwijs aangelegenheden geeft. Ook koestert sedert de ministene- isseling vanl913 de regeering andere denkbeelden ten opzichte van de ge huwde vrouw in dienst van publieke lichamen. Ln dit opzicht verdient het ook de aandacht, dat U. en W. voorstellen het ontslag eerst te doen ingaan op den lsten of 16den dag van de maand, volgende op de hoogeïe goedkeuring van het ontslag. JAC. C. M. Jr. „J. J. C r e m e r". lang had de Kon. Letter]. .,J. J. Cremer" het plan op gevat een voorsteJIïng te geven voor liet garnizoen, maar hiet bezetten van den schouwburg door 't leger belette liaar het plan. ten uitvoer te brengen. Nu echter de schouwburg met Octo ber wordt ontruimd, zal begin Octo ber een voorstelling plaats bobben, uitsluitend voor militairen. Opgevoerd zal worden: De Militaire Willemsorde, Dc Ram- plasaui van 15.000 francs. De Luite nant en zijn Op passeer. 13 October zal dc eerste voo stol ling van de vereeniging voor de le den. plaats hebben. (Zie vervolg Stadsmieu- a op de 2de pagina). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Het Witte Kruis. De afd Bloemendaal van dc Noord- Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" houdt op Dinsdag 22 Septem ber 1914 des avonds ten 8 uur, in het hotel „Welgelegen" te Bloemendaal, een vergadering De agenda vermeldt o.a Notulen en ingekomen stukken. Benoeming van afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde tei Algemeene Vergadering. Beschrijvingsbrief aanstaande Al gemeene Vergadering. Begrooting voor 1915. Ann de te Overveen wonende leden zal gelegenheid gegeven worden te 73/4 uur naar het vergaderlokaal te lijden van den tol af. Terug na af loop der vergadering. SCHOTEN'. Toen Maandagmorgen liet 10 jarig® meisje M. Boeree, bij de school op het dorp spelende was, werd zij door een der wagens van de t uin die te 9.44 uur van Santpoort naai- Schoten vertrekt, bij do k leer en gegrepen en ongeveer 10 Meter ver meegesleept. Op het angstig hulpgeroep der an dere scholieren bi acht de machinist de tram tot stilstaan, en werd het meisje losgemaakt vóór dat een ern stig ongeluk geschied was. Toen Ma a w a ga vond 9 ure de sla gersknecht II voor zijn patroon, den slager B. al! liier, per rijw iel naar Haarlem een boodschap moest doen, had hij het ongeluk door de duister nis in den kloppeisii-gel te water te rijden. Door toegeschoten militairen werd hij van een wissen dood gered. Later in den avond is liet rijwiel op- gevischt Woensdagavond acht uur zal er weer een bidstond gehouden worden in het lokaal voor Chr. belangen in de Golen gastra at mot hel oog op den oorlog. De welecnv. lieer V. Roos, predikant van Meer en berg hoopt hierbij voor te gaan. HALFWEG. In de bestaande vacature werd tot bestuurslid der vakieekenschool al hier gekozen de heer L. IT. van Es- Tot voorzitter werd benoemd de heer J. van der Fange. te Haarlem mermeer. De ln verren staat van dronken schap verkeerendc E .de 13, veroor zaakte aan de politie Maandagavond heel wat moeite; 3 man waren noo dig om hem in arrest te brengen, waarbij hij" zelfs met de tanden twee politiebeambten verwondingen toe bracht. Do aanvoer van steenkolen voor de suikerfabriek ..Ilo'Iand" alhier, is thans ruim Maandagmorgen waren er een 15 waggons in lossing en da gelijks komc-ri er waggons, terwijl ook nog groote Rijnaken worden ver wacht. Voor den aanvang der campagne [vermoedelijk 28 September) is dit althans geen bezwaar meer. Binnenland Opening dor Staten>Genoraat Men schrijft ons uit Den Haag: Heden heeft de opening der Staten Generaal plaats gehad. Te 12 ure begaven de leden der Kamers zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof om daar als van ouds ereenigde vergadering te zaïnen te komen onder leiding van den door IlaVe Majesteit de Koningin benoem den voorzitter van de Eerste Kamer, Baron Van Voorst tot Voorst. Een uur later schreden de Minis ters, hoofden van Ministerieel® de partementen en de leden van dein Raad van State de zaal binnen, een toeken, dat de komst van 1L M. de Koningin niet lang mec'r zou uitblij ven. Inlusschon had te een ure, H. M. liet Paleis aan het N'oordeinde ver laten. 't Was als gewoonlijk, een sta tievolle stoet Een commando cavale rie opende den optocht, gevolgd door een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. De oppei ceremoniemeester A. ba ron vaa Pallandt-Neerijnen kwam vervolgens gezeten in een rijtuig met twee paarden, naast elk portier een lakei. Onmiddellijk daarop volgde de Koningin vergezeld van den Prins, gezeten in een slatiekoots met acht paarden bespanneD, gaande een koet sier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De opper-stalmees ster. C. A. Baron Bentinck reed naast de statiekoets een weinig achter het portier ter rechterzijde en'de gou- ïeur der Residentie. Aan den lin- kant achter de statiekoetsen schreden de officieren van liet Mili tair» Huis van II. M. de Koningin, twee aan twee, naar ouderdom van rang. Door een oomniando cavalerie werd de stoet besloten Toen H M. van he< Paleis afreed klonken saluutschoten uit het geschut. De stoet reed door Heulstraat en Lan ge Voorhout en over den Korten Vij verberg naar het Binnenhof. De Ko ningin werd door een talrijke schare levendig toegejuicht, waarvoor H.M. oortdurend vriendelijk buigend dank te. De Prins salueerde mui tijd tot tijd voor dc hulde ook aan hem be wezen. Eeiugen tijd voor dc aankomst had den zich in het gebouw \an de Rid derzaal de grootmeesteres. Mevrouw de Douairière C. J. Mei Vil baronesse van Lyndon—Van Geedo met da dienstdoende dam» du palais en de grootofficieren der kroon vereenigd. Tevens waren daar d» ceremoniemees ter G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg en acht kamerliecren. H. M. werd bij aankomst aan den in gang van het gebouw ontvangen door de commissie uit de vergadering der Sta ten-Generaal, die voorafgegaan door den ceremoniemeester, de ka- merheeren, de groot-officieren en den oppor-ceremoniemeester do Koningin met den Prins naa'r de zaal geleidde. De Grootmeesteres en de dienstdoen de dame du palais benevens de offi- i.ren van liet militaire huis volgden onmiddellijk. Onder diepe stilt» der aanwezigen schreed de Koningin binnen. Dc grootmeesteres en de dame du palais plaatsten zich onmiddellijk ach ter II. M.; de grootofficieren, de gou- eur der Residentie achter den ze tel zelf. Rechts van den troon ston den voorts de kamerboere», en links de officieren van het militaire huis. luidt als volgt: Mijne Heeften! Onder zeer buitengewone omstan digheden kom Ik heden weder in uw midden. Wij zijn allen vervuld door de gedachte, dat een verschrikkelijke oorlog een groot deel der beschaafde wereld teistert. Ons land is dienten gevolge in een toestand geraakt, wel ke nog steeds onafgebroken waak zaamheid elscht. Ik mag echter dankbaar vaststel len, dat onzo vriendschappelijke be trekkingen met alle mogendheden on gestoord zijn gebleven. De volstrekte neutraliteit die Nederland in acht neemt en met al zijne krachten zal handhaven, is tot dusver op geen en kel» wijz» geschonden. Tot Mijne groote voldoening werd de mobilisatie van Z»e- en Land macht zonder eenige stoornis in min der don den daarvoor vastgesteldcn tijd voltooid. Beide deelen onzer weermacht vervullen met den besten geest bezield hun vaak zware laak. Diep begaan met het lot van alle volken die in den krijg zijn medege- sleopt, draagt Nederland de buitenge wone lasten die het worden opgelegd gewillig en ontvangt mot open armen alle ongelukltigen die binnen zijne grenzen een toevlucht zoeken. Het economisch leven ondervindt in al zijn vertakkingen de drukkende gevolgen van den toestand waarin Europa verkeert. Hei handelsverkeer met het buitenland is tot zeer beperk te afmetingen teruggebracht; do scheepvaart, voor zoover zij net s il- ligt, gaat mei ongekende moeilijk be den gepaard. Voor de zeevissc-herij geldt dit in niet mindere mate. Landbouw en nij verheid vinden, voor zoover zij voör export werken, haar afzetgebied voor een groot deel verstoord. In den Geld- en Fondsenhandel bracht de toestand een heftige crisis te weeg. De toevoer van granen en van grond- en hulp stoffen voor de Nijverheid is zeer be lemmerd. Toch komt er eenige verlichting in den druk. Vasthouding en prijsop l; ij- ving van levensmiddelen' en huishou delijke artikelen is voorkomen. De is Ln den Geld- en Fondsenhand i is in banen geleid, die de mogelijk, held van een geleidelijk verloop daar van openen. Krachtige pogingen wor den aangewend tot beperking van werkloosheid en tot voorkoming on leniging van nood. Verschillende pro ducten van land- en tuinbouw en vuu de voedingsindustrie vinden, weer ai- zet, zoowel naar Engeland als naar Duitsehland en België. De geregelde gang van zaken in de Koloniën heeft veel le lijden van de stoornis in post-, telegraaf- en scheep vaartverkeer. Op handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch-Ind" is een zware druk gelegd, doch waar noodig met den steun der Regeering, is door de circulatiebank en verschil lende credietinstelUngen, tot dusver met bevredigende uitkomst, die o: erlicht en een crisis voorkomen Do uvoer staat stil, groote voorraden uitvoerproducteu wachten op ver- 1 •- ping en heropening der Europees- he markten. Maatregelen zijn door de Regeering genomen Ier voorkoming dat gebrek aan levensmiddelen ont sta. De economische toestand der in- laudsche bevolkjng, wier houding niets te wenschen overlaat, is voor het oogenbük niet onbevredigend tc noemen. De toestand in Suriname behoeft, wanneer de aanvoer van levensmidde len, ook van Regeeringswege ter hand genomen, bestendigd blijft, geen zorg te baren. De toestand op Curasao is onbevre digend, de handel ligt stil en er heerschi groote droogte. Op Aruba en Bonaire veroorzaakt de droogte veel armoede en ziekte onder de be volking. Do aanvoer van levensmiddelen ook naar de West-Indische eilanden, i verzekerd. In alle Koloniën wei-den maatrege len getroffen tot handhaving onzer staatkundige onzijdigheid. Met vertrouwen doe ik een beroep op allen om ook ln handel en verkeer met zorgvuldigheid alles te vermijd», i wat onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Waar ons volksbe staan eischt, dat de buitenlandsche handel voor zoover de omstandighe den toelaten doorgaat, behoort ieder handelaar zich bewust te zijn dut zelfs de schijn behoort vermeden :e worden als zou in en door den Ne- derlandschen handel partij worden getrokken voor een der oorlogvoe rende mogendheden boven andere Ik gevoel mij gelukkig, dat mijn volk in trouwe plichtsbetrachting met mij vereenigd het vaderland tracht te dienen en ik verwacht, dut de eendracht die zich alom in be land heeft geopenbaard, tot den ein de zal worden volgehouden. Met de bede, dat God ons kracht moge schenken, verklaar ik de gewo ne zitting der Staten-Generaal zo op end. Terwijl mluuutecholen uit het ge schut zich weder deden hooien, ver liet H. M. met den Prins het gebouw.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1